Provinciaal nieuw Binnenlands nieuws RADIO TELE VI BEURSBERICHTEN AGENÏ TERNEUZEN AXEL BIERVLIET. GROEDE. HOEK. HULST. NIEUWVLIET. RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. SLUIS. dat. m 'j no; „Uw gevangenis modelinricht Zilveren dienstjubileum. In 1934 trad de heer P. de Poo ler (Catspolderdijk) als knecht in dienst van de heer L. de Feij- ler, landbouwer te Driewegen. Wegens zijn trouwe plichtsver vulling werd de heer De Pooter gisteravond in intieme kring bij de heer De Feijter voor dit zilve ren jubileum gehuldigd, waarbij niet alleen de familie van de ju bilaris, maar ook het overige personeel met hun echtgenoten aanwezig waren. Onder zeer waarderende woor den bood de heer De Feijter aan de zilveren jubilaris een waarde vol geschenk aan, terwijl de voorzitter van de afd. Oost Zws- Vlaanderen van de C.B.T.B., de heer P. van Hoeve uit Axel, aan de heer De Pooter de oorkonde der Zeeuwse C.B.TB. uitreikte. Ir ('arbassius VVeber sprak sprak voor de Rotary Zeeuws- Vlaanderen. Het was niet alleen maar een boeiend verhaal, toegelicht met prachtige kleurendia's, dat ir Carbassius Weber gisteravond in de benedenzaal van hotel „Rot terdam" voor de leden van de Ro tary Zeeuws-Vlaanderen en ge nodigden vertelde over het land van Pandit Nehroe, India, De in leiding die hij hield (en ir Weber bleek uitermate deskundig en goed georiënteerd, daar hij 7 ja ren lang namens de UNO als ad viseur van de Indiase regering optrad), was veel meer een zeer dringende bede om hulp; hulp, hoe bescheiden misschien ook, die de Rotarians kunnen geven aan een land gelijk aan een we relddeel, waar 400 miljoen men sen aan de rand van de afgrond leven. Om in grote lijnen een beeld te geven van het land waarin hij 7 jaren lang heeft gewerkt en rondgezworven (een veel te grote taak voor één mens) vertelde ir Weber over de toestanden die er au nog heersen. Toestanden die overgebleven zijn van een 4000 jaren oude cultuur, maar die nu de oorzaak van de ondergang van dit land kunnen betekenen. De inleider memoreerde de be volkingsaanwas van 5 miljoen mensen per jaar. Deze toename is niet alarmerend maar wél, dat er geen voedsel is voor deze men sen. Zijn opdracht luidde dan ook: „to produce more food for more people"; een bovenmenselij ke opgave. Zeer velen hebben er slechts één maaltijd per 1 dag. De vele scholen die ir Weber bezocht (de regering van India had hem ook nog de zorg voor het onderwijs verzocht) verkeren in een erbar melijke toestand en omdat vooral de kinderen te weinig eiwitten krijgen, moet worden aangeno men dat 90 Vc potentieel t.b. is. Ir Weber zag als enig middel om India uit zijn ellende te ver lossen onderwijs in de meest uit gebreide vorm aan de kinderen. Men kan geld en dure machines en alles wat men wil naar dit land zenden, het heeft allemaal niets te betekenen wanneer de mensen er niet mee kunnen wer ken. En om dit te bereiken die nen, evenals bij ons het geval is, ook daar de kinderen naar school te gaan en die dingen te leren waarmee men in de eeuw van de techniek vooruit kap komen. In vele scholen zijn absoluut ?een leermiddelen, zeide spre ker, en hoewel er nog veel te weinig (men kan wel zeggen □iets) gedaan wordt voor India, is het verheugend dat enkele scholen in Nederland geld inza melen om geschenkbonnen van de UNESCO te kopen en deze naar India te sturen. Zo werd er reeds 16.000 van Nederlandse kinderen aan de kinderen van In dia aangeboden, ergens op de grens van Tibet en Nepal. Daar de heer Weber onlangs ook voor de leerlingen van het Terneuzens Petrus Ilondiuslyceum sprak, zijn ook deze bezig met het inza melen van gelden. „Waar is het einde van Oost en waar is het begin van West en waarom zien wij Noord-Zuid als een complement?" vroeg de heer Webers zijn toehoorders. India is een prachtig land met vele mogelijkheden en veel mensen die heus wel mee willen, maar die door ons geholpen moeten wor den Toen na dit boeiend betoog dokter C. Schiltman als voorzit ter van de Rotary Zeeuws-Vlaan- deren ir Weber dankte, vroeg ook hij zich af, hoe de Rotarians deze taak kunnen vervullen. Wij kun nen ons wel de moeite geven ons daarop te bezinnen, aldus de heer Schiltman. Gewoonte getrouw onder Rota rians werden tot slot vlaggetjes gewisseld van Rotary Raniket en Rotary Oost en West Zeeuws- Vlaanderen. Accordeon wed .st rijd te Gent. Zeeuws-Vlaamse deelnemers behaalden sucessen. Aan de vierde grote internatio nale accordeonwedstrijd, die zon dag te Gent werd gehouden en was georganiseerd door de ko- ninkl. liefdadigheids-maatschappij „De Volendammers" werd ook door enkele Zeeuws-Vlaamse ac cordeonisten met opmerkelijk succes deelgenomen. Uit Terneuzen waren o.m. leer lingen van de heer A. v. d. Kloos ter onder de prijswinnaars. In de derde afdeling ivas het P. W. Ha melink, die een eerste prijs met de grootste onderscheiding, de ge lukwensen van de jury en een beker won. Marianne v. d. Winc- kel veroverde in de tweede afde ling met de eerste prijs de grote onderscheiding en eveneens een beker. Johnny Kegels behaalde behalve de eerste prijs met de grootste onderscheiding en de ge lukwensen der jury, een beker. Hij speelde in de eerste afdeling. Tenslotte kwam in de catego rie „Kinderen tot 10 jaar" Geor gette de Bock uit Koewacht met een eerste prijs met onderschei ding uit de wedstrijd. In de afde ling kinderen tot 12 jaar kreeg de Hulsterse Ria Boone een eer ste prijs met de grootste onder scheiding en gelukwensen der jury. Christien Dobbeleir en Mar leen Janssens uit Terneuzen ont vingen een eerste prijs met onder scheiding en beiden eveneens een beker. Zangavond in Ned. Herv. kerk. Ter ondersteuning van de pro paganda voor de Nederlandse Bijbel-Kioskvereniging was in de Ned. Herv. kerk een zang avond belegd waar de Neder landse bariton C. Deenik een hoogstaand programma uitvoer, de. Het was de 570ste maal, dat de heer Deenik voor deze ver eniging optrad. De avond werd ingeleid en ge sloten door ds. P. J. Pennings. Deze sprak zijn vreugde uit over het feit dat het kerkgebouw voor deze gelegenheid tjokvol was. Ds. A. van Leeuwen hield een meditatie naar aanleiding van Joh. 18. Ook de zangnummers van de heer Deenik waren afgestemd op het lijdensverhaal. Aan het eind van zijn programma zong hij nog een tweetal negro-spi- rituals. De avond werd verder opge luisterd door de Chr. Gemengde zangvereniging „Asaf" en door het Hervormd Kerkkoor. Brandalarm Maandagochtend om half zes werd het nog slapende dorp op geschrikt door de sirene, welke de brandweerlieden opriep in ac tie te komen. De brandweer van Biervliet, die nog steeds buiten bedrijf is, kon niet uitrukken. Er werd weer een beroep gedaan op de brandweer van Hoofdplaat. Toen deze op de plaats des on- heils, de boerderij van E. Patijn in de Koninginnepolder arriveer de, was het brandje inmiddels ge blust. Mevr. P. was in de vroege mor gen in de nissenhut aan de was begonnen. Toen zij de benzinemo tor waarop de wasmachine draait, bijvulde, stootte zij de stal lantaarn om. De uitstromende olie geraakte in brand. Hierdoor hevig geschrokken liet zij de ben zinekan uit de hand vallen, die daarop ook vlam vatte. Zonder dat de Hoofdplaatse brandweer nog in actie behoefde te komen, kon deze inrukken, zo dat er ditmaal geen lange tijd vergende nablussing nodig was. Toneeluitvoering. fn hotel „De Drie Koningen" hield de toneelvereniging Groe- de haar laatste uitvoering in het winterseizoen 1958/1959 met de opvoering van het toneelstuk „Er kwam een man", een ver makelijk blijspel in drie bedrij ven door Hans Verkerk. De regie van het spel berust te bij de heer L. Scheele en mej. J. Koopman, de technische lei ding bij de heer I. Salomé en de décorverzorging geschiedde door de heren A. Dierkx en A. Verheije. Na afloop van het stuk volgde een gezellig bal door de band Swing and Sweet. Lezing voor het Departement Groede van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Vrijdagavond j.l. hield dokter M. W. Jongsma, directeur-ge neesheer van 't academisch zie kenhuis te Leiden, 'n lezing voor de afdeling Groede van het Departement van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen in hotel „De Drie Koningen" over een reis door Amerika, waar hij in opdracht van het ministerie van O. K. en W. de moderne ziekenhuisbouw bestudeerd had. Dokter Jongsma, die 25 jaar huisarts in Groede geweest is en het publiek zeer goed kende, wist van deze leerzame avond tevens een genotvolle avond te maken. In zijn inleiding, die hij later met kleurendia's toelichtte, gaf hij een overzicht van de ver schillen tussen de Amerikaanse en de Nederlandse wijze over de opname in ziekenhuizen, de verpleging, de behandeling van de patiënten, de scholing van de student tot arts, van arts tot specialist, het onderwijs aan de verpleegsters en verplegend per soneel, etc. Na de pauze en de nadere toe lichting met de kleurendia's werd nog een film vertoond van één der eerste hartoperaties, die in het academisch ziekenhuis te Leiden plaats vinden. Aan het slot van deze avond dankte de voorzitter van de afd. Groede van het Nutsdeparte- ment, notaris A. H. M. van den Hoek, dokter Jongsma voor deze geslaagde avond. Heropening schilderszaak A. J. Jurry. Zaterdag j.l.' opende de heer A. J. Jurry, Molendijk 24a, alhier zijn geheel naar de eisen des tijds gemoderniseerde winkel in schil derswaren en behangselpapieren. Toen de heer Jurry, 30 jaar ge leden zich op Hoek vestigde als schilder, ging hij 2 jaar later over tot de opening van een win kel. Zijn zaak groeide steeds meer en meer zodat hij wel ge noodzaakt werd zijn winkelpand door het bijtrekken van zijn voorkamer een flinke uitbreiding te geven en daarbij geheel te moderniseren naar de eisen des tijds, geschilderd in de aller modernste tinten. Deze uitbrei ding ging gepaard met het in voorraad houden van alle moge lijke soorten lakken en vernis sen, grond- en muurverven, be nevens een uitgebreide sortering moderne behangselpapieren en alle soorten borstelwerken. De verlichting maakt deze zaak nog sfeervoller. Bij de herope ning, tooide een bloemenpracht het fraaie winkelpand, aange boden door leveranciers en vrien den. Zo is Hoek dan weer een moderne en veelbelovende zaak rijker geworden. Agenda gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt morgenavond in vergadering bij een ter behandeling van de vol gende punten: Voorstel tot aanwijzing van een vertegenwoordiger der ge meente in het bestuur van de R. K. huishoudschool ,,St. Mar tha". Voorstel tot het in erfpacht uitgeven van een perceeltje aan het Oranjebolwerk. Voorstel tot aankoop van grond in de Dullaertpolder van de heer F. Hemelaer en cons. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst van ruiling met de teer C. de Wolf. Voorstel tot aankoop van een gedeelte van de voortuin van de familie Verstrate. Voorstel tot vaststelling van grondprijzen aan de Glacisweg. Voorstel tot het verlenen van een garantie aan de Stichting Matthaüs-Passion te Hulst. Voorstel tot vaststelling van het voorschot op de vergoeding ex art. 101, van de Lager Onder wijswet 1920 voor de bijzondere scholen voor g. 1. o. en u. 1. o. voor 1959. Voorstel tot het toekennen van een bijdrage in de kosten van restauratie van een tweetal oude De omvangrijke herstellings werkzaamheden aan de Sint- Baafstoren te Gent zijn thans voor een groot deel voltooid. Het bovenste deel van de toren komt binnenkort uit de steigers. De belvedère, de vensters, pinakels en steunmuren boven de klok- kenkamer zijn hersteld. Men hoopt de resterende werkzaam heden dit jaar af te maken. gebouwen met historische waar de. Muziekuitvoering. In de Stadsherberg te Nieuw- vliet hield de muziekvereniging „Nut en Genoegen" een con cert, waarvoor een vrij goede belangstelling bestond. Het werd afgewisseld met het optreden van de Boerenkapel te Nieuw- vliet en de opvoering van enige aardige sketsches. Filmavond Rode Kruis. Zaterdagavond hield het Rode Kruis in café De Voldere een propaganda-avond onder leiding van de heer M. I. Hoste, secre taris voor het gewest. Hij deelde mede, dat het Rode Kruis thans in West Zeeuws- Vlaanderen 2600 leden telt. Naar verhouding is het ledental te Retranchement bijzonder goed. De bloedtransfusiedienst be schikt momenteel over 386 do nors, welk aantal evenwel nog omhoog moet. Eind mei zal het Rode Kruis beschikken over een eigen boot voor de tochten voor de chro nisch invaliden. De afdeling stelde hiervoor 1000 beschik baar. Eveneens werd 1000 aan. geboden voor de vakantie van chronisch invalide jongeren. De film; „De muren doorbro ken", gaf een duidelijke uiteen zetting van het zegenrijke Wel fare-werk. Ook de kleurenfilm: „De taal der bloemen", viel zeer in de smaak. Als gewoonlijk slaagde de ver loting in de pauze uitstekend. De hoofdfilm„Bright Victo ry", maakte op de aanwezigen een diepe indruk. Als vorige jaren was de zaal weer tot de laatste plaats bezet. Jubileum. Zaterdag j.l. herdacht onze be kende plaatsgenoot, de heer Wil lem Lammens het feit, dat hij 45 jaar in dienst was bij de poste rijen in Sas van Gent. De heer Lammens trad in 1914 in dienst bij de P.T.T. als hulp besteller te Sas van Gent. Hij was toen 21 jaar oud. Van 1914 tot 1959 is 45 jaar en 21 45 is nog steeds 65. Willem Lam mens heeft dus zaterdag tevens afscheid genomen van de poste rijen. In 1920 werd hij besteller en in 1945 werd hij besteller eerste klas en werd hem de bronzen leg penning van verdienste toege kend. Maar Willem Lammens is in Sas van Gent niet alleen bekend als postbode. Hij is heel zijn leven actief geweest op velerlei gebied. Zo heeft hij bijvoorbeeld 25 jaar lang de rol vervuld van die bekende figuur, die rond 5 december door ons land waardt. Ook zat hij lange jaren in het bestuur van de Coöperatie, de K.A.B. en in het afdelingsbestuur van de bond van Katholieke post ambtenaren, St Petrus. Hij richt te indertijd de afdeling Sas van Gent van de E.H.B.O. mede op, was een harde werker op toneel gebied en bestuurslid van de gymnastiekvereniging T.H.O.R. Iedere oude Sassenaar en velen hier in de omgeving herinneren hem nog als piste-rijder en weg- coureur. Verder is de heer Lammens nog steeds voorzitter van de plaatselijke schuttersvereniging „De Kring". Maar nog hebben we niet alles genoemd. Want reeds 39 jaar is Willem Lammens zanger van het parochiekoor. Dit feit werd zon dagmorgen herdacht, toen hij door zijn collega's letterlijk in de bloemetjes werd gezet. Sinds zondag is hij nu ere-lid van het koor; een ere-lid, dat echter blijft meezingen. De heer Lammens mag terug zien op een verdienstelijke loop baan en een actief deelnemen aan het plaatselijk verenigingsleven. De hulde, die hem en zijn echt genote de afgelopen twee dagen werd gebracht, was dan ook ten zeerste op haar plaats. BORREL AUTO SCHADE. De Rotterdamse politie heeft maandagmiddag de 28-jarige olie man op de grote vaart G. D. P. uit Rotterdam aangehouden, om dat hij zonder rwijbewijs en onder invloed van sterke drank gedu rende een tochtje in een auto in drie straten tegen negen gepar keerde auto's is gebotst. De poli tie, die door wel 20 telefoontjes werd gewaarschuwd, stuurde er een radiowagen heen. De agen ten kwamen juist op tijd om de man tegen het woedend publiek in bescherming te nemen. DE VERDWENEN AUTO Zondagavond kwam op het hoofdbureau van politie te Rot terdam de 37-jarige naaimachi nehandelaar W. E. vertellen, dat op de Nieuwe Binnenweg zijn auto gestolen was. „Zo", zei de dienstdoende inspecteur van politie laconiek, „gaat u maar even mee" verbaasd over de prompte service stapte de man gewillig in een politieauto; daarmee werd hij gebracht naar een ander politiebureau, n.l. in de Oostervanstraat, waar hij zijn twee broers M. E. en A. E. ontmoette, met wie hij 's mid dags aan het passagieren was geweest. Toen zij, flink onder de invloed, op de Nieuwe Bin nenweg uit de auto stapten pas seerde daar een 43-jarige man, die zij niet kenden. Maar dat was voor M. geen bezwaar om toch zijn hoed maar af te slaan en A. gaf de wandelaar nog een extra stomp in het gelaat. Als derde was W. er bijgekomen, die de aanval ging completeren. Endelijk wist de aangevallene zich los te rukken en op de vlucht te slaan, maar hij waar schuwde de politie. Deze wist M. en A. in de kraag te grijpen, maar W. had zich uit de voeten gemaakt. Het tweetal werd naar het bureau Oostervantstraat ge bracht en de auto veilig opge borgen. De mededeling van dit laatste was voor W. een geruststelling, maar het proces-verbaal, dat hij wegens mishandeling kreeg, bleek een bittere pil te zijn. OUDE MAN OVERVALLEN In de nacht van zaterdag op zondag is, naar thans bekend is geworden, een 66-jarige man, wonende in een logement, te Groningen aan de Zuiderdiep te Groningen overvallen en van zijn portefeulle met 280,be roofd. De dader wist te ontko men. De oude man had een ca fé bezocht aan het Zuiderdiep. Toen hij tegen sluitingstijd het café niet geheel nuchter had verlaten werd hij door een on bekende tegen de grond gesla gen. Zijn portefeuille werd uit zijn binnenzak gegrist en daar na zette de overvaller het op een lopen. De recherche heeft de zaak in onderzoek. DODELIJK ONGEVAL De 46-jarige apothekersassis tente mevrouw E. C. P. uit Hil versum botste zondagavond met haar bromfiets tegen een perso nenauto, ter hoogte van het zwembad „Crailoo" op de Lan ge Naarderweg. Met een sche- delbasisfractuur en een inge drukte borstkats werd het slachtoffer naar het diacones- senhuis vedvoerd, waar zij gis termorgen is overleden. Ontspanning op Rozenoord. In de Prot. Chr. Stichting voor ouden van dagen „Rozenoord" verzorgde de Geref. jeugdver eniging uit Aardenburg een uit voering. Gebracht werd o.m. de klucht „Honderd meisjes op hol", onder regie van de heer J. de Feijter. Deze klucht werd goed en vlot voor het voetlicht gebracht en de bewoners hebben hartelijk kunnen lachen om de vele complicaties. Aan het slot bracht de heer J. P. J. Wage, directeur van de stichting, dank voor het gebo- dene. OS GSHUVmS SCHTGSNOOT door LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertaling: W. FICK—LUGTEN 8) (Nadruk verboden). Een volle minuut kon Estrel- la van stomme verbazing geen woord uitbrengen. Tenslotte stamelde zij Zegt.... zegt u, dat dat Natuurlijk hebt u van jongsaf de ene stommiteit op de andere gestapeld. Deze laat ste is niets anders dan de be kroning van alle andere. Die schurk van een Erik heeft sluw kans gezien, misbruik van uw lichtzinnigheid te maken. U is een slecht-opgevoed meisje, dat nodig eens de zweep moest voe len. Maar„.maarstotter de zij. Van verontwaardiging kon ze verder geen woord uitbrengen. Dit wil niet zeggen, dat ik de bandiet vrijspreek en als ik hem ontmoette, zou ik hem met plezier eens flink op zijn gezicht geven. Maar toch moet u eens goed nagaanwelk verstandig meisje zou op de gedachte ko men, met een volslagen onbe kende te trouwen? Had u enige garantie, dat hij een avonturier waswat hij trouwens per slot juist wél blijkt te zijn? Dat kon ik mij niet voor stellenHij leek zo gedistin geerd.... zijn adel.... titel, fa milie. Kende u zijn familie? Daarvan had hij mij ver teld De jongeman barstte in een heel hardvochtige schaterlach uit. U is toch heus bespotte lijk lichtgelovigAls ik uw voogd was, zou ik u niet toe staan ook maar tien passen van mij vandaan te gaan. En dan wilt u nog aanspraak ma ken op de wereldwijsheid en er varing? U is wel heel erg zeker van uzelf! Intussen heb ik nog nooit iemand ontmoet, die zó weinig weet en kan. Estrella's ogen schoten blik sems van verontwaardiging op hem af. Hoe durft u op zo'n toon tegen mij te spreken! U heeft me om mijn oor-, deel gevraagdnu geef ik Onder het stoppen van een nieuwe pijp bewaarde hij-, iiet stilzwijgen. Geloof maar niet, dat iki uzelf daarvoor aansprakelijk stel. Ik kan me indenken, dat u van uw prilste jeugd af enkel uw eigen willetje heeft botge vierd en na de ergste dwaas heden nooit iets anders heeft geoogst dan unanieme bijval. Is het niet zo?Vast en zeker heeft u geregeld iedereen geti ranniseerd, Betonprinsesje Noem mij niet zo!.... Hoe weet u dat? Wie heeft het u ver teld? De etiketten aan uw ba gage, antwoordde Miguel la chend. Daardoor weet ik, hoe u heet, juffrouw Estrella Vilar. In Spanje kent iedereen het pete kind, de pupil van Don Nicolas Mendoza, de schatrijke Beton- koning. Ik heb een vreselijke hekel aan die lachwekkende bijnaam! Wat een bewijs te meer van uw ijdelheid. Ik zou dolgraag de heerschappij over iets uit oefenen, al was het" maar over boter of worst. U is mij erg tegengevallen, verklaarde het meisje en stond op. Ik had gehoopt op meer me degevoel van uw kant. En nu overlaadt u mij op de koop toe nog met verwijten. Doet u mij liever een oplossing aan de hand. Een oplossing? Natuurlijk! Wat moet ik tegen mijn pleegvader en Julio zeggen, als zij mij morgenoch tend aan het station te Brussel afhalen? Hoe kan ik hun uit leggen, dat mijn echtgenoot in damp is opgegaan? Zeg tegen hen, dat alles maar een grapje is geweest om hen op stang te jagen. Dat gaat nietPer brief heb ik hun enige bijzonderhe den laten weten. Zij zullen het vast niet geloven. Hun argwaan zal opgewekt wordenze zul len navraag doen en.zo ko men zij alles te weten. Ook heb ik aan enkele vriendinnen in Spanje getelegrafeerd. Maak hun allen dan wijs, dat uw teerbeminde man in een vlaag van waanzin uit het por tier van de wagen is gesprongen, toen de trein een rivier over ging. Zeg niet zulke absurditei ten. Waarom zoudt u hun de waarheid niet bekennen? NooitKunt u er dan niets geschikters op vinden? Als u niets beters weet ga ik weg. Ik had u voor vindingrijker aangezien.... Maar hoor eensIs u heus vastbesloten om in mijn kompartiment te blijven overnachten? Wat een boosaardige; vraagZcudt u werkelijk in staat zijn, mij nu nog weg te jagen?.... Stelt u zich maar, voor, dat ik uw man benj Goedenacht, zei Estrella zonder op zijn suggestie te rea- j geren. Zorgvuldig grendelde zij de verbindingsdeur af. Daarna bleef zij opeens in het kleed kamertje tussen de beide kom- partimenten staan. Plotseling trok zij de gréndel terug en ging ophieuw de coupé binnen, waar de jongeman zich bevond. (Wordt vervolgd). KIND DOOR GAS GEDOOD In de Spanjaardstraat te Leeu warden is zondagmiddag een baby door gasverstikking om het leven gekomen. Het vier maanden oude kind lag in een wieg op de zolder te slapen. Toen de overige huisge noten (de familie Span) na een wandeling weer thuis kwamen, bespeurden zij een scherpe gas- lucht. Het bleek dat de slang van een gascomfoor was losge raakt, waardoor het gas kon ont snappen. Het kindje werd leven loos in de wieg aangetroffen. BROMFIETSER VERONGELUKT De 49-jarige W. H. wonende aan de Melis Stokelaan te Den Haag is maandagmiddag te 15.25 uur op het Spui om het leven ge komen. Hij bereed een bromfiets en begon plotseling te slingeren. Zijn wiel raakte de trottoirband, waardoor hij viel. Hij overleed vrijwel direct. De heer H. was werkzaam bij het nijverheids onderwijs. EEN DODE, EEN ERNSTIGE GEWONDE BIJ AUTOBOTSING Gistermorgen omstreeks acht uur is in de dichte mist op de provinciale weg tussen Broek en Waterland en het Schouw een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarbij één persoon is gedood en één zwaar gewond naar het ziekenhuis in Purme- rend moest worden vervoerd. Op genoemd tijdstip reden drie personenauto's achter elkaar op de weg, komende uit de richting Amsterdam. De ach terste wagen wilde met grote vaart de twee voorste passe ren. Juist toen de wagen inhaal de kwam uit tegenovergestelde richting een bus van de Naco. Door de hevige botsing, die on vermijdelijk was, werd de per sonenauto zwaar beschadigd. De bestuurder die de dood vond is de 43-jarige J. Willems uit Amsterdam. Hij was gehuwd, vader van 3 kinderen, en bijna een jaar als vertegenwoordiger werkzaam voor de V. A. M. I. ijsfabrieken. Een mede-inzittende een lifter werd in ernstige toe stand naar een ziekenhuis in Purmerend vervoerd. De Naco- bus, die uit de richting Monni kendam kwam, werd eveneens ernstig beschadigd. Geen der buspassagiers liep verwondin gen op. Zij konden de reis in een andere bus voortzetten. AANGEHOUDEN WEGENS DIEFSTAL VAN BROMMERS Dezer dagen deed iemand bij de Haagse politie aangifte, dat zijn bromfiets, merk H. W. was gestolen. Zaterdag zag de besto lene zijn eigendom staan op de Veenkade, waarop hij direct de politie opbelde. Inmiddels kwam een surveillerende agent langs, aan wie de man de zaak ver telde. De agent arresteerde een ogenblik later de 21-jarige J. B„ zonder beroep die er met de bromfiets van door wilde gaan. B. beweerde dat hij de brommer had geleend van zijn broer, de 24-jarige loswerkman L. W. B. toen de politie de broer aan de tand ging voelen, zeide deze: „Jullie komen zeker voor de Simplex". Achteraf bleek dat J. B. twee brommers had gestolen een voor zich zelf en een voor zijn broer. IN NOORBEEK: IN 12% JAAR GEEN VERKIEZINGEN In het dorp Noorbeek, in het meest Zuidoostelijke hoekje van Limburg, is zondag het waar schijnlijk unieke jubileum ge vierd van de sinds twaalf en een half jaar onveranderd ge bleven gemeenteraad. Sinds 1946 zijn de inwoners van dit fraaie dorp het zo eens geweest, dat er geen gemeen teraadsverkiezingen zijn gehou den. Volgens sommigen is dit in de afgelopen 25 jaar in Neder land niet meer gebeurd. Wel moeten er nog twee plaatsen zijn die het sedert de bevrijding zonder deze verkiezingen heb ben gesteld, maar in deze ge meenten zijn intussen allerlei raadsmutaties geweest, waar door het nooit tot een jubileum viering is gekomen. De feestelijke zondagmorgen werd in Noorbeek ingezet met een plechtige hoogmis in de middeleeuwse parochiekerk. Pastoor Reijnartz prees in zijn preek de eensgezindheid van de dorpsgemeenschap. Na het plechtige „Te Deum" trok de raad, vergezeld van de harmo nie „De Berggalm", in optocht naar het gemeentehuis, waar zij een aubade van schoolkinderen onder leiding van schoolmeester E, Wintjes in ontvangst nam. De Commissaris der Konin gin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben was een der ere gasten die de plechtige raads zitting bijwoonden. Burgemees ter J. Wolfs zei o.a. „Wat oorspronkelijk als een dorpsfeest was bedoeld, is een feest, van grote betekenis ge worden. Typisch bij dit alles is, dat jubilerende raadsleden hun taak als iets vanzelfsprekend beschouwden. Hij bood elk der raadsleden een speciaal door de kunstenaar Jean Nelissen ont worpen wandbord aan. Mr. dr. Houben reikte de lo co-burgemeester, de 67-jarige heer Ch. Hutschemakers de eremedaille in Goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uit, die hem als oudste raadslid door H.M. de Koningin is ver leend. JEUGDIGE VECHTERSBAZEN MOLESTEERDEN VOORBIJGANGERS In de nacht van zaterdag op zondag hebben twee jeugdige Amsterdammers, de 19-jarige garageknecht Th. H. en de 17- jarige besteller C. van T„ in de Amsterdamse binnenstad zon der enige aanleiding een aantal voorbijgangers aangevallen. Eerst grepen zij een padvinder, die als gids bij een stille om gang had gefungeerd. Daarna ging het tweetal met nog drie andere, onbekend gebleven boosdoeners een bromfietser te lijf, die echter bijtijds hulp kreeg van een gemeente-op zichter. De vrouw van de op zichter wilde haar man van zijn assistentie weerhouden, maar als beloning hiervan kreeg zij een schop tegen haar been. De twee vechtersbazen zijn door de politie naar het bureau War moesstraat gebracht, waar zij tot zondagmiddag opgesloten zijn geweest. ARRESTATIES WEGENS HAZARDSPEL De gemeentepolitie in Vught heeft bij een inval in het Am bonezen woonoord „Lunetten" 36 inwoners, onder wie drie vrouwen, wegens het beoefenen van hazardspel gearresteerd. 27 van hen zijn na een verhoor en proces-verbaal weer vrijge laten. De negen anderen zullen bij de officier van justitie te 's-Hertogenbosch worden voor geleid. Reeds geruime tijd heerste er enige onrust in het woonoord over het feit dat er bij het „main dadoe-spel", dat vrijwel gelijk is aan het roulettespel en dus bij de Nederlandse wet ver boden. om grote bedragen ge speeld werd en dat verschillen de inwoners van „Lunetten" hun weekgelden aan vergokten Het viel de politie niet moei lijk de nachtelijke spelers te overmeesteren. Het spelmateri aal en het speelgeld werden in beslag genomen. (Advertentie.) Internationale politiek beheerste de marktsituatie Voor de eerste beursdag van deze week werd de stemmir. beïnvloed door de internationale politieke -onzekerheden, waar van de kwestie Berlijn het mid delpunt was. De handel was zeer gering en de koersen waren aan de lage, voor Unilevers en AKU's zelfs aan de flauwe kant. De arbitrage deed weinig en de zaken die gedaan werden, waren verkopen voor Duitse re kening. Ook Parijs had een stukje markt. De geringe or ders van publieke zijde lagen merendeels aan de verkoopkant. De Philipspapieren hielden zich vrij goed. De aandelen van dit concern waren slechts twee punten beneden de slotkoers van vrijdag j.l. De converteer bare obligaties Philips noteer den eveneens iets lager. Unile vers openden flauw op 446, min 9 punten, in het verdere beurs- verloop kon de koers van deze certificaten een paar punten aantrekken. AKU's openden vrijwel prijshoudend op 265% doch publieke verkopen, waar tegen hoegenaamd geen vraag aanwezig was, deed de koers dalen tot 258. Bij het sluiten van de beurs werd op 261 gehandeld. De vorige slotprijs was 265%. Kon. Olies schomelden rond ƒ161 en verloren c.a. 1,70. Aan delen K.L.M. werden, tegen de draad in, een paar dubbeltjes hoger s^adviseerd. De hoogste koersen van de niet officiële ochtendbeurs voor de interna tionale waarden waren resp. Kon. Olie f 163, Unilevers 545, Philips 523 en AKU's 268. Vandaag is het de laatste ver- handeldag van claims K.N.S.M. Gistermiddag was dit duidelijk in de scheepvaarthoek te mer ken. Het aanbod van de claims overheerste de vraag en de prijs schommelde rond de 14,20 per claim. Vrijdag j.l. was de slot- prijs 16 per claims. Aandelen K.N.S.M. noteerden 133% ex 11 procent dividend tegen de vo rige slotprijs 144% cum divi dend. In deoverige scheepvaart waarden gebeerde niets bijzon ders. Van de cultures waren certificaten Deli bijna 2 lager Amsterdam Rubbers en H.V.A.'s verloren circa 1 punt. Staats fondsen door elkaar goed prijs houdend. Verder werden nog geadvi seerd claims Bataafse Aanne- mings Maatschappij op ƒ31" tegen de vorige koers ƒ335. OP de incourante markt werden voor de eerste verhandeldag claims Leeuwarder Papier op 100 bieden geadviseerd, over eenkomende met 160 procent voor een nieuw aandeel. Djt theoretische claimwaarde is 3" per claims. Claims Lijm en Ge latine onveranderd op 75. Nabeurskoersen 26/2 27/2 2/3 Int. concerns 360.81 364.53 36134 Industrie 180.67 180.56 179.3' Scheepvaart 140.47 139.81 13851 Banken 150.46 150.79 148.6' Ind. fondsen 114.70 113.87 ll^AO Algemeen 251.13 252.71 250.4' Beursindices Kon. Olie: 163—166.50 (161-P Unilever: 451453 g. I 1 Philips: 527530 g. 1- <523 AKU: 264 261's> Nwe Philips: 515%—517% (512% Conv. ob). Philips: 240-241 g. 1- (237% A3s il 'si a neem li ABDIJS dan slaa; zonder ABDIJSIRO „Mijn gelukwens; heer de directeur, u genis is een modehr zo heeft een lid va spectiegroep yoora', inrichting verliet, to leur gezegd. De directeur toe zeer ingenomen met -zende woorden totd iiet vertrek van d teurs tot de ontdekk dat degene die de had, één van zijn nen was. De man h£ de groep inspecteui sloten. De gevangene ha< delinrichting reeds en is nog steeds vc tig. WOENSDAG 4 M HILVERSUM I: 7.0C Gym.; 7.20 Gram.; 8.(K De ontbijtclub; 9.00 Gj vrouw; 9.10 Gram. Waterst.); 10.00 School Voor de vrouw; 11.00 12.00 Dansmuz.; 12.30 tuinbouwmeded.; 1233 platteland; 12.38 Or zang; 13.00. Nws en t lingsagenda; 13.20 D 13.50 Medische kron.; 15.00 Voor de jeugd; kat van de stoel; 1 ïingsuitz.; 18.00 Nws 18.20 Act.; 18.30 Le Voor de kinderen; lï 1925 Vara-varia; 19.1 jeugd; 20.00 Nws; 2( 20.35 Hélène Salaberl 21.50 Lichte muz.; 2' 22.45 Caus.; 23.00 Nws 23.30 Orgelspel; 23.5C in Esperanto. HILVERSUM II. 7.( Gew. muz.; 7.50 Een de dag; 8.00 Nieuws; 9.00 Voor de zieken; voor de vrouw; 10.15 Morgendienst; 11.00 C David Copperfield, ht Land- en tuinbouwm Vocaal dubbelkwart.; en act.; 13.00 Nws; li op pad; 13.20 Politie Gram.; 15.30 Hobo en Voor de jeugd; 17.20 en kwint.; 17.40 Beu Gram.; 18.00 Leger kwartier; 18.15 Caus.; muz.; 18.45 Boekbespr en weerber.; 19.10 M gemengd koor; 19.30 19.55 Op de man af merork.; 20.30 Passie: Muz. caus.; 21.40 KI Lichte muz; 22.25 Vio 22.45 Avondoverden Nws; 23.15 Sportuits BRUSSEL (VI): 1 12.30 Weerber.; 12.3 Nws; 13.11 Gram.; 1 radio; 16.00 Koersen en piano; 16.45 Instr Nws; 17.10 Gram.; 17 kron.; 17.45 Gram.; bespr.; 18.00 Gram.;, moraal en filosofie; 1 soldaten; 19.00 Nws; se liederen; 20.00 Oi 20.30 Gram.; 20.45 D Lëcheln, operette; 22.15 Caus.; 22.25 K 22.55 Nws; 23.00 Vo< den. Televisieprogrs NED. TV:-17.00 Vo - en; 20.00 Zendtijd 20.07 Weekjournaal; tijd pol. partijen; 2C urn; 21.10 Het geVie ter Gerbrand, TV-sj BELG. TV (VI.): moraal en filosofie: 20.00 Kaleidoscoop; mentaire film; 21 22.40 Nws en journ: DINSDAG 3 i TERNEUZEN: L ter, 8 uurDe leeftijd van een i Concertgebouw Muziek- en tone muziever. „Harrr neuzen". AXEL: Het Centi (Z.V.U.) Georgette Cabaret en Volksl ZAAMSLAGBe Putter, Veer B Publieke verkopin den, koe en lanc span, verder de 1 ventaris. WOENSDAG 4 TERNEUZEN: Lu: 8 uur: De gevaar] van een meisje. Concertgebouw Muziek- en tone Mu - ekveren. „Ha neuzen".

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2