IIE mkLEEDEOEFEit Die hele grote schoonmaak K2r zonder kringen Ook de rug is belangrijk r \}(wc dz \Jcouw s^yntketiócke ótoll&n U kunt niet alles weten! een kostelijk bezit inwrijven laten drogen afborstelen Huisvrouwencentrum op voorjaarsbeurs Pagina 10 DP: VRIJE ZEEUW Zaterdag 14 maart 1959 Nieuwe uitvindingen komen er aan de lopende band. Wij zijn er echter zeker van dat de uitvin ding van de synthetische stoffen voor moeder de vrouw van 't grootste belang is. Vele handige huismoeders kunen deze stoffen zeer goed zelf behandelen, maar zij dienen op de hoogte te zijn met de samenstelling. In dit artikel willen wij eens enkele soorten naar voren brengen; u kunt daaruit verschillende nuttige wenken noteren. Nylon Voor niet velen onder u zal nylon nog geheimen hebben. Het is vrijwel onverslijtbaar en kreukvrij. Vouwen en plissé blij ven er in. De motten lusten het niet. Sehimmelplekken vertonen zich niet. Het onderhoud is gemakkelijk, het kan in warm, maar eveneens in koud water gewassen worden, het droogt vlug en behoeft veel al niet gestreken te worden. Was de stof dikwijls, maar gebruik goede zeep, uw nylon zal er fris ser door uitzien. Vlekken ver dwijnen veelal in zeepwater. Rislan Rislan gebruikt men veel voor zijden stoffen zoals tafzijde en bonnetterie, voor dameskleding, lingerie en meubelstof. Spoedig verslijten zal deze stof niet en het is licht in het ge bruik. De stof is kreukvrij en kan tegen vocht en zuren. De mot moet er niets van hebben. HANDIGE HANDEN Wassen kunt u de stof zowel in koud als warm water, ze droogt vlug en behoeft niet ge streken te worden. Vlekken gaan er uit in zeepwater. Rhovil De toepassingsmogelijkheden voor rhovil zijn vele, ze wordt ge bruikt in wollen stoffen, jersey, linnen serge, gabardine, brei- TIPS 0 Als nieuwe schoenen kraken, kunt u de zolen insmeren met wat lijnolie, dat is bovendien goed voor het leer en het kraken verdwijnt. 0 Stalen meubels bewerkt men ment een lapje, waarop enige druppels slaolie. 0 Wolhlank mag warm gebruikt worden, maar alleen nadat alle zeep goed uitgespoeld is. Men spoelt na in water en azijn en vervolgens in gewoon water. 0 Een vetvlek in fluweel kan men verwijderen met een fla nellen lapje, waarop wat ter pentijn. 0 Kunstzijden shawls zijn in natte toestand niet sterk en moeten dus voorzichtig ge wassen worden in een lauw sop van huishoudzeep of syn thetische zeep. Na het spoe len de shawls goed uitknijpen in een badhanddoek en laten drogen. In droge toestand deze shawls aan de verkeerde kant glad strijken. 0 Een vilten hoed moet gerei nigd worden met een mengsel van meel of magnesia en een vetoplossend middel (benzine, tetra of vlekkenwater)Dit papje met een schone doek over de hoed wrijven. Zodra de hoed droog is, deze goed afborstelen met een schone borstel en daarna opstomen. 0 Hel gekleurde wol is nog het beste te wassen in wat lauw water met galzeep. 0 Zijn uniformtressen gemaakt van metaaldraad, dan kunnen deze schoongemaakt worden met zilverkrijtpoeder. Zijn ze gemaakt van geverfd textiel, dan is tetra het aangewezen middel. (Nadruk verboden). garens. Voorts zijden stoffen, linnen, tafzijde, bewerkte stof fen, cloqué, damast, voile, stra mien en namaak bontsoorten. Het is kreukvrij en vervilt niet. Zeer warm, zelfs warmer dan wol. Anti-rheumatisch en on brandbaar. Vouwen en plissé blij ven behouden. De stof is motvrij. schimmelt niet en biedt weer stand tegen zuren. Rhovil moet zonder uitzonde ring gewassen worden in koud water. De gemengde rhovilstof- fen moeten naar hun soort be handeld worden, d.w.z. de wol len als wollen stoffen, de zijden als zijden stoffen enz. enz. Indien gemaakt van zuivere rhovilstof behoeft er niet gestre ken te worden. Gemengde rho vilstof moet voorzichtig onder een natte doek opgestreken wor den. De meeste vlekken verdwij nen in zeepsop. Kunstzijde Kunstzijde wordt veelal ge bruikt voor voeringen, onder goed, in enkele gevallen voor meubelbekleding, en voor het spinnen van garens. De prijs ligt doorgaans matig. De stof is vrij sterk, doch ze mag niet nat gemaakt worden. In de meeste gevallen is zij onkreuk baar. Het onderhoud dient te ge schieden in lauw water. Gestre ken kan worden zonder speciale voorzorgsmaatregelen te treffen, maar u dient er voorzichtig mee om te gaan, dit in verband met het feit, dat de stof niet goed te gen water kan. Elk soort weefsel vraagt een eigen behandeling, zodat een jurk anders moet wor den aangepakt dan meubelstof. Acetaatzijde In de acetaatzijde kunnen we onderscheid maken tussen doffe en glanzende garens. De stof wordt vooral toegepast voor sa tijn, tafzijde, meubelstof, ge vlamde stof, velours, organdie en andere. Ook wordt acetaatzijde gebruikt voor gebloemde weef sels, jersey, gestikte stoffen en damast. Fraaie japonnen, ondergoed, dassen e.d. worden er veel van gemaakt. In de, meubelindustrie gebruikt men het ook graag, in verband met het fraaie effect dat verkregen kan worden. De stof is aangenaam in het gebruik en soepel en vrijwel on kreukbaar. Vocht heeft er niet veel invloed op. De lichte soort kan gewassen worden in zeepsop, maar vooral aan de lauwe kant houden. Strij ken moet plaats hebben met een niet te heet ijzer, aan de achter kant van het goed. Rayon De stof gemaakt van rayon kunstvezel leent zich goed voor allerlei toepassingen; het is dus dankbare stof. Een voordeel is voorts dat de stoffen warm zijn in het dragen en kreukvrij zijn. Ze zijn ijzersterk en verkleuren niet gauw. Deze kunstvezelstof fen worden gev\ assen als alle andere katoenen, linnen of wol len stoffen, maar grotere stuk ken zoals herencostuums, man telpakjes, pantalons e.d. moet u liever naar de stomerij sturen. Strijken moet plaats hebben met een niet te warm ijzer. (Nadruk verboden) Bij de Vermeers op zolder staat een koffer, waar aller lei oude, afgedankte kleren van het hele gezin in ver dwijnen. Ook sjaals en tas jes, oude hoeden en schoe nen, parasols, kanten kraag jes én weet ik wat nog meer. De kinderen van Ver meer noemen dat de „ver- kleedkoffer" en de inhoud vormt een bron van onuit puttelijk vermaak. Op win teravonden of op regen achtige vakantiedagen, wan neer andere ouders zich met hun kinderen „opgelaten" voelen, omdat die zich van verveling geen raad weten, kun je bij Vermeer de kinde ren gretig horen vragen „Mam. mogen we verkle den?" Nu is moeder Vermeer een vrouw, die niet bang is voor een beetje rommel. Ze vindt het vel belangrijker, dat de kinderen hun hart ophalen en zich in hun fantasieën OPVOEDING uitleven, dan dat ze er tegen op ziet, als op zolder de boel overhop gehaald wordt. Het is trouwens een ongeschre ven wet in huize Vermeer, dat de kinderen hun eigen rommel opruimen. De ver- kleedkoffer is hun aangele genheid. Ze weten, dat ze er naar hartelust in mogen grasduinen, maar ze weten ook, dat zij er de verant woordelijkheid voor dragen en het niet aangaat, moeder later voor de rommel te laten opdraaien. Meer dan eens heb ik zulke verkleedpartijen bij de Ver- meers meegemaakt en ik kan u verzekeren, dat ik van de opvoeringen, die de kinderen geven, even uitbundig ge noten heb, als hun ouders er steeds van genieten. Om van de kinderen zelf nog niet te spreken. Ze gaan er vol komen in op en hun combi natievermogen is onuitputte lijk. De zucht om zich te ver kleden en „iemand anders" voor te stellen, is geloof ik ieder kind aangeboren. En denkt u zich dan eens in, wat het voor de kleine Ver meers betekent, om zo'n hele koffer vol kleren tot hun beschikking te hebben, waar mee ze zich net zo uit kun nen dossen als ze maar wil len. Met ernst en overgave imiteren ze de grote mensen, die ze willen uitbeelden. Soms weet je je van het lachen geen raad, als je hen zo komisch opgetuigd op het toneel ziet verschijnen. Maar behalve een vermaak kan het voor de volwassen toekijkers ook erg leerzaam zijn. Be halve, dat ze hun kleren aantrekken, kunnen de kin deren in hun opvoeringen namelijk in volle onschuld en zonder de minste bijbedoeling ook met de kleine hebbelijk heden en vreemde gewoonten van de grote mensen voor de dag komen. En dan is het een kwestie van; wie de schoen past, trekke hem aan o De Vermeers zijn enorm sportief in die dingen. Laat de kinderen hun gang maar gaan. Het kan voor niemand, en zeker niet voor ouders, kwaad als hun af en toe eens onbewust een spiegel van zichzelf wordt voorgehou den. Soms staan ze versteld van het opmerkingsvermo gen van hun kinderen. Geen van hun kennissen of men sen uit de buurt worden ten tonele gevoerd, of ze zijn tot in de puntjes uitgebeeld in iedere beweging of stembui ging. Zo wil Pimmie, de jongste van drie jaar, die ook al dap per meedoet met verkleden, b.v. altijd „de kruidenier" zijn, omdat hij dan zo deftig een potlood achter zijn oor kan steken. Is het niet leuk. dat juist zulke kleinigheden indruk op zo'n peuter blijken te maken? Ik geloof, dat in ieder huis een verkleedkof- fer moest zijn, om de kinde ren gelegenheid te geven, hun verborgen gaven aan het licht te brengen. MARCELLE. (Nadruk verboden) De Nederlandse huisvrouw voelt zich meestal maar heel on gelukkig, als ze niet vóór Pasen met de schoonmaak klaar is. En al lukt dat dit jaar zeker niet en al gaan er steeds meer stemmen op om de schoonmaak maar radicaal te beperken of af te schaffen, zodra het zon netje zich in het voorjaar gaat vertonen is het toch steeds weer hetzelfde liedje: we ontkomen toch nooit helemaal aan die plotselinge bezetenheid het huis met bezemen te willen keren. En vooral wanneer van te voren geen weloverwogen schoon- maakprogramma is uitgestip peld, willen de warme maaltij den daar nog wel eens de dupe van worden. We zijn dan maar al te gemakkelijk geneigd ge rechten op tafel te zetten die noch wat smaak noch wat voe dingswaarde betreft, af zijn. En dat is niet aardig tegenover on ze huisgenoten die in deze schoonmaakweken toch al min of meer in de verdrukking leven. Laten we daarom 's morgens bedenken welke gerechten wei nig tijd vergen en toch smake lijk zijn en laten we vooral van tevoren het nodige daarvoor in slaan, zodat we in een verloren ogenblikje vast gauw de aard appelen kunnen schillen of de groente kunnen schoonmaken. Hieronder volgen dan enkele maaltijden die op die manier werkelijk in een wip bereid kun nen worden. ZONDAG: Grapefruit; kalfsfri candeau, aardappelen met spruitjes; nogavla. MAANDAGKoud vlees, gebak, ken aardappelen, bieten sla; havermoutpap. (Brui ne bonen genoeg voor 2 keer in de week zetten.) DINSDAGBruine bonen, aard appelen, speklappen; appel moes met schuimkop. (Het kooknat van de bonen be waren.) WOENSDAG: Stoofpot bruine bonen, aardappelen, uien, appelen; yoghurt. DONDERDAG: Eierragout, rijst veldsla; vanillepudding met chocoladesaus. (Advertentie) helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax HET HUISHOUDEN MOET HEEL ANDERS WORDEN AANGEPAKT Meer vrije tijd voor de dames! I Vele huisvrouwen zijn 's avonds meer dan normaal vermoeidl Zij tollen op haar benen als 't tijd van slapen gaan is. De volgendf morgen begint het lieve leven weer in alle vroegte. Zo gaat hJ 98 KM dag in dag uit, jaar in, jaar uit.... Meestal is er van vakantil I geen sprake. nrp I In de schoonmaaktijd, die we steevast elk jaar moeten door! i LiK maken en die onvermijdelijk schijnt te zijn. wil onze spreekwoorl I delijke zindelijkheid gehandhaafd blijven, is het allemaal nog veell MAALTIJD erger. Dan worden er nog meer arbeidsuren gemaakt, wordt eil nog meer gelopen, gereikt en gebukt. Daarmee worden niet alleen I I de spieren van vQeten, armen en rug te veel vermoeid, maar ook] het hart overbelast. Energieverspilling Heeft iemand zich wel eens rekenschap gegeven van 't aan tal kilometers, dat per jaar wordt afgelegd door een vrouw, die ge regeld zelf haar huishouden doet? Jazeker, zoiets is zelfs heel nauwkeurig onderzocht door een Amerikaans specialist, dr. Bie- lawski, die in opdracht van het zogenaamde Hartgenootschap te i. ii v1 Michigan, met een centimeter- VRIJDAG. Schotel brusselslof maat en stophorloge bepaal- met kaasragout; rijstkoek- de> welke afstai&en vrouwen bij jes of gebakken verse worst, llet verrichten van huishoudelijk lof, rijstkoekjesbeschuit met bessensap. ZATERDAG: Tomatensoep met kaas; fruit. werk afleggen en hoeveel tijd zij daarvoor nodig hebben. Hij kwam tot de opvatting, dat zeker 75 van alle heen en Denkt U er aan dat het mor- weergeloop en een evengroot gen Palmpasen is? Zoudt U daarvoor niet eens kukelhaan- tjes bakken? RECEPT: Stoofpot bruine bo nen, aardappelen, appelen. kg moesappelen, kg uien, 200 gr bruine bonen, l'A kg aardappelen, zout, roomboter. De gesnipperde uien in de boter fruiten, de bruine bo nen, het kooknat en de in stukjes gesneden gare aard appelen erbij doen en alles goed warm laten worden. De appelen schillen en snippe ren, tesamen met de boter aan de stoofpot toevoegen en het vocht zo nodig met iets aardappelmeel binden. RECEPT: Kukelhaantjes. Hiervoor moet een gistdeeg worden gemaakt van 1 pond bloem, 50 gr roomboter, pl.m. percentage van reik- en bukbe- wegingen achterwege zou kun nen blijven als de huizen in het algemeen en de keukens in het bijzonder praktischer waren in gericht en als de huisvrouwen eens zouden worden geholpen bij het handiger indelen van hun werk. 98 km per maaltijd Als reeds ten aanzien van het bereiden van één enkele maaltijd zou per jaar, volgens dr. Bielawski, een mars van achtennegentig kilometer wor den uitgespaard. Met de an dere werkzaamheden van de huisvrouw was het van het zelfde laken een pak: ook hier een grenzeloze energieverspil ling! Weer anderen zijn er, die door dat bed opmaken, vloer wrijven en allerlei andere werkjes met enig overleg dikwijls zo kunnen worden uitgevoerd, dat ze min der dan de helft van de energie verbruiken, die menigeen ge wend is daarin te steken. Al dit soort onderzoekingen werden gedaan niet alleen in de hoop de huisvrouwen wat meer vrije tijd te kunnen bezorgen, maar vooral ook om hun gezond heid te sparen. Door nodeloze ar beid te verrichten ondergaat het hart een te grote slijtage. De overuren die een huisvrouw maakt worden soms wel heel erg duur betaald. Meteen beginnen Zo kan de wetenschap ook op dit gebied bijdragen tot de ge zondheidszorg. En het is niet al leen in het buitenland dat men zich met deze problemen bezig houdt. Ook in ons eigen land werden reeds de nodige kontak ten gelegd, die voor een oplos sing van deze belangrijke kwes ties noodzakelijk zijn. Maar le huisvrouwen zelf moeten einde lijk ook eens gaan denken aan het sparen van het hart. Juist in deze schoonmaaktijd is daar alle aanleiding toe. Laten zij er in elk geval mee beginnen, midden op de dag een rustpoos van drie kwartier tot een uur in te scha kelen. Daarbij moeten ze niet in een stoel hangen, maar languit lig gen op een rustbank of, beter nog, in bed. Verder doen zij er goed aan alle werk dat zich daar- toe leent, zittend te doen. Wij denken daarbij aan werkzaar,- heden als groente schoonmaken, aardappelen schillen en zelfs ook aan strijken. Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden) 2 dl vocht (V2 melk, V2 water) middel van speciale onderzoekin- 1 ei, 15 gr gist en 10 gr zout. gen tot de opvatting kwamen, Na het rijzen wordt het deeg dat er veel minder werkgereed- tot een dikke lap uitgerold, schap in huis behoefde te zijn waaruit dan de haantjes wor- dan bij de meeste gezinnen het den gesneden. Vergeet vooral geval is: dit neemt nodeloos niet de staarten tweemaal in bergruimte in en het belemmert te knippen en met een krent flink doorwerken. een oog te maken. Verder heeft men vastgesteld, De verwachting, dat het cen trum voor de huisvrouw op de Voorjaarsbeurs in Utrecht veel belangstelling zou trekken, schijnt bewaarheid te worden. Ieder half uur stroomt de zaal weer vol met dames, die zich willen laten voorlichten over een onderwerp dat hun interesse heeft. De inleiders en inleidsters heb ben bijzonder veel aandacht be steed aan de voorlichting over de mogelijkheden van elektrische voorwerpen en apparaten en over de manier waarop deze ge bruikt moeten worden. „Thuis wassen, dan elek trisch" is bijvoorbeeld de raad, die een van de informatrices haar toehoordsters gaf. Ze ver- Over het algemeen wordt er weinig aandacht aan de rug besteed. Bekijkt u de modellen maar eens. Meestal is de rug van een japonnetje het stiefkind. Toch is ook de rug be langrijk, want tenslotte is het het achteraanzicht en men wordt niet alleen van voren bekeken, maar hoeveel mensen zien u ook niet op uw rug. Ook dat aanzicht dient leuk en aantrekkelijk te zijn en er zijn couturiers, die hier aandacht aan schen ken. Dat bleek ons op een show van het Franse huis Boussac, waar een bui tengewoon leuk zomer jurkje werd getoond met een wel zeer originele rug. U ziet het model op onze illustratie. De zomerjapon, vervaar digd van een leuke ge bloemde stof van veredel de katoen, heeft een boot hals. De rugzijde is ech ter over een behoorlijke breedte open en de delen worden door strikjes bij een gehouden. Het is een model dat op de shows veel succes oogstte en dat is begrijpe lijk, want het was iets bijzonders. Een echt zo merjaponnetje in Franse stijl, leuk van vorm en vervaardigd van 'n fraaie stof met een fleurig des sin. Wie zou zo'n japon niet willen bezitten (Nadruk verboden) franl-ertog bij abonnemei jlrecteur-HooMredacteur Redactie-adres: Noo Administratie-adres: Telefoon 2073 en 2~ Ni 5 uur uitsluiten Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— saand ƒ2,-; per week 4 telde, dat de wasmachine na de oorlog in ons land bijzonder po pulair is geworden en dat de helft van de Nederlandse huis vrouwen er op het ogenblik een bezit. Ze gaf tevens een uit eenzetting over het systeem van wassen (hoeveel minuten), over de wijze van mechanisch dro gen en over de verschillende uitvoeringen waarin wasma chines en centrifuges worden verkocht. De elektrische kachel kwam ook aan de beurt in het huis vrouwencentrum. Alle voor delen ervan werden breed uit gemeten, evenals de verschil lende soorten warmte die de diverse kachels en lampen pro duceren. „Meer mogelijkheden met een nieuw fornuis". Ook voor dit onderwerp bestond grote be langstelling. De inleidster be steedde bij de behandeling er van zowel aandacht aan de elektrische- als aan de gasfor- niuzen. „Nieuwe wegen bij elektrisch koken"; „Strijken met moderne hulpmiddelen"; „Vlug drogen met elektrische toestellen"; „Heet en warm water door het hele huis" en „Meer efficiency door de elektrische koelkast waren de andere „elektrische' onderwerpen die onder de loep werden genomen. De commissie voor huishou delijke en gezinsvoorlichting verzorgde tenslotte nog een lezing over „doelmatigheid in de huishouding". Volgens de inleidster heb ben onderzoekingen uitge wezen, dat de gemiddelde werkweek van een huisvrouw (met een gezin van vier per sonen) 56 uur telt. Voorts bleek, dat 21 procent van de huisvrouwen een hekel heeft aan de was, 22 procent aan het schoonmaken van het huis, 12 procent aan het af wassen en 6 procent aan koken. Om vermoeidheid zoveel mo gelijk te voorkomen, moet men. zo zei de inleidster, voordat men met het werk begint een plan opstellen. Het is ook ver standig om afstanden maar één maal af te leggen inplaats van vaker, door zowel mogelijk dingen in een keer mee te ne men. Bladen en mandjes kun nen vor dit doel zeer nuttige diensten bewijzen. De laatste goede raad die de huisvrouwen meekregen was: „Plaats alles wat u nodig hebt bij het verrichten van de huis houdelijke taak daar, waar het nodig is en z», dat het gemak kelijk binnen het bereik ligt". Het A.N- P- heeft don gebracht. Deze uitslag Ik gtt-n resultaten der eerst* herhaalde telling de of! \crsehillen met de eerste Zulke verschillen zijn grootst in de grootste ge meer te zijn uitgebracht Gewoonlijk hebben die nadelen voor welke part minste invloed op de def Deze verschillen geven wijzigingen in de eindsl invloed uit te oefenen bi nauwe grenzen rondom partij voor zeteltoewijzir stens de kiesdeler behaal De officieuze uitslag 1 een stemmencijfer, dat kiesdeler. De of f ici middag heeft kunnen G. P. V. verkregen sten beneden de kiesdele Daaruit is te con Verbond geen z gewezen. Tengevolge van de lx zetels met name die be open gebleven zetel than Het grootste gemidde het grootste gemiddelde wijzing van een extra zc De candidate, die voc zal won!'n aangew ezen Het kabinet der Konii de zaterdag mede: „H. M. de Koningin he dagmorgen voor een cc op Huis ten Bosch ach gens ontvangen de fract ters van de K. V. P„^'a d. A„ van de A. R. P. prof mr C. P. M. Romi| A W. Burger, prof. mr dr J- A. H. J. S. Bruins Voor hedenmiddag h Majesteit achtereenvol genodigd eveneens op ten Bosch de fractie\ INFORMATIE-1 Het kabinet der Koni „Hare Majesteit de 1 zoch als informateur over de mogelijkhedei kabinet, dat zal mogei met de volksvertegenw De nationaliserii Nederl. ondernei in Indonesii Volgens een bericht tara" heeft de Indones ring zaterdag beslote gaan tot het national nog 227 onderneminge deriands eigendom zijr van zijn rubber- of the mingen of beide. Onlangs werden 38 dernemingen genation thans wordt nog een steld van Nederlands en industriële onderni Naar verwachting z< hele nationalisatie noj haar beslag krijgen. RESULT A7 INLEVERING ZILVERE1 RIJKSDAALI Op 15 oktober 1958 stip waarop de ouc rijksdaalders buiten o: den gesteld was r ting voor een bedrag min aan deze munten Gedurende de inwi riode werd voor een 19,5 min ingeleverd bevinden zich op h< dus nog voor 5 mil ren rijksdaalders ond bliek. Van 16 maart tot april a.s. wordt opnie legenheid tot het inw oude zilveraa rijksdaa ffeeteld.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 10