Russische voorstellen over West-Berlijn niet aanvaardbaar? Invoer van Amerikaanse kolen in Europa De roofoverval in de Bankastraat te Amsterdam na 2 dagen opgehelderd De toestand in Irak Weeroverzicht De luchtaanvallen op Ceram VERLINDl RADIOdeBUCK WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN eerste blad Voorietsmool' 5 prijsverhoging prins bernhard bezocht vliegbasis eindhoven dienstplicht in belgie bekort de ramp in mexico Jeugdige Amsterdammers en een eigenaar van een Snackbar gearresteerd brengt met haaf vrouw, die kans :nden te maken ïaar medewerking nnend Nederland, ndat Maria Callas U in MARGRIET het merkwaardige Frankering bij abonnement: Terneuzen. f jirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 11 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4623 Verschijn' dagelljka Uitgeefster N V. v/b Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pe* advertentie 2,2b. Rubriek Kleine Advertenties (géén hamJeLfc advertenties)5 regels 1,Iedere regel meA 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaltoe. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 u*r. Vermelding: Brieven onder nummer of: Actet Bureau van dit Blad, 20 cent meer. VERMAGER zonder mo»11! met GRACIAL. 50 drage« ƒ1,98. Bij apth. en drogis'l, in Ruithemdjes, Blo"; Spijkerbroeken voor j°'j gens en meisjes voordelig bij Nieuwediepstraat Tevens het beste a^rei| voor goed passende Heerenoverhemden van 36 tot 44-boord, ook 't wit. ES voor alle couranten buitenland aangenomen. Illlltlllkllllllülllllllllllltllllllülllllltlllililllllllllll'l""""""11'1' ZKH. Prins Bernhard heeft Bisteren in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Ko ninklijke Luchtmacht een be zoek aan de vliegbasis Eindho ven gebracht. Hij arriveerde te ruim 9.00 uur v.m. in een Lock heed T-33 straalvliegtuig, dat te 830 uur van Soesterberg was opgestegen. Dit vliegtuig werd gedurende de vlucht geëscor teerd door een formatie Thun- derstreaks. In een tweede T-33 vloog de chef-staf van de prins, commo dore-vlieger H. F. C. Holtz naar Eindhoven. Onmiddellijk na aankomst ondernam Z. K. H. een uitgebreide inspectietocht langs alle onderdelen van de basis. Ook woonde hij een vlieg- demonstratie van de op Eind hoven gestationeerde straalja gers quadrons bij, en voorts bracht hij een bezoek aan het Royal Air Force-Detachement. Te 14.55 uur keerde Z. K. H ler Dakota van Eindhoven naar «sterberg terug. pei Soi België zal met ingang van september de duur van de dienst plicht van 15 tot een jaar inkor ten, zo heeft de Belgische minis ter van Defensie, Gilson, dinsdag in de Tweede Kamer bekendfe- l maakt. Gilson deed zijn mede deling tijdens het debat over de defensiebegroting voor het ko- 1 mende jaar. Gilson deelde voorts mee dat de Belgische strijdkrachten op het ogenblik 123.890 man om vatten, onder wie 65.971 beroeps militairen en 50.618 dienstplich tigen. De overigen zijn burgers. Volgens de minister moet België om aan zijn verplichtingen voor de Navo te voldoen ongeveer 30 miljard Belgische frank (2,1 miljard gulden) in de komende vijf jaren besteden. De persdienst van de West- duitse christendemocratische partij heeft dinsdag in een com mentaar op de toespraak, die de Sowjetrussische premier Chroesjtsjef maandag jl. in Oost-Berlijn heeft gehouden, verklaard dat er twijfel moet rijzen aan de goede bedoelingen van een deelgenoot in onderhan delingen, wanneer diens gedrag de mening doet post vatten dat hij de voorkeur geeft aan twist gesprekken in het Openbaar bo ven welgemeende onderhande lingen. „Chroesjtsjefs voorstel tot het handhaven van troepen in West-Berlijn moet worden be schouwd als te vallen onder het Russische streven tot eenzijdige verbreking van de verplichtin gen, die de Sowjet-regering met betrekking tot Berlijn op zich heeft genomen. Aanvaarding van het Sowjet- voorstel zou betekenen dat de Sowjet-Unie weer vaste voet in West-Berlijn zou krijgen en dat de Russen daar weer controle zouden kunnen uitoefenen", al dus de persdienst van de West- duitse christendemocratische partij. Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft zich dinsdag voor de Kamer van Afgevaardig den van West-Berlijn uitgespro ken tegen Chroesjtsjefs voor stel voor een legering in West- Berlijn van kleine strijdmachten der vier mogendheden als garan tie voor de status van vrije stad. „De uitbreiding van de Russi sche bezetting tot West-Berlijn kan niet ernstig in overweging worden genomen", aldus Brandt. De woordvoerder van het En- De Amerikaanse regering heeft de aandacht van de zes landen der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) en van haar Hoge Autoriteit gevestigd op de ern stige terugslagen, die de reeds genomen of overwogen maat regelen tot beperking van de in voer van uit de Verenigde Staten afkomstige kolen kunnen heb ben, zo wordt van welingelichte aijde vernomen. Internationale inkoopcombinaties tevreden over zaken op textieljaarbeurs Leden van internationale in koopcombinaties uit Duitsland Zwitserland, België en Nederland hebben een tweedaags bezoek aan de Nederlandse textieljaar beurs in Utrecht gebracht. De leider van deze groep, dr A. Koch, deelde in een onderhoud mede, dat de Nederlandse textiel jaarbeurs een bijzonder goede prestatie is van hetgeen Neder land aan textielprodukten op de markt brengt. De beurs is smaak vol ingericht, biedt een goed over- zicht en geeft uitstekende gele genheid door haar efficiënte spreekkamers tot rustig zaken doen. De leden van de inkoopcombi naties. aldus de heer Koch, heb ben grote zaken gedaan in dekens en bedrukte stoffen. De dames- en herenconfectie had de grote belangstelling van de leden en verwacht mag worden, aldus de heer Koch, dat op grond van de marktverkenning na afloop van de beurs tot orderplaatsing wordt overgegaan. De besprekingen in Parijs De besprekingen die premier MacMillan van Engeland in Pa wls gevoerd heeft, worden door boide partijen als volkomen be vredigend beschouwd. Er bestaat overeenstemming over de te vol gen politiek, zei MacMillan bij zijn vertrek naar Londen. Er is van gedachten gewisseld over de betrekkingen met Rus land, Europa, de Duitse kwestie en de N.A.V.O. De Britse premier, MacMillan «n zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zijn *a hun besprekingen met de Franse regering in Londen terugge keerd. Zij deelden niets mede over hun overleg in Parijs. Ver wacht wordt dat zij vandaag ver lag zullen uitbrengen aan het Britse kabinet. De Verenigde Staten wijzen erop, dat de Amerikaanse kolen- markt zelf ook een crisis door maakt, welke ernstiger is dan die van de E.G.K.S. Beperkende maatregelen op de invoer van kolen uit de Verenigde Staten zullen volgens de Amerikaanse regering onder deze omstandig heden ernstige gevolgen hebben voor de Amerikaanse kolenindu- strie en de Amerikaanse spoor wegen. Verder waarschuwt de Amerikaanse regering de be langhebbende landen voor on gunstige reacties, welke de Ame rikaanse openbare mening zeker ten aanzien van dergelijke maat regelen zal tonen. De Amerikaanse kolenleveran- ties aan de landen der E.G.K.S., die in 1957 ongeveer 38 miljoen ton beliepen bij een totale invoer van die landen van 44 miljoen ton, zijn verleden jaar tot 26 miljoen ton gedaald bij een to tale invoer van 32 miljoen. 'De mogelijkheid bestaat, dat zij in 1959 zullen afnemen tot minder dan 15 miljoen ton. De atoomproeven Amerika en Engeland hebben dinsdag op de Geneefse confe rentie over het staken van de atoomproeven voorgesteld dat het betrokken verdrag voor on bepaalde duur geldt. De andere deelnemers zouden zich evenwel van hun verplichtingen ontsla gen mogen achten als een van de deelnemers zich niet aan het verdrag zou houden. De toestand van de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, John Foster Dulles gaat op bevredigende wijze voor uit. gelse ministerie van Buitenland se Zaken heeft dinsdag te ken nen gegeven dat Chroesjtsjefs nieuwe plan door de werkgroep van de vier Westelijke mogend heden te Parijs zal worden be sproken. AFP meldt, dat men zich in Westduitse regeringskringen voldaan betoont dat de burge meester van West-Berlijn, Willy Brandt, geen gevolg heeft gege ven aan Chroesjtsjefs (indirec te) uitnodiging, om besprekin gen met hem te voeren. Men legt er in deze kringen overigens de nadruk op dat de Westduitse regering burgemees ter Brandt op geen enkele wijze een gedragslijn "in deze heeft aangeraden. Hieraan wordt toe gevoegd dat bondskanselier Adenauer het met instemming zou hebben begroet, indien Brandt in een gesprek met Chroesjtsjef zou hebben gewe zen op de wens der Westberlij- ners om in vrijheid te leven. Van andere zijde wordt verno men dat de leider der sociaal democratische oppositiepartij Ollenhauer de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Von Brentano vrijdag a.s. zal inlich ten over hetgeen verhandeld werd in het onderhoud, dat hij kortgeleden met de Sowjet-pre- mier had. Washington geïrriteerd over houding van MacMillan In Washington raakt men steeds meer geïrriteerd over MccMil- lan's houding. Men is van mening dat de Britse premier een be langrijke rol wil spelen bij de cm"ei handelingen met de Russen zf> weet de „N'ew York Times" te melden. Volgens het blad zijn de Fran se cn Westduitse regering het in deze volkomen met de Amerika nen eens. „De moeilijkheid kan voor een deel toegeschreven worden aan trots en voor een ander aan het verschil in standpunt over de wijze waarop de besprekingen over 't Duitse vraagstuk gevoerd moeten worden", aldus de „New York Times". Het blad schrijft dat sommige Amerikaanse bewindslieden van mening zijn dat de Britten in de ziekte van Dulles een gelegen heid hebben gezien om een be langrijker rol te gaan spelen bij de leiding van de Westelijke bui tenlandse politiek De „New York Times" voegt hieraan toe dat een aantal Ame rikaanse, Franse en Westduitse diplomaten sterk tot de mening overhellen dat MacMillan wel licht te gemakkelijk gesproken heeft over de kans om de vraag stukken, voortvloeiend uit de mi litaire confrontatie tussen het Oosten en Westen, tot oplossing te brengen Dank zij een geneesmiddel uit de V. S. heeft men het leven kunnen redden van 41 mensen, die de vorige week in ernstige toestand naar het ziekenhuis van Monterrey (Noord-Mexico) waren gebracht tengevolge van het drinken van methylalcohol. De meesten zullen echter blind of krankzinnig blijven. Advertentie Zie advertentie op pagina 4 van Tsjechische kritiek Het centrale partijcomité van de Tsjechische communisten heeft dinsdag de „ernstige te kortkomingen" op landbouwge bied in Tsjecho-Slowakije ge laakt en besloten tot nieuwe maatregelen om deze op te hef fen. In de eerste drie jaar van het huidige vijfjarenplan is de landbouwproduktie slechts zes procent vooruitgegaan, terwijl men op 18 pet had gedoeld. De roofoverval op de 67-jarige mej. O. Belles, eigenaresse van een kruidenierswinkel aan de Bankastraat 22 te Anvsterdam- Oost, die zondagochtend aan handen en voeten gebonden dood in haar bed werd aangetroffen, is gepleegd door twee jeugdige Amsterdammers, de 18-jarige Piet H. en de 24-jarige schilder M. van G., die beiden tot een groepje van jongelieden behoor de, dat in de afgelopen veertien dagen ettelijke inbraken heeft gepleegd. Het plan bestond om nog deze week in de binnenstad een man te overvallen, die des avonds laat een groot bedrag aan geld moest wegbrengen. In Cairo is dinsdagochtend meegedeeld dat sedert maan dagavond geen berichten meer zijn opgevangen van de opstan delingenzender die zich radio- Mosoel noemde. De radio meldde dat .de spoor weg- en andere verbindingen met Mosoel dinsdag hersteld zijn en dat de toestand in het gehele land normaal is. De zender van de opstandelingen is in Amman sinds maandagavond niet meer gehoord. Radio-Bagdad ontkent dat de zender van de opstandelingen Waarnemers in Beiroet zei den dinsdagochtend dat het zwijgen van radio-Mosoel de berichten van radio-Bagdad die zich radio-Mosoel npemt, schijnt te bevestigen, dat de zich op Iraaks gebied tevmdt. opstand van kolonel Sjawwaf Men acht het niet uitgesloten, is neergeslagen. Er zijn echter dat het station zich in Tuikije ook aanwijzigt.rgen die erop bevindt.^ Enkele leiders van het duiden dat de opstandelingen betrekkingen onderhouden met in het Noorden van Irak wo nende Koerden en Assyriërs, en zich met hulp van deze volksgemeenschappen nog wel enige tijd in het gebergte bij Mosoel staande kunnen hou den. De waarnemers wezen er in dit verband op dat propaganda voor het Arabische Nationalis me en president Nasser van de Verenigde Arabische republiek in de uitzendingen van radio- Mosoel vrijwel niet voorkwam. Propaganda van deze soort zou de Koerden en Assyriërs aan de zijde van Sjawwafs tegen standers hebben gebracht, zo meenden de waarnemers te Beiroet. Volgens een in Amman opge vangen uitzending van radio- Bagdad heeft de politie en de be volking van Mosoel een telegram aan premier Kassem gestuurd, waarin wordt meegedeeld dat „de verrader, kolonel Sjawaf, verpletterd" is. Een hogedrukgebied dat over het zuiden van Scandinavië is ge trokken heeft zich het afgelopen etmaal verder in oostelijke rich ting van ons land verwijderd. De zuidoostelijke stroming bleef echter vooral in het noor den van het land tot de avond doorstaan. Door het wegtrekken van het hogedrukgebied is iets vochtiger lucht, die boven Frankrijk en de Middellandse Zee aanwezig is, in beweging geraakt. En in de hogere niveaux ook tot boven ons land doorgedrongen. Daardoor is in de loop van dinsdag wat meer bewolking gekomen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Calmeyer heeft de minister-president, mi nister van Algemene Zaken ge antwoord dat de regering kennis heeft genomen van het commu niqué van het hoofdkwartier van de Indonesische luchtmacht in Djakarta - alhier bekend ge worden op 4 februari 1959 waarin is bekendgemaakt, dat vliegtuigen van deze luchtmacht aanvallen hebben gedaan op het eiland Ceram. Van de zijde der regering, aldus de minister ver der, is bij verschillende gelegen heden uiteengezet, dat zij een beroep op de Veiligheidsraad in zake de Zuid-Molukken nutte loos acht. Ook thans ziet hij helaas geen heil in een zodanig beroep op dit of enig ander orgaan van de Verenigde Naties. -Het ligt niet op de weg der Neder landse regering na te gaan of het Internationale Rode Kruis maatregelen heeft genomen om hulp te bieden aan de getroffen gebieden van Ceram, noch om deze organisatie tot deze hulp verlening te bewegen. Het initiatief tot een eventue le hulpverlening dient naar de mening der regering te worden overgelaten aan voor dit doel ge- eigende organisaties met zuiver humanitaire doelstelling. In de vochtige lucht komen bo ven Frankrijk en nabij Italië en kele storingen voor, die echter zó zwak zijn dat wordt verwacht dat ze bij ons vandaag geen regen zullen brengen. Wei zal de wind door deze ontwikkeling vandaag matig tot zwak ziin. In de temperaturen worden geen grote veranderingen ver wacht. medegedeeld door het K. N. M. I-, geldig tot woensdagavond. Dezelfde temperaturen. Droog en gedeeltelijk bewolkt. Matige tot vrij krachtige zuid oostelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. DONDERDAG Breskens Terneuzen I-Iansweert Walsoorden vroegere regime hebben moge lijk enige tijd geleden dezelfde zender gebruikt toen zij de vor ming van „een vrije Iraakse re gering in Turkije" aankondigden. Radio-Bagdad meldt dat in Mosoel een uitgaansverbod van 19 tot 6 uur is afgekondigd. „Radio-Mosoel" is dinsdag middag in Beiroet weer gehoord. De uitzending was echter door storing onverstaanbaar. Radio-Bagdad heeft een waar schuwing omgeroepen tot een niet met name genoemd land dat de opstand zou hebben ge steund. V.AJR.-diplomaten moeten Irak verlaten. Negen leden van de ambassa de van de Ver. Arabische Repu bliek in Bagdad zijn door Irak uitgewezen. Onder hen is ook de militaire-attaché. De diplomaten en hun gezinnen zijn ai in Cairo aangekomen. De eerste secretaris van de ambassade zei bij aankomst: „Het gepeupel is de baas in Bag dad, maar ik geloof niet dat Irak de betrekkingen met de V.A.R. zal verbreken". Op de vraag waarom de am bassadeleden waren uitgewezen antwoordde de eerste secretaris: „De Iraakse regering beweerde dat wij met de nationalisten in contact stonden. Deze beschuldi ging is volkomen onwaar". Hij zei verder dat de Iraakse regering loopgraven rondom de stad liet graven. MAART v.m. n.m. 3.31 3.54 4.06 4.29 4.46 5.09 4.56 5.19 ZON MAAN op onder op onder maart. 11 7.06 18.36 7.44 21.03 Yi 7.01 18.39 8.34 23.08 14 6.59 18.41 9.03 15 6.57 18.43 9.36 0.08 16 6.55 18.44 10.13 1.05 17 6.52 18.46 10.57 1.58 Bombardementen tegen Indonesische opstandelingen in Celebes Het hoofdkwartier van de In donesische luchtmacht heeft dinsdag medegedeeld, dat een reeks luchtaanvallen is uitge voerd tegen concentraties van opstandelingen in Noord-Cele- bes. Tussen 23 februari en 3 maart zijn 20 concentraties on der vuur genomen met raket ten en alle vliegtuigen keerden veilig terug op hun bases, al dus een communique. De zwaarste aanvallen wa ren gericht tegen Amoerang, een steunpunt van de opstan-J r'n.=f" °j' z°ve punten tegen ■i nn .1 errnn 1 CT Hof- Hof- or ornoHt- cloobtnï delingen op 80 km ten westen Met voldoening liet commissa ris L. A. A. Cohen, chef van het bureau Linaeusstraat, dinsdag avond in een bijeenkomst met vele zijner medewerkers de pers mededelen, dat dank zij voor beeldige samenwerking tussen de recherche van het hoofdbu reau en die van zijn afdelingsbu reau de overval op de oude mej. Belles binnen drie dagen is op gelost. Er zijn in totaal vier verdach ten gearresteerd, waarvan er gisteravond nog één, de 28-jari- ge W. van V., exploitant van een snackbar aan de Mauritskade, iedere schuld ontkende. De vier de en laatste verdachte is de 18- jarige loodgieter A. de H. Uitvoerig vertelde hoofdinspec teur T. S. J. Sanders van het bu reau LLnnaeusstraat hoe voor zover thans uit de verklaringen van de verdachten bekend is de overval was uitgevoerd en hoe men er in slaagde de daders zo snel te arresteren. Zij waren geen beginnelingen, zoals b.v. duidelijk is geworden uit het feit, dat zij opzettelijk een schuifraam van een belendend schoolgebouw hadden openge schoven en wat plantjes kapot hadden gegooid om de recherche de indruk te geven, dat ze door dit raam naar tinnen waren ge klommen, hetgeen helemaal niet was geschied. Zoals de meeste misdadigers maakten zij echter enkele fouten. Zij hadden in de voorgaande twee weken reeds vier inbraken ge pleegd, en waren daarbij steeds aan de achterzijde de percelen binnengedrongen. Hetzelfde de den ze in de winkel van mej. Bel le;-. Dit was het eerste houvast van de recherche. De tweede fout die zij maakten was dat zij op de zol derverdieping van de school het glas van een dakraam open had den gelaten, waardoor de recher che ontdekte, dat ze over het dak de school waren binnengedron gen. En dat kon alleen wanneer ze via een naburige woning over de daken waren gekomen. Van dé 4 reeds eerder gepleeg de inbraken was er één precies een week eerder uitgevoerd in 'n pand aan de Mauritskade vlak bij de snackbar van W. van V. Reeds toen- koesterde men enige verdenking tegen deze Van V„ omdat men meende te mogen aannemen, dat de daders via zijn snackbar het pand hadden be reikt. Zonder dat Van V. of zijn vas te klanten het merkten werd dit koffiehuis al de hele week ge controleerd. Daarbij bleek, dat Van V. des avonds steeds een groepje jongelieden ontving, on der wie twee jongens waren, die enige tijd geleden onder verdach te omstandigheden des nachts door rechtercheurs van 't hoofd bureau op de Oude Schans wa ren aangehouden, maar moesten worden los gelaten wegens ge brek aan bewijs. Eén van deze twee jongens was Piet H. en die woondein de Bankastraat. Toen zondag bekend werd dat mej. Belles in de Bankastraat was overvallen en dat de telefoon draad kapot was gesneden, be sloot men deze twee jongens te arresteren. De rechercheurs van het hoofdbureau, die hen destijds al eens hadden aangehouden, wachtten buiten de snackbar net zo lang tot het tweetal verscheen. Dat geschiedde om half acht des avonds. Nauwelijks de hoek om werd het tweetal in de kraag ge grepen en terstond van elkaar gescheiden. 's-Nachts na sluitings tijd werd ook de houder van het koffiehuis gegrepen en opgeslo ten. Bijna de gehele maandag wer den zij apart verhoord en hoewel zij ontkenden, waren hun verkia- van het vliegveld van Meffado en andere doelen rondom deze stad. Ook werden aanvallen met raketten gedaan op schuil plaatsen in het gebergte. Een woordvoerder van de luchtmacht zeide, dat de aan- r°' gespeeld. strijdig, dat het er steeds slechter voor hen ging uitzien. Maandag middag werd de vierde en laatste verdachte, de 18-jarige A. de H„ gearresteerd. Volgens de recherche heeft deze jongen slechts een vrij passieve vallen in de toekomst worden voortgezet. zullen In Soedan is een nieuwe be stuursraad beëdigd. Als minister van Binnenlandse Zaken is gene raal Wahab vervangen door ge neraal Bhari. De recherche beschouwt de ex ploitant van de snackbar als de geestelijke leider van de jongens. Hij wilde zijn zaak uitbreiden of zelfs een tweede kopen en had geld nodig. Daarvoor poogde hij de jongens, die voor enkele hon derden guldens voor verteringen bij hem in de schuld stonden, te gebruiken. De 4 inbraken hadden niet veel opgeleverd. Toen kwam Piet H. met de mededeling, dat in zijn straat een vrouwelijke kruidenier woonde, die er warmpjes bijzat. Een inbraak zou zeker 3000 op leveren, dacht hij. Wat mej. Belles drie dagen voor haar dood aan haar overbuurman vertelde, n.l. dat er 's avonds twee onbekende mannen hadden aan gebeld, doch dat ze niet had dur ven opendoen, blijkt geheel juist te zijn. Het waren twee van de vier verdachten en het was op donderdagavond j.l. Als zij had opengedaan zouden ze haar toen reeds hebban overvallen. Ze had den een alarmpistool met kogels op zak. Onverrichterzake keerden ze die avond terug naar de snack bar, waar een beter plan werd beraamd. Zaterdagavond j.l. om streeks 11 uur gingen Piet H. en M. van G., samen met de twee an dere verdachten, die builen ble ven wachten, naar de Banka straat. Piet ging zijn ouderlijk huis binnen en constateerde met genoegen, dat de bewoners van de zolderverdieping bij zijn ouders naar de televisie zaten te kijken. Hij vertrok na een kopje koffie te hebben gedronken, en klom zonder dat iemand het merkte met Van G. het dak op. Beiden droegen handschoenen. Zo be reikten ze de school, zakten door het dakraam naar binnen en openden in het klasselokaal aan de straat het schuifraam. Het dik ke koord (waarmee ze later de oude vrouw vastbonden) sneden ze af. Vervolgens braken ze de laatste deur open, waardocr ze de achterkant van de kruideniers zaak konden bereiken en verlie ten de school door de gewone straatdeur, die ze op een kier lie ten staan. Daarna sloten zij zich bij de twee anderen aan en keer den terug naar de snackbar. Alles was prachtig verlopen. Straks zouden ze vi.a de schooldeur als die tenminste nog open stond) naar binnen gaan en de politie zou denken, dat ze door 't schuif raam binnen waren gekomen. Al dus zou de verdenking niet op de vlak bij wonende Piet H. vaüen. Ze bleven tot 3 uur in de snack bar kaarten, meent de recher che), waarna Piet H„ Van G. en; misschien ook de exploitant zich opnieuw naar c!e Bankastraat be gaven. De laatste ontkent dit. De schooldeur stond nog opori, de twee jongens traden binnen ëïi sloten de deur achter zich. Zij zetten beiden een masker op, trokken met gehandschoende handen de achterdeur van de school achter zich dicht, slopen toen naar de achterkant van de kruidenierszaak en rukten daar de serredeur open. Het kleine oude keeshondje van mej. Belles begon meteen te blaf ten. Eén van de jongens greep het beet en poogde het te wur gen. Maar het dier had zo'-n dik ke vacht, dat dit niet meteen lukte. Mej. Belles lag in bed en werd plotseling geconfronteerd met de twee gemaskerde jongens, die haar beet grepen. Toen zij begon te gillen gaven zij haar meteen een harde slag in het gezicht en voor zover bekend was zij met een bewusteloos. De twee jongens bonden haar vast met liet raamkoord en door zochten daarna, geruime tijd ge- I heel ongestoord de ganse woning. De buit bedroeg ruim 300. Via de winkeldeur verliet het tweetal het perceel en overhan digde het geld aan de exploitant, bij wie het in beslag is genomen, zo deelt de recherche mee. De ex ploitant ontkent ook dit. Eén van de twee jongens trok dinsdagmiddag de bekentenis, die hij kort tevoren had afgelegd weer in. Daarop vroeg men op perwachtmeester S. Wagemaker uit Weesp snel met zijn speur hond Sies naar Amsterdam te ko men. Om vijf uur dinsdagmiddag zorgde deze hond in een sorteer- proef voor het bewijs. Zowel drie rechercheurs als de verdachten moesten een kwartier lang een aantal genummerde ijzeren staaf jes in hun zak bewaren. Telkens werd van ieder van hen een staafje op de ^rond gelegd, waarna men de hond aan het raamkoord liet ruiken waarmee het slachtoffer door de overval lers was vastgebonden. Daarna kreeg Sies van zijn baas opdracht de proef uit te voeren. Het dier snuffelde even aan de vier staaf jes en bracht prompt het staafje terug, dat verdachte in ziin zak had gehad. Dit werd met succes tot viermaal toe met telkens nieuwe staafjes uit de diverse zakken herhaald. De onfeilbare neus van Sies had aangetoond, dat de lichaamsgeur van verdach te aan het raamkoord zat.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1