MacMillans bezoek aan de V. S. wekt groeiend optimisme op topconferentie Dulles over enkele dagen naar huis Kolonel Grivas benoemd tot luitenant-generaal Israël protesteert Landbouwschap en integratie ZORGD WE \KT Reuzel f JNHARDT'S GISTERIJ PLATTEEüW DONDERDAG 19 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4630 'S in Moskou Zelfs HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER DE PERONISTEN DE KABINETSFORMATIE Minister blijft nog onder medische controle HET POOLSE PARTIJCONGRES NOORWEGEN EN DE WILLEM BARENDSZ INDONESIË PROTESTEERT Tegen uitbreiding van de territoriale wateren rondom Ned. Nieuw-Guinea Fanfani's onts'ag aanvaard Aldo Moro tot opvolger van Fanfani gekozen OPENING KEUKENHOF COMMENTAAR OP LANDINGSBEPERKING VOOR K. L. M. IN SINGAPORE ZON- en MAANSTANDS) ONGEREGELDHEDEN IN LE HAVRE Communisten slaags met politiemannen Bestuur beraadt zich over het toekomstig prijsbeleid voor tarwe, voedergranen en veredelingsprodukten V- A. R- nam scheepsladingen in beslag DISCRIMINATIE OMZETBELASTING OP BOTER Persconferentie Chroesjtsjef Cijfers van Ned. Herv. Kerk n! 't U het fe blijft volle GESMOLTEN BLADREUZEL f 0.70 per 500 gram E. A. Ijsebaert Vlooswijkstraat elen zijn verkrijgbaar bij ■dstraat 59 Tel. 5*76 Terneuzen «XSXSXSXSXiXSKS^®^! gVankering bfl abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 if 5 uur uitsluitend 2073 gironummer 38150 kwartaal; per Losse nrs 9 et gironummer 38150 abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; Uiaand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs l Verschflnf dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. J, van de Sande. Terneuzen Advertentlepriis per mm 15 ct; mlniroram p* advertentie /2,2t>. Rubriek Kleine Advertenties (géén handal» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A&ret Bureau van dit Blad, 20 cent meer. r>e Britse premier, Harold Mac Millan, is woensdag per vlieg tuig in Canada aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met rijn Canadese ambtgenoot Die- fenbaker en andere Canadese Staatslieden. MacMillan, die o.m. wordt ver gezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken Selwyn I.loyd, verklaarde bij aankomst op het vliegveld waar hij door Diefenbaker en andere Canadese minister werd begroet o.m. dat zijn bezoeken aan Parijs en Bonn hem veel bemoediging had den geschonken. Over de besprekingen, die hij te Ottawa en Washington zal voeren, zei MacMillan: „Dit over leg zal er ongetwijfeld toe bij dragen de verenigde wil der Wes terse mogendheden te bevestigen en te consolideren. Slechts ver enigd zullen wij sterk genoeg zijn om het krachtig vasthouden aan onze beginselen te kunnen combineren met de bereidheid tot onderhandelen" De Britse staatslieden zullen vandaag uit Ottawa naar Wa shington vertrekken, waar zij met president Eisenhower en waarschijnlijk ook met minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles zullen beraadslagen. Premier Diefenbaker heeft zich Woensdag, zo wordt te Ottawa aangenomen, bij de besprekingen met Maemillan geheel achter het beleid van kracht met soepelheid van ds Britse minister-president jegens de Kowjet-Unie geplaatst. Naar verluidt, steunt Diefenba ker Macmillans idee dat er deze zomer een topconferentie iriet de Russen moet worden gehouden. Van gezaghebbende zijde te Ot tawa werd vernomen, dat het de bedoeling is dat op 31 maart of 1 april, vóór de ministersbijeen komst van de NAVO, de minis ters van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek te Washington bijeenkomen. Uit Washington wordt gemeld dat Maemillan donderdag in de federale hoofdstad van de Ver enigde Staten een veranderde sfeer zal aantreffen. HET ZELFDE WEERTYPE Een kleine storing in de hogere lagen van de atmosfeer trok woensdag over ons land en ver oorzaakte hier en daar wat lichte neerslag. Zonneschijn kwam niet veel voor en de temperaturen ble ven vrij laag. De wind bleef oos telijk tengevolge van de aanwe zigheid van een hogedrukgebied ten noorden en eenlagedrukge bied ten zuiden van ons land. In het hogedrukgebied verplaatste zich het centrum langzaam van zuid-Scandinavië in westelijke richting. Het centrum ligt van daag boven Schotland. Dit houdt voor ons land in dat de wind naar noordoostelijke richting draait. Dat zal trouwens de enige be langrijke wijziging in het weer type zijn. Er blijft een kans op opklaringen; regen van betekenis verwachten we niet. Waar opkla ringen voorkomen zal het kwik in de middag iets hoger kunnen komen dan de afgelopen dagen. Overigens blijft de temperatuur op hetzelfde niveau. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Enkele opklaringen Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige noordoostelijke wind.' De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. VRIJDAG 20 MAART Van geprikkeldheid in het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken over Macmillans reis naar Meskou en over zijn pleidooi bi; president Elsenhower voor het aanvaarden van de idee van een topconferentie zonder van te vo:en voorwaarden te stel len, blijkt niets meer in de Ame rikaanse pers. Maemillan zal ervaren dat hij wordt beschouwd als de belang rijkste figuur bij de pogingen der Amerikaanse regering tot een grote verandering in haar poli tiek te brengen, zo meende men woensdag te Washington. Radio-Moskou heeft woensdag avond gezegd te hopen dat Mac millans bezoek aan de Verenigde Staten ertoe zal leiden, dat er een topconferentie wordt gehouden en dat de dringendste problemen tussen Oost en West zullen wor den geregeld. „Wij willen geen voorspellingen doen over de resultaten van Mac millans besprekingen te Washing ton. Wij wijzen er alleen op dat volgens de „New York Times" Macmillans bezoek aan Moskou geprikkeldheid in Amerikaanse regeringskringen heeft veroor zaakt". aldus radio-Moskou. De zender voegde er aan toe: „Pre sident Eisenhowers jongste radio- en televisieboodschap bevat ech ter verscheidene positieve pun ten". De latente crisis, die al enige tijd bestaat in dè boezem van de Feronistische beweging, is acuut geworden door het ontslag van vijf leiders van Perons partij uit de „raad voor samenwerking en toezicht", het hoogste orgaan van de partij. Volgens een woord voerder van de Peronisten houdt dit ontslag, rechtstreeks verband met de jongste richtlijnen van Peron aan zijn partij. Peren zou de wens hebben ge uit dat de partij een meer ver zoenende houding aanneemt tegenover de rogering-Frondizi. De vijf leiders zullen dan ook vervangen worden door Peronis ten die voorstanders zijn van een toenadering tussen de Peronisten en de regering-Frondizi. De informateur prof. mr. L. Beel heeft dinsdag in zijn kabi net in het kader van de bestu dering der «an de orde zijnde vraagstukken korte gesprekken gehad met minister ir. Witte en minister ir. Staf. In de narmddag heeft prof. Beel een gesprek ge had met de voorzitter van de S.E.R., prof. mr. Verrijn Stuari. Dit gesprek, zo vernemen wij, lag niet in het kader van de be studering der vraagstukken. In welk kader het wel paste kon niet worden medegedeeld. De vraag is gesteld of de in formateur uitgaat van een pro gram. Het is gebleken, dat hij dit een groot woord acht. Prof. Beel beoogt e*m standpuntbe- oaling ten opzichte van de sail lante punten van regeringsbe leid, die als bas's dienen voor de met de fractieleiders te voeren gesprekken. De leider van de EOKA, Grivas, is bevorderd tot luite nant-generaal (de hoogste rang in het Griekse leger). Hij zal levenslang het salaris van een generaal in actieve dienst krijgen. Het Griekse parlement heeft woensdagavond eenstemmig een desbetreffend wetsontwerp aan vaard. Ook aanvaardde het eenstem mig een motie waarin hulde werd gebracht en dank werd geuit aan de „roemrijke strijders en held haftige gevallenen" der EOKA. Grivas verwierp het advies van zijn vrouw om naar een dok ter te gaan maar wel vroeg hij om een tandarts. Hij zei thuis tegen journalisten: „Ik ben tij dens de campagne vier tanden kwijtgeraakt". Over zijn ervaringen in de af gelopen jaren vertelde hij zijn vrienden dat op zeker ogenblik vijf Britse soldaten op slechts een halve meter afstand van zijn schuilplaats verwijderd waren. „Slechts de goddelijke voorzie nigheid en mijn kalmte redden mij". Hij verroerde zich niet en kuchte niet. De militairen gin gen zonder hem op te merken. „Vier-en-half jaar stond ik on afgebroken bloot aan het gevaar van arrestatie. Ik mopst altijd alle kanten uit kijken. B!j iedere stap was ik voorbereid op ge vaar". Hij zei: ..De Cyprioten praten te veel". Hij kon slechts twee vrouwen vertrouwen die altijd wisten waar hij ging en hem nooit verrieden. Hij weigerde formele verkla ringen af te leggen en zei: „Ik zal spreken als de tijd rijp is". Wel zei hij dat de invloed van de EOKA op Cyprus zou voort duren om de Cyprische jeugd te beschermen voor de communis tische leer. Op het congres van de Poolse communistische partij te War schau is dinsdag de kwestie van het revisionisme aan de orde ge steld. Vice-premier Zenon Nowak verklaarde o.m. dat de ideologi sche nederlaag van de revisionis ten voornamelijk het gevolg is geweest van het ingrijpen van Gomulka. De voorzitter van de culturele commissie van het centrale comité van de partij, Leon Krucz- kowski, sprak over de culturele politiek van de partij. Hij zei dat de Poolse communisten de lite raire stromingen van het socia lisme zullen steunen. Ds minister van Binnenlandse Zaken, Wladislaw Wicha, ver klaarde dat de geheime diensten van de imperialistische mogend heden grote belangstelling heb ben voor Polen. Hij pleitte voorts voor een „meer omzichtige houding" tegen over de R.K. Kerk, waarvan „de reactie nog grote verwachtingen koestert". Zoals reeds schriftelijk aan gekondigd bij de Nederlandse maatschappij voor de walvis vaart N.V. heeft mini: ter Staf, naar het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening meegedeeld, de Noorse rederscombinatie en de Noorse regering thans ervan in ken nis gesteld, dat de Nederland se regering de gevraagde be middeling verlenende het voorwaardelijke voorstel van Noorse zijde tot aankoop van het fabrieksschip Willem Ba- rendsz officieel heeft overge bracht aan de Nederlandse maatschappij voor de walvis vaart. In haar bericht heeft de Ne derlandse regering niet verheeld dat naar haar indruk de kans van slagen van eventuele Noorse onderhandelingen met. ds Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart zou stijgen, wanneer een onvoorwaardelijk en ook overigens bevredigend bod zou worden gedaan. (Advertentie.) Meegedeeld is dat de behandeling van minister Dulles met rönt genstralen thans beëindigd is. Hij zal onder medische con trole blijven tot een beslissing is gevallen over zijn toekomst als minister van Buitenlandse Zaken. Het State Department deelde mede dat Dulles nog een paar dagen in het hospitaal onder medische controle zou blijven en daarna in zijn huis in Washington. Daarna zou hij voor een periode van herstel de hoofdstad ver laten, naar verwacht wordt, en ongeveer twee weken rust hou den. Er is nog niet beslist waar Dulles rust zal houden. „Tijdens de periode van medische controle en rust zal Dulles be schikbaar blijven voor overleg met de president", zo is offi cieel bekendgemaakt. De woordvoerder van het „State Department" zei tot verslag gevers dat gehoopt werd dat Dulles in staat zou zijn pre mier MacMillan en minister Selwyn Lloyd te ontmoeten tij dens hun bezoek aan de Ver enigde Staten, dat heden be gint. Maar functionarissen zei den echter eraan te twijfelen dat Dulles naar Camp David, ongeveer 100 km van Wash ington, zou gaan waar Eisen hower en MacMillan hun be sprekingen over de Duitse kwestie zouden voeren. Op vragen over de huidige ge zondheidstoestand van Dulles zei de woordvoerder dat de artsen nu nog geen vast oor deel konden uitspreken. Nu de behandeling met röntgen-stra- len is beëindigd, moeten zij zien hoe hij reageert. Een woordvoerder van de In donesische diplomatieke verte genwoordiging in Den Haag heeft meegedeeld, dat Indonesië het instellen van een aanslui tende zone van negen mijl in de wateren rondom Ned. Nieuw Guinea niet erkent. „Dit geldt voor elke maatregel, die in Nieuw Guinea wordt getroffen", aldus de woordvoerder, „omdat Indonesië het gebied beschouwt als een deel van de republiek Indonesia." (Op 11 dezer heeft een woord voerder van 't Nederl. ministe rie van Buitenl. Zaken mede gedeeld dat binnen het kader van het geldende volkenrecht isehe partij heeft maandag jen in overeenstemming met de De nationale raad van de Tfa)ieanse christendemocra- de ontslagaanvrage van oud- nremier Amintore Fanfani als partijsecretaris aanvaard. Een motie waarin de ontslagaan vrage voor kennisgeving werd aangenomen, werd met 54 te gen 37 stemmen bij negen ont houdingen verworpen. Fanfani had op 31 januari zijn ontslag aangeboden „ten einde de partij te helpen bij het herwinnen van haar eenheid". Aanleiding Irertoe waren me- ningsverschillen binnen de co alitie van christen-democraten 1 en sociaal-democraten, welke leidden tot het ontslag van zijn kabinet. Aldo Moro is maandag te Rome tot politiek secretaris van de Italiaanse christen-de mocratische partij gekozen. Hij volgt als zodanig Fanfani op. Het partijbestuur koos Aldo Moro met 64 tegen nul stem men. Er werden 26 blanco stembiljetten ingeleverd. De 42-jarige Moro is uit Zuid- Italië afkomstig. Hij is minis ter van justitie geweest in het eerste kabinet-Segni en minis ter van onderwijs in de rege- ring-Fanfani. Hij behoort tot de linkervleugel van de trumgroep in de partij. De vice-minister-president, minister van Binnenlandse Za ken, Bezitsvorming en publiek rechtelijke organisatie, mr. A. A. M. Struijcken, zal op 24 maart de opening van de tiende natio nale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse verrich ten. Hij zal dit jubileumjaar ope nen tijdens een lunch, die voor genodigden op de Keukenhof wordt gehouden. verdragen, die tot stand zijn ge komen op de recente zeerecht conferentie te Genève, in de wateren rondom Ned. Nieuw Guinea een aansluitende zone is ingesteld ter breedte van negen mijl. D 'ze -maatregel, al dus de Nederlandse woordvoer der, betekent geen uitbreiding van d° territoriale zee, die haar schermen tegen de concurrentie- breedte van drie mijl behoudt. kracht van de K. L. M., ongeacht De Verenigde Staten, Engeland de eisen van een gezonde ont- an t.oIp anriprp landen hebben wikkeling van het internationaal In een communiqué heeft het ministerie van Verkeer en Wa terstaat commentaar geleverd op de zeven punten die het Britse ministerie van Transport en Burgerluchtvaart bekend heeft gemaakt als de redenen voor het Britse besluit om de K. L. M.- frequenties op de dienst Amster damSingapore vanaf einde maart tot één per week terug te brengen. Het terugvallen van 3 transit- frequenties op 1 eindpunt fre quentie per week in Singapore betekent voor de KLM uit com mercieel- en concurrentie-oog- punt een verzwakking, aldus dit communiqué. Het toestaan van een eind puntroute moge formeel een con cessie zijn, materieel is het dat niet omdat de K. L. M. terugvalt van drie transitfrequenties naar 1 eindpuntfrequentie per week. Een eenmaal wekelijkse dienst op een zo belangrijke route kan nimmer een gezonde commer ciële exploitatie opleveren. Het is volledig misplaatst om van 'n buitensporige concurrentie te spreken bij een exploitatie op basis van 2 frequenties per week. Zulks te meer, indien men let op de vele frequenties waarmede de B. O. A. C. en de Qantas deze dienst exploiteren. De conclusie ligt voor de hand. aldus het communiqué, dat het betreurenswaardige Britse be sluit voornamelijk is geïnspireerd door het streven om B. O. A. C, die wel zeer onfortuinlijk schijnt te hebben geëxploiteerd, te be en vele andere landen hebben wikkeling reeds eerder aansluitende zo- j luchtverkeer en hetgeen een nes ingesteld. A.N.P. Haag). Den goede luchtvaartverhouding met Nederland vraagt. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 10.20 10.55 11.35 11.45 n.m. 10.57 11.32 12.12 12.22 MAAN ZON TERNEUZEN op onder op onder maart. 20 6.45 18.51 13.51 4.11 21 6.43 18.53 15.01 4.46 22 6.41 18.55 16.15 5.18 23 6.38 18.56 17.32 5.47 24 6.36 18.58 18.52 6.16 25 6.34 19.00 20.12 6.45 Tn Le Havre zijn dinsdagavond ruim 5000 communisten slaags geraakt met 800 politiemannen, nadat bij de burgemeestersver kiezing de communist René Cance met 19 tegen 18 stemmen door de socia'ist Robert Mon- guilion was verslagen. Cance had tot dusver de ge meente geleid. Zijn tegenstander werd gesteund door de onafhan- kelijken, de nieuwe Gaullisten, de socialisten en de R.K. volks republikeinen. Le Havre was tot dusver de enige grote stad met een communistische burgemees ter. De relletjes begonnen zodra de uitslag van de stemming bekend was. De voorzitter liet de verga derzaal ontruimen, waarbij ge bruik moest worden gemaakt van traangasbommen. Buiten het stadhuis werd het gevecht voort gezet. Vercheidene betogers en politiemannen liepen verwondin gen op. Het was de eerste maal, sinds de verkiezing van Cance in 1953, dat de socialisten niet met de communisten meestemden. Te Marseille is de socialist Gaston Deferre herkozen als burgemeester. Op grond van een door de werkgroep integratie van het Landbouwschap uitgebracht rap port heeft het bestuur zich uit voerig beraden over het toekom stig prijsbeleid voor tarwe, voe dergranen en veredelingsproduk ten binnen de E. E. G. Het bestuur aanvaardde over het algemeen wel het uitgangs punt, dat voedergranen op zo laag mogelijk prijsniveau dienen te worden gehouden, aansluitend op de wereldmarkt, als gunstig uitgangspunt voor veredelings produkten, als zuivel, vlees, vleeswaren, eieren enz. Daarbij dient echter te worden gesteld, dat de Europese producenten een redelijk inkomen zullen hebben, eventueel een inkomen op voe dergranen gecompenseerd met een hoger inkomen op tarwe. Gezien de uitvoer van verede lingsprodukten naar derde-lan den dient de produktie van voe dergranen in Europa niet aan gemoedigd te worden en niet meer te groeien, dan de toename van de veredelingsproduktie mo gelijk maakt. Verkleint men de invoer van voedergranen, dan wekt dit immers repercussies in landen-producenten buiten de E. E. G. en remt men de uitvoer naar die landen. Een le laag niveau van voeder graanprijzen echter is ook niet gewenst, omdat dan de kans wordt gelopen op overproduktie van veredelingsprodukten. Gezien een te verwachten ho ger invoerrecht in de E. E. G. op granen wenst men de mogelijk heid van restitutie van invoer rechten op voedergraan bij uit- oer van veredelingsprodukten open te houden. De prijs voor harde tarwe (broodgraan) die vrijwel alleen in Italië wordt verbouwd, zal door het te verwachten E. E. G.- buitentarief de prijs van het brood verhogen. Daarnaast zal de prijs voor zachte tarwe, naar gelang van kwaliteit, voor de Europese producenten hoger die nen te zijn dan het niveau van de voedergraanprijzen, om dusdoen de de hoer een gemiddeld rede lijk inkomen te verschaffen. Harde tarwe zal vooralsnog voor een groot deel van buiten de E. E. G. moeten worden aange voerd. Ir. C. S. Knottnerus, die de be sprekingen leidde, beantwoordde samen met mr. J. S. Biesheuvel, secretaris van het Landbouw schap. nog enige vragen over het afsluiten van bilaterale con traeten op lange termijn van een der E. E. G.-landen met enig an der land. Dit, zo werd medege deeld. is formeel niet tegen de letter van het tractaat van Rome, maar dreigt in een Europees lar.dbouwprotocol te ontaarden. Strijd daartegen blijft noodzake lijk. Met name W.-Duitsland heeft met Frankrijk een driejarige conlingentsafspraak voor tarwe gemaakt en met Denemarken voor de levering van veredelings- nu produkten. Zoals de zaken staan, is het wellicht wenselijk eens de voelhoorns uit te steken om aan de weet te komen of Duitsland ook met ons land een dergelijk bilateraal verdrag wenst, gezien de daar levende wens om het handelsverkeer op die wijze te kanaliseren. Daarbij dienen echter de voorwaarden en mogelijkheden van het E. E. G.- tractaat te allen tijde voorop te staan. Men heeft de indruk gekregen, dat het „bureau Mansholt" te Brussel te veel naar de boer toe denkt en niet of weinig naar de consument op het punt van de toekomstige graanprijzen. Het door ons land voorgestane prijs- en beleidspatroon zal voor de consument het voordeligst zijn, de veredelingsindustrie niet in gevaar brengen en de akkerbou wer aan een redelijk inkomen te helpen, aldus werd onder meer door mr. Biesheuvel gesteld. Het blijft zaak om in Europees verband te pogen deze inzichten ingang te doen vinden. Het bestuur gaf de werkgroeo opdracht in grote lijnen van de geschetste uitgangspunten bij het verdere werk uit te gaan. De voorzitter van het Landbouw schap, de heer H. D. Louwes, wees er nog op. dat een toekom stig Europees landbouwbeleid niet slechts de akkerbouw en ds veeteelt zal omvatten, maar bij voorbeeld ook de vetvoorziening en de tuinbouw. Bii de vetvoor- riening zullen de gebieden van de Frans-Afrikaanse Unie ook e"n rol sp°len. De werkgroep zal zijn taak tegen deze brede achter grond moeten blijven zien. Israël heeft bij de Veiligheids raad geprotesteerd tegen het in beslag nemen van scheepsladin gen door de V. A. R. In het protest wordt verzocht cen~ om teruggave van de ladingen en wordt gezegd dat Israël zich het recht voorbehoudt verdere maat regelen te nemen. Volgens regeringsfu nctionaris- sen is vorige week de Westduitse vrachtboot „Lialott" aangehou den die met Israëlisch cement en citrusvruchten op weg was naar Malakka en Hongkong en wordt de lading thans In Port Said ont scheept. Ook andere schepen met goe deren uit Israël werden aange houden. De Israëlische afgevaardigde bij de V. N., Eban, schreef in zijn brief aan de Veiligheidsraad dat „deze inmenging in vreedzaam handelsverkeer door het Suez- kanaal twijfel moet deen rijzen aan de bereidheid van de V.A.R. om aan haar internationale ver plichtingen te voldoen." Een woordvoerder van liet Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat Israël de kwestie van het in be slag nemen van Israëlische scheepsladingen bijzonder ernstig Het bestuur van het Land bouwschap is van mening, dat de nog steeds gehandhaafde omzet belasting op boter een duidelijke discriminatie van dit produkt is ten opzichte van margarine. Men zal te bevoegder plaatse stappen doen om deze discriminatie uit de wereld te helpen. Voo>' boter geldt niet het zogenaamde cas cadestelsel, zodat het produkt in de handel is vrijgesteld. De fa brikant echter betaalt doorgaans vijf pro,'ent omzetbelasting. Deze wordt, evenals de omzetbelasting op de hulpstoffen voor de fabri cage, bij uitvoer terugbetaald. opvat. De regering zal zondag bij eenkomen om te onderzoeken welke maatregelen zij verder moet nemen. De Israëlische diplomatieke vertegenwoordigingen in het bui tenland hebben de podracht ge kregen de belanghebbende lan den van de inbeslagnemingen op de hoogte te stellen en hen te ver zoeken deze kwestie met de V. N. op te nemen. Vernomen wordt dat de Israë lische lading aan boord van het Duitse schip was verzekerd bij 'n Zwitserse maatschappij. Tremler Chroesjtsjef zal heden (13.00 uur Ned. tijd) een perscon ferentie houden, zo heeft het Sowjet-ministerie van Buiten landse Zaken bekend gemaakt. Hoewel niet werd meegedeeld, waarover de premier zal spreken, neemt men aan dat hij het zal hebben over de Duitse kwestie en mogelijk een antwoord zal geven op de rede van president Eisenho wer voor de Amerikaanse radio en televisie, waarin deze zich be reid verklaarde, deze zomer aan een topconferentie deel te nemen, mits de gebeurtenissen zulks rechtvaardigen. Het zielental van de Neder lands Hervormde Kerk bedraagt thans in ons land 3.493.653 tegen 3.383.748 in 1958. Het aantal standplaatsen bedraagt 1281 en het aantal predikantsplaatsen 2033, Daarvan behoren er 309 tot de modaliteit van de gerefor meerde bond, 327 tot de vrijzin nige groepering en 1432 lot de aantal vacatures daalde van 192 tot 187 waarvan er 76 onvervul baar moeten worden geacht. D« gereformeerde bond heeft 55, de vrijzinnigen 48 en de midden- orthodoxie 84 vacante predikants plaatsen. Van deze 55 zijn er 15, van de 48 30 en van 84 31 on vervulbaar. f

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1