Amerikaanse politiek niet meer Dassief Chroesjtsjef in Berlijn Vrouw bij roofoverval omgekomen De spionage in België W eeroverzicht Alarm op Le Bourget voor K.L.M.-V iscount Aanvallen op ondernemingen in Noord-Sumatra HOOGWATER Geen blokkade van West-Berlijn salens „rebèrf" ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT frankering bij abonnement: Terneuzen. jirecteur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2078 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct MAANDAG 9 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4621 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen advertentie /2,2b. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels 1,Iedere regel mee* 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetalkig. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrev Advertentieprijs per mm 15 ct: minimum p«* Bureau van dit Blad, 20 cent meer. De republikeinse senator Ken neth Keating heeft zondag voor de New Yorkse radio verklaard, ddt president Eisenhower hem de verzekering heeft gegeven dat de Ver. Staten niet alleen maar wachten tct de Rassen de volgen de zet zullen doen inzake de kwestie-Berlijn, doch wei dege ls een eigen plan in dit opzicht hebben. De senator gaf echter geen bij zonderheden over dit plan. Hij zei alleen dat er positieve aanwij- GEEN OORLOG OM BERLIJN De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammar- skjoeld, is er zeker van dat om de kwestie-Berlijn geen oorlog zal onsstaan. Hammarskjoeld, die een aantal Oostaziatische landen bezoekt, verklaarde za terdag n.a.v. deze kwestie op een persconferentie in Rangoon: „Ik kan slechts herhalen wat de heer MacMilian heeft gezegd, nl. dat oorlog door gemodder en misverstand ontstaat. Ik weet dat beide partijen geen oorlog wensen." Het Duitse vraagstuk Bij het nieuwe geallieerde overleg over het Duitse vraag stuk, dat maandag in Parijs be gint, zal Amerika vertegenwoor digd worden door een delegatie van zes man. Leider is Martin Hillenbrand, directeur van het bureau voor Duitse zaken van het State Department. Behalve Amerika nemen Frankrijk. West-Duitsland en Bngeland aan de besprekingen deel. DE KOLENSITUATIE IN NEDERLAND £>e Nederlandse kolenproduk- tie (exclusief bruinkoolbriketten en gascokes) heeft in januari j). volgens de voorlopige bere keningen 1.069.202 ton bedragen tegen 911.845 ton (definitief cij fer) in december. De gemiddelde produktie per werkdag steeg van 39.650 ton tot 42 770 ton. De invoer vertoonde een da ling en bedroeg in januari vol gens de voorlopige gegevens 549.009 ton tegen 754.782 ton in december jl. In december jl. waren in totaal 1.280.925 ton kolen beschikbaar voor binnenlands verbruik, nl. 526.143 ton aangevoerd uit Lim- bttrg en de invoer van 754.782 ton. Voor de grootindustrie was beschikbaar 879.596 ton en voor huisbrand en kleinindustrie 401.329 ton. Eerste kievietsei gevonden. In een weiland aan de Lage Veldweg te Lunteren vond de 12- jarige Wim Wagensveld, wonen de aan de Meulunterseweg tel Lunteren, zondagmorgen het eerste kievietsei van dit jaar. De jongeman is voornemens het ei persoonlijk aan Koningin Juliana aan te bieden. zingen zijn dat de politiek van vastberadenheid en kracht vrucht begint af te werpen. Hij wees in dit verband op de koersverandering van Chroesj tsjef, die eerst niets wilde weten van een conferentie van oostelij ke en westelijke ministers van Buitenlandse Zaken en zich nu hiermee akkoord heeft ver klaard. DE KWESTIE BERLIJN President Eisenhower heeft persoonlijk de leiding op zich ge nomen bij de behandeling van de crisis rond Berlijn en liet Ameri kaanse congres verteld dat hij geen extra geld nodig heeft voor raketten ot' klassieke wapens i.v.m. deze crisis, zo weet de „New York Times" te melden. Het blad schrijft dat deze ver klaring het voornaamste punt is geweest van de twee besprekin gen die Eisenhower vrijdag heeft gevoerd met de topfiguren van de democratische en republikein se partij uit het congres en voor aanstaande leden van de commis sie voor buitenlandse en militai re zaken van senaat en huis van aigevaardigden. Bij dit overleg is men tot vol komen overeenstemming geko men over het principe dat de Ver. Staten, zo het nodig mocht zijn, beter een oorlog kunnen riskeren dan zich door de Russen uit Ber lijn laten verdrijven. SENATOREN BEZORGD Drie Amerikaanse senatoren van de democratische fractie heb ben zaterdag blijk gegeven van hun ongerustheid inzake de kwestie-Berlijn. Zij achten vijan delijkheden niet uitgesloten. Se nator Hubert Humplirey, die kortgeleden te Moskou een on derhoud met Chroesjtsjef heeft gehad, verklaarde in Milwaukee, dat de Russische premier een po litiek voert, die zich beweegt „langs de rand van de afgrond". Als het i.v.m. de kwestie-Ber lijn tot vijandelijkheid mocht ko- Japanse oud-premier Hatojama overleden Isjiro Hatojama, .die van 1954 tot 1956 premier vaïi Japan was, is zaterdag op 76-jarige leeftijd overleden. men, dan zal het zeer moeilijk zijn deze te beperken tot gevech ten met klassieke wapens, aldus deze senator, die de Amerikaanse regering verweet de Russen tot nu toe nog geen enkel construc tief tegenvoorstel te hebben ge daan. Hij verklaarde ongerust te zijn daar de V. S. z.i. zelfs mili tair niet voldoende zijn uitgerust om deze tragische situatie het hoofd te kunnen bieden. Senator Stuart Symington ver klaarde in een rede op. een bij eenkomst van democraten te Clarksburg (West-Virginia) dat er een werkelijk gevaar bestaat. Het is mogelijk dat er een oorlog uitbreekt of dat de Ver. Staten op schandelijke wijze moeten capitu- leien inzake de kwestie-Berlijn, aldus senator Symington. Hij zei dat de veiligheid van de V. S. rechtstreeks bedreigd wordt door de machtigste en meest meedo genloze dictatuur van de wereld. Senator John Sparkman gaf in een vraaggesprek voor de radio als zijn mening te kennen dat de toestand rond Berlijn zeer ge vaarlijk is. Ik hoop, dat ik onge lijk heb, maar ik heb het gevoel dat het Amerikaanse volk zich dit gevaar niet helemaal bewust is, zo zei deze senator. Prijsverhoging voor enkele aardolieprodukten Als gevolg van prijsstijgingen op de wereldmarkt, zullen met ingang van vandaag 9 maart de verkoopprijzen Voor enkele aard olieprodukten in Nederland wor den verhoogd. De prijs van petroleum voor huishoudelijk gebruik wordt cent per liter hoger; tractor- petroleum en dunne stookolie worden ƒ0,20 per 100 liter duur der. Verder worden de prijzen voor gasolie, huisbrandolie en autogasolie verhoogd met 0,30 per 1C-0 liter. AdvertentifJ 4» kapp»r«t) W tipdif» C3«W madst 16 brtwwtrjjsh-oat 9 foftwuzsti de nieuwe modelijn „chatte" De Sowjetrussische premier en partijleider Nikita Chroesjtsjef, die een bezoek aan Oost-Duits- land brengt,'is zaterdagavond uit Leipzig in Oost-Berlijn aangeko men, waar hij werd begroet door de Oostduitse eerste minister Grotewohl en de eerste secreta ris der Oostduitse communisti sche partij Ulbricht. Chroesjtsjef stapte op het Straussberger-Plein, aan het ein de van de Stalin-laan, uit zijn auto en wisselde handdrukken met de Oostduitse leiders. Zijn aankomst werd door tien duizenden personen gadegesla gen. Vele belangstellenden had den fakkels bij zich. Chroesjtsjef kreeg een boeket bloemen. Hij wuifde hiermee naar de menigte, die hem toe juichte en gedurende verscheide ne minuten „Croestjef, Chroesjt sjef" riep. Onder degenen, die hem be groetten, bevond zich de eerste partij-secretaris van Oost-Ber lijn, Paul Verner. Deze hield een welkomstwoord, waarin hij ver klaarde dat Chroesjtsjefs ver blijf in Oost-Berlijn de Russische De 67-jarige in Zwolle geboren mej. Carolina Belles, eigenaresse van een kleine kruidenierswinkel aan de Bankastraat 22 in Am sterdam, is in de nacht van za terdag op zondag, vermoedelijk om half vier, liet slachtoffer ge worden van een roofoverval. De door twee bovenburen zon dagochtend telefonisch gewaar schuwde Amsterdamse politie trof de alleenwonende vrouw om kwart voor negen geheel door een deken bedekt in het slaapka- piertje achter de winkel dood in haar bed aan. Zowel haar handen als haar voeten waren met sterk raamkoord samengebonden. Aan gezien er in de winkellade slechts nog enkele kwartjes en dubbel tjes werden gevonden, neemt de politie aan, dat de dader(s) er met geld vandoor is (zijn) ge gaan. Het Belgische ministerie van Justitie heeft zaterdag nadere bij zonderheden bekendgemaakt over de spionagekwestie, waarbij een lid dei- Poolse ambassade in Brussel betrokken is geweest. De Belgische veiligheidspolitie had vorig jaar opgemerkt dat de Pool, een zekere Matusiak (en niet Adamski zoals vrijdag werd gemeld), op zijn schijnbaar on schuldige zwerftochten door Brussel dikwijls een bioscoop binnenging, doch dat hij er nooit de gehele voorstelling bijwoonde. Op 25 juli 1958 slaagde een in specteur er in de hand te leggen op een kleine zaklantaarn dig de Met 18 passagiers aan boord was gezagvoerder De Volder za terdagmorgen 10.20 uur met een K.L.M.-Viscount van Schiphol vertrokken voor de dienst naar Parijs. Omstreeks 11.30 uur ver scheen het viermotorig schroef- turbinevliegtuig boven het vlieg veld van Le Bourget, waarbij bleek, dat het groene controle lampje van het rechterwiel van het landingsgestel niet brandde ten teken, dat dit waarschijnlijk niet „gelocked" was. Het groene controlelampje voor het linkerge deelte was wel gaan branden. Onmiddellijk waarschuwde ge zagvoerder De Volder de contro letoren van Le Bourget, waarna ogenblikkelijk brandweer, ambu lance en andere instanties in het geweer werden geroepen om bij een moeilijke landing assistentie te verlenen. Intussen deelde cap tain De Volder aan de toren mee, dat hij ruim 2 uur boven de luchthaven zou blijven cirkelen teneinde de benzine, die zich nog in de tanks bevond, op te maken. Intussen waren in het toestel alle maatregelen door de beman ning genomen om de passagiers op een moeilijke landing voor te bereiden, immers de mogelijkheid bestond, dat ais het rechterwiel niet „gelocked" was, het toestel bij het neerkomen op de baan rechts zou doorzakken. Aan de passagiers werd gevraagd op de stoelen van de linkerzij plaats te nemen, teneinde bij het landen op het beton zo weinig mogelijk ge wicht op het rechterwiel te doen drukken. Verder had het cabine personeel aan de passagiers ver zocht de brillen af te zetten, de dassen los te maken en de schoe nen uit te doen en voorts vulpen nen en horloges op te bergen. Bij een „harde" landing zouden de passagiers door deze voorwerpen dan niet gewond kunnen raken. De gezagvoerder had via de gronddienst op Le Bourget ook aan Schiphol om instructies ge vraagd en van de zijde van de K.L.M. op de Amsterdamse ha ven was men volkomen akkoord gegaan met de maatregelen door captain De Volder getroffen. Na 2 uur en 15 minuten te neb ben rondgecirkeld besloot gezag voerder De Volder de landing uit te voeren. Op het ogenblik dat de wielen de grond raakten merk te de K.L.M.-captain onmiddellijk dat het rechterwiel wel degelijk „gelocked" was. Waarschijnlijk is een fout in de elektrische gelei ding de oorzaak geweest, dat het rechter groene lichtje niet was gaan gloeien bij de controle in de lucht. In het restaurant werd aan de complete bemanning van het K.L.M.-toestel champagne aange boden en de stewardess werd door de passagiers met bloemen gehuldigd. De heer André Ar- gaud. een Fransman, die in Am sterdam was ingestapt, vertolkte namens allen de dank voor het voortreffelijk optreden van de be manning. „Natuurlijk voelen wij ons allemaal opgelucht, nu dit avontuur achter de rug is. De be manning heeft zich fantastisch gedragen. Pool op 'n toilet van de bioscoop „Variétés" had verborgen. In de zaklantaarn waren 300 dollar en een microfilm verborgen. Nadat in ijltempo van de film afdruk ken waren gemaakt, werd de zak lantaarn weer op het toilet ver stopt, doch men slaagde er later niet in de Poolse-agent te betrap pen die het geld en de microfilm kwam halen. De film verstrekte echter niet alleen gegevens over een nieuwe z.g. „dode brievenbus" die ge bruikt zou worden, bij een in gang van de wereldtentoonstel ling doch tevens een ingewik keld codestelsel. In een café werd nog een ge heime brievenbus ontdekt. In juli kon de man die de brievenbus ge bruikte, worden geïdentificeerd, doch men liet hem voorlopig on gemoeid. Wel werd het „postver keer" via de geheime brievenbus sen in beide richtingen zorgvul dig gecontroleerd. Daarbij bleek dat de Poolse inlichtingendienst ook met radiouitzendingen werk te. De agent moest n l. een radio toestel van een bepaald type ko pen, en op elke 4e en 18e dag van de maand op een golflengte van 46,5 meter afstemmen. De uitzen dingen werden op de 5e en de 20e van elke maand herhaald op een golflengte van 43,1 meter. Als herkenningsmelodie werd een Deens liedje uitgezonden. De Poolse inlichtingendienst wenste inlichtigen te ontvangën ever eventuele geallieerde gehei me diensten in België, over Pool se organisaties die tijdens de we reldtentoonstelling Polen wilden overhalen politiek asiel in België to vragen, over radio-Vrij-Europa en over de organisatie en activi teit van Poolse emigranten in België en de aangrenzende lan den. Daarbij moest de Poolse agent de verblijfplaats van voor aanstaande Poolse emigranten in België en naburige landen opspo ren en nauwkeurige bijzonderhe den over elk van hen melden. Na gegaan moest worden, of op die mensen druk zcu kunnen worden uitgeoefend om hen tot samen werking met de Poolse geheime dienst te verplichten. Toen de spionage begin van dit jaar gevaarlijk voor de Belgische veiligheid begon te worden, be sloot men in te grijpen. De Pool Matusiak werd gearresteerd. Zijn agent is eveneens aangehouden, doch de naam is niet bekendge maakt. Om half vier hoorden een ver pleegster en haar zuster, die in een gehuurde kamer op de eerste étage van het pand boven de win kel sliepen, lawaai en gestommel, misschien ook wel gegil, doch doch daarover bestond zondag middag nog geen zekerheid, aan- daarover bestond zondagna- ochtend vroeg het huis hebben verlaten en naar men meent te weten naar Antwerpen zijn ge reisd. Ze werden 's avonds weer terugverwacht. De verpleegster belde om half negen aan bij een melkboer in de Bankastraat en vroeg of ze de po litie even mocht bellen. Ze ver moedde dat er iets aan de hand was, omdat ze door de winkel deur had gezien, dat de verbin dingsdeur naar het slaapkamer tje open stond, iets wat nooit het geval was geweest. Tot hun verbazing troffen de agenten te winkeldeur niet op slot. Zij traden binnen en troffen zowel in het slaapkamertje als in de daarachter gelegen serre, die als huiskamer dienst deed, een enorme chaos aan, vermoedelijk veroorzaakt doordat het slachtof fer zich heeft pogen te verweren. Bedekt door de dekens vonden zij de in nachtjapon gehulde oude vrouw. De arts D. C. Canne van de G. G. en G.D. stelde met behulp van een hem door de politie verstrek te speciale lijkenthermometer vast, dat het slachtoffer inder daad pas enkele uren dood kon zijn. Vermoedelijk hebben de daders via de naburige openbare lagere school de achterkant van de wo ning weten te bereiken en zijn na de overval aan de voorkant door de winkeldeur weer verdwenen. De sleutel werd zondagochtend bij de deur op de grond aange troffen. Zondagavond werd het resul- Ramp in Mexico. Tengevolge van het drinken van methylalcohol zijn tot nu toe in het gebied van Monterrey (Noord-Mexico) 25 mensen over leden en circa 30 blind geworden. Men vreest dat de ramp een nog veel grotere omvang zal aan nemen, want men heeft van de 5.000 liter methylalcohol, die uit geparkeerde tankwagens zijn ge stolen, tot heden nog maar een klein gedeelte teruggevonden bij een slijter. In het ziekenhuis van Monter rey voeren de artsen een wanho pig geve. lit om liet leven van de talrijke slachtoffers, die daar ver pleegd worden, te redden. De meeste gevallen zijn echter hope loos. R.K. priesters zijn hier vrij wel onafgebroken bezig met het geven van de absolutie. De Mexi caanse politie waarschuwt de be volking voortdurend via de ra dio. OOSTENRIJK De Oostenrijkse socialistische partij, die sinds het einde van de oorlog het land in coalitie met de volkspartij geregeerd heeft, heeft geen bezwaar tegen algemene verkiezingen, zoals door de volkspartij geëist wordt. Zij zullen in mei worden gehou den. Donderdag zei de voorzitter van de volkspartij, kanselier Julius Raab, dat de socialisten tegen uitvoering van het rege ringsprogram van 1956 zijn. volkspartij heeft 82 en de socia listen 74 zetels in de Kamer. De communisten bezetten er drie en de vrijheidspartij zes. taat van de sectie bekend ge maakt: op het lichaam van de vrouw was geen enkel spoor van geweld aangetroffen. Aangeno men wordt dat zij dus van angst of schrik aan een hartverlam- ming gestorven is. Tot de buren had ze de laatste jaren wel over een zwak hart geklaagd. Opruimingswerk in Belgische mergelgroeven gestaakt Het opruimingswerk in de mergelgroeven van Zichem-Zus- sen-Bolder is nu definitief ge staakt wegens de grote opper vlakte van de instorting. De tien vermiste lijken zijn niet gevon den. Het werk heeft tien weken geduurd. CONFERENTIE IN OOST-BERLIJN? Het Westduitse nieuwsbureau DPA verneemt uit Leipzig, dat de leiders van de communisti sche partijen in Polen en Tsje- cho-Slowakije, Gomulka en No- votny, vermoedelijk deze week naar Oost-Berlijn komen voor een bespreking met Chroesjtsjef. premier in de gelegenheid zou stellen te beraadslagen over West-Berlijn en een Duits vre desverdrag. Chroesjtsjef antwoordde met een toespraak van vijf minuten, waarin hij o.m. verklaarde: „Handel kan slechts in vredestijd worden gedreven. Onze zaak is rechtvaardig en wij zullen erin slagen onze opvattingen te doen zegevieren. Wij schrijden on wrikbaar voort in de richting van het communisme". Toen hij uitgesproken was zongen de aanwezigen een oud lied der Duitse socialisten „Broe der, op naar de zon der vrijheid". Chroesjtsjef zong ook mee. Tussen toeschouwers en de Russische leider bevond zich een rij Oostduitse soldaten. Alle Oostduitse openbare ge bouwen en vele particuliere wo ningen waren ter1 ere van Chroes jtsjefs komst met de Oostduitse vlag en rode banieren versierd. Boven bruggen waren span doeken aangebracht, waarop te lezen stond „Voor een vredes verdrag met Duitsland" en „Wij groeten onze Sowjetrussische gasten". Oóst-Duitsland zal West-Ber lijn niet blokkeren, heeft pre mier Otto Grotewohl van Oost- Duitsland zondagavond ver klaard op een receptie in Oost- Bicrlijn ter ere van Chroesjtsjef. Grotewohl zei dat Oost-Duits- land geen misbruik zal maken van de overdracht van de Russi sche bevoegdheden in Oost-Ber lijn en de vrede in gevaar zal brengen. OLLENIIAUER VANDAAG BIJ CHROESJTSJEF. De leider van de sociaal-demo cratische partij in West-Duits- Land, Ollenhauer, zal vandaag 'n onderhoud hebben met premier Chroesjtsjef van de Sowjet- Unie, meldt D.P.A. Het initiatief tot het gesprek is uitgegaan van Chroesjtsjef. De kwestie van de Koreanen in Japan Noord-Koi;ea heeft een Ja pans voorstel om via het Inter nationale Rode Kruis te Genève te spreken over de repatriëring van 110.000 Koreanen uit Japan, van de hand gewezen. De voor zitter van het Noordkoreaanse Rode Kruis verklaarde zich al leen bereid tot rechtstreeks over leg. Zoals gemeld verzet Zuid- Korea zich met kracht tegen de voorgenomen repatriëring. Vertegenwoordigers van cul tuurmaatschappijen in Djakarta hebben medegedeeld, dafc opstan delingen hun overvallen op Britse en andere rubberondernemingen in Noord-Sumatra na een onder breking van twee maanden heb ben herval. De opstandelingen trekken in groepen van 40 tot 50 man clcoi het afgelegen gebied op 300 km ten zuiden van Medan. Fabrieken, voorraden rubber en vrn:htauto's worden in brand ge stoken en huizen geplunderd. De Nederlandse tweede admini strateur van de Britse onderne ming Sungei Rumbih heeft het vorige weekeinde kunnen ont snappen om te waarschuwen, dat Ongeregeldheden in Braziliaanse stad De hoofdcommissaris van po litie van Goiania, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Goiaz, is in hechtenis genomen naar aanleiding van gevechten tus sen de politie en leerlingen van middelbare scholieren, die pro testeerden tegen verhoging van het schoolgeld. 125 mensen lie pen verwondingen op. Van de 32 ernstig gewonden is er één overleden. De verhoging van het school geld met 60 procent heeft er toe geleid dat in geheel Brazilië in totaal anderhalf miljoen leer lingen staken. Studentenorgani saties en enige vakbonden over wegen een sympathiestaking als de regering de omstreden maat regel handhaaft. NJASSALAND De overheid in Njassaland heeft aan verslaggevers meege deeld, dat zij door het gehele protectoraat mogen reizen, al leen niet per vliegtuig. Zij zul len evenwel geen bescherming van de militairen genieten en zij moeten voor hun eigen vervoer, voedsel en onderdak zorgen. de plantage werd aangevallen. De opstandelingen plunderden de woning van dè Britse administra teur en stichtten brand in de fa briek. De politie in Noord-Sumatra heeft medegedeeld, dat 50 opstan delingen op 27 februari een aan val hebben gedaan op de onder neming Laut Tadur in Tebinting- gi. Kantoren en loodsen werden in brand gestoken. Drie vracht: auto's en 125 ton rubber gingen verloren. De schade wordt ge schat op 2.500.000 rupiahs. De Amerikaanse wapenleveranties aan Indonesië De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Suban- drio, heeft vrijdag meegedeeld dat de Ver. Staten voorbereidin gen treffen voor de levering van militair materieel voor de drie onderdelen van de Indonesische strijdkrachten. Volgens het persbureau Anta- ra zei de minister dit op een persconferentie na afloop van een bespreking met de Ameri kaanse ambassadeur Jones, De dag tevoren had de minis ter, eveneens volgens Antara verklaard dat er geen vertra ging was bij de aankoop van wapens voor twintig legerbatal- jons. Hij kon echter niet begrij pen waarom de Ver. Staten treuzelden met de levering van materieel voor de vloot en de luchtmacht. De verkiezingen in Frankrijk. Frankrijk ging zondag ter stembus voor het kiezen van een half miljoen gemeenteraadsle den in 38.000 gemeenteraden. Volgens ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Za ken ziet het er naar uit dat de communisten het grootste deel van de stemmen die zij vorig jaar verloren, hebben terug ge kregen en dat de Gaullistische partij enig terrein heeft verlo ren. De voorzitter van de Parijse gemeenteraad, die als gemeente raadslid herkozen werd, heeft aan de pers meegedeeld dat uit de gedeeltelijke uitslag voor Pa rijs blijkt, dat de conservatieven ongeveer 32 procent van de stemmen hebben gekregen, de Gaulisten 27 procent en de com munisten 30 procent. KOMPLOT IN IRAK. In Irak is een komplot tegen de regering ontdekt, meldt ra dio-Bagdad. De leider, kolonel Abdel Wahab El-Chawwaf. is voortvluchtig. Voor zijn aanhou ding is een beloning uitgeloofd. De kolonel stond aan het hoofd van een legerbrigade. Het Egyptische persbureau meldt dat de Iraakse tweede di visie, gelegerd in Kirkoek, ?n andere „vrije officieren" zich bij de opstand hebben aangesloten. Dit persbureau zegt verder, dat de revolutionairen het gebied van Mosoel beheersen en op gro te schaal steun krijgen. Volgens radio-Cairo is er in Mosoel een revolutionaire rege ring ingesteld. Westelijke ontwerpnota over het Westduitse vraagstuk. Amerika heeft een ontwerp nota over Berlijn en het Duitee vraagstuk opgesteld en be spreekt deze thans met de bond genoten Frankrijk, Engeland en West-Duitsland. Volgens het ontwerp gaat het Westen akkoord met een confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken, maar op vóór- waarde dat alle aspecten van het Duitse vraagstuk ter sprake kun nen worden gebracht. Polen en Tsjecho-Slowakije zouden aan de bespreking van kwesties als de Europese veiligheid kunnen deel nemen maar niet aan het overleg inzake Berlijn en een Duits vre desverdrag. Voorgesteld wordt de conferentie eind april of begin mei te Genve te houden. Of er later nog een topconfe rentie zou worden gehouden, zou afhankelijk zijn van de voortgang op de ministersconferentie. Een gebied van hoge luchtdruk dat zaterdag tussen IJsland eh Schotland ontstond, nam in bete kenis toe, terwijl het zich te vens verplaatste naar de Noord zee. Koude, droge, uit Scandi navië afkomstige lucht stroomde hierdoor via Denemarken naar ons land. De voorste begrenzing hiervan bereikte in de nacht van zaterdag op zondag de Wadden en trok toen nog maar heel lang zaam verder zuidwaarts, zodat het zich zondag vrijwel de gehele dag van west naar oost over het midden van ons land uitstrekte. In de provincies Groningen, DINSDAG 10 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.32 3.07 3.47 3.57 n.m. 2.49 3.24 4.04 4.14 ZON op onder maart. 9 7.10 18.32 10 7.08 18.34 11 7.06 18.36 MAAN op onder 6.57 7.21 7.44 18.52 19.58 21.03 Friesland en Drente werd het daardoor zonnig bij temperatu ren van circa 6 graden, in mid den-Nederland was het onafge broken zwaar bewolkt en viel af en toe regen, in de zuidelijke provincies steeg het kwik tijdens flinke opklaringen tot 10 a 13 graden. De oostwaartse verplaatsing van het hogedrukgebied brengt mede, dat de wind bij ons noord oostelijk tot oostelijk blijft, waar door het front dat de droge en koude lucht scheidt van de min der koude en wat vochtigere lucht boven Zuid-Nederland, daar zal stagneren. Het front zal geleidelijk verzwakken en in wolkenvelden uiteenvallen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig van maandag ochtend tot maandagavond. DROOG WEER. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden in het zuiden van het land, en elders zonnig. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Middagtem- peraturen van 6 graden in het noorden tot 10 graden in het zui den.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1