NASSER contra KASSEM 1jooilwill De Amerikaanse hulp buitenland aan het Zo spoedig mogelijk huurverhoging Audenauer en McMillan bespraken de Berlijnse kwestie Nieuwe luchtlijnen van de K.L.M. van't floff Weeroverzicht Vrijdag 13 maart 1955 L. P. WIJFFELS TERNEUZEN Axihtitriat LIBERAAL RAPPORT: PEERLESS BEDDEN HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT t prak- hou- Deze voor ug bij! Gediplom. Horlogemaker Juwelier Noordstr. 103 - TerneuM" vraagt demonstratie van deze snelle - zuinige en volwaardige 4-persoons automobiel bij T*l«ioon 2220 b«ro*fW«*" MO TOfiSN V«i no St. ITanXerlng bg abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct Losse nrs 9 cL DE VRIJ ZATERDAG 14 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4626 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pü advertentie 2,2b. Kubriek Kleine Advertenties (géén handel* advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit Blad, 20 cent meer. CHROESJTSJEF VINDINGRIJK In de Arabische wereld hebben reeds vele tegenstellin gen tot ruzies geleid, die de zo luid bezongen eenheid hebben verhinderd. De opstand in Irak schijnt ten einde, maar 't is duidelijk dat de rebellen de sympathie genoten van Nasser en dat de Iraakse dictator Kassem dat heeft geweten. Hij heeft tien leden van de Egyptisch-Syrische ambassade uit het land gezet en zijn militaire gouverneur, belast met het handhaven van de rust in het land, heeft er een buitenlandse mogendheid van beschuldigd, de op stand te hebben verwekt en gesteund. Iedereen dacht daarbij aan een aanklacht tegen Nasser, en die heeft haar ook als zodanig op gevat. Hij heeft woensdagmiddag Kassem fel aangevallen en hem ervan beticht, de revolutie van 14 juli te hebben verraden. Die staatsgreep genoot de reputatie, dat hij gericht was op het doen samengaan van Irak met Egyp te en Syrië, de twee landen die NA DE TWEEDE-KAMER VERKIEZINGEN Een unicum: het aantal op mr. Van Rijckevorsel uitgebrachte stemmen overtreft de kiesdeler Naar het A.N.P. van de voor zitter van het centraal stembu reau in Den Haag vernam, zijn op mr. K. T. II. van Rijckevor sel, die op de lijsten van de Ka tholieke Volkspartij in de kies kringen in de provincies Zuid- Holland, Zeeland en Utrecht als candidaat nummer 19 voorkwam, méér stemmen uitgebracht dan de kiesdeler bedroeg. Het juiste aantal op hein uitgebrachte stemmen is nog niet precies be kend, maar vast staat dat hij de ldcsdeler ruim heeft gehaald. EEN RECTIFICATIE Als gekozen kandidaten voor de P. S. P. zijn gisteren de n-: men vermeid van "de heren H. J. Lankhorst te Amsterdam en O. Noordenbos te Amsterdam. In de plaats van de heer Noor denbos is evenwel gekozen de heer N. van der Veen te VVest- Zaan. Verder hebben wij abusievelijk drie leden van de Boerenpartij als gekozen gepubliceerd. Uit dé zetelverdeling in ons blad van gisteren bleek echter, zoals de aandachtige lezer niet zal ont gaan zijn, dat deze partij geen zetel had verkregen. Hawaii Amerika's 5Cste staat Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donder dag het wetsontwerp om Hawaii tot de vijftigste staat van de Ver. Staten te maken goedge keurd. Woensdagavond had de Senaat al zijn goedkeuring ge geven. De feitelijke toelating van Ha waii als vijftigste staat zal door procedurekwesties nog wel eni ge maanden aanhouden. Onder anderen zal er een volksstem ming op Hawaii worden gehou den. Hawaii telt 575.000 inwo ners. AMERIKAANSE VLAGGEN FABRIKANT ONGERUST Een Amerikaanse vlaggenfa- brikant heeft donderdag gezegd dat zijn onderneming met da on dergang wordt bedreigd indien zij alle Amerikaanse vlaggen met 49 sterren die zij na de ver heffing van Alaska tot staat heeft gemaakt en in voorraad heeft, moet vernietigen in ver band met toelating van Hawaii als vijftigste staat. samen de Verenigde Arabische Republiek vormen. Na korte tijd heeft Kassem echter de „Arabis ten" van zich afgeschud en steun gezocht bij de communisten, om sterker te staan tegen de zuig kracht van Nasser. Vandaar dat Nasser woensdag fel de commu nisten heeft aangevallen en hen agenten van een vreemde mo gendheid heeft genoemd, die door imperialisme poogde de eenheid der Arabieren te ver storen. Wie een jaar of twee geleden voorspelde, dat wel blijken zou, dat Nasser geen communist was, vond toen weinig geloof. Nu is het gebleken. Hij wil wel techni sche hulp van de Sowjet-Unie, maar geen communistische in filtratie. En hij verwijt Kassem dat deze zulk een beïnvloeding te zeer aanvaardt. Radio-Mos kou dat aanvankelijk de landen van het pact van Bagdad verant woordelijk stelde voor de anti communistische opstand van Sjawwaf, dus Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan, zit nu voor de moeilijkheid dat zij Nasser zou moeten aanvallen. Er veran dert veel, en dat gaat snel, in de Arabische wereld. En men vraagt zich af, hoe lang Kassem zich nog zal handhaven, als hij de communisten blijft ontzien, die bij de ..Arabisten" thans niet in een goed blaadje staan. Chroesjtsjef In Oost-Duitsland ging Chroesjtsjef voort, nieuwe voor stellen te bedenken. Hij houdt vast aan zijn bedoeling om Oost- Berlijn over te dragen aan Oost- Duitsland. Maar wat te doen ten aanzien van West-Berlijn? Zijn aanvankelijke voorstel (het „ul timatum") was dienaangaande, West-Berlijn te neutraliseren en te demilitariseren. Hij heeft nu wat anders be dacht. West-Berlijn zou wel een onafhankelijke vrije staat moe ten worden. Dat kan onder de hoede van de Ver. Naties of van een internationale politiemacht, gevormd door neutralen. Ook echter is het mogelijk, zo zei hij, in West-Berlijn kleine troepen machten te leggen van Amerika nen, Russen, Fransen en Britten, die de onafhankelijkheid der stad moeten garanderen. Dus... terugkeer naar de viermogend- hedenstatus, maar dan alleen voor West-Berlijn! Als nu Oost- Berlijn er ook bij hoorde, zou het plan overweging verdienen. Zoals Chroesjtsjef het wil zou het hierop neerkomen, dat wel iswaar de veiligheid der West- berlijners wordt gewaarborgd, maar dat de Russen als prijs daarvoor vragen, dat zij zelf aan de bezetting mogen deelnemen, nadat zij hun eigen sector (Oost- Berlijn) aan vrienden hebben gegevenMaar wie weet biedt het voorstel kans op een „koe handel". Op het ogenblik moet men zich daar niet te veel van voor stellen. De Engelsen willen wel praten, maar Fransen en West duitsers zijn nog onwrikbaar. Zij willen de zaak bij het oude laten. En de Amerikanen zwalken van rekkelijkheid tot starheid. Zo lang men in het Westen niet tot overeenstemming komt is er nog weinig mogelijkheid voor een gesprek. (Nadruk verboden.) H. M. DE KONINGIN ONTVANGT ADVISEURS Het kabinet van H. M. de Ko ningin deelde vrijdag mede: Hedenmiddag heelt H. M. de Koningin voor een conferentie ten paleize Soestdijk achtereen volgens ontvangen mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, en mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hedenavond zal de Koningin ontvangen, eveneens ten paleize Soestdijk, dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State. President Eisenhower vraagt in zijn boodschap aan het con gres over de hulpverlening aan het buitenland om een krediet van 3.929.995.000 dollar hiervoor voor het jaar 1959-'60. Hij nierkt daarbij op dat de Verenigde Sta ten het zich niet kunnen ver oorloven hun hulpverlening aan het buitenland te vertragen. De president vraagt om een krediet van 1.600.000.000 dollar voor de militaire hulpverlening Advertentie) BURGEM.GEILLSTRAAT 10 - TELEF.2432 „Het is geboden thans in de eerste plaats de wanverhouding tussen de huren en de overige prijzen op te heffen. Dit dient echter te gebeuren voordat de woningmarkt verzadigd is. Wan neer nog langer wordt gewacht en er, in verhouding tot de vraag, eenmaal te veel woningen zijn gebouwd, zal het niet meer mo gelijk zijn de huren nog te ver hogen. Dan zullen de exploitatie tekorten van de woningwetwo ningen nog groter worden en zit Premier Harold MacMillan van Engeiand en kanselier Adenauer van ile Duitse bondsrepubliek hebben vrijdagochtend in Bonn twee en een half uur lang van ge dachten gewisseld over de be- trekk.ngen met Rusland. Ba Westduitse woordvoerder deelde op een persconferentie mede dat Groot-Brittannië en West-Buitsiand volkomen dezelf de opvatting hebben over de kwestie-Eerlijn en de Europese veiligheid. Hij zei dat er volgens de inlich tingen waarover de Westduitse regring beschikt, in Parijs, Lon den of Washington geen twijfel over bestaat dat de drie Weste lijke mogendheden vastbesloten zijn hun rechten in Berlijn, waar onder dat van vrije toegang tot de stad, te handhaven. Volgens de Westduitse woord voerder zijn de Westelijke mo gendheden bereid tot 'n akkoord inzake ontwapening die zich uit- AmsterdamSaigon en AmsterdamTunis Op 31 maart zal dc K.L.M. de eerste vlucht uitvoeren van de geregelde lijndienst Amsterdam Saigon, op 16 april 1959 zal de eerste vlucht op het nieuwe KLM-traject AmsterdamTunis worden uitgevoerd. Op de met deze vluchten te verzenden correspondentie voor Vietnam resp. Tunesië, waarop een duidelijke en in het oog val lende aanduiding voorkomt dat verzending met de desbetreffen de vluchten wordt verlangd, zal cp Amsterdam C. S. een afdruk an een bijzonder rubberstempel worden geplaatst. I-Iet gebruik van zg. kraaize- p is toegestaan, doch niet ver plicht. Aan de postadministra ties van Vietnam en van Tune sië is verzocht de stukken bij aankomst te Saigon c.q. Tunis te doen voorzien van een afciruk van de dagtekeningsstempel. Zij, die geen relatie in Vietnam en of Tunesië hebben, kunnen hun correspondentie ter terug zending aan de afzender, resp richten aan: „Directeur régional K. L. M„ Lignes Aériennes Royales Néér landaises, Saigon (Vietnam)" en „Directeur régional K. L. M„ Lig nes Aériennes Royales Néerlan daises, Tunis (Tunesië)." Op de stukken, aan dit adres gericht, waarvan de terugzen ding kosteloos geschiedt, moeten uiteraard de naam en het volle dig adres van de afzender op duidelijke wijze worden vermeld. strekt over een voldoende uitge strekte zóne, een evenwichtige verhouding in het aantal troepen en die een doeltreffende controle garandeert. „Het gaat om niets meer dan het weer opnemen van de zaken zoals zij er in Londen voorstonden na de werkzaamhe den van de ondercommissie van de Ver. Naties voor de ontwape ning". De woordvoerder merkte op dat de Westelijken eenstemmig van oordeel waren dat ontwape ning zou moeten geschieden na een stapsgewijze ontwikkeling en dat zij gekoppeld zou moeten worden aan het van kracht wor den van politieke oplossingen Hij weigerde aan te geven in wel ke zóne de eerste ontwapenings maatregelen van kracht zouden kunnen worden als er een ak koord bereikt werd, want, zo merkte hij op, „dit is een techni sche kwestie". „Van een zóne van 800 km, zoals de Russen voorstel den, kan geen sprake zijn. Zij is te smal in verband met de hui dige bewapeningstechniek. Hij onderstreepte de moeilijkheden van het vraagstuk van het uit oefenen van controle en herin nerde aan het Russische verzet tegen een ontwapeningszóne, die in het oosten begrensd wordt door een linie door Leningrad. De woordvoerder verklaarde dat de Russen tot nu toe voorstanders waren van beperkte ontwape ningsmaatregelen en controle in Midden-Europa hetgeen „onaan vaardbaar is". De Westduitse woordvoerder heeft er sterk de nadruk op ge legd, dat een ontwapening niet moest worden beschouwd als een „niet te aanvaarden" vestiging van een „vacuum" tussen beide blokken. „De Westelijken zijn het op dit punt volkomen eens". Bij liet vertrek van premier MacMillan heeft bondskanselier Adenauer tot de aanwezige jour nalisten verklaard: „Ik ben zeer tevreden. Wjj hebben volledige overeenstemming bereikt. Wat wij gedaan hebben is vooral van belang voor Europa, maar ook voor de wereld. Onze overeen stemming is in het bijzonder be langrijk met het oog op de ernst van de internationale toestand". het Rijk voor een reeks van ja ren vast aan nog hogere jaarlijk se bijdragen. Alleen door thans de huren te verhogen kan straks 'n operverzadiging van de markt en een daaruit voortvloeiende in eenstorting in de bouwactiviteit worden voorkomen en in plaats daarvan een geleidelijke ontspan ning van de bouwmarkt met als gevolg een daling van de bouwkosten worden bereikt". Aldus een van de conclusies van een rappori, dat de liberale prof. mr. b. M. Teiderstichting neeft gepubliceerd over het wo ningvraagstuk. In dit rapport wordt voorts ge zegd, dat een lonende exploitatie van de voórooi iogse woningen op de duur wanneer de bouwkos ten en de rente weer op een rede lijk peil zijn gekomen moge- Soeslof in Londen Michail Socslol, een van de hoogste Russische leiders, is gis teren in Londen aangekomen voor informele besprekingen met socialistische politici. Men zal onder meer van gedachten wis selen over de Duitse kwestie. Soeslof, die lid van het partij bestuur is, brengt met vier an dere Russische politici een niet- officiëel bezoek van tien dagen aan Engeland. Een nieuwe staat op de Maladiven? Drie atollen van de onder Britse bescherming staande Ma ladiven, namelijk Addoe, Hceva- doe en Foea Moelakoe, hebben een nieuwe staat gevormd, „de Verenigde Soeadiven", aldus meldt de „Times of Ceylon" vrij dag. De Maladiven zijn een groep eilanden in de Indische Oceaan. De hoofdstad is Male. Er is een nieuwe regering ge vormd onder een president en een comité, die door da bevol king zijn gekozen, aldus het blad. De opstand zou het gevolg zijn van „het wanbeleid van de rege ring te Male en de oplegging van hoge belastingen". Vertegenwoordigers van de Maladiven te Colombo hebben het bericht niet bevestigd of te gengesproken. CYPRUS Een vrachtauto en twee be stelauto's hebben vrijdagochtend wapens van de Grieks-Cyprische ondergrondse beweging Eoka naar een klooster in de omge ving van Nicosia gebracht met de bedoeling dat het oorlogstuig aan de autoriteiten op Cyprus wordt overgedragen. In de auto's bevonden zich mjjnen, bommen, handgranaten, geweren, automa tische wapens en patronen. Een van de chauffeurs van de auto's zei dat hij in de nacht was gewekt en opdracht had ge kregen de wapens naar Nicosia te brengen. Hij kwam uit het zuidwesten van het eiland. lijk is bij een huurpeil, dat onge veer driemaal zo noog ligt als het peil van 1940. Aangezien de nuren van de oude woningen mo menteel 8b pet. hoger zijn dan in 1940, zouden zij gemiddeld nog met een 50 a 60 procent moeten worden verhoogd. Daarbij moet vooral worden bedacht, aldus het rapport, dat net hier niet gaat om een dwin gend voorgesenreven huurverho ging, maar om een maximaal toegestane verhoging van de iiuurprijs. Het is niet alleen denk- caar maar zelfs zeer waarschijn lijk, dat vooral de oudere womn gen dit percentage niet zullen nalen. Wanneer het aantal wonin gen dat de wettelijk toegestane auurprijs niet haalt groter wordt wan ae nuurmarkt zoals thans reeds het geval is met de markt voor koop woningen worden vrijgelaten. De kosten van een huurverho ging van ca. 50 pet. bedragen volgens het rapport ongeveer ouu miyoen gulden. Hieriegenovc nemen de overheidsmiddeie, jaarlijks met ongeveer 250 a oüo miljoen gulden toe. Het ligt daar om voor de hand de compensatie in de eerste plaats ten laste te laten komen van de overheidssec tor. 'xe dennen valt bijv. aan een verlaging van de omzetbelasting en een verlaging oi zelfs aischai- ïing van de grondbelasting. Het voordeel van een belastingcom pensatie in tegenstelling tot een looncompensatie bestaat nierin, dat zij ten goede komt aan de gehele bevolking, aldus het rapport. Op die manier zou de helft van de noodzakelijke huurverhoging van 50 pet. kunnen worden opge vangen. De andere helft zou oan door de huurders zelf moeten worden gedragen.. Daar voor een vóóroorlogse woning 9 a 10 gul den aan huur wordt betaald, zou dit een belasting vormen van on geveer 2,50 per week of 2 a 3 pet. van het gemiddelde arbei dersinkomen. Deze extra last zou al ten volle kunnen worden opge vangen door de stijging van het reëxe loon, die uit een normale toeneming van de produktiviteit ongeveer 1% a 2 pet per jaar in één a twee jaar zou ont staan. Men zou derhalve een aan tasting van de reële beschikbare koopkracht van de grote massa der bevolking reeds kunnen ver mijden, indien de huurverhoging in twee onmiddellijk op elkaar volgende étappes zou worden doorgevoerd. Vvanneer men reke ning houdt met de mogelijke fis cale compensatie zou dan in twee achtereenvolgende jaren een be lasting van het arbeidersbudget van telkens ruim 1 pet. ontstaan. De bij een normale expansie te verwachten stijging van het reële loon van circa 2 pet. per jaar zou daartegenover een rui me compensatie bieden. „Ons land is ten aanzien van het huur- en woningbeleid thans in een beslissende fase gekomen. Daardoor zou verder uitstel thans geen uitstel meer zijn, maar neer komen op een beslissing de ge hele woningmarkt te socialiseren. Voor de meerderheid van ons volk, die dit niet wil, is daarom geen tijd meer te verliezen", al dus het rapport. aan het buitenland. Dat is vol gens hem een „minimum". De Verenigde Staten zouden, als dat kon, hun militaire hulp liever hebben verminderd ten gunste van de economische. Hij vraagt 835.000.000 dollar voor de zoge naamde hulp ter ondersteuning van de defensie en hiervan zou twee-derden bestemd zijn voor Turkije, Vietnam. Formosa en Zuid-Korea. Verder wordt ge vraagd 179.500.000 dollar voor technische hulp en 700.000.000 dollar voor het fonds voor eco nomische ontwikkeling. Eisenhower zegt dat de spe ciale commissie, die hij vorig najaar had Ingesteld om de Ame rikaanse programma's voor aan het buitenland te bestuderen, hem nog geen eindrapport heeft doen toekomen, maar hem heeft doen weten dat zij een uitbrei ding van het program voor mi litaire hulp zal aanbevelen, in het bijzonder voor de Navo. De president zal na bestudering van het eindrapport van de commis sie zijn aanbevelingen doen en het congres op de hoogte bren gen. In Europa lieeft de Sowjet- Unie thans eisen gesteld ten aan zien van de toekomst van Berlijn die, indien zjj niet ge.matigd wor den, gevaarlijke gevolgen zouden hebben, aldus Eisenhower in zijn boodschap over de hulpverlening aan het buitenland. „De vastbeslotenheid waarmee wij en onze bondgenoten hier tegenover zullen staan is in gro te mate tot stand gekomen door dat onze programma's voor eco nomische en militaire bijstand in het verleden onze Navo-bond- genoten hebben geholpen hun economie te versterken en de militaire macht die nodig is om in het aangezicht van bedreigin gen stand te houden." Het is van belang, aldus Eisen hower, dat de Verenigde Staten hun steun tonen voor de bevol king van Berlijn door hun eco nomische bijstanu aan de „bele gerde stad" voort te zetten en krachtige steun te geven ten overstaan van de Sowjet-bedrei- gingen. Eisenhower merkte op dat in elk van de crises die zich in het afgelopen jaar in het Midden- Advertentie) BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED verkrijgbaar bij: en Verre Oosten en in Europa hebben voorgedaan de kracht, door het programma voor we derzijds beveiliging opgebouwd, van onmeetbare waarde is ge weest. Thans zien de Verenigde Sta ten en de niet-communistische wereld zich geplaatst tegenover de legers van het communisti sche blok die in totaal meer dan 6.500.000 man tellen in een vier honderd divisies, gesteund door 25.000 operationele vliegtuigen, een grote vloot met „verscheide ne honderden" duikboten, ge steund ook door kernwapens en projectielen. Eisenhower noemde het inter nationale communisme een „fa natieke samenzwering" die de gelegenheid te baat neemt om met alle mogelijke middelen de onrust in de wereld te doen toe nemen. De vrije wereld wordt uitgedaagd de bevolking van de ten achter gebleven gebieden ervan te overtuigen dat er een levenswijze bestaat waarbij men brood en stemrecht kan hebben, waarbij vooruitgang en vrijheid mogelijk is. De menselijke waar digheid staat op het spel. Het is een wedstrijd met liet communis me en in de komende tien jaar zal de uitslag duidelijk gaan worden. Vliegtuig verongelukt bij de Balearen. Een vliegtuig van een der Spaanse luchtvaartmaatschappij en verongelukte bij het vliegveld van Mahon op de Balearen, toen het op weg was van Palma (Mal- lorea) naar deze eilandengroep. Het vliegveld Mahon ligt op 't eiland Minorca van de Balearen. Gemeld wordt, dat zich aan boord van het verongelukte vlieg tuig 14 passagiers bevonden en een bemanning van vier. Er zijn zeven lichtgewonden. Vóór en tegen amnestie in België. Donderdagavond hebben stu denten van de R. K. hogeschool, voorstanders van amnestie aan politieke gevangenen, in Leu ven meer dan 25 straten opge broken. Men gooide met rook bommen en er werden barrica den opgericht. In Brussel heeft het onafhan kelijkheidsfront, een vereniging van gewezen verzetslieden, een motie gepubliceerd, waarin n„c zich verzet tegen elke vorm van amnestie. Rotterdamse kapitein in Denemarken veroordeeld. De 36-jarige Rotterdamse scheepskapitein F. A. is giste ren in een rechtbank te Kopen hagen tot 60 dagen gevangenis straf wegens smokkelen veroor deeld. De Nederlandse kapitein werd ervan beschuldigd als gezag voerder van het schip „Leuven haven", tezamen met enige le den van de bemanning, 135.000 sigaretten gedurende 20 reizen in de loop van het laatste half jaar te hebben gesmokkeld. Een bedrag van 26.325 kronen, dat zij met deze illegale invoer hadden verdiend, is verbeurd verklaard. Zoals bekend zijn van de week ook al een andere kapit neinee no il kapitein en een kok van de „Leuvenhaven" wegens deze feiten veroordeeld. Boven Nedexiand, de Nocrdzee en Engeland is net atgelopen el- maal een verbetering tot stand gekomen tussen twee lagedruk gebieden. Het eerste, een zeer uitgestrekt, ligt boven Rusland, het andere was vrijdag op weg naar het oosten boven Spanje aangekomen. ZONDAG 15 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.13 5.35 5.48 6.10 6.28 6.50 6.38 7.00 16 MAART v.m. n.m. 5.48 6.16 6.23 6.51 7.03 7.31 7.13 7.41 ZON op onder op maart. 14 6.59 18.41 9.03 15 6.57 18.43 9.36 16 6.55 18.44 10.13 17 6.52 18.46 10.57 MAAN onder 0.08 1.05 1.58 Als gevolg van deze ontwikke ling verloor het front dat zich nog steeds boven ons land be vindt zijn neerslagaktiviteit, maai er kwam wel, vooral in het zuid westen, nog hardnekkige bewol king voor. Tegelijk met het rustige weer in Nederland en omgeving kwam boven de Oceaan ten westen van Ierland een orkaan tot ontwikke ling. Een zeer aktieve depressie veroorzaakte deze orkaan. Deze depressie trekt in noordoostelijke richting. De ironten ervan brachten in Ierland, Schotland en Wales gis teren regen, maar de beweging ervan in oostelijke richting wordt nu vertraagd door de aanwezig heid van de Europese hogedruk- „eden, zodat bij ons het droge weer met zonnige perioden van daag zal voortduren. De wind zal daaroij zuidelijk worden, maar nog niet veel in kracht toene men. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. ZONNIGE PERIODEN. Droog weer met zonnige perio den en een zwakke tot matige zuidelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1