UIT DE PROVINCIE SP TERNEUZEN AARDENBURG. CLINGE. GROEDE. HOEK OOSTBURG. ZAAMSLAG Kringvergadering Zuid-Nederlandse Bond van Postduivenhouders Zeeuws-Vlaanderen „Het Centrum" Chroesjtsjef naar Scandinavië Gemeenteraad van IJzendijke DE GEHUURDE ECHTGENOOT MVV-1;v^ Samenwerking Europese kustv Z E E P O Veertig jarig jubileum van de heer J. van Kerkvoort. Heden is de heer J. van Kerk voort, die sedert 1 augustus 1949 op zijn uniform de twee gouden banden van onderhavenmeester A. te Terneuzen draagt, veertig jaren in dienst van het Rijk. Eind 1918 werd de heer Van Kerkvoort beroepsmilitair en het is een lange weg geweest van het bataljon naar het onderhaven meesterschap van een plaats als Terneuzen. ..In mijn bataljon diende des tijds ook Piet Muyselaar", zo vertelt de jubilaris, „maar wij zijn wel verschillende kanten uit gegaan". Overigens moet men niet denken dat de functie van de heer Van Kerkvoort zo iets van een ere-baantje zou zijn. Zelfs vele Terneuzenaren weten niet in cijfers te zeggen hoe belang rijk Terneuzen als havenplaats is. Meer dan vijftien miljoen ton per jaar aan scheepsruimte pas seert de sluizen van Terneuzen en dit betreft alleen nog maar de binnenvaart. Wat de zeevaart betreft komt er nog eens een dik ke zeven miljoen ton per jaar bij. In 1957 passeerden er 43.000 schepen en over het voorbije jaar was dit nog iets meer. Dit betekent voor de heer Van Kerkvoort dat hij de zorg heeft over de ligplaatsen van al deze schepen, de woonarken die in Terneuzen liggen, het uitzoeken en regelen van schadevaringen, de zorg over de opslagplaatsen en de administratie van veertig man personeel. Vooral na de oorlog was er •druk werk in verband met de wederopbouw, die in samenwer king met Amerikanen en Engel sen krachtig ter hand werd ge- no. De jubilaris begon zijn loop- oaan bij de Rijkswaterstaat na het verlaten van de militaire dienst in december 1923 als orugknecht bij het kanaal van Terneuzen naar Gent in zijn ge boorteplaats Sas van Gent. In november 1932 werd hij overge plaatst naar Middelburg als orugknecht bij het kanaal door Walcheren. Op 1 juli 1934 werd hij aangesteld als sluisknecht bij (het kanaal door Zuid-Beveland met standplaats Wemeldinge. Op 1 februari 1938 kwam de heer Van Kerkvoort naar Ter neuzen als sluisknecht bij de Mid- densluis. Kanaalwachter werd hij ruim acht jaar later, nl. op 1 augustus 1948 en werd bevor derd tot kanaalwachter A. op nieuwjaar 1948. Sedert 1 augus- !us 1949 werd de heer Van Kerk voort onderhavenmeester A. Zo pratend over het verloop van deze geschiedenis aan het water gedurende de voorbije dentallen jaren, zag de heer Van Kerkvoort de mogelijkheid dat, olgens berekeningen de nieuwe «luizen en het verbrede kanaal naar Gent in 1964 klaar zal kun nen zijn en dat zal voor hem ook weer vele nieuwe werkzaamhe den meebrengen. Enkele jaren, tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd, zal hij dit nog mee ma ken, om dan zijn werk aan een jongere over te dragen. Na deze vele jaren van goede samenwerking met superieuren an collega's zal het de heer Van Kerkvoort zeker niet aan belang stelling ontbreken. Het toch al ambtshalve druk-bezochte huis op het brandpunt van de Terneu- zense scheepvaart, de Midden- sluis E 7, zal heden een nog veel grotere drukte kennen van de Waterstaters en de talrijke vrien den in en buiten de scheepvaart kringen, die hem en zijn familie zullen komen feliciteren op deze heugelijke dag. Lezing over Israël. Dr. Cazemier, vroeger predi kant bij de Herv. gemeente al hier, hield vrijdagavond j.l. in het Herv. verenigingsgebouw aan de Kerkhofiaan een causerie over zijn reis door de staat Israël. Hij sprak over zijn ervaringen en indrukken over dit land. Dit aan de hand van door zijn echt genote gemaakte dia's. Het won der. dat zich aldaar, zeer zeker na de vestiging van de staat Is raël in 4948, aan het voltrekken is. kwam buitengewoon tot uit drukking bij de vertoning der fotografische opnamen. Zeer goed geslaagde opnamen toonden de ontwikkeling op ste debouwkundig gebied, in zulk een kort tijdsbestek. Ook de opgravingen, van gro te historische betekenis, werden suggestief belicht. De aanwezigen werden even eens medegenomen op bezoek bij een sjeik, hoofd van een Be- doeïnenstam. terwijl ook iets te horen en te zien viel over deze zwervers. Tal van plaatsen, welke ook in de bijbel genoemd worden, werden bezocht. De zeer talrijke bezoekers heb ben genoten van deze zeer inte ressante causerie over dit actu ele onderwerp. Met volle aan dacht werd deze lezing beluisterd en kon zij op de voet worden ge volgd door de vertoonde prachti ge dia's. Prijsuitreiking wedstrijd studieclub schilders. fan de afdeling Zeeuws-Vlaan deren van de studieclub schilders ..Van d'Ee tot Hontenisse" wa ren in de schilderzaal van de Terneuzense Technische School 105 inzendingen te beoordelen door de jury, die werd gevormd door de heren A. Mertens uit Roosendaal, W. Voogt, architect te Terneuzen, en G. den Boer, kunsthandelaar te Terneuzen. Gemakkellijk hadden de jury-le den het gedurende de morgen uren niet om al deze inzendingen op hun juiste waarde te beoorde len. Toen de middagbijeenkomst begon, was het dan ook de heer A. Franse, voorzitter van de stu dieclub, die in 'n algemeen over zicht waardevolle aanwijzingen gaf en tenslotte de jury dankte voor haar veelomvattend werk. Hoewel het aantal deelnemers groot is, moest het de heer Fran se toch van het hart, dat hij vooral betreurt dat de oudere schilders niet hadden ingezonden en vooral dat zij verzuimen de middagen die door de studieclub worden georganiseerd, bij te wo nen. Ook in het schildersvak is er veel veranderd en kan zelfs een goed vakman dagelijks nog veel leren. Op de bijeenkomsten van de studieclub wordt daar aan de nodige aandacht besteed. Het is zeker niet in de eerste plaats een kwestie van reclame wanneer vertegenwoordigers van verffabrieken een uiteenzetting over de produkten komen geven. Ook op het gebied van de verf wordt in de moderne laboratoria gespeurd naar nieuwe samen stellingen en nieuwe mogelijkhe den. Een goed schilder moet daarvan op de hoogte zijn, an ders komt hij achterop. De heer Mertens betuigde zijn tevredenheid over de kwaliteit van de inzendingen en gaf daar over een korte uiteenzetting. De prijzen werden als volgt toe gekend: Beginners Groep A. 1: 1. J. Wilhelm, Zaamslag; 2. C. Her mans, Hulst; 3. C. Staelens, Eede; Groep A. 2: 1. R. Riemens, Ter neuzen; 2. H. Wöginger, St. Jan steen; 3. niet toegekend. Groep A. 3: 1. H. Simons, Hoofdplaat; 2. S. van Hoorn, Axel; 3. A. Kuyks, Hulst. Gevorderden Groep B. 1: 4. J. Bruggeman, Terneuzen; 2. J. Wilhelm, Zaamslag; 3. H. Si mons, Hoofdplaat. Groep B. 2: 4. B. van Tienen, Clinge en J. Bruggeman, Terneuzen; 2. H. Simons, Hoofdplaat; 3. B. van de Velde, Rapenburg. Topklasse Groep C. 1Eerste en tweede prijs werden niet toe gekend; 3. A. Kuyks, Hulst. Groep C. 2: Hier werden geen prijzen uitgereikt. Een eervolle"- vermelding werd uitgereikt aan J. de Caluwé te Koewacht. In de A.-groep werd de beker uitgereikt aan H. Simons uit Hoofdplaat. J. Bruggeman uit Terneuzen kreeg een beker voor de B.-groep en in de C.-groep werd geen beker uitgereikt. De inzendingen van deze prijs winnaars worden gezonden naar Gouda waar op het eind van deze maand de landelijke beoordeling zal plaats vinden. Mattheus Passion. Zondagmiddag vond in de St. Baafkerk te Aardenburg de uit voering plaats van de Mattheus Passion van Joh. S. Bach, een jaarlijks terugkerend evenement voor W. Zeeuws-Vlaanderen. Dui zenden bezoekers uit Zeeland en België waren aanwezig. De uitvoering stond onder lei ding van Piet van Egmond. Me dewerkenden waren het Amster dams oratoriumkoor, het kna penkoor der Vredescholen en het kunstmaandorkest, uit Amster dam. De Christuspartij werd ver tolkt door David Hollestelle en de partij van de evangelist door Willy van Hese, die verbonden is aan de opera van Munster in Duitsland. De verdere solisten waren Corry Bijster, sopraan, de Belgische alt Mariëtte Dierickx, Renier Schweppe, tenor, en An ton Eldering, bas. Boterfraude Een tweetal personen, zich in het grensgebied alhier door de douane bij hun poging tot het smokkelen van boter naar België betrapt ziende, kon, door tijdig de benen te nemen en de smokkel goederen af te werpen, aan de greep der douane ontkomen. De buit voor laatstgenoemden bestond uit 60 kg koelhuisboter, ter waarde van naar schatting 175. Ouderavond en Volksonderwijs In hotel „De Drie Koningen" werd vrijdagavond de ouder avond van de openbare lagere school gehouden voor een vrij goed bezette zaal, terwijl zater dagavond de jaarlijkse uitvoering van de plaatselijke afdeling van Volksonderwijs werd gehouden. Het zeer leuke programma werd de beide avonden verzorgd dooi de leerlingen van de school onder leiding van de leerkrachten en Word op een vlotte en amusante wijze afgewerkt, zodat het zowel voor de bezoekers als voor de leerlingen en leerkrachten een prettige avond was. Bejaardensociëteit Voor de leden van de afd. Groe- de van de Bond van Ouden van Dagen werden vrijdagmiddag in het kamp Duinoord enige films vertoond, welke door het gemeen tebestuur ter beschikking waren gesteld en waarvan de bejaarden hebben genoten. Lezing voor de tennisclub In de raadszaal hield vrijdag avond de heer Roels, tenniskam pioen 1958 van de afd. Eindhoven van de K. N. L. T. voor de tennis club alhier een uiteenzetting over de techniek en tactiek van het tennisspel, een en ander toege licht door vertoning van tennis- films, o.a. van 't kampioenschap om de Davis Cup 1954 en het kampioenschap Wimbledon 1955. Winter-jongensdag C. J. V. Zaterdagmiddag werd in de gemeentelijke Gehoorzaal ter af sluiting van het winterseizoen 'n jongensdag van de Ring „Jonge Kracht" uit Oost Zeeuws-Vlaan deren gehouden. Deze bijeenkomst werd aange vangen met het zingen van lied 2 van het Liederenblad van het C. J. M. V. Daarna ging de voor zitter, de heer P. de Leeuw uit Zaamslag, voor in gebed. In zijn welkomstwoord richtte hij zich in het bijzonder tot de afdeling Axel, die weer, na eni ge jaren, aanwezig was, en het verheugde hem zeer dat de op komst zo groot was. Hierop volgde een voordrachtwedstrijd voor jongens die nog de lagere school bezoeken. Van iedere af deling nam één scholier hieraan deel. De jury bestond uit de he ren Nasveld, Hofman en Koole. De uitslag van de eerste groep was als volgt: 1. C. Jongepier; 2. E. Meindertsman en 3. D. Smidt. De uitslag van de tweede groep luidde: 1. J. Lensen; 2. H. Jon gepier en 3. C. 't Gilde. Vervolgens hield de heer Nas veld uit Sluiskil een causerie over Peru, in Zuid-Amerika, over de priesters en goden in het jaar 1000 na Chr. Spr. had een aandachtig ge hoor en de prachtige vertelling werd dan ook met een hartelijk applaus beloond. Nadat allen een tractatie had den ontvangen, werd vervolgd met een hersen-gymnastiek- wedstrijd voor alle jongens, zulks onder leiding van de heer P. Keijzer uit Driewegen. Tot winnaars werden naar leef tijd aangewezen de volgende jongelui: (15 jaar) K. Klaassen; (14 jaar) J. de Feijter; (13 jaar) J. Dubbeldam en J. van Alten; (12 jaar) G. Zegers en H. Nouw- se; (11 jaar) C. Jongepier en J. de Blaaij; (10 jaar) D. Diele- man; (9 jaar) Dieleman; (8 jaar) Benjaminsz. De prijzen werden uitgereikt door de heer L. M. Scheele uit Sluiskil. Deze middag werd besloten met een dagsluiting, door ds. W. J. van Meeuwen, uit Hoek. Deze deed zulks naar aanleiding van een gedeelte uit Joh. 19. Het ge- leelte waar Pilatus met Jezus naar buiten komt en zegt: „Zie de mens". Na een korte overdenking ging ds Van Meeuwen voor in dank gebed. Als slotlied werd gezon gen „Bron van ons leven". Zo was deze prettige en leer zame middag weer ten einde en keerden de ruim 120 jongens hoogst voldaan naar hun woon plaatsen terug. Vergadering van de Bond van Muziekgezelschappen in Z. Vlaanderen. St. Kruis krijgt het muziek concours op Hemelvaartsdag. Dit was het belangrijkste besluit, dat de Bond voor Muziekgezel schappen in Zeeuws-Vlaande ren zaterdagmiddag tijdens haar algemene vergadering te Oost burg nam. In zijn openingswoord zeide de heer P. A. Ocké, dat het jammer was, dat van de 15 aangesloten muziekgezelschappen slechts af gevaardigden van 10 verenigin gen aanwezig waren. Het werk van de bond beperkt zich thans tot het organiseren van een muziekconcours, en van de jeugdexamens. Het zijn vooral deze laatste, welke er toe kunnen leiden, dat de belangstel ling voor het muziekleven weer toe kan nemen. De voorzitter wekte de besturen op om jeug dige leden voor dit examen te laten opleiden. Voor wat betreft het examen zelf. vroeg de voor zitter meer belangstelling van de zijde der besturen der aangeslo ten muziekgezelschappen. In Terneuzen was bv. vorig jaar niet eens het bondsbestuur vol tallig aanwezig. Bij de ingekomen stukken wa ren twee verzoeken om het jaarlijkse bondsconcours te orga niseren, nl. van Aardenburg en van St. Kruis. Aardenburg had het concours graag ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan, terwijl St. Kruis het gaarne binnen haal veste had vanwege het 75-jarig bestaan. Een voorstel om het concours door Aardenburg en St. Kruis ge zamenlijk te organiseren vond geen genade in de ogen van de bestuursleden van St. Kruis. Na de stemming bleek, dat de ver gadering aan St. Kruis de voor keur gaf. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het waarschijnlijk is, dat enkele corpsen van boven de Westerschelde aan het concours zullen deelnemen, terwijl Ter neuzen, in verband met interne moeilijkheden, verzocht had in een afdeling lager te mogen uit komen, hetgeen werd goedge keurd. Naar aanleiding van dit ver zoek kwam ter sprake, of men dan wel voor de hoogste prijs nl. de beker in aanmerking kan komen. Na stemming bleek, dat de af delingen het niet juist vonden dat, indien men lager uitkomt dan reglementair voorgeschre ven, men ook kans zou hebben op het ere-trofee van het con cours. Nadat nog enkele huishoude lijke zaken waren afgewerkt, werd de bijeenkomst door de voorzitter gesloten. A. B. V. A. in West Zeeuws- Vlaanderen hield haar jaar vergadering. Bovengenoemde vakbondsaf deling, aangesloten bij het N.V.V. hield zaterdagmiddag in hotel „De Eenhoorn" haar jaar vergadering. In zijn openingswoord zeide de heer H. Goedegebuur, dat het een gelukkige omstandigheid is, dat het N.V.V. met ruim 10.003 nieuwe leden is versterkt, nu de reactie tegen de vakbeweging in Nederland zo fel de kop op steekt. De groep minder-validen, die thans bij de A. B. V. A. zijn aan gesloten, zullen zich sterker moe ten organiseren om hun belan gen. daar waar dit nodig is, ster ker te kunnen verdedigen. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer J. Risseeuw, bleek, dat de afdeling een ge zonde aktiviteit ontplooit en in ledental gegroeid is.. Het finan cieel verslag, waarbij een bedrag van 8420,86 aan inkomsten en uitgaven gemoeid was, werd goedgekeurd. Er was een batig saldo groot 853,53. Tijdens de rondvraag kwam de Arbeiderskunstkring ter sprake. Men vroeg zich af, of niet te veel op dezelfde mensen beslag wordt gelegd. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren H. Goedege buur, J. v. d. Sande, A. v. d. Vel de, J. Boekhout en J. van Stave ren herkozen. De heer J. Risseeuw, die niet herkiesbaar was, kon nog niet vervangen worden. De groep be lastingen zal uit haar midden 'n nieuwe vertegenwoordiger voor het bestuur aanwijzen. De heer J. v. d. Scheurs, hoofd bestuurder van de A. B. V. A. uit Den Haag, besprak vervolgens verschillende aktuele problemen, welke het ambtenarencorps be zig houden. De gedachte aan een vrije loonpolitiek verwierp hij, daar men niet alleen aan zichzelf heeft te denken, doch ook aan de maatschappelijk zwakkeren. Na deze korte inleiding volgde een prettige discussie, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. Uitstapje Herv. Vrouwen vereniging; „Martha". In Zaamslag mag dan niet het eerste kievitsei zijn gevonden, het eerste verenigingsuitstapje 1959 staat wellicht op haar naam, want donderdag heeft de Herv. Vrouwenvereniging „Mar tha" het reisseizoen geopend met een bezoek aan de fabriek van tafelzuren etc. van de firma De Vos-Lemmens te Hoboken. Om half negen startte een Z. V. T. M.-bus op weg naar de grens waar even werd vertoefd. Daar de dienstdoende Nederland se en Belgische ambtenaren in het gezelschap geen beroeps- smokkelaarsters zagen, waren de formaliteiten spoedig verricht. Te 10 uur arriveerde men aan de fabriek, waar het gezelschap werd begroet door een lid van de directie. Voordat de fabriek werd be zichtigd werd eerst 'n korte toe lichting gegeven over de fabri cage der produkten, waarna het gezelschap in twee groepen werd verdeeld en de rondgang een aanvang nam en de verschillende afdelingen werden bezichtigd. Men zag hoe alles op hygië nische wijze mechanisch werd behandeld tot het automatisch vullen en afsluiten der glazen, gereed voor de verzending. Na de rondgang werd door de directie in een restaurant te Antwerpen een verversing aan geboden, waarna onder dankbe tuiging voor de ontvangst af scheid werd genomen van de vertegenwoordiger der directie. Het gezelschap kreeg nu volop gelegenheid om een wandeling te maken in de winkelstraten, waarbij de warenhuizen werden bezocht en op de bekende Boe- rentoren genoten van 't prachtig vergezicht over Antwerpen en omgeving, zich koesterend in het vroege voorjaarszonnetje. Om 4 uur werd de thuisreis aanvaard waarna men na een kort verblijf aan de grens om 6 uur weer te Zaamslag arriveer de. In zaal Krijger te Sluiskil kwa men zondagmiddag de afdelings besturen uit Terneuzen, Axel, Sas van Gent, Hengstdijk, Rapenburg, Zaamslag, Philippine, Boschka- pelle, Westdorpe en Sluiskil van de Zuid Nederl. Bond van post duivenhouders, afd. Zws-Vlaande- ren, genaamd „Het Centrum" in ki ingvergadering bijeen. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer A. Faas (Ter neuzen), werd het woord aan de secretaris verleend die na het pu bliceren van de ingekomen stuk ken, de notulen van de in 1958 te Philippine gehouden kringverga dering onder de aandacht bracht. In de kascontrole-commissie werd voor 1959 benoemd de post duivenvereniging „Hengstdijk", die tezijnertijd met een tweetal afgevaardigden de controle zal uitoefenen. De vaststelling van het leer- vlucht program 1959 België, waar van ter vergadering een concept werd voorgelegd, bleek een ieders goedkeuring nog niet te kunnen wegdragen. De afdeling Sas van Gent zag liever een vroeger lossingsuur ge steld; dit om de liefhebbers tijdig op het arbeidsterrein te doen ko men. Tegen een vrijdag opleren i'.ad men algemeen bezwaren in verband met het feit dat bij slech te weersomstandigheden de dui ven anderdaags weer terugko men en zodoende dezelfde dag weer terug op transport moeten worden gesteld voor de wedstrijd- vlucht. Bij acclamatie ging deze wens in vervulling en werden de data een dag vervroegd. Enige discussie ontstond even eens over de laatste drie te hou den leervluchten, welke op Door nik waren uitgezet, doch die op Quivrain werden verplaatst, waarmede de vergadering uitein delijk accoord ging. Enkele afdelingen, o.m. Sas van Gent, Philippine, Terneuzen en Axel, schenen elkaar op deze ont moeting niet te kunnen vinden, want ook bij de verdeling dei- kringvluchten viel een hartig woordje. Met slechts een enkel bezwaar van Terneuzen werd be sloten dat de 9 augustus vlucht niet als kringvlucht in het pro gramma zal worden opgenomen om de verenigingen zelf in de ge legenheid te stellen een vlucht op die datum te organiseren, zoweil voor oude als voor jonge duiver, Voor de resterende vier kring. I vluchten bleken aanvankelijk I slechts drie plaatsen interesse iel hebben, zodat 'n voorstel Stapel, I uiteindelijk redding bracht, die I voorstel deed de verzorging do, I kringvluchten twee aan twee i> I verdelen. Bij stemming werd b, paald dat de afd. Boscnkapelle u, vluchten 31 mei en 12 juli voor haar rekening zal nemen, terwijl Sas van Gent op 17 mei en 7 juni twee kringvluchten zal verzo, gen. Hierdoor was de voetangel 1 „rekenaars bezwaren", omdat de rekenaar aan de ene vlucht mee, I verdient dan de andere, opgelos: Na vaststelling lossingsum leervluchten 1959 alsmede bespr king van het duivenvervoer e, vrachtprijs kwam de rondvraa: I aan de orde, waarvoor men, na <1t vele discussies reeds gevoero I weinig interesse meer bleek 1,1 hebben. Tot slot van de bijeenkom-1 werd door de voorzitter nog d-l coördinatenkwestie te berde g, I bracht en werd besloten voor hel komend seizoen nog niet op d l nieuwe N. P. O.-kaarten te gas spelen. Algemeen werd de accuraal heid van deze coördinaten in twil fel getrokken en wenste men li 1 ver, zolang dit voor nationale e l bondsvluchten nog niet verbode: L is, te spelen met de z.g. Michiei-1 kaarten, die eveneens voor onde, I linge en kringwedstrijden zulle: I dienen. Met dank aan allen voor del goede opkomst en de vruchtdrs gende discussie sloot de voorzit ter deze een in alle opzichten ge slaagde kringontmoeting. Premier Chroesjtsjef van de I Sowjet-Unie heeft de uitnodigin gen van Denemarken, Zweden en Noorwegen tot een bezoek aa: deze landen aanvaard. Hij gaa; in augustus naar Denemarken en Noorwegen. De datum van hei bezoek aan Zweden is nog niet vastgesteld. De raad der gemeente IJzen- ke kwam voor de eerste maal onder voorzitterschap van bur gemeester Ficq bijeen. Allereerst bracht de voorzit ter dank voor de spontane ver welkoming. Bij mijn installatie aldus de voorzitter, zijn veel woorden van vertrouwen ge sproken in de toekomstige sa menwerking. Wij zullen wederzijds deze woorden in daden gaan omzet ten, zeide de voorzitter. Met na druk vroeg hij ruim te willen zien en geïnteresseerd samen te werken. Verder memoreerde hij wat er aan belangrijke besluiten te wachten staat. Het bejaarden huis zal waarschijnlijk nog dit jaar kunnen worden gebouwd en zal dan voorzien in een reeds lang bestaande behoefte. De kos ten worden geraamd op onge veer 700.000,De bouw van een zuiveringsinstallatie zal ook spoedig moeten worden aange pakt In het sportveldcomplex begint tekening te komen. Wat de restauratie van het ravelijn bey-eft zijn de motieven hiervoor van ernstige aard. n.l. de vele werklozen zullen hierdoor te werk kunnen worden gesteld. Ook de huisvuilophaal- en reini gingsdienst dient te worden ver beterd. Gezamenlijk gaan wij, zo be sloot spreker, thans aan de taak beginnen waarvoor wij zijn ge steld. Moge het ons gegeven zijn door gezamenlijke krachtsinspan ning veel voor IJzendijke tot stand te brengen. Over een goedgekeurd raads besluit betreffende overname gedeelte Prov. weg, stelde de heer J. Ch. Cornelis voor om een gesloten wegdek aan te brengen. De voorzitter zeide dat de kos ten hiervan niet hoger zullen zijn dan van een klinkerbestra ting en dit dus wel zal worden ingewilligd. Aan de provincie werd een ge deelte van het kadastrale perceel sectie B Nr. 809 verkocht voor ƒ1,ten behoeve van de aanleg van de rondweg om IJzendijke. Voor aansluiting op het elek trisch net van de boerderijen van A. van de Voorde en C. Verrost- te in de Clarapolder werd een bedrag beschikbaar gesteld van 400,—. Op voorstel van B. W. werd de subsidie van het Groene Kruis voor 1959 verhoogd tot ƒ4.per lid. Aan de heer Jacq Wijffels door LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertaling: W. FICKLUGTEN 19) (Nadruk verboden.) Als u gekleed is, moet u mij dat laten weten. Dan kan ik in- spekteren, of er niets ontbreekt. J a. Het beste zal zijn, alles da delijk te passen voor het geval, dat er nog iets geruild moet worden. J a. O, ja, u moet nog 'n trouw ring dragen! Hebt u niet de een of andere ring? Neen. Dan kopen wij er een. Ja. U brengt me buiten mij zelf Houdt u me voor de gek Neen. Ik heb nog nooit iemand ontmoet, die zó onuitstaanbaar was als u. Doe uw best u van avond behoorlijk te gedragen. Vooral aan het souper. Wilt u, dat ik u uitleg, hoe u de cou verts moet gebruiken? Is u soms bang dat ik stik in de consommé en het vlees met mijn handen verslind? Dat zou me niets verwon deren U verdient, dat ik het doe. Doe het nietDoe het in hemelsnaam niet Neen, ik zal mij er toe be palen, handig een klein zilveren lepeltje te gappen. is gek! schreeuwde ze zeer ontsteld. U heeft me beloofd, voorlopig af te zien van uw ge woonten. Heus? Heb ik u dat beloofd? In dat geval zal ik mijn woord houden. Ik ben een man van eer. Dat is een vermetele bewe ring. U meent een superieur wezen te zijn en bent maar een verachtelijke DiefDat wilde u im mers zeggen? Precies. Met een air van gekwetste waardigheid liep zij naar de deur. Het ontbreekt u aan origi naliteit, verklaarde hij. Aldoor herhaalt u hetzelfde. Zoudt u niet eens van benaming kun nen veranderen? Estrella zinde op een ergernis wekkend antwoord, maar toen zij dat niet kon bedenken, haal de zij woedend haar schouders op en stond op het punt de deur hard dicht te smijten. Bij de ge dachte, dat dit in geen geval origineel was, deed ze die echter zachtjes achter zich dicht. HOOFDSTUK VII. Groot feest in d? Ambassade! Spreek! Dan weet ik, wie •gij zijt. SOCRATES. Mijn echtgenoot, Miguel RiveraBarones Van de Van den.... Professor Schmitt Prinses Luzatti Aan iedereen werd Miguel voorgesteld. Hoffelijk kuste hij de dames de hand en drukte die van de heren. Toen men voor 't diner de eetzaal inging, verloor Estrella hem uit 't oog, want hij was aan dezelfde kant geplaatst als zij. Er zaten vijf of zes mensen tussen hen in. Hij was de zaal binnengekomen met barones de Arnaïz aan zijn arm, die hij inwendig een „oude kaketoe in zwarte kant" noem de en met wie hij in een leven dig gesprek was gewikkeld. Zo nu en dan drongen brok stukken van gezegden tot Es- strella door. Suikerklontjes zijn niet goed voor kanaries. Dat zegt de dierenarts steeds opnieuw tegen mij. Enkel kanariezaad. Gelooft u dat maar niet, mevrouw, een slablaadje heeft nog nooit iemand geschaad en die arme vogeltjes zouden er van smullen Op dat punt ben ik onver murwbaar, meneer. Ik heb vijf tien zingende kanaries, die ik volgens mijn methode bewonde renswaardig heb grootgebracht. U bezit dus eigenlijk zo iets als een permanent orkest?....' Juist. Mijn kleinzoon kan hun lawaai niet uitstaan. Julio heeft zo zijn eigenaardigheden.' En kunnen de vijftien vo-| geitjes het nog al goed met uw' katten vinden? O, neer;! Ik zit altijd op hete kolen. Laatst is er een on geluk gebeurd. Panchito, een kater, heeft twee nachtegalen opgepeuzeld, eer ik tussenbeide kon komen. Wat een schurkenstreek! En hebt u Panchito gestraft? Ik geef hem geen lever en long meer. Alleen pap, om hem van zijn bloeddorstige instinc ten te genezen. Estrella moest om dat gesprek lachen en vond, dat Miguel zich vlot wist aan te passen in elk gezelschap. Zij was hartgrondig nieuwsgierig naar alle bijzon derheden uit zijn leven. Onmid dellijk viel het op, dat hij geen doodgewone rover was. Onge twijfeld was hij een dief, daar hijzelf er rond voor uitkwam, maar zijn manieren en zijn ver schijning waren gedistingeerd. Misschien was hij wel een jong mens van goede familie, dat op de slechte weg was geraakt, doordat hij zich had laten mee tronen op de verkeerde paden van de misdaad.... Opeens schoot het Estrella te binnen, dat hij had gedreigd, couverts te verdonkeremanen. Zij huiverde er van. Wat voor gezicht zouden al die deftige mensen om de tafel heen wel zet ten, als zij vermoedden, dat zij dineerden in het gezelschap van een dief? Hij droeg zijn rok- kostuum bewonderenswaardig. Van alle mannen op dit feest was hij ontegenzeggelijk het knapst en zijn linkerbuurvrouw, prinses Luzatti, wierp hem ver liefde blikken toe.Wat jam mer, dat hij zo'n onuitstaanbaar karakter had! Estrella had het gevoel, dat hun karakters vol komen tegenstellingen vorm den. Zijn onverstoorbare glim lach kon zij gewoonweg niet verdragen. (Wordt vervolgd.) werd een stuk grond verhuurd tegen 180,per ha. Tot gemeentelijk vertegen woordiger bij de plaatselijke mu ziekvereniging werd benoemd de heer A. Haverbeke, terwijl als vertegenwoordiger bij de V. V. V. werd benoemd wethouder P. van Reijen. Tot lid, resp. plaatsvervangend I lid, in het algemeen bestuur Be schuttende Werkplaats te Oost- burg werden gekozen resp. bur gemeester Ficq en wethouder Termote. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd met alge mene stemmen de burgemeester benoemd. Enkele jaren geleden werd met het doel om t.z.t. een oudheid kamer in te richten een fraai en groot tegeltableau aangekocht. B. W. stellen thans voor deze antieke schouw met tegeltableau te verkopen. De heer Tazelaar juichte dit voorstel toe. Met dit geld kan men het interieur van het ge meentehuis verfraaien. De voorzitter sprak de hoop uit dat dit mooie kunstwerk niet naar het buitenland zal worden verkocht. De heer J. Cornelis zou eerst nog eens advies willen vragen aan een deskundige, of het ver antwoord is om dit zeldzaam mooie stuk te verkopen. Ook wethouder Termote sprak zich uit voor de verkoop. Het voorstel van de heer Cor nelis in stemming gebracht, werd met 6 tegen 1 stem, die van de heer Cornelis, verworpen, zodat te zijner tijd IJzendijke een kunst werk naar elders zal zien verhui zen. Met het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een ambtswo ning kon de raad zich in principe verenigen en t.z.t. zullen ontwe: pen ter tafel komen. Van de erven ir H. Carprea: worden aan de Koninginnestra, twee percelen grond aangekocht voor 25.000. Korenmolen wordt gesloopt Bij het agendapunt Restauratie van de korenmolen, welke eige" dom is van de gemeente, en een bedrag van pl.m. 45.000 z°u vergen, waarvan 65 procent door het rijk wordt gesubsidieerd, zei' de de heer Cornelis dat deze uit gaaf zwaar op de begroting zal drukken en hij stelde voor de mo len te slopen. Ook de heer Tazelaar wenste deze zo vlug mogelijk te doen slo pen. Hiertoe werd besloten. Aan de Katholieke woning bouwvereniging zal medewer king worden verleend voor de bouw van twee woningwetwonin gen. Restauratie Ravelijn B. en W. kregen toestemming van de raad om voor de restaura tie van het ravelijn een kosten- begroting te laten maken. De voorzitter zeide dat voor dn belangrijke werk zeker op een hoge subsidie zal kunnen worde gerekend en dat het een mooi op ject is voor de werklozen u» IJzendijke. Ondanks het late uur ging.0*; raad hierna in besloten zitting en werd na heropening de verga dering gesloten. uitslagen 14 en 15 eredivisie PSV—Rapid JC 11; NOAD 4-2; ADO DO I>\VS/ABlauw Wit 2- ta Spel. Enschede 3— ,r>4 Fenenoord u- SHS 5 0; Ajax—VVV eerste divisie Fortuna VI.—Volendanr T-numond—Leeuwarden DPC-ZFC 3-2; Wagei BVV 1—4; Graafschap- vpn i3; Haarlem—AGC Limburgia-VSV 1-0; Alkmaar 1—3- eerste divisie Heracles—HVC O—l; leek—Hermes DVS 1—1 vogels-RCH 2-2 o.p.v vogels; Excelsior—Sittai Volewijckers—Vitesse 2- GVAV 1—1; RBCH( k 3—1. tweede divisii LongaONA 32; L in75 4—1- Wilhelmir 0 3 Hilversum—Xerxe Zeist- EBOH 5—1. tweede divisii OosterparkersGo Al Be Quick—Heerenveen Zwolse B.PEC 2—1; I Zwartemeer 0U; i Veendam 00; Oldenza F 1—3. amateurs eerste klasse Spel. Emma—Brabanti VhssingenBoxtel 1—0; Hoensbroek 12; Hc a nee 3—5; Spel. Iren| mond 40. zuid i tweede klassi Internos—Terneuzen 3 delburgRoosendaal 5- Rood Wit 2—3; DES! 0 O; Corn Boys—Goes derde klasse HontenisseRCS 51 Steenbergen 12Zii Zeeland Sport 13; OD 2 4. vierde klasse Lewed. BoysSluiski LuctorBreskens 2- Hansw. Boys 32. res. tweede kl/ Axel 2—Hulst 2 1—1 burg 3Roosendaal 2 3- tonisse 2RCS 2 22; Vlissingen 3 1—5; Corn Goes 2 14. Zaterdagcompetit vierde klasse k.. Zwaluwse BoysThe 4-8. k.n.v.b. bekei Dinteloord—Arnemuid onderafdeling z1 eerste klass Hoek 2Krabbendijkc VCK—Kapelle 2—1; R Serooskerke 2- 2 Rillai pioen)Spui—Yerseke tweede klass Goes 5Driewegen 2 tinge—'s H. Hendriksk SVD—MEVO 0—2; Wi Zaamslag 02. •m behoorlijke vra e kunnen bedingen en gen van schepen op gr te vermijden hebben de ties van de kunstvaart v egen, Zweden en De in een bijeenkomst var and International Mari ference besloten de t; voorwaarden voor de vaart te aanvaarden, d gewerkt door het koni manscollege „De Gron: bracht", Bond van wer de kustvaart te Rottere Verbond van Duitse rederijen te Hamburg 3n deze bijeenkomst v een ,,Eutra"-commis icht, dat toezicht zal de uitvoering van het Met de volgende sc zeepost worden verze ri«a, waarop de cori trie uiterlijk ter post befcorgd, staan achtei van het schip verme Argentinië 6,s. „Coracero" Arilstralië: sjs. „Orcades" *i.s. „Arendskerk" SflUada Hi.s. „Noordam" e»ili: tla New York IrdÖonesië: m.s. „Bantam" Nqd. Antillen: SJ5. „Triton" Nieuw-Zeeland s.s. „Carnatic" Suriname m.s. „Solon" linie van Zuid-Afrik 2uld-West-Afrika m.s. „Winchester Inlichtingen betn verzendingsdata var fretten geven de post

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2