BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS C. H. U. Dr. TILANUS sche en in België C.H. - LUST 5 Arjos over het Delta-plan VOETBAL Zo is de stand Marktberichten RECHTSZAKEN ekkend is dan is de ach nd in de stijging van dë ktiviteit het nog meer. De minister meent dat er in lgische economische poli. irioriteit moet worden ge. aan de investeringen ottï rkloosheid te bestrijden en iduktiviteit te verhogen, onvoldoende economische ckeling van België moet ichreven worden aan een iurende vermindering van ;ieve bevolking aan een te dig gerichte geestesge. eid, waardoor niet vol. e aandacht besteed wordt ie produktie die een ex- s kent omdat men in Bel. s blijven vasthouden aan ionele industrieën, aan lechte organisatie van de aan het feit dat België lein land is en aan de on- mde onwikkeling van het schappelijk en technisch zoek. nover deze toestand streeft gering naar een herople- van de conjunctuur en een reorganisatie van de uur. Haar programma t het nastreven van de ncturele heropleving door ndersteunen van het bin- nds verbruik, het verlenen aciliteiten voor de indus- investeringen, het aan- igen van de particuliere lijverheid, door het ver- t der uitgaven voor de iare sector en verscheidene idere maatregelen ten gun. in sommige industriële sec- De gelegenheid tot ansspelen op Cuba, regering van Fidel Castro nieuwe wetten afgekondigd 5 de gelegenheid tot kans- i op Cuba. Vreemdelingen, beelzalen exploiteren of deel ken van liet personeel daar- [zullen aan de Cubaanse Iteiten een aanbevelings van hun ambassade moeten pn tonen. In de praktijk deze maatregel alleen he ling op Amerikaanse staats- rs daar deze de enige vreem- ken zijn die belangen heb- de speelhuizen op Cuba. nieuwe wetten bepalen dat geen speelzaal mag ^n geëploitcerd in een. hotel, van de waarde minder be ft dan vijf miljoen dollar, vel in een club, waarin min een miljoen dollar is ge teerd. De Cubaanse rege- wil hiermede beletten, dal ssino's worden geopend van er gehalte,, die zouden wot- [ezecht door het minder wel- Ide deel der bevolking. On- de nieuwe regeling zullen |speelgelegenheden, die voor door Amerikanen werden [ven, niet meer kunnen her- pn (alle speelgelegenheden en onlangs gesloten) omdat let aan de nieuwe bepalin- koldoen. [ïslotte zullen de belastingen eze vermakelijkheden hoger Idan onder de regering van ta. |n mei in Oostenrijk gemene verkiezingen. It „coalitie-comité" van de enrijk.se Volkspartij (R. K.1 socialistische partij heelt, fms een te Wenen uitgegeven ndmaking, besloten de volks- fgenwoordiging voor te stel- |0 mei a.s. uiteen te gaan en aene verkiezingen te doen en. Het desbetreffende voor zal deze week worden inge- 1. R. K. Volkspartij en de socia- hebben na de tweede we forlog Oostenrijk via coalitie 'ingen bestuurd. Zij bezaten pctievelijk 82 en 74 zetels puidige parlement. De overi- ?tels werden ingenomen door fes afgevaardigden van reidspartij en de drie verte roordigers der communisten- rnderdag j.l. ontstond er °n' |heid tussen de coalitiegen0' De Volkspartij beschuldigde rcialisten van het tegenhou- van een regeringsprogram en met name van punten uit, die betrekking fladder de woongelegenheid en ee(l iening der belastingwet?6' en zij eiste het op korte ter- houden van algemene ver' |ingen. e socialisten stemden hier on later mee in. Zij beschik" pen op hun beurt de R- h cspartij van „teniet doen va° noodzakelijke en tot nu 101 I laagde werk der coalitie". AAT BRANDT MET CHROESJTSJEF PRATEN? e Russische minister-pref' I, Chroesjtsjef. heeft niaa de burgemeester van Wt- lijn. Brandt, uitgenodigd vo bespreking, aldus heeft J stduitse persbureau DPA s> d. Een koerier van de ambassade in Oost-Bei J rhandigde de uitnodiging I Westberlijnse stadhuis. I hroesjtsjef heeft voorgest i onderhoud hedenochtend den. ..ri ie Westberlijnse burgemees i indt, heeft Chroesjtsjef a^.1 en dat hij niet ingaat op0' I -ïodiging voor een bespreki baldadige UAFEBEZOEKERS VERSTOORDEN STILLE OMGANG t:en groepje late cafebezoe- k- rs heeft in de nacht van za- t -dag op zondag op de Nieu- uêndiik getracht de stille om- e ng te verstoren. Zij botsten teëen de deelnemers op en be gonnen luidkeels te schreeu- Toen zij aan het verzoek ,'rie politie om zich te ver leiden niet voldeden kwam de ei nmistok te voorschijn Er vë de nog een korte vechtpar- 'met een van de agenten, die hlfbij kwam te vallen, maar tenslotte slaagde men er in de onruststokers uiteen te drijven. inbraak en brandstichting Zondagmorgen omstreeks k «art over vier rook de echtge- ncte van de eigenaar van cafe 'T W aan de Havenstraat te Rotterdam toen ze met haar werkzaamheden begon een sterke brandlucht. Ze ontdekte in de kelder naast de kolen- voorraad een begin van brand. Ze slaagde erin het vuur te b ssen. 'Maar toen ze eens ver der rondkeek bemerkte zij te vens dat er was ingebroken. Zij n rie een bedrag van 58,—, uit he' café De politie werd ge waarschuwd en nog dezelfde nacht kon de dader van zijn bed gelicht worden. Het was de 18-iarige kolenwerker A. van D. ut' Rotterdam, die wel meer in het café kwam en er ook zater dagavond was geweest. De ver denking viel op hem en hij be kende zowel de diefstal als de brandstichting. .iongen door vrachtauto overreden Gistermorgen om kwart voor acht is de 15-jarige Amsterdam se jongen, C. F. Schutte, op de Oostenburgergracht met zijn fiets gevallen en door een aan hangwagen van een vrachtauto t erreden. De jongen was op s'.ag dood. Hij kwam ten val doordat een bromfietser tegen hem opbotste, die eveneens door cie vrachtauto werd gepasseerd en daarbij vermoedelijk is ge raakt. in i960 verkeersexamen voor het voortgezet onderwijs? Het Verbond voor veilig ver keer bereidt op het ogenblik een landelijk verkeersexamen voor he: voortgezet onderwijs (nij- v uheidsonderwijs voor jongens en meisjes, uitgebreid lager on derwijs en voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs) voor. Men hoopt, dat in 1960 reeds een dergelijk examen kan wor den gehouden. Uit ervaringen, die op dit ter- rem al in enkele steden van ons land o.a. in Rotterdam en Leiden kon worden opgedaan, 3 gebleken, dat bij het onder- v ;jzend personeel en bij de leer lingen belangstelling bestaat. inbraken in den haag Het afgelopen weekeinde is er op drie plaatsen in Den Haag ingebroken. Uit een parterreflat aan de Hart Nibbrigkade ver dwenen sieraden en een partij tafelzilver. Uit een kousenfabriek aan de Loosduinse weg werden 300 paar kousen gestolen, die een 1 aarde van 750 vertegenwoor- gende. Uit een winkel aan de Molen straat werd een bedrag van 200 uit de brandkast ont vreemd. drie verdachten overval op oude vrouw in arrest Zondagavond laat heeft de recherche van het politiebureau - tnnauesst raat te Amsterdam 'wee jongemannen gearresteerd ;e er van worden verdacht de roofoverval op de 67-jarige mej. Carolina Belles in de Banka- 'raat 22 te hebben gepleegd. In e nacht van zondag op maan- ag werd nog een derde jonge man naar het bureau gebracht. Maandagochtend werden zij erhoord. Zij ontkenden. Zo :*ng hij nog niet van hun schuld overtuigd is acht com missaris L. A. A. Cohen, chef an het bureau, het beter hun identiteit nog niet bekend te maken. Mej. Belles werd zondagoch- end om half vier door één of meer indringers overvallen en ran handen en voeten gebon den. Om kwart vóór negen trof fen agenten van de radio-auto- uienst, die 's ochtends door bo- enburen telefonisch waren ge waarschuwd, haar onder een i.eken dood in haar bed aan. Zij bleek niet vermoord, doch van chrik en angst gestorven te wjn. café aan de Nieuwendijk een glas limonade ging drinken, gingen de twee gasten zich .elders te bui ten aan een geestrijker brouw sel. Bij hun terugkomst werden zij door de leraar over hun ge drag onderhouden. Er vielen har de woorden, waarbij de volontair zich zo opwond, dat hij zijn gast heer te lijf wilde gaan. De volon tair gleed uit, kwam met het ge zicht ep een glasplaat terecht en liep een bloedende wond aan de lippen op. Hij was hierdoor niet gekalmeerd. Integendeel, begon met alles te gooien wat binnen zijn bereik kwam maar raakte niemand Inmiddels had zich op de nau we Nieuwendijk voor het café een grote menigte verzameld, die pas nadat enige harde tikken door de politie waren uitgedeeld, bereid was uiteen te gaan. De volontair werd daarna in gerekend en ingesloten in het bureau Warmoestraat. electriciem maakte val van 15 meter. De 28-jarige electricien J. G. F. M. van Kempen te Tilburg, moest een dezer dagen een repa ratie aan de neonverlichting op het dak van het gebouw van het „Nieuwsblad van het Zuiden" op de heuvel te Tilburg verrichten. Tijdens deze werkzaamheden was de electrische stroom uitge schakeld. Toen de electricien de stroom weer had ingeschakeld constateerde hij nog een manke ment en hij greep één der let ters vast. Deze handeling werd hem noodlottig, want door de stroom kreeg hii een schok, die hem het evenwicht deed verlie zen. Van Kempen viel van het 15 meter hoge dak naar beneden, waar hij terecht kwam op een binnenplaats. Met ernstige kwetsuren werd het slachtoffer naar het St. Eli- sabethziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De man zou op 17 maart in het huwelijk treden. KOFFIE-LEPELTJE MET „ROER-SLEUVEN" Iets nieuws op lepeltjes-gebied is een koffie-lepeltje met „roer sleuven". Bij het ontwerp is men uitgegaan van de gedachte, dat het traditionele lepeltje de vloei stof weliswaar in golvende be roering brengt, maar slecht mengt. Het Schoonhovense zil- verbedrijf (N.V. Zilverstad), dat het lepeltje vervaardigt, ver wacht dat het ook een curiosi teit zal zijn voor verzamelaars. gasvergift3gng in tilburg. Opnieuw heeft uitstromend gas in Tilburg een slachoffer geëist. Ditmaal betrof het de 38-jarige heer Van Huygevoirt uit de Van Alphenstraat, die omstreeks 10 uur zondagmorgen levenloos in zijn woning werd aangetroffen. Mevrouw Van H. was naar de kerk gegaan en had een pan soep op een brandend gaskomfoor la ten staan. Op tot dusver onopge helderde wijze is de slang van dit komfoor losgeschoten. toch nog iets nieuws onder de zon. DUITSER UIT HET GAREEL. De Amsterdamse politie heeft ondagmiddag de handen vol ge- r.ad toen de 23-jarige volontair W. E. M. uit Gelsenkirchen op de Nieuwendijk uit het gareel liep. De volontair had met 'n vriend het aanbod aangenomen om met een klas schoolkinderen uit Gel senkirchen een bezoek aan Am sterdam te brengen. De leraar van de klas had echter als voor waar è-j gesteld, dat de twee manr n zich niet uit het gezel- schai zouden verwijderen. Toen de klas echter enige tijd op het vertrek van een rondvaartboot moest wachten en men in een Voor de eerste terugreis van de „Willem Ruys" geldt het spreekwoord niet meer, dat er niets nieuws onder de zon is. In Sydney komt n.l. de familie H. W. de Wolf aan boord, vader, moeder en zoon. De vader is hoofdboekhouder van de Royal Interccean Line, maar om hem gaat het niet, wel om de junior. Die zou n.l. op 21, 22 en 23 april voor het „Institute of Chartered Accountants in Australia" schrif telijk examen moeten doen, maar dan zou hij deze reis moeten uit stellen. Er is voor hem echter een nog al ingewikkelde regeling getrof fen, die tóch dat examen moge lijk maakt. Kapitein Frits de Jonge krijgt n.l. een verzegelde enveloppe met de examenopga ven ter hand gesteld. Op iedere examendag zal hij precies 's mor gens om negen uur de voor die dag bestemde examenopgaven mogen overhandigen. Als „toe ziende voogd" is aangewezen de Britse adjunct-administrateur W. R. N. Jerram. De examenuren zijn gesteld van 9 tot 13 uur. Niet later dan om 13 uur zal deze toe zichthouder het werkstuk in ont vangst moeten nemen, onmiddel lijk in een enveloppe moeten de- ponoren en dan ter hand stellen aan de gezagvoerder, die het wegbergt. Gp de derde dag zul len de drie enveloppen in een verzamelcouvert moeten worden gedaan. Dit zal aan, verzegeld en wel, van Balboa aan het lana- makanaal naar Australië worden teruggezonden, begeleid door een beëdigde verklaring van de heer Jerram, dat het gehele examen volgens de overeengekomen spel regels is geschied. DRIE KINDEREN SPOORLOOS VERDWENEN EN WEER GEVONDEN Sinds zondagmiddag onge veer 16.00 uur zijn drie kinde ren uit Krimpen aan de IJssel spoorloos verdwenen. Het zijn de 3"2 jarige Pieter van der Hoek, de 3'2 jarige Marinus Bremer en de vierjarige Jen nichien Bremer, het zusje van Marinus. De kinderen zijn zon dagmiddag samen uit wande len gegaan. Zij hadden een ro de gummibal bij zich. Later toen de naspeurin- bleken de kinderen door enkele mensen in Kapelle aan de IJs sel te zijn gezien, maar dat is het laatste wat men vernomen heeft van de kinderen. Zowel de burgemeester van Krimpen als zijn ambtgenoot van Kapelle hebben gisternacht deelgenomen aan het opspo ringswerk. Er is ook gebruik ge bruik gemaakt van speurhon den. Behalve politie namen ook arbeiders van gemeentelijke diensten aan de speurtochten deel. Bouwvakarbeiders hebben de objecten, waaraan zij wer ken, uitgekamd, doch alle acti viteiten bleven zonder resul taat. De kinderen bleken zich niet op te houden in de kelders of keten. Maandagmorgen zijn de drie kinderen gezond en wel terug gevonden in een bijna voltooid huis in een nieuwe wijk van Krimpen aan de IJssel. Gis termorgen omstreeks negen uur werden ze aangetroffen door een timmerman en al spoedig zaten de kinderen welgemoed een boterhammetje te eten bij een warme kachel. Overigens bleek, dat ze de nacht in het huis vrij goed hadden geslapen en weinig ongerust waren ge weest over hun avontuur. De kinderen zijn zondag in de namiddag het huis binnen ge gaan, waarna de deur achter hen is dichtgevallen. Waar schijnlijk door het nog ontbre ken van een deurknop hebben de kinderen de deur toen niet meer open kunnen maken. Er was wel gezocht in de nienuwe wijk, maar alleen in de huizen die openstonden, omdat men niet aannam, dat de kinderen een afgesloten huis konden zijn binnengegaan. DOKTER EN PATIENT Een huisarts in een Limburg se gemeente had bij zijn huis deur een transparant laten aan. brengen, waarop de elektrisch verlichte mededeling „Ik kom" verscheen, wanneer hij in zijn slaapkamer een drukschakelaar bediende. Hiertoe had hij beslo ten om te voorkomen dat zijn huisgenoten des nachts wakker werden wanneer onnodig vaak gebeld werd. Het systeem vol deed aan de gestelde verwach tingen, doch vrijdagnacht liep de dokter tevergeefs naar de huisdeur. Hij dacht aan een misplaatste grap en begaf zich weer naar bed. Op het ochtendspreekuur ver scheen echter een boze patiënt hij was het namelijk geweest die 's nachts had aangebeld. Toen hij de mededeling „Ik kom" had gelezen, had hij zich huiswaarts begeven en daar de komst van de dokter afgewacht. Uiteraard tevergeefs, want de arts wist vanzelfsprekend niet wie en waar hij hulp moest gaan verlenen BESTELWAGEN IN GRACHT GEREDEN Zaterdagochtend circa negen uur is een Fordbestelwagen, be stuurd door de 37-jarige H. N. W. in de Keizersgracht te Amster dam gereden. De bestuurder, die zijn voertuig wilde parkeren, lette bij zijn ma noeuvres te zeer op een tegen een boom geplaatst rijwiel. Hier door verloor hij zijn overzicht en raakte te water. Uit een huis aan de gracht ren de een man naar buiten, sprong de zinkende auto achterna en wist de chauffeur te redden. ONEERLIJKE COLPORTAGE VOOR HET INVALIDE KIND Vier mannen waren vrijdag rustig aan het biljarten in een ca fé in de Moerwijk in Den Haag, toen de politie kwam. Want de mannen waren geld aan het ver teren dat ze hadden „verdiend" met oplichting en oneerlijke con currentie. Ze gingen langs de deur voor een „verkoopactie financiële bijstand voor het inva lide kind van alle gezindten", zo als op een mooi gedrukt papier stond. Ze verkochten drie stuk ken zeep voor een gulden. Soms stuurden ze 10 procent van de netto winst naar een liefdadige instelling. Netto-winst, hetgeen wilde zeggen, dat ze ongeveer een cent per gulden afdroegen. De politie heeft de mannen een 43-jarige koopman, zijn twee zoons en een 27-jarige colporteur ondervraagd. De koopman is opgesloten, de anderen mochten naar huis. DODELIJK ONGEVAL Op de rijksweg Leeuwarden Groningen, op het rechte weg gedeelte tussen Hardegarijp en Rijperkerk, is zondagmorgen om kwart voor elf een perso nenauto, bestuurd door de kok B. de G. uit Murmerwoude te gen een boom gebotst en totaal vernield. Daarbij werd het driejarig zoontje van de bestuurder, Wie- de, op slag gedood. De bestuur ders, diens 27-jarige echtgenote D. de Groot de Haan en hun 5-jarig dochtertje Saakje wer den met zware verwondingen naar het ziekenhuis te Leeu warden overgebracht. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een reflexbeweging van de bestuurder tengevolge van het feit dat het zoontje, dat bij zijn moeder op schoot zat, plotse ling ging vomeren. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND Een brand, ontstaan door voorshands onbekende oorzaak, heeft de landbouwschuur van de heer J. Heller aan de Bak kerslaan te Valthermond in de as gelegd. Een flinke partij stro, enige landbouwmachines en de schuur zelve gingen verloren. De schade bedraagt naar ruwe schatting 45.00. De eigenaar was verzekerd. De brandweren van Valther mond en Emmen rukten op het alarm uit. De Valthermondse brandweer belastte zich met het blussen. Dank zij gunstige noord-oosten wind bleef de boerderij van de heer Heller gespaard. MISLEIDENDE ACTIES De laatste weken wordt in het bijzonder in de omgeving van Rotterdam en Den Haag, zeep ten verkoop aangeboden met de mededeling, dat de hierop ge maakte winst bestemd zou zijn voor het Poliofonds. Onder soortgelijke voorwendsels wor den in Amsterdam corsages aangeboden. Het Prinses Beatrix Polio fonds bericht ons, dat deze mededelingen onjuist zijn. Het Poliofonds heeft tot nu toe geen enkele actie tot verkoop van zeep of corsages gevoerd, en is ook niet voornemens der gelijke acties te ondernemen. Het Prinses Beatrix Polio fonds, dat gevestigd is Bezui- denhoutseweg 253 Den Haag, zal het op prijs stellen gegevens te ontvangen over dergelijke aanbiedingen, waarbij misbruik van de naam van het fonds wordt gemaakt. UITSLAGEN 8 MAART EERSTE KLASSE A KruiningenAardenburg 3—4; RoburNoormannen 32; Groe- deIJzendijke 50; Schoondijke Koewacht 12; DomburgVo gelwaarde 74. RES. EERSTE KLASSE Zeelandia 2—Vlissingen 4 1—4; Zeeiand Sp. 3lerneuzen 2 22. TWEEDE KLASSE A Liervliet 2Aardenb. 2 140; Noormannen 2Retranchement 15; Zeeland Sport 4Hoofdpl. 3—5. DERDE KLASSE A Groede 2Jong Ambon 50; SluusPatrijzen 2 12; Vlissin- gen 5Zeeland Sp. 5 3—1; Wal cheren 3Schoondijke 2 31. DERDE 'KLASSE C Vogelwaarde 2Axel 3 60; Sluiskil 2Philipine 2 04; Ter- neuzen 3Hontenisse 3 102. AFDELING ZEELAND. (Zaterdagmiddagcompetitie. EERSTE KLASSE. Tern. BoysWemeldinge 62. De Tern. Boys hebben zaterdag de competitie afgesloten met een verdiende overwinning na een enerverende wedstrijd tegen We meldinge. Nadat Boone had afgetrapt le verde de eerste aanval al direkt een corner op, die werd wegge werkt. Een verrassend schot van de Wemeidingse linksbuiten Hou tekamer vloog net over de lat. Na 12 minuten spelen brak Boone door, maaj doelman Van Oosten wist met een snoeksprong de schuiver te keren. Wemeldinge drong ver op en zette mooie aanvallen op, maar in de 25e minuut viel toen aan de andere kant het eerste doelpunt. i^e wemeiüinge-achlerhoede bleef staan voor vermeend buiten spel toen Hakvoort doorliep en via de paal ïm.iiooi u01. Wemeldinge liet zich aoor doze tegenslag niet onimoedigen ca zat wee,- doekt voor not lern. Boys-doel, maar had geen geiuK. Een diagonaal scnot wist doel man Ollebek met behulp van de paal uit zijn doel te werken en een hoge voorzet van Houteka mer kopte midvoor Pikaert tegen de onderkant van de lat, maar de bal sprong het veld weer in. Aan voerder Cornelissen werkte de bal verder weg naar linksbinnen De Kraker, die zijn solo-ren be sloot met een onhoudbaar schot (2—0). Toen de strijd 36 minuten oud was kreeg midvoor Boone in bui tenspel positie de bal toegespeeld en schoot raak (30). Na half-time gooiden de Boys, goed gesteund door haar backs, net spel meer open en dit lever de al direkt goede aanvallen op. Wemeldinge had haar voorhoe de gewijzigd en dwong de Boys een corner al, die Houtekamer mooi voor het doel plaatste. Rechtsbinnen De Jongh kopte fraai in, maar weer was het de paal die de bal keerde. In de 13e minuut gaf linkshalf Spruitenburg een diepte-pass naar linksbuiten De Jonge. Deze gaf het leder vliegensvlug door aan Boone, die de Wemeldinge deelman voor de vierde maal liet vissen (401. De Tern. Boys gaven weer een corner cadeau en het was weer de paal die de ingekopte bal te- gennield. In de 19e minuut kwam dan eindelijk het verdiende tegen- punt. Een atgeslagen aanval op net doel der gastheren werd door de linkshalf der gasten opnieuw voor de doelmond geplaatst en de naar binnengezwenkte links buiten liet Ollebek tevergeefs in de hoek duiken (4—1). Bocne nam hier geen genoegen >riee en scoorde hierop het mooi ste doelpunt van de wedstrijd I o1 V\ enicldings bleef volhouden en in dt 3Le minuut zette de rechts binnen de bal voor, die midvoor Pikeert ineens op de scheen nam (5—21. Het was tenslotte de Kraker die tussen twee verdedigers door 't halve dozijn volmaakte (62). NEDERLAND—BELGDE DEFINITIEF OP 4 OKTOBER Het is thans definitief, dat de voetbalwedstrijd Nederland België voor het seizoen 1959-'60 op 4 oktober zal worden gespeeld- De ontmoeting zal waarschijnlijk in Rotterdam plaats vinden. Zaterdagcompetitie vierde klasse k.n.v.b. (Advertentie) Protestanten, stemt in 's lands belang Zij die gebruik wensen te maken van een auto op 12 maart kunnen zich hiervoor opgeven bij de bekende adressen. C. H. U. AFD. AXEL. De nationale organisatie van Anti-Revolutionaire Jongeren- studieclubs heeft een rapport samengesteld over het Delta plan. In dit rapport wordt er op ge wezen, dat de gemiddelde be volkingsdichtheid van Neder land thans 332 per vierkante kilometer is. Hierbij wordt ech ter aangetekend, dat voor het zuidwesten die dichtheid be paald is op 175 en in de pro vincie Zuid-Holland op 881 per vierkante kilometer. Deze opeen hoping van mensen acht de sociaal economische werkgroep van de Arjos in de eerste plaats gevaarlijk omdat zo ongewenste sociale toestanden kunnen ont staan, zoals massale opeenho ping van mensen in wooncom plexen, beperkte woonruimte het gevaar voor geestelijke ver vlakking, nervositeit en crimi naliteit. Op deze gronden geeft het rapport een positief oordeel over het Deltaplan, dat bijdraagt aan gen reeds begonnen waren het voorkomen van grote bevol kingsconcentraties. In de conclusies van het rap port komt naar voren dat de werkgroep in het kader van het Deltaplan een taak ziet voor de overheid om doelbewust in dit gebied de spreiding van woon- en werkgelegenheid te bewerk stelligen. Voor de christelijke maatschappij ziet de werkgroep een taak in de bevordering van christelijk tecnisch onderwijs. Ook wenst de werkgroep 'n spoe dig onderzoek naar de mogelijk heden voor een vaste oeververbin ding tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Zeeland. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 35 mm opw.: Eigenheimers 1316; Bin tje ƒ2022; Bevelanders 14,50—/15; Meerlanders 14,50 15; Furore ƒ15,5017. 40 mm opw. gewassen van de kleigrond: Eigenheimers 18. Zand-aardappelen 35 mm op waarts Libertas 1112. Voer-aardappelen 2,50-/ 4,50. Bintje van de kleigrond in twee maten gesorteerd voor de export geen notering. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM (Officieuze noteringen per 100 kg.) Tarwe; Rode 17 pet vocht per schip 31,3031.55 franco fabriek voedergranen alles af; zomer- gerst naar kwaliteit 24,50 PIET KRAAK VOOR DE RECHTER De rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de hoger- beroepzaak, waarin P. Kraak uit Utrecht, oud-doelverdediger van het Nederlands-elftal, terecht moest staan wegens het tot tweemaal toe in gevaar brengen van het verkeer op de provin ciale weg te Steenbergen op 29 september vorig jaar. K. had een inwoner uit Zierik- zee, met wie hij in onmin leefde, eerst onverantwoordelijk dicht gepasseerd en daarna tot stop pen gedwongen. De officier van Justitie had dezelfde straf geëist, welke door de kantonrechter in Bergen op Zoom was opgelegd: tweemaal 100 boete en tweemaal drie maanden intrekking van het rij bewijs. De rechtbank te Breda veroor deelde hem thans tot tweemaal 100 boete en twêe maal vier maanden intrekking van het rij bewijs. DRONKEN ACHTER HET STUUR Twee doden. De stukadoor G. de L. uit Em- men stond maandag voor de ar rondissementsrechtbank te As sen terecht. Hij reed 16 decem ber 1958 met zijn vrachtauto te Emmercompascum, toen uit tegenovergestelde richting per motor het echtpaar D. kwam rijden. De L. was, naar later bij cnderzoek door de politie bleek, onder de invloed van sterke drank. Hij zigzagde onoordeel- I ]ië heeft meegedeeld, dat de be kundig en onachtzaam van vclking van Australië vandaag rechts naar links de weg over. de tien miljoen zal bereiken, waardoor een aanrijding ont- De afgelopen tien jaar is het stond. j aantal inwoners met 25 procent De heer en mevr. D. kwamen toegenomen. Na de oorlog zijn hierbij om het leven. j er meer dan 100.000 Nederlan- De. eis luidde acht maanden ders naar Australië gekomen. gevangenisstraf, het vonnis van j de rechtbank was nu twee jaar ƒ25; haver ongepunte op monster naar kwaliteit 22,50 ƒ23,50; rogge doorsneekwali teit 18 pet vocht 21,85 af noor den. Peulvruchten franco Rot terdam Groene erwten boeren- schoon ƒ30ƒ52; schokkers 45ƒ75; bruine bonen ƒ80 95 boerenschoon. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden maandag in totaal aan gevoerd 1792 stuks vee, zijnde 1009 vette koeien en 763 var kens. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,80 tot ƒ3,44; varkens ƒ1,80 tot ƒ1,84; alles per kilogram. De aanvoer van vette koeien was iets minder, de handel levendig en de prijs wat stij ver (enige prima's boven note ring); de aanvoer van varkens was kleiner, de handel vlug en de prijs hoger (enkele prima exemplaren boven notering). AARDBEIEN EN TOMATEN IN WATERINGEN Voor het eerst dit jaar zijn maandagmorgen aan de veiling te Wateringen aardbeien en to maten aangevoerd. De kweker L. P. J. Zwinkels kwam met aardbeien, een partij tje van zes ons. De vruchten brachten 45 cent per stuk op. De tomaten werden aangevoerd door N. A. C. Arkesteijn en brachten vijftig cent per stuk op. De aardbeien werden gekocht door W. van Heemskerk uit Rijnsburg, de tomaten door J. van Kampen uit Den Haag. EERSTE RADIJS Aan de veiling Westerlee in De Lier is de eerste radijs van dit seizoen aangevoerd door de tuinder H. M. van Ruiven de Maasdijk. De radijs bracht 36% cent per bos op. Nieuwdorp 12 9 1 2 19 40—17 ssc 12 7 3 2 17 52—24 Arnem. 12 5 4 3 14 36—22 Sprang 13 6 2 5 14 42—30 Good Luck 10 5 3 2 13 32—24 Colpl. Boys 12 4 2 6 10 24—33 Gunners 11 4 1 6 9 39—38 AZW 12 4 1 7 9 29—52 Dinteloord 9 4 0 5 8 33—30 Zwaluwse B. 9 2 2 5 6 18—32 Vrederust 10 1 1 8 3 14—48 ONDERAFDELING ZEELAND EERSTE KLASSE Rillandia 16 12 2 2 26 62—27 Krabbend. 15 9 2 4 20 43—24 Hoek 17 8 2 7 18 47—54 Spui 17 7 3 7 17 45—47 Tern. Boys 18 8 1 9 17 52—42 Wemeldinge 18 7 2 9 16 58—65 Kapelle 16 7 1 8 15 41—46 Yerseke 3 17 7 1 9 15 35—46 Serooskerke 16 4 4 8 12 29—46 VCK 16 4 2 10 10 28—53 TWEEDE KLASSE B Wolfaartsd. 16 13 2 1 28 77—20 MEVO 16 14 0 2 28 94—37 SVD 17 9 3 5 21 48—34 Kats 17 9 3 4 21 58—46 Kloetinge 16 9 1 6 19 59—32 Zaamslag 15 5 2 8 12 50—36 Driewegen 15 5 1 9 11 35—54 Goes 5 15 4 2 9 10 35—76 H.kinderen* 15 1 2 12 2 17—71 Wissenk. 14 0 2 12 2 29—90 DERDE KLASSE D AZVV2 12 11 1 0 21 70—20 Tern. B. 2 11 9 0 2 18 70—33 Hoek 2 11 6 0 5 12 44—31 AZW 3 11 4 1 6 9 28—34 Spui 2 12 4 1 7 9 33—36 Zaamslag 2 10 2 1 7 5 16—30 Driew. 2 11 1 0 10 2 16—73 Het Amerikaans-Perzische defensieverdrag De Tweede Kamer van het Ferzische parlement heeft zondag het Amerikaans-Perzische defen sieverdrag goedgekeurd dat don- dei dag te Ankara werd gesloten. De Senaat moet zich nog over het verdrag uitspreken. Rehabilitatie van Zjoekof? Volgens het Weense onafhan kelijke blad „Neuer Kurier" zal maarschalk Zjoekof de vroegere Sowjet-minister van Defensie, gerehabiliteerd worden. Het blad meldt uit Warschau, dat premier Chroesjtsjef „kennelijk van plan is de maarschalk weer opper bevelhebber van het rode leger te maken". Dit zou de derde maal zijn dat Zjoekof in verband met een crisis in ere wordt her steld. Hij werd in november 1957 ontslagen als minister van De fensie. Tien miljoen mensen in Australië Premier Menzies van Austra- gevangenisstraf met aftrek. Foto-satellieten BELGISCH CONGO. Op een persconferentie 's daags voor zijn vertrek naar Congo, Amerikaanse luchtmacht heeft de Belgische minister voor op het ogenblik aan 9 Congozaken Van Hemelrijck ver- klaard dat Belgisch Congo binnen De werkt Atlasraketten, die in de komen de herfst fotosatellieten zullen lanceren. Deskundigen van de basis Cape Canaveral hebben verklaard, dat de satellieten, uitgerust met grote camera's, vanuit een baan rondom de evenaar het aardoppervlak zul len fotograferen. De kunstma nen wegen circa duizend kg. twintig jaar gehgel onafhankelijk zal zijn. „Zodra de onderscheidene in stellingen en raden bewijzen dat zij goed kunnen functioneren, zal het Congolese volk zijn eigen parlement van twee kamers kun nen kiezen", aldus Van Hemel rijck. De toestand in de Centraalafrikaanse federatie In het gebied van MIandje in Njassaland zijn militairen in actie gekomen tegen Afrikanen. Over de omvang en de aard van de actie is niets meegedeeld. Eerdere berichten maakten melding van een opmars van driehonderd negers tegen de theeplantages van Loedjeri in dit gebied. De politie heeft te Limboeli in hetzelfde gebied zestig negers aangehouden die worden ver dacht van het plunderen van winkels van Aziaten op zondag avond. Van de arrestanten wer den later 54 weer vrijgelaten. GRIVAS STEUNT MAKARIOS Kolonel Grivas. de leider van de Grieks-Cypriselie verzetsbe weging, heeft maandag in een afscheidsboodschap die onder zijn aanhangers is verspreid, de Cyprische bevolking opgeroepen de strijd te staken en aartsbis schop Makarios te steunen. Men verwacht dat Grivas- wiens eigenlijke naam Dighenis is), binnenkort naar Grieken land zal vertrekken. In de afge lopen dagen heeft hij achter de schermen gewerkt om de toe komst van leidende verzetsstrij ders die in gevangenschap ver toeven. te regelen. Grivas verklaart in zijn af scheidsboodschap dat zijn „ge weten gerust is". Ik heb mijn plicht gedaan", schrijft hij. Hij heeft besloten geen deel te ne men aan het politieke of open bare leven op Cyprus of in G uc- kenland. Burgess wilde naar Engeland De Britse minister van Staat ©rmsby-Gore heeft maandag in het Lagerhuis medegedeeld dat. de indertijd naar de Sowjet-Unie uitgeweken voormalige Britse diplomaat Guy Burgess de Brit se premier MacMillan, ter gele genheid van diens bezoek aan de Sowjet-Unie. een boodschap heeft gezonden, waarin hij hem om een vrijgeleide voor een be zoek aan Groot-Brittannië ver zocht, met een gewaarborgde vrije terugkeer naar de Sowjet- Unie. „Deze boodschap is niet be antwoord; de Britse regering zal Burgess' verzoek niet inwil ligen", aldus Ormsby-Gore.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3