Nasser beschuldigt premier Kassein Opstand in Irak mislukt De Amerikaanse olie- import-beperkingen Stemmen vliegen naar Den Haag De territoriale wateren rondom Nederlands N.-Guinea De Berlijnse kwestie Aderverkalking een gevolg van vetgebruik? ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER nwilmliiL bij abonnement: Terneuzem. ^greeteur-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 6 uur uitsluitend 2078 Gironummer 88150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRU DONDERDAG 12 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4624 Verschijn! dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. <J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ctj minimum advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel* advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel mee* ZO ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags IC uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit Blad, 20 cent meer. President Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek heeft woensdag de Iraakse minister president, generaal Kassem, be schuldigd van een „vijandige po litiek'' jegens de Verenigde Ara bische Republiek. Nasser zei op een massale bij eenkomst te Damascus: „Hij heeft betogingen tegen ons geor ganiseerd om te trachten een scheuring in de Verenigde Ara- De aankomst van minister Van Hemelrij'ck in Leopoldstad De Belgische minister voor Kongo, Van Hemelrijck, is gister ochtend per vliegtuig te Leopold stad in Kongo aangekomen waar hü met weinig geestdrift werd ontvangen. Van Hemelrijck zal te Leopoldstad besprekingen met gouverneur-generaal Cornells voeren. Uit een aantal door blanken be stuurde auto's met stroken zwart crêpe zwaaiden mensen met zwarte vlaggen, toen de minister van het vliegveld naar het rege ringsgebouw reed. In de nacht had de politie reeds een aantal woorden verwijderd die met kalk op de weg van het vliegveld naar de stad waren aan gebracht. Op de weg stond onder meer ,.Ga naar huis'' en „Onge wenst". Enkele zakenlieden in de Euro pese wijk van Leopoldstad had den de luiken voor hun winkels aangebracht. Er waren dinsdag avond pamfletten verspreid waarin daarop werd aangedron gen. Uit protest tegen de aan komst van de minister moet de stad er verlaten uitzien, zo werd in de pamfletten gezegd. Chroesjtsjef naar Warschau De Russische minister-presi dent Chroesjtsjef, gaat van Oost-Berlijn naar Warschau, aldus is woensdagochtend van welingelichte Poolse zijde in Oost-Berlijn vernomen. Chroesjtsjef is van plan een beleefdheidsbezoek te brengen aan het 3de congres van de Poolse communistische partij. Chroesjtsjef bezoekt het con gres in zijn hoedanigheid van eerste secretaris van de commu nistische partij van de Sowjet- Unie. Geboortecijfer van de Sowjet-Unie In de Sowjet-Unie worden elke minuut 10 kinderen gebo ren, zo meldt Tass. In de afgelopen 30 jaar is het geboortecijfer in de Sowjet- Unie twee maal zo hoog geweest als in de Ver. Staten, vier maal zo hoog als in Groot-Brittannië en 15 maal zo hoog als in Frank rijk. Tass schrijft de toename van de Russische bevolking toe aan de ontwikkeling van de kinder geneeskunde en de kinderbe scherming. De voedselvoorziening in Azië De Australische minister van de grondstoffenproduktie, Ader- mann, heeft woensdag te Bris bane gezegd dat velen in Azië nu minder te eten hebben dan twin tig jaar geleden. Hij zei dit op een bijeenkomst van de economi sche commissie voor Azië en het Verre Oosten van de Verenigde Naties. Volgens Adermann moet de landbouwproduktie worden ver groot en de wereldhandel wor den uitgebreid om de noodlijden de gebieden te helpen. bische Republiek te veroorzaken. Maar dat zal hem niet gelukken". De Iraakse communisten zijn, aldus de president van de V.A.R., stromannen van communistische partijen van andere landen. „Zij werken niet voor het heil van hun land. Zij werken voor buiten landers". Waarnemers te Cairo hebben woensdag als hun oordeel uitge sproken, dat de legering van de V.A.R. in de uitwijzing van negen diplomaten van de V.A.R. uit Irak geen aanleiding ziet tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met dat land. Een officiële woordvoerder te Cairo deelde mee dat de ambas sadeur van de V.A.R.. te Bagdad, Fahmi, overleg pleegt met rege ringsautoriteiten te Damascus. Bagdadse bladen hebben giste ren felle aanvallen gedaan op de „samenzweerder Abdel Nasser", die zij verwijten de opstand van maandag onder leiding van kolo nel Sjawwaf op touw te hebben gezet. Volgens het uiterst linkse blad ,,A1-Thawra" heeft Nasser grote hoeveelheden wapens van Syrië naar Mosoel gezonden, het cen trum van Sjawwafs opstand. Deze bladen eisen voorts een verbod van de twee Nasser wel gezinde bladen in Bagdad. Deze twee bladen hebben Sjawwaf niet aangevallen. Een dezer bladen is woensdag niet verschenen, de andere wel. Overal in Bagdad zag men men sen nummers van dit blad ver scheuren. Hoe lang blijft de nieuwe Tweede Kamer in functie? De vraag is gesteld hoe lang de Tweede Kamer welke van daag, donderdag, gekozen zal worden, in functie zal blijven. Het antwoord luidt: Wanneer er geen tussentijdse ontbinding plaats heeft zal deze Kamer in functie blijven tot september over vier jaar. Artikel Cl lid 2 der kies wet luidt immers aldus: „De leden, gekozen na ontbinding der Tweede Kamer treden tege lijk af met ingang van de der de dinsdag in september in het vierde kalenderjaar na de eerst volgende derde dinsdag van september. Eerste beurshelft gaf goede zakelijke resultaten De eerste helft van de jaar- beursweek is voorbij. Over het algemeen kan men optimis- tissche geluiden beluisteren. Er zijn exposanten geweest, vooral op de textieljaarbeurs die bij zonder goede zaken hebben ge daan. Het buitenlandse bezoek is opvallend groot geweest en het is in Utrecht beslist niet alleen bij kijken gebleven. In tegenstelling tot voorgaan de jaren duurt de voorjaars- beurs thans slechts zes dagen en eindigt dus op zaterdag aan staande om 6 uur. De verkor ting van de jaarbeursperiode manifesteert zich in een bijzon der grote drukte en een ietwat gejaagde sfeer op de beurs. De exposanten willen er deze week uithalen wat er uit te halen is en worden daarin gesteund door bijzonder mooi voorjaars weer. Een Iraakse regeringswoord voerder heeft woensdag in Bag dad officiëel bekendgemaakt, dat kolonel Sjaw vaf, de leider van de mislukt: opstand in Noord-Irak, door zijn eigen aan hangers is vermoord toen hij probeerde met een vliegtuig te ontsnappen. Hij r tevoren ge wond toen vliegtuigen van de regering zijn hoofdkwartier be schoten. De woordvoerder kon geen bij zonderheden over het aantal slachtoffers van de opstand ge- en. Wel kon hij meedelen dat er geen buitenlanders zijn ge dood. Een woordvoerder van de Iraakse oliemaatschappij ver klaarde woensdag, dat het werk op de olieterreinen niet onder broken is geweest. Door Bagdad reden woensdag vrachtauto's met „vredesparti- sanen", die tegen de „samen zwering" van de Verenigde Ara bische Republiek tegen Irak protesteerden. Woensdagmiddag waren duizenden mensen op de been om de laatste eer te bewij zen aan de communistenleider Kazantsji, die door de rebellen zou zijn gedood. Het iucht- en spoorwegver keer in Irak was woensdag weer normaal. Alleen de grensover gangen zijn nog gesloten. Kranten in Bagdad meldden woensdag, dat de regering in ge bouwen van een niet met name genoemde Arabische staat wa pens en pamfletten in beslag had genomen. Het communisti sche blad „Ittihad Al-Sjaab" bracht voorts als eerste bijzon derheden over cle opstand in Mo soel. Het blad verklaarde dat Geen Eoka-wapens ingeleverd De Grieks-Cyprische politie heeft woensdag vergeefs ge wacht op het inleveren van wa pens en munitie door de Eoka ingevolge de overeenkomst van Londen. Op geen enkele inleverings- depöt op Cyprus zijn wapens in geleverd, zo is woensdagavond bekendgemaakt. Nederlandse functionarissen hebben dinsdag hun teleurstelling uitgesproken over het feit dat president Eisenhower controle heeft opgelegd ten aanzien van de olie-invoer. De Nederlandse ambassade heeft twee weken geleden op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken uiting gegeven can de bezorgdheid in Nederland en op de Nederlandse Antillen over de mogelijkheid van invoer beperkingen. Daarbij werd het strategisch belang van de raffinaderijen op Aruba en Curacao voor de na tionale veiligheid van de Ver. Staten uiteengezet en onder streept. ..De huidige maatregel zal zorg vuldig bestudeerd worden ten- daar dinsdag meer lijken door de straten werden gesleurd dan vorig jaar bij de revolutie in Bagdad. Volgens dit blad staak ten de opstandelingen dinsdag middag het vuren en vluchtten zij in het paleis van sjeik Ahmed Al-Ajeel, waar zij door straal jagers van de regering werden beschoten. Het lijk van Sjawwaf is door een woedende menigte in stukken gereten, aldus het blad. Het voegt er nog aan toe dat sommige legerbevelhebbers in Noord-Irak voor de opstand in het geheim contact hadden ge had met de Syrische inlichtin gendienst. Op 5 maart zou een Iraakse officier twee vracht auto's met wapens over de grens naar Irak hebben gesmokkeld. De keuze van de Nederlandse kiezers zal, zij het niet officieel, in luttele uren na het sluiten der stemlokalen via dagbladen, radio en televisie bekend zijn. Met de meest moderne trans missiemiddelen, reken- en boek houdmachines alsook met het elektronische systeem van Holle rith vliegen de stemmen naar Den Haag, waar zij worden geto taliseerd, bewerkt en verwerkt om in de korste keren in lijsten met gekozen candidaten te resul teren. Ruim diertienhonderd man van het Alg. Nederlands Persbureau, van P. T. T., radio- en televisie zijn intensief op hun grote en kleine taken voorbereid om de uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer te melden. Slechts enkele functionarissen van het A.N.P. hebben in een paar maanden tijds deze organi satie opgebouwd. Bijna duizend correspondenten, één in iedere Nederlandse gemeente, hebben tot taak de uitslag ter plaatse on verwijld aan één der negentien Nederlandse telegraafcentra mede te delen. Deze uitslagen gaan rechtstreeks telegrafisch door naar Den Haag, waar het A. N. P. beschikking kreeg over zalen in het gebouw van het Pro- duklschap voor Zuivel en de Hol- lerith-afdeling van het aangren zende Produktschap voor Vee en Vlees. In deze zalen is een tele graafkantoor gevestigd, waar de oinnenkomende lelegiammen in beeldschrift op de telexen, de automatische verreschrijvers, verschijnen. De binnenkomende gecodeerde cijfers worden direkt via een tweede telex-telegraafnel aan dagbladen, A.V.R.O., N.C.R.V. en N.T.S.-televisie geseind. Boven dien ondergaan zij een reeks be werkingen via een vernuftig boekhoudsysteem om per kies kring en landelijk getotaliseerd te worden. Evenwijdig daaraan loopt een boekingssysteem voor de elektro nische administratie. Op die ma nier wordt het mogelijk ieder half uur met een druk op de knop op grond der binnengeko men resultaten „thermometer- standen'' te geven. Aangezien de lijsten in de acht tien kieskringen verschillen ver tonen, dienen de gegevens per partij per kieskring, zowel als de landelijke resultaten per partij te worden vastgesteld. Zodra het landelijke aantal uit gebrachte geldige stemmen be kend is, kan de „kiesdeler" (het honderd-en-vij tigste deel van dit aantal) worden vastgesteld. Binnen het kader van het gel dend volkenrecht en geheel in overeenstemming met de verdra gen, die tot stand zijn gekomen op de recente zeerechtconlerentie in Genève, is in navolging van talrijke andere landen een aan sluitende zone ingesteld in de wa teren om Nederlands Nieuw-Gui- nea ter breedte van 9 mijl. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren medegedeeld naar aanleiding van een Indonesische verklaring, dat deze wateren zou den zijn uitgebreid tot twaalf mijl. De woordvoerder in Den Haag zeide, dat deze maatregel geen uitbreiding van de territoriale zee betekent, die haar breedte van drie mijl behoudt. In de aansluitende zone mag de oeverstaat controle uitoefenen op de douane, fiscale en sanitaire wetgeving en op de wetgeving inzake de toelating van vreemde lingen. De Verenigde Staten, Enge land, Canada en vele andere lan den hebben reeds eerder aanslui tende zones ingesteld. einde vast te stellen wat de ge volgen voor de economie van de Nederlandse Antillen precies zul len zijn", aldus een woordvoer der. „De regering in Den Haag zal moeten beslissen welke stappen door dit besluit zullen moeten worden genomen". Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft desgevraagd verklaard, dat niet alleen de welvaart van de Nederlandse Antillen hier in het geding is, maar ook de bepalingen van de Gatt. In deze aangelegenheid, die thans in studie is bij de rege ring van het koninkrijk, zal zeker de stem van de Antillen zwaar wegen, zeide hij. Amerikaanse atoommotor voor Britse duikboot De Verenigde Staten hebben machtiging gegeven voor de overdracht aan Groot-Brittannië van een volledige atoominstalla tie voor een duikboot, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie meegedeeld. Deze zal worden aangebracht in de Britse onderzeeboot „Dreadnought". De installatie zal gelijl: zijn aan die van de nieuwste Ameri kaanse marineduikboten van het type van de „Skipjack". De Amerikaanse marine maak te dinsdag bekend dat de „Skip jack" bij proeftochten op zee een grotere snelheid had gemaakt dan enige andere Amerikaanse onderzeeboot. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde woens dag in Djakarta, dat 't een „pro vocerende daad" zou zijn indien zoals in persberichten zou zijn gezegd - de territoriale wateren van Nederlands Nieuw-Guinea tot twaalf mijl zijn uitgebreid. Britse minister van Koloniaie Zaken naar Afrika. De Britse minister van Staat vcor Koloniale Zaken, lord Perth, zal „op verzoek van de minister van Koloniën" een bezoek bren gen aan de Rhodesische federa tie, zo is woensdagavond be kendgemaakt. „Hij zal op 12 maart in Njas- saland aankomen en na een ver blijf van enkele dagen aldaar een bezoek brengen aan Salisbu ry (Zuid-Rhodesia) alvorens naar Londen terug te keren waar hij verslag aan zijn collega's zal uitbrengen". „Hij zal in dit stadium geen formeel overleg kunnen voeren over constitutionele wijzigingen in Njassaland, maar een van de oogmerken van zijn bezoek zal zijn dat hij zich met deze aange legenheid bezig kan houden als het mogelijk zal zijn deze kwestie weer aan te vatten", aldus de bekendmaking. In de centrale provincie van Njassaland is dinsdag een neger om het leven gekomen, toen mili tairen het vuur openden op een groep demonstranten. In Zuid-Rhodesia komen intus sen bij de militaire autoriteiten talloze klachten van werkgevers binnen, die zeggen dat het werk in hun bedrijven ernstig te lijden heeft van het oproepen van leden van de landstorm. Pella naar Londen. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Fella, brengt maandag een bezoek aan Londen voor besprekingen met de Britse regering over de verhouding tus sen Oost en West en andere in ternationale kwesties. Volgens een officiële bekend making van het ministerie ven Buitenlandse Zaken te Londen komt Peda op uitnodiging van zijn Britse ambtgenoot, Lloyd. Bij de zes miljoen geldige stem men zal de kiesdeler dus 40.000 zijn. Indien nu de lijsten in alle kieskringen dezelfde waren, dan zou de samenstelling van de nieuwe Kamer daarna snel be kend kunnen zijn. Nu echter eni ge der elf partijen varianten hebben aangebracht wordt die be rekening vrijwat ingewikkelder. Een doelmatige organisatie echter met 200 medewerkers in de A.N.P.-centrale kan deze puz zels betrekkelijk snel oplossen. Aangezien bovendien niet alle partijen een stemmenaantal ha len, waarop de kiesdeler precies deelbaar is, moet ook nog worden uitgezocht, aan welke partijen zogenaamde „restzetels" toeval len. Toch kan binnen zes tot zeven uur na het sluiten der stemloka len de totale uitslag zuiver of vrijwel zuiver bekend zijn. Dit is mede in hoge mate afhankelijk van de snelheid, waarmee de ge meentelijke gegevens binnen ko men. Indien één gemeente ver stek laat gaan, wordt de ganse organisatie opgehouden. In de loop der jaren is dan ook een zekere wedijver in de ge meenten ontstaan om de uitsla gen snel en zuiver op het aller vroegste tijdstip door te geven. Gezien het „telegrafisch ge drang" dat daardoor kan ont staan, heeft het A. N. P. zijn ont- vanginstallaties aanzienlijk uitge breid en bovendien nog voor een behoorlijke reserve gezorgd. De A.V.R.O. zal de resultaten op grond van de A. N. P.-cijfers regelmatig bekend maken. De N. C. R. V. zal aan de A. N. P.- cijfers nog wat eigen werk toe voegen. Prof. mr M. Rooy, hoog leraar in de perswetenschappen aan de Amsterdamse universiteit, treedt van half tien af als ge spreksleider voor het televisie programma op. Tussen het tonen van de resultaten door zal hij commentaar geven en bovendien vertegenwoordigers van de poli tieke partijen voor de camera's interviewen. Een aantal mede werkers van het A. N. P. zal in de Irene-studio te Bussum aanwe zig zijn om het per telex binnen komende materiaal te schiften en voor vertoning en commentaar gereed te maken. Zo wordt door collectieve in spanning der dagbladen, waar van het A. N. P. het centrale nieuwsbureau is, radio en televi sie, met de onontbeerlijke tech nische hulp van P. T. T. het ver- kiezingsnieuws vergaard, ver werkt en medegedeeld. Aange zien de A. N. P.-verkiezingsdienst ook gegevens over de verkiezin gen van 1956 (Tweede Kamer) en 1958 (Prov. Staten) heeft voorbereid en verspreid, zal het mogelijk zijn directe vergelijkin gen te maken en, zo men wil, conclusies te trekken. Volgens berichten uit goede bron 'zouden bij de besprekin gen van Chroesjtsjef met de Oostduitse leiders deze week meningsverschillen ov.r de po litiek ten aanzien van de West- Berlijnse kwestie geregeld zijn. De Oostduitsers, die een straf fere politiek dan Moskou zou den wensen, zouden zich erbij hebben neergelegd dat inleiden de besprekingen tussen de com munistische landen over een af zonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland een maand wor den uitgesteld. Overigens zou men in Oost- Duitsland niet erg ingenomen zijn met Chroesjtsjef jongste voorstel om een eventuele vrije status voor West-Berlijn te la ten garanderen door Ameri kaanse, Britse, Franse en Rus sische eenheden. De anti-communistische West. berlijnse ..geve- ïtsfjroep tegen onmenselijkheid" heeft zichzelf woensdag ontbonden. De orga nisatie werd in 1948 opgericht voor hulpverlening aan politieke vluchtelingen uit Oost-Duits land. Later legde de organisatie een documentatiedienst over Oostduitse kwesties aan. De communisten beschouwden haar als een „spionagecentrum". Er is geen reden voor de opheffing gegeven. PERSCONFERENTIE VAN PRESIDENT EISENHOWER. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard dat hij niet veel in Chroesjtsjefs jong ste voorstellen over Berlijn ziet. Bij de bespreking van dit on- de bewust is van het oorlogsge vaar wegens Berlijn antwoord de hij, dat Amerikanen in het algemeen beter de werkelijke toestand beseffen dan velen in Washington. Eens te meer pleitte hij echter voor kalmte, of het nu Quemoy, Berlijn of wat anders dan ook betreft. Schmidt en Erler naar Moskou vertrokken De beide vice-voorzitters van de bondsdag, Carlo Schmidt en Fritz Erler, zijn woensdagmor gen uit Frankfort vertrokken met bestemming Moskou. Zij verklaarden voor hun ver trek dat zij niet naar Moskou gingen om met positieve resul taten terug te komen, doch al leen om met Chroesjtsjef en andere Russische topleiders van gedachten te wisselen. Om een nieuwe president van China De nieuwe Chinese nationale vergadering komt op 17 april bijeen om een nieuwe president van de Chinese volksrepubliek te kiezen als opvolger van Mao Tse Toeng. Aan deze nationale vergade ring, de tweede sedert het be staan van de Chinese volksrepu bliek, nemen 1220 afgevaardig den deel, onder wie 150 vrouwen en 179 vertegenwoordigers van nationale minderheden in China en van in het buitenland wonen de Chinezen. Behalve met de verkiezing van een nieuwe president zal de na tionale vergadering zich bezig houden met een regeringsrap port over de algemene politiek en het economische plan. Gomulka over kerk en staat De secretaris-generaal van de Poolse communistische partij, Gomulka, heeft dinsdag in zijn rede tot het congres van zijn partij te Warschau een waar schuwing gericht tot de Rooms- Katholieke geestelijkheid in zijn land. Hij verwijt de kerkelijke leiding van inbreuken op wetten en besluiten van de staat. „Wij dringen er bij de kerke lijke hiërarchie op aan een einde te maken aan de provocaties aan het adres van de volksmacht, want deze lopen stellig niet uit op voordeel voor de Kerk. Wij herhalen nogmaals dat wij geen oorlog met de Kerk wensen, maar deze moet haar activiteit beperken tot geloofszaken, aldus Gomulka. De Noorse wapens voor Batista Het Noorse parlement heeft met 78 socialistische en een com munistische stem tegen 71 stem men een motie van wantrouwen in de socialistische regering ver worpen, die door de oppositie was ingediend vanwege de toe stemming die de regering had gegeven voor het verschepen van wapens bestemd voor de voormalige Cubaanse president Batista. Het schip met de partij wapens ter waarde van onge veer twee miljoen gulden ver trok op 23 december jl. uit Noor wegen. De zending was vooruit door Batista betaald maar werd afgeleverd aan Fidel Castro, de leider der zegevierende rebellen. Een socialistische tegenmotie waarin werd aangedrongen op „zeer zorgvuldige onderzoek" van de situatie in geval van toe komstige wapenverschepingen werd met 78 tegen 71 stemmen (de communist stemde tegen) aanvaard. derwerp verklaarde hij voorts gaande In Nederland is een onderzoek gaande om na te gaan of ader verkalking op jongere leeftijd een gevolg is van vetgebruik of als deficientieverschijnsel moet wor den bezien. In een ziekenhuis te Voorburg heeft een aantal artsen een twee jaar durend voorlopig onderzoek ingesteld met 50 van dergelijke patiënten. Een tweede onderzoek met een honderdtal patiënten is dat de Verenigde Staten stellig geen landoolog in Europa zul len voeren. Desgevraagd zei Eisenhower er geen heil in te zien om met het oog op de Ber lijnse crisis nog meer Ameri kaanse troepen naar Europa te zenden. In een landoorlog zou den de Westelijke strijdkrach ten vergeleken bij de 175 Sow- jet-divisies sterk in het nadeel zijn. Gevraagd of de Ver. Sta ten bereid zijn om ter verdedi ging van West-Berlijn een kern oorlog te beginnen, zei de pre sident niet in te zien hoe men iets met kernwapens zou kun nen Dit vertelde ir B. van Dam, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, tijdens een bestuurs vergadering van dit lichaam. Hij deelue voorts mede, dat aan oorspronkelijk volmaakt vetloze eetvoorschriften zekere hoeveel heden kaas, melk, ei, volkoren brood en tot 50 gram boter wor den toegevoegd. Onderzocht werd LIBANON. In Baalbek, Noord-Libanon, zijn woensdag communistische en nationalistische betogers slaags geraakt, waarbij door de .bevrijden".'Als een drei- ontploffing van een handgra naat drie mensen gewond raak ten. De communisten demon streerden voor generaal Kas sem. de IraaKse premier, en cie Arabische nationalisten betoog den ten gunste van kolonel Aref, de onlangs ter dood ver oordeelde Iraakse revolutielei der. Er zijn verscheidene arres taties vericht. Nederlands-Britse expeditie naar verzonken stad. Deze zomer zal een expeditie onder leiding van de Nederlander Hans van Praag en de Britse ac teur John Pertwee een onder zoek instellen naar de verzonken stad Epidauros die ten zuiden van de Zuidslavische stad Du- brovnik op tien tot twintig meter onder water ligt. Deze stad, waar van men de Romeinse huizen duidelijk kan zien liggen, ver zonk in de derde eeuw. De heer Van Praag woont op de Eaiearen. De expeditie hoopt een onder waterfilm van de ruïnes te ma ken en voorwerpen op te vissen, die een beeld kunnen geven van het dagelijks leven in Epidauros zeventien eeuwen geleden. ging van vijandelijkheden tot werkelijkheid mocht worden dan zou dat de tijd zijn om zich erover te beraden waartoe men bereid zou zijn. Eisenhower preciseerde nader dat hij niet bedoelde te zeggen dat een kernoorlog geheel on mogelijk zou zijn. Maar hij kan niemand vrijmaken. Vernieti ging is geen goede politiemacht. Niemand immers zal de straat met handgranaten gaan schoon vegen om de mensen voor het optreden van-bandieten te vrij waren. Zo moet men kernoorlo gen en alle oorlogen beschou wen, aldus Eisenhower. Gevraagd of hij dacht dat het Amerikaanse volk zich voldoen- ZON MAAN op onder op onder maart. 13 7.01 18.39 8.34 23.08 14 6.59 18.41 9.03 15 6.57 18.43 9.36 0.08 16 6.55 18.44 10.13 1.05 17 6.52 18.46 10.57 1.58 of verdere toevoegingen van eet bare vetten mogelijk zijn. Of schoon de resultaten moedge vend zijn, kan nog niet met zeker heid worden vastgesteld of zeke re vetten aderverkalking niet be vorderen. Ir Van Dam beantwoordde hier mee een vraag van een der be stuursleden, die zich beklaagde over de waarschuwingen, die zo wel tegen boter, margarine als plantaardige oliën, worden geuit. Het betreffende onderzoek be oogt zeer zeker niet tegenstellin gen tussen diverse soorten eetba re oliën en vetten te scheppen. Een hogedrukgebied dat bij ons enkele dagen zuidoostelijke win den heeft veroorzaakt ligt nu bo ven de Baltische staten en heeft niet veel invloed op het weer in West-Europa meer. Woensdag drong namelijk in Engeland en Frankrijk een Oceaan front binnen. De regen- zóne ervan bereikte tegen de avond Nederland. Verwacht wordt dat het front hedenoch tend het grootste deel van het land gepasseerd zal zijn. Er ach ter komt een zuidwestelijke stro ming voor met enkele opklarin gen maar ook buien. De middagtemperaturen zullen vooral in het zuiden van het land lager zijn. meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. ZUIDWESTELIJKE WIND. Enkele opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere middag- temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 13 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden z z v.m. 4.06 4.41 5.21 5.31 n.m. 4.27 5.02 5.42 5.52

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1