!UCK 1 4RBEÏD f) no 1 De toestand in „bewegend" Afrika Chroesjtsjef sprak met Ollenhauer v_ Amerikaanse Senatoren over Berlijn Prinses Irene opende T extieljaarbeurs Dr. Mansholt over reis naar Canada de V.S. zijn en Verwarde berichten over de opstand Irak in W eer over zicht mst s kabinet k HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT 573 TERNEUZEN urger I.V. Fa P. J. V. d. SANDE het ziekenhuis werden acht. Helaas bleken de reeds door verstikking 3ven te zijn gekomen, alkoof was een daarin éénpersoons bed in raakt en bij het binnen- an de brandweer was en laaiende vuurbal. In lag ook één der kinde- n bedje, terwijl het an- op een bedje in de aan- e voorkamer werd aan- n het 3-jarig meisje Jo- Beel en haar 20 maan- broertje Roelof, indweer had het vuur ok veroorzaakte in zee1" 1 geblust en het bleek ;eer geringe materiele as aangericht. rder had deze kinderen ïuisgelaten en was bij op bezoek gegaan. De r kleinen, een zeeman, e politie wordt een mi- nderzoek naar de oor- de brand ingesteld. t f."i,mkering bjj abonneme*t: Terneuzen. [directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Si 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIIE ZEEUW Verschynt dagelijks DINSDAG 10 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4622 Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pek advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meek 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uw. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uw. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrek Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Boodschap van dr. Hastings Banda De onafhankelijke „Observer" heel, zondag een speciale bood- hap van dr Hastings Banda, de aangehouden leider van het Afri- I kaanse congres van Njassaland, afgedrukt. Hierin dringt dr Ban da er bij de Britse bevolking op aan niet de berichten dat het con gres anti-Europees, en nog min der dat het anti-Brits is, te gelo- ven. De correspondent van het blad in Blantyre schreef dat dr Banda aan de vooravond van zijn arres tatie hem de boodschap gegeven L had. Israëlische diplomaat persona non grata in Roemenië De Roemeense regering heeft de Israëlische diplomaat Kren Amnion, die verbonden is aan het gezantschap te Boekarest, tot „persona non grata'" verklaard en hem gelast het land binnen een week te verlaten, aldus heeft radio-Eoekarest zondag gemeld. Volgens de Roemeense rege ring heeft de Israëlische diplo maat zich schuldig gemaakt aan spionage en aan tegen de Roe meense regering gerichte propa- E ganda onder Roemeense Joden. Vrijlating van Cyprische gevangenen De gouverneur van Cyprus, sir Hugh Root, heeft zondag bekend gemaakt daï op 23 na alle Cypri sche gevangenen in vrijheid zul len worden gesteld en dat deze resterende 23 zullen worden vrij gelaten als zij naar Griekenland gaan. Hij zei in een radiorede tot de bevolking: „Deze besluiten ma ken de weg vrij naar een veilige 1 overtocht naar Griekenland die ik kolonel Grivas heb aangebo- den". Foot zei verder er zeker van te zijn dat de rechten van minderhe den zouden_worden beschermd. Vonnissen op Cuba De hoge krijgsraad in Santia go (Cuba) heeft 43 leden van de voormalige luchtmacht van oud president Batista, veroordeeld tot lange gevangenisstraffen en twee anderen vrijgesproken. Zij werden veroordeeld wegens het in het wildeweg bombarde ren en beschieten van mensen en steden in de provincie Oriente. Een militaire rechtbank had hen vorige week vrijgesproken omdat niet kon worden uitge maakt wie van hen verantwoor delijk waren voor het gebeurde. Fidel Castro noemde dit be sluit een „ernstige vergissing die niet kon worden toegelaten". 19 man die verantwoordelijk werden gesteld voor de bombar dementen en beschietingen kre gen dertig jaar gevangenisstraf; tien piloten kregen twintig jaar en veertien mechaniciëns wer den veroordeeld tot twee jaar. Banda zei dat zijn partij wenst dat Njassaland uit de federatie met Rhodesia treedt, maar dat zij niet de Europeanen uit het land wil drijven. Zij wil allen die gelij ke mogelijkheden voor alle ras sen aanvaarden, gaarne toelaten. Een functionaris van het Afri kaans congres van Njassaland, W. Chiume, is zaterdag in het ge heim naa- Londen gevlogen om „de Britse bevolking de waarheid te vertellen over Wat thuis ge beurt De 29-jarige Chiume, die de naaste medewerkér van dr Has tings Banda is, bevond zich in Ke nia toen in Njassaland congres leiders werden gearresteerd. Zijn vrienden brachten geld bijeen en kochten een vliegbiljet voor Chi ume, die incognito reisde. Hij nam in Londen onmiddel lijk contact op met functionaris sen van AfriKaanse organisaties. Hij zei: „Ik blijf hier zolang het noodzakelijk is de Britten de waarheid te vertellen over onze eisen inzake uittreding (uit de fe deratie met Rhodesia) en zelfbe stuur en ook om dr Banda, het congres en onze bevolking te zui- bied waar het referendum zal worden gehouden zullen vermeld worden in een wetsontwerp dat de wetgevende vergadering op een buitengewone vergadering op 17 maart in behandeling zal nemen. De voorzitter van de wetgevert- dh vergadering, Christian Javle, deelde mede: „Als het noorden zich uitspreekt voor afscheiding van Kongo, zou het een aparte staat kunnen vestigen of samen gaan met Kameroen of de Cen- traal-Afrikaanse republiek In kringen in de omgeving van de Mbochi-stam in Noord-Kongo was men ingenomen met het be sluit tot een referendum en sprak men zien uit voor afschei ding. Bestuurswijzigingen in Belgisch-Kongo Uit officiële bron wordt ver nomen dat de eerste-burgemees- ter van Leopoldstad, Tordeur, naar Roeanda-Oeroendi is over geplaatst. Voorts wordt vernomen dal de Belgische minister van Kongo en (Advertentie.) -S^rv Oplossing kwestie-Duitsland door onderhandelingen Premier Chroesjtsjef heeft maandagochtend een bezoek ge bracht aan de burgemeester van Oost-Berlijn, Ebert, waarna hij zich naar de Sowj et-ambassade in Oost-Berlijn begaf. Daar had hij besprekingen met de leider der Westduitse socialisten, Ollenhauer, die gis termorgen, terwijl Chroesjtsjef bij Ebert was, in West-Berlijn met socialistische leiders over leg pleegde alvorens naar Oost- Berlijn te gaan. Het onderhoud van Chroesjt sjef met Ollenhauer begon om streeks half twaalf. Toen Chroesjtsjef Ollenhauer begroette zei hij: „Wij hebben veren van de beschuldigingen die Roeanda-Oeroendi het ontslag tegen hen ingebracht zijn". Het komplot „tot massamoord"' waarover de Britse minister van Koloniën in het Lagerhuis mede delingen had gedaan noemde hij „volkomen verzinsel". Chiume leidde zondagmiddag en optocht van een duizendtal kleurlingen en blanken door het centrum van Lor,den; ook een muziekkorps liep rnee. Bereden politie en politie te paard volgden de optocht. De deelnemers aan de optocht riepen leuzen zoals „Vrijheid voor Afri ka" e.i „Bevrijd dr Banda". ZUID-AFRIKA De „Sunday Express" in Johan nesburg senrijft dat drie Zuid- afrikaanse eenheden in staat van alarm zijn gebracht en gereed zijn om, indien dit noodzakelijk is. naar Rhodesia te vertrekken. Vol gens het blad zouden deze troe pen kunnen woraen gebruikt om in de federatie tussenbeide te ko men maar ook zouden zij de Zuid- afrikaanse politie kunnen ver sterken ingeval de moeilijkheden in Njassaland reacties in Zuid- Afrika zouden oproepen. REFERENDUM IN (FRANS) KONGO De regering van (Frans) Kongo heeft zondag bekendgemaakt dat zij in het noordelijke deel van het land efcn referendum zal houden over de vraag of de repu bliek, wegens de geschillen tus sen de stammen, in tweeën moet worden gesplitst. In een commu niqué werd gezegd dat het be sluit was genomen om verbete ring in de toestand te brengen na de ongeregeldheden die vorige maand aan meer dan honderd personen het leven hebben ge kost. Naar men venvacht zal dit referendum eind april worden gehouden. De datum en het ge- van de inspecteur-generaal van de territoriale politie van Bel gisch Kongo, kolonel Charlier, heeft aanvaard. Hij zal ter be schikking van het ministerie van Landsverdediging worden ge steld. De directeur-generaal van de voorlichtingsdienst in Leopold stad, Detry, is naar Brussel te ruggeroepen. Met het oog op de reorganisatie van de voorlich tingsdienst zal een adviseur wor den aangewezen. Tenslotte wordt in bevoegde kringen vernomen dat de rechter die belast is met het onderzoek in de zaak tegen Diomi, de bur gemeester van Ngiri-Ngiri, die daags na de onlusten in Leo poldstad werd aangehouden, Diomi binnenkort in vrijheid zal stellen. De democratische voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, Sam Rayburn, heeft in een vraaggesprek voor de ra dio gezegd, dat het beter is alle mogelijkheden tot overleg uit te Futten dan met de wapens het Bërlijnse vraagstuk op te lossen. De democratische senator Lyn don Johnson, leider van de de mocraten in de Senaat, heeft zondag voor radio en televisie verklaard, dat thans het uur ge komen is voor de beantwoording van de vraag: „Zal Berlijn het sterfbed van de democratie wor den of de .begraafplaats van de agressie?" „Wij mogen er niet langer werkeloos bij toezien", zei hij, „dat onze kracht militair, eco- Dr. S. L. Mansholt, vice-voor- zitter van de Europese commis sie van de E.E.G., heeft in Cana da informatieve besprekingen gevoerd met de ministers van Handel en Landbouw, waarbij in het bijzonder van gedachten is gewisseld over de graanleveran- fies van Canada in de toekomst, aldus vernamen wij op Schiphol, toen de Nederlandse oud-minis ter zondag teruggekeerd was van een reis van enkele dagen naar de Verenigde Staten en Canada. „In Canada is zonder twijfel enige ongerustheid ontstaan over het streven van de E.E.G.- landen naar zelfvoorziening. In derdaad neemt in E.E.G.-ver- band de produktie belangrijk toe, maar het hangt van de afzetmo gelijkheden voor produkten als vlees, eieren, gevogelte e.d. af of wij nog graan nodig zullen heb ben", aldus dr. Mansholt. En de viee-voorzitter van de Europese commissie voegde er aan toe: „Ik geloof, dat ik de sfeer van ongerustheid in Canada heb kunnen wegnemen." Het is dr. Mansholt, ook tij dens zijn voordracht in Toronto, opgevallen dat in Canada grote belangstelling bestaat voor de E.E.G., maar dat men onvoldoen de op de hoogte is en men eigen lijk meer gegevens zou moeten ontvangen om eventuele misver standen te voorkomen. Vooral van de zijde van het Canadese bedrijfsleven is gezegd, dat men juist en diepgaand wil worden voorgelicht omtrent het doel van de gemeenschappelijke markt In Brussel zal hieraan aandacht moeten worden geschonken en ook de zes landen zelf zijn in deze in gebreke gebleven. Wij zullen inderdaad meer aan voor lichting moeten doen willen wij het volle profijt trekken van onze doeleinden." Met vertegenwoordigers van het Canadese bedrijfsleven heeft dr. Mansholt ook gesproken over mogelijke vestiging in de zes landen van de E.E.G. Aan die zijde ziet men in, dat dit voor delen biedt. Maar dr. Mansholt heeft eraan toegevoegd in Otta wa en Toronto: „Wacht er dan niet te lang mee". In Washington heeft dr. Mans holt een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Landbouw Benson en met de onder-minister van Buitenland- se-Zaken Dillon, die verant woordelijk is voor de handels politieke problemen. Daarbij is de G.A.T.T. ter sprake gekomen, die begin mei in Genève bij el kaar komt. Van Amerikaanse zijde is verklaard, dat men bij het wegwerken van marktover- schotten niet verstorend wil wer ken en zeker de prijzen niet wil dumpen. Men streeft er integen deel naar de overschotten te brengen op plaatsen, die de an dere markten niet u kunnen schaden. H.K.H. Prinses Irene heeft gistermorgen in de naar haar genoemde hal van de Jaarbeurs in Utrecht, de dertiende Neder landse textieljaarbeurs officiëel geopend. In zijn begroetingswoord wees de heer Biemond erop, dat de jaarlijkse terugkerende mani festatie van de textiel- en kle dingindustrie niet meer kon vol staan met de ruimte waarover zij sinds 1946 kon beschikken. De Irenehal, zo zei hij, is thans te beschouwen als het middel punt van de textieljaarbeurs 1959. De stichting Nederlandse tex tieljaarbeurs, aldus de heer Bie mond, voelt zich thuis in.Utrecht, de gemeente waarin ook Prinses Irene studeert. Dat gebroken is met de traditie de Utrechtse beurs tien dagen lang te laten duren noemde de heer Biemond een symptoom van het versnel de tempo waarin het Nederland se industriële en handelsleven zich afspeelt. Aan het slot van zijn korte toespraak verzocht de heer Bie mond de Prinses aan een koord te trekken dat verbonden was aan een reusachtige haan van papier maché. Op dat moment liet de met talrijke textielcou- pons behangen haan een ver vaarlijk gekraai horen, waarbij het kukeleku overging in een langgerekt Uuuttrreeecht. Op de lange veren van de haan waren de verschillende sectoren van de Nederlandse textielnijverheid uitgebeeld. Nadat de Prinses de textiel jaarbeurs officiëel voor geopend had verklaard, werd haar na mens de leden van de textiel jaarbeurs een cadeau aangebo den bestaande uit een pakket damast tafellinnen. De honderd servetten en twaalf 3-meter lan ge lakens zijn voorzien van het wapen van de Utrechtse vrouwe lijke studentenvereniging, waar van de Prinses lid is. Prinses Irene had de wens te kennen gegeven dit pakket te bestemmen voor deze vrouwelij ke studenten vereniging die op 10 maart (vandaag) 60 jaar be staat. Omstreeks kwart over elf ver liet de Prinses de jaarbeursge bouwen. De hal die naar Prinses Irene genoemd is werd nimmer offi ciëel geopend in tegenstelling tot de Julianahal, de Beatrixhal en de Margriethal. De Irenehal werd in 1941 in gebruik genomen en in 1946 naar Prinses Irene genoemd. Mede in verband met de ope ning van de textieljaarbeurs door H.K.H. Prinses Irene was de drukte in de eerste uren op de jaarbeursterreinen bijzonder groot. Ruim 1400 firma's uit 27 lan den nemen aan deze voorjaars manifestatie in Utrecht deel. De inzendingen beslaan een netto expositie oppervlakte van totaal 31.000 vierkante meter. De tex tieljaarbeurs neemt hiervan een groot deel voor haar rekening. Voor het eerst dit jaar omvat zij de gehele partèrre-afdeling van de jaarbeursgebouwen op het Vredenburg. Het grootste aantal deelnemin gen komt uit ons land zelf, on middellijk gevolgd door Duits land, Engeland, de Verenigde Staten, Italië, België, Zwitserland en Frankrijk. Verder zijn er inzendingen uit Zweden, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Japan, Hongarije, Oostenrijk, Canada, Liechten stein, Luxemburg, Joegoslavië, Spanje, China, Marokko, Mona co, Pakistan, Polen en de Ver. Arabische Republiek. Erich Koch ter dood veroordeeld Erich Koch, Gauleiter van Oost- Pruisen en Noord-Oost-Po!en in de laatste wereldoorlog, is maan dag iij Warschau wegens oorlogs misdaden ter dood veroordeeld. Koch wordt verantwoordelijk ge steld voor de dood van 400.009 Polen. Er zal beroep tegen het vonnis worden aangetekend. De Canadese regering over Duitsland De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Smith, heeft maandag in het Canadese Lager huis gezegd dat zijn regering voor een geleidelijke hereniging van Duitsland is. die in Berlijn moet beginnen. Smith deelde mee dat regerin gen yan Navo-landen op het ogenblik gezamenlijk een gewij zigde vorm van het Poolse plan voor een zóne zonder kernwa pens in Midden-Europa bestude ren. Verder zei de Canadese mi nister dat zijn regering ernstig ongerust zou zijn over gebruik van geweld in een kwestie over wie de reisdocumenten naar Ber lijn stempelt. Hij zei te geloven dat de Westelijke mogendheden niet altijd „neen" kunnen zeggen op Russische voorstellen voor Berlijn. nornisch of moreel wordt ge decimeerd door aarzeling, neder laag of terugtocht". Senator William Fulfright kri tiseerde in een andere uitzending wat hij noemde „het gebrek aan fantasie en originaliteit" van de regering bij haar contact met de Russen. Als tegeneis voor een ontruiming van Berlijn zou Ame rika moeten stellen, dat de Rus sen uit Hongarije, Tsjecho-Slo wakije, Oost-Duitsland, Estland, Letland en andere landen weg trekken. Ook de democratische senator Ellender verwijt de regering haar afwachtende houding. REDE VAN TITO President Tito van Zuid-Slavië heeft voor een geestdriftige me nigte in Belgrado een felle rede gehouden tegen de aanvallen van het Sowjet-blok op zijn land. „Niemand moet denken dat wij ons stil zullen houden tegenover de uitdagingen van Moskou. Voortaan zullen wij antwoorden" aldus Tito in zijn eerste rede na zijn terugkomst van een drie maanden durende tocht door Azië en Afrika. Ook vrijdag, kort na zijn grensoverschrijding uit Griekenland, had hij een aanval op zijn communistische buren ge daan. Tito gaf te kennen dat Zuid- Slavië tegen de Albeanse aanval len wel eens in beroep zou kun nen gaan bij de Ver. Naties. veel kwesties te bespreken". Ollenhauer bleef twee uur op de Sowjet-ambassade. Enkele honderden mensen klapten en wuifden toen hij met Chroesjt sjef naar buiten kwam. Ollenhauer reed daarna in zijn auto in de richting van West-Berlijn. De Russische ambassade heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd dat Chroesjtsjef en Ollenhauer het eens waren dat de hangende vraagstukken „op vreedzame wijze door onderhandelingen moeten worden opgelost". Volgens het communiqué wer den bij de besprekingen het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland, de status van West-Berlijn, het opheffen van het bezettingsstelsel in West- Berlijn, het versterken van de vrede en de veiligheid in Euro pa aangeroerd. Op een persconferentie op het stadhuis van West-Berlijn bevestigde Ollenhauer later dat hij en Chroesjtsjef het volledig eens waren dat alle vraagstukken moeten worden opgelost door onderhandelin gen. Op de vraag of er gevaar voor oorlog bestaat n.a.v. de kwestie-Berlijn, antwoordde Ollenhauer „Ik kreeg de indruk dat men aan Russische kant alles in het werk wil stellen om oorlog te voorkomen en een vreedzame oplossing te bereiken". Hij zei er na zijn bespreking met Chroesjtsjef van overtuigd te zijn dat de Sowjet-Unie be reid is onderhandelingen te voeren. „Maar deze onderhan delingen moeten spoedig wor den gehouden", zo voegde hij hier aan toe. Op zijn persconferentie, waar ongeveer 300 journalisten aan wezig waren, zei hij voorts, dat de huidige politieke situatie het voor hem onmogelijk maakte bijzonderheden van zijn gesprek met de Sowjet-premier te ont hullen. Ollenhauer zei dat Chroesjt sjef en hij over „een groot aan tal punten van mening ver schilden". De besprekingen waren „nut tig om achter eikaars standpunt te komen. Zij waren het er ech ter volledig over eens dat er geen kwestie is en geen kwestie moet zijn die niet moet worden opgelost door vreedzame onder handelingen". Hij zei dat het mogelijk moet zijn een voor beide zijden aan vaardbare oplossing te bereiken. Op de vraag waarom de kwes tie van de Duitse hereniging uit het officiële communiqué was weggelaten, herhaalde Ol lenhauer dat er ook kwesties waren waarover hij het niet eens was met Chroesjtsjef. Chroesjtsjef had hem ge vraagd naar Moskou te komen, maar Ollenhauer meende niet dat dit op dit ogenblik nood zakelijk is. Op de vraag wat zijn indruk is van de Sowjet-houding jegens Berlijn antwoordde Ollenhauer: „Het is dringend nodig op de komende conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken een mogelijke oplosing te be spreken". MacMillan en Debré te Parijs bijeen. De ministers-presidenten van Groot-Brittannië en Frankrijk, MacMillan en Debré, hebben maandag te Parijs gesproken over een gemeenschappelijke westelijke politiek ten aanzien van besprekingen met de Sow jet-Unie. Ook de ministers van Buitenlandse Zaken, Lloyd en Couvé de Murville, namen aan de besprekingen deel. MacMillan bracht o.m. rap port uit over zijn besprekingen te Moskou. Verder hadden de staatslieden als concrete basis voor hun besprekingen twee ont werpen voor een antwoord op de jongste Russische nota aan de Westelijke landen. De ont werpen zijn van de Franse en van de Amerikaanse regering. MacMillan kwam maandag middag kort na twaalf uur te Parijs aan. Hij zei bij aankomst dat zijn reis naar Parijs, Bonn, Ottawa en Washington deel uit maakt van de voorbereidingen voor belangrijker internationale onderhandelingen. Een Britse woordvoerder zei, dat de besprekingen in „een goede sfeer" zijn gehouden. Ze worden voortgezet. Foster Dulles voor het eerst naar buiten De Amerikaanse minister "n Buitenlandse Zaken Foster Dal les heeft het Walter Rced-h s- pitaal van 't Amerikaanse leger, waar hij wordt verpleegd, voor een half uur mogen verlaten voor het maken van een autotocht naar een park in de omgeving. Dit is de eerste maal dat ac minister, sinds hij 10 februari j.i. werd opgenomen, het ziekenhuis heeft verlaten. Over de opstand in Irak komen zeer verwarrende berichten bin nen. Terwijl de radio der opstan delingen maandagochtend om 8 uur in een in Londen opgevan gen uitzending een „opmars naar Bagdad" aankondigde, maakte radio-Bagdad bekend dat „de muiterij in Mosoel" was geëin digd en dat het leger de toestand onder controle had. Voorts zou radio-Bagdad heb ben bekendgemaakt, dat de lei der van de opstandelingen, kolo nel Sjawaf, sedert maandagoch tend op de vlucht is. Stamhoof den en functionarissen in Noord- Irak werden opgeroepen naar Sjawaf uit te zien en hem aan de autoriteiten uit te leveren. Men vermoedde dat de kolonel naar Syrië zou willen vluchten. Volgens andere radio-berich ten zou Sjawaf echter gedood zijn, hetzij door troepen onder zijn commando, hetzij tijdens een bombardement van zijn hoofd kwartier door vliegtuigen van de regering-Kassem. Later maakte radio-Bagdad bekend, dat kolonel Sjawaf maandagochtend, na een bom bardement van zijn hoofdkwar tier door de luchtmacht, door zijn officieren en manschappen is gedood. De regering had een prijs van 100.0CO gulden op zijn hoofd ge steld. Radio-Mosoel sprak echter de berichten van radio-Bagdad te gen en herhaalde dat de opstan dige troepen naar Bagdad op- Een hogedrukgebied boven Zuid-Scandinavië beheerst thans het weer in grote delen van Europa. Hoewel het zich lang zaam naar het oosten verplaatst zal in ons land ook dinsdag de invloed ervan blijven bestaan, WOENSDAG 11 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.01 3.36 4.16 4.2G n.m. 3.22 3.57 4.37 4.47 ZON MAAN op onder op onder maart. 10 7.08 18.34 7.21 19.58 11 7.06 18.36 7.44 21.03 13 7.01 18.39 8.34 23.08 14 6.59 18.41 9.03 15 6.57 18.43 9.36 0.08 zodat het overwegend zonnige en droge weer voortduurt. Het hogedrukgebied houdt te zamen met een depressie boven de Middelliandse Zee een ooste lijke stroming in stand. De lucht die hiermee toestroomt is tame lijk koud vooral in het noorden van Nederland. Maandag werden daar maximum temperaturen van omstreeks 7 graden ge meten, terwijl het in het zuiden omstreeks 13 graden werd. Grote veranderingen in de temperaturen zijn vandaag niet te verwachten. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Overwegend zonnig. Droog en overwegend zonnig weer met een matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. rukken. De rebellenradio noem de Kassem een „waanzinnige premier" en riep de bevblking op te verhinderen dat Kassem ontsnapt. Radio-Mosoel zond later een redevoering van kolonel Sjawaf uit, waarin deze de „leugens" van radio-Bagdad tegensprak. Hij zei dat de „dictatuur" van Kassem op zijn eind liep. Sjawaf beloofde dat hij de beginselen van de revolutie van vorig jaar juli zou verwezenlijken. Een Nederlandse zakenman, de lieer Van Ulsen, die maandag uit Bagdad in Cairo arriveerde, verklaarde dat hij in de straten van de I raak.'- hoofdstad schreeuwende menigten had ge zien en dat het er uit zag alsof elk ogenblik een revolutie kon uitbreken. Er werd door het le ger in de straten van Bagdad gepatrouilleerd, zei hij. „Reuter" meldt uit Washing ton dat het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken maandag heeft medegedeeld dat de Amerikaanse ambassade geen aanwijzingen heeft verstrekt over de noodzaak om Ameri kaanse burgers uit Irak te doen wegvoeren wegens de revolutie. Een woordvoerder deelde mede dat de normale voorzorgsmaat regelen zijn genomen. De Ame rikanen zijn gewaarschuwd zich niet op straat te begeven en de Amerikaanse scholen in Bagdad zijn tijdelijk gesloten. Er bevinden zich ongeveer 1100 Amerikanen in Irak; 164 hunner wonen in het noorden. In de straten van Bagdad hou den vrouwen en kinderen nog steeds betogingen ten gunste van premier generaal Kassem. Alhoewel laatstgenoemde de leden van de z.g. volksverzets- troepen niet voor dienst heeft opgeroepen, trekken hiertoe be horende mannen en vrouwen in khaki gekleed door de straten van Bagdad. De bioscopen in de Iraakse hoofdstad zijn gesloten. De win kels waren wel open, doch zij sloten vroeg.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1