NSGEM MacMillan sprak voor Russische televisie l> de Sande pgus Rusland stelt Oost-West conferentie voor Proces tegen Hallstein en Blankenhorn De onrust in Kongo „De Schelde Sloepl en lannen De strijd in Tibet HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Nederlands protest tegen nationalisatie van ondernemingen in Indonesië mij. E. HASSE en EVA ENAVOND, nojr een VKT s-s., zodat i*Hler- onvergetelljke film <trikt boven 18 jaar. G D DE SANDE rneuzen Terneiizen ■lat.-'i-lV»—Ay- ■n eerlijk geweten hebt. maar eens hier aan eft de Ier terug, ..dan gauw genoeg, wat voor n de kuip hebben, je het antwoord op ie krijgen!" t rankering bij abonnement: rerneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 57 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kv^artaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct Losse nrs 9 et DINSDAG 3 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4616 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pel advertentie 2,25. rtubriek Kleine Advertenties (géén handel* advertenties)5 regels 1,Iedere regel idea 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uar. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 wmt. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrev Bureau van dit Blad, 20 cent meer. MacMillan heeft maandagavond voor de Russische televisie ge sproken. in zijn rede legde hij er m de eerste plaats de nadruk oP, dat er bij een nieuw militair con flict tussen de grote mogend heden geen overwinnaar zal zijn en dat een dergelijk conflict noodzakelijkerwijs een „ramp voor allen" zal zijn. En dit geldt ook voor de poli tiek, aldus de Britse premier. Een poging om hier een vol ledige overwinning te behalen zou weieens kunnen uitdraaien op een ramp. „Laten wij daarom samenwerken met geduldig en wederzijds begrip". MacMillan trok daarna een ver gelijking tussen Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie. Engeland produceert twee maal zoveel per hoofd als de Sowjet-Unie, maar de tijd van snelle industriële ex pansie is voor Engeland voorbij, aldus MacMillan. De Britse premier gaf een op somming van de Britse succes sen. Zo wees hij erop, dat de uit vinding van radar cn de straal motor en de ontdekking van de penicilline allemaal prestaties van Britten zijn. „En wij voeren meer machines voor de textiel industrie, landbouwtractoren, fietsen en motorfietsen uit dan welk land ter wereld ook". Maar het Evangelie zegt dat de mens niet van brood alleen kan leven, zo vervolgde de Brit se premier. „Wij zijn van mening dat de mens ook een geestelijke bestemming heeft. Elk mens moet de vrijheid hebben die no dig is om zijn persoonlijkheid te ontwikkelen. Op deze grondslag is ons politiek systeem gebouwd." U zult misschien denken, aldus MacMillan, dat het toch wel een eigenaardig systeem moet zijn dat het zelfs mogelijk maakt een grote oorlogsleider als Churchill aan de dijk te zetten nadat hij de overwinning had behaald. Maar desondanks werkt dit systeem goed en beantwoordt het aan on ze behoeften, aldus de Britse pre mier die zijn Russische luiste- laar? naar schatting vijf mil joen mensen vervolgens wees op de vrijheden die aan dit sys teem inherent zijn. MacMillan gaf ook nog een om schrijving van het Britse gemene best. Dit is een volkomen vrij verbond van 600 miljoen mensen van onderling zeer verschillend ras an met afwijkende levensbe schouwingen. „Het is geen mili tairbondgenootschap en kent geen op schrift vastgelegde be palingen inzake het lidmaat schap, aldus MacMillan. Hij verklaarde daarna dat de reden waarom de betrekkingen tussen Engeland en Rusland niet zijn zoals ze eifenlijk zou den moeten zijn, z.i. gelegen is in een verschillende kijk op de wereld. ..Doch niettemin zijn wij allemaal mensen en ik ben ervan overtuigd dat wij veel meer din gen gemeenschappelijk hebben dan vele mensen zullen toe geven." Wij moeten op de een of an dere manier vertrouwen tussen onze landen en volkeren schep pen, aldus MacMillan. „En hoe moeten wij dit doen?' Ik stel het volgende voor: in de eerste plaats moeten wij de da den vermijden, die nadelig kun nen zijn voor de positie die de ander op het ogenblik in de vve- ïeld inneemt. Tweedens moeten wij erken nen dat beide partijen nieuwe en concrete verzekeringen behoeven. Woorden zijn niet voldoende. Het komt op daden aan. En ten derde: laat ons eens zien of wij niet een begin hier mee kunnen maken om dan stap voor stap verder te gaan. Over eenstemming op een punt leidt tot overeenstemming op een an der. Het gaat om de eerste stap en hiervoor ben ik hier". MacMillan pleitte voorts nog voor toerisme op grote schaal. Bezoeken van delegaties zijn na tuurlijk nuttig, maar waar wij werkelijk behoefte aan hebben is aan toerisme op grote schaal. Duizenden Britten en ik be doel hier de gewone man - moe ten naar Rusiand gaan en duizen den Russen naar Engeland, aldus de Eritse premier. CHROESJTSJEF TEVREDEN OVER DE RESULTATEN VAN DE BESPREKINGEN MET MACMILLAN Chroesjtsjef heeft maandag avond op een receptie in het Kremlin gezegd dat hij tevreden is over de resultaten van de be sprekingen met MacMillan. De besprekingen hebben geleid tot verduidelijking van onze stand punten en zullen nuttig zijn voor de komende onderhandelingen, aldus de Russische premier. Hij zei te hopen dat het over leg dat MacMillan met de Weste lijke landen en de Sowjet-Unie met haar bondgenoten gaat voe ren, tot conclusies zullen voeren die aanvaardbaar zullen zijn voor beide partijen en een einde zullen maken aan de koude oor log. Chroesjtsjef was het met Mac Millan eens dat het bezoek van laatstgenoemde een „verken ning" is geweest van het Russi sche standpunt. Hij zei dat Rus land de Britten voorgesteld heeft een niet-aanvalsverdrag te slui ten en legde er de nadruk op dat alle meningsverschillen naar zijn mening uit de weg kunnen wor den geruimd door onderhande lingen in een geest van weder zijds begrip en in overeenstem ming met de Verenigde Naties. Rusland heeft maandag in nota's aan Amerika. Frank rijk en Engeland verklaard het mogelijk te achten in april a.s. een topconferentie in Genève of Wenen te houden. Maar indien het Westen nog niet bereid is om deel te nemen f in een topconferentie over een vredesverdrag met Duitsland en over West-Berlijn, noemt de Rus sische regering het „misschien mogelijk" een conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken van Rusland, Amerika, En geland, Frankrijk, Polen en Tsjecho-Slowakije op dezelfde tijd en plaats te houden. Volgens Tass, dat een samen vatting van de inhoud der nota's gaf, staat in de nota's opnieuw een aantal vraagstukken die op een topconferentie besproken zouden kunnen worden. De Rus sische nota's vol men een ant woord op de jongste Westelijke voorstellen. De Russische regering stelt dat Polen en Tsjecho-Slowakije Beschuldigd van laster en valse aantijgingen In Bonn is maandag een pro ces tegen twee vooraanstaande Westduitse diplomaten, prof. llalLstein, voorzitter van de Europese commissie der Euro pese Economische Gemeenschap, en Blankenhorn, ambassadeur te Parijs, begonnen. Zij zijn be schuldigd van laster en valse aantijgingen jegens een hoge ambtenaar van het Westduitse ministerie van Economische Zaken, dr. Strack. De twee verdachten zouden een uitlating van een Egyptische consulaire ambtenaar volgens welke dr. Straek zich had laten omkopen, hebben doorgegeven aan het ministerie van Economi sche Zaken, zonder de feiten eerst ie controleren. Dr. Strack was uit Turkije waar hij met de regering onder handelingen voerde, teruggeroe pen en hij kreeg een andere de partementale functie. Hallstein gaf op verzoek van de rechter een overzicht van zijn arrière. Hij zei dat hij in de tweede wereldoorlog soldaat was geweest hoewel hij een verwoed tegenstander van het nationaal- soeialisme was. Hij had in FVankrijk als adjudant gediend voordat hij door de Amerikanen gevangen werd genomen. Blankenhorn zei dat hij we gens slechte gezondheid in de oorlog geen militaire dienst had gedaan. In antwoord op een vraag waarom hij brieven waarin de gewraakte uitlatingen waren vervat, zonder controle had doorgegeven zei Blankenhorn dat hij het ministerie van Eco nomische Zaken als de bevoegde instantie beschouwde die de be trouwbaarheid der mededelin gen zou moeten onderzoeken. De Egyptische ambtenaar had in 'n persoonlijk gesprek gezegd, dat Strack 2.000 Egyptische ponden van Egyptische firma's had aan genomen voor zijn goedkeuring van een handelsovereenkomst tussen West-Duitsland en Egyp te. Het proces wordt woensdag voortgezet. RUSSISCHE VISSERS AANGEHOUDEN Do Philippijnse marine heeft vijf Russische visserschepen aan gehouden die in een baai aan de Noordwestkust van het eiland Luzon voor anker lagen. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Manilla maakte maandag bekend, dat de Russi sche schepen vermoedelijk „niet voor andere doelen dan visserij" werden gebruikt, doch het wacht nog op een volledig verslag alvo rens verdere besluiten te nemen. Een der Russische officieren zou hebben verklaard, dat de sche pen in de baai voor anker waren gegaan om een motorstoring van een der schepen te herstellen. cok aan een topconferentie zou den moetan deelnemen als buren van Duitsland die tot de eerste slachtoffers van het Nazibewind behoorden. Men is het met het Westen eens dat de beide Duits- landen aan deze conferentie moe ten deelnemen wanneer Duitse aangelegenheden besproken wor den. Men acht het voorts dien stig de duur van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken tot twee of drie maanden te beperken. GAITSKELL WIL TOPCONFERENTIE De leider van de Britse Labour- oppositie Gaitskell heeft erop aangedrongen dat het Westen ..zonder meer" het voorstel van Chroesjtsjef voor ean topconfe rentie aanvaardt. Op een bijeen komst in Halifax zei hij: „Er is geen reden om vol te houden dat eerst een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken meet worden gehouden. Feit is dat juist thans de ministers van Buitenlandse Zaken die beschik baar zijn, niet zeer belangrijk zijn. „Dulles is heiaas ernstig ziek. In Frankrijk is 'generaal De Gaulle en in Duitsland is dr. Adenauer belangrijker dan de minister van Buitenlandse Zaken. In Rusland is het Chroesjtsjef, niet Gromyko. Wat Groot-Brit tannië betreft, wel, dat laat ik aan u over. Waarom zouden dan niet meteen de besprekingen met de grote mannen beginnen." Wat Rhodesia betreft deed Gaitskeil een beroep op de in heemsen geen toevlucht tot ge weld te nemen. Maar wil dit be roep succes hebben, dan moeten zij ervan overtuigd zijn dat zij uit eindelijk recht op democratie en zelfbestuur hebben. Hij hoopte dat Centraal-Afrika niet een herhaling zou worden van het grimmige patron van geweld, gevolgd door onderdruk king, die weer leidt tot meer bit terheid, meer geweld en meer on derdrukking. PERSCOMMENTAREN OP MACMILLANS BEZOEK aan RUSLAND De per» in de Westelijke wereld is het er over eens, dat men niet veel mere kan verwachten van het bezoek van premier MacMil lan aan de Sowjet-Unie. Verscheidene bladen vragen zich af, of de Russen van plan zijn de Britse delegatie nog eens voor het hoofd te stoten door Chroesjtsjef direct na beëindiging van het overleg met de Britten naar Oost-Duitsland te laten gaan rnet het oog op het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag. Intussen is het volgens de cor respondenten langzamerhand wel duidelijk, dat de Sowjet-premier er op staat dat er spoedig een topconferentie wordt gehouden. De „New York Tirnes" acht het niet uitgesloten dat MacMillan al het denkbeeld van een conferen tie van regeringsleiders heeft aanvaard, omdat het te laat zou zijn om een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken bijeen te roepen. Het blad dringt er bij het Amerikaanse congres op aan, dat het een resolutie aan vaardt, waarin enerzijds wordt gezegd dat de V. S. bereid zijn tot onderhandelingen op basis van wederzijdse concessies, maar an derzijds duidelijk wordt gemaakt dat Amerika niet wijken zal voor een Russisch ultimatum. (Advertentie) Het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Indonesië, de heer A. H. Has- selman, heeft op het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken een protestnota ingediend over de nationalisering van Ne derlandse ondernemingen in In donesië. Op de Nederlandse diplomatie ke vertegenwoordiging te Dja karta was men niet bereid, hier- AARDBEVING OP NEDERLANDS NIEUW-GUINEA Geen slachtoffers Manokwari aan de Noordkust van Nederlands Nieuw-Guinea is in de nacht van zaterdag op zon dag getroffen door een aard beving, die geen persoonlijke on gelukken heeft veroorzaakt Het gebeurde zondagochtend vroeg. De schokken hielden drie minuten aan, nog enige tijd ge volgd door lichtere trillingen. De algemene indruk is, dat er geen ernstige schade is veroor zaakt. Van de nieuwe steiger in de haven is de dam wand 30 cen timeter naar zee geschoven. Op het vliegveld deden zich drie ove rigens niet ernstige verzakkin gen voor. Met het herstel is di rect begonnen en er wordt geen stagnatie in het luchtverkeer ver wacht. In Manokwari is lichte schade aan gebouwen ontstaan. Enkele waterleidingen zijn ge- sj:rongen en de electriciteitsvoor- ziening viel korte tijd uil. Er is geen bedrijfsschade van betekenis bij de sleephelling, het houtbedrijf en de zuurstoffabriek. PRINSES IRENE WEER THUIS Prinses Irene is maandagmor gen van haar wintersportvakan tie in Sankt Anton teruggekeerd. De trein kwam op het station Utrecht aan te ongeveer half elf. Met Koningin Juliana, die haar opwachtte, is Prinses Irene naar paleis Soestdijk gereden. op een nadere toelichting te ver strekken. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft desgevraagd bevestigd, dat inderdaad de Ne derlandse zaakgelastigde in Dja karta is opgedragen een dergelijk protest in te dienen. Een offi ciële bevestiging, dat dit reeds is gebeurd, is echter in Den Haag nog niet ontvangen. Ver dere mededelingen over de in houd van de nota wilde de woord voerder in afwachting daarvan niet verstrekken. Na het bekend worden van het besluit van de Indonesische rege ring op 13 februari werd offi cieel in Den Haag verklaard, dat de nationalisatie volkenrechtelijk onaanvaardbaar is, alleen reeds met het oog op het discrimina toire karakter ervan. In de na- tionalisatiewet, die eind decem ber 1958 door het Indonesische parlement werd goedgekeurd, is n.l. uitsluitend sprake van Neder landse bedrijven. DE „ONTDEKKER" IN ZIJN BAAN Van de nieuwe Amerikaanse kunstmaan „ontdekker", die za terdag is gelanceerd, zijn spora disch radioseinen opgevangen waaruit valt af te leiden dat de satelliet ten naaste bij de uitge zette baan volgt die over de Noord- en de Zuidpool loopt. De „ontdekker" draait in circa 90 minuten om de aarde. Zijn af stand tot de aarde varieert van 883 tot 243 km, zo heeft de Ame rikaanse luchtmacht bekendge maakt. Lancering van Amerikaanse zonnesafelliet uitgesteld De lancering van de Ameri kaanse zonnesatelliet „Pionier 4", die in de nacht van zondag op maandag op de basis Kaap Cana veral in Florida plaats zou vin den, is om technische redenen voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dit is meegedeeld door het bu reau voor lucht- en ruimtevaart. De „Pionier 4" zou met behulp van een viertrapraket van 60 ton van het type „Juno" in de ruimte worden gebracht. Het is de be doeling dat de satelliet na 34 uur een lus om de maan maakt en dan in een baan om de zon komt. e a In de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders der Konink lijke Maatschappij „De Schelde" werden de jaarstukken goedge keurd. Het dividend werd voor de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" bepaald op 12 procent en voor aandelen N.V. Nationale bezit van aandelen Koninklijke Maatschappij „De Schelde" op 12% procent. Naar aanleiding van vragen uit de vergadering over het Sloe- plan werd medegedeeld dat de Scheldedirectie zich gewend heeft tot de minister van Finan ciën om de voorwaarden te ver nemen voor aankoop van terrei nen in het Zuid-Sloe. Hierop werd door deze minis ter geantwoord dat voor de vast stelling van de voorwaarden nog gewacht werd op de resultaten van enkele proefnemingen die het ministerie van Waterstaat doet voor wat betreft oeverbe veiliging. De heer Hupkes verwachtte, dat dit jaar wel antwoord zal komen en dat de aankoop van bedoelde terreinen zal doorgaan. Opstandige leden van de Kham- bastam hebben in Tibet het ge bied tussen de Brahmapoetra en de grens van Tibet met India en Bhoetan tot Sjigatse en Jangtse bevrijd, zo meldt het, in het En gels verschijnende Indiase blad „Statesman". De Khamba's heb ben vele belangrijke forten bezet en wapens en voorraden op de Chinese communisten veroverd. Zij zijn doorgedrongen tot op 65 km van Lhasa, de hoofdstad van Tibet. Tibetanen in India geloven evenwel niet, dat zij de stad zullen aanvallen. Men denkt eerder dat de opstandelingen de verbindingen over land van Lha sa met China via Tsjamdo en met India via Sjigatse zullen pro beren af te snijden. De schattin gen van de sterkte van de Kham- batroepen variëren van 10.000 tot 25.000 man. Volgens de „Statesman" heb ben de Chinezen erop aangedron gen dat de Dalai Lama zijn eigen lijfwacht en andere troepen tegen de Khamba's in het veld brengt, doch deze heeft zich tot nu toe van actie onthouden. Men vraagt zich evenwel af hoelang hij zich afzijdig zal kunnen houden. Kleine marinevaartuigen voor Indonesië Leden van de Indonesische marine hebben bij een plechtig heid in Kraljevica enkele kleine marinevaartuigen die gebouwd werden voor de Indonesische re gering, overgenomen. Het aantal werd niet onthuld, maar eerder was verklaard dat zes vaartui gen in aanbouw waren voor In donesië. Men meent dat zij be stemd zijn voor het uitvoeren van kustpatrouilles. Te Loeboedi in Belgisch Kon go hebben zich de vorige week incidenten voorgedaan, zo meldt Belga maandag uit Jadotstad. Werklieden hebben een cement fabriek bestormd nadat bij een ongeluk een arbeider was ver dronken. Toen regeringsverte genwoordigers van het bestuur ter plaatse arriveerden, werden zij uitgejouwd en beledigd. Uit Jadotsad zijn daarop militairen naar Loeboedi gezonden die de rust herstelden. In de wijk Kenia Elizabeth- stad zijn de vorige week bij een grote identiteitscontróle 450 in heemsen aangehouden die zich niet konden legitimeren. De Kongolese Nationale be- De heer C. van den Heuvel overleden In de ouderdom van 72 jaar is gisteren te Leiden overleden de heer Christiaan van den Heuvel, oud-lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. De heer Van den Heuvel werd in 1887 te Haarlemmermeer ge- toren en trad reeds vroeg op po litiek terrein op de voorgrond. Nog maar 25 jaar oud werd hij voor de A.R.-partij lid van de ge meenteraad van Haarlemmer meer. Tien jaar later vaardigde deze partij hem af naar de Twee de Kamer waarvan hij bijkans 35 jaar. tot 1956, deei heeft uitge maakt. De heer Van den Heuvel heeft zich vooral bewogen op agrarisch gebied. Hij is. tal van jaren lid geweest van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond, waarvan hij na de bevrijding voorzitter werd. In de Tweede Kamer heeft hij zich vooral doen kennen als landbouwdeskundige. Hij had speciale aandacht voor de zaken op het terrein van fi nanciën en economie. IN STAKING ZUID-RHODESIA In enkele persberichten is ge suggereerd, dat de Sloeplannen op de achtergrond zouden ge raken. Dat is bepaald niet het geval. „Wij gaan stap voor stap verder", aldus de heer Hupkes. Er is dit jaar 3 miljoen gulden toegevoegd aan de reserve van de Sloeplannen. De heer Korten- horst vroeg of dit Sloeplan niet doorkruist wordt door grote Bra bantse-plannen, in antwoord waarop de heer Hupkes mede deelde, dat er een goed contact bestaat tussen de provincies Brabant en Zeeland. Zij zijn het er over eens dat het Sloeplan prevaleert. Op een verdere vraag uit de vergadering bevestigde de heer Hupkes dat de plannen van „De Schelde" in het Zuid-Sloe uitge voerd moeten worden in étap pes, waarbij duidelijk uiteindelijk naar de eindfase wordt gekeken. De étappes moeten op zichzelf afgerond zijn en voor een vol gende étappe dient het juiste klimaat ook financieel te worden afgewacht. Op een vraag naar een moge lijke bouw van een atoomcen trale in Nederland deelde de heer Hupkes mede, dat tien grote en samenwerkende elektriciteits maatschappijen waarschijnlijk dit jaar zullen beslissen over de bouw van een atoomcentrale, waarbij g(slacht wordt aan een vestiging te Geertruidenberg. Enkele jaren geleden deed „De Schelde" een aanbieding voor de bouw van zo'n centrale. De pro blemen bleken dusdanig groot, dat het- nuttig werd geacht op nationaal terrein tot samenwer king te komen. Op initiatief van „De Schelde kwam samenwer- j gestelde onderzoek naar de oor- king tot stand tussen Werk- zaak van het, op 9 november '58, spoor, Stork. Rotterdamsche met man en muis vergaan van Droogdok, Machinefabriek Breda een Portugese vliegboot op een Circa 1 500 negers, in dienst van de Italiaanse maatschappij „Impresit" die de Kariba-dam in de Zambesi bouwt, hebben maan dag het werk neergelegd. Zoals bekend is de vorige week een grote groep negerarbeiders in staking gegaan voor hogere lonen. De staking brak toen uit na een ongeluk waarbij 14 negers en drie blanken om het leven kwamen. De Italiaanse maatschappij bood een loonsverhoging aan waarna het werk werd hervat. Het is niet bekend waarom de negers maandag in staking zijn gegaan. Naar verluidt zou er echter wei verband bestaan tus sen de staking van de vorige week en die van maandag. De in november j.l. verongelukte Portugese vliegboot Het Portugese ministerie van verbindingen heeft medegedeeld dat het door een commissie in- weging heeft maandag in Leo- poldstad geruchten tegenge sproken, volgens welke leden van de Bangalastam en de Ba- kongostam op het punt zouden staan om met elkaar de strijd aan te binden. De Bangala en Bakongo maken deel uit van dezelfde Kongolese familie, zij hebben geen enkele reden om tegen elkaar te vechten, aldus de bekendmaking. Breuk in transatlantische kabel hersteld De Amerikaanse marineoffi cier Sheely die aan het hoofd stond van de groep die een Rus sische trleider ter hoogte van Newfoundland had geïnspecteerd, is van mening dat de Russen waarschijnlijk per ongeluk dc trans-atlantische kabel hadden be schadigd. Sheely deelde aan journalisien in Washington mee dat hij onde:- delen van het Russische vistuig in slechte staat had aangetroffen en dat dit de breuk kon hebben veroorzaakt. De kabel is hersteld en het telexverkeer werd zonda« hervat. De griep in Engeland In Engeland zijn dit jaar al 1.903 mensen tengevolge van griep overleden. Voor de over eenkomstige periode van 1958 was dit aantal 1.584. In de meeste delen van het land is de epidemie over haar hoogtepunt heen. LENTEWEER DUURT VOORT Daar de luchtdruk boven het Europese vasteland hoog bleef en de invloed van de Oceaan- depressies zich nog niet verder uitstrekte dan tot over de Goif van Biscaje en de Britse eilan den, handhaafde zich de zuide lijke stroming boven Frankrijk, België en onze streken, gepaard met aanvoer van zeer zachte lucht, afkomstig uit het Middel landse Zeegebied. Opnieuw liep het kwik op tot 14 a 17 graden, behalve hier en daar langs de kust waar de aan voer plaats vond over het koude zeewater. Daar werden maxima van ongeveer 10 graden bereikt. Fronten van een depressie boven de Golf van Biscaje verplaatsten zich over Engeland naar 't noor den, en kunnen ook bij ons tijde lijk wat meer bewolking ver oorzaken. Overigens komt er nog niet veel verandering in het uitzonderlijke vroege voorjaars weer. medegedeeld door het K. N. M. I.. geldig tot dinsdagavond. Vrij zoimig en zacht. Droog en overwegend zonnig weer, maar in het westen tijde lijk wat bewolking. Zwakke tot matige zuidelijke wind en op nieuw zacht weer. WOENSDAG 4 MAART voorheen Bakker en Rueb, de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" en Philips' Gloeilam penfabrieken. Deze zes bedrijven zullen een N.V. oprichten in het bijzonder gericht op de bouw van de eerste atoomcentrale. De heer Hupkes hoopt dat vijftig tot zeventig procent van de centrale in Nederland vervaardigd kan worden. vlucht van Lissabon naar Ma deira, waarbij 36 personen om het leven zijn gekomen, geen aanwijzingen heeft opgeleverd voor een constructiefout van de vliegboot of een onjuiste han deling van een bemanningslid. De commissie is er niet in ge slaagd de vermoedelijke oor zaak van het ongeluk vast te stellen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.28 10.03 10.43 10.53 n.m. 10.20 10.55 11.35 11.45 ZON MAAN op onder op onder maart. 3 7.24 18.22 3.19 12.15 4 7.22 18.23 4.11 13.16 5 7.20 18.25 4.56 14.21

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1