Provinciaal nieuws Binner VOETBAL TERNEUZEN AXEL Kantongerecht van Oostburg AGENDA RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. ZUIDZANDE TIBET Gemeenteraad van Oostburg SLUIS eoa»a«$€»m A. B0LAI A. M. Vennen WOONHUIS TE K HOEK l~RILLAND!/ BRIEWEGEN l-MEV LOCOMOTIEF i riff» Plannen tot oprichting nationale woningbouw maatschappij De in het najaar van 1958 door het hoofdbestuur van de Neder landse maatschappij voor nijver heid en handel ingestelde werk- commissie. die tot taak had na te gaan of er bij het bedrijfsleven belangstelling bestaat om door middel van een nationale woning bouw maatschappij te komen tot de bouw van arbeiders- en be- ambtenwoningen, heeft de resul taten van haar onderzoek ken baar gemaakt. De commissie had tevens tot laak na te gaan of bij de institu tionele beleggers belangstelling voor de financiering van deze bouw zou kunnen worden gewekt en of er van de zijde van de over heid bepaalde faciliteiten ver strekt zouden moeten worden. Het is de commissie bij haar eerste oriëntatie gebleken, dat er bij een aantal der door haar be naderde bedrijven en institutione le beleggers daadwerkelijke be langstelling voor een nationale woningbouw maatschappij be staat. De commissie wil thans met het plan, dat zij in verschillende pun ten heeft omschreven en nader toegelicht, in de openbaarheid tre den teneinde op groter schaal dan tot nu toe het geval is geweest hieraan bekendheid te geven, met name in de kringen van het be drijfsleven. Verkoi>ing woonhuis. Door notaris Hoving werd gis termiddag in café ,,Du Commer ce", ten verzoeke van de familie Solleveld, in het openbaar geveild het huis met erf en schuur, staan de in de Vlooswijkstraat. Koper werd de N. V. Handels maatschappij „Terneuzen" voor 1 4500. „WieWatWaar?" AxelBedum. Gisteravond ging de wekelijk se N. C. R. V.-familiecompetitie „Wie- WatWaar?" tussen een Groningse familie uit Bedum, be staande uit vijf personen (een echtpaar en drie kinderen) en de Axelse families: de heer en mevr. FolmerFaas, de heer en mevr. RinnFaas en mevr. Scheele Faas, die ider 2 vragen werden gesteld. Toen nog twee vragen te be antwoorden waren had Axel reeds 105 punten verzameld, zodat er alle kans was dat Axel zou eindi gen met het tot nu toe grootst aantal punten van deze familie competitie, dat momenteel op naam staat van een familie uit Amersfoort met 125 punten. Daar voor ider goed beant woorde vraag 15 punten worden toegekend, had men goede moed dat Axel de leiding van Amers foort zou overnemen. Helaas verwierven de 2 laatste aan „Axel" gestelde vragen slechts 5 punten en bleef Axel dus met 15 punten beneden het aantal punten van Amersfoort. De laatste vraag die aan Axel gesteld werd, luidde: Waar en wanneer reed in Nederland de eerste trein en hoe heette de eer ste locomotief? (In 1839 tussen Amsterdam en Haarlem; de loco motief heette „De Arend".). Vergadering afdeling Axel N. C. V. B. Onder leiding van mevr. Boor- De Graaf kwam de afdeling Axel van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond bijeen. Als spreker voor deze avond was uitgeno digd, de heer Bouwmeester uit Amsterdam, die een lezing hield over de Morgenlandzending, De begaafde spreker wist de aanwezigen met zijn hoogst in teressante en leerzame lezing ten zeerste te boeien, terwijl een uit gebreide serie kleurendia's prach tige natuuropnamen door de heer Bouwmeester werden vertoond, zodat allen hebben genoten van deze mooie avond. Bij de gehouden bestuursver kiezing werd in de vacature, ont- Zware straffen voor het overantwoordelijk rijden met smokkelauto's Tijdens de strafzitting van het Oostburgse kantongerecht kantte de officier van Justitie, mr An- ireae, zich scherp tegen het on verantwoordelijk gebruik van zware auto's, als Chryslers, Buicks en Cadillacs, door men- «si die daarop kennelijk niet thuishoren en die door hun on verantwoordelijk rijden een ge vaar voor de veiligheid van de weg zijn. Deze scherpe woorden werden gericht tot verdachte G. L. V., grondwerker uit Aardenburg, die het bezit van zijn Chrysler tijdens de zitting niet kon verklaren. Hij reed er wel eens mee op zonda gen bijvoorbeeld. Voor zijn werk had hij de auto, althans volgens eigen verklaring, niet nodig. La ter was de auto verkocht; aan wie wist V. niet, terwijl hij lang moest denken eer hij kon vertel len dat de auto verzekerd was geweest. V. stond terecht, omdat hij op de Eedeweg naar Aardenburg, welke weg zeer smal is, onver antwoordelijk hard had gereden. Tijdens het passeren van een te genligger met een vaartje van 80 k.m had V. de macht over het stuur verloren en was met de auto tegen een boom aangevlo gen. V. had wel wat gedronken, maar maakte op de politie geen beschonken indruk, wat niet weg nam, dat men bij het bekijken van deze zaak op een aantal vreemde kwesties stuitte, welke 'bij het ongeval niet ter zake de len, doch welke bedenkelijk wa ren voor V. Het was naar aanlei ding hiervan dat hij zeer scherpe verwijten te horen kreeg van de officier van Justitie. Mede door de vreemde kanten aan deze zaak vroeg het O. M. 'n hoge geldboete van 60 subs. 12 dagen. De schikking was 30 subs. 6 dagen. De uitspraak luidde 50 subs. 10 dagen. Nederlander van diefstallen in Zwitserland verdacht De Oostenrijkse autoriteiten hebben donderdag de Nederlan der Henri Burgemeister, die be gin februari te Goefis in Oosten rijk werd gearresteerd en wordt verdacht van vijf inbraken in Zwitserland, en zijn vriendin Eli sabeth Bouille overgedragen aan de Zwitserse justitie. H. B. bleek bij zijn arrestatie in het bezit te zijn van ongeveer ƒ6.000 en een hoeveelheid goud en juwelen die een vermogen waard was. Bovendien had H. B. .nog ongeveer 15.000 bij een stank te Feldkirch in Oostenrijk gedeponeerd. H. B. liep te Goefis tegen de lamp. hij zich van zijn echte jsaam bediende. Hij werd door In- lerpool gezocht. VRIJDAG 27 FEBRUARI. rERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De dokter van Stalin- .grad". AXEL: Stadsherberg, 7.30 u.: Filmavond vogelbescher- imngswacht O. Z.-Vl. ZATERDAG 28 FEBR. TERNEUZEN: Luxor-Theater, uur: „De dokter van Stalin grad". Concertgebouw, 8 u.: „Tar- zan in New York". Zuidersportpark: 4 u.: Drie wegen 1Mevo I. DRIEWEGEN: Café J. Klaas- sen, 7 uur: Toneelavond. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „The Hunters". HOEK: Sportterrein, 4 uur: Hoek IRillandia I. Deze zelfde V. moest zich voor een tweede verkeersovertreding verantwoorden. In de bebouwde kom van Schoondijke had hij veel te hard gereden. De politie meet- te ruim 70 km per uur. Eis en uitspraak ƒ25 subs. 5 gen. J. P. L„ vertegenwoordiger uit Axel, had op 3 dec. 1958 in de Koningin Emmastraat te Bres- kens een draai met zijn auto naar het Molenwater, de bocht links genomen. L. was te vroeg begon nen met voorsorteren, waardoor hij volkomen links op de weg kwam te rijden. Eis en uitspraak 10 subs. 2 dagen. J. I. B., monteur te Schoondij ke, had zijn auto des avonds te Breskens geparkeerd onder een brandende lantaarn. Later op de avond was de lantaarn uitgegaan en stond de auto dus onverlicht en bovendien links van de weg. Aljes werd door B. vlot toege geven. In aanmerking werd ge nomen, dat het een bijna dood lopende straat is, waar weinig of geen verkeer door komt. Eis en uitspraak 2 x 5 subs. 1 dag. B. E. H., werktuigkundige uit Tilburg, had gereageerd op het liftverzoek van mej. A. S., maat schappelijk werkster te Rotter dam, tijdens zijn autotocht op de weg van Schoondijke naar Oost burg. Hem werd ten laste gelegd dat hij hierdoor wat plotseling vaart had verminderd cn was gestopt op een zodanige wijze, dat het achteropkomende verkeer in ge vaar werd gebracht. Een achter opkomende auto, was dan ook op de plotseling stoppende auto ge reden. Mej. S., die als getuige was opgeroepen, kon slechts verkla ren dat Van H. inderdaad vaart verminderd had om haar als lif- ster gelegenheid te geven in te stappen. Van H. ontkende dat hij plotse ling zou zijn gestopt. Dit was ge leidelijk gegaan. De officier van het openbaar ministerie noemde deze aanrij ding het gevolg van een misver stand, en wat onvoorzichtig af remmen van de zijde van de heer Van H. Hij eiste een boete van 15 subs. 3 dagen. De uitspraak luidde 10 subs. 2 dagen. P. J. L„ landbouwer te Water landkerkje, was op 23 nov. van het vorige jaar op het Veerplein te Breskens achteruitgereden, om zijn kaartje in te wisselen. Hij had hierbij niet voldoende gelet op het achteropkomend ver keer. Een achter zijn auto ge parkeerde wagen werd tijdens deze manoeuvre beschadigd. Eis en uitspraak 20 subs 5 da gen. M. S., timmerman te Aarden burg had op 12 dec. bij het grens- kantoor Eede moeilijkheden ge had met de Belgische douane beambte J. A. W. uit Eekloo. Op verzoek van de politie gin gen beiden mee naar het groeps- bureau om over de moeilijkheden te praten. De politieman reed per fiets voorop, daarna volgde de douane-man met zijn auto en daar vlak achter reed S. Omdat de politieman per fiets was, moesten de beide auto's erg langzaam rijden. Toen de douane beambte moest afremmen, was S., die kort achter de douane auto reed, op de auto van de Belg gereden en had wat schade ver oorzaakt. S. werd verweten, dat hij te kort achter de auto gereden had, zodat hij niet tij dig meer had kunnen stoppen. Toen zij hun reis voortzetten, benaderde S. telkens de douane auto tot op zeer korte afstand. Dit treiteren, zoals de officier van Justitie het noemde, had niet mogen gebeuren. Hij eiste dan ook ƒ25 subs. 5 dagen. S. gaf de feiten volledig toe, doch wees op het politierapport, opgemaakt na de aanrijding en waarin de schade aan de Bel gische wagen werd vastgesteld. De schade, een wat gedeukt num merbord en een kras op het spat bord van 12 cm, kunnen nooit de vordering van Belgische Staat, groot ruim frs. 2600 bedragen. De als getuige opgeroepen douane-beambte verklaarde na mens zijn superieuren, dat de Bel gische Staat genoegen zou ne men met het bedrag dat de kan tonrechter als maximum kon toe wijzen nl. 100. Ook de kantonrechter vond de geclaimde schade aan de hoge kant, terwijl het onbegrijpelijk voorkomt, dat de Belgische Staat bereid zou zijn met minder dan de helft van de schade genoegen te nemen. De kantonrechter oordeelde dat de heer S. uit Aardenburg een boete zal moeten betalen groot 20 subs 4 dagen, doch dat hij de civiele vordering niet wilde toewijzen. Hiervoor zal de Belgi sche Staat, indien zij prijs stelt op het bedrag, een civiele proce dure moeten gaan volgen. staan door het bedanken van mevr. Boor-De Graaf, die gedu rende acht jaren de functie van presidente had vervuld, benoemd mevr. Weijns. Tot vice-presidente werd benoemd mevr. Teunissen en tot lid van het bestuur mevr. boon. De bestuursverwisseling zal plaatsvinden op de binnenkort te houden jaarvergadering. Biljartwedstrijd. Gistermiddag vond in het café van de heer R. Dieleman op de Markt een biljartwedstrijd plaats, waarin de rijkspolitie in Oost Zeeuws-Vlaanderen de wapenrok eens aan de kapstok had ge hangen om eikaars krachten te meten op liet groene laken. De uitslag hiervan was: ie pr. W. P. Kruissen, Sas van Gent; 2e pr. J. L. J. Jansen. Axel; 3e pr. L. Provoost, Terhole; 4e pr. P. Dricdijk, Hulst; 5e pr. M. van Rijswijk, Axel. De eerste prijswinnaar, de heer Kruissen, zal thans deelnemen aan de finale, de strijd tussen de afdelingskampioenen, waaraan waarschijnlijk ook de tweede prijswinnaars zullen kunnen deel nemen. Benoeming. Tot postbesteller in vaste dienst is aangesteld de heer D. de Feijter, alhier. Aanrijding. Woensdag had tegen het mid daguur onder de loskranen van de Fosfaatfabriek een aanrijding plaats tussen twee bestelwagens. Door een intense mist zeer waar schijnlijk veroorzaakt door een der chemische afdelingen van de Fosfaatfabriek zag de heer R. L. de N. uit Terneuzen, die een be stelwagen bestuurde, zich ge noodzaakt te stoppen omdat hij meende dat qen vóór hem rijden de vrachtauto ook ging stoppen. Een achteropkomende V olks- wagenbus, bestuurd door de heer J. G. A. uit Oostburg, kwam ook in de mist terecht en zag niet dat de bestelauto stopte, met het ge volg dat deze bus tegen de be stelauto reed. De schade aan beide auto's bleef beperkt tot enkele deuken en beschadigde koplampen. Nog een verkeersongeval. Maandagavond reed de heer G. J. van C. met zijn auto in de rich ting Terneuzen. Ter hoogte van de Stijfselfabriek, waar zich de oversteekplaats voor wielrijders bevindt, zag de heer Van C. plot seling een bromfietser, zonder richting aan te geven, oversteken. Ondanks krachtig remmen werd de bromfietser, de heer F. N. L. uit Philippine, geschept en tegen het wegdek geworpen. Vrij ernstig gekwetst bleef de heer L. liggen en de bijgeroepen geneesheer Van Loy achtte over brenging naar biet ziekenhuis te Sluiskil noodzakelijk. Ongeval. Bij werkzaamheden, welke de P.Z.E.M. op het terrein van de Blauwselfaoriek alhier verricht- VLISSINGEN. Met emeritaat. Ds. C. Boon, predikant bij de Gereformeerde kerk vail St. Laurens, die reeds geruime tijd ongesteld is, heeft thans eme ritaat aangevraagd. Ds. Boon werd 30 april 1894 geboren en kwam eerst op gevorderde leef tijd tot het predikambt. Voor dien was hij in Indonesië werkzaam. Ds. Boon werd in 1930 kandidaat en aanvaardde in 1931 het predikambt te Duurswoude (Fr.). Vandaar ver trok hij in 1947 naar zijn te genwoordige gemeente, waar hij sedert geruime tijd niet meer is kunnen voorgaan. Hij is thans herstellende. Benaming aan lagere school. De heer J. Heyt uit Vlissingen, die sedert 1 januari in tijdelijke dienst was verbonden aan de openbare lagere school te Zuid- zande, gaat deze school met in gang van 1 maart weer verlaten in verband met zijn benoeming tot onderwijzer aan de lagere school te Yerseke. Door burgemeester en wethou ders is thans benoemd mevr. J. P. van de Reepe-de Clerck alhier. Overnachtingen in 1958. In 1958 werden in Zuidzande aan toeristen in totaal 1485 nacht'ogies verstrekt. Gesplitst naar nationaliteit be droegen deze: Nederlanders 823; België 344; Fransen 4; Engelsen 44; Duitsers 253, Amerikanen 9 en Zwitsers 8. Volgens het te Nieuw Delhi verschijnende blad „The States man" breidt de opstand van de Chamba-stammen in Tibet togen de Chinese communisten zich uit. De sterkte van de verzets strijders is naar schatting van 10.000 tot 25 000 man toegeno men. Het blad voegt hieraan toe, dat de opstandige stammen ge durende de winter hun posities hebben geconsolideerd en dat er vele grote wapendepots zijn. waarvan enkele in kloosters. De Chinezen zouden een groot offensief voorbereiden. Het blad voorspelt dat zij wellicht het be wind van de dalai lama zullen vervangen door een rechtstreeks Chinees bestuur. DE ZAAK-KOCH De Poolse advocaat Weglinski, die de voormalige nazi-gouwlei- der Erich Koch verdedigt, heeft donderdag voor de rechtbank te Warschau gepleit voor een recht vaardig vonnis dat bijdraagt tot de vrede. Hij zei er zeker van te zijn dat de rechtbank eraan denkt dat de uitspraak van in vloed kan zijn op de Fools Duitse betrekkingen in de toe komst. Weglinski drong er bij de recht bank op aan de politiek van het Duitse volk te vergeten en te denken aan de mens Koch, die Om hun eisen voor loonsver hoging kracht bij te zetten zijn donderdag ongeveer 1100 Afri kaanse buschauffeurs en conduc teurs van de stedelijke vervoers dienst in Leopoldstad in staking gegaan. De stakers eisen ook dat de verhouding tussen het neger- personeel en het hogere blanke personeel en de leiding verbeterd wordt. te, viel de arbeider Van O. uit nog niet veroordeeld is maar Sluiskil van een ladder af. reeds getroffen is door een on- Deze val liep wonder boven wonder zeer goed af. Waarschijn lijk heeft hij door zijn val slechts een hielbeentje gebroken. Propaganda-avond Neder 1. Zuivelbureau. In hotel „Centraal" alhier werd een propaganda-avond gehouden door het Nederlands Zuivelbu reau. De zeer vele aanwezigen konden hier kennis maken met de produkten en gerechten van de Nederlandse zuivel en dit al les werd keurig opgediend door leerlingen van de Landbouw- huishoudschool te Schoondijke. Met behulp van flanelbord en een tweetal smalfilms werd nog een toelichting gegeven op de moderne voedings- en vitamine- leer. Tenslotte was er nog een gra tis verloting met veel aardige attracties. Polio-inenting. In het medisch centrum in de Hoogstraat werden de kinderen, geboren in de jaren 1944 t/m 1949 ingeënt tegen polio. Dit was de eerste van een drietal inen tingen tegen deze gevreesde kinderverlamming. geneeslijke ziekte. De advocaat herinnerde eraan, dat Koch het nationaal-socialisme en Hitier openlijk heeft veroordeeld. Koch staat terecht op verden king van moord op 400.000 Polen. HET BELGISCHE ELFTAL TEGEN FRANKRIJK Het Belgische elftal voor de wedstrijd tegen Frankrijk, die zondag 1 maart a.s. in Parijs wordt gehouden, ziet er als volgt uit: Doel: Van der Stappen (Olym pic Charleroi); Achter. Wauters (Antwerp F.C.) en Thellin (Standard Luik) Midden: Hanon (SC Ander- lecht), Storme (La Gantoise) en Lippens (SC Anderlecht); Voor: Goeyvaerts (FC Brug ge), Houf (Standard Luik), Ju- rion (SC Anderlecht), Van de Boer (SC Anderlecht) en Piters (Standard Luik). Reserves: Coremans (Ant werp FC), Dries (Berchem Sport), Bollen (Waterschei) cn Huysmans Beerschot Voordat de agenda van de Oostburgse raad werd afge werkt sprak Oostburgs burge meester de z.g. Nieuwjaarsrede uit, dit ondanks het feit dat de maand februari bijna verstroken is, wilde de burgemeester met deze traditie niet breken. In deze Nieuwjaarsrede lever de de burgemeester scherpe kri tiek op een nabuurgemeente, die de volkomen natuurlijke ontwik keling van Oostburg als centrum gemeente met lede ogen aanziet. De burgemeester doelde hier kennelijk op de gemeente Schoondijke, waar in de laatste raadsvergadering bittere verwij ten aan Oostburg zijn gericht voor de pogingen om ook in Oostburg een landbouwhuis- houdschool op te richten, terwijl men in Schoondijke ook nog piet verzoend is met de gedachte dat de R.K- H.B.S. uit Schoondijke is overgeplaatst naar Oostburg. Oostburgs burgemeester vroeg zich af, of in die betrokken (door hem niet genoemde) ge meente wel voldoende inzicht geweest is, en wat men daar clan wel gedaan heeft om de voor uitgang der gemeente te bevor deren. In het gemeentelijk be heer, aldus de voorzitter hebben zich nieuwe inzichten ontwik keld, die dwingen naar een za kelijk en efficiënt beleid. Het hoge werkloosheidscijfer is zeer onbevredigend. Wil dit bestreden worden, dan zullen grote werken nodig zijn, orn de streek als geheel tot groei en bloei te brengen. De voorzitter dacht aan de doortrekking van het kanaal BruggeSluis naar Oöstburg tot aan Breskens. Dit zal een enorme impuls betekenen voor het economisch leven in deze streek. Waarom is er b.v. nog steeds geen rijksweg dwars door Zeeuws-Vlaanderen met een vaste oeververbinding in Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen De plannen voor een vaste oeververbinding zijn urgenter geworden nu West-Brabant een groot ontwikkelingsplan gaat uitvoeren. Als de overheid geen vaste oeververbinding kan aan leggen, waarom dan hier het particulier initiatief niet inge schakeld? Er zijn heel wat mo gelijkheden om West Zeeuws- Vlaanderen open te leggen b.v. een kustweg van Cadzand naar Breskens en de door België ge projecteerde weg van Antwerpen naar Brugge. West Zeeuws-Vlaanderen heeft nieuwe figuren nodig, die met behulp van de hogere autoritei ten de weg openen naar een toekomst, groter dan het roem rijk verleden van onze land streek ooit gekend heeft. Voor dit alles ooit zijn beslag zal kun nen krijgen is samenwerking nodig. In Oostburg zelf, aldus de raadsvoorzitter is de stof opge waaid rondom het nieuwe raad huis wat opgetrokken. Men ziet nu in, dat dit raadhuis een in tegrerend deel uitmaakt van het gemeentelijk leven. De toene mende baldadigheid der jeugd is voor een belangrijk deel te wijten aan de sterke achteruitgang m de personeelssterkte van het po litiecorps. Indien men eendrachtig sa menwerkt. zal het mogelijk ziin, dat Oostburg in 1960 zijn zwem bad in gebruik kan nemen, waar men nog dit jaar aan hoopt te kunnen beginnen. Aan het eind van dit lange be toog deed de burgemeester een dringend beroep op de raad om in het belang van de gemeente en van de streek eendrachtig samen te werken. De agenda. Naar aanleiding van de notu len maakte de hêer J. J. Leen- houts, de opmerking, dat hij de vorige raadsvergadering schrif telijke vragen gesteld had, die schriftelijk beantwoord moeten worden. De verwijzing van B. cn W. naar de notulen noemde hij niet juist. B. en W. zijn verplicht op schriftelijk gestelde vragen ook schriftelijk te reageren Verschillende goedgekeurde raadsbesluiten passeerden de hamer. Over het rapport van het veri ficatiebureau van de vereniging van Ned. Gemeenten werden enkele opmerkingen gemaakt. Men vond het niet juist dat een groot aantal rekeningen van de ontvanger nog niet betaald zijn 26. „Waarheen ze ook gaan, ontlopen zullen ze ons niet", zegt Bo- lan bemoedigend „Wat zegt ge er eigenlijk van, dat twee van on ze schepen weer te recht zijn?" Eric kijkt verrast op. Pas nu realiseert hij zich, hoe groot het aantal krijgers is, dat Bolan bij zich heeft. „Twee schepen wis ten te ontkomen", knikt Bolan glim lachend, „verscholen zich ergens in een diepe kreek en de be manning is toep over land gegaan naar Moch's burcht. Toen het gevaar geweken was, hebben ze de schepen weer opge haald". Een vleug van een glimlach ver heldert even Eric's gezicht. „Dan telt onze troep nu dus „Zes-en-tachttig man, op de kop af", zegt Bolan voldaan. „Alle ge zonde kerels, voor geen kleintje vervaard". Inmiddels is verzamelen gebla zen en de troep keert terug naar de kust, waar een luid gejuich op gaat onder de achtergeblevenen, als ze Eric ongedeerd terugzien. „Het derde schip is bij M°ch achtergelaten. Hij heeft beloofd het in orde te maken", vervolgt Bolan. Eric knikt peinzend. „Die Ieren wilden Svein natuurlijk uithoren over zijn betrekkingen met Fergus. Hij is de slimste niet en waarschijn lijk hebben de Ieren gemeend hem wel aan het praten te krijgen... Arme Svein. Het ergste is, dat hij zijn helm kwijt Se, dat betekent voor hem zowat het einde van alle dingen... En als wij nu maar wis ten, wie de opdrachtgever van de Ieren is, die Svein ontvoerden...?" Zwijgend glijden Eric's ogen van de twee sierlijke schepen, gaaf en sterk, naar de troep krijgers. Bolan schijnt zijn gedachten ge- ade.. te hebbel. „Gij kunt beter "a"hten tot he: derde schip klaar zegt hij bedenkelijk. „De sche er zijn overboi.iand cn liggen diep in het water. Voor een korte tocht met goed weer, gaat het wel, inr.a; „Dan laten wij de helft terugke ren naar Moch", valt Eric in. „Dan r in de schepen lichter en schieten wij ook sneller op..." „Twee tegen zeven", mompelt Bolan, „een handvol mannen tegen een hele bende...?" „Al had Thorc zeventig schepen, heer Bolan, wij gaan er achter aan", zegt de Noorman met een grimmig lachje, „en ik zal niet eer der rusten vóór ik, Svein zijn helm teruggegeven heb!" Een discussie ontstond over een perceel bouwgrond aan &e Oude Haven, dat ontoereikend is voor de bouw van een woning. De heer H. van der Worp ver zocht en kreeg eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare U.L.O. school. Het raadslid Barra berichtte de raad, als lid van dit college te bedanken. De straatverlichting. Nadat G. S. het plan tot uit breiding al verschillende malen afgekeurd hadden, omdat Oost burgs ultra modern raadhuis te veel geld had gekost, kwam nu van G. S. de mededeling, dat het plan goedgekeurd is. Dit is mo gelijk geworden, omdat dank zij een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds een sluitende be groting kon worden verkregen. Zoals bekend werd indertijd uit protest tegen de afwijzing van het straatverlichtingsplan in de onverlichte straten petroleum lampen opgehangen. Wij ziin er van overtuigd, dat deze simpele mededeling aan de raad, gejuich in duister Oostburg zal veroor zaken. Aan de P.Z.E.M. zal gevraagd worden voor de overige niet vol doende verlichte straten een verlichtingsplan te ontwerpen, dat t.z.t. uitgevoerd zal kunnen worden. De straatnamencommissie werd opgegeven. De heer J. J. Leen- houts werd dank gebracht '-oor de vele gewichtige diensten in deze commissie bewezen. B. en W. zullen in de toekomst zelf straatnamen aan de raad voor leggen. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid de heer A. A- van Terheijden wer den onderzocht en in orde be vonden. Aan het bestuur der bijzonde re scholen werden voorschotten verstrekt op de exploitatiereke ning. De R.K. school kreeg 7.006,46. en de Chr. school 14.739,30 toe gewezen. Voor de Chr. U.L.O. school werd een bedrag van ƒ3836,40 gevoteerd. De jaarwedde van de ambte naren ter secretarie werden ge wijzigd. Aan de heer P. Martens werd een premie verleend tot woning verbetering, evenals aan de heer C. Mabesone. De verordening op de heffing van de vermakelijkheidsbela^- ing werd verlaagd. Het betreft nier de belasting voor de dans avonden. De heer Dekker betreurde het dat B. en W. met dit voorstel gekomen zijn, nu het op de laat ste balavond nogal rommelig is geweest. Naar aanleiding van deze avond, welke op zondag werd gehouden ontpopte zich een gesprek over de kermiszon dag, waarop in de café's niet ge danst mag worden, en ook de kermis stil moet staan. Wethouder Geuze deelde mede. tegen uitbreiding van de kermis op zondag principiële bezwaren te hebben. B. en W. zullen de zaak »en,s rustig bekijken, en wachten tot er van de belanghebbenden een verzoek komt, om de kermis ook op zondag te houden. Aan de heer H. Pallada werd een lening verstrekt voor de bouw van een woning. Met de indiening van de be grotingswijziging was de PvJA- fractie het niet helemaal ens. Er bleken enkele geraamde pos ten, o.a. voor de opening van het' raadhuis verre te zijn over schreden. Tegen deze overschrij ding met ruim 1500 tekende men protest aan, door tegen het betreffende artikel in de begro tingswijziging te stemmen. Vande heer C. de Paepe werd een woning aangekocht in de Zandstraat. Van de heer C. de Paepe werd een perceel grond verkocht in de Oude Stad voor de bouw van een garage. Van de heer J. Verkruijsse werd grond gekocht achter het gemeentehuis. Geen genoegen kon de raad nemen met het voorstel van B. en W. een gemeentewerkman vakman aan te stellen voor het onderhoud van gemeente-wonin gen. Deze schilder zou de huizen welke leegkomen regelmatig kunnen schilderen en behangen Voor de tweede maal kwamen B. en W. met een dergelijk voor stel, en wederom wees de raad het voorstel af. Alleen de wet houders stemden voor. Men was van oordeel, dat men de midden stand de woningen moet laten opknappen. Aan mevr. H. Los werd grond verkocht aan de Quarles van Uffortweg voor de bouw van een woning. In de vacature aan de U.L.G. school werd de heer M. van den Heuvel te Souburg benoemd. „Le Monde" over West-Berlijn De Verenigde Staten overwe gen ernstig versterkingen naar Europa te zenden „om de Rus sen te doen begrijpen dat zij er niet aan denken voor geweld te wijken," aldus schrijft Monde" donderdag. Volgens het blad staat het bij na vast dat de Westelijke mo gendheden „een kleine lucht brug" in het leven zullen roe pen voor de bevoorrading van of garnizoenen van West-Bbrlijn indien de Russen op 27 mei de contröle op het verkeer tussen West-Duitsland en West-Ber lijn aan de Oostduitse overdra gen. Vijftien vliegtuigen per dag wordt voldoende geacht. malversatie Be politie te Apeldoc Je 27-jarige Apeldoorn bediende P. H. aangeho nadele van zijn w de Rotterdamse Bank, jjag van ongeveer v-rduisterd. De door 1-, malversaties kwame i countantsonderzoek - Fit. H. is door de pol «.:oten en zal aan v ,n justitie worden d* auto van mini /.uèstka had aan De auto van ministe heeft gisteravond omst uur op de rijksweg Am Oen Haag, onder Oegs a.vnrijding gehad met ganger, die plotseling overstak. De voetgang* jarige heer B. uit O liep bij het ongeluk e breuk op. De chauf: prof. Zijlstra, die sterk toen hij de aanrijding komen, schoot met zi. de heg langs de weg ii nister en de chauffer, ongedeerd en konden het ongeluk hun weg i Het ongeluk gebeurd* Rjjnzichtviaduct, onge verwege de Haarlem: polder en de Haagsch* «STE R.A.I.-TENTOC LING GEOPEN Dfe minister van V Waterstaat, mr. J. van hoeft donderdagochtend Ji.A.I.-tentoonslelling g Onder de vele aanwe vonden zich de ambass: Tsjecho-Slowakije, de Sandor, de burgeme Amsterdam mr. G. van iicttaal M. Braun var Chirurg - Terneuzei ffcate rxt&goe h t end 28 f* GEEN SPREEKHUI Tandarts Zaterdag 28 februai AFWEZIG. Direkt te aanvaarde 'JV bevragen bij: p. KAIJSE iOngendijk 18, Terne* AJS. ZATERDAG Aanvang 4 uur ZUIDERSFORTPAR Sialerdag 28 febr., 4 €mpt&c/uSez KOM EENS KIJKEN ÏERNEUZEN Axahaatraa Moro*?eN 2 St*«nba<vanlaaai LOCOMOTIEF- UOCOGTAR-rywie koopt U nu reeds 149,25 comple* 8EN00D1GDHE ».v. Fa P. J. T. d. s

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2