ROTTERDAMSCHE BANK JLm Neovman D. I C imeenteraad van Zaamslag BEURSO VERZICHT SPORTNIEUWS n rfltsci t)cs«m De radio-activiteit van de atmosfeer boven Europa en in de Euratom-Ianden SEGNI KRIJGT HET VERTROUWEN Lagere markt Nabeurskcersen EXPEDITIE DOOR OPGEHOUDEN SNEEUW DE ZOUTSCHADE UIT DE OORLOG EN DE WATERSNOOD SCHAKEN BILJARTEN M Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 7 maart 1954. Ver. van 2 maart. Voorzitter: II. D. Trimpe. Aanwezig alle leden. Secretaris: J. W. Kusee. De Voorzitter opent de verga dering door het uitspreken van het gebedsformulier. Na het aanbrengen van een tweetal correcties worden de no tulen der vergadering van 8 dec. j.l. vastgesteld. Naar aanleiding van een ver zoek om financiële steun door de afd. Zaamslag van de Algemene Bond van Ouden van Dagen wordt op voorstel van B. en W. het hiervoor op de begroting van 1959 geraamde bedrag van 150 verhoogd tot 345, te weten 75 voor een feestelijke jaarvergade ring en 270 voor de wekelijkse ontspanningsmiddagen, gerekend op 45 weken h 6 per week voor twee middagen en alleen gedu rende de tijd dat het Verenigings gebouw hiervoor wordt gehuurd. Met uitzondering van het bin nengekomen verzoek van de heer P. J. Willemsen om het trottoir voor het pand Plein 35 te verlagen, worden alle overige in gekomen stukken overeenkom stig het voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. B. en W. zijn van mening, dat de beslissing over het verzoek van de heer Willemsen tot hun competentie behoort en stellen voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. De heer Van Hoeve wil de heer Willemsen tegemoet komen door aan zijn verzoek te voldoen, te meer daar bij anderen op hun verzoek het trottoir werd ver laagd. De Voorzitter zegt dat dit niet geheel juist is. want er is ter dege een verschil of een trottoir verlaagd wordt voor een schuur tje of voor een werkplaats. De heer Florussen kan de zienswijze van de heer Van Hoeve delen en het trottoir ter plaatse willen verlagen. De heer De Visser zegt het standpunt van B. en W. wel te kunnen begrijpen, maar voor de veiligheid is het van groot be lang, dat zware materialen niet over de tamelijk hoog liggende trottoirband in de werkplaats moeten worden gesleept. In deze moet gelden gelijke monniken gelijke kappen. Laten B. en W. het verzoek nog eens rustig be kijken. De heer Serrarens is voor in williging van het verzoek. De Voorzitter deelt mede, dat het college over het ingekomen schrijven van de heer Willemsen nog eens zal beraadslagen. Van de provinciale commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande ih Zeeland en van de Afdeling Zaamslag van de Nederl. Bond van Plattelands vrouwen. zijn verzoeken ontvan gen om de kosten van zaalhuur voor een kookcursus voor reke ning van de gemeente te nemen. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen, echter met een maxi mum van ƒ45 per verzoek. Z. h. s. stemming verleent de raad hieraan zijn goedkeuring. De heer Florussen vraagt in verband hiermede wanneer nu eens zal worden aangevangen met de bouw van een openbare lagere school. De Voorzitter antwoordt dat het aantal leerlingen voortdu rend vermindert, zodat de uitvoe ring van de bouw wel moeilijk wordt. Het nieuwe schetsplan voor de bouw van een tweeklas- sige school is de inspecteur van het lager onderwijs te Goes toe gezonden. De heer Florussen: Met een beetje goede wil had de nieuwe school er al gestaan. De Voorzitter wijst dit verwijt aan het adres van B. en W. af. Er is in de boezem van het col lege geen onwil indeze, maar men kan niet ontkennen, dat het aan tal leerlingen jaarlijks minder wordt. B. en W. zijn overtuigd, dat er een voorziening moet wor den getroffen. B. en W. delen mede, dat met ingang van 1 maart j.l. tot tijde lijk hoofd van de openbar* lagere school is benoemd de heer Ch. M. Weststrate, gepensioneerd hoofd ener o. 1. school te Ter- neuzen. Met ingang van dezelfde datum is tot tijdelijk onderwij zer benoemd de heer P. J. Eijke, gepensioneerd onderwijzer te Terneuzen. De heer De Visser vraagt of er voor het aantal leerlingen be paalde normen zijn gesteld. Zou den B. en W. nu eens met spoed een onderzoek willen instellen of er al of niet tot bouwen van de school kan worden overgegaan, dan weten wij tenminste of de school er zal komen of niet. De heer De Feijter wijst er op, dat feitelijk de leerkrachten zijn weggelopen. De heer Florussen zegt dat er kinderen zijn, die de onderwijzers een kwaad hart toedragen en zich zeer onbehoorlijk gedragen. De Voorzitter: Dat nog niet tot bouwen kan worden overge gaan is niet te wijten aan gebrek aan activiteit van de zijde van B. en W. Wij zullen echter trachten zo spoedig mogelijk uit de narig heid te komen. Maar het is be kend dat ambtelijke molens lang zaam draaien. Op zijn verzoek is aan de heer L. A. Verberkmoes wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd met ingang van 1 april 1959 eer vol ontslag verleend als gemeen tewerkman. Voor deze betrekking hebben zich 24 sollicitanten aangemeld, waaruit B. en W. de volgende al fabetische aanbeveling hebben opgemaakt: 1. C. M. Goossen, Polderstr. 14. 2. C. Hamelink, Inlage C 143. 3. C. den Hamer, Puntstr. 6. De heer De Fejjter merkt op, dat er onder de sollicitanten nog al mensen op leeftijd waren. Was hiervoor geen grens gesteld? De Voorzitter antwoordt dat zulks niet het geval was en is daarop bij het samenstellen van de aanbeveling ook niet gelet. Na de benoeming zal de benoem de een bewijs van goed gedrag moeten overleggen en ook een geneeskundige verklaring. Bij de nu volgende stemming worden uitgebracht 11 stemmen. Hiervan verkrijgen de heren C. M. Goossen 7 stemmen. C. den Hamer 3 stemmen en één stem is blanco. Alzo benoemd de heer C. M. Goossen. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming werden achter eenvolgens, overeenkomstig de voorstellen van B. en W., aange nomen: de vaststelling der voorschot ten ingevolge de Lager Onder wijswet 1920 op de gemeentelijke vergoeding 1959 voor de bijzon dere scholen en deze bepaald voor de school in de Riemens- straat op ƒ5970, voor de school op de Reuzenhoek 2820 en voor de school in de Polderstraat op ƒ5940; de vaststelling vijfjaarlijkse af rekening ingevolge de Lager Onderwijswet 1920 over de pe riode 1953 tot en met 1957; medewerking verleend aan de Vereniging voor Chr. Volksonder wijs voor de bouw van een leer middelenbergplaats. fietsenstal ling en een spreekkamer voor het hoofd der school en zodra de gemeente de vrije beschikking heeft over de daarvoor benodig de grond, zal deze aan genoemde vereniging worden verkocht; de verordening op de heffing van precariorechten voor het heb ben van een benzinepompinstal latie wordt gewijzigd; de verordening op de heffing van haven-, kaai- en plaatsgelden wordt overeenkomstig een ver zoek van de minister van Binnen landse Zaken eveneens gewijzigd; tenslotte wordt een wijziging van de Kinderbijslagverordening goedgekeurd. het voorstel tot het verlenen van financiële medewerking aan de Oranjevereniging in verband met feestelijkheden te houden op 30 april a.s., op welke dag H. M. Ko ningin Juliana haar 50-verjaar- dag hoopt te herdenken. Op 30 april 1959 hoopt H. M. Koningin Juliana Haar 50e ver jaardag te vieren. Het ligt in de bedoeling van de Oranjevereniging op die dag een feest van bescheiden omvang te organiseren. Voor de financiering zal een inzameling van gelden worden gehouden in de periode van 9 tot en met 25 maart 1959, terwijl voorts nog getracht zal worden door de uitgifte van een pro gramma een inkomstenbron te scheppen. Gevraagd wordt voor de uitga ven van het feest een garantie te verlenen tot een bedrag van 1000. Burgemeester en wethouders stellen voor hiertoe te besluiten. In de gemeentebegroting 1959 werd voor het kinderfeest, dat op andere jaren ter gelegenheid van de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard werd gegeven, een be drag geraamd van 200. In het algemeen feestprogramma voor 30 april zullen enkele uren wor den gereserveerd voor de school kinderen. Voor de hieraan ver bonden kosten kan het geraamde bedrag van 200 worden ge bruikt. B. en W. stellen tevens voor een bedrag van ƒ300 te voteren voor het aanbieden van een blijvend aandenken aan de leerlingen van de kleuterschool en van de lagere scholen. Op een vraag van de heer Van C'adsand geeft de voorzitter een toelichting op het voorlopig pro gramma, dat het bestuur der Oranjevereniging voornemens is ten uitvoer te brengen. Voorstellen inzake de exploi tatie van het uitbreidings plan Polderstraat. Op 3 juli 1953 kocht de ge meente van de fam. De Moor een perceel bouwgrond in de Polder straat ter grootte van 1.40 ha. Deze grond was, met meer, verpacht aan de heer J. de Klerk. In overleg met de pachter werd overeengekomen dat de gemeen te over grond met een opper vlakte ter grootte van de be nodigde grond over de bouw van gemiddeld 4 woningen per jaar zou kunnen beschikken, zonder schadeloosstelling verschuldigd te zijn. Indien door de heer De Klerk meer grond zou moeten worden afgestaan en/of indien grond met vruchten er op zou moeten worden afgestaan, zou daarvoor in onderling overleg tussen de gemeente en de pachter een schadeloosstelling worden vast gesteld en uitgekeerd. De pacht liep tot 1 okt. 1956. Bij raads besluit dd. 24 oktober 1955 (goedgekeurd door Ged. Staten van Zeeland dd. 10 april 19561 werd de overgebleven grond (1.38.15 ha) opnieuw aan de heer De Klerk verpacht voor 6 jaar voor f 57,per gemet (voordien ƒ47,50). In het ontwerp-pachtcontract werd een bepaling opgenomen zoals voordien mondeling was overeengekomen. De Grond kamer kon met deze bepaling niet akkoord gaan, waarna, in overleg met de pachter, en met de handhaving van de bestaan de mondelinge overeenkomst in zake de 4 woningen per jaar, de bepaling werd opgenomen dat schadeloosstelling zou worden geregeld overeenkomstig art. 31 van het Pachtbesluit. Tot en met 1958 is de overeenkomst nage leefd en werd jaar voor jaar de pachtsom geregeld, met inacht neming van de opnervlakte van de verkochte percelen. Thans wenst de heer De Klerk hieraan niet meer mee te wer ken. De enige mogelijkheid is nu artikel 51, le lid van de Pacht wet toe te passen. B. en W. stellen voor te be sluiten tot het instellen van een vordering overeenkomstig de Pachtwet voor een gedeelte van de nog bij de heer De Klerk in pacht zijnde grond ter grootte van 2500 m2, en vragen de raad tevens machtiging zich, tij dens de procedure die hiervoor nodig is, zo nodig van rechts kundige bijstand te mogen voor zien. De heer Florussen geeft in overweging om maar al de grond voor de gemeente te vorderen en de dan nog beschikbare grond voor volkstuintjes te bestemmen. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. zullen trachten alsnog met de heer De Klerk tot over eenstemming te komen. De heer De Feijter zegt dat hem de houding van de heer De Klerk tegenvalt. De heer De Kraker is van oor deel, dat wanneer men eenmaal zijn woord heeft gegeven, men dit ook gestand dient te houden. Eerst verleent de heer De Klerk zijn medewerking en thans wei gert hij dit. De Voorzitter stemt toe dat er inderdaad van woordbreuk ge sproken kan worden en wanneer men op een overeenkomst ver trouwt, valt het des te meer tegen. De heer Van Hoeve kan even min het standpunt van de pach ter goedkeuren. De heer De Visser vraagt wan neer de onderlinge overeenkomst werd gesloten- De Voorzitter antwoordt dat dit voor de eerste maal plaats vond in 1951 en bij hernieuwing in 1956. Het betreft de grond waarop 12 woningen moeten worden gebouwd. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Ingekomen is een schrijven van het bouwkundig bureau Fraanje te Terneuzen. waarin namens de heer H. L. J. Polvliet te Terneu zen verzocht wordt een perceel bouwgrond in het uitbreidings plan Polderstraat voor de bouw van een 6-tal woningen in optie te willen verstrekken voor een tijdvak van 6 maanden. Het betreft het perceel bouw grond achter de gebouwde wo ningen van de heren De Vos en Buijze. gelegen aan de linkerkant van de geprojecteerde dwars straat in het uitbreidingsplan vanaf de Polderstraat. B en W. stellen voor hiertoe te besluiten. echter onder beding dat eventuele levering van de "■rond niet zal plaats vinden vóór dat de gemeente de vrije beschik king over de grond heeft. Z.h.s. verleent de raad hieraan zijn goedkeuring. RONDVRAAG De heer D» Feijter informeert naar de verlichting te Spui. De heer Florussen vraagt wan neer de bomen op het Plein wor den geplant en op het plaatsen van grote betonpalen waar de kastanjeboom heeft gestaan. De heer De F raker wijst op de slechte verlichting in de buurt schap De Val. Verder dankt hij namens de Oranjevereniging het college van B. en W. en de raadsleden voor het verlenen van de door deze vereniging gevraag de financiële steun voor het te april a.s. De Voorzitter, de sürekers be antwoordend, zegt dat wat de verlichting on het Spui betreft, contact is ongenomen met B en W. van Axel en met het provin ciaal bestuur. Het is aldaar een orovinciale weg, die voor 2/3 deel op Axels- en voor 1/3 deel on Zeamslags grondgebied ligt. terwrl ook de provincie hierbij betrokken is. Wat betreft het planten van bomen on het Plein moet eerst de grond ter plaatse worden aangevoerd en vlak gemaakt, waarna de stenen zullen worden waarna de stenen zullen worden herlegd. In het najaar zal dan nen worden begonnen. De heren D" Feijter, De Kra ker en Van Hoeve geven er de voorkeur aan, om daar maar geen bomen meer te planten. De Voorzitter wijst er op dat ter plaatse grote betonnen palen genlaatst zijn. omdat de kleine palen geen affect sorteerden en niet werden ontzien. Aangaande de verlichting op de buurtschap De Val verzocht de voorzitter om, wanneer een lamp niet mocht branden, dit direct te willen melden op de -erretarie. Dit geldt ook voor de andere buurtschappen. De vergadering wordt hierop door de voorzitter met dankgebed gesloten. De toeneming in het gehalte van de radio-activiteit in de lucht boven West-Europa mag zeker niet worden toegeschreven aan de radio-actieve afvalstoffen welke afkomstig zijn van in de zes landen van Euratom gelegen installaties voor de kernenergie. Zij schijnt moeilijk anders te kun nen worden uitgelegd dan als een gevolg van de radio-actieve neerslag welke wordt veroor zaakt door kernontploffingen. Aldus luidt het antwoord van de commissie van Euratom op een door de heer S. A. Posthu mus (Nederland) gestelde vraag over de gegrondheid van pers berichten volgens welke de ra dio-activiteit van de lucht en van de neerslag sterk gestegen is, met name in de maand janu ari j.l. „De huidige gemiddelde waar den voor de radio-activiteit van de lucht blijven beneden de in de basisnormen van Euratom vastgestelde waarden; maar de voortdurende stijging, welke se dert meer dan een jaar wordt geregistreerd, brengt mede dat Euratom en de instanties van de lid-staten bijzonder veel aan dacht aan dit vraagstuk moeten wiiden", aldus het antwoord. Een vergadering van deskun digen van de zes landen, waar toe in januari 1959 door de com missie werd besloten, zal in april te Brussel worden gehou den en deze zal nagaan op wel ke wijze de methoden voor de contröle en de bepaling van de radio-activiteit van het water, de lucht en de bodem met el kaar in overeenstemming kun nen worden gebracht en hoe de resultaten moeten worden ge ïnterpreteerd. Zaterdag 7 maart 1 Antonio Segnl heeft in de Ita liaanse Senaat het vertrouwen gekregen. Er werden 143 stem men vóór en 97 tegen het pro gram van zijn homogeen cris- tydemocratische regering uitge bracht. De Kamer heeft het pro gram al eerder goedgekeurd, met 333 tegen 248 stemmen. Het Damrak was vrijdag, voor de laatste officiële beursdag van deze week, over vrijwel de ge hele linie lager. De handel was gering. Wallstreet sloot ver deeld en aldaar werd na beurs bekend, dat 4 van de 12 Federal reserve banken het dir<conto hadden verhoogd van 2(4 tot 3 procent. Hierop reageerde Am sterdam gistermiddag met koers, verliezen t.o.v. donderdag. Men was op het Damdak van me ning, dat Wallstreetlagere ope ningskoersen te zien zou geven. Hierop werd vooruitgelopen. De internationale politiek, i.v.m. de Berlijnse situatie, hield de kopers nog steeds uit de markt. De arbitrage gaf er de voorkeur aan dicht bij huis te blijven. Hier en daar vonden wat verkopen plaats, waartegen over hoegenaamd geen koopor ders stonden. Het gebrek aan Amerikaanse steun was oorzaak dat aandelen Philips op 525, c a. 6 punten lager noteerden, ver geleken bij de vorige slotkoers. De converteerbare obligaties Philips waren eveneens lager. Unilevers verloren op 459 circa 4 en AKU's op 2661; circa vijf punten. Kon. Olies oo 165 ruim 2 lager en een rijksdaalder bene den pariteit New York. K.L.M. werd wederom iets hoger gead viseerd. Van de scheepvaarten lagen aandelen Koninkl. Boot (don derdag met een omzet van no minaal ƒ251.000) goed in de markt. Scheepvaart Unies ver loren een puntje. Het gepubli ceerde jaarverslag van de Maat schappij Nederland, bracht een geringe winst voor de aandelen. Cultures stil en vrijwel op het slotniveau van donderdag. Se- nembah's waren echter iets be ter. Staatsfondsen bleven ge vraagd en aan de vaste kant. Premieleningen hoegenaamd on. veranderd. Verder werden nog geadviseerd aandelen Gerofa- brieken op 135 (140 laten), Berg- huizer Papier op 189 (194) ten gevolge van de dividendverla ging, Nederlandsche Aanne ming Maatschappij op 305 (304) en aandelen Allan en Co. op 10 laten. De gemeente Rotterdam koopt het complex N.V. Allan en Co. doch dit had geen invloed op de Handel en koerspublicaties op zaterdagen De Vereniging voor de Effec tenhandel deelt mede van de „voor- en nabeursmakelaars- groep" te hebben vernomen, dat zij in overleg met de daarvoor in aanmerking komende arbi tragehuizen in verband met het gesloten zijn van de buitenland se beurzen heeft besloten met ingang van heden 7 maart 1959 niet meer buiten de officiële beursuren te handelen op de za terdagochtenden. In verband hiermede zal de in 1954 door het bestuur aan de voor- en nabeursmakelaars- groep verleende toestemming tot publicatie van koersen, tot stand gekomen buiten de offi ciële beursuren, met ingang van heden uitsluitend transacties be. treffen, gedaan op maandag tot en met vrijdag. Dit betekent, dat het verbod tot publicatie van koersen, vervat in artikel 17 sub d van 't reglement voor de mo- tering, wederom onverminderd van kracht zal zijn ten aanzien van koersen van des zaterdags tot stand gekomen transacties. Grieks-Zuidslavisch communiqué In een op het Griekse eiland Rhodos uitgegeven communiqué verklaren president Tito van Zuid-Slavlë en premier Kara- manlis van Griekenland na hun besprekingen die twee dagen ge duurd hebben, dat de betrekkin gen thans zodanig zijn, dat zij grote mogelijkhkeden bieden voor overeenstemming op be paalde punten. Hierbij doelt men op het werk van de vier gemeng de commissies, die zich in Bel grado en Saloniki al een jaar be zighouden met financiële en cul turele aangelegenheden en met grensproblemen. Waarnemers merken op, dat er in het communiqué niet gespro ken wordt over het Ba! kan ver drag, dat in 1953 door Grieken land, Zuid-Slavië en Turkije is gesloten. koers van de aandelen. De Canadese maatschappij Massey-Ferguson Ltd wordt 13 maart a.s. ter beurze geïntrodu ceerd en verhandeld. Beursindices 4/3 5/3 6/3 Int. concerns 374.97 372.14 3S7.71 Industrie 181.65 181.08 181.43 Scheepvaart 140.25 140.47 139.16 Banken 148.99 148.34 150.79 Ind. fondsen 115.44 114.98 114.89 Algemeen 257.98 256.42 254.50 Kon. Olie: 166—167.50 ged. en laten (165.05) Uuilever: 460—464 459 VI Philips: 525—534' (.525-4 A.K.U. 269—270 266%) Conv. obl. Philips: 242 244 (239Va) DE KWESTIE-LACAZE Jean Lacaze, een van de hoofd personen in de beruchte kwestie. Lacaze. hcefl bekendgemaakt dat hij een proces zal beginnen tegen do oud-verzetsleider Camillc Rayon wegens beschuldigingen die hij in net openbaar heeft ge. uit. Rayon die kroongetuige in deze zaak is, beeft in Antibes ver klaard, dat dr. Lacour hem had omgekocht de aangenomen zong van mevr. Domenica Walter, de zuster van Lacaze, uit de weg te ruimen. Dr. Lacour, een vriend van mevrouw Walter, een van de rijkste vrouwen van Frankrijk, had de beschuldigingen reeds eerder tegengesproken en een aanklacht tegen rayon ingediend. De aangenomen zoon verklaar de onlangs dat hij het slachtoffer is van een komplot om zijn eer I aan te tasten en hem door dn gdoptie ongedaan te maken te I onterven. II 'aar U ook woont of werkt, de Rotterdamsche Bank ts altijd b'rmëit Uw bereik. De heer R. Gütlich te Rijs wijk, die met drie reisvrienden een tocht maakt naar de Ara rat in Turkije, heeft zijn activi teiten voorlopig voor 'n maand moeten staken. Het is onmoge lijk door te dringen in Oost- Turkije, zo laat hij weten. Er woeden sneeuwstormen en bij Erzurum ligt de sneeuw 4 tot 7 meter hoog. Een auto werd uit geschakeld. Op de Bolu-pas in Turkije verloor Verkenner 1 (de Ford) de sneeuwkettingen en gleed meer dan 3 km door tot de sneeuw het dak bereikte De deelnemers deden 16 uren over een afstand van 200 km. Men verspeelde practisch alle touw en een paar ski's. Drie autobanden gingen finaal aan flarden. Met medeweten van de Nederlandse ambasade is thans een groot deel van de expeditie- voorraad in Ankara opgeslagen. De jeep, de materiaalwagen, gaat thans door naar Noord- Iran, vanwaar men tegen eind maart hoopt te vertrekken naar de Ala Daghbergen om dus Ara rat vanuit de andere zijde te benaderen. De ministers Zijlstra en Wit te hebben op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Peijl meege deeld, dat door inwerking van zoutwater tijdens de overstro ming van de jongste wereldoor log en de watersnoodramp van februari 1953, in Zeeland en in andere provincies naar globale schatting resp. 6000 en. 20.000 woningen in meerdere of min dere mate zijn aangetast. Van toeneming van deze scha de is de ministers niets geble ken. De bewindslieden kondigen aan dat voor de zoutschade, die als gevolg van de stormramp is ontstaan, binnenkort een rege ling zal worden vastgesteld vol gens de wet op de watersnood- schade 1953. Voor de zoutschade uit de oor. log zal een soortgelijke regeling krachtens de wet op de mate riële oorlogsschaden worden vastgesteld. Aangenomen mag worden, al dus de ministers, dat bekend making van deze regelingen nog deze of de volgende maand zal geschieden, waarna met de af wikkeling van de schade een begin zal worden gemaakt. HET KANAALZONE- TOURNOOI 1959. In Sas van Gent werden don derdagavond de inleidende be sprekingen gevoerd ter voorbe reiding van het Kanaalzöne-tour- nooi 1959. Alle deelnemende verenigingen uit Gent en Zeeuws-Vlaanderen waren vertegenwoordigd. De vergadering, die onder lei ding stond van de heer J. H. Peeters uit Axel, had een vlot verloop. Als opvolger van de heer R. de Ridder werd tot alge meen wedstrijdleider benoemd de heer J. F. Verbrugge te Axel, Ds. Jan Seharpstraat 13. De A-groep zal dit jaar bestaan 33. Bolans schip ver dwenen; kapotgesla gen en waarschijnlijk met man en muis ver gaanHet is voor Eric de Noorman een harde noot om te kra ken. Vele van de goe de krijgers, die daar aan boord waren, heb ben jaar in jaar uit lief en leed met hem gedeeld en Bolan, de oude Gotenkrijger, was méér dan een on deraanvoerder, hij was een vriond geworden; één van de vreemde vriendschappen, waar de zwerver met 't aap je over sprak Terwijl hij langzaam overeind komt, ziet hij kortbij een beweging in de golven en even na elkaar duiken twee do delijk vermoeide krijgers uit het schuim tevoorschijn. „Zijn jullie van Bolans schip?", vraagt Eric snel, terwijl hü hen overeind helpt. De ene schudt het hoofd, de an der knikt bevestigend. Inmiddels hebben de krijgers bij de boot het drietal ontdekt en met luide juichkreten stormen ze op hun koning toe. Maar deze heeft nauwelijks oog voor hen. Inge spannen tuurt hij over de baai Ja, hij vergiste zich nietHet is een roeibootje, dat daar dansend op de golven nadert Met een luide kreet stormt Eric gevolgd door een aantal krij- eers naar voren en met vereen de krachten slepen zij het scheep je naar het strand... Zes dodelijk afgematte mannen hangen over de riemen... maar Bolan is niet één van hen Somber vertellen de schipbreu kelingen, hoe snel het schip ten on der ging. „Vóór dat wij wisten lagen wij in het water", zegt één van hen. „Maar ik wist het bootje te pakken en toen heb ik er vijf kunnen op pikken... Er dreven er nog een paar aan een eind mast rond, maar wij konden er niet bij komen". „En Bolan?", vraagt Eric met spanning. „Is er een kans mis schien, dat hij zich nog heeft we ten te redden, of... is hij met de anderen ondergegaan. uit acht ploegen en de B-groep uit zes. Alle clubs komen dit maal in afwijking van de voor afgaande jaren zowel in de A- als in de B-groep met vier spelers uit. Het speeltempo werd op voorstel van „Jos. Gobert'' uit Gent vastgesteld op 50 zetten in twee uur. De onderlinge ontmoetingen tussen de Zeeuws-Vlaamse clubs beginnen op 17 maart a.s. te Sluiskil. Het aantal internationale ron den moest worden uitgebreid tot vier in verband met de grote deelname. Op 6 april en 20 mei krijgen de Gentse clubs twee in ternationale ronden te verzoi gen; op 21 april geniet Sluiskil die eer, terwijl de slotronde voor lopig werd bepaald op 6 of 8 juni te Axel. Van Gentse zijde werd bij do rondvraag bezwaar gemaakt tegen de wijze, waarop verleden jaar de afgebroken partijen zijn gearbitreerd. OM HET PERS. KAMPIOEN SCHAP VAN TERNEUZEN In hotel „Centraal" werd don derdag- en vrijdagavond de strijd om het persoonlijk kampioen schap voortgezet. De donderdagavond gespeelde partijen hadden de volgende uit slag: De Clerckv.d. Eijk 31150 in 18 beurten Van Damme-Snelleman 118—150 in 28 beurten De MulSnelleman 15070 in 25 beurten v. d. Eijk—Van Damme 148—150 in 35 beurten Vrijdagavond was de uitslag: v. d. EijkVerstraeten 150—126 in 36 beurten VerstraetenDe Mul 103150 in 29 beurten Voor zondagmiddag staan ros belangrijke ontmoetingen op het program. Zomer in de win Trotyl-tragedie. Olie-export Antillen Een zo fantastisch kelmaand 1939 hebt Het was echt zomer sen, terrassen en si genoot volop van de periode zo zeer on stralen. Allerminst verkwikke het rapport van de c commissie uit de Tweed welke een onderzoek int het militair aankoopbei laatste jaren. Het Dl Materieel Landmacht heeft na 1950 bijna 2-00< gulden gekregen voor i fingen ten behoeve van De minister van Oorlo; staatssecretaris hadden, oordeel van de commis: sen, de beschikking mo< ben over een passend om dit bedrag veilig, dl verantwoorde wijze, tc besteden. Maar daar 1 een en ander aan gema Een reeks van foute Met name de ondesk' van verantwoordelijke heeft geleid tot een r fouten. En verder zijn zaken nog te noemei mutaties bij het leide taire personeel en de si wikkeling van het mili terieel na de oorlog. I had staatssecretaris Kr nooit een functie mo vaarden, die feitelijk ei niet duidelijk was, ma: toch jaren lang heeft De commissie spreek der haar verbazing ove zo vele en zo vérstrek) slissingen konden wore men buiten de minist staatssecretaris om. Dit alles kon bijv. lei: beruchte helmen-affair: ook leiden tot de stiel een trotylfabriek in Os: die later moest wordei deerd. Miljoenen en zijn weggesmeten en 1 is gespeeld met de veili de Nederlandse soldaa' Ook de zaak majoor op het toneel verscl commissie schrijft, da de indruk heeft, dat r aan het In hem gesteldi wen heeft voldaan. houding ten opzichte v; Van Benthem was va: soonlijke aard, waar ambtelijke verhouding zuiverheid heeft ingebc waren Mie verhoudingc bureau D-M.L. niet te lijk? Intussen heeft tezelf: zaak majoor K. nog ee voor het gerecht g rechtbank had de jour bius, hoofdredacteur weekblad „De Nieuws! langs reeds vrijgesprol de officier van justitie vonnis in hoger beroe Thans heeft de advoc; bij het gerechtshof in tegen de heer F. een ge straf van drie weken i gens belediging van baar gezag en sm< alles wegens publicati majoor K. En minister Staf he tegennota aan de T\ mer meegedeeld, dai voorkomt, „dat de n de staatssecretaris bete zullen zijn de verantw heid voor het militaire beleid te dragen, w kunnen beschikken ovi gaan, samengesteld uit ne groep deskundiger taak heeft het voorbe behoeve van de mi staatssecretaris van lijnen voor het aankoo het houden van toezi uitvoering van de mal door de daartoe aange stanties." Deze ontde de minister komt wel Maar ja, een goed spreekwoord zegt; bete nooit. De verhouding i Zuid-Slavië en f De Zuidslavisehe heeft Albanië er van b dat het met opzet st: een verbreken van de tieke betrekkingen tu landen. Aanleiding tot klaring was een rede banese communistisc Enver Hoxha, die de d: in het parlement „laste tijgingen" aan het adre grado had gericht. De verhouding tus Slavië en Albanië is ter geworder, toen he nistische blo* het een nieuwe aanval op van Tito begon. (Advertentie.)

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 4