:hee, oeder 1 het gezin De Nederlandse protestnota aan Indonesië De kolensituatie van de SancM MacMillan bracht in Lagerhuis verslag uit van zijn Russische reis Chroesjtsjef in Leipzig DE SANDE EGBERTS l Eisenhower over de jongste Russische nota inzake Duitsland Ontslagen in Soedan Besprekingen waren nuttig Besluiten van overneming van Nederlandse ondernemingen in Indonesië De kwestie Zuid-Tirol WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN m WEER HOOGWATER Lees de gebruiks aanwijzing op de fles! 1. je gezin mag anders reld denken, dan de- leratie. De thee, die- t is ook de thee, die- schenkt. .Pickwick Douwe Egberts. Engelse melange lelijk uit door ceta tan geur en aart door een opvallend fschenk. Pickwick iclt ook UW thee? frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,-per kwartaal; per maand f2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 cL DONDERDAG 5 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4618 Verschijn dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet arrvprtentie f 2.25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels 1,—Iedere regel meet ■20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrev Rureau van dit Blad, 20 cent meer Minister Luns heeft de Tweede Kamer de tekst toegezonden van de nota, waarin Nederland prote steert tegen de nationali satie van Nederlandse be drijven in Indonesië. Deze nota luidt: „Bij het op 16 september 1958 door de diploma tieke vertegenwoordiging aan het ministerie van Buitenlandse Zaken aangeboden nota heeft de Nederlandse regering de Indo nesische regering herinnerd aan de krachtige en herhaalde ver togen tegen de omvangrijke en steeds definitiever vormen aan nemende Indonesische maatre gelen tegen Nederlandse belan gen in Indonesië. Zij heeft daar bij betoogd, dat het geheel dezer maatregelen een schending be tekent zowel van elementaire be ginselen van het volkenrecht als van door Indonesië onder het handvest van de Verenigde Na ties en bij verdrag vrijwillig aan gegane verplichtingen en dat zij alsmede strijdig zijn met de In donesische nationale wetgeving. De Nederlandse regering heeft daarbij erop gewezen, dat de In donesische regering gehouden is de belanghebbende Nederlanders en Nederlandse bedrijven onver kort in hun rechten te herstellen onder vergoeding van de inmid dels door hen geleden schade, en zij heeft verzocht haar te willen mededelen op welke wijze de Indonesische regering zich voor stelt aan die plicht te voldoen. Naar aanleiding van deze nota heeft de Indonesische regering aan de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging op 8 oktober 1958 een nota doen overhandi gen, waarin op het betoog van de Nederlandse regering niet wordt ingegaan, doch slechts wordt medegedeeld, dat de Indo nesische regering de financieel- economische belangen van Ne derland in Indonesië niet kan be spreken, zolang het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea niet is opgelost. De Nederlandse regering doet opmerken, dat zij niet het ver zoek tot zodanige bespreking had gedaan, doch de Indonesische regering had gewezen op haar volkenrechtelijke plicht de Ne derlandse geleerden in hun rech ten te herstellen en de geleden schade te vergoeden. De Neder landse regering constateert, dat in de nota van de Indonesische regering de verplichting tot her stel van het gedane onrecht en vergoeding van de geleden scha de niet werd ontkend, doch dat aan deze plicht niet is voldaan en dat een verwijzing naar het geschil over Nederlands Nieuw- Guinea niet ter zake doende is. In stede van het ongedaan ma ken van de onrechtmatige aan tasting van de rechten van Ne derlandse eigenaren is de Indo nesische regering thans nog ver der gegaan met daarop gerichte maatregelen". Op 31 december 1958 kondigde zij een wet tot nationalisatie van Nederlandse bedrijven af, welke al evenzeer in strijd is met de algemeen erkende regelen van het volkenrecht. Volgens deze regelen is aan tasting van de eigendom van vreemdelingen in ieder geval on rechtmatig, wanneer daarbij discriminatie wordt toegepast. De onrechtmatigheid van de na- tionalisatiewet blijkt mede reeds uit de considerans. Deze consi derans diskwalificeert de wet door te kennen te geven, dat de wet is bedoeld als een middel om druk uit te oefenen in een politiek geschil, te weten dat in zake Nederlands Nieu'-Guinea. Het aanwenden van zulk een middel is volkenrechtelijk onge oorloofd. De Nederlandse regering acht de nationalisatie en de op grond daarvan genomen en te nemen maatregelen niet rechtsgeldig. Zij neemt op grond daarvan het standpunt in, dat de aange kondigde nationalisatie ingevol ge het internationale récht de eigendom en andere rechten van de Nederlandse eigenaren, na tuurlijke zowel als rechtsperso nen, niet vermag ongedaan te maken of te doen overgaan. Dit geldt mede ,voor de vruchten van deze eigendommen. Deze eigen dommen en vruchten worden der halve door haar beschouwd als alsnog onverkort toebehorende aan de rechtmatige eigenaren. De Nederlandse regering uit nogmaals een krachtig protest tegen de ongehoorde, massale aantasting van de rechten van Nederlandse onderdanen in Indo- tesië. Van de rechteloosheid, welke zich thans weer manifes teert in deze discriminatoire maatregelen met een conf iscatoir doei, is in de beschaafde wereld geen tweede voorbeeld te vin den". I „Hoewel het bovenuiteengezet- te standpunt onafhankelijk is van de vraag, of de Indonesische regering al dan niet aan belang hebbenden een behoorlijke scha deloosstelling zal toekennen, con stateert de Nederlandse regering, dat van een voornemen tot prompte betaling van een rede lijke vergoeding uit de wet niet blijkt. Voorts blijkt uit een te New- York afgelegde verklaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, welke tij dens de parlementaire behande ling van het wetsontwerp tot na tionalisatie van de Nederlandse bedrijven op 21 november 1958 door de Indonesische minister van Economische Stabilisatie werd bevestigd als het standpunt van de Indonesische regering, dat het haar bedoeling is om de betaling der schadeloosstelling op te schorten totdat het poli tieke geschil inzake Nederlands Nieuw-Guinea een voor Indone sië bevredigende afwikkeling heeft verkregen. Een zodanige opschorting nu betekent niet, gelijk de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken bij vorenvermelde gelegen heid opmerkte, een van Indone sische zijde gemaakte restrictie met betrekking tot internationale usances. Zij is een wezenlijke schending van het internationale recht. Zij kenmerkt de afgekon digde maatregel, indien deze ai voor het overige rechtsgeldig zou zijn quod non, nog eens te meer als een internationaal-rechtelijk ongeoorloofde en ongeldige daad. De Nederlandse regering voegt aan haar bovengeuite protest nog toe, dat zij zich alle rechten voorbehoudt om de bedreigde rechtmatige belangen van Neder landse natuurlijke en rechtsper sonen waar nodig en mogelijk te verdedigen en te beschermen." President Eisenhower heeft woensdag; op zijn persconferentie gezegd dat de jongste Russische nota over Duitsland een verzach ting van het totnogtoe halsstar rige Russische standpunt be tekent, Hij voegde eraan toe dat het Russische standpunt eerst nog diepgaander bestudeerd moet worden voordat hij opbouwender commentaar kan leveren. Be halve deze positieve zijde van de nota vond hij er ook een nega tieve in: verdraaiingen van fei ten en propaganda. Een ver draaiing vond hij met name de bewering dat het Westen zich na de oorlog gehaast had om West- Duitsland te herbewapenen. Gevraagd of hij MacMillans Moskouse besprekingen nuttig heeft gevonden, aarzelde de pre sident even en antwoordde toen dat het erg moeilijk was om te veel te speculeren. Maar het was in elk geval een reis die ge maakt moest worden. Later zei Eisenhower dat er lange tijd druk op MacMillan was uitgeoefend om de reis te maken. MacMillan was Chroesjtsjef bovendien een antwoordbezoek schuldig. Eisenhower verklaarde dat als men redelijkerwijs vooruit niet kon veronderstellen dat er opbou wende stappen zouden kunnen Vorden gedaan, hij van mening Terne***' Bij de bespreking van het Bel gische verzoek aan de hoge auto riteit om r.iikondiging van een toestand van duidelijke crisis op de kolenmarkt in de E. G. K. S- bleek de meerderheid van de raad van ministers der gemeen schap maandag van oordeel te zijn, dat hier geen sprake is van een Europese crisis, maar van een zuiver Belgische crisis, tzö wordt thans te Parijs vernomen. De afkondiging van een toe stand van duidelijke crisis zou inhouden, dat de hoge autoriteit aan de raad van ministers voor stelt maatregelen te nemen tot beperking van de produktie en (ie invoer van kolen. Volgens ge woonlijk goed ingelichte bron te Parijs weigert Frankrijk echter akkoord te gaan met maatrege len, die erop neer zouden komen, dat Frankrijk wordt gestraft, voor de modernisering van zijn mijnindustrie, die het heeft be reikt. Deze Belgische kolencri- sis, zo meent men te Parijs, is toe te schrijven aan het feit, dat de Belgen steeds in gebreke zijn gebleven hun mijnen te moder niseren, hoewel dit hun de laat ste tien jaar telkens is aange raden, nu eens door de O. E. E. S. dan weer door de E. G. K. S. Er worden evenwel verschei dene maatregelen overwogen om de Belgische mijnen te hulp te komen. o.a. een beperking van de invoer van kolen uit de Ver enigde Staten. Italië zou bereid zijn de langlopende contracten voor de invoer van Amerikaanse kolen te herzien. Voorts zou de E.G. K. S. hulp kunnen verlenen voor de reorganisatie van de Belgische kolenmijnindustrie en met name 90 kunnen garan deren van de lonen der mijnwer kers, die door deze reorganisatie worden getroffen. is dat er geen topconferentie moet worden gehouden. Hij ver klaarde dit naar aanleiding van een vraag of het Amerikaanse volk het met op prijs zou stellen als hijzelf Chroesjtsjef eens zou bezoeken. Hij noemde het uiterst rampzalig als Amerika algemene mobilisatie zou afkondigen met het oog op de spanning inzake Berlijn en andere wereldproble men. Amerika's afweer tegen een verrassingsaanval achtte hij vol doende. Maar het Westen kan en zal niet afzien van zijn rechten en verplichtingen in West-Ber- lijn. Over de herbewapening van West-Duitsland verklaarde Eisen hower dat deze pas begon nadat West-Duitsland in 1954 tot de NAVO toetrad. Oost-Duitsland daarentegen had in 1950 al 50.000 man onder de wapenen en in 1953 esn 140.000. Wat de meer positieve zijde van de nota betreft, merkte Eisenhower op, dat de Russen in zekere zin toegaven dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken eerder iets zouden kunnen berei ken dan de regeringshoofden. Juist d't was een verzachting van het Russische standpunt, zeker ten opzichte van de nota van 27 november van het vorige jaar en die van 10 januari j.l. Maar het Geneefse akkoord van 1955 om Duitsland door mid del van vrije verkiezingen te her enigen was stellig voor het ogen blik door de Sowjets opzij gezet. Gevraagd naar zijn mening over MacMillans voorstellen in zake doorbreking van de Geneef se impasse van het ogenblik, zei Eisenhower dat MacMillan stellig gedachten heeft die verschillen van de Amerikaanse opvattingen, een bestudering van MacMillans voorstellen had hem nog niet van hun volledige bruikbaarheid overtuigd. Maar de V. S. waren er geens zins tegen dat MacMillan deze nieuwe gedachten op zijn eigen houtje naar voren brengt. Alle leden van de Soedanese Opperste Raad hebben woensdag hun ontslag genomen, zo heeft president Inbrahim Abboed mee gedeeld. Generaal Abboed zei de ont slagen te hebben aanvaard. Heden zal hij met alle hoge officieren de toestand bestude ren. Naar zijn zeggen is de toe stand in het land normaal. Hij maande de Soedanezen aan niet naar geruchten te luisteren. De Soedanese strijdkrachten richtten op 18 november van het vorige jaar de Opperste Raad op om de macht over te nemen. Dat was 36 uur nadat een onbloedige staatsgreep de burgerregering van Abdoellah Chalil had doen vallen. De raad bestond uit der- jj De Britse premier heeft woens dag in het Lagerhuis een verkla ring afgelegd over zijn bezoek aan Moskou. Hij zei te menen dat zijn bezoeken aan Parijs, Bonn en Washington voor ver dere b esprekingen „noodzakelijk" zijn. De conservatieven stonden en masse op, wuifden en juichten toen MacMillan binnenkwam. Hij zei dat in Rusland gespro ken was over de kwesties Ber lijn en Duitsland, ontwapening Het Indonesische kabinet heeft woensdag zijn goedkeuring ge hecht aan drie ontwerp-verorde- ningen die betrekking hebben op Nederlandse ondernemingen. Een der regelingen handelt over de nationalisatie van „overgeno men" Nederlandse gas- en elek triciteitsmaatschappijen in Indo nesië. Een andere regeling be paalt, welke Nederlandse land- bouw-ondernemingen zullen wor den genationaliseerd en de derde, welke veeteeltondernemingen voor nationalisatie in aanmer king komen. De Indonesische regering geeft er de voorkeur aan, dat Neder land bij de Westduitse justitie aanspraken doet gelden op de produkten van de genationali seerde Nederlandse tabaksonder nemingen in Indonesië, zo heeft de minister van Landbouw, Sad- jarwo, tegenover journalisten verklaard. Volgens het persbu reau Antara, da' dit meldde, voegde de minister hieraan toe, dat de positie van zijn land in deze kwestie sterk is. Hij noem de nationalisatie het recht van elk land. Zijns inziens was de naasting van 38 Nederlandse ta baksondernemingen op Java en Sumatra niet in strijd met het internationale recht. Zoals ge meld zal de uit Indonesische af komstige tabak niet meer in Amsterdam doch te Bremen ver handeld worden. De regelingen hebben betrek king op de volgende negen maat schappijen en al haar dochter ondernemingen in de gehele In donesische Archipel: De Alge mene Nederlands Indische Elec- tricitcitsmaatschappij, de Over- zeesche Gas- en Electriciteits- maatschappij, de Gas- en Elec- triciteitsmaatschappij Bandung en Omstreken, de Waterkracht Exploitatiemaatschappij Indone sia, de Cultuurmaatschappij Tji- bening, de Bouwmaatschappij In- sulinde, de Maatschappij tot Ex ploitatie van Waterleidingbedrij ven in Indonesia, de Smarinda en Tenggarong Electriciteitsmaat- schappij en de Elcclriciteitsmaat- schappij Balikpapan. NA-INLEVERING ZILVEREN RIJKSDAALDERS In verband met vele verzoeken tot na-inlevering van oude zil veren rijksdaalders deelt het mi nisterie van Financiën mede, dat van 16 maart tot en met 18 april a.s. hiertoe alsnog gelegenheid zal worden gegeven. Omwisse ling kan geschieden bij alle post kantoren en poststations en bij de kantoren en agentschappen van de Nederlandsche Bank N.V. en kernproeven. Mijn doel was niet het voeren van onderhan delingen maar een beter begrip te krijgen van de wederzijdse standpunten en de redenen die daaraan ten grondslag liggen. Dit doel is bereikt. Het belangrijkste punt is ech ter dat wij op het stuk van de grote kwesties die Oost en West scheiden, tot overeenstemming kwamen dat deze moeten wor den opgelost door onderhande lingen. Hij meende dat deze overeen stemming weerspiegeld werd in de laatste Russische nota aan de Westelijke landen. Vervol gens kondigde hij zijn bezoeken aan de drie Westelijke hoofd steden aan welke bezoeken hij een „onderdeel van de noodza kelijke voorbereiding voor ver dere besprekingen" noemde. MacMillan meende dat zal blijken dat deze voorbereidende besprekingen een waardevolle bijdrage waren en dat het juist was dat het Verenigd Konink rijk dit initiatief nam. Over het voorgestelde niet- aanvalsverdrag of de niet-aan- valsverklaring zei de premier dat de bepalingen daarvan on derwerp zouden zijn van verde re besprekingen tussen beide regeringen. „Zulk een verkla ring zou op geen enkele wijze onze vastbeslotenheid om onze huidige bondgenoten voor de defensie bij te staan, schaden". De leider van de Labour- oppositie, Gaitskell, noemde de bereikte overeenstemming beperkt maar hij achtte dat onvermijdelijk in deze om standigheden. Hij was er ze ker van dat de persoonlijke contacten noodzakelijk en de moeite waard zijn wat de be trekkingen met de Sowjet- Unie betreft. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Leopold Figl, heeft woensdag in het par lement in Wenen verklaard, dat Oostenrijk de kwestie van de autonomie van Zuid-Tirol voor een internationaal forum zal moeten brengen als de huidige onderhandelingen met Italië op niets uitlopen. Dr. Figl deed een beroep op de Italiaanse regering om haar ver plichtingen volgens het verdrag van Parijs 1946 „voor bescher ming van het etnisch karakter en de culturele en economische ontwikkeling van de Duits spre kende bevolking" in Zuid-Tirol na te komen. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie is woensdagmiddag per auto in Leipzig aangekomen. Het hoofd van de staatsveilig heidsdienst der Sowjet-Unie, Sjelepin, vergezelt hem. „Men beschuldigt ons ervan een vredesverdrag met Oost- Over het vredesverdrag zei Chroesjtsjef nog: „Sommige heethoofden zeggen en zij zijn niet goed bij hun hoofd dat zij geen vredesverdrag met de Duitse democratische repu bliek willen sluiten. Maar wij zullen doorgaan en er een slui ten als de regering te Bonn wei gert". Op dit punt schreeuwde Duitsland te willen sluiten, maar Chroesjtsjef zijn woorden in de dit zullen wij slechts doen in- j microfoons. De tolk toonde zijn dien het Westen weigert vrede taak nauwgezet op te vatten en met beide Duitslanden te slui- schreeuwde zijn vertaling even ten", zo verklaarde Chroesjtsjef eens uit. woensdag met verheffing van De menigte op het plein was stem voor een menigte van twee- J aanvankelijk nog groter, maar honderdduizend mensen op het I even voor Chroesjtsjef zijn rede Wilhelm Leuschenerplein te] afstak, begon het te motrege- Leipzig. Deze woorden las hij I nen, waardoor vele duizenden tien hoge officieren onder lei ding van generaal Abboed en was bedoeld om als hoogste con stitutionele gezagsorgaan. Als voorzitter van de Opper ste Raad heeft Abboed alle wet gevende. juridische en uitvoeren de bevoegdheden. Tezelfdertijd vormde Abboed een kabinet waarin hijzelf de post van pre mier en minister van Defensie bekleedt. 9 Ongeveer de helft van de re- cruten van het Oostenrijkse leger wil bij de chauffeurs of auto werkplaatsen ingedeeld worden. Een op de tien recruten heeft een eigen auto, aldus is uit een speciaal ingesteld onderzoek ge bleken. niet van het papier waarop de rest van zijn rede stond, maar sprak hij voor de vuist weg. Chroesjtsjef was Leipzig bin nengereden in een Russische Zim-libousine, zittend naast de Oostduitse partijleider, Ulbricht. Duizenden langs de route zwaai den met vlaggetjes die een vrachtwagen kort tevoren had uitgestrooid. „Wij doen geen onmogelijke voorstellen, aldus Chroesjtsjef, wij stellen slechts voor een vre desverdrag met beide Duitslan den te sluiten. Wij willen vrede, vrede en nog eens vrede. Er is slechts een manier om het Duit se vraagstuk op te lossenEr kenning van twee Duitse lan den. Zij die geen vredesverdrag willen sluiten, willen een oor logstoestand handhaven. Het Russische en Duitse volk heb ben thans twee wereldoorlogen meegemaakt en wij zijn er beu van. Wij willen vrede". Chroesjtsjef zei verder dat de Leipziger Messe steeds belang rijker in de wereldhandel wordt. „De grote vooruitgang op in dustrieel en landbouwgebied in de Sowjet-Unie betekent niet dat Rusland de handel met andere landen zal verwaarlozen". nieuwsgierigen weer wegliepen. Na Chroesjtsjef sprak Ulbricht, die betoogde dat het niet langer kan worden geduld dat Duits land veertien jaar na de oorlog nog steeds geen vredesverdrag bezit„Wij eisen een vredesver drag". Chroesjtsjefs rede duurde een kwartier. Een Oostduitse rege ringswoordvoerder zei dat Chroesjtsjef ook nog naar Ber lijn zal gaan. Vandaag zal hij de voorjaarsbeurs bezoeken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Dezelfde of iets hogere temperaturen Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Matige, af en toe krachtige zuidelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON op onder maart. 5 7.20 18.25 6 7.17 18.27 MAAN op onder 4.56 5.33 14.21 15.29 De recente verklaring van de Italiaanse premier, Segni, dat Zuid-Tirol een Italiaanse binnen landse aangelegenheid is die Oos tenrijk niet aangaat, verwierp Figl. Oostenrijk heeft, als mede ondertekenaar van het verdrag van Parijs, niet alleen het recht maar ook de plicht, om op na leving van het verdrag toe te zien. Figl gaf enige voorbeelden van discriminatie- van de Duits spre kenden in Zuid-Tirol. In gereents- hoven en regeringsbureaus wordt alleen Italiaans gesproken, slechts 6 leden van de politie zijn etnische Duitsers en slechts 6 procent van de nieuwe huizen is aan de Duitse groep, die twee derden van de bevolking uit maakt, toegewezen. Te Trento in Noord-Italië is dinsdagavond de graftombe van Cesare Battisti, een Italiaanse held uit de eerste wereldoorlog door een ontploffing beschadigd. Het is de tweede ontploffing in elf dagen tijds. De vorige be schadigde het monument voor de Italiaanse bergtroepen te Brum- co bij Bolzano. Dit gebied was voor de eerste wereldoorlog Oos tenrijks. ZUIDELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Oceaan ten westen van Ierland ligt nu een zeer diepe de pressie. Deze houdt boven het vasteland van West Europa een zuidelijke stroming in stand waarmee lucht wordt aange voerd waarin kleinere storingen I aatselijk regen brengen. Ons land bleef buiten de invloedssfeer van die storingen. Er kwam dan ook nergens regen van betekenis voor. In de middag we] opklarin gen en maximumtemperaturen weliswaar lager dan de vooraf gaande dag, maar toch altijd nog boven de normale waarde van deze tijd van het jaar. Aangezien de depressie zelf nu nauwelijks meer van plaats ver andert handhaaft zich de zuidelij ke stroming. In verband met een front van de depressie dat over zuidwest Engeland en Ierland in noordoostelijke richting trekt, neemt de windkracht iets toe. Overigens verandert er in het weertype weinig. Opnieuw dus bewolking met mogelijk plaatse lijk wat regen, verspreide opkla ringen en dezelfde of iets hogere temperaturen. VRIJDAG 6 MAART v.m. n.m. Breskens 11.36 12.12 Terneuzen 0.11 12.47 Hansweert 0.51 1.27 Walsoorden 1.01 1.37 De belangrijkste passage uit het communiqué achtte hij de overeenstemming over de mo gelijkheid van een gebied in Midden-Europa waar het aan tal troepen met atoombewape ning en conventionele wapens beperkt moet zijn. Hij vroeg of MacMillan er vrijwel zeker van was dat de Westelijke bondge noten dit onderdeel van het communiqué zouden steunen. MacMillan antwoordde dat de bewoordingen in dit verband luidden dat men het erover eens was dat het nuttig was de mo gelijkheid te bestuderen van vergroting der veiligheid door beperking van troepen en wa pens, zowel conventionele als atoomwapens. „Wij hebben particulier nuttige en volgens mij instruc tieve besprekingen over deze kwestie gevoerd. Dit is één van de aangelegenheden die naar ik meen met alle betrokken landen verder moeten worden bestu deerd", aldus MacMillan. Op een vraag van een Labour- afgevaardigde om besprekingen met de Poolse regering te be ginnen over het plan-Rapacki zei MacMillan dat hij dit niet kon toestaan. Hij meende dat het juist is thans te pogen de onderhandelingen op gang te krijgen waarbij men niet te veel moet argumenteren over de juiste bewoordingen of de pre- ciece formulering. Voorts werd gevraagd of de niet-aanvals-verklaring strikt bilateraal zou zijn of dat deze ook door andere regeringen zou kunen worden ondertekend. De premier zei dat de onder werpen daarvoor op een vrij laat tijdstip aan de wederzijdse partijen waren overhandigd zo dat daarover geen feitelijke overeenstemming kon worden bereikt. Derhalve achtte hij het beter te wachten tot de onder handelingen daarover worden voortgezet. Op de vraag of'hij geruststel lend nieuws over de kiespijn van Chroesjtsjef had ontvangen antwoordde hij onder hilariteit: „Ja ik vernam dat hij snel her steld is". EISENHOWER NODIGT MACMILLAN UIT President Eisenhower heeft pre mier MacMillan van Engeland naar Washington uitgenodigd om verslag uit te brengen van zijn besprekingen in de Sowjet-Unie, zo deelt het Witte Huis mede. MacMillan, die dinsdag in Lon den is teruggekeerd, gaat maan dag voor twee dagen naar Parijs. Op 12 en 13 maart is hij in Bonn. Bij aankomst te Londen sprak MacMillan al de hoop uit, dat hij ook naar Washington zou kunnen gaan. In Londen wordt vernomen, dat MacMillan over ongeveer twee weken naar Washington zal gaan. De minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, gaat met hem mee. VON BRENTANO OVER MACMILLANS RUSSISCHE REIS Verslaggevers hebben de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Bren- tano, die bondskanselier Ade nauer naar Parijs vergezelt, woensdag de vraag gesteld hoe hij de internationale politieke situatie, na MacMillans bezoek aan de Sowjet-Unie, beschouwt. Von Brentano antwoordde: „Ik zie geen speciale reden tot ver heugenis". In antwoord op de vraag, of hij optimistisch, dan wel pessi mistisch was gestemd, antwoord de Von Brentano: „Ik zie meer reden voor pessimisme, dan voor optimisme". j Van de zijde der Duitse delega- tie naar Parijs werd duidelijk ge maakt dat bondskanselier Ade nauer een erkenning in feite of naar de vorm van de Oostduitse regering door de Westelijke mo gendheden als onjuist zou be schouwen en als een gevaarlijke concessie aan de Sowjet-Unie. Dit is, naar verluidt, één van de punten, die Adenauer en de Franse president De Gaulle zul len bespreken. PERSCOMMENTAREN OP MACMILLANS REIS De Amerikaanse en de Britse pers zijn het over het algemeen eens, dat MacMillans bezoek aan de Sowjet-Unie de moeite waard is geweest, niet alleen door de pogingen van de Britse premier om de Russische leiders duide lijk te maken dat het Westen op zijn rechten zal blijven staan, maar ook door zijn waardige hou. ding tegenover „provocaties" van Russische zijde. Vooral ook wordt MacMillan geprezen om zijn toe spraak voor de Russische tele visie, waarin hij een beeld gaf van zijn land. De „New York Daily Nevus" noemt deze rede een „wonder in Moskou".

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1