Verenigde Staten bereid deze zomer deel te nemen aan topconferentie Sowjet-Unie GRYVAS VERLAAT CYPRUS Perscommentaar op Eisenhowers rede State Department verklaringen van Baird ALS GEBEURTENISSEN ZULKS RECHTVAARDIGEN Kolonel in ballingschap Raadgevend comité verwerpt voorstellen van de hoge autoriteit Gehandicapte emigrant naar Nieuw-Zeeland vluchtelingen als WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frackermg bij aDonnemem. I'erneuzen jtrecteur-Hootdredacteur l van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 555'' Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Kwartaal; per maand f 2,per week 48 et Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 18 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4629 Verschijn dagelijks Uitgeefster N V. v/ii Firma F. J. van de Sacde, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p* Advertentie f 2.2b Rubriek Kleine Advertenties (géén handel», advertenties) 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meek 70 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling Tnzending advertenties tot 's namiddags 2 uur.. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 no*. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrev Bureau van dit Blad, 20 cent meer. REDE VAN EISENHOWER VOOR RADIO EN T. V. President Eisenhower heeft in een radio- en televisie- rede tot het .Amerikaanse volk verklaard, dat de Ver enigde Staten bereid zijn, deze zomer aan een topconfe rentie met de Sowjet-Unie deel te nemen, als de gebeur tenissen zulks rechtvaardigen. I)e president zei dat de Verenigde Staten inzake Eerlijn uit drie mogelijkheden kunnen kiezen. De eerste mogelijkheid was uit vrees voor de Russen de rechten en verantwoordelijkheden, „gekocht niet het Ieren van Amerikaanse en geallieerde militairen", op te geven. „Deze keuie is voor ons duidelijk onaanvaardbaar", aldus Eisen hower. De tweede mogelijkheid, „opgedrongen door de Russen", was oorlog. ..Zeker wensen de Amerikaan se en Westelijke volkeren geen oorlog*, maar de gehele geschie denis heeft ons de grimmige les geleerd, dat er nog nooit een land in is geslaagd, de verschrik kingen van een oorlog te vermij den door te weigeren zijn rech ten te verdedigen, door te pogen agressie te verzoenen". Volgens de president wordt het gevaar van oorlog verkleind als 't Wes ten vastberaden blijft. De laatste mogelijkheid was onderhandelen. Hierover zei de president o.a.: „Wij zijn bereid naar nieuwe denkbeelden te luis teren en andere denkbeelden te berde te brengen. Wij willen ai- j les doen wat in ons vermogen' ligt om ernstige onderhandelin gen tot stand te brengen en dit tverleg zinvol te maken". De Russische nota van 2 maart scheen de president een stap in de richting van onderhandelingen op een betere basis te zijn. Hij noopte op een spoedige bijeen komst van ministers van Buiten landse Zaken. Als de gebeurte nissen een topconferentie in de zomer zouden rechtvaardigen, zouden de Verenigde Staten be reid zijn hieraan deel te nemen. Er moet een duidelijk begrip zijn van hetgeen de Verenigde Staten niet kunnen doen. Als voorbeeld noemde hij een poging om ,,de vrede te kopen door twee miljoen vrije mensen van Berlijn op te offeren". in dit verband zei hjj ook, dat de Verenigde Staten niet akkoord kunnen gaan met een permanen te en gedwongen verdeling van Duitsland, waardoor Midden- Europa voortdurend een kruit vat zou blijven. Washington was echter bereid, met alle landen te spreken over redelijke methoden om tot een verenigd Duitsland te komen. Voorts konden de Verenigde Staten niet het beweerde recht van enig land erkennen om wil lekeurig zich niet te houden aan zijn internationale overeenkom sten. Als men zich hierbij zou neerleggen, zou elke onderhan deling een schijnvertoning wor den. Aan de hand van een kaart van Duitsland liet de president de verhoudingen in dit land en de verbindingen tusen de Bonds republiek en West-Berlijn zien. Het Amerikaanse standpunt in zake Berlijn vatte hij als volgt samen: „Wij zullen geen duim breed van onze plicht wijken. Wij zullen ons recht op vreed zame doortocht naar en van W. Berlijn blijven uitoefenen. Wij zullen niet de eersten zijn om de vrede te verbreken. Het zijn de Sowjets die dreigen met geweld deze vrije doortocht te hinderen. Wij zijn bereid ten volle deel te nemen aan elke oprechte poging tot onderhandelen, waarbij de be staande rechten van allen en hun kans om in vrede te leven worden gerespecteerd". De eerste helft van zijn rede be steedde Eisenhower aan de kwes- tie-Berlijn. De rest van zijn be toog betrof de defensie. Eisenhower toonde vervolgens een lijst van 41 rakettypen. 17 hiervan zijn al in gebruik, 11 zullen in 1959 voor gebruik ge reed komen en de overige der tien zijn nog in het stadium van onderzoek. De president wees vervolgens op de grote kracht van de Ame rikaanse strategische luchtmachtAmerikaanse president. en noemde deze luchtmacht de kern van de afschrikwekkende aanvalskracht van de Verenigde Staten. Hij verklaarde dat de V. S. gestaag verder gaan in de overgangsperiode van bommen werper naar raket, die de rugge- graat van deze kracht zal vor men. Maar niettemin blijven wij doorgaan met het vervangen van bepaalde bommenwerpers door andere, die een groter vliegbe- reik en een grotere snelheid heb ben, aldus de president. In dit verband vestigde Eisen hower de aandacht van zijn luisteraars op de enorme kosten die het proces van onderzoek, bouw en produktie van moderne wapens met zich mee brengt. Maar, zo vervolgde de president, onze eigen veiligheid vereist de aanvullende kracht van de vrije wereld in haar geheel. In het Verre Oosten hebben de met ons verbonden volkeren meer dan een miljoen opgeleide soldaten gereed staan. In Europa zijn de inspanningen van vijftien volke ren verenigd om de vrijheid te steunen. In totaal leveren onze vrienden, globaal genomen, meer dan 200 divisies voor de strijd te land, 30.000 vliegtuigen en 2.500 oorlogsschepen. Voor elke sol daat die wij onder de wapenen hebben, hebben onze bondge noten er vijf in actieve dienst, aldus Eisenhower. Eisenhower zei er zeker van te zijn dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten de moed en het vermogen hebben om de harde realiteit van hel ogenblik en van de toekomst het hoofd te bieden. Met onze bondgenoten staan wij vastberaden gereed waar ook de dreigende vinger van een aanval ler mag heenwijzen, aldus de DE STATEN-GENERAAL Donderdagmiddag te drie uur zal de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorgani satie, mr. Struycken, in naam van H. M. de Koningin in een verenigde vergadering van de beide Kamers in het gebouw van de Eerste Kamer de huidige zit ting van de Staten-Generaal slui ten. Daags daarna vrijdagmid dag te kwart voor een komen de beide Kamers in de Ridder zaal bijeen in een verenigde ver gadering onder voorzitterschap van de voorzitter van de Eerste Kamer. mr. J. A. Jonkman. Mi nister Struycken zal in deze ver enigde vergadering in naam van H. M. de Koningin de nieuwe zit ting der Staten-Generaal openen. De stemming te Delft De Gereformeerde politieke vereniging Delft, welke is aan gesloten bij het Gereformeerde Politieke Verbond, heeft na de maandagavond gehouden, ver gadering het volgende meege deeld „Ter voorkoming van mis verstand door andersluidende berichten (in enige dagbladen red. A.N.P.) stelt het bestuur van de Gereformeerd politieke vereniging te Delft er prijs op te verklaren, dat het door de heer C. D. Goudappel te Delft bij het centraal stembureau inge diende verzoek om herstem- Kolonel Grivas die onder de schuilnaam Dighenis de Eoka- verzetsbeweging op Cyprus leid de, is dinsdagmorgen in balling schap gegaan. Per vliegtuig ver trok hij van het vliegveld bij Ni cosia naar Athene. Vóór zijn vertrek verscheen hij voor het eerst en waar schijnlijk voor het laatst - op het eiland in het openbaar. In een luxueuze bungalow bij Nico sia verklaarde hij tegenover ver slaggevers „fanatiek Brits-ge zind'' te zijn. De Engelsen zelf hadden hem echter bitter ge stemd en hij achtte het nu aan hen de vriendschap te herstellen. Met hem en een aantal hoge Griekse officieren als officiële be geleiders reisde zijn onderbevel hebber, Georiades, mee, op wiens hoofd vier jaren lang na Grivas de hoogste prijs heeft gestaan. Aartsbisschop Makarios deed de verzetsleiders uitgeleide. De Griekse regering liet offi cieel voor radio-Athene de tijd van aankomst van Grivas op maandagmiddag omroepen. Alle klokken in de Griekse hoofdstad begonnen te beieren, de winkels sloten en de vlaggen werden uit gehangen. Op grond van een afspraak ming niet namens het bestuur j tussen de Griekse regering en of de vereniging is gedaan. I gouverneur Foot van Cyprus is Het raadgevend comité van de i vertegenwoordigers van produ- Europese Gemeenschap voor oenten, arbeiders als verbrui- Kolen en Staal (E. G. K. S.) heeft zich met 37 stemmen vóór, kers, voor de voorstellen. Drie Luxemburgse vertegenwoordi- 11 gers, een Italiaanse en een Ne- stemmen tegen en 5 onthoudin gen uitgesproken togen de door de hoge autoriteit in verband met de bestaande kolencrisis voorgestelde contingenterings- maatregelen voor de produktie en de invoer van kolen. Alleen de Belgische delegatie stemde in haar geheel, zowel de HONGAREN IN BEIEREN Een sociaaldemocratische woordvoerder heeft maandag op oen persconferentie in Mün- chen gezegd, dat Beieren een «iternationaal centrum van fascistische en antisemitische emigranten uit Hongarije is. In <oor deze mensen uitgegeven geschriften worden de in Neu renberg veroordeelde oorlogs misdadigers „de beste mannen ran Europa" genoemd en het doden van de miljoenen Jo den „de grootste leugen in de geschiedenis." Volgens de woordvoerder biedt de wet in Beieren geen mogelijkheid tot vervolging van de auteurs. Er bevinden zich ongeveer 7.000 Hongaren in Beieren. In een commentaar op Eisen- i oweis rede zegt de „New York Herald Tribune", dat deze rede onomstotelijk heeft aangetoond, dat de Westelijke mogendheden bij het geschil om Berlijn niet zullen capituleren voor de Rus sen. Tót de V. S. en de gehele we reld, die verbijsterd en veront rust is door de crisis rond Ber lijn, heeft president Eisenhower ernstig, verstandig en vastbera den gesproken, aldus dit blad. De „New York Times" schrijft dal het grote debat tussen de Westelijke mogendheden over de vraag hoe men de Russische uit daging inzake Berlijn moet be antwoorden, door de rede van Eisenhower en de komst van pre mier MacMillan van Engeland naar Washington in een beslis sende fase is gekomen. Westduitse regeringskringen beschouwen de toespraak, die president Eisenhower maandag avond j.l. heeft gehouden, ais een beslissende bijdrage ter ver sterking van de Westerse, poli tiek. Volgens deze kringen heeft de president de juiste woorden ge- cruikt om de wereld voor een ramp te waarschuwen. „De Rus sen, die West-Berlijn bedreigen, beschikken thans over een duide lijke aanwijzing betreffende het standpunt van de sterkste Wes terse mogendheid", aldus West- Duitse regeringskringen. Tenslotte wijst men er in de omgeving van Adenauer op, dat Eisenhower ook uitdrukking heeft gegeven aan de bereidheid :-m zijn regering tot onderhan den ngen met de Sowjet-Unie. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt verklaarde in een commentaar op Eisenhowers rede: „De woorden van de Ame rikaanse president hebben onze overtuiging bevestigd, dat wij werkelijk op onze Amerikaanse vrienden kunnen vertrouwen." Volgens het officiële Oostduitse persbureau „A.D.N." heeft Eisen hower maandagavond „weer een cntueel een oorlog met kern- v apens te voeren, om hun bezet ting van West-Berlijn te kunnen handhaven". Reuter meldt uit Londen dat u:p! natieke waarnemers aldaar zoer zijn ingenomen met Eisen howers verklaring, dat de Ver enigde Staten bereid zijn in de komende zomer deel te nemen aan een topconferentie met de Sowjet-Unie. Volgens een Reuter bericht uit Nieuw Delhi heeft de Indische premier Nehroe dinsdag in het Huis van Afgevaardigden ver klaard er verheugd over te zijn, dat Eisenhower heeft ingestemd met het houden van besprekin gen op het hoogste plan. derlandse arbeidsvertegenwoor- diger onthielden zich van stem ming. De besprekingen over het garanderen van een minimum loon aan de mijnwerkers, die door gedeeltelijke werkloosheid worden getroffen, worden voort gezet. GROTE BRAND IN LONDEN Schade op 150 miljoen gulden geschat In de Londense voorstad Ilford is maandagnacht een hevig-e brand uitgebroken die een 150 meter lang blok winkels en ma- j gazijnen zwaar heeft beschadigd. Ruim duizend mensen ontdekten dinsdagochtend toen ze op hun werk verschenen dat ze werkloos waren geworden. Twee waren huizen, een tiental kleinere win kels en negen woonhuizen ble ken volkomen vernield en een 25-tal andere gebouwen bescha digd. Pas na een gevecht van vier uur was men de brand meestc-r. De totale schade schat men op 150 miljoen gulden. Het is de eerste maal sedert da oprichting van de gemeen schap in 1952, dat het raadge vend comité over een belang rijke kwestie een ongunstig advies aan de hoge autoriteit met zulk een grote meerder- f_nr„U het vertrek van Dighenis uit Ni cosia tot het ogenblik van op stijgen geheim gehouden. De Griekse primaat, aartsbis schop Theoclitos, bood Grivas bij zijn aankomst op het vliegveld van Athene een zilveren krans aan en sprak een woord van wel kom. Onder toejuichingen reed Gri vas, vergezeld van zijn vrouw, per auto naar de stad. Een grote menigte zag toe toen hij een krans legde op het graf van de onbekende soldaat. Daarna ging hij het parlementsgebouw binnen waar hij werd ontvangen door premier Karamanlis en de voor zitter van het parlement. Grivas bood de burgemeester van Athene, generaal Katsotas, van Cyprische aarde aan die naar hij zei „gekleurd was door het bloed van Cyprische strij ders". In een toespraak die af en toe door zijn tranen werd onderbro ken, zei Grivas: „Mijn vurigste wens is ooit weer voet op Cy prische bodem te zetten". Hij uitte de klacht dat „de onder drukker" hem niet had toege staan de graven van zijn kame raden die in de strijd waren ge vallen, te bezoeken en daar te „idden. „Na vier jaar adem ik opnieuw de vrije lucht van Griekenland in na mijn plicht te hebben gedaan voor mijn geboortegrond Cyprus waar ik voor het eerst het dag licht aanschouwde." Hij dankte da Griekse regering voor haar inspanningen voor de bevrijding van Cyprus en besloot: „Lang leve Cyprus". In Nicosia en andere plaatsen verlieten de leerlingen van Griek se scholen de klas toen het nieuws van het vertrek van Gri vas bekend werd. Zij kwamen in de kerken bijeen om te bidden voor een goede reis. Later gin gen zij in optocht met Griekse vlaggen door de straten: zij rie pen „lang leve Makarios". Eerder op de dag waren de vrienden van Grivas en de direc teuren van de belangrijkste Cy prische bladen door geheimzin nige telefoontjes gewaarschuwd zich te begeven naar het huis van de Grieks-Cyprische gezusters Kolckinou die in arrest zijn pc weest wegens terroristische da den. Vandaar werden zij met een in de omge held geeft. Het advies van het comité, dat zuiver raadgevend is, bindt de hoge autoriteit niet, maar het zal haar moeilijk vallen haar plannen nu voor de ministerraad op 23 maart a.s. te verdedigen. ving van Nicosia een paar hon derd meter van het hoofdkwar tier der Britse trcepen, gebraent waar zij hoorden dat zij, in tegen woordigheid van aartsbisschop Makarios, Grivas zouden en. moeten. Bleek maar in goede stemming, '•è-M' J De Verenigde Staten hebben verklaring heeft afgelegd die Nederland verzekerd dat de aan hem wordt toegeschreven, opmerkingen die aan een Ame- Hij verklaarde dat hij com- rikaanse functionaris in Indo nesië worden toegeschreven en die worden opgevat als kritiek jegens de Nederlanders, niet de officiële politiek van Wa shington vertegenwoordigen. Dit heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Za ken maandag bekendgemaakt. (De Nederlandse ambassa deur in Washington, dr. J. H. van Roijen, had op 19 februari in „State Department" ver zocht om uiting te geven aan de Nederlandse bezorgdheid over een persgesprek van Ja mes Baird. Deze zou gezegd hebben dat de Indonesische overname van Nederlandse eigendommen een „psycholo gische last" van de Indonesi sche bevolking had weggeno men). i Het ministerie verklaarde maandag „Volgens de heer Baird heeft hij in januari aan een Ameri-] van zijn tegenstrijdige verklarin- j kaanse correspondent een gen over het Bei1ijn.se vraagstuk vraaggesprek toegestaan over afgelegd". i de Amerikaanse hulpprogram- de De Oostduitse officiële radio- omroep meent dat de Amerikaan se president „bevestigd heeft, dat de Verenigde Staten bereid zijn mentaar gaf op basis van ach tergrond over de politiek van de vroegere Nederlandse rege ring in wat thans Indonesië is, maar dat zijn gesprek niet be deeld was als kritiek op die re gering. De Ameriaanse ambassadeur in Den Haag heeft aan de Ne derlandse minister van Bui tenlandse Zaken de omstandig heden uiteengezet van het vraaggesprek met Baird en heeft hem verzekerd dat de verklaringen die aan de heer Ba.jrd worden toegeschreven als kritiek op de Nederlanders, niet het standpunt van de Amerikaanse regering verte genwoordigen. ORKAAN OVER NIEUW-ZEELAND Het noordelijke deel van Nieuw-Zeeland is dit weekeinde getroffen door een orkaan, waarin windstoten van 160 km per uur voorkwamen. Van Onder commando van kapitein J. C. Flach is de „Sibajak" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd dinsdagmiddag naar Nieuw Zee land en Australië vertrokken. Het schip had ditmaal zeer bij zondere passagiers aan boord, een vijftiental Hongaarse vluch telingen, afkomstig uit een Oos tenrijks kamp. Elk van deze fa milies telde van een tot drie z.g. gehandicapten, mensen met al dan niet ernstige lichamelijke gebreken. Dank zij besprekingen met Nieuw Zeeland mochten zij naar dat land emigreren. Nieuw Zeeland is de eerste in de rij dei- naties, die zich ten deze bereid heeft getoond. De hoge commissaris voor het vluchtelingenwezen, dr. Aug. R. Lindt, die per helikopter naar Rotterdam was gevlogen, prees in een toespraak dit initiatief. Nieuw Zeeland, zeide hij, heeft de families als geheel beoordeeld, zonder de validiteit van elk lid afzonderlijk in aanmerking te nemen. Menig land ter wereld, zeide hij, zal met belangstelling de praktische resultaten van dit initiatief volgen. Dr. Lindt sprak de hoop uit, dat in ieder geval het resultaat zo zal uitvallen, dat andere naties het voorbeeld van Nieuw Zeeland zullen willen vol gen. tl lt. WEINIG VERANDERING. Er heeft zich een Oostelijke stroming over geheel, midden en West-Europa ontwikkeld die een stabiel karakter vertoont. De stroming wordt in stand ge houden door een hogedrukgebied ten Noorden en een lagedrukge bied ten Zuiden van ons land. Xn deze stroming worden wolken velden meegevoerd. Gebieden met opklaringen komen echter ook voor. Waar die de komende 24 uur op zullen treden is moei lijk te zeggen. Daar waar dat het geval is, stijgt de temperatuur tot een graad of acht. Waar de zon ver stek laat gaan blijft het kwik Soedan heeft de Arabische Liga verzocht te bemiddelen in de huidige tegenstelling tussen Irak en de Verenigde Arabische Republiek. Soedan is lid van de Arabische Liga. medegedeeld door het K. N. M. I.. geldig tot woensdagavond. Oostelijke wind. Droog en bewolkt, maar plaat selijk ook enkele zonnige perio den. Matige tot vrij krachtige costc-lijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. DONDERDAG 19 MAART v.m. n.m. Breskens 8.59 9.39 Terneuzen 9.344 10.14 Hansweert 10.14 10.54 Walsoorden 10.24 11.04 ma's voor Indonesië en noodzaak van begrip voor de slachtoffers werd tot dusver j 's middags wat lager. Regen zal Aziatische landen en sommige geen melding gemaakt, maar de er niet voorkomen en de wind be- hunner vraagstukken. Hij ont-schade wordt geschat op mil- houdt nagenoeg dezelfde kracht categorisch dat hij de joenen guldens. I als hij dinsdag had. kent ZON MAAN op onder op onder maart. 19 6.48 18.50 12.47 3.32 20 6.45 18.51 13.51 4.11 21 6.43 18.53 15.01 4.46 22 6.41 18.55 16.15 5.18 23 6.38 18.56 17.32 5.47 24 6.36 18.58 18.52 6.16 25 6.34 19.00 20.12 6.45 gekleed in zijn uniform, met zwarte baret en het insigne van de Eoka, ontving Grivas hen met de woorden: „Daar ben ik nu, u kunt me met eigen ogen zien". Hij werd direct omringd, schudde iedereen de hand en deelde cho cola uit. Op de vraag: „Waar was u toch?", antwoordde hij opge ruimd: ..Ik bevond mij onder de Britten". Maar aartsbisschop Makarios kwam tussenbeide en zei: „Het is geen vraaggesprek". Grivas dankte daarna de Cypri sche journalisten voor de steun die zij tijdens de strijd geboden hadden. Tenslotte groette hij zijn vrienden en vertrok hij met een auto van het Griekse consu laat naar het vliegveld. Daar was alle verkeer 15 minuten stilge legd. Na een laatste gesprek met de aartsbisschop nam Grivas plaats in de Griekse militaire Dakota die onmiddellijk naar Athene vertrok. Aartsbisschop Makarios heelt op de vraag, hoe lang het zou duren voor Grivas naar Cyprus zou terugkeren, geantwoord: „Als hij wil terugkeren nadat de republiek Cyprus is afgekondigd, zie ik geen moeilijkheid". Verder zei hij dat Grivas op 24 oktober 1954 in het geheim op West- Cyprus geland was. Volgens het dagboek van Gri vas zoals dat door de regering was gepubliceerd, was hij op 9 nov. 1954 op Cyprus aangekomen. Makarios zei dat hij Grivas eer der deze maand de medalje van St'. Barnabas had toegekend. Zendtijd voor politieke partijen Zoals bekend is, is op 1 jan. 1958 een voorlopige regeling ge troffen door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen waarbij aan democratische politieke partijen zulks wensen een vaste ra- dio-zendtij; van 10 minuten per i, uagen werd toegekend. Deze voorlopige regeling werd opge schort gedurende een periode van drie weken vóór de ver kiezingen van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Als gevolg van het feit, dat thans meer politieke partijen dan voorheen in aanmerking komen voor toekenning van ra dio-zendtijd dient de voorlopi ge regeling ingegaan op 1 jan. 1953 in een nieuw schema te werden vastgelegd. In afwachting van de vast stelling van dit nieuwe schema is conform de bestaande rege ling thans zendtijd toegekend aan V.V.D.: Zender Hilversum II, 20 maart a.s. 19.2019.30 uur. A R.Zender Hilversum II, 26 maart a.s. 19.5020.00 uur. P.v.d.A.Zender Hilversum I, 27 maart a s. 18.1518.25 uur. P.S.P.Zender Hilversum I, 30 maart a.s. 18.1518.25 uur. K.V.P.Zender Hilversum II, 31 maart a.s. 18.2018.30 uur. C.H.U.Zender Hilversum I 2 april a.s. 19.5020.00 uur. ARRESTATIES IN OOST-DUITSLAND Ongeveer dertig studenten van de Technische Hogeschool te Dresden in Oost-Duitsland zijn gearresteerd omdat zij van plan waren een Duitse staat naar Zuidslavisch voorbeeld te vor men. Dit zou een Oostduitse com munistische functionaris in het weekeinde op een districtscon ferentie van de partij hebben meegedeeld. Het anti-communistische voor lichtingsbureau „West", dat dit dinsdag in West-Berlijn meldde, zei verder dat de studenten in de nabije toekomst zullen worden berecht. Drie hoogleraren van de hogeschool werden ervan be schuldigd de „geestelijke vaders" van de groep te zijn. De studen ten zouden zich onder meer heb ben uitgesproken voor vrijheid om van de ene universiteit of hogeschool naar de andere over te gaan. De bevolking van Nederland Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal hu welijken in Nederland in janu ari j.l. 5194 tegen vorig jaar 5349. Het aantal levendgebore nen bedroeg 20178 (v.j. 19772) en het aantal overledenen 7839 (v.j. 8462). Het aantal im migranten bedroeg in januari j.l. 2750 (v.j. 8328) en het aan tal emigranten 4548 (v.j. 4673). Het aantal inwoners van ons land bedroeg op februari j.l. 11.288.480.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1