)P! De reis van Prins Bernhard naar Zuid-Amerika De afsluiting van het Veerse Gat RADIO EN TELEVISIE GT EUWE <AART BEZORGD an de Jazz 7 D1NSDAG- reklame {/Tke-yA" BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Meer dan 200.000 kinderen doen heden verkeersexamen Eerste Kamer over kwesties van woningbouw, huren e.d. M aatregelen van de Franse regering tegen werkloosheid DE GEHUURDE ECHTGENOOT AGENDA )irfedag 10 maart 1959 rking met de te Sas evestigde Personeels- :n. AG 12 MAART 195!», alf acht) n.m. ebouw Stijfsel- en ck te Sas van Gent. iil'S. bas-bariton en A, piano, met inties, Elues en Songs or Willem Hielkema (a.r.i.) voor leden gen en Sasse Kunst- oekhandel REMERY, t, tel. 657. 3,75. it It il I- Heerlijke Verse BRAADWORST 500 gram voor 1,80 Malse MAGERE SPEKLAP 500 gram voor 1.60 Fijne Verse LEVERWORST 250 gram voor 0,60 Lekkere BOTERHAMWORST 150 gram voor 0.42 LSESTRAAÏ - TEtEA 25V ALBUMS fa P. J. v. d. SAXDE VRUE ZEEUW 13e jaargang no. 4622 Hi,, hard heeft gister- moree' P Paleis S°estdiJk erde goodwill-reis n^r .vaarbij dit- de nadruk viel op Para guay en B) ..-.ikë, een perscon- feHeï van deze. in overleg met de regering gemaakte, goodwill-reis, noemt de prms in de e plaats het geven van bekendheid aan en het kweken van goodwill voor Ne derland in het algemeen. Juist in Zuie-Amerika is het contact var! persoon tot persoon vol gens de prins van het grootste belans-. Prins Berhard heeft gepro- beefd in zijn contacten met de autoriteiten in de landen, die hij bt aandacht te vragen voor de activiteiten, die Neder lands jven daar ontplooi en lof van plan zijn te gaan ^■cc i Tevoren had de prins !e hoogte laten stelle: die activiteiten. Dit gebeurde door de betrokken mi nisteries, door een organisatie als [de .Stichting vertegenwoor digd van de Nederlandse in dividuele bedrijven en perso nen Tijdens een bezoek is het vol gens le prins meestal te vroeg omfte kunnen beoordelen, of zijnlgesprekken over die Neder land- e activiteiten inderdaad stini lerend hebben gewerkt. H „Ongeregeldheden" bijlverkiezingen in Rusland In 1 sdistricten van de ^H-ale republiek Rusland zul- ^Hde kiezers opnieuw naar de ^^Ebus moeten, omdat er bij de 'zondag gehouden verkiezin gen ie plaatselijke raden en ;>erste Sowjet van de repi „onregelmatigheden" zijn jeconstateerd of doordat de kan: idaten geen vijftig procent van de stemmen op zich hebben verenigd. Het persbureau Tass dat dit meldde, berichtte niet wat deze „onregelmatigheden" inhielden. SAS VAN GENT Huwelijks-voltr.: Johannes A. fethals, 24 j. en Agnes M. lont, 22 j. (van Tcrneuzen). thur P. M. J. Lippens, '/O j. rn |helmina M. de Vaan, 22 j. iebcorten: 5 febr. Jacintha E. M., d. van P. Bogaertvan Ue (van Terneuzen). 7 febr. Bri de BuckWil- Hn. 10 ebr. Franciscus M., Hv J. C. L. HestWauters 19 febr. Johanna E., d. van A. BaarSuerink. 23 febr. Alexan- H G. A. E., d. van J. J. Tor- bijn—de Roos (van Terneuzen). Ho verleden: Pharaïlde V. de Hüaci(76 j., wed. van Petrus J. van Acker. Pauline J. Peers- roa: n 58 j., echt. van Augustinus '1 [Kegels. Franciscus D. Selis, 67 j.,lechtg. van E. L. E. Clemminck. SAS VAN GENT Jl Ingekomen. J. Castillo Oriola e v. van de Stadt, Bolwerk 12, van Spanje; A. M. d'Hont e.v'. Qoehals, Zandstr. 163, van Ter neuzen; M. Cornelis e.v. van den Abeele, St. Janstr. 4, van IJzen- dfjke. Vertrokken: J. E. Jeremiasse e.v. Siegers en gezin, B. Hoefn.- •tr 42, naar Reosendaal; A. M. ickstael e.v. Heek, Oostdam 48, er Castricum; E. A. Pielaet, indstr. 24, naar Gent; H. J. j. _in Hecke met gezin, Oostkade Philippine; J. G. Spruit, ■at Oostkade 21, naar Amster- w R. O. Verbiest, Westdam »8, tiaar Zuiddorpe; M. A. Prové, gezin, Singelstr. 1, naar Bel li'. De ervaring leert echter, aldus de prins, dat herhaaldelijk be paalde belemmeringen door die contacten uit de weg konden worden geruimd. Van bepaalde zijde, zo ging prins Berhard voort, is wel de stelling verde digd, dat het minder juist zou zijn een dergelijk goodwill-be- zoek te brengen aan een land, dat naar men zegt, min of meer dictatoriaal wordt geregeerd. Men dient, zo zei hij, als bui tenlander wel heel voorzichtig te zijn, een politiek systeem te critiseren, dat een bepaald land voor zichzelf kiest. Afgezien hiervan, zo zei de prins, wan neer Nederland economische belangen in dat betreffende land heeft en ze wil uitbreiden, wanneer daar Nederlanders werken of er naartoe willen emigreren, dan is er geen en kele reden, waarom een bezoek aan dat land niet even nuttig zou zijn als aan andere landen. Prins Bernhard noemde dit geen politieke keuze. Ik houd mij, zo zei hij, op zo'n reis in welk land ook, altijd buiten elke politiek. De Prins deelde mede, dat in Chili enorme kansen liggen voor landbouwemigranten. De president van Chili heeft de Prins verzocht op deze mogelijk heden nadrukkelijk te wijzen. Voor Nederlandse cultuuron dernemingen, maar ook op het gebied van scheepsbouw, we genbouw en dergelijke, biedt Zuid-Amerika vele mogelijkhe den, aldus de prins. De moei lijkheden liggen evenwel op het gebied van kredietfinanciering. Hierop, zo zei de prins, moet iets gevonden worden, men heeft in Zuidamerikaanse lan den enorm vertrouwen in de Nederlanders en hier is een grote toekomst voor deze Ne-i derlandse bedrijven weggelegd. Op de vraag, of de kansen door het Nederlandse bedrijfs leven voldoende worden benut, zei prins Bernhard, dat in te genstelling tot zijn eerste rei zen, hij tijdens deze reis van Nederlandse zijde veel interesse heeft ondervonden in de vorm van bemiddelingsbrieven te legrammen. Combinaties van bedrijven in Nederland, zo hij zei, zijn be reid iets te gaan ondernemen in Zuid-Amerika. Voor de Indische Nederlan ders, waarvan er destijds velen naar onder meer Brazilië emi greerden, zijn de kansen niet zo groot, aldus prins Bernhard, Er is grote belangstelling voor Nederlanders met landbouwer- varing. Hij zag dan ook geen grote toekomst voor een verde re emigratie van Indische Ne derlanders. Prins Bernhard zal in oktober nog een bezoek aan Brazilië brengen. Hij zal dan een aan tal Nederlandse kolonies bezoe ken, die buiten het program ma lagen van zijn recente reis naar Brazilië. Prins Bernhard zei over de mogelijkheden voor het Neder landse bedrijfsleven in Para guay, dat men in dit land zwaar gebukt gaat onder de slechte verbindingen. Er wordt door de regering, aldus prins Bernhard, had gewerkt aan een oplossing van dit nijpende probleem. Zo is men thans bezig een grote vervoersweg aan te leggen. De vrachtprijzen van het vervoer te water zijn op het ogenblik bijzonder hoog. De Ar gentijnse scheepvaart heeft 90 procent van dit vervoer in han den. Wellicht zo zei de prins, lig gen hier ook mogelijkheden voor de Nederlandse coaster- vloot. Over handelsmogelijkheden met Brazilië zei prins Bernhard, dat gezien de ervaring, vestiging van filialen of deelneming in ondernemingen aldaar moge lijkheden voor het bedrijfsleven biedt. Prins Bernhard zei heel er kentelijk te zijn voor de bijzon der grote hartelijkheid en gast vrijheid, waarmede hij telkens in de Zuid-Amerikaanse landen ontvangen werd. In de eerste plaats door de autoriteiten, maar ook door de bevolking en in het bijzonder door de Neder landers, die daar ver van huis werken en daar ook in belang rijke mate bijdragen tot het kweken van die goodwill, die Nederland met zijn overbevol king en zijn noodzaak van pro- duktiviteit verhoging zo hard nodig heeft. Noodweer in de Ver. Staten In het middenwesten van de Ver. Staten woedt een zware sneeuwstorm, waardoor het wegverkeer sterk wordt belem merd en honderden scholen en fabrieken zijn gesloten. In to taal zijn 22 mensen om het leven gekomen. Er is gemiddeld een halve meter sneeuw gevallen. In het zuidoosten van het land woedt ook een zware storm, die met hevige regenval gepaard gaat. Vermiste toeristen gevonden. De groep van twaalf toeristen, die met een Oostenrijkse skile raar in het Silvretta-gebergte sinds vrijdag werd vermist, is gevonden. In een hut op ruim 3.000 meter hoogte trof men vier lijken aan, die van een Nederlan der, een Brit en twee Duitse vrouwen. Niet ver van de hut vond men drie totaal uitgeputte mensen, die aan ernstige bevrie zing leden. De vijf anderen ont dekte men wat later ook. Zij wa ren uitgeput, maar leken onge deerd. De skileraar wordt nog vermist. Vandaag zullen duizenden kin deren in Nederland deelnemen aan het jeugdverkeersexamen 1959. Dit examen, dat ook na in voering van het verplichte ver- keersonderwijs op de lagere scho len op 1 januari j.l. een vrijwil lig examen is gebleven, wordt ieder jaar onder auspiciën van het verbond voor veilig verkeer gehouden. De animo groeit steeds en dit jaar zullen zelfs meer dan 200.000 kinderen hun zorgvuldig ver gaarde verkeerskennis kunnen botvieren. De „commissie een heid in de verkeersexamens", in gesteld door het verbond voor veilig verkeer, heeft weer een met tekeningen geïllustreerd examenformulier samengesteld. Dagenlang heeft het centraal bureau van het verbond onder hoogspanning gewerkt om de formulieren tijdig aan alle deel nemende scholen tot in de verste uithoeken van ons land toe te zenden, want niet alleen de 13.000 jongens en meisjes in Rotterdam moeten vandaag de examenop gaven voor zich vinden, maar ook de 7 kandidaatjes in Itteren. In Elten doen ook 95 kinderen mee aan dit Nederlandse exa men. Om echter te voorkomen, dat taalmoeilijkheden een juist begrip van de vragen in de weg zouden staan, werden speciaal voor Elten de opgaven in het Duits vertaald. Zij die het schriftelijk examen vandaag met goed gevolg afleg gen meestal ongeveer 75 a 80 procent van de kandidaten zullen mogen deelnemen aan een over enkele weken te houden praktisch examen, dat door de plaatselijke afdelingen van het verbond of door de verkeerspoli tie ter plaatse wordt georgani seerd en afgenomen. Slechts zij, die ook bij dit praktisch examen bewijzen, de regels van het ver keer te kennen, komen in aan merking voor het verkeersdiplo- ma. Het verbond heeft sinds '46 bijna 1.352.500 van deze diploma's uitgereikt. In het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid 1959 geven vele leden uiting aan hun vreugde over de in 1958 bereikte woningproduktie van ongeveer 89.000 woningen. Zij meenden, dat het voor de mi nister wel een zeer grote voldoe ning moet zijn geweest juist in 'n tijd, waarin zich moeilijkheden ten gevolge van de bestedingsbe perking en van kapitaalschaarste voordeden, dit recordaantal nieu we woningen te bereiken. Een woord van dank aan de bewinds man voor zijn volhardende arbeid was, naar het oordeel van deze leden, dan ook alleszins op zijn plaats. Een zeer groot aantal le den deelde de vreugde van de le den, vóór hen aan het woord, over de woningproduktie in het vorige jaar. Vele anderen be treurden het, dat het aantal wo ningen, dat in 1959 gereed zal ko men, wellicht beneden het peil van 1958 zal blijven. Vele leden stelden de vraag, of het de minister mogelijk is, reeds thans een prognose te geven over het aantal woningen, dat waar schijnlijk in 1959 gereed zal ko men, onderscheiden naar woning wetwoningen, premiewoningen en woningen, welke in de vrije sector zullen worden tot stand gebracht. Ook werd de vraag ge steld, of de bewindsman bereid is gegevens over de behoefte aan woningen in de verschillende huurklassen, over het gehele land genomen, nu deze blijkbaar ten departemente niet beschik baar zijn, op te vragen bij die ge meenten, die wel over deze gege vens beschikken. Enkele leden konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat de regering ernaar streeft de huur prijzen zo hoog mogelijk op te drijven. Zulks geschiedde telkens, zo merkten zij op, onder voor wendsel, dat een drastische be strijding van de woningnood dit vereist. De huren der oude wo ningen moesten immers die der nieuwbouwwoningen zoveel mo gelijk benaderen. Deze leden zou den het op prijs stellen, indien de minister in zijn antwoord aan de ze Kamer zou duidelijk maken, op welke wijze en in hoeverre het verhogen der huren bevorderlijk is geweest voor de bestrijding van de woningnood. Zij meenden slechts het tegendeel te hebben kunnen constateren. Voorts zijn in dit verslag tallo ze vragen gesteld in verband met de financiering van de woning bouw, de ruimtelijke ordening en dergelijken. Als in 1961 als onderdeel van het drie-eilandenplan, het Veer- sche Gat van de zee wordt afge sloten, wil men gebruik maken van z.g.n. „doorlaatoaissons". In totaal denkt men 7 van deze cais sons te gebruiken. Het gebruik van doorlaatcais- sons, die in feite een hulpsluis in het sluitgat vormen, is noodzake lijk, omdat het sluitgat met het oog' op de maximum toelaatbare stroomsnelheid een zodanige af meting moet verkrijgen, dat het blokkeren van een of twee laag- waterkenteringen met behulp van dichte caissons (de tot nu toe gebruikelijke methode) niet mogelijk is. Immers, er zouden dan op één kentering een te groot aantal caissons moeten worden geplaatst. In de loop der jaren is een cais son van een speciaal type ontwik keld, welke „tralieliggercaisson" wordt genoemd. De caissons worden tót zinken gebracht door het openen van af sluiters in de caissonwanden. DE COMMUNISTEN IN DE V.S. De commissie voor anti-Ameri kaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden heeft in een voorwoord tot haar jaarverslag verklaard, dat het communisme op het ogenblik, althans in be paalde opzichten, een grotere be dreiging vormt dan ooit tevoren. Hoewel de communistische par tij op het ogenblik als zichtbare eenheid niet meer van grote be tekenis is in de V. S., is de com missie van oordeel, dat zij zeer gevaarlijk blijft. De houding van het Ameri kaanse volk tegenover de com munistische partij helt de laatste tijd meer over naar apathie dan naar agressief verzet en dit schept gunstige voorwaarden voor deze partij om haar vroege re macht te herkrijgen, aldus het verslag. De caissons krijgen een beton nen ballastbak op het bovendek, die gevuld zal worden met zand. De gevulde ballastbak zal de cais son een zodanig gewicht geven, dat voldoende wrijving tussen de caissonbodem en -drempel ont staat om verschuiving tegen te gaan. De hoog gelegen met zand gevulde ballastbak levert secun dair als voordeel de mogelijkheid dat op gemakkelijke wijze een 14 meter brede weg over de caissons kan worden gelegd tijdens de uit voering van de werkzaamheden. De caissons zullen doorstroom- openingen hebben van 5 m breed te, die met behulp van schuiven kunnen worden gesloten. Wat men in één werkseizoen wil bereiken Het is de bedoeling om in één werkseizoen: 1. De caissons te plaatsen; 2. Na plaatsing alle caissons gelijktijdig te sluiten met de in de caissonopeningen aangebrach te schuiven (waardoor dus de sluiting van het Veersche Gat een feit zal zijn geworden). 3. De definitieve waterkering in het sluitgat te bouwen. De ge bruikte caissons zullen niet ten tweede male worden gebruikt. Gebleken is, dat de kosten voor het terugwinnen van de gebruik te caissons ongeveer gelijk zijn aan de bouwkosten van nieuwe caissons. Bovendien wordt de aanwezigheid van deze caissons in het dijklichaam beschouwd als een extra zekerheid tegen het ontstaan van een eventueel stroomgat tér plaatse indien zich in de toekomst onverhoopt een calamiteit zou voordoen. De zeven doorlaatcaissons De vrijkomende grond zal als een inlaagdijk aan de landzijde van de polder worden verwerkt. Kort voor het tijdstip van plaat sing van de caissons zal door de voorliggende ondiepten en de be staande zeedijk een geul worden gebaggerd, waardoor de eenhe den het bouwdok kunnen verla ten. Bij dood tij is een periode be schikbaar van IV2 a 2 uur, waar bij minstens 70 cm water onder de caissons aanwezig is. Na afvoer van de caissons wordt de oor spronkelijke zeedijk weer gedicht en zal de als tijdelijke zeedijk in depot opgeslagen uitgegraven grond worden gebruikt om het bouwdok zijn oorspronkelijke be stemming als landbouwgrond terug te geven. Torpedojagers met raketuitrusting voor West-Duitsland De „New York Times" schrijft dat de Westduitse marine min stens vier maar waarschijnlijk 8 torpedojagers met raketuitrus ting wil hebben. In het bericht dat afkomstig is uit Bonn, wordt gezegd, dat functionarissen van het Westduitse ministerie van D-fensie dit project reeds met de NAVO hebben besproken en dat volgens de beschikbare inlichtin gen geen bezwaren daartegen waren geuit. V/est-Duitsland zou niet voor 1963 in het bezit van deze torpedojagers zijn. Het pro ject vormt nog een onderwerp van bespreking en een beslissing is dus nog niet genomen. Hand- en spandiensten verdwijnen uit Sevenum De gemeenteraad van Seve num in Limburg heeft beslo ten de verordening op de hand- en spandiensten in te trekken en daarvoor in de plaats een aan de tijdsom- 1 standigheden aangepaste be lastingheffing in te voeren. De verordening op de hand en spandiensten is een soort j belasting in natura waarbij de J aangeslagenen. werden ver plicht zich op een door de ge meente aangegeven datum en aangegeven plaats te vervoe gen met schop of met paard en wagen ten einde behulp zaam te zijn bij het onderhoud der wegen. Deze plicht kon echter al vele jaren ook wor den afgekocht met een be paalde afkoopsom. De nieuwe regeling houdt in dat van de aanslagen op de 1 belastbare opbrengst op be bouwd terrein 20 procent en op onbebouwd terrein 15 procent wordt geheven. De 1opbrengst hiervan is ongeveer gelijk aan de opbrengst van de afkoopsom die men vroe ger met de hand- en span diensten verkreeg. WOENSDAG 11 MAAKT HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gr. (9.35 9.40 Waterst.); 10.00 Schoolra dio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Caus.; 11.30 Gevar. progr.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.12.33 Voor het platteland; 12.38 Ha waiian muz.; 13.00 Nws en ten toonstellingsagenda; 13.20 Dans. muz.; 13.50 Medische kroniek; 14.00 en 14.45 Gram.; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 De kat van de stoel; 17.50 Regeringsuitz.18.20 Act.; 18.30 Lezing; 19.00 Voorde kinderen; 19.10 Caus.; 19.25 Va- ra-varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Weense muz.; 20.50 Lichte muz.; 21.15 Caus.; 21.30 Luitrecital; 21.45 Gr.; 21.55 Sport; 22.00 Eurovisie Songfes- Men heeft besloten het zuidoos- Hm N;pllw„. 90 ,1 lHfco crorWlto van He Dnctpr- „al', IeP'IN1„„W„S' 10 Sport; 23.20 Gram; 23.30 Ham mondorgel 23.50 Soc. nws in Esperanto. telijke gedeelte van de Ooster Nieuwlandpolder op Walcheren 2 km ten noordwesten van Veere geschikt te maken als bouw plaats. De bouwput is over land bereikbaar en de afstand tot het sluitgat bedraagt 2% km. De bouwput komt in het achter de zeedijk gelegen gedeelte van de Ooster-Nieuwlandpolder. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 10.15 Gr.; Franse regering heeft deze krachtige maatregelen ge- om een einde te maken 'n de werkloosheid en voor het op gang brengen van de mie van het land na een J™c daling van de industriële °'uktiecijfers. zijn maatregelen genomen bevordering van de particu >t c investering en ter bespoe- femg van het gebruik van re- :i ingskredieten. In de streken k' de grootste werkloosheid M'cn „ontwikkelingsgebieden" prden gevormd en zal bijzon- Fe financiële hulp verleend erden voor nieuwe fabrieken, rivijl bestaande fabrieken ge leund zullen worden om te kun nen overgaan op nieuwe produk- tie. Verder zullen betalingen ge daan worden aan arbeiders, die in opleiding zijn voor nieuwe ta ken. Deze week werd het aantal werklozen in Frankrijk op meer dan 100.000 geraamd, terwijl nog 500.000 arbeiders in één of ande re vorm een verkorte arbeidstijd hadden. Verder omvatten de plannen nog de bespoediging van de bouw van het Franse type van een wo ning met lage huur. Dit wordt in het bijzonder in financiële krin gen toegejuicht, daar men er een snelle wijze van stimulering der activiteit in ziet, aangezien wo ningbouw invloed heeft op een groot aantal andere industrieën. door LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertaling: W. FICKLUGTEN 14) (Nadruk verboden.) Behalve voor zijn uitheemse pijpenverzameling voelde Ar- naïz ook sterke genegenheid van heel andere aard. Die betrof zijn overgrootmoeder. Deze oude da me van zesennegentig jaar was een en al rimpel, maar had een kaarsrechte houding en kon er op bogen wat zij dan ook on middellijk tegen iedereen deed een nog volkomen gaaf gebid te hebbenalle snijtanden, hoek. tanden en kiezen. Daarop ging zij evenzeer prat als op haar titel van Barones de Arnaïz, die zij beoogde na te laten aan Ju lio, haar enige afstammeling. benevens tevens een fabelachti ge hoeveelheid onbetaalde reke ningen, waarvan sommige te rugliepen tot 1890, die de schuld eisers (of liever hun kleinkin deren) bijna vergeten waren. Deze sensationele overgroot moeder woonde in Alcada de Hénarès in een oude bouwval lige behuizing, waarin stellig nog microben uit de middel eeuwen tierden. Toen Julio haar op de hoogte bracht van zijn liefdesplannen betreffende Don Nicolas Mendoza's petekind, uitte zij een zucht van voldoe ning. Misschien kon nu nog de wens van haar leven in vervul ling gaanhaar omvangrijke verzameling huisdieren uit te breiden met een paar Perzische katjes, die een rosegrijze vacht hadden en oranje ogen en een fortuin waard waren. Zodra zij dan ook nu een jaar geleden van Julio een brief kreeg, waarin stond: „Vol gens mij staat mijn aangelegen heid er zeer gunstg voor en het lijkt me toe, dat u nu officieel Estrella's hand voor mij zou kunnen vragenwas zij onverwijld aanstalten gaan ma ken om te vertrekken. Zij pak te haar oude, bruinlederen va lies in, zocht al het geld bij el kaar, dat ze bezat en nam het lijnvliegtuig. Natuurlijk was het niet iets alledaags voor 'n over grootmoeder, een vliegtocht te gaan maken, maar evenmin was het heel gewoon, dat ge noemde overgrootmoeder nog al haar tanden en kiezen had en gegarandeerd gaaf op de koop toe! Het lot zat Julio niet mee. Plotseling sloeg Estrella's stem ming om en werd van bemin nelijk hels-kribbig, zodat de ongelukkige barones de Arnaïz zich genoodzaakt zag, onver- richterzake naar haar oude, ont- .mantelde kasteel terug te rei zen, doch ditmaal per trein en tweede klasse Toen Julio haar opnieuw een brief schreef nu uit Brussel, waar hij was uitgenodigd, de winter te komen doorbrengen bij zijn vriend Mendoza en haar smeekte over te komen met de mededeling, dat het ho ge ernst was, antwoordde zij hem voorzichtig, dat hij haar eerst het reisgeld moest sturen. Ongaarne legde Julio zich hier bij neer. De oude dame met haar on vergelijk sterke gebit kwam op de Eerste Kerstdag in Brussel aan. Heel hartelijk werd zij door haar van zelfvertrouwen bla kende, verliefde nazaat verwel komd. Hij bracht haar bij een allervriendelijkste opgewekte Es- trella, die zich hield, of zij niets raadde van de reden tot deze overkomst en zch beijverde om haar nieuwe logee de stad met alle artistieke bezienswaardig heden en ook de omstreken te laten zien. Nog steeds wachtte de baro nes het tijdstip af van Julio's waarschuwing, dat het ogenblik was gekomen om het aanzoek te doen, toen het onheil ge schiedde. Op die rampzalige avond van de 31ste december had de on- gelukkge Julio de bloemetjes nok eens buiten willen zetten, maar wanbofte vreselijk, want Estrella overviel hem en liet in haar verontwaardiging het gehele driemanschap naar de drommel lopen; de aanbidder, zijn overgrootmoeder en de on schuldige betonkoning! De ongelukkige Don Nicolas had heel wat te stellen in die donkere dagen na Estrella's vertrek, daar hij te kampen kreeg met een teleurgestelde minnaar en een oude, boze fee Carabosse, die aan één stuk door mopperde, want zij vrees de, opnieuw een vergeefse reis gemaakt te hebben. Maar al die zwarigheden hadden niets te betekenen vergeleken bij de ex plosieve bom, die zijn petekind stuurde in de vorm van een kort briefje en een telegram. Zij was getrouwd! Toen Julio de verpletterende tijding vernam, stortte hij in zijn volle lengte op een divan neer en brak daarbij een van de mooiste pijpen uit zijn col lectie: een kostbaar kunststuk van groen jade, dat een panter kop voorstelde. Gelukkig, dat hij die dag niet uit de aller mooiste rookte, die de Giralda voorstelde, de beroemde mos keetoren van Sevilla, uitgevoerd in zilveren filigraan. Daar zou hij nooit van zijn leven over heen gekomen zijn! Wat baro nes de Arnaïz betreft.... voor het eerst van haar leven leed zij die dag aan ondraaglijke kiespijn Onderweg in de auto naar het station om Estrella te gaan af halen maakte de Betonkoning duizenderlei veronderstellingen en trachtte zich de echtgenoot van zijn petekind voor te stel len. Naast hem beet Julio, bleek en met een vertrokken gezicht, zenuwachtig op zijn snor en martelde zich af met soortgelij ke en even bittere gedachten. (Wordt vervolgd). 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.; 11.15 David Copperfield, hoor spel; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.12.33 Lichte muz.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muz.13.45 Gram. 15.00 Jeugdconc.15.45 Gr.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Lichte mu ziek; 17.40 Beursber.17.45 Gr.; 18.00 Leger des Heilskwartier 18.15 Caus.; 18.30 Pianorecital; 18.45 Boekbespr.; 19.00 Nieuws; 19.10 De koorzang onder de loep; 19.30 Radiokrant19.55 Gram. 20.00 Bidstond voor gewas en arbeid; 21.15 Gram.; 21.30 Gees telijke liederen; 22.00Promenade ork.22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitslagen; 23.20 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.11 Gr.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koer sen; 16.02 Gram.; 16.30 Orkest- conc.17.00 Nws; 17.10 Kamer- muz.17.50 Boekbespr.18.00 Gram.; 18.10 Lekenmoraal en -filosofie; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nws; 19.40 Gr.; 20.00 Hoorspel; 20.30 Gr.; 22.00 Nws; 22.15 Caus.; 22.25 Etnische mu ziek; 22.55 Nws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's. NED. TV: 17.00 Voor de kin deren; 20.00 Weekjourn.; 20.30 Film; 21.00-22.00 Eurovisie Song Festival. BELG. TV (VI.): 19.00 Tussen water en wind; 19.30 Nieuws; 20.00 Rep.; 20.35 Filmprogr. 21.00 Eurovisie: Eurovisie Song Festival te Cannes; 22.20 Dans met de Doorme's; 22.50 Nws. DINSDAG 10 MAART. TERNEUZENConcertgebouw, 8 uur filmavond Algem. Ned. Bouwbedrvj'fsbond; 4 uur kin dervoorstelling. Luxor Theater, 8 uur „In de bus van Coronado". Lokaal Bethel, 7.30 u. Evan gelisatie samenkomst. HULST: Café „De Koning van Engeland", 1.30 uur, algem. ver gadering van afgevaardigden van waterschappen en polders, aangesloten bij het waterschap Hulster- en Axeler Ambacht. WOENSDAG 11 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „In de bus van Coro nado". Grand Hotel „Rotterdam", 14.30 uur, 19.00 uur en 21.15 uur: Modeshow Het Stoffen- huis. Bethel, 7.30 uur: Film voor kinderen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5