Provinciaal nieuws TERNEUZEN AXEL BIERVLIET. BRESKENS. HENGSTDIJK PHILIPPINE. WATERLANDKERKJE ZAAMSLAG Vergadering afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen van de C. B. T. B. te Axel »yr\V 1 öött'ïl Zevl&it v is DE GEHUURDE ECHTGENOOT AGENDA LEZERS die schrijven Propaganda wacht C RADIO TELEV ALARMSTEMMING ONDER ZEEUWS-VLAAMSE SMOKKELAARS. In. Zeeuws-Vlaamse smokke laarskringen is het groot alarm. In de afgelopen week zijn veer- lien smokkelaars naar Middel burg overgebracht om verhoord te worden over hun activiteiten. In afwijking van het gebruik wordt er tamelijk veel „doorge slagen", zodat steeds meer smok kelaars konden worden opge sloten. Dit verschijnsel verwekt grote onrust onder de smokkelaars, die niet weten welke dag het hun beurt zal worden. De oorzaak van dit alles is, dat veel jeugdige smokkelaars in „het vak" gaan en ook veel Belgen gearresteerd zijn, die naar huis willen. De Belgen hebben een Neder lands smokkelcomplöt in verdo vende middelen onschadelijk ge maakt. Aangezien dit artikel niet meer, zoals boter, onder de „sport" wordt gerekend, vreest men zeer harde klappen. Een afscheid. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft zaterdag, na het beëindi gen der werkzaamheden, de uit voerder van gemeentewerken, de heer P. J. Smolders, afscheid ge nomen van deze dienst. In de gemeentelijke werk plaatsen aan de Industrieweg waren zijn collega's bijeengeko men, benevens de heren M. de Vos, wethouder van openbare werken, en de gemeenteopzich ter, de heer J. H. Will. De heer De Vos sprak waarde rende woorden over de wijze waarop de heer Smolders gedu rende veertig jaren zijn werk in dienst der gemeente Terneuzen heeft verricht. Als aandenken bood hij de heer Smolders een album aan met vele fraaie foto's over het wel en wee der gemeente. Namens het C.N.V. sprak de heer Chr. Ollebek waarderende woorden. De heer Smolders betuigde wethouder De Vos zijn dank voor de hem van gemeentewege aangeboden album en verder al len die op zo hartelijke wijze dit afscheid hebben voorbereid. Afsluiting weg Biervliet IJzendijke opgeheven. Zaterdagmiddag werd het wegvak Biervliet-IJzendijke van de nieuwe verbindingsweg Ter- neuzenIJzendijke, dat wegens opdooi van de weg tijdelijk was afgesloten, weer opengesteld, zo dat de busverbinding van de Z.V.T.M. ook op deze route weer geheel volgens de dienstregeling plaats vindt. Omhoog gevaren. Zondagmorgen te ongeveer half tien liep bij het tijdens eb bin nenkomen op de haven het 52 ton metende binnenvaartuig „Corrie", schipper Nederlof uit Dordrecht, geladen met zand van Mook met besterrtming Gent, op het Ooste lijk havenhoofd. Door de sleepboot „Willem" van de rederij Muller werd de „Corrie'' vlotgetrokken en de Oostbuitenhaven binnengesleept. Geslipt In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half één is de bromfietsberijder J. R. uit IJzen dijke op de hoek Burg. Geillstraat Walstraat met zijn brommer geslipt. Bij zijn val liep R. een vrij grote verwonding boven het rechteroog op en verder ontvel lingen aan neus en rechterwang. Na door dokter Van Zanten verbonden te zijn werd R. per ta xi naar huis vervoerd. De bromfiets was licht bescha digd. Zevende St. Joriswandeltocht. Voor de zevende achtereenvol gende maal zal alhier de St. Jo riswandeltocht van de Neder landse Padvinders plaats vinden. Dit jaar wordt zij gehouden op zaterdag 4 april a.s. De route loopt ten westen van Terneuzen via de buurtschappen Xoordhoek, Wulpenbek. Knol en Boerengat. Start en aankomst zijn ook dit jaar weer op de Markt alhier, terwijl de prijsuit reiking zal plaats hebben in de Z.V.T.M.-garage door oübaas L. S. Blom. ere-districtscommis- saris van Zeeuw-Vlaanderen. In afwijking van voorgaande jaren zullen de groepen niet sa men, doch individueel starten. Mochten de voorgaande wan deltochten zich ieder jaar meer in de belangstelling niet alleen van padvinders, doch ook van buitenstaanders verheugen, ook dit jaar kan op een zeer grote deelname worden gerekend en zal deze zevende tocht bij gun stig weer zeker een groot succes worden. Vakdiploma's. Bij het te Breda gehouden exa mens slaagden voor costumière, de dames Suzan Pladdet en Riet de Bruijne, beiden uit Terneuzen, en voor coupeuse mej. Corry Klaassen te Terneuzen en mej. Corrie Mieras te Axel. Forum-bijeenkomst N. V. V. In café „La Belle Vue" vond zaterdagmiddag vanwege het N. V. V. een forumvergadering plaats, die onder leiding stond vond de heer C. Hoek, districts bestuurder in Zeeland. Leden van het forum waren mevr. Dierx, de heren Baan, Hekkens en De Roo, resp. districtsbestuurster en -bestuurders. De voorzitter zeide in zijn openingswoord o.m., dat het zo langzamerhand traditie geworden is om met het kader van de vak beweging bijeen te komen om plaatselijke en streekproblemen te behandelen in gespreksvorm. Uit de gestelde vragen bleek, dat er verontrusting heerst over de werkgelegenheid, speciaal voor wat betreft West Zeeuws- Vlaanderen en de automatise ring in de bedrijven. Wat dit eerste betreft, deelde het forum deze verontrusting. Inzake de automatisering werd eraan herinnerd, hoe men zich jaren geleden ook tegen de me chanisatie verzet had. Men moet niet proberen de ontwikkeling van de techniek tegen te hou den. Op een vraag of men het no dig vond dat er ook vrouwen in het Consumenten Contact Or gaan vertegenwoordigd zijn, werd geantwoord dat dit zeer zeker gewenst is. Omtrent een vraag of er naar aanleiding van de pas door de Tweede Kamer aanvaarde A.W-W. een looncompensatie moet komen voor de te betalen premie voor deze nieuwe wet, waren enkele leden van mening, dat dit nog niet aan de orde was, aangezien voor de jaren 1960 en 1961 de uitkeringen ge financierd kunnen worden met het voor de A.O.W. geldende pre miepercentage van 6%. Anderen waren van mening dat er daarna looncompensatie moet komen. Een lid betreurde het, dat voor de hierboven genoemde jaren de premie uit het overschot van de A.O.W. zou worden betaald. Hij had deze gelden liever bestemd gezien voor een vakantie-toeslag voor de ouden va ndagen. Samenvattend kwam men tot de conclusie, dat, indien aparte premies betaald zullen moeten worden, dit vraagstuk door het N. V. V. aan de orde gesteld diende te worden. Aan het einde van de vergade ring deelde de voorzitter mede, dat het ledental van het N-V.V. sedert 6 januari j.l. met 11780 leden toegenomen was. Zuster De Jongé'verlaat bet Kraamcentrum. Op haar verzoek heeft het be stuur van ,,Het Groene Kruis" al hier aan de leidster-docente van het Kraamcentrum, zuster De Jonge, met ingang van 1 april a.s. eervol ontslag verleend. Polio-inenting. Op 3 maart a.s. wordt de jeugd van Biervliet ingeënt tegen polio. Thans zijn de kinderen van 10 tot 13 jaar aan de beurt. Iedere weldenkende ouder zal zijn kind het beschermende serum tegen deze gevreesde kinderver lamming laten toedienen. Uitslag aanbesteding In hotel De Milliano werd aan besteed de uitbreiding met bijko mende werkzaamheden van de R.K. lagere school. Ingeschreven werd als volgt: Perceel lood- en zinkwerk: Fa Schippers Nauta ƒ2693; A. P. Leenhouts ƒ2645; P. Zegers 2165. Perceel timmerwerk: W. Ja cobs ƒ6225; G. van Schoote 5683; L. Maas en Co 5570. Perceel metselwerk: Gebr. Ver gouwe 12.576. Percelen metsel- en timmer werk: V. Verstraete te Hoofd plaat ƒ23.450; Gebr. Visser 17.020. Perceel schilderwerk: A. van Haneghem 1840; I. v. d. Broecke 1690; J. Carels 1497. Perceel elektriciteit: Fa Schip pers Nauta 387. Vergadering V.V.Y. De Vereniging voor Vreemde lingen Verkeer hield in café „Centraal" haar algemene verga dering. Uit de rekening en verantwoor ding bleek dat er een batig saldo aanwezig was, terwijl na enige discussie de begroting voor 1959 werd goedgekeurd. Het programma voor het a.s. zomerseizoen is nog niet vastge steld. Bij de bestuursverkiezing ga ven de voorzitter, de heer E. Seuss, en de heer R- van Quekel- bergh'e te kennen als zodanig te cedanken, waarop in het bestuur werden gekozen de heren T. van Laarhoven, J. Carels, A. Verspril le, L. Sigmond en F. Goethals. Biljartwedstrijd De plaatselijke biljartverenigin gen E.N.Z.K. en A.B.C. spleelden de laatste wedstrijd om het door de heer Le Feber geschonken fraaie houtsnijwerkje, in de vorm van een draak. A.B.C. toonde zich de sterkste en won met 116, waarmee zij in het bezit kwam van de uitgeloof de prijs. Bejaardensociëteit te klein De enige jaren geleden gebouw de Bejaardensociëteit blijkt door de dagelijkse grote opkomst te klein te zijn. Getracht zal worden om het gemeentelijk ontspan ningsgebouw voor dit doel be schikbaar te krijgen. Daar dit momenteel nog als schoolgebouw in gebruik is. is dit evenwel niet voor regelmatige bijeenkomsten beschikbaar. Buitenlandse onderscheiding. Bij Kon. Besluit is bijzonder verlof verleend tot het aannemen van de benoeming tot Ridder in de Orde van Verdienste van de republiek Italië aan de heer G. J. G. Bongenaar, pastoor te Hengst dijk, gemeente Vogelwaarde. Raadsvergadering De vergadering stond onder lei ding van burgemeester P. van Hoek. Alle leden waren aanwe zig. De notulen van de vorige ver gadering werden, behoudens een verzoek van het lid Barbé om 'n kleine redactiewijziging, goedge keurd. De reserve-politie verzocht voor een door haar te houden schietwedstrijd een gemeentelijke subsidie van 75. Op voorstel van B. en W. werd zulks met algemene stemmen in gewilligd. In verband met dit verzoek her dacht de voorzitter het dodelijk ongeval dat wachtmeester Spue- sens is overkomen en verzocht de leden een ogenblik stilte te be trachten. Verder sprak de voor zitter een woord van deernis met de weduwe en haar grote gezin. Hedenmiddag om t\vce uur zal de officiële ingebruikstelling van de rioolwaterzuiveringsinstallatie plaats hebben. B. en W. willen hieraan een klein feestelijk tintje geven en nodigden de raadsleden uit ook aanwezig te zijn. Als be drijsleider is benoemd de heer P. Taalman. De voorzitter deelde mede, dat binnen afzienbare tijd met de aanleg van een trottoir in de Laureijnstraat zal worden begon nen. De benodigde gelden voor de aannschaf van brandweermate riaal werden in de begroting 1959 verwerkt. B. en W. hoopten in de eerst volgende raadsvergadering met voorstellen betreffende de straat verlichting te komen. De voorstellen van B. en W. tot vaststelling van de rekening 1957 van gemeente en burgelijk arm bestuur werden goedgekeurd, na dat de commissie van onderzoek hiertoe had geadviseerd. De voorzitter bracht een woord van dank aan resp. gemeente-ont vanger en penningmeester voor hun keurig beleid. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim wer den herbenoemd de heren R. Guil- liet, M. Antonisse, M. C. Bombe- lijtrienbG.-A. Barbé. Een premie voor woningverbe tering werd toegekend aan de he ren Rob. Barbé en W. Bobbelrjn. Bij de rondvraag vroeg de heer Brouwer, of door B. en W. ook in overweging genomen wordt de sloot langs de Jacob Hobeijn- straat te dempen. De voorzitter antwoordde be vestigend. Hetzelfde lid kon zich niet ver enigen met de belastbare opper vlakte welke berekend wordt bij een dansvloer. Tot slot stelde hij voor "t voet balveld te doen walsen. Volgens de heer Van Ooteghem ontstaat in de Kasteelstraat ver warring over het al of niet zijn van een rijwielpad. Verder vroeg dat lid inlichting over een uitwatering langs de kasteelstraat en over uitkering uit het gemeentefonds. Vergadering afd. HoekTer neuzen van de Z. P. M. en de L. J. G. Vrijdag werd in het bekende restaurant van de heer Wisker- ke een gecombineerde Vergade ring gehouden van de afdeling Hoek en Terneuzen, van de Z. P. M. en L. J. G. In zijn openingswoord sprak de voorzitter der L. J. G„ de neer Jansen, zijn voldoening uit over de grote opkomst der leden, en verwelkomde in het bijzonder de streek voorzitter en de afgevaar digden der andere afdelingen, waarna hij allen uitgenodigde om aan te zitten aan een keurig toebereide mosselmaaltijd, waar voor dit restaurant terecht een internationale vermaardheid bezit. Vóórdat het huishoudelijk deel der vergadering aanving werd na afloop van de maaltijd even gepauzeerd waarna vaststelling der notulen volgde en de secre taresse der Z. P. M. en secrefaris der L. J. G. hun jaarverslagen uitbrachten, evenals de respec tievelijke penningmeesteresse en haar mannelijke collega. In tegenstelling met andere jaren verliep de periodieke be stuursverkiezing niet zo vlot doch na verschillende stemmin gen werden bij de Z. P. M. in de vacatures van de aftredende be stuursleden, Annie de Mul, Tini Tollenaar, Lies Scheele en lan- tje Dieieman, gekozen Janny Tollenaar, Mientje Kielman en Ria de Smit. In de vacature van presidente kon nog niet worden voorzien en zal in de volgende vergadering worden beslist. Als streekafgevaardigde werd gekozen Annie de Mul. Bij de L. J. G. ging het vlotter en werd tot bestuurslid gekozen Bram van Hoeve. De voorzitter en de presidente dankten de aftredende bestuurs leden voor hetgeen zij in het be lang der resp. afdelingen hadden verricht, waarna de vice-presi- dente mej. Jaantje Dieieman de scheidende presidente in waar derende woorden dank betuigde voor hetgeen deze gedurende haar 7-jarige leiding heeft tot stand gebracht. Bij de rondvraag betuigde zo wel de streekvoorzitter als de voorzitter van de afdeling Axel hun dank voor de hartelijke ont vangst en hoopten zij dat ook in de komende jaren de gastvrou wen en gastheren het in alle op zichten goed gal mogen gaan. waarna de gecombineerde verga dering door de heer Jansen werd gesloten. Gemeenteraad kwam bijpen. De raad der gemeente Water landkerkje vergaderde voltallig in de moderne gerestaureerde raadszaal. Burgemeester M. J. Verbrugge zeide in zijn openingswoord ver heugd te zijn dat de raad weer in een waardig vertrek kan vergade ren. Dank bracht de burgemeester aan gemeente-opzichter Gaander- se, die de gehele restauratie leid de, en ook waardevolle adviezen heeft gegeven bij de inrichting van het gebouw. Nabuurgemeenten klagen over een minder prettige ohderlinge samenwerking. Voor wat Water landkerkje betreft zullen ze hier geen last van hebben. Wij zijn steeds bereid tot samenwerken en ondervinden in dit opzicht ook geen hinder van anderen. Al is er over de samenwerking niet te klagen, toch had Water landkerkje wel verschillende wen sen. Zo zag men liever snel de tot standkoming van een B.L.O.- school waaraan een dringende be hoefte is. Ook de aanstelling van een derde schoolarts moet te lang wachten. Een grote verbetering is het dat langs de weg Oostburg IJzendijke, welke over Water landkerkje loopt, thans rijwielpa den worden aangelegd. De weg Oostburg—St. Margrie- te is zo juist aanbesteed en zal ean grote vérbetering voor Wa terlandkerkje betekenen. De Mo lenweg wordt het komende jaar door het „Vrije van Sluis" verbe terd. De wegverbetering naar St. Kruis zal ook spoedig haar be slag krijgen. De Weststraat zal in D.A.C.W.-verband uitgevoerd worden. Wat betreft de woningwetwo ningen-toewijzing ziet het er voor Waterlandkerkje niet zo best uit. Vorig jaar mocht de gemeente niet één woning bouwen, nu re kent men op de toewijzing van toch tenminste twee woningen. Dringend behoefte is er aan grond voor bedrijfgebouwen, welke aan de kop van de nieuwe weg St. KruisDijkstraat ge pland werden. Medewerking werd verleend aan de heer Muller voor het aan brengen in zijn woning van een closet met waterspoeling. Voor het bevolkingsonderzoek op t.b.c. stelde de raad zich ga rant voor een bedrag tot 1,50 per foto. Het Groene Kruis vroeg voor haar consultatiebureau een sub sidie van 0,20 per bezoek per kind, waarmede de raad akkoord ging. De neutrale kleuterschoolver eniging verzocht en verkreeg medewerking tot een bedrag van 1460 voor de aanschaf van kleu termeubeltjes. Waterlandkerkje krijgt een be drag van 5525 voor de verbete ring van de weg door het dorp, die bij de aanleg van de nieuwe weg finaal kapot gereden is. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Poissonnier bij de Dijkstraat voor de toegang naar de West straat enkele betonnen trapjes te maken. Besloten werd een viertal trap jes aldaar aan te leggen. Jaarvergadering Vereniging voor Chr. Volksonderwijs. Zaterdagavond kwam de Ver eniging voor Christelijk Volks onderwijs in jaarvergadering bijeen. De opkomst van de leden was zeer matig. De voorzitter, de heer J. van Hoeve, opende de samenkomst met het lezen van Joh. 15, waar na hij voorging in gebed. Hij heette de aanwezigen wel kom en gaf een kort overzicht van het verenigingsjaar. De no tulen werden gelezen door de wnd.-secretaris, de heer A. Kaij- ser. De penningmeester, de heer A. Dekker, bracht verslag uit van het financieel beheer, waaruit bleek dat de rekening voor de verenigingskas sloot met een voordelig saldo van 283,44. De begroting voor 1959 kon met moeite sluitend gemaakt worden met een post onvoorzien van slechts ƒ47,74. Bij de bestuursverkiezing wer den de drie aftredende heren A Dekker, C. H. Heijboer en C. M. de Jonge herkozen. Tot bestuurs lid vart' de Chr. Kleuterschool werd herbenoemd Ds. Ph. M. Becht. Het hoofd der school, de heer P. de Leeuw, deelde in zijn jaar overzicht mee, dat het personeel nu weer voltallig is: dat het leer lingenaantal zich dit jaar be- wooc rond de 132 kinderen; dat -—■tracht' zal worden in de twee de helft van maart een ouder avond te honden en dat in juli vóór de overgang een kijkmiddag en -avond zal worden georgani seerd. Bij de rondvraag informeerde de heer Van Cadsand naar de plannen die er bij het bestuur leven om te komen tot aanbouw van een leermiddelenbergplaats, annex bestuurskamer-spreekka- mermer voor het hoofd der school. De voorzitter en het hoofd der school verstrekten hierover de gewenste inlichtingen. De vergadering werd door de heer De Leeuw met dankgebed gesloten. (Advertentie.) 0^yeï*öl__ Ln Over dp week eindigende op zaterdag 28 februari 1959 werden de meeste spaarkaarten inge leverd door: Mevr. W. ZEGERS, W. de Zwijgerlaan 26, Terneuzen. Dc door haar ingeleverde spaar- 'ciarten werden met een toeslag van 100 gehonoreerd. Vorige week werd te Axel on der leiding van de heer P. van Hoeve een vergadering gehou den van de afd. Oost Zeeuws- Vlaanderen van de C. B. T. B. Nadat de voorzitter in gebed was voorgegaan, las hij voor uit Joh. 15 1—7, waarna hij de aan wezigen hartelijk verwelkomde, in het bijzonder ir J. A. Vermaat uit Den Haag, die verbonden is aan het algemeen secretariaat van de Nederlandse C. B. T. B. Spreker wees in zijn openings woord op de noodzaak van voor lichting, niet alleen in materiële- maar ook in principiële zin. Er zijn nog te veel mensen, die het standpunt huldigen van „laat Gods water maar over Gods ak ker lopen", terwijl men als Christen tot plicht heeft in de hedendaagse maatschappij posi tief mee te leven. Hierna werd de secretaris ge legenheid gegeven tot het voorle zen van de zeer uitgebreide notu len der voorgaande vergadering, welke daarna werden vastgesteld. Financiering R. L. V. I). Alsnu kwam in bespreking de financiering van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst. Zoals bekend, wil de minister van Landbouw zijn begroting met 10 verminderen door in krimping van deze dienst en door vermindering van perso neel, waarbij hij de vraag stelt of het agrarisch bedrijfsleven deze 10 zelf voor haar reke ning wenst te nemen. Hierover is door het bestuur een speciale commissie benoemd, die na breedvoerige bestudering een uitgebreid rapport heeft uitgebracht. De rapporteur, de heer L. Die man, lichtte dit rapport nader toe. Na de landbouwcrisis in de tachtiger jaren van de vorige eeuw werd een bescheiden be gin gemaakt met de landbouw voorlichting en het landbouwon derwijs. Eerst na de laatste we reldoorlog kwam hierin een al gehele omwenteling en worden heden ten dage zowel aan de voorlichting als aan het onder wijs hoge eisen gesteld. Gezien het voornemen van de minister van Landbouw komt thans de vraag aan de orde: „Kunnen en willen wij de landbouwvoorlich ting missen?" Het antwoord hierop is een krachtig „neen". Daar deze dienst ook specifieke overheids taken heeft uit te voeren, komt algehele overname er van niet in aanmerking. De tweede vraag echter of „het principieel juist is dat de landbouw zijn eigen voorlich ting financiert?' moet, aldus het rapport, met een even krachtig „ja" worden beantwoord. De meerderheid van de aan wezigen verklaarde zich hier mede akkoord, dat deze financie ring zou moeten geschieden via het Landbouwschap. Nadat de ingestelde commis sie en haar rapporteur dank was betuigd voor haar omvangrijke bestudering van de haar opge dragen taak, neergelegd in haar eindrapport, stelde de voorzitter thans aan de orde de vraag of de C. B. T. B. akkoord kan gaan met het z.g. 100 plan van de Waterleidingmaatschappij, het geen bevestigend werd beant woord. Hierna werd gepauzeerd, na afloop waarvan de voorzitter 't woord verleende aan de heer ir. Vermaat, die een inleiding hield over „Agrarische sociale voor lichting". In een helder betoog besprak ir. Vermaat de invloed van de in dustrie op het platteland, de ont volking van het platteland en de gevolgen ervan. Als een sprekend voorbeeld noemde de inleider de funeste gevolgen van de ontvolking, dat eertijds bloeiende lagere scholen door LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertaling: W. FICKLUGTEN 7) (Nadruk verboden.) Wat is er met mij gebeurd? Als een heel teer en ro mantisch dametje is u flauw gevallen. Ik ben.maar.ik ben kletsnat Ja, neem mij niet kwalijk. Ik wist niet, hoe ik u weer bij kennis moest brengen en wist niets beters te bedenken dan water in uw gezicht te gooien. Hoe voelt u zich nu? Volkomen in orde. Ik heb nog nooit zo'n belachelijke flauwte gehad Gelukkig, dat ik er was. Bedankt u mij niet, dat ik u heb begoten als een pot met bloe men? Tjadank u, zei ze met een mat lachje. Neen, doet u geen moeite. Ik kan wel alleen opstaan. Ze poogde te gaan staan, maar verloor haar evenwicht en zag zich genoodzaakt, op de cou chette tegaan zitten. Afschuwelijk 1 zuchtte ze klagelijk. Ik ben zo slap als een vaatdoek. Waarom is u dan ook zo ongenaakbaar, niet te willen hebben, dat ik u help? Niemand ter wereld kan mij helpen. Laat mij het proberen. 1 1 Dring toch niet zo aan, zei ze halsstarrig. Er zijn dingen, die ik aan niemand kan toever trouwen. En nog des te minder aan een Dief! Dat wilde u immers zegen? Ga door, geneer u vooral niet Ik wilde zeggenaan een onbekende. Juist omdat ik een onbe kende ben, kan ik u onbevan gen en oprecht raad geven. Kom, vertel mij nu maar, waar over u zoveel verdriet heeft! Narigheden in de familie? Neen? Mooi zo. Natuurlijk zijn het geen geldzorgen, die u kwel len. Ik zou mijn hand er wel voor in het vuur willen steken, dat het een gevoelskwestie is Ziet u wel?.Dat durft u niet te ontkennen. Ik heb de spijker op de kop geslagen. Een ruzie tussen verliefde luitjes? Neen? Hebt u hem met een andere vrouw gesnapt?.... Ook niet. Dan hebt u zeker ontdekt, dat hij iets minderwaardigs heeft uitgevoerd?Aha! Nu lijkt ik heel warm te worden.... Ik brand me haast! Ja, dan is het iets ernstigsZéér ernstigs. Hij onderbrak zijn woorden, haalde een oude, donker door gerookte pijp uit zijn zak, vulde ze en stopte haar zorgvuldig. Nadat hij een dikke rookwolk had uitgeblazen, die hinderlijk haar ogen prikkelde, vervolgde hij Ik zal u eens wat zeggen: niets is doeltreffender om lief de tedoden dan een grote ont goocheling. Overtuig hem, dat hij geen traan van u waard is en denk er verder niet meer aan O, u begrijpt er niets van! riep Estrella, die haar terughou dendheid nu geheel liet varen en van lieverlede in vuur ge raakte. Dat ik hem moet mis sen, doet mij volstrekt geen ver driet. Ik verfoei hemIk haat hemHij heeft mij diep bele digd. Hij heeft me verschrikke lijk gekwetst. Hij heeft me ver smaad.... Ik walg van de her innering aan hem.... Maar mijn hart heeft er niets mee te maken, dat lijdt er niet onder. Al heb ik dan even gemeend hem lief te hebben, zijn gedrag jegens mij heeft die illusie in elk geval tot in de wortel ge dood. Mijn gevoel van eigen waarde heeft hij diep gekwetst. Hij heeft mij vernederd in mijn eigen ogen, me uit mijn even wicht gebracht, mijn zelfver trouwen geknauwd Zonder haar toehoorder aan te kijken, die zwijgend bleef ro ken, voegde zij er zachter aan toe Ik voelde me gelukkig. Van mijn geboorte af heeft iedereen mij behandeld als een prinses je.als 'n godinEn ik dacht, dat ik tot een onaantastbare, superieure categorie van men sen hoorde Met een komieke, kinderach tige grimas onderdrukte zij een snik. De jongeman bedwong een glimlach over zoveel verwaand heid en argeloosheid, vermengd met oprechte wanhoop. Op merkzaam keek hij Estrella aan. Zij bezat een verfijnde schoon heid, waaraan heel grote, iet wat amandelvormige blauwe ogen bijzonder veel charme ver leenden. Die helderblauwe ogen vormden 'n flatterend contrast met haar modern gekapte, kas tanjebruine haar. Zij had een onberispelijke neus, een niet te grote, noch te kleine mond en heerlijkmooie tanden. Zij was vrij lang, bezat een elegante, ranke gestalte. Stellig was ze boven de twintig, maar nog geen vierentwintig. Ik was heel blij, dat ik be sloten had te trouwen. Aan men sen, die me de laatste tijd ge- ergerd hadden, wilde ik laten zien, dat ik het buiten hen kon stellen en een verstandige, oor deelkundige vrouw was, zeer ze ker in staat om de verantwoor delijkheid voor mijn eigen da den op mij te nemen. En ondertussen ging u rechtstreeks af op een volslagen mislukking Zonder enige bedenking ver volgde Estrella haar droevig relaas. Waaromvertelde zij tot in het absurde alles en alles aan deze buitenissige man? Dat vroeg zij zich vergeefs af. i Hij maakte sterk de indruk van oprechte openhartigheid. Zij voelde behoefte, haar hart uit te I storten, haar ellende te ont- boezemenen een halfuur J achtereen bleef zij doorpraten en doorvertellen. Zij legde haar hart bloot voor dit personage dat zich aan haar had voorge steld als een gewone dief. Wat dunkt u ervan? vroeg zij aan het einde van haar ver slag met een droge mond en ietwat gekalmeerde zenuwen. Verlangt u mijn oprecht oordeel te horen of een banale opmerking? Uw oordeel. Hm.nu volgens mij heeft u enkel gekregen, wat u ver diend had. (Wordt vervolgd.) mei vier leerkrachten moeten worden omgezet in éénmans- scholen. De konsekwenties hier van strekken zich echter veel verder uit dan het gegeven on derwijs en de plattelandsgemeen ten hebben zich terdege te bera den hoe de voortschrijdende ont volking moet worden bestreden. Daartoe is het in de eerste plaats noodzakelijk dat gemeen, schappelijk gestreefd zal moe ten worden naar culturele en maatschappelijke opheffing van het platteland. Hierover ontstond een geani- meerde gedaehtenwisseling, ec kwam o.m. ook ter sprake de ruilverkaveling en sanerings plannen, waarbij werd opgt, werkt dat de landbouw veel ti weinig vertegenwoordigers heel; in de provinciale planologische I dienst, terwijl toch de landbouw hierbij het dichtst bij betrokken is. De voorzitter dankte ir. Ver maat voor zijn waardevolle in leiding en de uitvoerige beant woording der gestelde vragen, waarop hij dc heer Vermaat ver- zocht_het dankgebed uit te spre- J ken. De vergadering werd daarna 1 door de voorzitter gesloten. MAANDAG 2 MAART. TERNEUZENLuxor-Thea- ter, 8 uur: De dokter van Stalingrad. Bovenzaal café „La Belle- vue", 7.30 u.Openbare ver gadering Statenkring Hulst C.H.U. AXEL: Het Centrum, 8 u.: Het loon van de duivel. DINSDAG 3 MAART. TERNEUZENLuxor-Thea- ter, 8 uurDe gevaarlijke leeftijd van een meisje. Concertgebouw, 7.30 uur: Muziek- en toneeluitvoering muziever. „Harmonie Ter neuzen". ZAAMSLAG: Bedrijf A. de Putter, Veer B 58, 10.30 u.: Publieke verkoping van paar. den, koe en landbouwersin- span, verder de landbouwin- ventaris. HET AANPLAKKEN VAN VERKIEZINGSPLAKKATEN. Nu de dag van de verkiezingen nadert wordt men, zoals gebrul- i kelijk tegen verkiezingstijd, over- stroomd met kranten, circulaires enz. en zien wij overal de plak- katen weer verschijnen. Het moet mij echter van het I hart dat enkele partijen weer hun toevlucht zoeken tot het bevest; gen van biljetten op plaatsen, o.a. muren van woningen en schuren, waarvan de eigenaars of bewo ners niet het minst gediend zijn Mijn vraag is nu, of dit alles maar j straffeloos mag plaats vinden? Het is, wat men noemt, een koud kunstje om in de duisternis van de avond of de nacht, zonder toestemming van hem of haar. die daarover te beslissen heeft, plakkaten aan te brengen. Zodra de verkiezingen voorbij zijn laten de heren plakkers het aan weer en wind over om de plakkaten weer te doen verdwij nen. Indien men op de gevels en mu ren van woningen en schurar. I plakken wil, wees dan sportie: I en doe het dan over dag bij eige:: I geestverwanten en bespaar an I desdenkende bewoners of eige naars de moeite om de plaksel; te verwijderen. EEN GEDUPEERDE. HET EUVEL DER VERKIEZINGSBILJETTEN. Nog enkele weken en dan het Nederlandse volk door vervullen van zijn of haar ste" plicht beslissen aan welke reSe" ring zij de voorkeur geeft etl heeft men zich daar bij neerte leggen. Maar heeft men zich ook maat neer te leggen bij het zonderIoe" stemming aanbrengen op de ningen van verkiezingsbil.jene'l van partijen waarvan men nie in het minst gediend is? Er zijn van gemeentewege oP divere plaatsen aanplakborden geplaatst, waar men de plakh,s( naar hartelust bot kan vieren- en zijn er toch nog volop muren over van partijgenoten, zodat men geenszins de nacht behoeft 'e misbruiken om anderdenkenden te grieven. Als ik het wel heb, ik ben nl® in het bezit van de politieveror dening, is het toch strafbaar o na zonsondergang met plak1111 delen zich op de openbare weg bevinden? Nu ik het toch heb op over verkiezingsstrijd, wil ik teven- wijzen op het bekalken der str ten, dat evenmin geoorloofd is Een regelmatige surveillant _jor de politie kan hieraan op doende wijze een einde en na opgemaakt proces door de politie kan hieraan op rinpndo wii7.p ppn einde i-verbaai ch- ten'de biljetten te verwijderen de plakkers of kalkers ver] plich- len ue dujcucji ie de straten of pleinen te zuive van hun bekalking. Laten de bestuurders van P tieke partijen het echter nie ver komen door hun P.lalt te dracht te geven alléén daa plakken waar het geoorlooi Ben zeer goede ot was er voor de i avond, die in de „St te Axel werd gehoui afdeling Oost Zeeu ren van de Vogelbe wacht. De voorzitter, de Haak uit Zaamslag, i te uiteenzetting ov< \an de vereniging: daardoor liefde voo in de vrije natuur. Drie jaar geledei werden gealarmeer nood der vogels in winter werd de v' mingswaeht opgericl meer mensen begim lukkig hiervoor te Wij willen ook in werven, aldus sprs Haak, en daarom deze avond belegd gelegenheid te stelle vereniging en door kleurendia's en films bioedende en toev (althans een gedee kennis te maken. In een boeiend bel heer Haak de aanda toehoorders vast te 1 moet werkelijk veel de vogels hebben, wi er over weten te ver voorzitter van onze st mingswaeht. Interessant waren levens en vooral cij waarover hij bleek ken. Uit een en andc delijk dat ons gew« rijk vogelgebied is, hét watervogels b< velen zullen deze wel een verrassing Het was dan ook verwonderen, dat, n; pleidooi van de heer och als lid opgaven Men had voor de beschikking gekregi crie uitzonderlijk rendia's van de Mee Suetens een in zijn bij de Zeeuws-Vla; vrienden vermaard gelfotograaf. Zeer veel interes: derheden vertelde d over het leven van DINSDAG 3 R HILVERSUM I: 7.30 Gym.; 7.20 Gi opening; 8.00 Nws; 9 00 Gym. voor de De groenteman9 Waterstanden; 9.40 ding; 10.00 Gram. de kleuters; 11.00 R kest; 11.15 Voor 12.00 Hawaiian mu geringsuitz.12.30 t uinbouwmeded.1 kest; 13.00 Nws; 13 cram.; 13.20 Lichtï Eeursber.; 14.00 S 14.30 Gram.; 14.40 15.00 Voor de vrouv en piano; 16.00 16.15 Gr.; 16.30 Vo 17.30 Jazzmuz.18.( Pianospel18.30 i gramma; 18.55 Pari 19.00 Voor de kin Alles op één kaart 20.05 Cabaret; 20.55 Verkiezingstoespr. c.ubbelkwartet; 21. T oneelbeschouwing r net en piano22 tal; 23.00 Nws; 23 te New York; 23.1 calling; 23.21 Dan: HILVERSUM II 7.15 Gram.7.30 V( 7.40 Gram.7.45 en liturg, kal.; 8. Gram.8.50 Voor c Schoolradio; 10.00 deren; 10.15 Caus. 11.00 Voor de vrou 11.50 Caus.; 12.00 12.03 Filmmuz.12 t uinbouwmeded. 12.50 Act.; 13.00 Nv r.ew ijzer13.20 Amus. muziek; 14 piano; 14.30 Grair de vrouwen van h Gram.16.00 Voc 16.30 Ziekenlof; 1 jeugd17.40 Beu Regeringsuitz.18.< ziek; 18.20 Caus.; .eugd; 18.45 Amu: Nieuws; 19.10 Act. praatje; 19.35 Pol Gram.; 20.00 Lijc 21.00 Radio Philh. Caus.22.20 Kar Pol. caus.; 23.00 Lichte muz.23.35 BRUSSEL (VI): 2.15 Pianorecital bericht; 12.34 Ti 12.40 Pianospel; II Gram.; 14.00 Sch( Gr.; 16.00 Koersei ork.16.35 Gram.; 37.10 Orkestconc. oespr.18.00 Vcx 8.30 Voor de s< Nws; 19.40 Gram. 21.00 Omroepork. 22.15 Pianorecital Televisieprog NED. TV: 19.30 nsch nws20.20 Partijen; 20.07 Jo overz.2037 Zenc tijen; 20.35 Film Idem. BELG. TV (VI.) vaart rubriek; 19.1 Blijf jong; 20.10 1 stad Diest; 20.35 31.35 Plastische 1 Nieuws en journa

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3