tem \Jaac <U Sjmuw RIVELLA enu van de week .FDE VEN K2r zonder kringen Zeep of wasmiddel? Laat de kleintjes buiten spelen VAN RESTJES IETS LEKKERS EEN KIND KAN NIET BUITENNISSIG ZIJN DE VRIJE ZEEUW re kamer 1 inwrijven laten drogen afborstelen U kuial niet alles veten! Rivella ook suikervrij! Even aandacht voor het voorjaar ag 28 februari 1959 :iT SERVICE ïotoriseerd Rljwielbedrijf EIZER ANASTRAAT 79 5FOON 421 Zaterdag 28 februari 1959 Pagina 7 voor e 120". heer- n beter, lan ooit ai van erende ien. 1 voor ckxi£,{ f I KERSSTRAAT 8 TELEFOON 2«81 TERNEUZEN Nu er zoveel nieuwe en ioveel uiteenlopende zepen en wasmiddelen in de han- diel zijn, dienen de huis vrouwen er iets meer van te weten, om met succes te kunnen werken. Bij de verschillende soorten t*>pp kunnen we onderscheid ma ken tussen huishoudzeep (harde cm zachte), toiletzeep, en z<">p- vlokken. Het vetzuurgehalte van toi letzeep en zeepvlokken is hogei dan dat van huishoudzeep. Vlokkenzeep moet zodanig ge maakt zijn, dat de vlokken op losbaar zijn en snel schuimen bij lage temperatuur. HANDIGE I HANDEN Vooral bij aanwezigheid van zacht water is het gebruik van zeep ideaal voor de was. Na het wassen zal het witgoed echter moeten worden gebleekt en 'of geblauwd, want zeep beeft wel een reinigende, maar geen ble kende werking. WANNEER WASMIDDELEN Die huisvrouwen die graag de vas koken, doen er goed aan een zelfwerkend wasmiddel te ge bruiken. Bij deze wasmiddelen v ordt de grootste werking pas bereikt bij het kookpunt. Voorts kunnen wij noemen de synthetische wasmiddelen. Dit wasmiddel heeft met zeep vele eigenschappen gemeen. In tegen stelling tot de zepen zijn de syn thetische wasmiddelen kalkbe- s'endig, dat wil dus zeggen, dat er geen wit neerslag kan ont staan op het wasgoed wanneer er sporen zijn in het sop van me- taalzouten- Een groot voordeel van deze wasmiddelen is. dat ze gebruikt kunnen worden zowel bij lage 1 nriperatuui- als voor de kook- was. BLEKEN RIJ IW1 Aan dgl. middelen is een bleek middel toegevoegd, waarvan de blekende werking uitgaat bij een temperatuur van ongeveer 100' C. Het gevolg hiervan is, dat u in een sop van dit middel ook ge kleurd goed kunt wassen, indien de temperatuur laag gehouden wordt, dus koud of lauw. Bij pen lage temperatuur wordt liet bleekmiddel n.l. nooit zo actief dat het kwaa'd kan voor gekleurd goed. Nog een voordeel is, dat door de blekende werking, vlek ken, die niet weggewassen kon den worden, verder worden weg- gebleekt. Als wij de balans dus eens op maken komen wij tot de volgen de conclusie: 1. zeep en zeepvlokken zijn goed voor elke was. temperatuur is zelf te regelen, witgoed moet w-orden nagebleekt; 2. zelfwerkende wasmiddelen zijn alleen bestemd voor de kookwas; 3. de synthetische wasmiddelen kunnen worden gebruikt voor alle doeleinden. De blekende werking is het hoogst tij kooktemperatuur, zodat ge kleurd goed gewassen moet worden in sop van lage tem peratuur. VOOR DE VAAT, WOL EN' ZIJDE Naast de synthetische wasmid delen voor dë grote was. bestaan er synthetische wasmiddelen, zo wel vloeibare als in poeder-, of in korrelvorm, voor de vaatwas en sppciaal geschikt voor wollen en zijden goederen. Aangezien (nog) niet op alle pakjes staat aangegeven dat net wasmiddel synthetisch' is, radon wij onze lezeressen aan ons des gewenst om inlichtingen te vra gen. onder opgave vari volledige gegevens van naam en'adres, zo dat wij per brief kunnen ant woorden. (Nadruk verboden). (Advertentie) Helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax Vliegenvuil op houten voor werpen kan verwijderd wor den met petroleum. Ken oliejas, (lie kleeft of af geeft. moet behandeld wor den met vloeibare was. Zo nodig herhalen. Vlekken in een tapijt verdwij nen veelal door, behandeling met magnesiumpoeder. Daar na uitkloppen. Krakende stalen matrassen dienen af en toe ingesmeerd te worden met vaseline. Q Valse plooien in leren jassen kunnen verwijderd worden door stomen boven een ketel. Tijdens liet stomen het leer oprekken. Na deze behande ling tijdens liet drogen soe pel wrijven om harde plekken te voorkomen- 9 Sigarettenaanstekers di»nen gevuld te worden' met was benzine halfom gemengd met terpentijn. Geen autobenzine- gebruiken! 9 Hourlt gehakt, in papier ver pakt even onder de kraan, fan kunt u het vlees zeer gemak kelijk verwijderen zonder een kruimel achter te laten. Q Zijn uw glasgordijnen ge krompen na het wassen, torn de bovenzoom dan los en zet er een valse zoom aan met gebruik van een stuk ver bandgaas. (Nadruk verboden). .Allemaal achter tante aankruipen en by het bos in je voorpoten klappen! Beoefening f an echte sport is voor kleine kinderen natuurlijk nog niet weggelegd. Daar kan pas mcc worden begonnen tegen de tijd dat de lagere school is afgelopen. Gewone gymnastiek doet al wel eerder zijn intrede in het kinderleven: ook de allerjongste leerlingen van de „grote school" doen daar reeds aan mee. Maar hoe zit het met de kleintjes die nog maar op de kleuterschool zijn, of met de nog jongeren, die de hele dag bij moeder verblijven? Zou het ook voor hen geschikt zijn om systematische lichaamsoefeningen te doen Er zijn maar heel weinig ge vallen waarbij kleuters werke lijke gymnastiek kunnen (ken. Het meest in het oog springen de bezwaar daartegen is, dat zulke jonge kinderen de aan wijzingen van de docent niet voldoende kunnen begrijpen en ze daarom alleen al niet zou den kunnen opvolgen. Maar daar komt nog bij en dat is misschien nog wel zo belangrijk dat het kleuters niet „ligt" systematisch iets uit te voeren: zij zijn daar niDt rijp voor. Hun leeftijd vraagt vrij spel en bij dat spelen leren ze al zoveel, dat „lessen" over bodig zijn. Gewone gymnastiek is een onding voor kinderen onder de zes jaar en de ouders verzui men dus niets als zij zich daar niet op toeleggen. Er kan op deze leeftijd en dit gebied echter wel iets ver zuimd worden, iets dat even erg zou zijn als het kind liet nodige voedsel onthouden. De kleuter dient namelijk de mogelijkheid te hebben zich vrij te bewegen ai naar zijn spel meebrengt. 1 (Advertentie.) De ideale drank voor diabetici en voor hen die slank willen blijven. slechts 14 kcal. per flesje van 240 goedgekeurd door de N.V.S. Legs prijs: 32 cl. Let op het bh uwe etiket ifituleU daft OfldeU I EEN FRIESCHE VLAG-DOMO PRODUCT HET WORDT weer eens tijd om onze voorjaarsgarderobe te controleren en zonodig aan te vullen, trouwens aan aanvulling zullen we wel niet kunnen ontkomen, want iedere vrouw wil natuurlijk In het voorjaar goed voor den dag komen en zal zeker een nieuw japonnetje wen sen, aangepast aan de ge lanceerde voorjaarsmode. Dit is volkomen begrijpelijk, nu de mode juist voor de dames zo interessant is ge worden. doordat alle biezon- dere „lijnen" vervallen zijn en de couturiers hun model len geheel hebben aangepast aan de vrouwelijke lijn. De rokken werden een beet je langer en er is meer ro mantische lijn te bespeuren, die bij enkele ontwerpers zelfs in de richting van de Biedermeierstijl gaat. Dit alles neemt echter niet weg, dat we geen biezonder schokkende dingen zien, maar echte leuke, specifieke vrouwelijke kleding. Onze illustratie toont een dergelijk leuk jurkje voor het voorjaar. Het is ver vaardigd van een met een druk fantasiedessin bedruk te stof, waarin vele kleu ren verwerkt zijn en dat daarom zo vrolijk staat en geheel bij het voorjaar past. Het model is zeer eenvou dig, mouwloos en met een halslijn die recht doorloopt van schouderpunt tot schou- derpunt en een wijde rok mllwenmoden?nrih,gp'HWerkelijk,,f'en a,1,eraarf'i8f:t voorjaarsjaponnetje. De n ^1.modellen bieden voor elk een keus, zonder buitenissigheden en dat .'I, j Pluspunt van de huidige voorjaarscollectie. (Nadruk verboden) MEDISCH CONSULT M'N GOEIE MEUBELTJES Het spel van de kleuter is vol afwisseling: hollen, trekken, opstapelen, bukken, gooien, springen, glijden, aap de armen hangen en klimmen. Konden zij dit allen maar vrijuit en on derbindend doen! Een van de heerlijkste dingen is wel om met water te poede len, prachtig is ook het schep pen met zand en dat eventueel in vormpjes doen. Maar dat is lang niet voor alle kleuters weggelegd! Dat zijn nu immers juist de dingen waar vaders en moeders zo'n grondige afkeer van heb ben- Zij vinden het vervelend els de kinderen zich vuil ma ken. Ouders zijn bang voor kou vatten en ze pakken de kinde ren daarom veel te stjjf in, zo dat. die hun ledematen niet, vol ledig tot hun beschikking heb ben. Ze vrezen voor de bescha diging van de huisinrichting ol voor overlast, die de buren wordt aangedaan. Sommige van deze redenen hebben natuurlijk wel enig be staansrecht, maar men beroept zich zo licht uit gemakzucht op iets dat in werkelijkheid niet zó belangrijk is. WAAR BLIJFT HET VIJVERTJE Buiten spelen verdient altijd de voorkeur. Kouvatten dreigt lang niet altyd in die mate als de moeders wel denken en het weer moet wel erg slecht zijn als het buitenspelen daardoor onmogelijk wordt. Helaas heeft lang niet ieder een een tuin of een plaatsje. Balkons en veranda's zijn dik wijls onveilig evenals de straat voor liet huis. Gelukkig zien steeds meer gemeentebesturen de noodzaak in geschikte speel weiden of speelstraten beschik baar te stellen. t Liefst moeten de speelter reinen zijn voorzien van een zandbak en een zeer ondiep vijvertje, maar ook van loop planken, klimrekken en lage schommels. Daar waar zulke speelgelegen. heden ontbreken, kan hel zin hebben de kinderen toch „kleu- tergymnastiek" te laten geven. Dit mag echter alleen worden overgelaten aan iemand, die ge heel weet aan te sluiten bij het spel van de kleuter. Sommige dames en heren hebben daar bijzonder aardig slag van- Ze vertellen bijvoor beeld een verhaaltje en in ver band daarmee worden dan al lerlei bewegingen gemaakt: dansen, op handen en voeten Jopen en kruipen als een of an der dier. De docent speelt na tuurlijk rpee! Het spreekt vanzelf, dat één uur per week niet veel is voor zulke „gymnastiek". Belang stellende ouders zullen daar om zelf dagelijks ook wel eens een kwartiertje voor zulk spel vrijmaken. Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) In iedere huishouding komt het herhaaldelijk voor, dat er van een of ander gerecht een restje overblijft. Het is aan de huisvrouw om zo'n restje goed te verwerken en, als het maar even kan, er iets gezelligs van te maken. Voordat we U enige sugges ties hiervoor geven nog dit- Laat restjes van dc «arme maaltijd vlug afkoelen, met het deksel van de pan. Blijft een rest voedsel lang lauw warm staan, dan is de kans op bederf namelijk 't grootst. I)oe het overschot over in een schone schaal of bakje. Dat staat niet alleen verzorg der, maar is ook gemakke lijker met de afwas. Bent U in het bezit van een ijs- of koelkast zet liet resitje er dan, by voorkeur afgedekt, pas in ais het door en door afgekoeld is. EN NU: WAT DOEN WE ERMEE Een rest aardappelen kunt U natuurlijk in plakjes ge sneden opbakken: ter afwis seling zoudt U er ook een aardappelkoek of kleine aardappelkoekjes van kun nen maken. Voor de smaak kunt U gebruik maken van gebakken ui, fijngesneden tuinkruiden of wat kerrie. Wanneer U er een flinke hoeveelheid geraspte kaas, leverpastei of fijngesneden vleeswaren door werkt, kun nen de koeken als vleesver vanging bij de hoofdmaaltijd dienst doen. Ook voor het maken van viskoekjes is een rest aardappelen zeer ge schikt. Aardappelsla en aard- appelplakjes in een al of niet gekruide saus kunnen als hapje bij het brood dienst doen, terwijl U een klein restje wel kwijt kunt in een soep. Ook de meeste groente- restjes kunnen in een soep of slaatje worden verwerkt. Alleen al door de groente fijn te snijden en met wat fijngehakte augurk en/of ui en mayonaise te vermengen, krijgt. U een lekkere beleg ging voor brood of toastjes. Om van een overgebleven stukje vlees of vis een aar dige portie te maken, ver werkt U het tot een ragout of haché met veel saus. Het kooknat of de jus geven hier aan een lekkere smaak. Des gewenst kan tomatenpuree, kerrie- of paprikapoeder, ci- troens sap of azijn toege voegd worden- Ook vlees- en viskoekjes (gemaakt met geweekt brood, gekookte aardappelen of rijst of een dikke bloem- saus) zijn een smakelijke restverwerking. Door stamn- pot of stoofschotel gemengd, deelt een vleesrest goed uit. Overgebleven rijst kunt U goed opwarmen boven stoom in een zeef of vergiet, of in wat boter of margarine in braad of koekepan opbakken. Hierbij kunnen de korrels mooi losgewerkt worden. Met stukjes vlees, gekookt ei of kaas erdoor is zo'n rijstrestje altijd lekker. Maar ook op gebakken met alleen wat ge fruite uitjes, tomatenpuree of soepgroente is het niet te versmaden. Aroma of pikan te saus kan de smaak zo nodig ophalen. Probeert U zo'n restje rijst eens met uien (vlees) en plakjes ge bakken banaan. Geeft U de voorkeur aan een zoet rijstgerecht, dan stellen we voor: rijst in bes- sesapsaus, door vla ge mengd of laag om laag met (bitter)koekjes of vruchten tot een schoteltje verwerkt. RECEFT Aardappelkoek De koude aardappelen fijn maken met een stamper of vork of grof raspen- Fijnge sneden ui en peterselie- cf selderijgroen of soepgroen ten (en zout, peper of noot muskaat) naar smaak erdoor mengen. Een losgeklopt ei en, als de massa droog Is en niet samenhangt, een weinig melk of water toevoegen. Het geheel moet stevig en gemakkelijk te hanteren zijn. In de koekepan boter, mar garine of vet heet laten wor den. De aardappelmassa er in uitstrijken en vlug licht bruin bakken- De koek met de gebakken kant op een deksel laten glijden. Zonodig opnieuw vet in de pan ver hitten. De koek aan de twee de kant bruin hakken. Desge wenst mosterd of tomaten ketchup erbij gpven. Inplaats van grote koeken kan men kleine koekjes bak ken. De gevormde koekles voor het bakken door bloem of paneermeel wentelen. Dikwijls geven we zondags groot vlees om 's maandags dan de rest in de maaltijd te ver werken. Toch smaakt ter afwis seling klein vlees ook altijd heerlijk, maar geef dan eens in plaats van carbonado of lapjes, een Duitse biefstuk! Het beste kan men hiervoor zelf mager rundvlees mqlen met zout, peper en iets noot goed vermengen. Van deze massa worden dan biefstukjes gevormd die op de gewone wijze gebak ken worden. Tot slot wordt er een dikke laag gefruite uitjes opgelegd. ZONDAG: Grapefruit; Duitse biefstukdoperwten en wor teltjes, aardappelen, kojfie- pudding. MAANDAGRoerei, veldsla, ge. bakken aardappelen, wen telteefjes. DINSDAG: Stoofschotel kool met kaas, lerentenpanne- koekjes. WOENSDAG: Gehakt, andijvie, aardappelen, fruit (capueij- ners in de week zetten). DONDERDAGCapucijners m. spek, gefruite uien, aard- appelpurée, appelmoes. VRIJDAG: Viscroquetten, sla van witlof, appel, biet en capucijners, pommes frites. Of: Kaaskoekjes,bloemkool, pommes frites, fruit. ZATERDAGKop vissoep, of bloemkoolsoep, risotto met sla. RECEPT: KOFFIEPUDDING. l melk met koffie-extract, 8 blaadjes gelatine, 70 gr. sui ker, 2 eieren. De gelatine in ruim water we ken. De eidooiers met wat suiker schuimig roeren. De melk met koffie aan de kook brengen en door de eidooiers roeren. De massa in de pan terugdoen en op een zacht vuur al kloppend binden. Van het vuur af de uitgeknepen gelatine en de rest van de suiker erdoor doen. Ale de massa drillig begint te wor den, de puddingvorm met on- geklopt eiwit bestrijken. De rest van het eiwit stijfslaan en door de puddingmassa scheppen. In de vorm stijf la ten worden, keren en garne ren met schuimpjes en Okker noten. RECEPT: VISCROQUETTEN, 300 gr. gekookte vis zonder graat, 50 gr. roomboter, 35 gr. bloem, 2Vs dl visnat, 5 gr. ge latine, iets zout, citroensap, ei, paneermeel, frituurvet. Van de boter, bloem en het visnat een dikke gladde saus maken en de geweekte gelati ne erin oplossen. De in kleine stukjes verdeelde vis erdoor heen roeren. De saus met wat zout en een paar druppels ci troensap op smaak afmaken, op een met water omgespoeld bord uitstrijken en koud laten worden. Daarna in 8 gelijke delen verdelen en er mooie langwerpige croquetten van vormen en deze door paneer meel, ei en nog eens paneer meel wentelen. Daarna in dampend frituurvet vlug bruin bakken. Moeder Elske was, toen zij zelf nog een klein meisje was, al 'n echt poppen- moedertje. Zij was 12, 13, ja wel 14 jaar, toen zij nog met poppen speelde en haar DE KLEINE LORD De moeilijkheden begonnen, toen de oudste naar school moest. Elske had voor die gelegenheid een Kleine Lord van hem gemaakt met een beeldig fluwelen pakje met grote kanten kraag. Dit stond hem hevelingen als echte babies verzorgde.vooral om te zoenen omdat hij nog steeds OPVOEDING En aangezien zij ook heel handige vin gertjes had, naaide zij er ijverig zelf de kleertjes voor. Geen wonder dat Elske, toen zij ver loofd raakte, zich illusies begon te ma ken over levende kindertjes, die de plaats van haar geliefkoosde poppen zouden gaan innemen. En toen zij eenmaal, heel jong nog, in het huwelijksbootje stapte droomde zij praktisch vanaf de eerste dag over het blonde dochtertje, dat zou komen. Merkwaardig was het, dat Elske geen rekening hield met een zoontje. Haar eerste kindje althans kon ze zich niet anders voorstellen dan als 'n meisje. Misschien is het niet zo merkwaardig, als we in aanmerking nemen, dat al Els ke's meisjes poppen waren geweest. Ze verheugde zich er al bij voorbaat op, nu ook spoedig voor haar kindje leuke kleertjes te kunnen maken. By het kle den van een meisje kun je tenminste je fantasie de vrije loop laten. Bij jongens- kleren blijft alles zo saai en uniform. GEEN UNIFORMEN En toch was Elske's eerste een jongen. Ze was dood verbaasd, omdat ze dit hele maal niet verwacht had. Het was in haar gedachten altijd een „zij" geweest; na moest ze plotseling overschakelen op een „hij". Maar toen het kindje er eenmaal was, kende haar geluk natuurlijk geen grenzen. Een baby is een baby en in een luier en truitje zien zij er allemaal een der uiten zijn meisjes en jongens precies dezelfde lekkere knuffeldiertjes. Ook het tweede en derde kindje waren jongetjes. Elske berustte er in, dat zij de moeder van zoons scheen te moeten wor den en was dol op haar kerels. Maar dat wil niet zeggen, dat zij haar verlangen opgaf, om ze leuk aan te kleden. Uni form-jongetjes werden haar zoontjes vast niet. Alle pakjes, bloesjes en kiel tjes werden snoezig geborduurd en ge smokt. Dit genoegen kon Elske zich heus niet ontzeggen. En dat was ook helemaal niet erg, zolang de jongetjes klein wa ren en alleen nog met hun moeder en bewonderende tantes, oma's en vrien dinnen te maken hadden. een page-kopje droeg. Maar o wee, de onbarmhartige schoolkameraadjes, wat maakten ze hem het leven zuur. Huilend kwam het kind thuis. „Ik wil dat gekke pak niet aan. Ze zeggen, dat ik een aap op een stokje ben". Elske wilde er niet van horen. Hij moest en zou het lieve pakje aan. Zij liet Zich toch door zo'n troep schoolkinde ren de wet niet voorschrijven. Maar toen het iedere dag tranen met tuiten bleef en het zelfs tot grote scènes kwam, is Elske toch gezwicht. Gelukkig heeft ze begrepen, dat een kind geen groter leed aangedaan kan worden, dan zich buitenissig te voelen, anders dan de anderen en daardoor het mikpunt te worden van spot en plagerij. Elske's twee andere jongens zijn van het begin af doodgewoon in een broekje en een trui of bloesje naar school gegaan. Haar vierde kiny werd een meisje, zodat ze tenslotte, toch aan 't maken van snoezige jurkjes toe kwam. MARCELLE. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7