MacMillan in Leningrad r Makarios terug op Cyprus Lentezon deed zwerflust ontluiken erkiezingsrede van Mikojan Niets meer ontdekt van nieuwe Amerikaanse kunstmaan Vrouw met vier kinderen door gasverstikking omgekomen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering Dij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct Losse nrs 9 cL DE VRUE ZEEUW MAANDAG 2 MAART 1959 13e Jaargang Nr 4615 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. rtubriek Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 i»«r. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres. Bureau van dit Blad, 20 cent meer Premier Macmillan van Enge land is zaterdag in Leningrad aangekomen. Bij aankomst op het vliegveld werd hij verwelkomd door de eerste vice-premier van Rus land, Mikojan, de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken. Gromyko, en de burgemeester van Leningrad, Smirnof. In ant woord op het welkomstwoord van burgemeester Smirnof hield Macmillan een korte rede. Hij herinnerde hierin aan het gemeenschappelijke lijden van het Britse en Russische volk in de laatste wereldoorlog en wen ste de inwoners van Leningrad geluk met de door hen behaalde successei. Maar deze successen, evenals Dak van overdekte ijsbaan in Canada ingestort. In Listowel, in de Canadese provincie Ontario is zaterdag het <lak van een overdekte ijsbaan onder het gewicht van een dikke sneeuwlaag ingestort, hetgeen acht personen, onder wie zeven kinderen van tien tot twaalf jaar, het leven kostte. Achttien jon gens en een volwassene werden gewond. De kinderen speelden 'n oefen partij ijshockey. Er bevonden zich 25 jongens en twee volwasse nen op het ijs toen het dak naar beneden kwam. Sommige kinde ren stikten bijna onder de sneeuw. Het dak van de ijsbaan, die vijf jaar oud is, was speciaal ver kerkt om een zware sneeuwlaag te kunnen dragen. De aanhouding van de „Novorossisk Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdagavond meegedeeld dat de Amerikaanse ambassade in Mos kou de Russische regering op de hoogte zal stellen van het onder zoek dat op de Russische treiler „Novorossisk" is ingesteld. De woordvoerder van het ministerie sprak in antwoord op vragen tegen dat de nota van de ambas sade een excuus zou zijn. Het Russische persbureau Tass noemde vrijdag het incident een „onwettige daad van de Ameri kaanse oorlogsvloot die onder het voorwendsel van een breuk in onderzeese kabels het schip had laten doorzoeken. Auto-ongeluk Nederlands echtpaar in Oostenrijk Volgens het Oostenrijks pers bureau APA is zaterdagochtend vroeg een personenauto, bestuurd door de heer Van den Berg uit Heemstede, op de Wiener Bun- desstrasse tussen Shcwaz en Jen- bach op een volgens voorschrift geparkeerde en verlichte aan hangwagen van een vrachtauto gereden. Bij de botsing werd de echtgenote van de bestuurder, mevr. M. Th. van den Berg, ern stig gewond. Een tweede inzit tende, mej. A. Schmidt, liep lichte verwondingen op. Beide dames werden naar het ziekenhuis in Schwaz vervoerd. die van het Britse volk, kunnen slechts vruchten dragen als de vrede gehandhaafd blijft, aldus Macmillan. Hoop op vrede alleen is niet voldoende. Wij moeten voor de vrede werken. Wij moe ten elkaar trachten te begrijpen en met dit doel ben ik dan ook naar Rusland gekomen, zo ver volgde de Britse premier. Hij verklaarde dat er natuurlijk verschillen zijn tussen Rusland en Engeland, doch dat deze klein zijn in vergelijking met wat bei de volkeren gemeen hebben. Laat ons derhalve samenwer ken om de vrede te bewaren. Als ons bezoek aan uw land iets heeft kunnen bijdragen tot een beter wederzijds begrip dan is dit be zoek ongetwijfeld niet tevergeefs geweest, aldus Macmillan. Meer dan 1.000 inwoners van Leningrad waren op het vliegveld van de stad getuige van de ont vangst van de Britse premier. Mi kojan was circa 'n uur vóór Mac millan aangekomen. In Britse kringen zag men in de aanwezigheid van Mikojan en Gromyko op het vliegveld van Leningrad een poging van de Russen om iets te stellen tegen over de verzoenende houding die Macmillan heeft aangenomen, zelfs na de dreigende redevoering van Chroesjtsjef. Wellicht, zo zei men, moet men dit Russische ge baar een poging noemen om het ijs te breken. De Russen hebben het misschien noodzakelijk ge vonden om een figuur als Miko jan in te schakelen, die dan zal moeten zorgen voor een soort van tegenwicht tegenover de gunsti ge indruk die Macmillan door zijn rustig optreden en onver stoorbaar aandringen op arbeid voor de vrede op de Russische be volking heeft gemaakt, zo merk te men op. Het Sowjet-biad „Izwestia" heeft zaterdag verklaard, dat het feit dat er geen concreet politiek accoord is bereikt, nog niet be tekent dat MacMillans bezoel aan Moskou is mislukt. MacMil lan heeft zelf immers verklaard dat zijn reis voornamelijk bedoeld was voor een uitwisseling van standpunten om de internationale spanning te verminderen, aldus het blad. De „Izwestia" leverde kritiek op de Westelijke pers die volgens het blad een campagne voert om de reis van de Britse premier als een mislukking voort te zetten. De speciale correspondent van de Londense „Times" schreef vrijdag, dat MacMillans her nieuwde oproep tot onderhande len „toont dat hij door zijn Mos- kouse besprekingen niet zo te leurgesteld is dat hij onderhan delingen tussen Oost en West on bereikbaar acht". De premier komt niet terug met de gedachte dat zijn besprekingen nutteloos zijn geweest en dat de diplomatie volledig tot stilstand is gekomen. Hij heeft veel geleerd over Chroesjtsjefs politiek, hetgeen bij latere besprekingen van waar de zal blijken te zijn, aldus de correspondent. Aartsbisschop Makarios is zondag, na bijna drie jaar ver bannen te zijn geweest in de Cyprische hoofdstad Nicosia aangekomen, waar Lc.il eèn uit bundig welkom werd bereid. Onder degenen, die de aarts bisschop welkom heette, bevond zich de Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, de Griek- Cyprische burgemeester, kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders en de oude vader van Makarios, een eenvoudige boer. Naar schatting waren er '20.000 mensen op de been om de aarts bisschop tc begroeten. Makarios verscheen op het balkon van het aartsbisschoppelijk paleis in Ni cosia en wuifde naar de menig te beneden hem. Overal luidden de kerkklokken. Dicht bij het paleis zakte even later een dak van oud huis in waarop ruim honderd mensen 'n plaats hadden gezocht. Twaalf personen raakten gewond maar geen van hen was er ernstig aan toe. Langs de weg, die Makarios anaf het vliegveld, waar hij uit Londen via Rome was aangeko men, naar Nicosia volgde, ston den duizenden Cyprioten met strikjes of hoeden in de Griekse kleuren blauw en wit geschaard. De aartsbisschop werd geës corteerd door 20 motorrijders in blauwe uniformen en met witte handschoenen. Deze mannen wa ren kortelings uit concentratie kampen vrijgelaten. Bij de ingang van de oude stad De Russische eerste plaats vervangende minister-president Mikojan heeft vrijdag op een verkiezingsbijeenkomst te Ros- tof gezegd dat vooral gestreefd moet worden naar een vredes verdrag met Duitsland, aldus meldt Tass. „Indien de Weste lijke landen niet bereid zijn tot het ondertekenen van een vre desverdrag met Duitsland, waar. m ook het Duitse probleem ge regeld wordt, zullen de Sowjet- Unia en andere landen een vre desverdrag sluiten met de Duit se democratische republiek", al dus Mikojan. Verder zei hij„De Westelij ke mogendheden die eens zgn. vnje verkiezingen de enige ma- nier noemden om tot hereni- van Duitsland te komen, schijnen nu van dit standpunt torug te komen". Over het bezoek van de Britse minister-president, MacMillan, ua,n de Sowjet-Unie zei Mikojan dat de eerste indruk was dat MacMillan streefde naar een oplossing van verschillende pro blemen die voor beide partijen aanvaardbaar was. De Brit kwam met een aantal voorstel len op 't gebied van de handel en deculturele betrekkingen. Bij oe besprekingen tussen Mac Mil. lan en diens Russische collega, Chroestjtsjef, kwam het tot een nuttige uitwisseling van stand punten. Later echter hield Mac Millan misschien onder de invloed van de last van zijn banden met Groot-Brittannië's bondgenoten vast aan een starre politiek, aldus Mikojan. TOURWAGENRALLEY NAAR DE BETUWE. De Kon. Ver. van Toerwagen- ondernemers zal haar jaarlijkse Railey ditmaal besluiten met een klassementsproef in Eist en een oriëntatierit door de dan bloeien de Betuwe. Deze sterrit van autobussen wordt gehouden op dinsdag 12 mei. Op vijf plaatsen zal worden gestart nl. voor het zuiden in Deurne, voor het Zuidwesten in Zevenbergen, voor het noordwes ten in Amsterdam of Laren, voor het oosten in een nader te noe men stad in Twente en voor het noorden in Emmeloord (N.O.P.) Aan deze sterrit wordt deelge nomen door vrijwel alle toerwa- genondernemingen uit ons land. De prijsuitreiking zal des avonds geschieden in de versierde Vei linghallen in Eist. strooiden meisjes in nationale klederdracht vanuit de vensters rozenblaadjes en olijftakken over de auto van Makarios. Iedereen trachtte de aartsbis schop de hand te kussen of zfin toog aan te raken. Op het plein vóór het aartsbis schoppelijk paleis hadden de po litie en de ordedienst van studen ten zwaar werk om de weg vrij te maken voor Makarios, toen deze zich naar de kathedraal van Sint Jan begaf. Daar knielde de aartsbisschop neer voor de Iko- nen om te bidden waarna hij plaats nam op de aartsbisschop pelijke troon. Op dat ogenblik steeg in en buiten de kathedraal een reusachtig gejuich op. In een toespraak vanaf het hal kon van zijn paleis wekte Maka rios zijn gehoor op tot viering van het feit dat „Cyprus vrij" was. Hij bracht hulde aan de strijders van de Eoka met hun leider Grivas. Een bijeenkomst van 500 Turk se Cyprioten in Nicosia verliep zonder incidenten. De vertegen woordigers van Turkse gemeen schappen kozen Kuetchuek als hun eerste woordvoerder bij alle toekomstige besprekingen over een Cyprische grondwet. Motie van afkeuring in Griekse parlement verworpen. Het Griekse parlement heeft zaterdagavond een motie van de oppositie waarin het te Londen gesloten akkoord over Cyprus werd afgekeurd, met 170 tegen 118 stemmen verworpen. Dit ge schiedde na een debat over deze kwestie. o NAVO-zegel in Benelux De posterijen van België, Ne derland en Luxemburg hebben besloten bij de herdenking van het 10-jarig bestaan van de Noord-Atlantische verdragsorga- nisatie NAVO (4 april) een her denkingszegel naar een gemeen schappelijk ontwerp uit te geven. De zegel is ontworpen door de Nederlandse kunstenaar S. L. Hartz te Haarlem, en zal in Ne derland worden uitgebracht in waarden van 12 en 30 cent. Als hoofdmotief is in de compo sitie het officiële NAVO-embleem verwerkt. Dit embleem wordt gevormd door een vierpuntige blauwwitte ster, die de windroos voorstelt. De vier punten van de ster zijn verbonden door cirkel bogen van gelijke lengte. Aan dit embleem heeft de ontwerper een gestyleerd schild, het symbool van de weerbaarheid van de NAVO-partners, toegevoegd. Het geheel wordt omsloten door een cirkelvormige band, waarbinnen de naam van de verdragsorgani satie is getekend. De zegels zijn uitgevoerd in twee kleuren off set. Het embleem en de band met randtekst zijn op beide Ne derlandse zegels blauw. Het fond van de zegel van 12 cent is geel, dat van de 30-centszegel rood. De afmetingen zijn 24,5 x 31,55 mm. De loketverkoop van de zegels begint op 3 april. 23 maart: De eerste DAF-personen- wagens. De eerste DAF-personenwa- gens, die van de produktieband komen, zullen op 23 maart met enige feestelijkheid worden afge leverd. De eerste auto zal worden over gedragen aan jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen te Eindhoven, voorzitter van de K.N.A.C., die al enkele jaren geleden een DAF- personenauto bestelde, nog vóór deze zich had gepresenteerd. De tweed eauto gaat naar mevr. G. C. Til. M. Smulders-Beliën, burgemeester van Oost-, West- en Middelbeers, die onlangs ter ge legenheid van haar 12%-jarig ambtsjubileum de auto als ge schenk van haar ingezetenen kreeg aangeboden. Geleidelijk zal daarna de pro- duktie van personenwagens op gang komen, waarbij allereerst de 180 dealers van een auto .ui len worden voorzien. Verwacht mag worden, dat eind december begin januari de fabriek op vól le toeren zai draaien met een pro- duktie van 200 wagens per dag. De kwestie-Zuid-Tyrol. In de Weense dagbladen is een verklaring opgenomen van de Oostenrijkse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken Gschnit- zer, waaruit blijkt dat de Oosten rijkse regering overweegt het ge schil met Italië over Zuid-Tyrol voor het Internationaal Gerechts hof te Den Haag te brengen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Argentina" Australië m.s. „Willem Ruys" s.s. „Iberia" Brazilië s.s. „Argentina" s.s. „Alnati" Canada m.s. „Prins Willem" m.s. „Westerdam" Chili: via New York Nederl. A ntillen: m.s. „Charis" Nieuw-Zeeland m.s. „Willem Ruys" s.s. „Rangitoto" Suriname m.s. „Memnon" Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika m.s. Jagersfontein" 3/3 m.s. „Carnarvon Castle" 7/3 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. 5/3 5/3 7/3 5/3 7/3 5/3 5/3 3/3 5/3 7/3 4/3 (Advertentie) salons keppw mti brt opart. mcW marlt 16 brovwwjjsfraaf 9 ttnwuzw voor verzorgd kapwerk en ookvoor betere toilet artikelen De lentezon deed, naast de eerste krokussen, sneeuwklok jes en wat groene knopjes aan bomen en heesters, vooral ook de zwerflust in de harten van vele Nederlanders en buitenlan ders ontluiken. Uit het gehele land komen berichten van ab normale drukte langs de wegen, opmerkelijke verkeersdichtheden bij grensposten en talloze zon nende en luierde mensen aan stranden, op de heidevelden en in de bossen binnen. De centra der badplaatsen als Scheveningen, Noordwijk, Zand- voort, Katwijk en Hoek van Hol land gonsden reeds zondagmid dag vroeg van de drukte. Zeer velen maakten zich in zwem broek of zonnepak behaaglijk in de stralende warme zon. De ter rassen, voor zover zij in exploi tatie waren, zaten al spoedig eivol. Wie geen stoel kon krij gen, maakte het zich gemakkelijk in het warme zand- De etablissementen langs de kust hebben over het algemeen zeer goede zaken gedaan. In Scheveningen is het voorname lijk druk met Hagenaars ge weest. Het gevolg was, dat tot in het etensuur nog duizenden en duizenden in overvolle trams de badplaats moesten verlaten. Maar ook in andere delen van de hofstad, zoals in de Haagse en Scheveningse bossen, in Wasse naar, in Kijkduin enz. was "het bijzonder druk met wandelaars en zonne-aanbidders. Men zag er puffende lieden in zware winter jassen naast lichte en elegante toiletjes van dames, die er waar schijnlijk met kunst en vlieg werk in geslaagd waren hun garderobe aan het verrassend mooie weer aan te passen. Het heeft tal van zonnenden langs de kust, speciaal in Hoek van Holland, de koude rillingen bezorgd, dat enkele dapperen een duik in de golven namen en zich met balspel en zwemmen in zee onledig hielden. Maar niet alleen aan zee was het druk. Op de grote wegen in het westen en midden des lands reden onafzienbare files auto's die hun plezierritjes vrijwel ner gens door opstoppingen onder broken hebben gezien. Alleen op de rotonde Oude Rijn bij Utrecht was het zondagavond tussen vijf en half zeven weer mis. De Utrechtse verkeerpolitie heeft extra manschappen moeten in schakelen om de grote stromen auto's, die voornamelijk in oost- westelijke richting reden, zonder ongelukken in goede banen te leiden. Zeer velen blijken hun zonnige zondag in de bosrijke streken tussen Driebergen en Arnhem te hebben doorgebracht. Duizenden daarvan brachten een bezoek aan de Hoge-Veluwe. Zetten dus velen uit het wes ten des lands per auto koers naar de Stichtse lustwarande, 't Gooi en de Veluwe, voornamelijk van oostelijke zijde was het grensverkeer abnormaal druk. In Nieuwe Schans was het grensverkeer nog welhaast druk ker dan op normale zomerzon- dagen. Duitse bezoekers hebben in het Groningse nijver gepro beerd boter, chocolade en koffie te kopen. Dat was niet bijzonder eenvoudig, want pas in april mogen grenswinkels weer op „normale uren" open zijn. Wèl werden vele café's en restaurants van hun voorraden chocolade beroofd, maar koffie en boter waren niet zo eenvou dig te pakken te krijgen. Ook aan de grenspost Ram melbeek bij Denekamp was het verkeer veel drukker dan nor maal. Duitse bezoekers bleken hier de plezierrit eveneens aan enig commercieel voordeel te willen koppelen, hetgeen echter vanwege de zondagssluiting niet eenvoudig bleek. Anders was het daarentegen aan de Keulse barrière bij Venlo, waar zowel zaterdag als zondag van opschieten aan de grens geen sprake was. Ofschoon ook daar op zondagen de winkels thans gesloten zijn, bleken zeer veel Rijnlanders, waarschijnlijk met vriendelijkë hulp van café houders, zich van de begeerde koffie, boter en chocolade te heb ben voorzien. Vaak kilometers lange auto-stoeten moesten ge- Het lot van de op zaterdag ge lanceerde Amerikaanse kunst maan, de „Ontdekker", was meer dan 18 uur na de lancering nog onzeker". Dit blijkt uit een be kendmaking van het Ameri kaanse ministerie van Defensie. De deskundigen bestuderen de gegevens van de afstandsmeter om erachter te komen wat ge beurd is met de satelliet die spe ciale apparaten bevatte om haar in haar koers te houden. Slechts in de eerste tien minu ten na het lanceren werden ge gevens uitgeseind, maar een woordvoerder deelde mede dat de kunstmaan „met de juiste snel heid het juiste punt bereikte waar zij in haar baan om de aar de moest gaan". Een marineschip heeft ca 150 In een van de stille Tilburgso arbeidersbuurten heeft zich een drama afgespeeld, tengevolge waarvan een moeder en haar vier kinderen 1alle meisjes om het leven zijn gekomen. De vader die 's morgens vroeg naar zijn werk was gegaan is de enige van het gezin die aan de dood is ontsnapt. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur vervoegde de 61-jarige huur- incasseerder M. zich aan de ach terdeur van de gemeentewoning aan de Van Heemskerckstraat 45 te Tilburg. Reeds in de tuin be speurde hij een doordringende gaslucht, waarop hij terstond alarm sloeg. Een der buurtbewoners, de 35- Zal Erhard minister van Economische Zaken blijven In beurskringen te Frankfort verwacht men algemeen, dat prof. dr. L. Eïhard minister van Economische Zaken zal blijven en af zal zien van het presidents schap der bondsrepubliek. Dit had vrijdag een zeer vaste stem ming op de effectenbeurs tenge volge. Zoals bekend, had de mo gelijkheid, dat Erhard bondspre sident zal worden, donderdag een koersdaling veroorzaakt. jarige J. V., snelde te hulp. Hij sloeg onmiddellijk een ruit in en draaide terstond de openstaande gaskraan, waaruit het gas via een loshangende slang vrijelijk stroomde, dicht. In de keuken trof men op de grond het lichaam van mevr. W. Vermeer-v. d. Luytgaarden (29) - nog in nachtgewaad in be wusteloze toestand aan. Zij werd onmiddellijk naar buiten ge bracht. Toen men in de woning nog meer ramen en deuren wilde openzetten, trof men op de slaap kamers boven, in de bedden, de vier dochtertjes Cornelia (8), Wilhelmina (5), Antonia (3) en Christina il%), levenloos aan. Door leden van de gem. genees kundige dienst werd kunstmatige ademhaling toegepast en zuur stof toegediend, doch tevergeefs. Zij werden naar het St Elisabeth ziekenhuis overgebracht. De ont steltenis en de deernis met de 35- jarige vader A. Vermeer, die om half zeven ongeveer naar zijn werk op een der wollenstoffenfa- brieken was gegaan, is zeer groot. De Tilburgse recherche heeft onmiddellijk het onderzoek krach tig ter hand genomen en concen treert zich allereerst op de oorza ken van het openstaan van de gaskraan en het losgeraken van de slang van het gascomfoor op de aanrecht. km ten zuiden van de lancerings basis signalen opgevangen, die mogelijk het laatste radiocontact met de „Ontdekker" waren. De signalen waren zó zwak dat men daaruit opmaakt dat er iets ha pert aan de zender van de kunst maan. Het was de eerste kunstmaan in de serie „Ontdekkers" waar mee men o.a. gegevens wil ver zamelen ten behoeve van de be veiliging der ruimtevaarders. Zij was bijna zes meter lang, woog ongeveer 600 kg en bevatte c.a. 18 kg instrumenten. IN MAART EN APRIL PROEFVLUCHTEN MET BEMANDE RAKET Van bevoegde zijde in Wa shington wordt vernomen dat in maart de eerste proefvlucht zal worden gemaakt met de beinan- de raket X-15. De raket zal door een B-52 straalbommemverper op een hoogte van 15 km wor den gelanceerd. Hij zal dan in glijvlucht naar zijn basis Ed wards in Californië terugkeren. Tijdens de tweede proefvlucht, die in april wordt gemaakt, zal men gebruik maken van de ra ketmotor, zodat de X-15 enige tijd op eigen kracht door de ruimte zal schieten. In oktober van dit jaar zal men trachten een hoogte van 160 km te bereiken. De raket zal dan een snelheid hebben van 5.760 km per uur. De hoogste snelheid die tot nu toe met een bemande raket, de X-2 werd be reikt is 3.300 km per uur. Raketten naar Venus Het Amerikaanse nationale bureau voor ruimtevaart heeft donderdagavond verklaard dat de Ver. Staten zullen proberen kunstmanen naar Venus te zen den. Er is echter nog geen da tum voor de proefnemingen vastgesteld, aldus het communi qué. Uit goedingelichte bron ver luidt evenwel, dat men op 9 ju ni zal proberen een satelliet te lanceren die in een baan om Venus zal komen. Op 12 juni volgt dan een kunstmaan die Venus zal passeren en daarna in de ruimte verdwijnen. Beide raketten zullen gegevens over de straling rondom de planeet naar de aarde seinen. De raketten zullen Venus na een reis van 150 dagen bereiken. duldig op de „Kleinverzollung's"- werkzaamheden van de Duitse douane wachten. Aan de Venloze grenspost He- ringeweg was het aanzienlijk minder druk, doch van slapte kon bepaald niet worden gesproken. Ook de andere Limburgse grensposten hebben behoorlijk de handen vol gehad. Het vakantie oord Valkenburg trok voor ae tijd van het jaar opmerkelijk veel Duits bezoek. De post Wernhout op het trajekt Antwerpen was opvallend druk met verkeer uit beide richtingen. Vele Nederlan ders hebben de zondagse snel heidsbeperkingen in België ken nelijk niet geschuwd om zich in de Brabantse, Kempische of Vlaamse contreien te gaan ver- mijen. EERSTE LEPELAAR OP TEXEL WAARGENOMEN Evenals vele andere soorten vogels worden ook de lepelaars door het aanhoudend zachte weer verleidt zich dit voorjaar veel vroeger dan anders voor te bereiden op de jaarlijkse ge zinsuitbreiding. Doorgaans ke ren zij pas in de tweede helft van maart van hun winterver blijf in de Nijldelta naar het zomerkwartier in Europa terug. Op Texel is vrijdagmiddag reeds een lepelaar waargenomen. Ge zien zijn gedragingen zat de lange reis van Noord-Afrika naar het Nederlandse vogel eiland hem nog geducht in de vleugels, want hij vloog pas weg nadat een vogelwachter hem tot op zeer korte afstand was ge naderd. De vogel deed zich na de dagenlange luchtreis tegoed aan voedsel dat rijkelijk voor handen is in het natuurreser vaat Walenburg van de Neder landse vereniging tot behoud van natuurmonumenten. Schepen in aanvaring bij New York. Het 23.719 ton metende Ameri kaanse passagiersschip „Consti tution" is zondag op vijf mijl buiten de haven van New York in aanvaring gekomen met een .ankboot. De 200 meter lange „Constitu tion" had echter op het ogenblik van de aanvaring geen passa giers aan boord. De tankboot de Noorse „Jalanta", liep een ge scheurde boeg op, maar liep geen gevaar te zinken. Volgens de kustwacht zijn er geen men senlevens in gevaar. OPNIEUW ZACHT EN ZONNIG Met ongekend zacht voor jaarsweer maakte februar, plaats voor maart niet alleen in Ne derland, maar ook in de andere landen van West en Midden- Europa was het een stralend en zeer zacht weekeinde. Er wer- zaterdag in ons land temperatu ren van 18 graden bereikt, zon dag bleef het kwik enkele gra den lager steken. We beleefden een weerbeeld dat normaal is voor de maand mei en dat de laatste dagen ge lijk is aan dat van de Rivièra. Het hogedrukgebied dat vrij wel de gehele maand februari het weerbeeld bij ons beheerste, stagneert nog steeds boven Midden-Europa met het gevolg dat de lucht in onze streken uit het zuidoosten wordt aange voerd. Dankzij de intensieve zon nestraling loopt de temperatuur in deze lucht overdag op tot uit zonderlijk hoge waarden, maar in de nacht daalt het kwik weer tot om het vriespunt. De Oceaandepressies volgen 'n koers die via IJsland naar Spits bergen loopt. Op het ogenblik tasten zij het hogedrukgebied bo ven het vasteland van Europa nog maar weinig aan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. DROOG, ZONNIG EN ZACHT Droog, zacht en overwegend zonnig weer met weinig wind. DINSDAG 3 MAART v.m. n.m. Breskens 7.56 8.42 Terneuzen 8.31 9.17 Hansweert 9.11 9.57 Walsoorden 9.21 10.07 ZON MAAN op onder op onder maart. 2 7.26 18.20 2.17 11.21 3 7.24 18.22 3.19 12.15 4 7.22 18.23 4.11 13.16 5 7.20 18.25 4.56 14.21

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1