Verlenging van Russische termijn inzake Berlijn? Weero verzicht De aanhouding van de Russische treiler Novorossisk De „Kongolese nationaliteit5' Prins Bernhard terug van Zuid-Amerikaanse reis De kunstplaneet Het Britse Lagerhuis over Njassaiand Soedanese „Opperste Raad neemt ontslag VRIJDAG 6 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4619 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen „GEEN REDEN TOT HAAST, MAAR DE KWESTIE-BERL1JN MOET WORDEN OPGELOST" Chroesjtsjef kan geen rood zien NOODLOTTIGE BRAND IN AMERIKAANS OPVOEDINGS GESTICHT 21 negerjongens in de brand omgekomen „HET WAS FANTASTISCH" BRITSE PERS OVER NJASSALAND GEWELDDADEN IN NJASSALAND DUREN VOORT Canadese uitnodiging voor MacMillan DE „DISCOVERER"- KUNSTMAAN TOCH IN HAAR BAAN Wraakoefening van Braziliaanse treinpassagiers Nationalisatie van Nederlandse boerderij'en in Indonesië Stevenson niet nog eens kandidaat voor het presidentschap VLIEGTUIGONGELUK IN NICARAGUA. EISENHOWER PLEEGT OVERLEG OVER DE DUITSE KWESTIE Zuidafrikaans optreden tegen negerorganisaties WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Verklaring van Australische Oecumenische Raad over Nieuw-Guinea Frankering bij abonnement: Terneuze». Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,-per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel mee». 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Chroesjtsjef: Premier Chroesjtsjef heeft donderdag in Leipzig verklaard dat de Sowjet-Unie niet haar eontrole-bevoegdheden in Ber lijn aan Oost-Duitsland zou over dragen voordat een Duits vre desverdrag met beide Duitse staten of met Oost-Duitsland was ondertekend. Hij zei in een rede voorts dat indien het Westen redelijk over Berlijn wilde onderhandelen, de datum voor het overdragen van de Russische bevoegdheden aan ©ost-DuitsIand zou kunnen wor den verschoven van 27 mei naar 27 juni. Chroesjtsjef zei: Indien Rus land een vredesverdrag met de Oostduitse regering tekende, zou rlit de kwestie-Berlijn oplossen. Als een dergelijk vredesver drag werd getekend, zouden alle vroegere rechten, die gebaseerd zijn op de capitulatie van Hitler- Duitsland, op het tijdstip der on dertekening hun geldigheid ver- Hezen, zo zei hij. Chroesjtsjef die zonder aan tekeningen het woord voerde aan een lunch in het stadhuis van Leipzig, zei in een opmerking die gericht was tot het Westen: „Als U ons bang wilt maken, wel, we zijn bang en we hebben geen reden om ons meer vrees te laten aanjagen, doe dat dus niet. Blijf redelijk". Chroesjtsjef hield een glas rode wijn in zijn linker hand en met zjjn rechterhand zwaaide hij. ..Als u tegen ons uitbarst zult u uw elleboog breken. Wij moeten naast elkaar leven.". Zijn rede duurde ongeveer een kwartier. De rede van Chroesjtsjef werd door een officiële tolk in het Duits vertaald. Over de kwestie van een vredesverdrag zei hij: „Als niet een vredesverdrag met beide Duitslanden die bestaan, wordt ondertekend, en als de re gering van de (Oost) Duitse de mocratische republiek zich be reid verklaart dit verdrag met ons en de andere landen die oor log tegen Hitier gevoerd hebben, te ondertekenen, dan zullen wij dit vredesverdrag tekenen". Over de kwestie-Berlijn zei de .Sowjet-premier: Wij willen deze kwestie niet op afzonderlijke w.ijze oplossen. De kwestie-Ber lijn zal worden opgelost met de ondertekening van een vredes verdrag met de Duitse democra tische republiek. „Daarom zullen wij onze con trole-bevoegdheden, die geba seerd zijn op de overeenkomst van Potsdam, niet overdragen voordat een vredesverdrag met beide Duitslanden of de Duitse democratische republiek is on dertekend". „Dan zullen wij onze controle bevoegdheden als bezettende mo gendheid overdragen aan de re geringen van de Duitse demo cratische republiek die dan alle rechten zal hebben van een soe vereine staat. Alle vroegere rechten, die gebaseerd zijn op de capitulatie van Hitler-Duitsland, zullen hun geldigheid verliezen op het ogenblik'van de onder tekening van het vredesverdrag", aldus Chroesjtsjef. Verwijzend naar het verlangen van de termijn die de Sowjet- Unie aanvankelijk gesteld had voor het overdragen van be voegdheden, zei Chroesjtsjef: Men zegt thans dat de Russen onbuigzaam zijn en dat wij een politiek van ultimata voeren. Dat is niet juist. „Men zegt dat 27 mei 'n uiter ste datum is. Als u redelijk wilt onderhandelen laten wij deze datum dan verschuiven tot 27 juni en mogelijk tot juli. Wij hebben geen reden tot haast, maar de kwestie moet worden opgelost". Deze politieke toespraak van Cliroesjtsjef kwam volkomen onverwacht. Plotseling stond hij op om te zeggen dat de Sowjet- Unie vrede wenst. Grotewohl en Ulbricht schenen de eersten te zijn die verbaasd waren over deze onverwachte rede die pre mier Chroesjtsjef niet scheen te hebben voorbereid. Drie Britse parlementsleden, een van de conservatieve partij en twee van labour, zaten met Chroesjtsjef aan tafel. Na een aantal grapjes met de Britse gas ten zei de Sowjet-premier onder gelach dat zijn huidige positie tussen de liberalen en conser vatieven lag. Hij vervolgde: De wereld omvat veel meer dan libe ralen en conservatieven. Hij zinspeelde vervolgens op de voordeion van handel tussen personen van verschillende po litieke opvatting, nationaliteit en godsdienst, en zei: „Ik verte genwoordig hier niet onze partij. Ik ben niet hier gekomen om een debat over ideologische kwesties te voeren. Ik vertegen woordig de zakenkringen van de Sowjet-Unie. In zijn rede zei Chroesjtsjef o.a. nog dat ook Rusland niet zou buigen voor dreiging met geweld. Verder pleitte hij voor gelijk heid van alle volken, zeggend: „Een tsaar wordt naakt niet herkend. In het bad zijn alle mensen gelijk". Tenslotte hiel hij het glas en bracht hij een dronk uit op de „vrede en vriendschap, de han del, de zakenmensen die zaken willen doen, op u vertegenwoor digers van de kapitalistische wereld en op allen die in vrede willen leven en het vreedzaam samenleven willen verzekeren. Hij vroeg de vertegenwoordi gers van communistische landen zich niet gegriefd te voelen om dat hij hen niet noemde. Zij zou den immers andere gelegenheden hebben om samen te toasten. Hij besloot met te verwijzen naar de landen „die vechten voor hun onafhankelijkheid" waarbij hij Noord-Afrika noemde. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft op de Britse stand op de voorjaarsbeurs in Leipzig een blauwe das gekre gen. Een Brits parlementslid, dat er bij stond, merkte op „Blauw is de kleur van de con servatieven. Wat jammer dat u geen rode hebt gekregen". Het antwoord van de Russi sche staatsman was„Rood doet me pijn aan de ogen. Vroeger heb ik rode telefoons gehad, maar ik heb ze mijn bureau uit laten gooien". Tass meldt, dat de Sowjet- Unie donderdag bij de Verenigde Staten h?eft geprotesteerd tegen het aanhouden en doorzoeken van een Russische treiler door een enterpartij van een Ameri kaans oorlogsschip, dat verleden week ter hoogte van New Found- land plaats vond. De Russische treiler „Novo rossisk" werd donderdag jl. aan gehouden in opdracht van de opperbevelhebber der Ameri kaanse Atlantische vloot, admi raal Jerauld Wright, nadat de vijf trans-Atlantische kabels tus sen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië ernstig waren beschadigd. In de Sowjet-nota wordt ge zegd dat de „Novorossisk" in volle zee aan het vissen was, toen het schip werd aangehou den. Hieraan wordt toegevoegd, dat de treiler de kabels niet had beschadigd. „De hierover in de Amerikaan se pers verschenen berichten waren volkomen uit de lucht ge grepen. Het aanhouden van de Sowjet-treiler was als een uit daging van de Sowjet-Unie be doeld", aldus de nota. Het protest besluit: „De Sow- jet-regering verwacht dat de Amerikaanse autoriteiten alle maatregelen zullen treffen om in de toekomst herhaling van een dergelijk volkomen onge rechtvaardigd optreden jegens Sowjetrussische vissersvaartui gen, die in yolle zee, hun bedrijf uitoefenen, te voorkomen. De Amerikaanse entergroep was afkomstig van het escorte vaartuig ,.Roy O. Hale". Admi raal Wright heeft later verklaard dat uit het logboek van de „No vorossisk" was gebleken, dat de In een artikel in „La Libre Belgique" heeft prof. Paul Cop- pens, van de Leuvense universi teit, n.a.v. dc recente verklaring van de minister van Belgisch Kongo en Roeanda Oeroendi over instelling van een Kongo lese nationaliteit verklaart, dat de meeste inlanders, zelfs de niet-geëvulueerden, volwaardige Belgen willen worden.. Hij brengt in herinnering dat hij in 1955 reeds op dit feit heeft gewezen en dat hij toen heeft aanbevolen op dit punt aan de negers ge wettigde voldoening te ger en. „Beseft men", zo schrijft hij, „dat in Kongo die zogenaamde Kongolese nationaliteit eigenlijk gesproken nog een mythe is? Dat op enkele zeldzame uitzon deringen na de leden van de vele stammen die in Kongo wonen zich nog niet bewust zijn gewor den van een Kongolese nationale eenheid? Dat tussen onze Baloe- ba in Kasai, onze Basji in Kivoe, onze Azande of onze Bakongo geen enkel gevoel van solidariteit of samenhang bestaat, dat als grondslag zou kunnen dienen voor een gemeenschappelijke na tionaliteit buiten onze bestuurs- banden?" Prof. Coppens is er dan ook van overtuigd dat men het beste zo spoedig mogelijk aan de Kon golezen de Belgische nationali teit met Kongolees statuut kan verschaffen, in afwachting van het tijdstip waarop een nieuwe nationaliteit zal kunnen worden ingesteld in het kader van een onafhankelijke Kongo, verbon den met België. „Wij herinneren er aan, zo besluit hij, dat tot die associatie reeds nu zou kunnen werden besloten op voorwaarde dat men een volksraadpleging houdt. Zoals men bij onze Alri- kaanse buren voor „De Gaulie" stemde, zo zal men in Belgisch Kongo voor „Boudewijn" stem- men. meent hij. treiler zijn bedrijf had uitge oefend in het zeegebied, waarin de beschadigingen van de kabels zich hadden voorgedaan. De scheepspapieren waren echter in orde bevonden en de gezagvoer der had alle mogelijke medewer king verleend om de entergroep in staat te stellen haar werk uit te voeren. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft in een na dit voorstel uitgegeven verklaring gezegd dat „geen aan wijzingen zijn gevonden, waar uit zou blijken dat de „Novo rossisk" zich met andere bedoe lingen ter plaatse bevond dan het uitoefenen van de visserij" En de marine-officier, die het bevel voerde over de entergroep, heeft gezegd het mogelijk te achten dat de Russen de kabels per ongeluk hebben beschadigd. Een en twintig negerpongens, inwoners van 'n opvoedingsge sticht voor jeugdige negerdelin quenten te Wrightsviite, in de omgeving van Little Rock, (Ar kansas, V. S.), zijn, tengevolge van een brand, die de hoofd slaapzaal verwoestte, om het leven gekomen. Twee jongens worden vermist. Het gebouw is door de brand vrijwel in de as gelegd. Van de zijde der politie werd meegedeeld dat er bij het uitbre ken van de brand 68 jongens in het gebouw waren. Enkele jon gens slaagden erin hun leven te redden door de ruiten in te slaan. Gebleken is voorts dat de deuren gesloten waren. De oorzaak van de brand is niet bekend. Bruin gebrand stapte Prins Bernhard gistermiddag 3 uur uit het K. L. M.-vliegtuig de DC-7C „Zwarte Zee", die hem van Mon treal naar Amsterdam had ge bracht, op het platform van Schiphol. De reis van ruim een maand naar Chili, Paraguay, Brazilië en Mexico was achter de rug. Op de Amsterdamse lucht haven was het een blij weerzien tussen de leden van de konink lijke familie. „Je ziet er uitstekend uit", zei Koningin Juliana tot Prins Bern hard en na de hartelijke begroe- De Amerikaanse kunstplaneet Pionier-4 is. woensdagavond om 23.24 uur Nederlandse tijd de man op een afstand van 59.200 km voorbijgeschoten, ruim 27.000 km meer dan oorspronkelijk was berekend. De kegelvormige, ver gulde Pionier schiet thans de ruimte in om zijn baan om de zon te beginnen. De Engelse sterrekundige prof. Lovell van de radiotelescoop te Jodrell Bank verwacht dat de te lescoop de Pionier tot op bijna 700.000 km in de ruimte kan vol gen als tenminste de batterijen zolang blijven werken. De signalen die men van de Amerikaanse kunstplaneet Pio nier-4 heeft opgevangen bedek ken reeds een band van meer dan drie kilometer lengte. Zij be treffen de kosmische straling, de magnetische velden en stralin gen in de ruimte. Een groep Amerikaanse geleerden, die zich in het observatorium van Jodrell Bank in Engeland geïnstalleerd heeft, is bezig deze gegevens te ontcijferen. De seinen van de „Pionier" 4 doen denken aan het fluiten van een speelgoedtreintje, zo hebben geleerden van het grote ont vangststation Goldstone nabij Barstow in Californië donderdag meegedeeld. De seinen tonen aan, zo zeiden zij, dat de temperatuur in de kunstplaneet tussen 41 en 42 gra den Celsius onder nul is. Verder is reeds gebleken dat de twee gordels met dodelijke straling die bij eerdere proeven waren ontdekt, de enige zijn op de weg naar de wereldruimte. Na de laatste gordel en in de omgeving van de maan is geen straling waargenomen. De snelheid is donderdag ver- Het Britse Lagerhuis heeft woensdagavond een motie van afkeuring aan het adres van de Britse regering wegens uitwij zing van een Brits socialistisch parlementslid, Stonehouse, uit de Rhodesische federatie ver worpen met 293 tegen 237 stem men. Een regeringswoordvoerder' verwierp de socialistische be schuldiging dat de Rhodesische lederatie Stonehouse heelt ver hinderd tijdig naar Londen te rug te keren om aan het debat van woensdagavond deel te ne men. Volgens de regerings woordvoerder bood de lucht vaartmaatschappij „Central Afri. can Airways" een vliegtuig aan om Stonehouse naar Salisbury te brengen waar hij had kunnen overstappen op een lijnvliegtuig naar Londen. Het parlementslid wilde echter van dit aanbod geen gebruik maken. De woordvoerder' van de so cialisten voor koloniale zaken, Calaghan heeft er woensdag bij de regering op aangedrongen zo spoedig mogelijk een parlemen taire commissie naar Njassaiand te zenden om een onderzoek in te stellen naar de achtergrond van de ongeregeldheden in dat gebied. Britse bladen hebben donder dag aangedrongen op een diep gaand onderzoek naar de feiten betreffende de onrust in het protectoraat Njassaiand. De liberale „Manschester Guardian" schrijft dat er tot nu toe geen bewijzen zijn, dat de inmiddels verboden „Afrikaan se Nationale Congrespartij" voorbereidingen trof voor het aanrichten van een bloedbad, zoals minister van koloniën Lennox-Boyd dezer dagen in het lagerhuis verklaarde. De socialistische „Daily Herald" is van oordeel dat „het volwassen Britse publiek" niet tevreden is met de verklaring van de minis ter, zolang deze geen bewijzen levert. Het blad betreurt het met de conservatieve „Daily Mail", dat de regering een sug gestie van Labour om een par lementaire delegatie naar Njas saiand te zenden, van de hand heeft gewezen. De „Daily Herald" en de li berale „News Chronicle" mei dat hun correspondenten in Njassaiand herhaaldelijk door blanke kolonisten worden be dreigd. De gewelddadigheden in Njas saiand duren nog voort. Bij Fort Manning in Centraal-Njassa- land moest een negerleider zijn huis tegen een vijandige menigte baricaderen. Een brug werd ver nield, andere bruggen en wegen werden beschadigd. Premier MacMillan van Enge land is door de Canadese rege ring uitgenodigd, na zijn bespre kingen met president Eisen hower later in deze maand een bezoek aan Ottawa te brengen. Dit heeft premier Diefenbaker woensdag in het Canadese La gerhuis bekendgemaakt. minderd tot 6800 km per uur. Verwacht wordt dat het station Gcldstone vrijdagochtend de sei nen nog zal kunnen opvangen. Het station is ontworpen om ra diosignalen, uitgezonden op een afstand van 650.000 km, nog te kunnen opvangen. Donderdagavond hadden de Amerikanen de „Pionier" al 64 uur gevolgd. De Russen deelden indertijd mee dat zij hun kunst planeet 65 uur hebben kunnen volgen. De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag bekendgemaakt dat de vorige week zaterdag ge lanceerde ,,Discoverer"-kunst- maan, waarvan het lot tot dus ver niet met zekerheid kon wor den vastgesteld, in een baan om de aarde wentelt. De luchtmacht beschikt thans over voldoende gegevens om te kunnen vaststellen dat de kunst maan in de van te voren bepaalde baan is gekomen. De baan loept over de polen. De luchtmacht schrijft de spo radische ontvangst van radio- seinen van de „Discoverer" toe aan de voortdurend wijzigende stand van de kunstmaan. De afstand tot de aarde va rieert van 280 tot 820 km. De kunstmaan doet 95.5 minuut over één omwenteling. Ruim 3.000 treinpassagiers hebben woensdag uit verbitte ring over het feit, dat de treinen van de buurtspoorwegen van Rio de -Janeiro steeds vertraging hadden, een stationsgebouw en een loods met een aantal rijtui gen in brand gestoken. De Indonesische regering heeft beslóten tot het nationaliseren van een aantal Nederlandse boerderijen met toebehoren op Java. Het zijn: de melkveeboer derij „De Friesche Terp", het landbouwbedrijf „De Friesche Terp", „Kantja", „Eigen Hulp", „Dairy Boys", „Food Trading Company" en „Bari Adjak". De laatste drie bedrijven zijn slechts gedeeltelijk Nederlands eigen dom. Al deze ondernemingen waren reeds eerder „overgeno men". ting met Prinses Beatrix, Prin ses Irene en Prinses Marijke kwam Prins Bernhard naar de ambassadeurs van Chili, Brazi lië, Argentinië en Venezuela en de zaakgelastigden van Ecuador en Peru toe om hen de hand te drukken en uiting te geven aan zijn dankbaarheid voor de ont vangst, welke hem in enkele van deze landen ten deel was ge vallen. „Het was fantastisch", zei de Prins tegen de diploma tieke vertegenwoordigers van Chili en Brazilië. In het gezelschap van de Prins bevonden zich zijn particuliere secretaris dr. F. A. de Graaff, zijn adjudant luit. kol. C. C. Geertsema en de heer C. Se- sink, hoofdcommissaris rijkspo litie, hoofd van de veiligheids dienst van het koninklijk huis, die de gehele reis hadden meege maakt. De familieleden van het gevolg van Prins Bernhard waren even eens naar Schiphol gekomen en op het platform was het gedu rende enkele minuten een genoe- gelijk onderonsje, waar de eer ste reisverhalen werden verteld. Om kwart over drie stapten Koningin Juliana, Prins Bern hard en de drie Prinsessen in de hofauto, die snel wegreed, rich ting Soestdijk. Adlai Stevenson zal zich zeker niet vóór de derde maal bij de democraten kandidaat stellen voor het presidentschap, zo heeft partijvoorzitter Butler te Tren ton verklaard. Volgens hem maakt senator Kennedy thans de beste kans om als democratisch kandidaat te worden gekozen. Een vliegtuig van de „Taca Air lines" (San Salvador) is bij het opstijgen van het vliegveld van Managua in Nicaragua veronge lukt. Van de vijftien inzittenden zijn er dertien om het leven ge komen. Een stewardess en een jongetje hebben het ongeluk over leefd. De bestemming van het toestel was Mexico en New Orleans. Voor 2 Neveda wikkels leuke borduurkaartie; Neveda, Rckin 118, Amsterdam President Eisenhower heeft donderdag overleg gepleegd met de leden van de Amerikaanse veiligheidsraad. Dit overleg had betrekking op de kwestie-Berlijn en het vraagstuk van de Duitse hereniging. Het Witte Huis heeft een ver klaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de president de leden van de nationale veiligheidsraad donderdagmorgen voor een spe ciale vergadering had bijeenge roepen. In deze raad hebben zo als bekend belangrijke Ameri kaanse diplomaten, militairen en leden van de geheime dienst zit ting. De Zuidafrikaanse politie heeft donderdagochtend in de gehele unie maar vooral in Johan nesburg invallen gedaan in bijkantoren van de negerorgani saties, het nationale congres uit Njassaiand en het Noord- en Zuidrhodesiaanse congres. Ook zijn huiszoekingen verricht bij bureaufunctionarissen en be stuursleden van de organisaties, waar papieren in beslag werden genomen. Het hoofd van de politie in de streek van Witwatersland, kolo nel Spengler, verklaarde later dat er huiszoekingen zijn ver richt in Johannesburg bij leden van de Afrikaanse nationale congrespartij van Njassaiand. De gevonden documenten zijn onderzocht doch de politie heeft niemand gearresteerd. Functionarissen van de con grespartij in Johannesburg zei den dat er geen invallen zijn ge daan in hun kantoren. Het was hun zelfs niet bekend dat er een bijkantoor van de congrespartij van Njassaiand in Johannesburg bestond. Volgens het Egyptische blad Al Ahram heeft de Soedanese opperste raad woensdagavond ontslag genomen nadat dinsdag twee militaire bevelhebbers de onder hun bevel staande troepen uit Noord- en Oost-Soedan naar Khartoem hadden overgebracht en sleutelpunten in de hoofd stad hadden bezet. Ook hadden zij het legerhoofdkwartier om singeld. Daarna hadden zij de opperste raad verzocht ontslag te nemen omdat het leger en het volk over de huidige toestand niet tevreden waren. De Soedanese minister van Voorlichting, generaal-majoor Talaat Farid, verklaarde iater dat de crisis uitsluitend betrek king heeft op binnenlandse aan gelegenheden en dus geen ver band houdt met de buitenlandse politiek van Soedan, zo meldt het persbureau voor het Midden- Oosten. WISSELVALLIG. Randstcringen van een diepe depressie ten Westen van Ierland trokken de afgelopen 24 uur over West Europa. Tussen deze sto ringen bewogen gebieden met op klaringen. Hierdoor had het weer ook in Nederland een wis selvallig karakter. In de avond uren vooral kwamen plaatselijk zelfs onweersbuien voor. In deze onstabiele toestand1 komt het komende etmaal maar medegedeeld door liet K.N.M.I. weinig verandering. De depres- J "c'r"g vrijdagavond, sie vuit op maar blijft ten Wes- j Zon en buien. ten van de Britse eilanden en houdt over Nederland ean Zuide lijke tot Zuidwestelijke stroming in stand, daardoor blijft het wis- 'lend bewolkt met plaatselijk voorkomende buien, terwijl hel temperatuursniveau nog enkele graden boven het normale voor <1oze tijd van het jaar blijft. MAAN ZON op onder maart. 6 7.17 7.15 7.13 7.10 7.08 7.06 7.04 7 8 9 10 11 12 18.27 18.29 18.30 18.32 18.34 18.36 18.37 op 5.33 6.05 6.32 6.57 7.21 7.44 8.08 onder1 15.29 16.38 17.46 18.52 19.58 21.03 22.06 Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAART v.m. n.m 0.36 1.11 1.51 2.01 1.03 1.38 2.18 2.28 De minister zou hieraan toe gevoegd hebben dat premier Ab- boed de toestand volkomen in de hand heeft. Uit Cairo wordt gemeld dat de twee bevelhebbers die hun troe pen naar Khartoem hebben laten overbrengen, de brigade generaals Mohiedin Achmed Saad en Abdel Rachim Sjenan, beiden vurige Arabische nationa listen zijn en zich hebben uitge sproken voor toenadering tot de V. A. R. Het persbureau van de Ned. Hervormde Kerk deelt mee dat „de Landelijke Oecumenische Raad van de Australische (bij de Wereldraad van Kerken aange sloten) kerken in een verklaring heeft aangedrongen op een trust- schapregeling voor geheel Nieuw- Guinea. De zekerste manier, al dus de Raad, om ongeregeld heden in het onder Nederlands gezag staand deel van Westelijk Guinea te vermijden, is het in stellen van trust-beheer van de Ver. Naties of van een andere wijze van internationaal toezicht. De Australische Oecumenische Raad zegt, dat de welvaart van de inheemse bevolking, het be houd van de vrede en van de stabiliteit der internationale be trekkingen voorop moeten staan bij alle overleg inzake de toe komst van Nieuw-Guinea. Noch de militaire veiligheid van Indo nesië, noch die van Australië zou den bij een dergelijk overleg een beslissende factor mogen zijn. Al dus de Raad, die de voornaamste niet-Rooms-Katholieke kerken van Australië omvat." Het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Oosteuropese landen van de V. A.R. hebben verzekerd dat zij geen massale emigratie van Joden naar Is raël zullen toestaan.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1