93 Cf 90 ct CSiroesjtsjef tegen Westers voorstel Straaljager neergestort op bungalow-woning Geen druk op NederlaiVd Prof. Pen welvaart over de Nederlandse "AKKERTJES De Belgische kolencrisis loopt ten einde iperatieve ffinaderij G.A. r./H 3 MAART 1959 98 ct 89 ct REE 72 ct JST !ram 21 ct Tem peh OVER BERLIJN WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 13e Jaargang Nr 4611 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Chroesjts jef beschulcEgi: Perzië. Het eerste poststuk van Nederland ontdekt Huisvrouw kwam om het leven Piloot redt zich met parachute verkoudheid^ MENZIES DE ITALIAANSE ARBEIDERS IN DE STAATSMIJNEN DE SLAPTE IN DE WILDE VAART Engelse persstemmen over Cyprus AUTO'S SCHIPPERS HET WEER aartsbisschop -Liku ingetrokken WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ALGEMENE VER- 6 MAART 1959. in Hotel „Rotter- onden. taris, DE FEIJTER. lusthuizen Midden-Zee- ;e" bij Domburg, 'HOUDING, V e kinderen Mlpenoorti'» in. leeftijd 16 jaar; bij Middelburg, >Ioma A of B, -oorte" te Koudekerke, ir; Boede" te Koudekerice, zusterhuis, OUBING. ?ktie, Dam 73 te Mid- f 265 ct :s 65 ct 45 ct 65 ct URINE ver ld 75 ct 79 ct 69 ct 72 ct 149 ct 64 cl •Ol 53 ct rol 63 ct rol 39 et eplastieifeert 79 ct )0 f3,40 f4,25 LZLMEN 59 ct 89 ct X 49 ct 49 ct 43 ct 25 ct ?cretaris-generaal van datlantische Verdrags- ie, Paul Henri Spaak. Keulen verklaard van e zijn dat het Westen eschil om Berlijn zal ndien het vastbesloten der uitdagend te zijn. op zou niet alleen be- kunnen zijn voor het Duitsland, maar ook van Europa en de At- gemeenschap. sprak op een oprich- adering van een nieu- ïisatie, „Redt de vrij- dke de strijd zal aan tegen communistische en propaganda. De ie heeft geen partij- ïstduitse minister van Strauss, woonde de ng bij. zei nog dat het Wes- :n niet al te lange tijd nieuwe bedreiging zou i indien het in de kwestie door de knie- Fraakering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per nam 15 ct; minimum pet advertentie 2,2b. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels, advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel mea 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uw. Vermelding; Brieven onder nummer of: Acfrev Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Premier Chroesjtsjef van de Bewjet-Unie heeft in een ver- Itlezingstoespraak het Westelijke voorst 'I tot een ministerconfe rentie over het Duitse vraagstuk van de hand gewezen. Hij wil dadelijk een bijeenkomst van re geringsleiders, aldus radio Mos kou. Over een hereniging van Duitsland wil hij niet praten. Dat is een zaak die slechts de Duitsers zelf aangaat. Hij waar schuwde het Westen, dat „elke schending van de Oostduitse grens, te land, over water of door de lucht" door de Sowjet- Unie als het begin van een oor log zal worden aangemerkt. Chroesjtsjef herhaalde, dat een vredesverdrag met Duitsland automatisch de bezettingsover eenkomsten buiten werking zal stellen. Daarom had de Sowjet- Unie voorgesteld van Berlijn een vrije stad te maken met een door de grote vier en de Ver enigde Naties gewaarborgde sta- iUS. De Sowjet-Unie is bereid met Engeland een vriendschaps- en nlet-aanvalsverdrag te sluiten voor 20, 50 jaar of desgewenst neg langer. ,.Wij willen dat En geland de vriend van onze vrien den wordt en wij wensen de vrienden van de Engelsen en van hun vrienden te worden", zo verklaarde de Russische pre mier. Over de laatste nota's van het Westen aan de Sowjet-Unie zei Chroesjtsjef dat er wolken aan de horizon zijn Berlijn maar dat er kansen zijn dat het weer beter wordt. De Sowjet-Unie heeft daarom een vredesverdrag met de twee Duitslanden en een oplossing van het Berlijnse vraagstuk voorgesteld. Over Oost-Duitsland zei hij: ..Wij zullen altijd de socialisti sche verworvenheden van de Duitse democratische republiek bljfven steunen". Chroesjtsjef zei verder dat de bourgeois parlementsleden, op enkele uitzonderingen na, kapi taalbezitters zijn". Socialistische parlementsleden noemde hij ..dienaren van het kapitaal". j ,.Eén van de grootste tegen standers van onze plannen is bondskanselier Adenauer. Vol gens het christelijk geloof zult u, mijnheer de bondskanselier, voor de Almachtige moeten ver schijnen. Hoe zal over u geoor deeld worden? Welk antwoord zult u geven als er naar uw po litiek wordt gevraagd? Uw poli tiek is in strijd met de christe lijke leer. Daar moet u eens over nadenken?, aldus de Russische Premier. De Russische premier, Chroesjtsjef, heeft de sjah van Perzië beschuldigd van dubbel zinnigheid in zijn politiek je gens Rusland. Hij leverde ern stige politiek en zei dat de Sow jet-Unie reeds in het bezit was van de tekst van het ontwerp verdrag tussen Perzië en de V. S. inzake de defensie. Volgens de bepalingen van dit verdrag, zo zei hij, verbin den de V. S. zich bijstand te verlenen niet alleen in geval van een aanval van buitenaf maar ook bij ondermijnende acties in het land zelf. Het gaat hier om een strijd tegen de be volking en in een dergelijke strijd kan geen enkele buiten landse mogendheid van nut zijn. Hij herinnerde hierbij aan het lot van de koning van Irak. „Noch het pact van Bagdad noch de leer van Eisenhower konden hem redden", aldus de Russische premier. Dank zij een uitgeloofde nrijs van honderd gulden door het maandblad voor de filatelie, is het allereerste poststuk van Ne derland boven water gekomen. Het is in het bezit van een Lon- dense fabrikant, de heer Mulder Canter, Nederlander van origine, die hiermee de prijs in de wacht heeft gesleept. Het is een postblad men gebruikte toen nog geen enve loppen met de datering 1 jan. 1852, de datum waarop de Ne derlandse posterijen overgingen tot de verkoop van zegels. Het postblad met de eerste Neder landse zegel in blauwe kleur met de beeltenis van Koning Willem III en een frankeerwaar- de van 5 cent, is verzonden door de voormalige Amsterdamse cargadoorsfirma, Hesterman en Hurrelbrinck, die mededeling deed aan haar relaties dat de firmant Hesterman was overle den. De Londense fabrikant had dit stuk voor 1200 verworven op een veiling te Brussel. Hij stuurde het naar de redactie in Naarden, waar de heer D. Verij- den de authenticiteit vaststelde. Het stuk was een grote verras sing voor de filatelisten, omdat dit behalve het eerste Neder landse poststuk ook een der wei nige echte z.g. „firstday covers" is (de eerste dag-enveloppen). Stukken voorzien van een der eerste zegels van een serie. Te genwoordig biedt men zo'n stuk echter ter stempeling aan op de postkantoren en dan is het der halve geen poststuk in de .vare betekenis van het woord- Het zeldzame stuk van de heer Mulder-Canter zal volgend jaar geëxposeerd worden op de intèr- nationale postzegeltentoonstel ling in Londen. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over twee is een F-84-F Thunder streak van de vliegbasis Eind hoven tijdens een contrölevlucht neergestort. De piloot, de 25-jari- ge sergeant-vlieger B. F. J. Hazenbos, heeft zich per para chute kunnen redden. Door het exploderen van het neerstortende toestel is de 29-jarige mevrouw Van der Pol te Aalst om het leven gekomen. De commandant van de vlieg basis Eindhoven, kolonel Kra mer, heeft de oorzaak van het on geluk later op de middag toege licht. Hij vertelde, dat testvlieger Hazenbos op zijn contrölevlucht al ongeveer een uur in de lucht was toen hij tussen Helmond en Eindhoven volgens de standaard procedure de minimumsnelheid van het toestel, waarvan op dat mem ent de extra tanks leeg wa ren, wilde controleren. Door nóg onbekende oorzaak geraakte de machine echter in een vrille, een voor een F-84-F volkomen ongewoon verschijnsel. De vlieger bevond zich toen op ongeveer 5000 meter hoogte. Hij deed toen wat hij moest doen en trachtte door het gebruikmaken van de remparachute het toestel uit de vrille te krijgen. Dit lukte hem evenwel niet en toen was nog de enige kwestie te trachten zijn leven te redden. Met de schietstoel verliet hij het toestel en bereikte veilig de gronc^in Zesgehuchten, onder de gemeen te Geldrop. Op korte afstand stond een woning van waaruit hij telefonisch de vliegbasis Eind hoven waarschuwde. Inmiddels was het toestel toch uit de vrille geraakt. De machi ne vloog in een grote bocht, da lend in westelijke richting verder, trok even ten zuiden van Eind hoven een spoor van circa 500 meter door een bos en boorde zich vervolgens in de bungalow- woning van de heer Van der Pol aan de Prins Mauritsweg te Aalst, waarbij het met een zware slag explodeerde. De laatste stuk ken van het toestel kwamen cir ca 100 meter verder terecht. Met de explosie spatte ook de bungalow uit elkaar, waarna de resten van de woning door de tegelijkertijd optredende brand werden vernield. De 29-jarige mevrouw Van der Pol, die haai man even tevoren per auto naar zijn werk in Eindhoven had ge bracht, was ofwel op weg van de auto naar de woning of bevond zich reeds binnen. Zij werd in elk geval door de explosie op slag gedood. De auto kreeg enige schade. Een dichtbij staande andere wo ning werd vrij ernstig bescha digd. Voor de brandweer uit Eind hoven, die weldra was gearri veerd, bleef niets anders over dan met schuimblussers en water slangen de smeulende puinhoop te blussen. (Advertentie! Deze maand geen "verloren" dagen! "Die" dagen kunnen zo zwaar wegen maar er zijn toch "Akkertjes"! met geneeskrachtig micro-poeder, die nare dagen minder naar maken, hoofdpijn, vermoeidheid en loom gevoel verdrijven. Ja, voor verstandige vrouwen zijn er alleen nog maar "gewone" dagen met "Akker tjes", die snellere pijnverdrijvers. flitsen uw kluchten weg! Advertentie) hooldpU^T Er is geèn Aspirin zonder BAYERKRÜIS v' BAYER •,e Nederlandse staatsmijnen hebben twee jaar lopende con tracten van in totaal 700 Itali aanse mijnwerkers niet ver lengd. Deze maatregel is vol- gflns de voorlichtingsdienst van de staatsmijnen reeds eind vo rig jaar bekendgemaakt. Een maand geleden is zij van kracht geworden, waardoor thans de ge. leidelijke afvloeiing van de Italiaanse arbeidskrachten is begonnen. Binnen 6 tot 7 maanden zal zij zijn voltooid. De beperking van het perso neel in de kolenindustrie was een der maatregelen die werd getroffen wegens de afzetmoei- lykheden. Aanvankelijk was ge tracht de Italiaanse arbeiders voorlopig nog werk te verschaf fen door de verlengingstermi- unen kort te houden. Eind vo- De Australische minister-pre sident, Menzies, heeft dinsdag verklaard dat Australië geen druk zal uitoefenen op Neder land of Indonesië om te komen tot nieuwe regelingen over Nieuw-Guinea. Bij de aanvang van een de-bat in het Australische Huis van Af gevaardigden over Nederlands Nieuw-Guinea zeide hij, dat de strijd over de Australische hou ding jegens dit gebied is ont staan uit een verkeerde interpre tatie van een zin in het gezamen lijke communiqué, dat na het be zoek van dr. Soebandrio aan Australië is uitgegeven. Deze zin, waarin werd gezegd dat in dien Nederland en Indonesië tot overeenstemming zouden komen, Australië zich niet tegen een der gelijk akkoord zou verzetten, is verdraaid tot de betekenis, dat Australië in feite het bereiken van een dergelijke overeenkomst zou aanmoedigen, zeide Menzies. De Australische minister-presi- dent voegde hier aan toe, dat hij rig jaar werd echter besloten' het oprechte belang van Austra- deze buitenlandse mijnarbeiders bij Indonesië's voorspoed op- volgens opgave van begin 1959 zijn het er 700. Met uitzonde ring van degenen die in Neder land een gezin hebben gesticht, geleidelijk aan te doen afvloei en. De contracten lopen op ver schillende data af, zodat er geen al te grote groepen tegelijk hun ontslag krijgen, aldus de voor lichtingsdienst van de staats mijnen. „De huidige situatie geeft geen aanleiding tot verdere ver lenging van de contracten", al dus een woordvoerder van de voorlichtingsdienst het was bij deze niet bekend, hoe de positie van de Italianen in de parti culiere mijnen op het ogenblik is. Duizenden kooplustigen ver drongen zich maandag in de New Yorkse en Washingtonse winkels waar wegens de uitver koop ongedachte koopjes te ha len waren: naaimachines voor 99 dollarcent, een grote Ame rikaanse auto van 1952 voor 22 dollar, fietsen voor 5 dollar, sohoenen voor 50 cent en een motorboot cadeau bij aankoop van een nieuwe auto. nieuw wilde benadrukken. „Wij zijn onder de indruk gekomen van dr. Soebandrio als persoon en als vertegenwoordiger van een zeer belangrijk nabuurland, waar- van de mijoenenbevoking zo dicht bij ons leeft en waarvan de gcede wil zo belangrijk is voor onze eigen toekomst." Sir Wilfrid Kent Hughers van de regeringsfractie zeide het standpunt van de regering inzake Nieuw-Guinea niet te delen. Vol gens hem heeft het communiqué Australië verplicht tot een wijzi ging in de souvereiniteit over Ne derlands Nieuw-Guinea en Indo nesische extremisten in staat ge steld hun eisen door te zetten. Menzie? herinnerde in zijn ver klaring aan het feit, dat Austra- lië niet alleen jarenlang de Ne derlandse souvereiniteit heeft aanvaard en gesteund, maar ook Nedeiland steun heeft verleend in de Verenigde Naties. Mochten Indonesië en Nederland in de toekomst tot enige overeenstem ming geraken over de souverei niteit over Nieuw-Guinea, dan zullen wij dit erkennen en eer biedigen, zoals wij verwachten dat onze souvereiniteit wordt er kend, zeide hij. „Wij hebben zó duidelijk de voortzetting van 't Nederlandse bestuur beoogd, dat nog kortge- leden, op 6 november 1957, de re gering van Australië en Neder land in het openbaar de gezamen lijke overeengekomen grondsla gen hebben ondertekend, die in acht zullen worden genomen ten aanzien van de beide delen van Nieuw-Guinea. Wij hebben duide lijk gesteld, dat de Nederlanders absoluut niet door ons onder druk worden gezet om te onderhande len of zich terug te trekken. Wij hebben het evenzeer aan Indone- j sië duidelijk gemaakt, dat afge zien van onze stellig gehandhaaf- de inzichten jegens Nederlandse kwesties, wij vriendschap, begrip en vrede wensen. Wij zijn van mening, dat de jongste besprekin gen met dr. Soebandrio deze wen- sen hebben bevorderd", aldus de heer Menzies. De Australische minister-pre' dent voegde hier aan toe: „Mocht ongefundeerde critiek op het re sultaat van dr. Soebandri's be zoek schade doen aan de door zijn bezoek vesterkte betrekkingen, dan zou dit een stap terug zijn. Ik hoop, dat er een einde zal ko men aan de twijfel en vrees, nu onze positie duidelijk is ge maakt. Wij zijn zeker niet bereid er bij de Nederlanders op aan te drin gen om te gaan onderhandelen. Premier Menzies zeide verder het dr. Soebandrio zeer duidelijk te hebben gemaakt, dat indien Australië er bij de Nederlanders op zou aandringen te gaan on derhandelen, dit zou grenzen aan een verklaring dat het de souvereiniteit wenst te wijzigen. ..Dit zou een duidelijke omme keer in onze politiek zijn en dat zullen wij niet doen", zeide Men zies aan dr. Soebandrio te heb ben meegedeeld. Maandagavond is, na eten dag van druk overleg tussen de Bel gische regering, werkgevers- en werknemersafgevaardigden, en de hoge autoriteit van de E.G.K.S. een oplossing in zicht gekomen van het geschil om de sluiting der onrendabele mijnen in de Borinage. De werkgevers (het Verbond van de Belgische kolennijver- heid) hebben de belofte van de regering overgenomen dat boven grondse arbeiders, die door de -Tuiting van de mijnen dit. jaar moeten worden ontslagen, her scholingshulp zullen ontvangen en in ieder geval vóór 1 januari 1960 weer te werk zullen worden gesteld. De werkgevers- en werk nemersorganisaties zullen de ge sloten beginselakkoorden voor hun opdrachtgevers verdedigen. De regering heeft bekendge maakt, dat dit jaar in de Borina ge voor 5100 arbeiders nieuwe werkgelegenheid zal worden ge schapen, o.a. door aanvullende weken en vestiging van nieuwe bedrijven. De stakingen in de Belgische steenkoolgebieden die thans een twee weken duren, zullen nu ver moedelijk heden afgelast worden, zo verwacht men in vakvereni gingskringen in Brussel. De plaatselijke vakverenigingen zou den hiertoe het bevel geven. De socialistische en de Katholieke vakbond hebben voorts dinsdag hun voldoening te kennen gege- ve n over het resultaat van de be sprekingen tussen regering, werkgevers en werknemers. Het nationale comité van het socialistische algemeen Belgische vakverbond hechtte zijn goedkeu ring aan de maandagavond tot stand gekomen overeenkomst en vroeg de leden de bevelen van de nationale A.B.V.V.-mijnwerkersr centrale die de staking ontketen de op te volgen. Dit orgaan zal dus ook van daag het stakingsparool kunnen intrekken. Het dinsdagavond uit gegeven communiqué van het A.B.V.V. verklaart dat de doelstel lingen slechts gedeeltelijk bereikt zijn maar dat men de eis tot naas ting van de energiebedrijven evenais die tot controle op de aandelen handhaaft. Overigens is dinsdag te Brus sel vernomen dat de socialistische Senaatsfractie des middags een wetsvoorstel voor naasting van de kolenmijnen heeft ingediend. Ook het bestuur van het Katho lieke vakverbond sprak zijn goed keuring uit en eiste dat voortaan in geen >ediij ontsiag kan wor- aanvulling van de internationale den gegeven zonder dat er waar- j koopvaardijvloot de zaken alleen borgen staan. Volgens het dinsdag gepubli ceerde jaarverslag van de Kamer van Scheepvaart van het Ver enigd Koninkrijk vertoont de slapte in de internationale wilde vaart nog geen tekenen een ein de te nemen. Bij een reeds "overvoerde" markt kwamen in het afgelopen jaar nogmaals 7,5 miljoen ton seheepsruimte, waarvan 4 mil joen aan tankschepen. De internationale koopvaardij vloot bedraagt thans in totaal 114 miljoen bit, met inbegrip van de Amerikaanse reservevloot. Ondanks het intrekken en op schorten van opdrachten voor nieuwe schepen in de hele we reld, zal in elk geval in de komen de anderhalf jaar de markt wor den uitgebreid met meer dan 9 miljoen ton per jaar. Tenzij zich in deze periode een belangrijke uitbreiding in de we reldhandel voordoet, zal deze .-der O voor herclassificatie be- maai" slechter maken, aldus de Engelse Kamer van Scheepvaart. De moeilijkste stap is nu P rof. Dr. J. Pen, hoogleraar in de economie aan de Groningse universiteit, heeft maandagmid dag in een luncbbijeenkomst van het departement Groningen van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, in een rede getiteld: „Groeien wij hard genoeg'' betoogd, dat het gemid delde welvaartspeil van Neder land niet zo slecht is als sommi gen wel willen doen voorkomen. In een onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn namelijk de welvaartsni veaus onderzocht van verschil lende Europese landen. Als crite rium nam men hierbij het reële produkt per hoofd, berekend tegen de nominale wisselkoers. Deze procedure bracht Nederland op één na (Italië) achteraan. Daarna heeft het C.B.S. een cor rectie op de wisselkoers toege past door koopkracht verschui vingen in aanmerking te nemen. Deze manipulatie veranderde niet veel aan onze plaats rela tief gezien, maar bracht de ge tallen dichter bijeen. De ver schillen waren tot enkele procen ten gereduceerd. Vervolgens zijn echter de cij fers nog nader gecorrigeerd, waarbij rekening is gehouden met het feit, dat niet ieder lid van de bevolking behoort tot de actieve beroeps! evolking. Ons land heeft namelijk hel hoogste percentage vrijwillig niet-actie- ven van geheel Europa. Dat wil zeggen dat Nederland veel jon gere mensen, oudere mensen en niet werkenden (gehuwde vrou wen) telt. Past men ook correc tie toe voor dit verschil, dan krijgt, men de volgende cijfers: België 103, Nederland 100, Enge land 99, Frankrijk 93, West- Duitsiand 85 en Italië 61. De Ne derlandse produktiviteit blijkt ongeveer even groot te zijn als die in Engeland en België en staat met die van deze landen het hoogst in Europa. Spreker betoogde in deze rede, dat de economische groei fundamenteel het meest belangrijke vraagstuk is, omdat allerlei onvervulde ver langens eerst bij voldoende eco nomische groei te realiseren zijn. Daarenboven groeit de bevolking met 1 procent per jaar. Verder is, gezien de noodzaak van ex port een stijgende arbeidspro- duktiviteit geboden. We moeten rekening houden met de concur rentie van het oostelijk blok en zullen ook de onderontwikkelde gebieden in de wereld moeten helpen. Spreker ontkende, dat de militaire produktie te zwaar zou drukken, aangezien deze slechts 4 procent uitmaakt van het totaal, en dus even hoog ligt als het gioei-tempo. Arbeidstijdver korting vond hij momentcel een heilloos streven. Over de particuliere en over heidsinvesteringen sprekend, merkte Prof. len op, dat het ni veau van de particuliere inves teringen in Nederland hoofdzake lijk afhangt van de afzet en niet van de besparingen. Sprekends over de investeringen in mense lijke arbeidskrachten constateer de hij, dat bij een meer genivel leerde belcningsstructuur de scholing is toegenomen. De hui dige investeringen van 2,7 mil jard vond Prof. Pen amper vol doende, omdat naast het creëren van voldoende werkgelegenheid nog andere welvaortsproblemen om een oplossing vragen. Spre ker wees erop, dat de produktie in Nederland sinds 1953 met 30 procent is toegenomen, in Frank rijk met 50 procent, in Engeland en België met 15 procent en dat deze in de Verenigde Staten pre cies gelijk is gebleven. Tenslotte zei hij dat de Neder landse groei uiterst labiel is, om- dal deze afhankelijk is van de expotont wikkeling. De Londense „Times" ver klaarde dinsdag in commentaar op het akkoord inzake Cyprus, dat Engeland geen reden tot klagen schijnt te hebben voor zover het zijn bijzondere belan gen betreft. De ondertekening van de overeenkomst kan het begin van een nieuw leven voor Cyprus zijn, aldus het blad, doch alleen als de nu op papier gezette eenheid werkelijkheid wordt. Het blad zegt dat er op Cyprus elementen zijn, moge lijk rechtse en zeer zeker linkse, die de eenheid niet wensen. De „Times" waarschuwt dan ook dat zich in de volgende fase nog moeilijkheden kunnen voor doen. Doch de gemeenschappe lijke belangen van Engeland, Griekenland en Turkije in de Atlantische gemeenschap zijn zo groot, dat deze drie landen samen eventuele ontbindende krachten zullen kunnen be dwingen. De „Daily Telegraph" gelooft Guardian" meent ook, dat „twijfel en vragen niet de grote mogelijkheden die de akkoor den openen, mogen verduiste- advertentie) zonder chauffeur GRENULAAN 21 - TEL. 2568 TERNEUZEN AANHOUDEND ZACHT. Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Golf van Biscaje over hc-t vasteland van Europa naar de Balkan. Om dit luchtdruksysteem bewegen zich op grote afstand depressies van de Azoren via IJsland naar Noord-Rusland. Een systeem van fronten dal met deze depressies samenhangt en dat de noordelijke begrenzing vormt van de zachte en vochtige lucht waarmee het hogedrukge- bied is gevuld, terkl over de Brit se eilanden en Scandinavië. Eén van deze fronten bereikie dinsdag onze Waddenkust en ver oorzaakte in de noordelijke pro vincies wat regen. Het front verwijdert zich nu weer van ons !an:l, zodat de aan voer van zachte lucht blijft voort duren, waarbij de kans op opkla ringen groter wordt. ren" gezet. De „Daily Telegraph" gelooft dat conflicten kunnen worden voorkomen ais de overeenkomst naar de letter en de geest wordt uitgevoerd. De „News Chronicle" wijst op de grote verantwoordelijkheid die nu op het Cyprische volk en zijn leiders rust. Deportu Pil ti in Het deportatiebevel tegen aartsbisschop Mak'arios en de andere verbannen Grieks-Cy prische leiders is gisteren inge trokken. Makarios is op 9 maart 1956 met drie andere geestelij ken naar de Seychellen verban nen. Een jaar later lieten de Britten hem vrij, op voorwaar de dat hij niet naar Cyprus zou terugkeren. Hij vestigde zich in Athene. In november van het vorige jaar heeft hij het debat over Cyprus in de algemene vergadering van de Ver. Naties bijgewoond. Aartsbisschop Marakios is op 13 augustus 1913 in een arm boerengezin op Cyprus geboren. In 1945 is hij tot priester ge wijd. Vijf jaar later was hij aartsbisschop. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag morgen tot woensdagavond. AANHOUDEND ZACHT. Plaatselijk enkele opklaringen en bijna overal droog weer, maar in de ochtend hier en daar mist. Matige tot vrij krachtige zuidwes telijke wind. Aanhoudend zacht. DONDERDAG 26 FEBRUARI Breskens Terneuzen Ilansweert Walsoorden v.m. 3.39 4.14 4.54 5.04 n.m. 4.06 4.41 5.21 5.31 26 27 28 ZON op onder 7.35 18.12 7.33 18.14 7.31 18.16 MAAN op onder 22.37 8.47 23.54 9.18 9.53

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1