UIT DE PROVINCIE Binnenlands nieuws V erdei de ar RADIO TAZELAAR KEK HET DELTAPLAN EN DE VISSERIJ TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening GERRIT DE JONGE UW OUDE TOESTEL NA! Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 7 maart 1959 Zaterdag 7 maart 1 TERNEUZEN De garnalenvisserij De oester- en mosselcultuur AXEL MIDDELBURG. NIEUW-NAMEN. RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. IJZENDIJKE- SOWJET-UNIE KRITISEERT PERZIE MAAG VERDRONG LINKER LONG Geheimzinnige gele schijf boven London Airport Nationale inzameling 1959 van het Leger des Heils Helpen is duurder dan u denkt LAZERS die schrijven IN ZEELAN WEINIG ROOS* WERKGI „NIEUWE FR; IN JULI a.s. I CIRCULAT Oranjestraat 2 - Tel. 565 AXEL De bei Radio en T.V- Burgemeester Tellegen installeerde 200 jeugd- natuurvvaehters. Door de installatie van bijna twee honderd nieuwe Jeugdna- tuurwachtertjes, gisternamiddag door burgemeester mr. Tellegen in het Jeugdgebouw aan de Kerk hoflaan, is dit aantal te Terneu- zen tot bijna elf honderd ge stegen. Sedert de vorige installatie waren er op de Terneuzense scholen weer zoveel leerlingen naar de hoogste klassen overge gaan, zodat deze ook voor het lid maatschap in aanmerking kwa men, dat het bestuur van de af deling Terneuzen van de Stich ting „Natuur en Jeugd" weer tot een plechtige installatie moest overgaan. Van alle Terneuzense en Sluiskilse scholen, de laatste waren met een speciale bus der Z.V.T.M. gekomen, waren de leer lingen met hun onderwijzers in het Jeugdgebouw. Om drie uur sprak de voorzit ter van de Jeugdnatuurwacht te Terneuzen, de heer S. W. Henry, een kort welkomstwoord spe ciaal tot burgemeester mr. Tel legen en tot de heer C. H. Voor hoeve, voorzitter van de Stich ting „Natuur en Jeugd". Nadat de heer Henry zijn blijd schap had uitgesproken dat weer een tweehonderd kinderen op het punt stonden lid te worden, ver zocht hij de burgemeester tot de installatie over te gaan. Burgemeester Tellegen richtte in de eerste plaats het woord tot de a.s. Jeugdnatuurwachters. Hij zei dat hij deze installatie met zeer veel plezier verrichtte, om dat hij overtuigd was van de waarde van de Jeugdnatuur- wacht en beschouwde het lid maatschap als een belangrijk deel van de opvoeding der kinderen, omdat zij daardoor liefde en eer bied leren voor alles wat groeit en bloeit. Op enkele belangrijke punten, rijk aan natuur, wees de hurgemeester, met name de oevers van de Westerschelde en de Braakman. Ook vestigde hij de aandacht op de vele nieuwe plantsoenen die in Terneuzen geleidelijk worden aangelegd en tot grote verfraaiing van het stadsbeeld bijdragen. De burgemeester drukte de jongelui op het hart hiervoor eer bied te hebben en deze te helpen verzorgen. Tenslotte wenste hij hen geluk met hun installatie. Van iedere school werd door bur gemeester Tellegen aan twee kin deren persoonlijk het insigne en de bijzonder fraaie lidmaat schapskaart uitgereikt. Vooral de kaart schijnt bij de jongelui zeer in de smaak te vallen. Deze kunnen zij doen inlijsten en er de wand van hun slaapkamer mee versieren. Ook de heer C. H. Voorhoeve, de directeur van de Stichting „Natuur en Jeugd" sprak na de installatie woorden van geluk wensen. Hij spoorde de jongens en meisjes aan een goed voor beeld te zijn voor anderen en te zorgen dat zij nooit meer aan vernielingen meededen, zo dit vroeger misschien al eens ge beurd was. De heer Voorhoeve deelde ver der mede, dat er in geheel Ne derland ongeveer 80.000 school kinderen Jeugdnatuurwachters zijn. Tot slot bracht hij hen in gedachten „het natuurschoon te sparen en te bewaren", waarna hij hen aanspoorde 't insigne al tijd met ere te dragen. Alle kinderen kregen een ver snapering en een exemplaar van het maandblad „De Jeugdnatuur wachter". Tot slot kregen zij een drie-tal filmpjes te zien. De prachtige kleurenfilm „Aalsmeer, bloemen tuin van Europa"; de volgende „Land van Veluwen" was even eens een zeer aantrekkelijke film. De jongelui konden volop mee genieten van wat er alle maal in de natuur te zien en te beleven valt. Ook het derde film- pje „Hansje en de Madurodam- mers" was zeer aantrekkelijk. De films waren beschikbaar gesteld door de Rijksfilmdienst. In zijn slotwoord dankte de heer Henry de burgemeester voor de installatie, de heer Voor hoeve voor zijn aanwezigheid, de heer G. Gort voor het vertonen der films en verder allen die aan het welslagen van deze middag hadden .meegewerkt. Een spe- Zoals bekend zullen als gevolg van de uitvoering van het drie- eilandenplan voorzieningen nodig zijn ten behoeve van de te Veere gestationeerde vissersvloot. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft indertijd een commissie in gesteld, welke tot taak kreeg dit probleem te bestuderen. Deze commissie, welke onder leiding stond van het lid van Gedepu teerde Staten de heer M- J. van Poelje, heeft in enkele rapporten het resultaat van haar studie vastgelegd. Zij is van oordeel, dat Colijns- plaat het meest in aanmerking komt om tot de afsluiting van de Oosterschelde als thuis haven van de (tot dusver in Veere gestationeerde) vissers vloot te dienen. De grote meer derheid van de vissers deelt, blijkens een gehouden onder zoek, deze mening. Teneinde de verplaatsing van de vloot mo gelijk te maken, zijn verschil lende maatregelen nodig. In de eerste plaats zal in of nabij Co- lijnsplaat een haven, met een capaciteit van dertig vissersche pen, gereed moeten worden ge maakt. Het verdient naar het oordeel der commissie aanbeve ling, aldaar een vismijn te ves tigen. Om de vissers een com pensatie te verschaffen voor het verlies, dat zij lijden door de vergroting van de afstand tus sen de visgronden en de aan- voerhaven, dienen de betrokke nen te worden vrijgesteld van de betaling van mijnrecht. Voorts zullen de vissers en de overige leden der bemanning een verhuiskostenvergoeding of (bij wijze van overgangsmaat regel) een vergoeding voor ex tra-vervoerskosten van de woon. plaats (Veere of Arnemuiden) naar Colijnsplaat moeten ont vangen. In het belang van de Zeeuw se visserij in het algemeen en van de Veerse vissersvloot in het bijzonder dient, naar de me ning van de commissie, over schakeling op de kleine zeevis serij te worden gestimuleerd. Daartoe zullen o.m. credietfaci- liteiten voor de verwerving van grotere schepen en een tege moetkoming in de aanloopkos ten, welke met de overschake ling gepaard gaan, nodig zijn. Ook voor de verbetering van de schepen voor de garnalenvis serij zullen credietfaciliteiten nodig zijn. Om de te treffen maatregelen zo effectief mogelijk te doen zijn is scholing van de vissers van groot belang. De commissie be pleit het scheppen van de gele genheid tot het volgen van een aanvullende zaterdagmiddag cursus (b.v. gedurende 2 jaar) voor degenen, die de garnalen visserij willen blijven uitoefe nen. Degenen, die zich op de kleine zeevisserij willen toeleg gen, zullen de mogelijkheid moeten hebben om met ver goeding van te derven inkom sten gedurende vijf zes maanden een omscholingscur sus te volgen. Dit zal kunnen ge schieden aan de visserij school te Vlissingen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben zich met het advies verenigd en dit ter kennis ge bracht van de commissie ex ar tikel 8 der Deltawet (schade- vergoedingscommissie Door de uitvoering der Delta werken wordt echter niet alleen de garnalenvisserij getroffen, maar ook reeds de oester- en mosselcultuur, beoefend van Yerseke en Bruinisse uit. De schade aan deze cultures vormt een geheel eigen probleem en daarom heeft het provinciaal bestuur van Zeeland daarvoor een afzonderlijke commissie in gesteld, welke eveneens onder leiding van de heer Van Poelje staat. Deze commissie heeft on langs Gedeputeerde Staten een rapport omtrent een methode ter bepaling van de schade aan de oester- en mosselcultuur uit gebracht. Naar mag worden aan. genomen, kan de publicatie van dit rapport spoedig worden te gemoet gezien. ciaal dankwoord verdient zeker de heer Will, aldus de voorzitter. Hij heeft zich voor onze Jeugd natuurwacht wel bijzonder ver dienstelijk gemaakt. Daarna werd de bijeenkomst gesloten. „Het verjaagde Water" Op uitnodiging van de Ring Oost Zeeuws-Vlaanderen van het C.J.V. werd woensdagavond in het Jeugdgebouw aan de Kerk hoflaan door de heer K. Hoeve, algemeen secretaris van de stich ting C.J.M.V.-leetuurvoorziening, een boekbespreking gehouden over het bekende boekwerk van A. den Doolaard „Het verjaagde Water", handelend over de inun- dering en droogmaking van Wal cheren. Na het zingen van „Wij knie len voor Uw zetel neer", las de voorzitter, de heer J. L. Hame link, een gedeelte uit de Hande lingen der Apostelen, waarna hij voorging in gebed. In zijn openingswoord ver welkomde hij in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer K. Hoeve. De heer Hoeve ving hierop zijn boekbespreking aan en wist door zijn keurige voordracht de in deze roman voorkomende fi guren zodanig te beschrijven dat de bezoekers zó geboeid werden door deze boekbespreking dat zij als het ware alles persoonlijk meemaakten en onder de indruk kwamen van dit machtig gebeu ren, nodig voor de bevrijding en het herstel van ons vaderland. In de pauze werden de bezoe kers een kopje koffie aange boden. Na het behandelen van enige zaken van huishoudelijke aard, beëindigde de heer Hoeve zijn boekbespreking, die de bezoekers met intense aandacht hadden ge volgd. De voorzitter van de Ring „Jon ge Kracht", de heer De Leeuw uit Zaamslag, dankte de heer Hoeve voor het geboden hoog staande kunstgenot, waarna hij de avond met dankgebed sloot. Gemeentelijke badinrichting De Gemeentelijke Badinrich ting werd in de maand februari 1959 door totaal 2329 personen bezocht. In de maand daarvoor bedroeg dit aantal 2907. Georgette Hagedoorn trad op voor de Z. V. U. De weinige aanwezigen zullen Georgette Hagedoorn, die voor de Z.V.U. in „Het Centrum" optrad met cabaret- en volksliedjes, niet licht vergeten. Wat zij bracht was geweldig. Jammer voor de kunstenares, dat zij voor zó'n klein auditorium moest optreden, maar nog méér jammer is, dat zovelen thuis zijn gebleven. Mo gelijk dat men meende, dat deze kunst niet hoog genoeg grijpt, maar wat hier geboden werd kan wellicht alléén Georgette Hage doorn met haar levensliedjes en een praatje „van dingen, dieren en vrouwen." Met haar prachtige voordrachtkunst hield ze de we reld een spiegel voor en greep daarbij diep in de menselijke ziel. Met de pianist Pierre Verdonck die haar op voortreffelijke wijze begeleidde, vormde zij een een heid die de aanwezigen als in een ban gevangen hield. Het zou te betreuren zijn indien de leiding van de Z. V. U. in deze geringe belangstelling aanleiding mocht vinden om dergelijke avon den niet meer in Axel te brengen. Opening „Miniatuur Walcheren". Donderdag 26 maart zal het hoofd van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, prof. ir. P. Ph. Jansen, te Middelburg „Minia tuur Walcheren" voor het seizoen 1959 openen. De Stichting Nieuw Walcheren heeft zo deelt zij mede om twee redenen aan deze bekende waterbouwkundige verzocht deze opening te willen verrichten. In de eerste plaats omdat geweest die na de oorlogsdagen van 1944 het eiland Walcheren van.de ondergang redde door on der zijn leiding de dijkgaten te doen dichten. In de tweede plaats omdat „Miniatuur Walcheren" zich dit jaar nog meer dan voor heen gaat richten op de Delta werken. Met medewerking van de Deltadienst zal namelijk een expositie worden ingericht, voor namelijk gewijd aan het drie- eilandenplan. Deze tentoonstel ling komt in de galerij, die bij de ingang van „Miniatuur" is ge legen. Tijdens deze opening, die is bepaald op 11 uur, zal ook de burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, het woord voe ren. Het aantal objecten op „Mi niatuur" is uitgebreid. Zo zijn in Veere de „Schotse huizen" aangebracht. Bevorderd. Bij besluit van de minister van Financiën a.i. is, gerekend te zijn ingegaan op 1 januari 1959, be vorderd tot assistent van 's Rijks belastingen, de heer A. J. Morel, wnd.-gremeontvanger alhier. Minder boter De rust in het natuurreservaat „Het Zwin" is vrijdagavond om streeks half negen verstoord door vier personen, die elk een stevige vracht op de schouders torsten, waarmee zij op weg waren naar onze Belgische buren. Toen zij tot hun schrik bemerkten, dat Ne derlandse grenskommiezen be langstelden in deze nachtelijke tocht, wierpen zij hun vrachtje neer en verdwenen in het duister. En zo komt het, dat vandaag onze zuiderburen viermaal veertig kg boter minder hebben dan waarop in bepaalde kringen gerekend was. Filmavond N. R. V- Woensdagavond organiseerden de samenwerkende personeels verenigingen in Sas van Gent een filmavond „Van Grimsel tot Grossglockner", onder auspiciën van de Nederlandse Reisvereni- ging. Deze zeer druk bezochte avond in café „De Oude Brug" werd geopend door de voorzitter van de personeelsvereniging O. N. A„ de heer Remery. De film werd ingeleid en toe gelicht door de heer Van Lunte- ren. Deze rolprent kon men even goed de titel geyen „Het mach tige spel der Bergreuzen". Een reis waarbij men niet al leen kwam in het gebied van de Grimsel en de Grossglockner maar ook bij de Furka-Susten, Klausen, Oberalp en Fleulapas. Ook kreeg men de diverse be kende meren in het Zwitserse en Oostenrijkse gebied te zien. Het was een van de mooie N. R. V.-filmavonden. Geslaagd. Te Delft slaagde aan de Tech nische Hogeschool voor het can- didaatsexamen voor bouwkundig ingenieur de heer F. C. M. Calon, alhier. Radio-Moskou heeft Perzië aangevallen wegens de onder tekening van de defensie-over eenkomst met de Ver. Staten. Een commentator waarschuw de dat Perzië verantwoordelijk zou zijn voor de ernstige gevol gen van „een dergelijke verra derlijke daad" de Perzische bo dem zal door de laarzen van de Amerikaanse soldaten worden vertrapt, zo verklaarde hij. (Te Ankara werden een dezer dagen tweezijdige defensie-over eenkomsten tussen de Ver. Sta ten enerzijds en Turkije, Paki stan en Perzië anderzijds gete kend.) Radio-Moskou noemt de ver dragen „een komplot tegen de vredelievende landen". Zij sprak van „een nieuw militair blok ter vervanging van het bankroete prof. Jansen de man is Bagdadpact". BRAND IN UTRECHTS REPATRIANTENPENSION Gisternacht omstreeks twee uur heeft een felle brand ge woed in een pension aan de Oudegracht nr 349 te Utrecht, waar twaalf gerepatrieerden voor het merendeel bejaarden waren ondergebracht. De bewo ners konden het pand verlaten. De 88-jarige bedlegerige mevr. Abels liep echter ernstige brand wonden op. Zij werd per G.G.D naar een ziekenhuis overge bracht. Haar toestand is ernstig. De brand ontstond in een tus- senkamer op de begane grond. Later moet het vuur zijn over geslagen naar een voorraad pe troleum, die in een alkoof was opgeslagen. De brandweer bestreed het vuur met een nevelspuit en drie stralen op de waterleiding. De benedenverdieping brandde ge heel uit, terwijl enkele andere kamers en het dak schade op liepen. De pensiongasten h'-bben on derdak gekregen in nabijgelegen studententehuizen. Naar de oor zaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. DODELIJK ONGEVAT, Op de weg Nijmegen—Groes- beek is vrijdag de 44-jarige mo torrijder J. J. Peters uit Groes- beek, vader van 3 kinderen, bij een botsing met een autobus om het leven gekomen. De motorrijder en de autobus reden over dezelfde weg en wil den beide linksaf slaan, de Sionsweg in. Juist op de hoek van deze weg ontstond de bot sing. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het Ca- nisiusziekenhuis te Nijmegen. De rijkspolitie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van dit ongeluk. BKDRIJFSBRAND IN AMSTERDAM-NOORD Vrijdagmorgen kort na vier uur heeft op het terrein van de N.V. Hollandse Beton Maatschap pij aan de Distelweg in Amster dam-Noord, waarop de asfalt- installatie is gevestigd, een brand gewoed waarbij vijf ketels en een automatische bitumen-meng- installatie zwaar werden be schadigd. Twee in de nabijheid van de brandhaard staande fles sen butagas ontploften zonder overigens schade te veroorzaken. Een stoker die de brand ontdekte poogde nog met een kruiwagen met zand de in brand geraakte bitumen te blussen. Vermoede lijk is de brand ontstaan door overkoken van een der ketels, waardoor bitumen in het vuur er onder terechtkwam, of door een lekkage. De ketel waarbij de brand ontstond brandde gedeelte lijk uit. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen en een straatwaterkanon. De om vang van de grote schade kon nog niet worden vastgesteld. Plet bedrijf is tegen brand verzekerd. DODELIJK ONGEVAL De 19-jarige Raaltenaar B. Hul sebos is donderdagavond op de Wijheseweg te Raalte door een auto aangereden en zó ernstig gewond, dat hij kort na het on geluk ter plaatse overleed. De autobestuurder passeerde juist enige tegenliggers en zag H„ die rechts op de weg voor hem uit liep, pas op het allerlaatste ogen blik, zodat hij een aanrijding niet meer kon voorkomen. ZONDAGDIENST ARTSEN EN DIERENARTSEN. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. C. S. van Breda Vriesman, tel. 2003. Apotheek geopend: Klaassen Noord9traat 54. Van zaterdagavond 8 uur tot zon dagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargeno men door: D. de Putter (tel. Axel 488). Wij kijken gratis VOOR DE MICROFOON VIA DE SPRINGPLANK Sinds vele jaren zet de K.R.O. gedurende het winterseizoen zijn talentenjacht door 't gehele land voort om amateurs met redelijke prestaties op het gebied van de lichte muziek een kans te geven voor de microfoon te komen. Artisten als Corrie Brokken, Annie Palmen, De Selvera's, Hans Brandei, Jan van der Most en Nelly Wijsbek, zijn aldus naar voren gekomen en hebben hun debuut gemaakt in het Spring pla nkprogramma. Mocht ook u iets presteren in de lichte muziek hetzij zingen of het bespelen van een instru ment dan krijgt u maandag, 9 maart a.s. de gelegenheid een proef af te leggen in hotel Cen traal te Sas van Gent. Een staf van deskundigen als Pierre Wijnnobel, Kees Schilper- oort en Ton Kool zullen vanaf 19.30 uur daar aanwezig zijn voor het houden van een auditie. Slaagt de proef, dan wordt u uit genodigd voor een eerste optre den in het Springplankprogram ma, dat de K.R.O. zaterdags om de 14 dagen uitzendt. KOLENDAMPVERGIFTIGING De 82-jarige mevrouw M. de R.V., Wijkerstraatweg in Vel- sen-Noord is vrijdagmorgen in het Rode Kruisziekenhuis te Be verwijk overleden, nadat zij met haar man in bewusteloze toe stand naar het ziekenhuis was overgebracht. Beiden hadden tijdens de slaap kolendamp inge ademd. Alleen de heer De R. is spoedig bij kennis gebracht. Toen de verzorgster van het Witte Kruis donderdagmorgen bij de oudjes aanbelde, werd niet open gedaan. Aan de achterkant van het huis vond zij ook alle deuren en ramen gesloten. Met een arts is de verzorgster het huis binnen gegaan, nadat de politie een deur had geforceerd. Men trof 't echt paar buiten bewustzijn in de ach terkamer aan. Italiaanse röntgenologen kregen dezer dagen, bij het onderzoeken van de 71-jarige boer Albino Mazzi, die in de omgeving van Verona woont, de verrassing van hun leven, toen hun bleek dat deze maar één long, de rechter, bezat, en dat zijn maag zich bevond op de plaats, waar de linkerlong had moeten zitten, aldus meldt het Italiaanse persbureau „Ansa". Mazzi, die zich puik voelt, vertelde, toen hij van deze ongewone indeling van zijn inwendige organen op de hoogte werd gesteld, dat hij vijftien jaar geleden van een ladder was gevallen waarbij hij vier ribben had gebroken. Bij die gelegenheid was een grote mand tegen zijn borst gedrukt. De dokters achlen het nu mogelijk dat Mazzi's maag hierdoor tegen de linkerlong werd gedrukt, welk laatste orgaan op de duur is wegge kwijnd. Een geheimzinnige gele schijf, die vorige week donderdag ge durende twintig minuten boven London Airport is waargenomen, is door het Britse ministerie van Luchtvaart betiteld als een „niet- geïdentifioeerd vliegend voor werp". Volgens vier ooggetuigen zag het voorwerp er uit, alsof met een zoeklicht op wolken werd geschenen. Er was die avond echter geen bewolking en ook op het radarscherm werd niets ontdekt. Nadat het lichten de voorwerp zich gedurende twintig minuten op ongeveer 65 meter hoogte had bevonden, ver dween het met grote snelheid. Gratis halen wij Uw radiotoestel op, kijken het na en bezorgen het weer bij U thuis! Onze controle geschiedt, zeer nauwkeurig, daar wij beschikken over gediplomeerd personeel en de modernste meetapparaten. Wanneer een reparatie nodig blijkt, geven wij U tevoren een nauwkeurige opgave van de kosten. U kunt dan zelf beslissen of U het al dan niet laat repareren. Maak gebruik van deze unieke aanbieding en bel vandaag nog RADIO TAZELAAR, telefoon 2361. RADIO TAZELAAR heeft de hele serie PHILIPS radiotoestellen in voorraad. In prijzen van f93/— tot en met 698,Stap gerust onze zaak eens binnen en vraag wat U weten wilt. Wij verstrekken U gratis alle gewenste inlichtingen. Erkende Reparatie-inrichting Terneuzen Noordstraat 21 Telcf. 2361 (K 1150) U ontmoet een man op straat. Sjofel gekleed, met kapotte schoenen door de winterse sneeuwpulp wadend, hongerige blikken werpend op de welge vulde étalages. U voeltdie man heeft het niet. al te best. U wilt helpen, het is ten slotte uw naaste, uw medemens. U spreekt hem aanhij blijkt werk loos, dakloos, aan drank ver slaafd, moedeloos, verbitterd. U schrikt en maakt in gedachten een rekensommetje het zal maanden duren voor die man in staat is zelfstandig in de maatschappij te staan. Voedsel, kleding, onderdak, dat zal in de honderden lopen en die heeft u ook nietnee, u kunt hier niet helpenals het nu om een paar gulden ging.... U komt langs een huis. Een oud vrouwtje zit voor 't raam. Verbaasd kijkt u op: ze huilt. U voelt medelijden, u belt, maakt een praatje met haar. Vierenzeventig is ze, bij dochter inwonendlief hoor, daar niet van, maar er zijn nu 4 kin deren en een vijfde op komst, dat lawaai en m'n zenuwen zijn al niet zo sterk en soms lig ik dagenlang op bedeen rust huis? Mevrouw, wie zal dat be talen? Ja, wie zal dat betalen? U niet, want wat zal dat niet gaan kosten: verpleeggeld, dok ter en noem maar opDat loopt in de honderden en die heeft u immers niet. Nee, u kunt hier niet helpenals het nou om een paar gulden ging.... Er zijn nog veel meer mensen die uw hulp nodig hebben.... verwaarloosde jochies, bedreig de meisjes, ontslagen gevange nen, chronische zieken, stille armoelijdersAch, u wilt wel helpen, maar helpen, dat heeft u al gemerkt, is duurder dan u dacht. Blijft u dan niets anders over dan berustend de schou ders op te halen? Kan een en keling kan niets meer doen? Geen sprake van. U kimt na melijk helpen. Bijvoorbeeld door uw steun te geven aan een or ganisatie als het Leger des Heils, die in 38 inrichtingen voor maatschappelijk werk 1558 bedden), over allerlei mogelijk heden beschikt om de mens (man en vrouw, jeugd en be jaarden) in zijn nood bij te staan. Een organisatie, die daar naast in elk van zijn 108 Neder landse korpsen, daadwerkelijk hulp verleent aan de velen, die als ze geen weg meer weten maar bij „het Leger" aanklop pen. Dat kost geld, veel geld, zo veel, dat de heilssoldaten bij alle goede wil en offervaardig heid dit niet alleen kunnen op brengen. Van hen wordt immers ook reeds verwacht dat zij een be langrijke bijdrage leveren in de kosten van het evangelisatie werk, dat het Leger des Heils als zijn primaire taak blijft be schouwen. Ook die taak waaraan zij zich met hart en ziel geven gaat echter ver boven hun eigen financiële draagkracht en heeft uw steun nodig. Beide takken van Leger des Heils arbeid vragen grote, zeer grote bedragen. „Grote bedragen", zegt u zuch tend, „ik wil wel helpen, maar zoveel heb ik heus niet. Als het nu om een paar gulden ging Welnu, het gaat inderdaad om een paar gulden. Het mogen zelfs als u het echt niet mis sen kunt een paar kwartjes zijn (of als u het echt wél missen kunt, ook een paar dui zend gulden Maar als straks, tussen 914 maart, de collec tanten van het Leger des Heils (van Terneuzen) (U let wel even op de S oo de kraag: het Leger van William Booth) met collectebussen en intekenlijsten van deur tot deur gaan 'en u mag ze gerust om een identi teitskaart vragen, elke collec tant heeft er een), dan krijgt u uw kans om te helpen. Want al die guldens van de duizenden gulle gevers maken dat ook in 1959 het Leger zijn werk kan voortzetten. De Nationale Inzameling van het Leger des Heils is 'n waar lijk nationale zaak gedreven door de liefde van Jezus Chris tus helpt het Leger zonder on derscheid des persoons allen die hulp nodig hebben: die man op straat in een van de industriële inrichtingen, dat meisje in een moederhuis, dat vrouwtje in een Avondstond-tehuis en nog zo vele, vele duizenden meer. Gedreven door diezelfde lief de verkondigt het ook aan ieder die maar horen wil de Blijde Boodschap van Jezus Christus, Redder der wereld. Het kan blijven helpen en blij ven verkondigen als U mee helpt! verkiezingspropaganda. In aansluiting op de ingezon den stukken, opgenomen in „P0 Vrije Zeeuw" v.an maandag jJ-> betreffende het aanplakken van verkiezingsplakkaten e.d. is het mij, als voorzitter van de K.V.P- afdeling Sluiskil, een genoegen melding te kunnen maken van hetgeen hier te Sluiskil terzake tussen bestuursleden van de hier onder genoemde politieke Par' tijen is overeengekomen: Ondergetekende van de K.V.P- en een bestuurslid van de P. v. d. A. hebben zich onderling ver staan en afgesproken dat er te Sluiskil vanwege hun politieke partijen, buiten de officiële aan- plakgelegenheden tenzij met toestemming van eigenaar 'n de open lucht geen verkiezings biljetten zullen worden aange bracht en dat tevens op de stra ten e.d. niet zal worden gekalkt. Sluiskil, 6 maart 1959. J. C. BLEIJENBERO. Noordstraat 84-86 In de maand februar arbeidsreserve van ma reeds gemeld), maar o< van de geregistreerde Weliswaar is dit laats weersomstandigheden uit verschillende berici verdergaande verbeteri sproken kan worden, Volksgezondheid. Het aantal werkloze daalde van 6.813 eind j 6.161 eind februari, openstaande aanvraf mannen steeg van januari tot 18.495 eint 1959, het aantal opensti vragen voor vrouwen eind januari tot 24.521 bruari 1959. Voor het eerst sir 1957, zo deelt het mini der mee, is de geregist beidsreserve van man dan in de overee maand van het voo jaar, (Eind februari 19 zij 124 174, eind febr 120.595). De vermindering var gistreerde arbeidsrese vooral teruggevonden ling van de werkloosl bouwvakarbeiders met met name bij de arbei burgerlijke- en util waarvan het aantal venen als gevolg var leven van de activit bouwnijverheid met verminderde. In de landbouw we daar reeds 'n begin ge voorjaarswerkzaamhec Een verbetering van mische situatie ligt t De Franse Centrale 1 haar „nieuwe frank" delen vanaf juli a.s. tie te kunnen brengei teel worden de nieu stukken aangemaakt bankbiljetten gedrukt De „nieuwe frank" waarde van 100 teg< franken. De nieuwe heid zal op 1 januari a tig betaalmiddel wc klaard. OOST ZEEUWS-VLA; ZONDAG 8 MA, NED HF.RV. KI (Vijfde Lijdcnszoi Axel: 10 uur Ds. P. J 2.30 uur Vicaris S. wen. Hoek: 10 uur en 2.30 J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds. (Bediening H. Doop. Hulst: 10 uur Ds. R. mers. Philippine: 2.30 uur Stern. Sas van Gent: 10 uur Stem. Sluiskil: 10 uur Ds. J pédo. (Bidstond voo bed. H. Doop.); 2.30 G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstr.) Joh. Brezet; 3 uur d Heijboer, van Zaam Ds. W. S. H. van Oostburg (Jeugddien hoflaan) 10 uur Ds. ihugt. Driewegen: 7 uur Ds. Zaamslag: 9.30 uur de Heijboer; 2.30 uur Becht. GEREFORMEERD] Axel: 10 uur en 3 uur Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 u Pontier, em. pr. var Terneuzen: 10 uur ei H. Pestman. GEREF. KERK (Vr Hoek: 10 uur en 2.30 Terneuzen: 10 uur Ds uur Ds. A. I. Krijt Zaamslag. CHR. GEREF. I Zaamslag: 9.30 uur en P. Zwier. GEREF. GEME1 (Vlooswijkstri Terneuzen: 9.30 uur I brug; 2 uur Leesdien Aangeenbrug. GEREF. GEMEEN1 (Gebouw „Pro I Terneuzen: 10 uur i leeedienst. OUD-GEBEF. GO Terneuzen: 9.30 uur, uur Da. A, de Reuvi

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2