>LL )eze. wee-k Rusland aanvaardt Westelijk voorstel voor conferentie van ministers van buitenlandse zaken op 11 mei a. s. Na Singapore nu Prestwick en Manchester T/ióM-XvoU Reacties op Chroesjtsjefs jongste verklaring Verklaringen van Norstad Egypte en de Sowjet-Unie FORTEX KOSTUUMS Eerste Kamer over sociale zaken en volksgezondheid Betoging van Irokezen te Washington AMWORST 20 ct GSAUS IEL HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ag 19 maart 1959. icorfMg? S p ar-margaritte korting aankoop van 1 pakjes der suiker voordeel >3- 26 zegels L2- 1 6 zegels IO- 36 zegels 5O- 32 zegels ,5 "1 66 zegels S9- 24 zegels 17 - 1 8 zegels 19- 36 zegels tO- 1 2 zegels 15- 46 zegels JO- 52 zegels 12- 44 zegels uw VOOR DEEL ~13°t 8 ct 18 ct 16 83« 12 ct 9 ct 18 ct 6 ct 23 ct 26c 22 ct Voor de jeugd: Leuke Speelbal gratis bij 3 stukken Spar- COLD CREAM toiletzeep voor 96 ct - 10% >0°/o KWALITEIT 1 Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA S uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 20 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4631 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentlepriis oer mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Chroesjtsjef: SOWJET-UNIE ZAL UITERSTE BEST DOEN OM BIJEENKOMST TE DOEN SLAGEN Rusland aanvaardt het Weste lijke voorstel voor een conferen tie van ministers van Buiten landse Zaken op 11 mei a.s., zo heeft premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie donderdagmid dag op een persconferentie in Moskou verklaard. Toch zou Chroesjtsjef een topconferentie, voorafgaande aan een ministers conferentie, prefereren. Voorts zei hij opnieuw het nodig te ach ten met alle oude vijanden van Hitier-Duitsland over een vre desverdrag te beraadslagen. CHINESE NOTA AAN SOWJET-UNIE Communistisch China heeft donderdag verklaard, dat de „so cialistische landen" gedwongen zouden zijn andere wegen te zoe ken om een oplossing voor Ber lijn en de Duitse kwestie te krij gen als het Westen de Russische voorstellen voor een conferentie \8n ministers van Buitenlandse Zaken of een topconferentie ver werpen. Dit zou ook moeten gebeuren als de Westerse landen „door eindeloze uitvluchten de voort gang op de conferentie tegen werken". Dit heeft de Chinese volksrepu bliek meegedeeld in een nota aan de Sowjet-Unie die volgens het Chinese persbureau Nieuw-China donderdag in Peking is overhan digd. „Bedreigingen of kabaal van de Westelijke landen zuilen niet baten. Mocht iemand zo ver gaan en pogen zijn toevlucht tot geweld te nemen en een inbreuk te maken op het gebied en de soevereiniteit van de Duitse volksrepubliek, dan zou ieder die dit zou wagen een zware verant woordelijkheid op zich laden voor het beginnen van een nieuwe oorlog." De Chinese volksrepubliek zou samen met de Sowjet-Unie en an dere socialistische landen Oost- Duitsiand volledig steunen bij het afwijzen van een dergelijke uitdaging met wapens, aldus de nota waarin tenslotte steun wordt uitgesproken voor de Rus sische voorsteilen voor bespre kingen over Duitsland en Berlijn. Amerikaans militair vliegtuig schond Zwitsers luchtruim Een verkenningsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren door Zwitserse jacht- viegtuigen naar het vliegveld r an Ziirich gebracM. mdat hot het Zwitserse luchtruim had geschonden, zo is door het de partement van Defensie te B->-n bekend gemaakt. Het toestel was on weg van N*ce naar V/est-Duitriand. De Rusland erkent liet wettelijke recht van de Westelijken op het houden van bezettingstroepen in West-Berlijn, maar na veertien jaar mocht er wel eens een vre desverdrag tot stand komen. Hij verzekerde de Westelijken een vreedzame bespreking van de kwestie West-Berlijn voor te staan en de gedachte van een ultimatum uit te bannen. Wat deze datum, 27 mei, betreft, zei hij: „Wij dachten dat zes maan den lang genoeg zou zijn om het geschil op te lossen. Tenslotte kost het negen maanden om een kind ter wereld te brengen. Op die datum zullen we geen poli tieke actie ondernemen tenzij het Westen weigert onze voor stellen te overwegen. Ik ben er echter van overtuigd dat de con ferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken evenals een top conferentie plaats zullen hebben. De staatshoofden zullen stellig voldoende wijs zijn om een rege ling te bereiken. Als we niet tot een vredesverdrag met Duitsland komen zullen wij er een sluiten met de Oostduitsers. Dan zullen de Russische troepen waarschijn lijk niet uit Oost-Dultsland weg trekken. Chroesjtsjef verklaarde ook dat de verdragen van Potsdam en Jalta stellig nog van kracht zijn. Chroesjtsjefs persconferentie in het Kremlin, waarbij een vijf honderd journalisten uit Weste lijke en communistische landen aanwezig waren, duurde ruim nemers gekenmerkt door een- milde, prettige sfeer. Chroesjtsjef verzekerde dat Rusland zijn uiterste best zal doen om een bijeenkomst tot een succes te maken. Hij gaf ook te kennen bereid te zijn Adenauer te ontmoeten „indien dat de zaak van de vrede zou dienen". Chroesjtsjef be titelde Adenauer als „een jonge vechthaan, die zijn eigen kracht niet juist berekend heeft". WESTELIJK TEGENVOORSTEL GEREED De Westduitse Bondskanse lier, Adenauer, heeft donderdag voor de commissie-Buitenland se Zaken van de Bondsdag ver klaard dat 't Westen zijn tegen voorstel op het Russische ont- werp-vredesverdrag met Duits land thans gereed heeft. Adenauer lichtte de commis sie in over zijn recente bespre kingen met premier MacMillan. RIJBEWIJZEN De A.N.W.B. deelt mede, dat gisteren tussen Nederland en Oostenrijk een overeenkomst is gesloten, welke de wederzijdse erkenning van de rijbewijzen regelt. Reeds geruime tijd was op déze officiële regeling voor uit gelopen en werd over en weer het internationale rijbe wijs niet meer verlangd. De overeenkomst, welke gis ter werd gesloten, bekrachtigd dus slechts een bestaande toe twee uur en werd volgens waar- stand. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag over de jongste ver klaring van de Russische minis ter-president, Chroesjtsjef, ge zegd dat de toon ervan bemoedi gend schijnt. In een bekendma king van het ministerie wordt ooit gezegd dat deskundigen nog niet de gelegenheid hebben ge had de volledige tekst te bestude ren. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zei,,De ervaring toont echter aan dat wij er niet altijd zeker van kunnen zijn det woorden voor de Sowjets hetzelf de betekenen als voor ons". Diplomatieke waarnemers te Londen hebben donderdagavond gezegd dat men thans wel kan aannemen dat er omstreeks 11 mei een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken be gint. Britse ambtenaren zeiden dat in het bijzonder de milde toon van Chroesjtsjefs verklaring hen was opgevallen, ook al waren zi'n woorden over bondskanselier Adenauer en nresident Nasser niet erg complimenteus te noe- piloot zal vandaag met het men. vliegtuig z'n reis kunnen voort-1 In Londense kringen werd er- op gewezen dat Chroesjtsjef het zetten. NOORDOOSTELIJKE WIND Hoewel in de drukverdeling f'e afgelopen 24 uur maar wei nig verandering kwam in onze omgeving, veranderde 't weer beeld toch aanzienlijk doordat de bewolking op vele plaatsen afnam. De zon bracht de tem peratuur in de middag dan ook hoger dan de voorafgaande dag. Ook het komende etmaal blijft de wind in de noordoost hoek doordat boven Scandina vië en de Noordzee de lucht druk hoog en boven Frankrijk de luchtdruk laag blijft. In het lagedrukgebied boven F rankrijk komen uitgebreide wolkenpartijen voor met plaat selijk regen en hier en daar onweer. Het is waarschijnlijk dat van die bewolking partijen het zui den en misschien het midden van het land binnendringen. Het blijft daarentegen naar wij verwachten op de meeste plaat sen droog. Na de heldere kou de nacht die op vele plaatsen optrad waarbij mistvorming ontstond, zullen vandaag op klaringen voorkomen. In het temperatuur-niveau komt met dit al weinig verande ring. meegedeeld door het K. N. M. te De B'lt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond Dezelfde of iets hogere temperaturen Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, maar in de ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Matige oostelijke wind. Dezelfde tempe raturen ais gisteren of iets hogere. ZATERDAG 21 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0A0 0.50 n.m. 11.31 12.06 12.46 12.56 recht van de Westelijke mogend heden troepen in West-Berlijn te hebben, heeft erkend, al voegde hij eraan toe, dat thans de tijd gekomen is een einde te maken aan dit recht In regeringskringen te Bonn zei men donderdagavond dat uit Chroesjtsjefs verklaring blijkt dat de Russische regeringsleider zijn standpunt wel wil herzien. Ook hier wees men er in dit ver band op dat Chroesjtsjef heeft erkend dat er Westelijke troepen in West-Berlijn gelegerd mogen zijn. Wat de kern van de zaak betreft, niets wijst erop dat de Russen hun negatieve houding hebben opgegeven, zo zei men in regeringskringen te Bonn. DE KABINETSFORMATIE Donderdag heeft de informa teur prof. mr. Beel zijn reeds eer der vermelde werkschema afge werkt. Dat betekent, dat hij na woensdag gesprekken te heb ben gehad met prof. Romme (K.V.P.) en mr. Burger (P. v. d. A.) gisterochtend prof. Oud (V.V.D.) heeft ontvangen in zijn kabinet. Na de wekelijkse minis terraad te hebben bijgewoond had hij 's middags achtereenvolgens een onderhoud met dr. Bruins Slot (A.R.) en met dr. Tilanus (C.H.). Rijkspersoneel adresseert aan informateur Beel De Centrale van Rijksperso neel, aangesloten bij het Ambte- narencentrum heeft in een tele gram aan de kabinetsinforma teur prof. dr. Beel dringend ge vraagd bij de opstelling van een regeringsprogram rekening te houden met de wensen, zoals deze reeds aan de politieke partijen zijn kenbaar gemaakt. Met name zegt de adressante vragen wij uw aandacht voor het on recht, ambtenaren en ambte naarsvrouwen aangedaan door dat hun sobere vooroorlogse koopkracht verminderd is niet tegenstaande praktisch eike an dere staatsburger in koopkracht is vooruitgegaan. Naar het ANP uit Engel se bron heeft vernomen zou de „British Overseas Air ways Corporation" (BOAC) er bij de regering van het Verenigd Koninkrijk op hebben aangedrongen het daarheen te leiden dat het aantal frequenties wordt beperkt dat de K. L. M. heeft op Prestwick (bij Glasgow in Schotland) en op Manchester. Bij informatie bij de K. L. 31. deelde men ons desgevraagd me de dat bij de K. L. M. een derge lijk gerucht wel is doorgedron gen. Men heeft evenwel nog geen enkele aanwijzing dat het inder daad zo zal zijn. Wij vernemen nader van de zijde van de K. L. M. dat deze luchtvaartmaatschappij het na Singapore uitermate onwaar schijnlijk acht dat de Britse re gering nog verdere restrictieve maatregelen ten aanzien van de Generaal Laurls Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkraeliten in Europa, heeft op een perslunch gezegd afkerig te zijn van elke vorm van „mili taire losmaking" in Europa. Het terugtrekken van Ameri kaanse troepen uit Duitsland, zelfs onder overeenkomstige te rugtrekking aan de Oostelijke kant, zou de positie van het Wes ten zwakker maken en zou ramp zalig kunnen zijn, zei hij. Het zou ontzaglijk moeilijk zijn de Ameri kaanse troepen die zich thans in Duitsland bevinden in andere gedeelten van West-Europa op te nemen en „losmaking" zou bete kenen dat een groot percentage naar de V. S. zou terugkeren. Datzelfde zou ook voor de Britse en Canadese troepen gelden. Over het Franse besluit het be vel over de Franse Middellandse Zeevloot in oorlogstijd aan zich te trekken wilde hij niet meer zeggen dan dat hij daar niet erg blij over was. Hij zei verder speciaal de ver tegenwoordigers van bladen van de communistische kant er op merkzaam op te willen maken dat het doel van de NAVO en de Shape liet voorkomen van oorlog en het bewaren van de vrede is. Hij zei dit juist met het oog op het feit dat Chroesjtsjef nog slechts enkele uren geleden ge zegd had te wensen dat de Wes terse regeringen tezamen zouden komen om te onderhandelen „na de dwaze bedreigingen van hun generaals en admiraals terzijde geschoven te hebben". Landstrijdkrachten, het zoge naamde „schild", zijn van wezen- ZON MAAN op onder op onder maart. 20 6.45 18.51 13.51 4.11 21 6.43 18.53 15.01 4.46 22 6.41 18.55 16.15 5.18 23 6.38 18.56 17.32 5.47 24 6.36 18.58 18.52 6.16 25 6.34 19.00 20.12 6.45 Het onder staatstoezicht staan de omroepstation van Cairo heeft de Sowjet-Unie er donderdag van beschuldigd haar politiek tegen over de Arabieren drastisch te hebben gewijzigd. „De worsteling tussen de door Moskou gesteunde communisten en de Arabische nationalisten is thans begonnen", aldus radio- Cairo. Radio-Cairo zei: „Het Arabi sche volk bestrijdt thans met de zelfde overtuiging en vastbeslo tenheid 't communistische impe rialisme als het vroeger het Wes ters imperialisme bestreed. Het gelooft dat het ook in deze strijd de overwinnaar zal zijn." „De laatste rede van Chroesjt sjef heeft grote indruk op de Arabische bevolking gemaakt en zijn aanval op het Arabisch na tionalisme, de Arabische een heid en president Nasser is door alle lagen der bevolking veroor deeld. Zijn rede heeft de afkeer van het communisme doen toe nemen en heeft de sluier van de politiek van Moskou jegens de Arabieren opgelicht. „Moskou steunde Nasser en de Arabieren in hun strijd tegen het Westerse imperialisme zoals het de politiek steunde van posi tieve neutraliteit en het zich niet aansluiten bij andere groepen. Maar het ineenstorten van het Westers imperialisme in Irak, het mislukken van zijn pogingen in Syrië, Egypte en de Libanon de vestiging van het Arabisch na tionalisme en positieve neutrali teit hebben Moskou ertoe bewo gen een nieuw stadium in te lui den in zijn plannen om in het Arabische moederland overwicht te krijgen. Chroesjtsjef kondigde zijn nieuwe plan aan dat bestaat uit overschakeling van steun aan de politiek van positieve neutraliteit en niet aansluiting op het verle nen van steun aan de communis tische partijen en de communis tische dreiging". „Zijn laatsie rede toont aan dat hij gelooft dat het Westen geen invloed in Arabische landen meer heeft en dat Moskou daar om niet langer geeft om Arabi sche neutraliteit. Dit betekent dat het stadium dat nu is begon nen een strijd is tussen de door Moskou gesteunde communisten en de positief neutrale Arabieren en Arabische nationalisten die geloven in de onafhankelijkheid van hun land en die buitenland se invloeden willen vermijden." Radio-Cairo citeerde Egypti sche gezaghebbende kringen, vol gens welke „het duidelijk is dat Arabische communisten in ons land agenten van de communis tische partij in Moskou zijn. Het beste bewijs dat de Arabische be volking daarvan heeft overtuigd is het feit dat Chroesjtsjef hen verdedigt en hen positief steunt." Het radiostation riep de tekst om van een commentaar, ge schreven door de politieke mede werker van het semi-officiële persbureau voor het Midden-Oos ten. „Het is duidelijk, dat de Ara bische communisten in Egypte optreden als agenten van de Sow- jet-Russische communistische partij", verklaarde radio-Cairo. O De Britse automobielclub is een campagne begonnen door autorijlessen en een verkeers- cursus voor jongelui beneden de twintig. Volgens de club veroor zaken de jongste automobilisten de meeste ongelukken. De cur sus is in hoofdzaak bedoeld voor zestienjarige schoolkinderen. lijk belang ondanks de toegeno men atoomwapenkracht van de NAVO-strijdkrachten om de ont wikkeling van een eventueel in cident te onderbreken zodat de aanvaller het duidelijk zou moe ten maken of hij weloverwogen op oorlog aanstuurde of het inci dent wilde sluiten, aldus zette Norstad uiteen. Z. K. H. Prins Bernhard naar de Verenigde Staten Z.K.H. de Prins der Nederlan den zal op 11 april voor een kort bezoek naar de Ver. Sta ten van Amerika vertrekken. Na enkele vliegtuigfabrieken in Californië te hebben bezocht, zal de Prins een deel van het in Las Vegas (Nevada) te hou den eerste „World Congress of Flight" bijwonen. Vervolgens zal hij deelnemen aan de World Conference on Religion and Freedom" in Dal las (Texas). Aan de Prins is verzocht op beide congressen het woord te voeren. Op 23 april zal de Prins, na een kort verblijf in Washing ton en in New York, naar Ne derland terugkeren. Nederlandse burgerluchtvaart zou overwegen. Van de zjjde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat deel de men ons desgevraagd mede dat daar over deze zaak niets be kend is. Desgevraagd deelde men ons van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken even eens mede nog niets te hebben vernomen. De K. L. M. vliegt op het ogen blik vier keer per week via Prestwick naar New York of Montreal en vier keer per week van New York of Montreal via Prestwick naar Schiphol. De Nederlandse maatschappij vliegt op het ogenblik drie keer per week op Manchester, waarvan een verbinding doorgaat naar Dublin. Een lijn per week van Dublin wordt via Manchester naar Schiphol geleid en twee lijnen per week van Manchester naar Schiphol worden onderhou- den. Met ingang van de op 1 april a.s. in werking tredende zomer dienst zal de K. L. M. voorlopig zeven maal per week van Schip hol via Prestwick naar New York of Montreal vliegen en eveneens zeven maai per week van New York of Montreal via Prestwick naar Schiphol. In het hoogsei zoen zal het aantal verbindingen via Prestwick meer kunnen wor den. Bovendien zal de K. L. M. in (Advertentie.) Een nieuwe Lente Een nieuw kostuum van VISEER—KOOLE zuiver Kamgaren Trevira of Terlenka van 79,- tot 198,- in diverse moderne kleurstellingen een zeer, zeer royale keuze bij <MMIH Ml—— 1 I-* AXEL Hoewel de meeste leden van de Eerste Kamer in het voorlopig verslag over de begroting 1959 van Sociale Zaken en Volksge zondheid te kennen geven, onder de huidige omstandigheden niet tot een gedegen gedachtenwisse- ling te willen komen, worden toch over een aantal punten op merkingen gemaakt en vragen gesteld. Zo meent een groot aantal leden ten aanzien van het loon- beleid, dat er, nu er na de daar omtrent uitgebrachte rapporten van de Sociaal-Economische Raad en van de Stichting van den Ar beid vier jaren zijn verstreken, voldoende tijd is geweest voor een gedegen studie over dit on derwerp. Enige leden pleiten onder meer voor een drastische vereenvoudi ging van de dagloonbesluiten dei- bedrijfsverenigingen en verschei dene leden betwijfelen met veel andere leden of „rust op loonge- bied beslist noodzakelijk is". Hierbij rekenen deze vele leden globaal voor dat de werkelijke loonsverhoging voor de werk nemers gemiddeld gesteld kan worden op 8 procent, terwij] de kosten van levensonderhoud in dezelfde periode (1956/1958) met 14 pet gestegen is. Met betrekking tot de arbeids tijdverkorting vragen vele en verscheidene andere leden in welk stadium de voorbereiding door de ambtsvoorganger van de minister in deze verkeert. Verscheidene leden stellen de vraag of de minister nadere mededelingen kan doen over het beraad inzake het stakingsrecht en vele andere leden geven ern stige ongerustheid te kennen over rechterlijke uitspraken, die in het jongste verleden met be trekking tot de werkstaking wa ren gedaan. Deze uitspraken doen volgens deze leden zien, dat een ingrijpen van de wetgever ter regeling van de rechtsgevol gen van de werkstaking, zowel voor de daarbij betrokken werk nemers, als voor de belangheb bende vakorganisatie, dringend geboden is. Vele leden zijn met enige na dere leden wat betreft tot de arbeidsvoorziening van oordeel dat een politiek van volledige werkgelegenheid nog steeds een gebiedende eis is. Verscheidene leden vragen welke voorzienin gen zijn of worden getroffen voor de grote groepen jeugdigen, die in de komende jaren de school zuilen verlaten en dan in het bedrijfsleven opgenomen moeten worden. Deze leden vra gen voorts in hun beschouwing over de arbeidsbescherming of het geen aanbeveling verdient verandering te brengen in de toegestane arbeidstijd van 72 uur per week voor bewakings diensten. Vele andere leden drin gen er met klem op aan bij de beoordeling van de arbeids- en rusttijdenverordening voor de landbouw ook de tekorten, die de materiële inhoud van die ver ordening uit een oogpunt van ar beidersbescherming te zien geeft, in aanmerking te nemen. het zomerseizoen tweemaal per week een dienst Schiphol— Prestwick (eindpunt) en even eens tweemaal per week een dienst Prestwick (beginpunt) Schiphol worden gevlogen. In het aantal verbindingen met en via Manchester komt met ingang van de zomerdienst geen verandering. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft naar aanleiding van het bericht van het ANP medegedeeld, dat Groot-Brittan- nië „geen enkele mededeling aan aan de Nederlandse regering heeft gedaan over aantallen of soorten diensten over de Atlan tische Oceaan". Groot-Brittannië was niet voornemens voor het ogenblik enige mededeling over dit onder werp aan de Nederlandse rege ring te doen. LANGSTE CHARTERVLUCHT VAN DE K. L. M. De „Maastricht" voor een vlucht van 70.000 km vertrokken De Constellation PHLDO („Maastricht") van de K. L. M. is woensdag van Schiphol vertrok ken op de langste chartervlucht die de K. L. M. ooit heeft uitge voerd. De „Maastricht" is ge huurd voor het vervoer van scheepsbemanningen. Het vlieg tuig is van Amsterdam naar Pa kistan vertrokken, 't zal van Pa kistan naar Johannesburg gaan, vandaar de Indische Oceaan oversteken, een tussenlanding maken op Mauritius (dat tien jaar geleden zulk een belangrijke rol als tussenlandingsplaats in de lijn naar Djakarta heeft ge speeld), naar Tokio vliegen, van Tokio naar Pakistan en van Pa kistan naar Hongkong. In totaal zal de „Maastricht" op deze reis 135 uur in de lucht zijn en meer dan 53.000 kilometer afleggen. Gedurende tweederde gedeelte van de tocht zal het toestel ge vlogen worden door een beman ning die onder commando staat van gezagvoerder J. T. Braak- sma; de rest van de vlucht zal door z.g.n. slipbemanningen wor den uitgevoerd. Op het ogenblik zijn nog onder handelingen gaande die, als zij slagen, tot gevolg zullen hebben dat de „Maastricht" van Hong kong uit niet direct naar Europa zal terugkeren, maar nog eens 17.000 kilometer zal afleggen om de chartervlucht te volvoeren. In totaal zal de „Maastricht" dan 70.000 kilometer hebben afgelegd. Nederlandse regering wendt zich tot Hoge Autoriteit In verband met Duitse invoer beperking van kolen De Nederlandse regering heeft zich gewend tot de hoge autori teit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) en haar verzocht er voor te waken, dat er voor de Ne derlandse haven, met name voor Rotterdam, geen discriminatie ontstaat door de beperkingen, welke West-Duitsland heeft ge legd op de' invoer van kolen uit derde landen. Deze beperkingen bestaan zoals bekend uit het hef fen van een invoerrecht van 20 D.M. per ton op in West-Duits- land ingevoerde kolen uit derde landen. Daarbij kan echter een hoeveelheid van 5 miljoen ton vrij van dit invoerrecht worden inge voerd. De Nederlandse regering herin nert de hoge autoriteit er aan, dat volgens de bewoordingen van de aanbeveling, welke dienaan gaande door de hoge autoriteit aan de Westduitse regering werd gedaan, de Westduitse regering iedere discriminatie bij de toepas sing van het contingent voor vrije invoer dient te vermijden en dat dit ook slaat op de vervoerswe gen. Deze dagen zal er in de Bundes tag worden gesproken over de verdeling van dit contingent over de verschillende leverende lan den. Honderd Indianen uit de staat New York, van wie velen een hoofdtooi van veren droegen, heb ben donderdag tevergeefs bij het Witte Huis te Washington ge tracht president Eisenhower een lijst met „grove onrechtvaardig- DE EERSTE AARDBEIEN Gisteren zijn aan de groenten- en fruitveiling „De Langstraat" in Drunen de eerste aardbeien aangevoerd. De tuinder C. Volke ring uit Dussen bracht de vruch ten aan de veiling. Er werd voor deze uitzonderlijk vroege exem plaren 21 cent per stuk betaald. heden" te overhandigen, waaraan hun volk is blootgesteld. De Indianen, Irokezen, zijn ver want aan de Indianen die veertien 'lagen geleden onrust verwekten in een Canadees reservaat. De Irokezen in New York wen sen. evenals hun broeders in Ca nada, een afzonderlijke staat. Een ambtenaar van het Witte Huis zei tot de betogende India nen dat zij hun petitie aan hem konden geven. Hij zou haar dan wel naar de president brengen. De woordvoerder van de Iroke zen antwoordde echter, dat de zes Irokese volken op grond van eeni in 1784 met George Washington gesloten overeenkomst het recht hebben hun grieven persoonlijk aan de president te overhandigen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1