nmaak NOVITA npasta De officiële cijfers van de verkiezingsuitslagen De Kabinetsformatie Achtergrond van de opstand in Irak Verklaring van generaal Taylor Frankrijk wil Middellandse-Zeevloot onder eigen bevel houden Verlaging minimumprijzen voor appel-export HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN trum urs geven een klein verschil te zien met de officieuze cijfers salons j'obert ZJIÈ Handwerkt ent o onstelling LET OP Jag 14 maart 1959 ïntie) 'gret Astor-Mouson-Blendax EL ANDERS KT mes! an normaal vermoeid a gaan is. De volgende vroegte. Zo gaat hei al is er van vakantie lk jaar moeten door- wil onze spreekwoor- het allemaal nog veel :n gemaakt, wordt er ee worden niet alleen I vermoeid, maar ook reeds de nodige kontak- egd, die voor een oplos- n deze belangrijke kwes- odzakelijk zijn. Maar de uwen zelf moeten einde- c eens gaan denken aan ren van het hart. Juist in hoonmaaktijd is daar alin mg toe. Laten zij er in elk nee beginnen, midden op een rustpoos van drie r tot een uur in te scha- 'ij moeten ze niet in een ingen, maar languit lig. een rustbank of, beter bed. Verder doen zij er n alle werk dat zich daar- II j zlttend te doen. Wii daarbij aan werkzaam us groente schoonmaken, >elen schillen en zelfs ook jken. r. H. W. SCALONGNE. uk verboden) op dat de wasmachine na de in ons land bijzonder po- is geworden en dat de 'an de Nederlandse huis- en er op het ogenblik een e gat tevens een uit ting over het systeem van i (hoeveel minuten), over ze van mechanisch dro- n over de verschillende i mgen waarin wasma- en centrifuges worden nt. elektrische kachel kwam •n de beurt in het huis- sncentrum. Alle voor- ïrvan werden breed uit en, evenals de verschil- soorten warmte die de e kachels en lampen nro- n. er mogelijkheden met een fornuis". Ook voor dit 'erp bestond grote be- lling. De inleidster be- bij de behandeling er- iwel aandacht aan de ïche- als aan de gasfor- awe wegen bij elektrisch Strijken met moderne ddelen „Vlug drogen elektrische toestellen"; en warm water door het usen „Meer efficiency e elektrische koelkast" de andere „elektrische" erpen die onder de loep genomen. immissie voor huishou- en gezinsvoorlichting de tenslotte nog een over „doelmatigheid in houding". gens de inleidster heb- onderzoekingen uitge- i, dat de gemiddelde >veek van een huisvrouw een gezin van vier per il 56 uur telt. Voorts dat 21 procent van de rouwen een hekel heeft ie was, 22 procent aan schoonmaken van het 12 procent aan het af- n en 6 procent aan ermoeidheid zoveel mo- i voorkomen, moet men, de inleidster, voordat et het werk begint een stellen. Het is ook ver- om afstanden maar één te leggen inplaats van door zowel mogelijk in een keer mee te ne laden en mandjes kun- dit doel zeer nuttige i bewijzen. itste goede raad die de rwen meekregen was: alles wat u nodig hebt verrichten van de huls- ke taak daar, waar het i en zo, dat het gemak- innen het bereik ligt". frankering bij abonnement: Terneuzen. jlrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswad Telefoon 2073 en 2510 Nf» 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per naand f2,— per week 48 ct Losse nrs 9 et DE VRUE ZEEUW MAANDAG 16 MAART 19^9 13e Jaargang Nr 4627 Verschijn! dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,2b. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel* advertenties)5 regels 1,—. iedere regel meet ZO ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 uur. Vermelding; Brieven onder nummer of: Adret Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Een klein verschil met een frappant gevolg. Het A. N. F- heeft donderdagavond de uitslag der verkiezingen gebracht. Deze uitslag berustte op van da gemeentehuizen ontvan gen resultaten der eerste tellingen. Uiteraard kunnen, wanneer na herhaalde telling de officiële cijfers worden vastgesteld, kleine verschillen met de eerste cijfers optreden. Zulke verschillen zijn ook ditmaal geconstateerd. Zij bleken het i grootst in de grootste gemeenten. Er blijken in totaal 672 stemmen meer te zijn uitgebracht dan de officieuze uitslag aangaf. Gewoonlijk hebben die kleine verschillen waarvan de voor- en nadelen voor welke partij ook elkaar gemeenlijk opheffen, niet de minste invloed op de definitieve, dus officiële uitslag. Deze verschillen geven echter altijd de mogelijkheid van wijzigingen in de eindslag. Zij hebben uiteraard de meeste kans invloed uit te oefenen bij partijen, wier stemnieneijfer zich binnen nauwe grenzen rondom de kiesdeler beweegt. Immers, wil een partij voor zeteltoewijzing in aanmerking komen, dan moet min stens de kiesdeler behaald zijn. De officieuze uitslag nu gaf het Gereformeerd Politiek Verbond een stemnieneijfer, dat bijna 41 hoger lag dan het cijfer van de kiesdeler. De officiële cijfers, welke het A. N. P. zaterdag middag heeft kunnen raadplegen, doen zien dat het door het G. P. V. verkregen stemmencijfer een getal heeft, dat bijna 25 beneden de kiesdeler ligt. Daaruit is te concluderen, dat het Gereformeerd Politiek Verbond geen zetel in de Tweede Kamer kan worden toe gewezen. Tengevolge van de bepalingen voor de verdeling van de rest zetels met name die betreffende de grootste gemiddelden valt de open gebleven zetel thans aan de Partij van de Arbeid ten deel. Het grootste gemiddelde lag voor de P. v. d. A. slechts 25 boven het grootste gemiddelde voor de K. V.P. (in beide gevallen bij toe wijzing van een extra zetel). De candidate, die voor het bezetten van de opengeb'even zetel aal wort' ;n aangewezen is mej. T. F. Lemaire te AmsterJuin. EOKA-leider hoopt naar Cyprus terug te kunnen keren De leider van de EOKA, kolo nel Grivas, zegt in een zaterdag op Cyprus verspreid vlugschrift tot zijn aanhangers dat hij hoopt eens naar Cyprus terug te keren. „Die dag zal de gelukkigste van mijn leven zijn", aldus het vlug schrift dat hij ondertekende met zijn schuilnaam. „Dighenis". „Nu begint een nieuwe, vreed zame strijd voor de waardige vol tooiing van alles wat wij met ons bloed hebben bereikt", zo zegt kolonel Grivas. Hij dringt er bij zijn volgelingen op aan achter „de bouwmeester van de nieuwe republiek, aartsbisschop Maka- rios", te staan. Uit Athene wordt gemeld dat er vrijdagavond een Grieks mi litair vliegtuig uit Athene is ver trokken. dat kolonel Grivas van Cyprus naar Rhodos zal bren gen. Veertien Griekse Cyprioten, die vrijdag in Engeland uit ge vangenschap werden ontslagen, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag per vliegtuig van Lon den naar Nicosia en vandaar naar Rhodos overgebracht. De veertien vrijgelatenen, allen leden van de Eoka, vertoefden zaterdagochtend ongeveer een half uur op Cyprus. Advertentie 4» kopper wf bei apo.-t» coeW marfe 16 brotmerjjsfroat 9 tawuzeo 'f- de nieuwe modelijn „chatte" Het kabinet der Koningin deel de zaterdag mede: „H. M. de Koningin heeft zater dagmorgen voor een conferentie op Huis ten Bosch achtereenvol gens ontvangen de fractievoorzit ters van de K. V. P., van de P. v. d. A., van de A. R. P. de heren prof mr C. P. M. Romme, mr J. A. W. Burger, prof. mr P. J. Oud, dr J. A. H. J. S. Bruins Slot. Voor hedenmiddag heeft Hare Majesteit achtereenvolgens uit genodigd eveneens op het Huis ten Bosch de fractievoorzitters van de C. H. U., van de C. P. N., van de Staatkundig Gereformeer de Partij cie heren dr H. W, Tila- nus, S. de Groot en ds P. Zandt en voorts de heer H. J. Lankhorst van de P. S. P. en de heer L. P. Laning van het G. P. V." Zoals bekend waren de P. S. P. en de G. P. V. tot heden nog niet in de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal vertegenwoordigd. De heren Lankhorst en Laning, die heden eerst benoemd kunnen worden verklaard, zijn dus nog geen fractievoorzitters doch ver tegenwoordigers van hun partij INFORMATIE-OPDRACHT AAN PROF. BEEL. Het kabinet der Koningin deelt mede: „Hare Majesteit de Koningin heeft prof. mr. L. J. >1. Beel ver- zoch als informateur op te treden en haar rapport uit te brengen over de mogelijkheden om te komen tot de formatie van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging". DE MALEDIVEN. De regel ing van de Malediven een ten zuidwesten van Cey lon gelegen eilandengroep heeft zaterdag verklaard alles in het werk te zullen stellen om een. einde te maken aan de opstand op drie der zuidelijke atollen van de groep. Zij zal ook de binnenland se vraagstukken van de gehele eilandengroep spoedig regelen. In een zaterdag uitgegeven be kendmaking zegt de regering dat de opstand „een natuurlijk ge volg is van haar streven om niet toe te geven aan elke Britse wens met betrekking tot het ves tigen van een basis op het eiland Gan". Voorts wordt verklaard, dat de leider van de opstand „ook in de afgelopen oorlog tegen de rege ring heeft samengezworen". Na te hebben gezegd, dat de op standelingen „op gemene wijze voordelen behalen uit de huidige stand van de betrekkingen tussen de regeringen van Groot-Brittan- nië en der Maladiven" en zich „schuldig maken aan valse pro paganda", wordt besloten met: ,.De regering der Maladiven zal nimmer afwijken van de tussen de Britse regering en de sultan der Maladiven gesloten overeen komst". De nationalisering van Nederl. ondernemingen in Indonesië. Volgens een bericht van „An- tara" heeft de Indonesische rege ling zaterdag besloten, over te gaan tot het nationaliseren van nog 227 ondernemingen, die Ne derlands eigendom zijn. 177 hier van zijn rubber- of thee-onderne mingen of beide. Onlangs werden 38 tabakson dernemingen genationaliseerd en thans wordt nog een lijst opge steld van Nederlandse handels- en industriële ondernemingen. Naar verwachting zou de alge hele nationalisatie nog in maart haar beslag krijgen. RESULTAAT INLEVERING VAN ZILVEREN RIJKSDAALDERS Op 15 oktober 1958 het tijd stip waarop de oude zilveren rijksdaalders buiten omloop wer den gesteld was naar schat ting voor een bedrag van 24,5 min aan deze munten in omloop. Gedurende de inwisselingspe riode werd voor een waarde van 19,5 min ingeleverd. Per saldo bevinden zich op het ogenblik dus nog voor 5 miljoen zilve ren rijksdaalders onder het pu bliek. Van 16 maart tot en met 18 april a.s. wordt opnieuw de ge legenheid tot het inwisselen van oude ziiveroa rijksdaalders open gesteld. Volgens een zaterdag in het Bagdadse dagblad „Al Thawra" gepubliceerde schatting heeft de mislukte opstand In Noord-Irak aan tweeduizend personen het leven gekost, terwijl er evenveel werden gewond. Uit Mosoel in Bagdad aange komen reizigers, die deze cijfers bevestigden, verklaarden dat ge wapende boeren nog steeds bezig zijn met zuiveringsoperaties. Er is thans ook meer bekend geworden over de achtergrond van de opstand, die in eerste aan leg zijn ontstaan schijnt te heb ben gevonden in een vete tussen stammen. Aan de kant van de nationalis tische officieren, die aanhangers van Nasser zijn, stond de hon derdduizenden leden tellende stam der Sjammers, die aan bei de zijden van de grens tussen Irak en Syrië wgont. Deze grens wordt door de stam niet erkend. Tegenover hen stonden de Keerden, ongeveer een miljoen zielen sterk, die tegen een aan- smluiting van Irak bij de Egypti- seh-Syrische republiek zijn, om dat zij dan slechts een (zelfs klei ne) minderheid zouden worden. De Koerden steunden daarom de communistisch gezinde „vredes- strijders", wier bijeenkomst te Mosoel de vonk werd, die het vuur van de burgeroorlog hoog deed oplaaien. De Iraakse autoriteiten pogen thans heide partijen uit elkander te houden. Zij vrezen namelijk 'n hernieuwde strijd, die zou kun nen voortvloeien uit de dood van sjeik Ahmed Adjil, een welgestel de Sjammar-leider. Het lijk van Adil zou donderdag j.l„ toen de opstand was neergeslagen, door de straten van Mosoel zijn ge sleept. Een Iraakse regeringswoord voerder heeft zaterdagmiddag voor radio-Bagdad verklaard: „De toespraken, die president Nasser van de Verenigde Arabi sche Republiek te Damascus ge houden heeft, hebben bevestigd, dat deze dictator, wiens handen met bloed bevlekt zijn, niets an ders dan een gevaarlijke kwak zalver is". Nasser geeft voor, dat hij de kampioen van het Arabische na- Zuid-Slavië en Alban'ë. De Zuidslavische regering heeft haar gezant in Albanië, Arse Mi- latovitsj, teruggeroepen en haar diplomatieke missie onder de zorg van een lagere functionaris gesteld. Dit zou een „bevriezing" van de betrekkingen tussen beide landen betekenen. De Zuidslavi sche president Tito heeft Albanië van oorlogsophitsing beschul digd. tionalisme ia maar geeft hem dit het recht om dit nationalisme ge lijk te doen staan met samenzwe ring, moord en een schaamteloze dictatuur? De door Cairo betaalde rebel len van Mosoel hebben onschul dige burgers, mannen, vrouwen en kinderen, vermoord, en zij hebben de stad geplunderd op de manier van bandieten. Nasser heeft dit willen recht vaardigen. Hij vond echter niets beters dan de Iraakse regering te beschuldigen van communisti sche gezindheid en atheïsme. Maar iedereen ter wereld heeft begrepen dat Nasser het Iraakse volk slechts zijn dictatuur en zijn imperialisme wilde opleggen en dat met een wrede woestheid, waarbij zelfs de methoden der Turkse sultans uit de negentien de eeuw in het niet verzinken!, aldus deze officiële Iraakse woordvoerder. Zich rechtsreeks tot de presi dent van de V.A.R. richtend, be sloot de woordvoerder: „De Arabieren in het algemeen zullen nationalisme en dictatuur niet met elkander verwarren en zij zullen zich als één man tegen uw streven tot overheersing ver zetten. Ook zullen zij de misda den, die uw handlangers te Mo soel hebben bedreven, niet verge ten. Zij hebben integendeel ge zworen de slachtoffers ervan te zullen wreken, ongeacht wat hier van het gevolg moge zijn", aldus de Iraakse officiële woordvoer der (Advertentie). presenteeert op DINSDAG 17 MAART van 13.30 tot 17.30 uur in de zaal van mevr. MAANDAG, Ncordrtraat 3 Alleen dus op DINSDAGMIDDAG. Deze voor Terneuzen bijzondere gelegenheid om werkelijk goed handwerk te zien moogt niet missen. VRIJ ENTREE Kasavoeboe vrijgelaten. De voorzitter van de verbode:) Kongolese organisatie Abako, Kasavoeboe, en twee andere lei ders van deze organisatie, Kanza en Nzeza, zijn zaterdagochtend vroeg op vrije voeten gesteld en aan boord gegaan van een vlieg tuig dat zaterdagochtend van Leopoldstad naar Brussel is ver trokken. Dit toestel vertrok enige uren na dat van de Belgische mi nister voor Kongo, Van Hemel- rijck, was opgestegen. De drie Afrikaanse nationalis ten gaan „met wederzijdse in stemming" naar Brussel, aldus is officieel te Leopoldstad bekend gemaakt. Het besluit tot invrijheidstelling is genomen, omdat voortzetting van de voorlopige hechtenis niet langer noodzakelijk is voor het verder onderzoek in hun zaak. Kasavoeboe, Kanza en Nzeza waren tezamen met een twintig tal andere Afrikanen gearres teerd na de bloedige onlusten in Leopoldstad op 4 januari j.l. Verhoging van spoorwegtarieven in België De tarieven voor het personen vervoer van de Belgische spoor wegen worden zondag a.s. met ongeveer 5 procent verhoogd. Te Brussel is bekendgemaakt, dat het eerste-klastarief wordt ver hoogd van 1,40 tot 1.45 frank per km en dat het tweede-klastarief 90 centimes per km wordt tegen thans 85 centimes. De tariefsverhoging was enige tijd geleden reeds aangekondigd, maar de datum van inwerking treding en de bijzonderheden wa ren nog niet bekend. Weekkaar ten voor arbeiders zullen onge veer 20 procent duurder worden en de gewone seizoenskaarten ongeveer 15 procent. Fullbright voor (geregelde) topconferenties. William Fullbright, voorzitter van de invloedrijke commissie voor Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse senaat, heeft zich zaterdagavond in een toespraak voor radio en televisie uitgespro ken voor topconferenties tussen Oost en West over Berlijn en an dere vraagstukken. „Wij moeten niet blijven vast houden aan voorafgaande bijeen komsten der ministers van Bui tenlandse Zaken. Er is in Rus land geen tweede man, die ook maar enigszins als plaatsvervan ger van Chroesjtsjef kan optre den. Chroesjtsjef Is daar dè man; hij spreekt voor allen tegelijk en voor hem is een eerde roverleg door de ministers van Buiten landse Zaken slechts tijdsverspil- ling", aldus Fullbright. De senator, die verklaarde de huidige internationale toestand zeer ernstig te achten, sprak zich uit voor het op, gezette tijden b.v. om de zes maanden hou den van topconferenties. AMERIKAANSE LEGER IN STAAT OM AAN ELKE GEBEURLIJKHEID VAN DE CRISIS OM BERLIJN HET HOOFD TE KUNNEN BIEDEN Met ingang van 16 maart a.s. geldt tot nadere aankondiging geen minimumprijs meer bij in voer van appelen uit ons land in België. Dan mag ook het ras Goudreinet weer naar België worden uitgevoerd. Dit geldt voor de kwaliteiten extra stan daard en huishoud 1. De overige appelrassen mogen reeds (wee weken naar België worden uitge voerd. De invoer van Nederland se Goudreinette in België is van af 18 september j.l. verboden ge weest omdat de prijs in België beneden de overeengekomen mi nimumprijs lag. Met ingang van 16 maart za! voorts de minimum aankoopprijs voor appels, bestemd voor West- Duitsland worden verlaagd van 24 cent tot 22 cent per kg. Dat houdt in, dat met ingang van maandag appels naar West Duitsland geëxporteerd mogen worden welke op de Nederlandse veilingen minstens 22 cent per kg hebben gekost. West-Duitsland is nog steeds de grootste afnemer '.an Nederlandse appelen en de laatste weken werden er meer dan 3 miljoen kg per week naar dit land verzonden. Met ingang van maandag zal er echter een grote concurrent bij komen op de Westduitse markt, want ook Ita lië mag er dan weer appels in voeren. Ongeveer een half jaar is de Italiaanse appeluitvoer naar Weet-D*itslend niet moge lijk geweest. In Italië zijn nog grote voorraden en algemeen verwacht men daarom in Neder landse handelskringen dat vooral voor de minder gevraagde Neder landse appelrassen de Italiaanse concurrentie van invloed zal zijn. •In de eerste komende weken rekent men op een teruglopen van de appel-export naar West- Duitsland voor ons land. De prij zen van appels op de Nederland se fruitveilingen zijn deze week over het algemeen iets terugge lopen. Scheepskok smokkelde sigaretten De 45-jarige Nederlandse scheepskok M. S. uit Rotterdam is donderdag in Kopenhagen ver oordeeld tot drie maanden gevan genisstraf en verbeurdverklaring van 47.750 kronen. Hij had toen hij als kok op het Nederlandse schip „Leuvehaven" voer, op on geveer veertien reizen samen met de elkaar aflossende - kapiteins en stuurlieden 250.000 sigaretten naar Denemarken ge smokkeld. De in buitenlandse iiavens gekochte sigaretten wer den. in het ruim of in de machine kamer van de „Leuvehaven" verstoft en zo naar Kopenhagen gebracht. De stafchef van het Ameri kaanse leger, generaal Maxwel Teylor, heeft op een besloten vergadering van een congres commissie in Washington ver klaard, dat de legerleiding con crete plannen gereed heeft om aan elke gebeurlijkheid als ge volg van de crisis om Berlijn het hoofd te kunnen bieden. Op dezelfde dag dat president Eisenhower op een persconferen tie verklaarde dat Amerika geen oorlog te land in Europa zal voe ren en dat het geen zin heeft nog een paar duizend man of zelfs enige divisies naar Europa te zenden, zei de generaal in de subcommissie voor de militaire paraatheid van de Senaat, dat de vijf Amerikaanse divisies in Europa voldoende zijn voor een periode van drie maanden, te rekenen vanaf ,.M-day", de dag der mobilisatie. In Amerika staat nog oen divisie gereed die bin nen 24 uur naar Europa kan ver trekken. Voorts zijn de marine en de luchtmacht op de hoogte gebracht van de schepen en vliegtuigen die het leger in geval van nood nodig heeft om aanvul lende eenheden naar hun be stemming te vervoeren. General Taylor verklaarde dat de Verenigde Staten op 't ogen blik drie divisies heeft twee luchtlandingsdivisies erf een in fanteriedivisie die het land ku-nnen verlaten zodra de beno digde transportmiddelen beschik baar zijn. De censuur heeft het juiste aant»! manschappe» waar over het hier gaat uit de gepu bliceerde tekst geschrapt. Generaal Taylor legde er de nadruk op, dat de militaire pa raatheid in de Verenigde Staten zodanig moet zijn, dat men kwes ties als de Berlijnse terloops aan kan. Amerika zou rekening moe ten houden met de mogelijkheid van een, althans aanvankelijk, beperkte oorlog om Berlijn. Des gevraagd gaf de generaal toe, dat ook bij plannen voor een be perkte oorlog rekening moet worden gehouden met kernwa pens, doch over het gebruik van die wapens beslist de president. Op de verklaring van Taylor, dat Berlijn van militair stand punt bezien, een onhoudbare po sitie, is vroeg senator Johnson wat dan het alternatief zou zijn als de communisten vastbesloten waren geweld te gebruiken. De generaal gaf als zijn mening dat het duidelijk moet zijn dat Ame rika bereid is om over Berlijn een totale oorlog te beginnen. Dat zou de Russen ervan weer houden om het op dit ogenblik tot een definitieve krachtmeting te laten komen. Senator. Jackson deelde nog mede, dat hij twee weken ge leden had gehoord dat in raei mogelijk ook weer spanning in het gebied van Formosa zou ont staan. De generaal zei hierover geen inlichtingen te hebben. Doch Jackson, die als lid van de commissie voor de strijdkrachten inlichtingen van de geheime dienst ontvangt, zei dat er aan wijzingen zijn volgens welke de communisten mogelijk zullen proberen enige kleine eilandjes bij Quemoy te bezetten. Een NAVO-woordvoerder heeft vrijdagavond te Parijs verklaard, dat Frankrijk de NAVO heeft ver zocht het toe te staan dat de Franse Middellandse-zeevloot ook in oorlogstijd onder Frans bevel blijft. Hij voegde hieraan toe dat het Franse verzoek thans door de betrokken NAVO-autoriteiten wordt bestudeerd. De woordvoerder lichtte toe dat er drie groepen in de Franse ma rinestrijdkrachten kunnen wor den onderscheiden, namelijk: 1. onder NAVO-bevel staande oorlogsbodems; 2. oorlogsschepen, die onder Frans -bevel staan in vredes-, doch onder NAVO-commando in oorlogstijd; 3. marine-eenheden die ook in oorlogstijd onder Frans bevel blij ven. Frankrijk heeft nu verzocht zijn Middelandsezee-vloot in de derde groep in te delen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde later op de avond door Frankrijk van zijn verlangens op de hoogte gesteld te zijn, maar weigerde nog commentaar te leveren. Het bericht heeft in de Ame rikaanse hoofdstad een zekere ongerustheid gewekt omdat men vreest dat hiermee een precedent voor andere NAVO-landen ge schapen zou kunnen worden. Pre sident Eisenhower zou zich per soonlijk met de kwestie willen bemoeien. Naar aanleiding van het door Frankrijk geuite verlangen zelf de Franse Middellandsezeevioot onder bevel te hebben heeft een woordvoerder van het Foreign Office verklaard: „Wij zouden 'n dergelijk initiatief slechts kun nen betreuren". Men meent te Londen dat het Franrijks bedoeling is in tijd var. oorlog het toezicht op zijn ver bindingen met Algerië te bewa ren. Volgens de „Daily Mail" zal En geland zich zeker niet ten gunste van het Franse initiatief uitspre ken wanneer dit in de Navo-raad ter sprake komt. Volgens de „Times" gaat het hier om een algemeen aspect van de Franse politiek zoals die voortkomt uit de persoonlijke opvattingen van president De Gaulle ten aanzien van de stra tegie van de Navo en de struc tuur van het opperbevel. CHAUFFEUR IN DE JORDAAN MISHANDELD. Een 36-jarige man reed vrij dagavond tegen half zes door de Jordaan, toen hem in de smalle Tweede Egelantiersdwarsstraat de weg versperd werd door een voetganger, die van geen wijken wilde weten. Ondanks herhaalde signalen bleef de man staan. Toen de bestuurder uitstapte °m hem op het onredelijke van zijn handelwijze te wijzen, kreeg hij prompt enige stompen in het gezicht en een kopstoot. De wil debras rukte vervolgens het polshorlogeband van de chauf feur weg en gooide het tegen de muur aan stukken. OF'KLARINGEN He; KNMI deelt mede: In het front dat de voorste be grenzing vormt van polaire ocea nische lucht, ontstond zaterdag een kleine storing, die aanvanke lijk over Ierland naar Schotland koerste, maar daar van richting veranderde en naar Denemarken trok. Als gevolg van deze ontwik keling stroomde polaire lucht over de Noordzee in de richting van ons land. Dit ging zondag ge paard met langdurige regenval. De neerslaghoeveelheden varieer den van 4 tot 9 mm. De storing Wordt gevolgd door een gebied van hogedruk, dat zon dagavond boven Ierland lag en zich titbreidt in de richting van Scandinavië. Onder invloed hier van zal het vandaag op de meeste plaatsen droog weer zijn, terwijl overal perioden met zonneschijn aullen voorkomen. medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot maandag avond. Opklaringen Opklaringen, maar in het noord oosten van het land ook enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige en langs de Waddenkust aanvankelijk krach tige wind tussen noordwest en noord. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. DINSDAG 17 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op onder maart. 17 6.52 18.46 10.57 1.58 18 6.50 18.48 11.49 2.47 19 6.48 18.50 12.47 S.3A 20 6.45 18.51 13.51 4.111 v.m. n.m. 6.30 7.07 7.05 7.42 7.45 8.22 7.55 8.32

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1