GERRIT DE JONGE DÈ Radio Tazelaar Provinciaal nieuws Wij zijn onbetwist T ele visie-specialist TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening Kring Axel van de Z. L. M. vergaderde DE VRIJE ZEEUW AGENDA Gemeente Terneuzen TERNEUZEN Philips en Grundig Televisie IVoordstraat 21 Tel. 2361 (K 1150) Terneuzen Dienst artsen en dierenartsen AXEL Pagina 2 Zaferdag 28 februari 1958 Oranjestraat 2 - Tel. 565 De heer W. Koster tot Voorzitter gekozen Voor deze algemene vergade ring bestond grote belangstel ling. De opkomst der leden was Zó groot, dat men genoodzaakt was bijeen te komen in «1e grote zaal van „Het Centrum". Aan het begin van «le verga dering hield de vvnd voorzitter, de beer J. J. de RegtDekker, een openingsrede waarin bij o.in. reide Wij waren allen verslagen, toen de tijding doordrong op 9 april j.l. van het zo plotseling heengaan van onze geachte voor zitter, de heer A. Haak. Een hartkwaal maakte een eind aan dit leven, van de overi gens zo sterke man, die zeer welbewust had geweigerd zich te ontzien, om daardoor zijn levens avond misschien te kunnen ver lengen. Het zij zo: niet wij, maar God stuurt het lot der mensen en der volkeren, en wij buigen het hoofd en aanvaarden Zijn wil. De heer Haak is 36 jaren be stuurslid geweest, waarvan 26 jaren als voorzitter, van de kring Axel der Z. L. M. Hij heeft zich zelf, zijn gehele leven gegeven, aan onze boeren- zaak en daardoor aan de zaak van ons volk. Spoedig bleek dat de heer Haak voor dit werk een bijzon dere geschiktheid bezat, zijn be langstelling voor het organisatie leven was groot, hij gaf zich ge heel aan zijn taak, welke hij met bijzondere toewijding vervulde, hij had zich steeds in alles volkomen Ingewerkt. Inderdaad, in de heer Haak waren talrijke eigenschappen ver enigd, die hem maakten tot een man van formaat; iemand die als vanzelf een groot aandeel kreeg in de leiding van onze landbouw organisaties. Hij heeft dan ook gewerkt, on vermoeid, maar hij heeft niet tevergeefs geleefd, gewerkt, ge leden en gestreden. Het is vooral op grond van het laatste, dat wij ervan overtuigd zijn, dat met de heer Haak een man is heengegaan, wiens ster ven algemeen moet worden be treurd, een man aan wien de landbouwbevolking ontzaglijk veel te danken. Hij mocht vallen, midden in zijn levenswerk, en zijn levenswerk gold onze boerenstand, gold ons volk. En ons volk is als elk volk, naar het woord van een wijsheer een gedachte, een werkverband van God. Geve, dat hij moge rusten in vrede. Wij mogen ons weer gelukkig prijzen, onze jaarvergadering te kunnen houden en tevens verheu gen wij ons aan U verslag te kun nen uitbrengen van de werk zaamheden, waar wij als Kring mee te maken hebben gehad. Onze bedrijven hebben weer een jaar van rustige en nuttige arbeid achter de rug. Over de groei en de opbreng sten van de produkten en ook over de versterking van onze financiële positie kunnen wij tevreden zijn. Het is een goed ge zegend jaar geweest. Uit de aard der zaak blijven ons de wisselvalligheden van on ze bedrijven niet bespaard, zo hebben wij soms moeilijkheden en tegenslagen, maar deze behoe ven toch onze tevredenheid over het afgelopen jaar niet te tem peren. Het is zoals de Spreukendich ter zegt: „Het hart des mensen overdenkt zijn weg, maar de Heere bestiert zijn gang". De economische positie is moei lijk te overzien. Wij als landbou wers zijn voor de instandhouding van ons bedrijf het beste gebaat met enigszins stabiele prijzen; dan heeft men meer bedrijfs zekerheid. Want met een zware belastingdruk zijn geen grote risico's te nemen. De Euromarkt, welke volgens sommigen voor de landbouw goe de perspectieven biedt, houdt vele duistere punten in, welke absoluut nog niet te overzien zijn. Laat ons hopen, dat de nog van kracht zijnde overheidsmaat regelen bij de export, welke een gehele vrije ontwikkeling tot nog toe hebben verhinderd, mogen ZATERDAG 28 FEBR. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De dokter van Stalin grad". Concertgebouw, 8 u.: „Tar- zan in New York". Zuidersportpark: 4 u.: Drie wegen IMevo I. Hotel „Centraal", 7.30 uur: Priislcaarting. DRIEWEGEN: Café J. Klaas- sen, 7 uur: Toneelavond. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „The Hunters". HOEK: Sportterrein, 4 uur: Hoek IRillandia I. ZONDAG 1 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Tarzai in New York"; 4.30 en 8 uur: „De dokter van Stalingrad". Concertgebouw, 8 u.: „Tar- zan in N v York". AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „The Hunters"; 8 uur: „Het loon van de duivel". worden opgeruimd, gezien uit een nationaal en internationaal oogpunt en de vooruitzichten voor de komende jaren. Nog wel zal moeten blijken of wij als Nederlandse landbouw een concurrentiepositie zullen kunnen behouden of innemen. Wij zullen nu vooral op de kwaliteit van onze produkten moeten letten, en proberen om onze kosten zo laag mogelijk te houden, om onze plaats op de wereldmarkt ie behouden. Maar niet alleen met de Euro- markt zal men rekening dienen te houden, doch andere economi sche dreigingen zullen zich voor doen. Het communisme en socialis me, dat de vrijheid der volkeren verstikt, grijpt overal om zich heen, hetzij ondergronds, hetzij bovengronds. Een onjuist landbouwprijsbe- leid, een streng fiscaal regime, en een onwerkelijk prijsbeleid tegenover landbouwgronden, zijn drie schrikbeelden die de boeren stand bedreigen. Zal er voor ons nog gelegen heid zijn tot vrije arbeid en verdere ontwikkeling? Laten wij hopen, dat bij de a.s. Kamerverkiezing in de regering een wending moge komen, ten bate van heel ons land en volk, en dat de nieuwe regering een open oog mag hebben en houden voor onze agrarische problemen. U kunt er van overtuigd en verzekerd zijn dat het Landbouw schap steeds bij de regering en volksvertegenwoordiging zal aan kloppen om onze agrarische pro blemen naar voren te brengen. Wij, als Nederlandse landbouw, welke toch een zeer groot aan deel hebben in de Nederlandse export en de Nederlandse wel vaart, wensen ook een aandeel te hebben in de welstand waaraan wij medewerken. Tevens wensen wij, dat onze belastingaanslagen mogen ver deeld en verspreid worden over een aantal jaren. Intussen mogen wij onze leden niet verhelen, dat er thans toch zorgen zijn, dat er in verband met de naaste toekomst donkere wolken dreigen, waarvan de fi nanciële consekwenties voor de landbouw nog niet te overzien zijn. Zoals een moeilijke seizoen arbeidsvoorziening in de land bouw, wegens het verbreden van het kanaal Gent—Temeuzen, de werken van het Deltaplan met de verzwaring van onze zeeweringen en de toekomstige concentratie van de polders met zijn hoge las ten, om nog maar niet te spre ken over de verkavelingsplannen in onze gebieden. In de toekomst zullen ook ves tigingseisen woden gesteld voor onze jonge boeren. Mijne Heren. Ons voorjaars- werk is vlot verlopen, de op brengsten van de tarwe, gerst, erwten en maanzaad waren goed te noemen, waarbij de bruine bonen, aardappelen en bieten hoge opbrengsten gaven, daarbij hebben de betere prijzen nog veel bijgedragen, maar de graanprij zen liggen nog beneden de kost prijs. Het vlas, een gewas dat bij uit stek zo goed in ons bouwplan past, dreigt verloren te gaan doordat Rusland met zijn grote hoeveelheden van mindere kwa liteiten op de West-Europese markt komt tegen dumpprijzen en het vlas-premiestelsel in Frankrijk van 500 per ha. Wij zullen moeten proberen met een prima produkt op de maakt te komen, dat toch altijd goed betaald wordt. Wij mogen hopen dat het Novi- vlasprocedé in samenwerking met de A.K.U. tot goede resulta ten mag leiden. De uientéelt is algemeen een fiasco geworden, waarin grote verliezen zijn geleden. Wat de bieten betreft, is door ex-minister Vondeling medege deeld, dat de bietenprijs met 0,60 cent verlaagd zal worden, en dat de garantieprijs uitsluitend zal gelden voor de produktie die in Nederland wordt gebruikt en de rest wordt verrekend tegen de wereldmarktprijs; dus bieten- telers, weest op uw hoede met de uitbreiding. De aardappelprijzen zijn hoog opgelopen; jammer dat maar 10 pet. van de telers er van heeft kunnen profiteren. Het vetvee is goed in prijs gp- stegen, terwijl de afzet van de kalfvaarzen voor de export moei lijk op dreef kon komen en de zui velsector met zijn grote proble men, is niet bevredigend ge weest. Ook werd verleden jaar de werkclassificatie ingevoerd, wat ons onkostencijfer weer wat op voerde. Mijne Heren. Ik heb u het een en ander belicht, maar geve dat de Z. L. M., gesteund door haar krachtige verbondenheid met haar leden, de belangen van de landbouw zal weten te beharti gen. En laat ons allen vertrouwen op God, die ons de wetenschap en de kracht geeft om voort te gaan op de ingeslagen weg van ervaring, van dankbaarheid en blijdschap, die ons allen verwach ting moge geven voor 1959. Hierna werden de notulen der vorige vergadering gelezen dooi de secretaris, de heer F. P. de Kubber. Ook bracht deze een uitge breid jaarverslag uit. De heer W. L. den Hamer rap porteerde namens de financiële commissie en verklaarde dat alles in orde bevonden was. Bij de verkiezing van een voor zitter deelde de heer De Regt mede, dat het kringbestuur ge bruik had gemaakt van zijn recht om een voordracht op te stellen. Deze voordracht luidde: no. 1 de heer J. J. de Regt, no. 2 de heer W. Koster. De nieuwe voorzitter. De uitslag der stemming was dat van de 165 uitgebrachte stemmen 106 waren uitgebracht op de heer W. Koster. De heer J. J. de Regt verkreeg 52 stemmen, terwijl er 7 stem men van onwaarde waren. Tot lid van het hoofdbestuur werden gekozen de heren W. Koster en J. J. de Regt en tot plaatsvervangers de heren F. P. de Kubber te Zaamslag en D. J. Dees te Terneuzen. Goed water. De heer A. Loeve te Axel hield vervolgens een inleiding over „Goed water op de boerde rij". Spreker wees er op, dat er op de boerderij veel water nodig is voor mens en dier. Het dier, zo zei hij, bestaat voor twee derde uit water. Dit water vervult een belangrijke functie in het li chaam van een dier. De vraag dringt zich dan op: welk water moet dit zijn? Evenzeer als men voor de brandstof voor een trac tor zuivere olie gebruikt, zal men op de boerderij zuiver water moeten nodig. Er wordt welwater gebruikt, dat om zijn samenstelling min der geschikt is, b.v. te zout. Re genwater wordt veel gebruikt, maar hoe wordt dit watpr ge vangen? Komt dit altijd over schone daken? Zijn de regen putten altijd schoon? Bacterio logisch onderzoek in West Z. Vlaanderen heeft verontrusten de cijfer over schadelijke stof fen opgeleverd. Spreker schetste de grote voordelen van leidingwater op de boerderij. Bij gebruik van leidingwater en goed aange brachte duinklokje is komen vast te staan, dat b.v. de melk- produktie sterk opliep. Maar men heeft ook op ander terrein op de boerderij goed water no dig. Niet alleen, dat door de aanwezigheid van schadelijke bacteriën in slecht waler treden er darmstoornissen op, maar bijv. ook bij de melkproduktie kan men door slecht gereinigd materiaal nieuwe bacteriën toe voegen. Het 100% plan. Hierna sprak ir. Dikötter (de zevende maal voor de landbouw organisatie) over het 100% plan. Hil sloot zich aan bij de heer Loeve, dat leidingwater op de boerderij onontbeerlijk is. Daaivan zou in de civiele handel een hoge prijs voor water be dongen kunnen worden. Wij leg gen nu een plan voor, dat 41-, miljoen kost. Hiervan moet 50 door de verbruikers betaald wor den: de andere 50% door ande re instanties. Wij mogen de pioniers in onze streek wel dankbaar zijn, dat ze destijds geijverd hebben voor de waterleiding. Daarom zijp. wij thans in staat dit 100 plan voor te leggen. De gemeenschapszin !s de laatste jaren toch wel zo ge groeid. dat wij niet ons allen vóór allen willen zorgen. Dit plan is groots en gigantisch en dit willen wij in 5 jaar verwe zenlijken. Hiervoor zal sommige gebruikers een zware last op de schouders worden gelegd. Het zal in ziin totaliteit aangepakt moeten worden, anders komt het er niet. De overheidsinstanties hebben hun beslissing reeds ge nomen. Darom hangt de uitvoe ring nu van de wil der agrariërs af. Het zal niet zo zijn. dat wan neer wij vandaag aan dit plan beginnen, morgen de nieuwe ta rieven ingevoerd worden. Dit zal trapsgewijze over een nerio- de van vijf jaar geschieden. Na deze inleiding werden en,- ge vragen gesteld, die de heer Dikötter uitvoerig werden be handeld. Met applaus werd onderstreept de uiting van een der boeren- „Hoe eerder wij het water heb ben hoe beter." In verband met de tijd werd de rede van mr. Schlingemann niet meer gehouden. Rondvraag. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld of het waar is, dat er krooibazen zijn die hun sociale lasten niet afdragen. Deze vraag werd door de heer Koster beantwoord. Het blijkt door een andere techniek van verrekening deze dingen niet meer voorkomen. De heer Dekker uit Zaams'ag deed een beroep om bij de be spreking van landbouwproduk- ten toch een goed hart over te hebben voor de bijen. Verder werden nog vragen ge steld over subsidiëring van las- teelt en de vaste oeververbin ding. Daarna nam de nieuw gekozen voorzitter, de heer W. Kost°r, het woord om te danken voor het vertrouwen in hem gesteld. Hij deed een beroep om met aller samenwerking de landbouw te dienen. Hij dankte mede uit naam van de vergadering ce heer De Regt voor het vele werk dat deze na het overlijden van de heer Haak als waarnemend voorzitter had verricht. Hierna sloot de heer De Regt de vergadering. OPENBARE RAADSVERGADERING De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van de raaf! dier gemeente is be legd tegen woensdag, 4 maart 1959, te 19.00 uur. Terneuzen, 27 februari 1959. De burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. TOEWIJZING WONINGWETWON 1NGE N IN ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zee land hebben, na advies te hebben ingewonnen van de Provinciale Adviesraad voor Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, het con tingent van 650 woningwetwo ningen. dat voor 1959 ter be schikking van Zeeland is gesteld, thans als volgt verdeeld. Oost Zeeuws-VIaanderon (188 woningwetwoningen): Axel 18, ï'linge 12, Graauw en I.angedam 2, Hoek 8, Hontenlssp 12, Hulst 14, Koewacht 4, Sas van Gent 20, St. Jansteen 10, Terneuzen 76, Vogelwaarde 4, Westdorpe 1, Zaamslag 2 en Zuiddorpe 2. West Zeeuws-Vlaanderen 12 woningwetwoningen)Aarden burg 6, Biervliet 8, Groede 2, Hoofdplaat 2, Oostburg 8, Schoondijke 6, Sluis 6, IJzendij- ke 2 en Zuidzande 2. Walcheren (209 woningwet woningen!: Arnemuiden 12, Domburg 9, Grijpskerke 2, Kou- riekerkp 4. Middelburg 54, Sou burg 28. Vlissingen 96 en West- kapelle 4. Eiland Thoien (14 woningwetwo ningen Poortvvliet 2, Scherpe- nissc 2 en St. Maartensdijk 10. Noord- en Zuid-Beveland (150 woningwetwoningen)Borsseie 1, Goes 90, 's-Heer Arendskerke 8. Heinkenszand 6, Kapelle 10, Krabhendijke 8, Kruiningen 12, Wemeidinge 4 en Yerseke 8. Blijkbaar heerst op Noord- Beveland geen woningnood, daar geen enkele gemeente een wo ningwetwoning werd toegewe zen. Schouwen-Duiveland (27 wo ningwetwoningen): Haamstede 3, Noordgouwe 4 en Zierikzee 20. Twintig woningen werden in reserve gehouden met het oog op vestiging of uitbreiding van industrieën. BOTERSMOKKELAAR.S AANGEHOUDEN. De douane van Zedelgem (B.) heeft, donderdag twee Neder landse botersmokkelaars, J. R. en H. R. beiden uit Aardenburg, aangehouden. De wagen van R. en de 107 kg boter, die er mee werd vervoerd zijn in beslag ge nomen. J. R. is vrijdagmorgen na een borgtocht te hebben ge stort, weer vrijgelaten, doch H. R. blijft voorlopig in arrest. De smokkelaars waren bij de Nederlandse grens reeds gesig naleerd en werden door douane beambten achtervolgd. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Terneu zen zal woensdag 4 maart verga deren. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot be noeming van een lid in de Com missie Ondersteuning Behoefti- gen (Maatschappelijke Zorg). De aanbeveling luidt: 1. F. Hage naar; 2. F. M. Berbers. Voorstel van B. en W.: a. tot wijziging van het besluit d.d. 16 oktober 1958 tot verkoop van een perceel grond aan de Industrie weg; b. tot verkoop van een per ceel grond aan de Industrieweg. Voorstel van B. en W. inzake ontbinding pachtovereenkomst. Voorstel van B. en W. inzake een exploitatieplan invalsweg 't Zwaantje. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een nieuwe bouwver ordening. Voorstel van B. en W.: a. tot vaststelling afrekening 5-jaarlijk- se tijdvak 1953 t/m 1957 ingevol ge art. 103 der L. O. wet 1920; b. tot het verlenen van een voor schot op de vergoeding ex art. 101 rwys der T,. O. wet 1920 aan de bijzon dere scholen. Voorstel van B. en W. inzake vakonderwijs: a. vaststelling ge tal wekelijkse lesuren vakonder wijs g.l.o. over 1959; b. vaststel ling getal wekelijkse lesuren u.l.o. over 1959; c. verlening voor schot voor 1959 vakonden g.l.o. Voorstel van B. en VV. inzake kleuteronderwijs: a. afrekenin gen 1958; b. verlening voorschot op vergoedingen 1959, Voorsté[ van B. en W. tot het sluiten v^n een geldlening. Ned. C'hr. Vrouwenbond. Op woensdag 25 februari ver gaderde in „Pro Rege" de afde ling Terneuzen van de Ned. Christen Vrouwenbond. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 89 7 en 8, waarna de presidente, mevr. Lankamp, voorging in gebed. Het verdere gedeelte van deze avond werd verzorgd door Ds. A. Bikker, Chr Geref. predi kant te Zwolle. Deze heefi in oe zomer van 1958 een bezoek ge bracht aan Z. Amerika, in 't bij zonder aan Brazilië. Daar werd een congres gehouden van ne Internationale Raad van Ker ken. Hierover vertelde hij uitvoerig en hij liet verschillende dia's zien, zodat ieder een behoorlijke indruk kreeg hoe het leven on der de Christenen ginds is. Aan het eind van de vergade ring bracht de presidente de spreker dank voor het gebodene. Nadat nog gezongen was „God is getrouw. Zijn plannen falen niet", eindigde Ds. Bikker met dankgebed. Hervormde Zondagsschool. De Hervormde Zondagsschool kwam deze week In „Bethel" bijeen om afscheid te nemsn van de leerlingen, die deze school verlieten. In verband hiermee waren ook de ouders uitgeno digd, waarvan velen aanwezig waren. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 121 1, waarna de voorzitter, de heer Chr. Ollebek, in gebed voorging. Hij heette vervolgens ouders, kinderen en personeel hartelijk welkom en deelde mede. dat de leerlingen bij hun afscheid een Bijbel of psalm- en gezangboek als aandenken zouden krijgen. De heer H. P. Lensen sprak de scheidende kinderen toe naar aanleiding van Ps. 121. Tal van vragen werden daar na vlot beantwoord. Ds. Brezet, beroepen predikant te Nieuwvliet zei dat, nu de kinderen de Zon dagsschool verlieten, de Kerk 'n beroep op hen deed. Hij riep hiertoe de medewerking der ouders in. Nadat ds. Brezet de bijbels en de gezangenbundels had uitge reikt, sloot hij de bijeenkomst met dankzegging. Nieuwe jeugdnatuur- wachters. De Terneuzense Jeugdnatuur- wacht krijgt er weer ongeveer tweehonderd ieden bij. In het Jeugdgebouw aan de Kerkhof- laan zullen al deze leerlingen der Terneuzense lagere scholen op_ vrijdag 6 maart a.s. worden geïnstalleerd door burgemeester mr. Teilegen, terwijl ook de di recteur van de Stichting Natuur en Jeugd, de heer C- H. Voor hoeve, daarbij aanwezig zal zijn. De leerlingen der Sluisxiise scholen zullen met een bus wor den gehaald en weer naar huls worden gebracht. Bij deze in stallatie zullen ook nog een drie tal prachtige natuurfilms wor den vertoond. De nieuwe leden krijgen niet alleen het insigne van de Jeugdnatuurwacht. zij zullen nu ook een fraaie lidmaat schapskaart ontvangen. Nadat enige tijd geleden op verschillende plaatsen in Ter neuzen nestkastjes werden aan gebracht en bij de meeste scho len voederhuisjes, zijn er nu weer een dertigtal nieuwe npst- kastjes gereed gekomen. Deze zullen zeer spoedig een plaatsje krijgen in de plantsoenen en op plaatsen waar veel vogels ver blijven. Jaarvergadering afd. Terneu zen der N.V.V.-Vrouwenbond. Tijdens de tweede jaarverga dering van de afdeling Terneu zen van de N.V.V.-Vrouwen bond, welke in café „De Vriend schap" werd gehouden, werd be sloten aan oud-minister Suur- hoff een telegram te zenden naar aanleiding van de aanvaar ding van het wetsontwerp Alge mene Weduwen- en Wezenvoor ziening. Sneller dan wij hadden dur ven hopen is dit wetsontwerp ingediend en door de Tweede Kamer aanvaard: Dit betekent een mijlpaal in de sociale voor uitgang in ons land. Met deze woorden lichtte de presidente het voorstel toe met het hier boven vermelde gevolg. Op deze vergadering waren een groot aantal genodigden aanwezig, o.a. de landelijke se cretaresse mevr. A. Krist uit Amsterdam; districts'oestuurder C. Hoek en echtgenote uit Goes; het dagelijks bestuur van het district Zeeland van de N.VV.- Vrouwenbond; afgevaardigden van de zusterafdelingen Hoek en Sluiskil; de Terneuzense Re- stuurdersbond. en de Algemene Nederlandse Metaalbewerkers- bond, AXEL Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. van Zanten, Tel 24415. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel. Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. F. de Haas, (Tel. Zaamslag 366). Vóór de aanvang der vergade ring had mevr. Krist in gezpl- schap van de presidente een be zoek gebracht aan het zieken huis, waar het honderdste lid, mevr. T. Moensvan Drongelen momenteel verblijft. Namens het centraal bestuur bood mevr. Krist haar bloemen aan, waarna zij haar na een korte toespraak het bondsinsig- ne opspelde. De presidente gaf namens de afdeling een versna pering. Dit alles was voor de be trokkene een ware verrassing die zeer op prijs werd gesteld. In haar openingswoord memo reerde de presidente de voor naamste activiteiten van het af gelopen jaar. De Streekdag was voor ds oostelijke afdelingen ook financieel Pen experiment, doch werd een groot succes, zodat dit evenement ook dit jaar herhaald zal worden. Met de Sinterklaas actie voor de meisjestehuizen en het Sinterklaasfeest voor bejaar de N.V.V.-leden werd daadwer kelijke solidariteit betracht. De heer Hoek zeide verbaasd te staan over het grote aantal leden dat steeds de vergaderin gen bezoekt. Hij zag de oorzaak hiervan gelegen in wat hij noem de de grote vindingrijkheid van het bestuur om steeds weer op nieuw aantrekkelijke program ma's samen te stellen. Als voorzitter van de bestuur- dersbond sprak de heer Haroc- iing zijn grote waardering uit over de hulp die men van de Vrouwenbond steeds ontvangt ans men een beroep op haar doet. Hij wenste de afdeling een verdere bloei toe. Nadat de presidente deze toe spraken had beantwoord, deelde zij mede, dat het ledental thans 105 leden bedraagt, een aantal dat in de loop van de avond nog met drie leden steeg, In-een enthousiaste, vaak gees, tige speech besprak rhèvf. Krist toen bet jaarverslag en wekte op tot trouw aan de organisatie. Na de pauze werd een luchtig programma voor het voetlicht gebracht, dat was samengesteld door mevr. Sol, doch waarin het propagandistische element niet vergeten was. Zo las de samenstelster een door haar zelf vervaardigd ge dicht voor waarin de bondsperi- 'telen van het afgelopen jaar de revue passeerden. Van Fie Dieleman werd een toneelstukje opgevoerd dat de veelzeggende titel droeg „Huis bezoek". Zeer vermeldenswaard was het optreden van de „Mixers", bestaande uit vier dames en een leer. die op voortreffelijke wijze 'euke liedjes zongen. Joost Scheele bracht hierna met accordeon-begeleiding van Bert Wieles nog enige solonum mers ten gehore. Ken forum had hierna vele astige vragen te beantwoorden, waaruit soms een levendige dis cussie ontstond. Rest nog te vermelden dat in het bestuur bij acclamatie wer den herkozen mevr. J. de Zeeuw- Paulusse en mevr. N. van Eek— Michielsen. Als nieuw bestuurs lid werd gekozen mevr. J. van Rumstevan Tatenhove. Waat is er vannacht gebeurd? Onder deze titel voerde een toneelgroep onder leiding van Willem van Cappelen een blij spel in drie bedrijven op. Deze toneelavond, georganiseerd on der auspiciën van het Culturele Arbeiders Spaarfonds, is eei avond van waar vermaak ge worden Het publiek heeft volop geno ten en heeft intens meegeleefd met de dolkomische situaties welke steeds ontstonden en na tuurgetrouw werden gespee'd, waartoe alleen rasartisten in staat zijn. De hoofrollen werden vertolkt door Frans Somers en Eva Jan sen. Zij werden uitstekend aan gevuld door Willem van Cappol- len. Kommer Klein en Ciska Harms. De heer Ortelee dankte aan het eind de acteurs hartelijk voor hun spel. Hij dankte ook de firma Doorns uit Terneuzen, die belangeloos voor een prach tige toneelaankleding heeft ge zorgd. Benoemd- Aan de R. K. lagere school te Sluiskil is benoemd tot onder wijzeres in tijdelijke dienst, mevr. C. van der Wielen-Lam- mens, alhier. Kaartavond K. A. li- De plaatselijke afdeling van de K.A.B. organiseerde een kaartavond, waaraan door leden werd deelgenomen. werd gekaart op punten mpc verwisseling van maat en zo doende konden alle deelnemer»

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2