Het Parool: Geen belastingen tot aan de onafhankelijkheid Gemeenteraad van Hoek De betekenis van de boerenwerken SPORTNIEUWS E SANDE g 19 maart 1959. dag! In Neder-Kongo worden zelfs kinderen ingeschakeld bij de protestacties tegen de blanken Donderdag 19 maart 1959. DE VRIJE ZEEUW Pagina 3] coks en rouwen :et het... zonders >ral nü: Speciaal, teit vol uiverste geur en wenst m U... tan, van rükkelijk dus zo'n en proef betekent! K MIX l)e onlusten in de Belgische Kongo vinden hun oorsprong in het "distriet Neder-Kongo. Hier had de inmiddels verboden party ABAKO haar hoofdkwartier, de Association d'Indigènes Bakongo, waarvan dTie leidende figuren burgemeesters van Leopoldville «•aren, die nu in de gevangenis «,p hun berechting wachten. Dit proces baart de regering te Leo- I oldville en eigenlijk alle Belgen grote zorgen. Hoe de uitspraak ook zal zijn: de kans dat er nieu we onlusten uit voortvloeien is groot. Hen heeft martelaars- figuren geschapen en dat is doorgaans onverstandig. Hoe is de situatie in Neder- Kongo op het ogenblik? Het dis. tnct nog grotendeels met oerwoud begroeid bezit een grote verkeersweg, die Leopold ville met de haven Matadi ver bindt. In de kranten wordt aan bevolen niet meer alleen te rei zen, maar alleen nog in kara vanen en voorzien van wapens. Herhaaldelijk zijn er auto's aangevallen en in brand gerto- ken. Door dit district loopt bo vendien een al in 1886 in uit voering genomen spoorweg, een bewonderenswaardige prestatie van de ingenieurs. Langs het hele traject lijkt geen neger meer aanwezig te zijn, die de blanken goed gezind is. Twee maal heb ik van de trein ge- biuik gemaakt. Op vrijwel elk station werden er scheldwoor den geroepen naar de eerste klas-wagon, die in hoofdzaak voor blanken is bedoeld. Men spuwde tegen de wagon en er werd met stenen gegooid. Ter wijl wij langs de rivieren Kon go en Moosi reden maakten vissers gebaren, waaruit wij be grepen dat zij ons in het water wilden gooien. In het midden van de pro vincie heb ik een tocht van 500 km per auto gemaakt, die da gen duurde dwars door het oerwoud. Hier was het al niet anders,, Sr was maar één dorp •waar wij niet werden uitge scholden; en waar ik met mijn blanke chauffeur welwillend werd ontvangen. De stenen vlo. gen ons maar al te vaak om de oren. En telkens weer die kreet: Onafhankelijkheid! Zelfs kin deren, die de betekenis van het woord niet kenden, riepen het. De Belgische bestuursambtena ren maken geen al te rustige indruk. Zij doen wat zij kun nen, verdragen veel en blijven op hun post. Maar ik kreeg de indruk, dat zij allen liever wil den vertrekken, zo mogelijk naar Europa. Op het ogenblik neemt het verzet tegen het Belgisch be heer weer toe. Dat uit zich ook hierin, dat de Negers geen be lasting meer betalen. Zij ver klaren pas weer belasting te zullen voldoen als zij onafhan kelijkheid hebben verkregen. Wie niet betaald gaat twee maanden de gevangenis in en moet daar dwangarbeid ver richten. Daarbij komen andere straffen. Maar de bevolking laat erzich niet meer door af schrikken. De gevangenissen zijn dan ook overvol en overal ziet men gestraften onder poli tietoezicht werken. De negers behandelen hen als helden. Ik heb gedurende de afgelo pen 25 jaar zelden ergens in Afrika de inheemse bevolking zo'n krachtig gesloten front ten opzichte van de blanken zien maken als tijdens deze tocht door Neder-Kongo. De mensen lopen rond met verbeten ge zichten. Zelfs een vriendelijke groet wordt nauwelijks meer be antwoord. Ook de ambtenaren worden door de ondergeschik ten van hun diensten niet meer gegroet. Zij worden wel lastig gevallen. Ik ontmoette een hui lende Belgische, een aardige vrouw, getrouwd met een amb tenaar. Zij had als enige blan ke vrouw in de omgeving vor mingscursussen voor inheemse vrouwen georganiseerd en daar aan heel wat tijd en energie op geofferd. Toen ik haar ontmoet te kwam zij juist van zo'n cur sus thuis. De vrouwen hadden haar wagen en haarzelf be spuwd en gezegd dat zij voort aan geen onderricht meer ver langden. Onafhankelijkheid zou hun liever zijn. In de restauratiewagen zou gegeten worden. Een goedgekle- de neger kwam binnen. Het was een jonge man en hij kon geen plaats meer vinden. Nie mand verzocht hem aan zijn tafel. Hij ging tenslotte aan de tafel van de kelner zitten. Toen er een vrouw met drie kinderen binnenkwam stond ik op en bood haar mijn tafel aan, om dat zij toch ergens moest zit ten. Ik had daarna geen andere keus dan ook bij de kelner aan te schikken. Gespannen blikken waren op mij gericht toen ik egenover de neger plaatsnam. Ir weTden duidelijke verstaan bare opmerkingen gemaakt. Ik oorde mij daaraan niet, maar begon een gesprek met de ne ger. Hij bleek student aan de Katholieke Lovanium-Universi- teit en hij was de enige in de wagen die voor de maaltijd bad. Waarom ik deze ervaring neer schrijf? De opstand in Leopold ville en de gevolgen ervan heb ben heel wat Belgen haat tegen de inheemse bevolking in het leven geroepen. Het is niet on mogelijk, dat er zich in die restauratiewagen voornamelijk Belgen bevonden, die in Matadi het eerste schip naar Europa zouden nemen. Ook elders ben ik in Belgisch Kongo herhaal delijk op spot en ironie ten aan. zien van de negers gestuit, en ook op haatgevoelens. Misschien omdat de negers onafhankelijk willen worden, zoals de bevol king van andere negerstaten? De Belgen hebben in hun ko lonie ongetwijfeld veel goeds tot stand gebracht. Zij hebben veel gedaan voor woningbouw, stichten van scholen en zieken huizen en zij hebben sociale voorzieningen ingevoerd. Daar staat tegenover dat zij tot dus ver schandelijk lage lonen heb ben betaald en zij hebben een stand van half-intellectuelen aangekweekt, zonder een élite te vormen, die nu medezeggen schap zou kunnen krijgen. Ook hebben zij getoond niet in staat te zijn het juiste begrip tussen blanke en inheemse bevolking aan te kweken. Als ik een neger de hand toesteek schrikt de man daarvan gewoonlijk. Tot dusver hebben op zijn best de missio narissen de inheemsen met een handdruk begroet. De negers lij ken in heel veel opzichten op kinderen. Wie hen rechtvaardig behandelt kan veel van hen ge daan krijgen. Maar wie on rechtvaardig of hardhandig op treedt verleidt hen tot verzet of erger. Ik zie deze crisis in Bel gisch Kongo in de eerste plaats als een gevoelscrisis, die men had kunnen voorkomen. De ko ning en de regering spreken nu telkens weer van verbeteren van onderlinge betrekkingen. Er zul len bovenmenselijke krachttoe ren van Belgische zijde nodig zijn om te elfder ure nog te her stellen, wat door bedrijfsleiders van grote concerns, reactionai re boeren en door hen, die in de Kongo rijk zijn geworden zonder iets voor de Kongo te voelen, is bedorven. Herhaalde lijk is er gewaarschuwd. Maar De schrijver en volken kundige Rolf Italiaan der, die inmiddels voor de tiende maal een reis door Afrika maakt, is door de voltallige ver gadering van de „Sociê- té des Africanistes" in het Musèe de l'Homme te Parijs op grond van zijn verdiensten op het gebied van de kennis omtrent Afrika tot lid gekozen. Italiaaander zal na zijn terugkeer uit Afrika, in opdracht van een Ame rikaans Instituut, tij dens een zomerleergang aan de Universiteit van Wenen als „visiting professor" lezingen over Afrikaanse historie hou den, waarover hij kort geleden een standaard werk „Der ruhelose Kontinent" heeft gepu bliceerd. Het boek heeft als ondertitel „Een sleu tel tot historie en eco nomie van alle Afri kaanse landen". men heeft niet willen luisteren. Niet in alle districten van Belgisch Kongo is de toestand zo ernstig als in Beneden-Kon- go. Maar dat de bevolking van één provincie een heel land in opschudding kan brengen is in de historie geen onbekend ver schijnsel. Matadi is de poort van Bel gisch Kongo naar de buiten wereld. En telkens weer ont dekken de havenbeambten tus sen de ingevoerde waren, die hier uitgeladen worden, com munistisch propaganda-mate- teriaal dat vooral via Antwer pen naar Afrika wordt gesmok. keld. In Angola zowel als in de enclave Cabinda, een Portu gese bezitting in Belgisch Kon go, hebben de Portugezen in de laatste tijd tamelijk grote een heden Europese troepen samen getrokken. Blijkbaar vreest men dat de stemming in Neder-Kon go naar andere gebieden over slaat. Het bloedbad te Brazza ville, hoofdstad van de jonge republiek Kongo, vroeger een deel van Frans Equotoriaal Afrika heeft de bewoners van het Belgische Neder-Kongo niet onberoerd gelaten. Integendeel: het politiek bewustzijn is daar door zeer versterkt. Het gaat de meeste Afrikanen al niet meer om hun eigen district en hun eigen stam, maar om hun eigen werelddeel. OVER HET DIEPTEPUNT HEEN? HET UITBREIDINGSPLAN IN UITVOERING VERBETERING BESTRATING GEDEELTE MOLENDIJK AANLEG SPORTTERREIN DE BRANDGANG Een commissie ad hoc van het Landbouwschap heeft een rap port uitgebracht over de beteke nis van de boerenwerken. Deze werken behelzen bedrijfsverbete- ringen ter verhoging van de pro- duktiviteit in de landbouw en ver breding van de bestansbasis van de agrarische bevolking. Zij kun nen met enig subsidie door de boeren en hun medewerkers in stille maanden uitgevoerd wor den. De commissie acht deze wer ken even belangrijk als grote cultuurtechnische werken, we genaanleg, verbetering van hoofdonwatering enz. Bovendien kan door het uitvoeren van boe renwerken seizoenwerkloosheid worden bestreden door hun korte tijdsduur en geografische sprei ding. Men acht dit een belang rijk onderdeel van het structuur beleid. Bovendien vindt men hier een element voor de bestrijding van algemene werkloosheid. Het stimuleren en subsidiëren van boerenwerken dient dan ook mogelijk gemaakt te worden. Overleg tussen overheid en land bouwbedrijfsleven is nodig. Het afnemende aantal boeren werken acht de commissie niet voort te vloeien uit verminderde belangstelling van boerenzijde. Men wenst unificatie van de (duurdere) subsidies van het mi nisterie van Landbouw met die van het ministerie van Sociale Zaken en voorts het uittrekken van hogere kredieten voor boe renwerken. Coördinatie van landbouwstruc- tuurbeleid en algemeen werkge legenheidsbeleid is gewenst. Bij organisatie en uitvoering van boerenwerken moet het georga niseerde landbouwbedrijfsleven nauwer betrokken worden. Thans spelen cultuurtechnische dienst en directie arbeidsvoorziening de hoofdrollen terwijl de erkende cultuurmaatschappijen bij acqui sitie en voorlichting intensief betrokken zijn. Indien regionale werkgeverscombinaties worden gevormd zal een gesloten ar beidsjaar door gezamenlijke uit voering van boerenwerken voor een groter deel van de agrari sche werkers mogelijk worden. Betere voorlichting over deze werken met behulp van het Landbouwschap wordt nodig ge acht. De opdrachtgever moet weten, wat hij verwachten kan op het gebied van produktiviteitsver- betering en waar hij aan toe is met de kosten. De financierings mogelijkheden via Boerenleen banken en Borgstellingsfonds die nen grotere bekendheid te krij gen. Voor kleinere werken is een financieringsregeling (van de overheid) met een 30-jarige af lossing gewenst. De raad kwam dinsdagmiddag om twee uur in openbare verga dering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester A. F. Hanssens. Bij de opening der vergadering bood de voorzitter de raad zijn verontscnuldigingen aan over het uitstellen, en dit herhaalde malen, van de aangekondigde raadsver gadering. het is een goede ge woonte tijdens de eerste raads vergadering in het nieuwe jaar een terugblik te werpen op het geen het afgelopen jaar heeft ge bracht en tevens de blik naar de toekomst te richten. Dat deze eerste vergadering eerst thans gehouden wordt, in plaats van in de maand januari zoals te doen gebruikelijk is komt, omdat spre ker vrij langdurig ziek is ge weest. Hij dankte de raadsieoen voor de attenties, die hij tijdens zijn ziekte mocht ontvangen. Terugblik. Voor wat betreft de loop der bevolking kon de voorzitter nu niet bepaald erg optimistische ge luiden laten horen. Zo liep de bevolking gedurende 1958 terug van 2516 inwoners tot 2474 in woners, een teruggang dus van 42, veroorzaakt door vertrek uit de gemeente. Nochtans wilde sprexer deze teruggang als een vrij normaal verschijnsel zien, immers het individu zoekt nu eenmaal het beste voor zijn ge zin. Het verheugde de voorzitter, dat de raad steeds stimulerend op B. en W. heeft gewerkt die maat regelen te beramen, die de ge signaleerde teruggang zal kun nen afremmen en ongedaan ma ken. Voor de toekomst is het gerechtvaardigd een zeker opti misme te koesteren, immers het uitbreidingsplan is gedeeltelijk gereed, hoewel nog niet opge leverd. Er is al een tiental wo ningen gebouwd, terwijl wij nu een toewijzing hebben gekregen voor de bouw van 8 woninpwet- „SABOR" DANST DE SAMBA Mevrouw mr. J. M. van Wal- sumQuispel, echtgenote van de burgemeester van Rotter dam, had gistermiddag op het Rotterdamse vliegveld een niet- alledaagse ontmoeting. Zij be groette daar „Sabor", een mens niet van vlees en bloed, maar een, die leeft bij de gratie van blik, radiolampen, accu's en 2500 km draad, 6500 onderdelen in totaal. „Sabor", een robot, is het geesteskind van de Zwitser se ingenieur Peter Steuer, die met technisch vernuft zijn ro bot 'n aantal menselijke eigen schappen heeft meegegeven. Zo kon „Sabor" mevrouw Van Wal. sum toespreken en een hand geven. Zijn „zenuwstelsel" wordt ge commandeerd via een korte golfzender, maar ook doorlicht, flitsen of door middel van een ingebouwde telefonische draai schijf. Zijn baas reist met hem de gehele wereld door om voor tal van zaken reclame te mak' Dit was ook de reden van zijn bezoek aan Rotterdam, maar daarnaast zal „Sabor" drie da gen lang de „Actie Dan" van het Prinses Beatrix Poliofonds, die gekoppeld is aan de bouw van de „Euromast", stimuleren door hier en daar in de Maas stad op te duiken. Mevrouw Van Walsum, pre sidente van de Rotterdamse af deling van genoemd fonds, kreeg van „Sabor" een aantal poppen aangeboden bestemd voor de poliopatiëntjes die in het Zuiderziekenhuis te Rotter dam worden verpleegd. Vele mensen waren naar het vliegveld gekomen om het won derkind met eigen ogen te aan schouwen en te hunnen P'' ~ieve was „Sabor" zo vriendelijk in een hangar te bewijzen, dat hij kon spreken, lopen, zijn armen bewegen, vuur geven, een siga ret roken een mondharmonika bespelen ende Samba dan sen. Overnameprijs baconvarkens verlaagd De ongunstige opbrengst van bacon op de Engelse markt 's voor het bestuur van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees aanleiding geweest om de over nameprijs voor baconvarkens met ingang van maandag 23 maart a.s. met 5 cent per kg te verlagen. Dientengevolge zal dan voor de baconvarkens van 63 tot en met 70 kg in de kwaliteitsklassen 1 tot en met 4 een prijs gelden resn. van f2,32, ƒ2,28, ƒ2.24 en 2,20 per kg koud geslacht. Norwich City uitgeschakeld voor de Engelse beker De derde divisieclub Norwich City heeft woensdag in de in Bir mingham gespeelde „replay" voor de halve finales van de En gelse bekercompetitie met 1O verloren van Luton Town. Het enige doelpunt werd na de her vatting gescoord. Luton Town zal zaterdag 2 mei in de finale op Wembley uit komen tegen Nottingham Forest. Precies 990 minuten heeft de „cup-droom" van Norwich City geduurd. Na 11 wedstrijden werd de derde divisie-club, die onder meer van Manchester United, Tottenham Hotspur en Sheffield United had gewonnen, woensdag door Luton Town uitgeschakeld. En dat gebeurde nog vrij on verwachts. De „kanaries" waren in het eerste half uur vrijwel constant in de aanval geweest, toen uit een plotselinge aanval van Luton Town een doelpunt werd gescoord, dat achteraf be slissend bleek te zijn geweest. Billy Bingham kreeg door een handig hakjs van Allan Brown onverwachts een goede kans, die hij benutte. Luton Town zal op 2 mei aanstaande voor het eerst in de historie als cup-finalist het Wembley stadion in Londen be- I treden. OM DE EUROPESE BEKER S C Wismut Young Boys 00 Ook de tweede wedstrijd tus sen S. C. Wismut en Young Boys (Bern) voor de kwart finales van het tornooi om de Europese voetbalbeker, is in een gelijk spel geëindigd. De eindstand van deze ontmoe ting, woensdagmiddag te Aue gespeeld, was 0—0. Het resultaat van de eerste wedstrijd tussen beide teams was 22. Een derde wedstrijd zal nu moeten bepalen, welke ploeg overgaat naar de halve finales. De winnaar van deze ontmoeting komt uit tegen Stade de Reims, dat zich hiervoor reeds heeft ge plaatst. Verder werden nog gespeeld: Real MadridWiener SK 7—1 en Schalke '04Atletico Madrid 1—1. In de halve finale komt Real nu uit tegen Atletico Madrid. Q De Zuidslavische regering heeft besloten met ingang van 1 april de post- en telegraafta- rieven met 20 tot 50 procent te verhogen. Deze maatregel geldt •owel voor het binnenlandse, als het buitenlandse verkeer. woningen. Van particuliere zijde komen steeds meer aanvragen, en, wat nog meer tot voldoening strekt, is de belangstelling om in Hoek te bouwen door gegadigden van buiten de gemeente meer en meer aan het toenemen. De voorzitter meende, dat de gemeente Hoek in 1958 haar diep tepunt heeft doorgemaakt en wanneer de weg HoekSluiskil er eenmaal zal zijn, zijn alle fak- toren aanwezig voor een gezonde ontwikkeling en uitbouw van de gemeente Hoek als woonkern. Er zijn dan immers goede verbin dingswegen naar de kanaalzone met haar ruime werkgelegenheid en er is vlak bij goede recreatie mogelijkheid (de Braakman) enz. In 1958 heeft de gemeente met betrekking tot het verzorgings- peil al belangrijke vooruitgang itunnen boeken. Zo werd de brandweer gemoderniseerd (de brandspuit worat eerstdaags af geleverd). De gemeentereiniging is gemoderniseerd door de aan schaf van een nieuwe vuilnis auto en vuilnisemmers. Het uit breidingsplan is in uitvoering ge komen. Er komt vaart in de ont wikkeling van het recreatiegebied in de Braakman, en straks heb ben we de beschikking over een nieuwe bergplaats, allemaal pun ten, die geen aanleiding geven om in mineur te spreken. De voorzitter hoopte, dat de goede verstandhouding en sa menwerking in de gemeenteraad bestendigd zal blijven in het be lang van de gemeente. Ik hoop, dat God U de kracht en de wijs heid zal mogen schenken, juist die besluiten te nemen, welke voor de gemeente vérstrekkende en gunstige gevolgen zullen heb ben. Ten slotte hoopte spreker, dat God hun beleid zou mogen zege nen. Aanstelling derde schoolarts. Voor de derde maal kwam aan de orde het verzoek van de Com missie van Beheer van de Scnool- artsendienst Zeeuws-Vlaanderen met betrekking tot de aanstelling van een derde schoolarts. B. en W. vonden geen aanlei ding op het reeds eerder inge nomen standpunt terug te komen en adviseerden de raaa zich tegen de aanstelling van de derde schoolarts uit te spreken. B. en W. meenden, dat cie scnooiartsen- dienst zich is gaan bemoeien met zaken, waarvoor hij niet in het leven is geroepen. Hierbij doelde de voorzitter op het be- trekken van de leerlingen van Lycea en de Technische scholen bij het onderzoek, bovendien houden de schoolartsen zich bezig met het testen van leerlin gen. In het midoen latende of deze gesignaleerde zaken al of niet van belang zijn, menen B. en W. dat, wanneer de beide school artsen zich zouden wijden aan het werk, dat zij moeten doen, er geen behoefte aan een derde schoolarts zou bestaan. De heer Leunis zeide het met de mening van B. en W, niet eens te zijn. njj vond de gezondheid van de kinderen en de controle daarop van het allergrootste be lang. De heer Van der Peyi zei, dat het feit, dat dit punt nu voor de derde maal in de raad komt, toch wel iets te denken geeft. Boven dien wees hij op het advies van de inspecteur van de Volksge zondheid om een derde schoolarts aan te stellen. Spreker vond, dat het hier in principe op een cen tenkwestie aan komt en hiervan wilde hij de schoolkinderen niet de dupe laten worden. Wetnouder Jansen viel de voor zitter bij, daarbij wijzende dat men op een gegeven moment met een gemeenschappelijke re geling begint, die twee kwartjes kost. Een paar jaar later is net al 1,50 geworden en zo zou men door kunnen gaan, immers ieder wil zijn dienst opvoeren tot de volmaaktheid. Dit heeft tot ge volg dat men op een gegeven moment er een punt achter zet. De heer Vergouwe zei, dat de dienst inderdaad is opgericht voor de lagere scholen en omdat men meende bij de aanstelling van de tweede scnoolarts niet vol doende te doen te hebben is men ook andere onderwijsinstellingen bij de dienst gaan betrekken, en is men gaan testen. Ook hij was van mening, dat wanneer de dienst zich bepaalt tot de taak, die hem is opgedragen en men niet meer van het programma af wijkt, twee schoolartsen voldoen de zijn. Mei de stemmen van de heren Leunis en v. d. Peijl tegen, werd het voorstel van B. en W. aan vaard en verklaarde men zich tegen de aanstelling van een der de schoolarts. De verordening op de destruc tie van vee en vlees werd ge wijzigd. Naar aanleiding van een schrij ven van notaris Hoving te Ter- neuzen deden B. en W. de raad voorstellen tot aankoop van een perceel bouwland gelegen tussen de St. Hubrechtstraat en de Pro vinciale weg, over te gaan. Thans is er geen sprake meer van ren teverlies, omdat B. en W. het voornemen hebben de pacht van de tuingrond iets op te trekken. Bovendien wil de provincie de weg naar het Mauritsfort door trekken en is bij de aanleg van de weg naar Sluiskil ook een ge deelte van genoemd perceel nood zakelijk. Alles is er dus voor om de grond in eigendom van de gemeente te krijgen. De grootte van het perceel is 1 ha 46 are, terwijl de aankoopprijs is 1 per centiare. Met algemene stemmen besloot de raad tot aankoop van bedoeld perceel over te gaan. Onderhoudsbijdrage in de pro vinciale weg HoekTerneuzen. Door de provincie is de nieuwe weg HoekTerneuzen aangelegd. De provincie zal het onderhoud aan deze weg verrichten, maar de gemeente Hoek moet een bij drage in het onderhoud verlenen. Per jaar zal dit aandeel van de gemeente Hoek ƒ5160 bedragen. (Jok is er de mogelijkheid aeze jaarlijkse bijdrage door een be drag ineens af te kopen, en wel voor een totaalbedrag van 114.667,dan is men van alles ai'. B. en W. zeiden, dat ze zich hebben afgevraagd of het wel juist is, dat het nageslacht op rozen wordt gezet uoor ineens die bijdrage af te kopen. Boven dien staan we in de nabije toe komst voor grote kapitaalsuitga ven. Het is geenszins een afwen telen van ue lasten op de toe komst wanneer in het onderhoud jaarlijks wordt bijgedragen. Wij betalen nu voor het onderhoud en het nageslacht ook. Besloten werd de bijdrage voorlopig per jaar te betalen, na melijk uoor voldoening van 5160. Later kan eventueel nog worden bezien in hoeverre af koop mogelijk en wenselijk is. Afgesneden gedeelten wegvak H oekTerneuzen. Van de oude verbinding Hoek Terneuzen, zijn nog enkele ge deelten intakt en zullen dat blij ven. De provincie is bereid het onderhoud en beheer van die weggedeelten, namelijk de Molen dijk en aan de Knol aan de ge meente Hoek over te dragen. Ook kan de gemeente het onder houd en beheer van de twee op ritten van de Oud Westenrijkpol- der overnemen. Voor genoemde overname krijgt de gemeente dan een bedrag ineens uitgekeerd van ƒ34.400. B. en W. hebben het voornemen om, wanneer de raad besluit tot overname en tot aanvaarding van het afkoopbe drag, tegelijk aan de provincie een voorschot van 30.000 te vragen om een gedeelte van de Molendijk tot aan de oprit te ver betéren, zo ongeveer valaf Ver gouwe. Besloten werd het onderhoud en beheer over te nemen en het voorgestelde afkoopbedrag te ac ceptexen, op voorwaarde dat de polder die medewerking verleent zoals bij de financiële opstelling is aangenomen. De bezoldigingsverordening werd gewijzigd, alsmede de kin- deroijsiagverordenmg. De bedragen voor het kleuter onderwijs werden op grond van de wettelijke bepalingen vastge steld. Verzoek H. S. V. om sportveld. De Hoekse Sportvereniging H. S. V richtte zich met een ver zoek tot de raad haar de beschik king te willen geven over een sportveld. Het huidige sportter rein voldoet niet aan zelfs mini male eisen. De ligging is ook niet aantrekkelijk. De voorzitter zeide, dat het col lege van B. en W. deze aanvrage in de raad heeft gebracht om van de raad een pi'incipe-besluit te krijgen zodat B- en W. weten of en zo ja tot hoever de raad aan dit alleszins redelijke verlangen wenst tegemoet te komen. Wan neer de raad gunstig beschikt is het natuurlijk de bedoeling, dat de jaarlijkse subsidie van 500 vervalt, tei'wijl de vereniging be reid is 200 jaarlijks bij te dra gen De heer v. d. Peül voelde er alles voor om ook op Hoek een behoorlijk sportterrein te krijgen. De vooratter zeide, dat het wel een probleem is welk terrein men zou kunnen verkrijgen. Het mooi ste zou zijn, dat een grondbezit ter vrijwillig mee zou willen wer ken hiervoor een gunstig gelegen terrein, dat nabij de kom der ge meente is gelegen en van vol doende grootte, te willen verko pen om daarop een sportcomplex aan te leggen, dus niet alleen een voetbalveld. Hij had hiervoor wel iets op het oog, maar kon zich hierover in een openbare verga dering nog niet uitlaten. Ver moedelijk zal over een aantal maanden gunstig gelegen grond beschiköaar komen. Als men er aan begint, moet het ook behoor lijk worden uitgevoerd, aldus de voorzitter. De raad was het met de me ning van B. en W. eens en ver leende het college de opdracht de nodige stappen te ondernemen en plannen voor te bereiden, die tot het stichten van het sportter rein kunnen leiden. De heer Tollenaar zeide op principiële gronden geacht te wil len worden tegen te hebben ge stemd. Aan de heer J. Rouw werd op tie verleend op bouwgrond voor de bouw van een 7-tal woningen, op een terrein gelegen in het uit breidingsplan ter linkerzijde van het geprojecteerde dorpshuis. Aan J. den Hamer werd ont heffing van tuinpacht gegeven over 1958. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente is bereid het voorma lige schoolgebouw aan te kopen voor een 'oedrag van 4500. De voorzitter wees er op, dat het op een vergissing berust, dat als aankoopprijs 50 minder is genoemd dan het getaxeerde bedrag. B. en W. moeten zich nu eenmaal aan de taxatie houden. De raad besloot het bedoelde oude schoolgebouw voor 4550 te verkopen. Aan een aantal straten in het uitbreidingsplan in de Oud-Wes- tenrijkpolder werden de volgende namen gegeven, nl. Julianastraat, Bernhardstraat en Irenestraat. De begroting 1958 werd gewij zigd. B. en W, vroegen de raad mach tiging tot verkoop van een per ceel bouwgrond, gelegen in het uitbreidingsplan. Een gegadigde van buiten de gemeente heeft voorkeur uitge sproken voor een bepaald per ceel, dat nu niet direct behoort tot het in de nabije toekomst te ontsluiten deel van het uitbrei dingsplan. De heer Van der Peyi vond het niet juist Indien de raad hierop zou ingaan. Het schept prece denten en men kan nu eenmaal niet steeds aan dergelijke verzoe ken voldoen, met alle konsekwen- ties vandien. Bovendien voelde hij er niets meer voor B. en W. daarvoor machtigingen te verlenen. Dat is ook gedaan bij de verkoop van grond aan dokter Hofstee. Zon der meer werd toen ook de brandgang, die toch bedoeld is voor alle bewoners der aangren zende huizen in eigendom aan dokter Hofstee overgedragen. Spreker gaf er de voorkeur aam, dat de raad besluiten neemt. Het kan uitgelegd worden als een ge brek aan vertrouwen in het beleid van B. en W. en eigenlijk is dat ook zo. De heer Leunis wees er op, dat wat die brandgang betreft B. en W. grond hebben verkocht, waar aan de toestemming van de raad ontbrak. De beide wethouders verklaar den van die overdracht van de brandgang aan de heer Hofstee ook niet op de hoogte te zijn ge weest. De voorzitter merkte op, dat een en ander door de heer Roe lans is geregeld en dat deze in verband met de exploitatie-opzet van het uitbreidingsplan er heeft uitgehaald, wat er in zat. Boven dien bleek dokter Hofstee er niet zo mee ingenomen te zijn ge weest ook die brandgang aan te moeten kopen. De heer Van der Peyi vond het niet juist, dat er dingen gebeu ren, waar zelfs de wethouders niets van af weten. Overigens heeft spreker niets met de heer Roelands te maken. Er zit hier een prestige-kwestie voor de raad in. Toen hij tot raadslid werd gekozen, werd gezegd, dat als hij wat zou willen doen tegen de gang van bepaalde zaken, hij tegen windmolens zou vechten en hij komt bijna tot de slotsom dat dit juist gezien is. Spreker is niet van plan met zich te laten sollen en verlangt alsnog, dat deze brandgang-affaire ongedaan zal worden gemaakt. Indien dit niet gebeurt zal hij zich bedro gen gevoelen. Wethouder Scheele zeide als wethouder geen verantwoording te kunnen nemen voor de ver koop van de brandgang. Hier zijn fouten gemaakt en ik ben bereid hiervan de konsekwenties te ac- cenieren. D heer Vergouwe merkte op da nok hij niet van de verkoop va brandgang heeft geweten. Br ten werd in dit verband te '!en onderzoeken hoe het mogelijk is geweest dat met die overdracht van grond ook de brandgang is verkocht gewor den, terwijl bovendien nagegaan zal weden in hoeverre de moge- lijkhe;bestaat deze zaak, die de raad vrij hoog zit, weer onge- daan te maken. Dit zal wel niet moeilijk blijken te zijn, daar dok ter Hofstee immers er niets voor gevoeld zou hebben die brand gang aan te kopen. De heer Vergouwe brak vervol gens een lans voor toekenning van de voorkeur-bouwgrond aan de heer Van Vught. Immers de raad moet toch alles doen om de bouw in Hoek te stimuleren, vooral waar het aanvragen be treft van buiten de gemeente. Spreker zou het echt droevig vinden, wanneer de heer Van Vught daar niet zou kunnen bouwen. De voorzitter wees er op, dat voor dat ene bouwgeval extra kosten moeten worden gemaakt voor riolering; dat is wel het erg ste nie(. maar de straataanleg slaat e" -neer in. In de toekomst moet i toch gebeuren, maar door rvroegde uitvoering van dat gr cite wordt de volgorde van u" voering van het uitbrei- dingsp -,n doorkruist. Besl: werd dat B. en W. eerst c met betrokkene gaan overleggen, waarop B. en W. de raad later nadere voorstellen zul len kunnen doen. De heer Tollenaar wees op de goede gewoonte dat de raad tij dens de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar door de voor zitter v. "dt toegesproken. Ook is hr* 'i goede gewoonte, dat een 2 aadsleden hierop ant- wc- Hoewel hij het jongste raadslid in leeftijd is, maar het oudste raadslid in jaren, meende hij, dat de raad wel geen be zwaar zal hebben dat hij zich hiervan kwijt. Spreker dankte de voorzitter allereerst voor de goede woorden aan het adres van de raad gericht. Er zijn door de voorzitter vele belangrijke punten aangesneden die van groot gewicht zijn voor de ont wikkeling van de gemeente. Hij hoopte, dat God de raad de hulp en kracht zal schenken dit alles te bereiken. Tenslotte wenste hij de voorzitter het behoud van een goede gezondheid toe. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Tollenaar naar het 100 plan met betrekking tot de aansluitine der onrenda bele gebieden op het waterlei dingnet. De voorzitter deed alsnog mede deling van de besluiten van het algemeen bestuur van het Be- heerschap Recreatiegebied in de Braakman. In eerste instantie zal 9% ha bos worden aange plant. De vergadering werd hierna gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5