RADIO EN TELEVISIE SPORTNIEUWS BEURSO VERZICHT Gemeenteraad van Biervliet fMARKEN TEGEN INSLUITING BIJ DUROMARKT ABDIJSIROOP AGENDA MARKTBERICHTEN VOETBAL Gemeente Terneuzen De kwestie-Zuid-Tirool De afgevaardigden van de Oostenrijkse Volkspartij heb ben zich dezer dagen op een bijeenkomst in Noord-Tlrool bij het sluiten van het verdrag van Parijs in 1946 slechts van het uitoefenen van het zelfbe schikkingsrecht hadden afge zien op voorwaarde dat de Zuidtirolers werkelijk provin- ciale-autonomie zouden krijgen. Italia heeft tot op reden aan deze voorwaarde niet voldaan. Dc partij deed derhalve „een beroep op de bondsregering om met alie rechtmatige bij de Italiaanse regering aan te drin gen op het verlenen van pro vinciale autonomie. Als de Ita liaanse regering dit afwijst moet bij de internationale in stanties geëist worden dat Zuid- Tirool het recht van zelfbe schikking krijgt." Jhfcuruf V ELAUTO ONTDEK» van invoerrech laeeijnsen te Venlo hecv| b in samenwerking me. aren van deze dienst en i'1 rijkspolitie een goeri„ plagen te Baarlo. Iw ten Belgische vrachtauto hachtrijder C. lading 0„ [n. De auto werd aan een onderzoek onderworpen i een geheime bergplaat, vorm van een dubbel, hebben. Uit deze tussen [werd in totaal 1800 kil,, ter te voorschijn gehaald helijk voor smokkel naai was bestemd. Tegen de ae chauffeur werd proces opgemaakt, evenals te |ns helper, S. uit Kessel pvankelijk op de vlucht pslagen, maar na een luwingsschot tot bezin, hs gekomen. De auto en Kkelwaar werden in be- I bomen. 2DERIJ AFGEBRANB [buurtschap 't Vlot onder maandagmiddag een hof bewoond door het gezin geheel afgebrand, bp pie door onbekende oor- hstreeks half twee is ont- het boerderijgedeelte, snel om zich heen, dat lien niet meer gered kon- h'den. Een zevental var- st men met grote moeit? te halen. Persoon- gelukken deden zich niet Ie eigenaar had het ge. khts laag verzekerd. 'TUIG OP AUTOWEG GELANI) Leiden en Ypenburg [ieuwe weg Amsterdam— hm is een Piper Cup- ingsvliegtuig van de geland. Het vlieg- [iat geen radio aan boord - door de mist overvallen ter plaatse een voor- iing gemaakt- Voor de had de piloot met ge- aan een arbeider op de Buid, dat hij ging landen, eze arbeider het verkeer |lgelegd, zette de piloot, -vlieger Ensink, het toe- rig aan de grond. tAND TE GOUDA dagmorgen zijn aan de bel te Gouda een woon- I de bovenverdieping van I er woonhuis in vlammen I In. and werd ontdekt door de I van het afgebrande I 36-jarige S- de Wit, die Iks tien uur vlammen uit I pning zag komen. Ilij juist van de Goudse ustrie waar hij werkte I chuin tegenover zijn wo- L't. Zijn vrouw en twee p, een meisje van vijf en drie jaar, waren niet minimum van tijd sloe- vlammen hoog boven het I De brandweer, die spoe plaatse was, bestreed het pt een nevel- en een mo- I Het vuur leverde groot op voor de fabriek van dse melkindustrie, doch n behouden blijven. Een naast die van de familie bewoond door de 65- peer T. van Leeuwen en 75-jarige echtgenote, van boven geheel uit. I opgeslagen boekbinders- pre materialen, benodigd boekbinderij van de heer ouwen, gingen verloren, reeks elf uur had de brandweer >het vuur be- Beide gezinnen zijn rand verzekerd. Over de van het ongeluk is nog jkend. HETERDAAD broninger politie heeft [vond twee jeugdige in- van zestien jaar, afkom- Groningen, op heterdaad bij een inbraak in een aan de Oosterweg te ten. ps afwezigheid van de be waren de jongens via «kendeur de woning bin- rongen. Buurtbewoners pen het huis binnengaan arschuwden de politie, eze arriveerde, was een op de binnenplaats, de aevond zich in de keuken, pen de zakken vol snoep- uit een geldkistje had een klein bedrag aan [it gemaakt. Verder was overhoop gehaald. De zijn ingesloten. Gemeente staat nog voor geweldige kapitaalsuitgaven Gedwongen straatbelasting in te voeren is een debat in het parlement over Euro- raagstukken heeft de minister van Buiten- Zaken, Jens Otto Kras, rd dat de regering be leeft tegen het aanvra- por Denemarken op dtt om aansluiting bij .de >als door de liberale [uwersj-partij was aan- Engeland zich bij de rkt mocht aansluiten nemarken de volgende t veel minder aarzelir- volgen. n andere mogelijkheden nemarken dan „de zes b.v. de reactie van de landbouw zijn, als Enge- ,an Denemarken voor iwprodukten de gemene- itus aanbood?, aldus de r, die overigens op dit niet verder inging. G. S. kunnen zich met het fi nancieel beleid, dat zich weer spiegelt in de begroting 1959 niet verenigen. Hoewel de begroting administratief in de puntjes ver zorgd is, aldus G. S., heeft zij goen vrijheid kunnen vinden haar goedkeuring hieraan te hechten. Zo spreken G. S. als hun mening uit dat de bedragen nog al ruim ■/iin en zij kunnen zich niet vereni gen met de overboeking van f 12000 van de saldireserve naar de Gewone Dienst om het tekort te dekking. Voorts gaven G. S. in overweging tot invoering van een z g. straatbelasting over te gaan. Aldus deelde burgemeester A P. Kostense tijdens de laads- vergademg van vrijdagavond de mee Na opening van de vergadering had burgemeester A. P. Kostense zijn nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij allereerst een blik te rugwierp op het afgesloten jaar 1958, dat voor wat betreft het in wonertal, niet zo gunstig verlo pen is. n.l. een teruggang met Ifi inwoners. Met zorg vraagt men zich af, waar het einde zal n. De voorzitter vond het van h< t allergrootste belang, dat men als gemeente een eenheid vormt, immers men leeft als het ware bij elkaar in huis en bovendien is men van elkaar afhankelijk. Daarom hoopte de voorzitter, dat de betere busverbindingen geen nadelige invloed mogen hebben op de bestedingen in de eigen gemeente. Met vreugde stond de voorzit ter stil bij het heuglijke feit van de onthulling van het Willem Beukelsz.-monument door de Commissaris der Koningin. Hij wees op de langgekoesterde wens, n.1. de doorbreking van het isole ment, die even vóór de onthul ling van het W. B.-monument tot stand kon worden gebracht. Voorts is de uitvoering van de bouw van het wijkgebouw annex badhuis begonnen. Op 7 maart zal mevr. De Casembroot de offi ciële opening verrichten. De bouwactiviteit bleef beneden dc verwachting. 4 nieuwe particulie re woningen kwamen gereed, met premie werden 7 woningen ver beterd, 1 gesplitst en in 12 geval len werd premie toegekend voor verbetering van toiletten. Twee landbouwschuren en een werk plaats werden gebouwd. Helaas kon de gemeente zelf geen wo ningen bouwen wegens gemis van bouwvolume. De vele krot ten en noodbehuizingen schreeu wen om vervanging. Vurig hopen we in 1959 een toewijzing voor woningwetwoningen te kunnen krijgen, immers als de mensen over goede huisvesting beschik ken, hebben ze geen aanleiding te vertrekken. Laat men in Den Haag tóch bedenken, dat in standhouding van het agrarische platteland ook een nationaal be lang is. Goede verwachtingen hebben we voor de bouw van een nieuwe kleuterschool in 1959 en 'n nieu we lagere school op de wijk Drie wegen. Voorts gaan de gedachten uit naar een brug naar en een kleedgebouw op 't nieuwe sport veldencomplex, verbetering van de Gentsestraat, de aanleg van een parkje met speelweide en vernieuwing van het brandweer- materiaal. Hoewel het verlanglijstje niet was uitgeput eindigde spr. met de hardgrondige wens dat ook in 1959 in eendrachtige samenwer king veel zal mogen worden ge daan in het belang van de ge meente. Ingekomen stukken. Blijkens de desbetreffende in- gokomen stukken hebben G. S. hun goedkeuring gehecht aan de raadsbesluiten tot verkoop van grond aan G. Bracke, de Coöp. Boerenleenbank en het raadsbe sluit tot aankoop van gronden van de heren J. van Hoeve en .1. W. Verplanke op de wijk Drie wegen. welke grond bestemd is voor de bouw van de nieuwe o 1. school aldaar. De verordening op de reini gingsrechten en de legesverorde- ning verkregen de koninklijke goedkeuring. Van het ministerie voor Volks huisvesting is bericht ingekomen met de mededeling, dat aan de heer J. Sturm, ten behoeve van diens woning Genlsestraat 1, een premie van ƒ1000 is toegekend voor woningverbetering. De ge meente zal boven deze subsidie ƒ500 bijdragen. Van liet ministerie van Sociale Zaken kwam bericht in, dat voor het voorgenomen verbeteren van de Gentsestraat gerekend mag worden op een rijkssubsidie van #7 7io van de totale kosten. Het is de bedoelng het werk in D.A.C.W.-verband te doen uit voeren. Voor de aansluiting van de bei de op de Oude Stadsweide gele gen woningen had de gemeente zich indertijd bereid verklaard (Advertentie) Als ik 's nachts iioest neem ik een lepel ABDIJSIROOP en 'Vj dan slaap ik rustig «tfv zonder een kuchje AKKEH smoor jaarlijks 160 te betalen aan de Waterleiding Mij. Thans is be richt ingekomen van de Water leiding Mij., dat beide aanslui tingen opgenomen zijn in de rijkssubsidieregelingen, zodat de gemeente ingaande 1 jan. 1959 geen bijdrage meer verschuldigd is. Het ligt in de bedoeling het be volkingsonderzoek dit jaar weer te doen plaats hebben. Z.h.s. be sloot de raad de betaling van de onderzoekkosten aan de Prov. Zeeuwse Vereniging ter bestrij ding der t.b.c. te garanderen. B. en W. deelden mee de be doeling te hebben het bruggetje dat toegang moet geven tot het sportvelden-complex in eigen be heer uit te voeren. Straatbelasting. Met enkele andere gemeenten in Zeeland was Biervliet de eni ge gemeente die nog geen straat belasting kende. Thans is het zo ver gekomen, dat aan instelling hiervan niet meer te ontkomen is, wil men ten minste het ver- zorgingspeil van de gemeente niet belangrijk verlagen De hef fing bestaat uit 6 o van de be lastbare opbrengst voor de ge bouwde en 3 van de onge bouwde eigendommen. De heer J. W. Verplanke vond het een onbillijke belasting. Hij was echter overtuigd dat het niet anders kan omdat men hier met de rug tegen de muur staat. Z.h.s. werd tot invoering van de- straat belasting besloten. De geraamde jaarlijkse opbrengst bedraagt rond 8000. Aan W. C. SturmWeeda werd op haar verzoek eervol ontslag als schoonmaakster van de open bare school A verleend ingaande 1 maart a.s. In de ontstane vaca ture werd benoemd P. Keuke- laarde Doelder. Op verzoek van de Commissie van Beheer van de Schoolartsen- dienst sprak de raad zich nog maals uit voor benoeming van een derde schoolarts. De heer K. Bos vroeg 1500 m2 grond gelegen aan de nieuwe pro vinciale weg, nabij de noordelijke uitvalsweg gelegen. B. en W. stel den voor hiervoor een bedrag van 5 per m- te berekenen. De Gulf Oil Comp. vroeg 1000 m2 grond eveneens gelegen langs deze pro vinciale weg, maar nabij de zui delijke uitvalsweg, ook bestemd voor de oprichting van een ben zinestation, voor welke grond B. en W. voorstelden 8 per m2 te rekenen, terwijl de Fa. Gebr. Ver- vaet 2000 m2 bouwgrond vroegen, gelegen langs de zuidelijke uit valsweg bestemd voor de stich ting van een garagebedrijf. De door B. en W. hiervoor voorge stelde prijs bèdroeg 3 per m2. De heer I. Michielsen zei eens in de notulen van de afgelopen jaren te hebben gesnuffeld en tot de ontdekking te zijn geko men, dat indertijd bij de grond- verkoop aan de fa. De O.ude en aan de heer P. Fladdet aanmer kelijk lagere grondprijzen in rekening zijn gebracht dan thans door B. en W. voor de verkoop van grond aan de fa. Vervaet wordt voorgesteld. Het is een nieuw te stichten bedrijf, aldus spreker, en hij vindt, dat het voor de ondernemers bij het be gin al moeilijk wordt gemaakt door de grondprijs, die driemaal hoger is dan de door hem gesig naleerde grondverkopen. Ook de grond voor de heer K. Bos, die als particulier een benzinepomp station wil exploiteren, is z.i. te duur. De grond voor Bos is nog niet bouwrijp, zodat bij de aan koopprijs nog een flink bedrag komt voor het bouwrijp maken. De Voorzitter zeide, dat de ver gelijking met de grondverkoop aan de heren De Oude en Plad- det hier niet opgaat. Plet is in geen geval vergelijkbare grond. Bovendien is sinds die tijd een aanmerkelijke wijziging gekomen in de grondprijzen. Voor wat be treft de prijs voor de benzine stations meende de voorzitter dat de gemeente nog vrij goedkoop is, want in andere gemeenten worden prijzen van 10 per m2 voor stichting van benzinesta tions als heel normaal be schouwd. De heer A. Dijk stelde, dat de gemeente steeds in het verleden ondernemingsgeest heeft trach ten te stimuleren, wat z.i. geleid heeft tot het verkopen van grond aan De Oude en Pladdet tegen een heel lage prijs. In dit licht bezien wordt zowel Bos als Ver vaet nog al zwaar belast. Hij pleitte voor vaststelling van een lagere prijs, omdat in eerste in stantie de grondverkoop aan Bos de verwachtingswaarde van de achterliggende grond niet bena deelt; ten tweede, dat de grond niet bouwrijp is en ten derde dat de gemeente tegenover Bos een zekere morele verplichting heeft. Immers door de aanleg van de zuidelijke uitvalsweg heeft het verkeer een andere route geno men en tegelijk heeft Bos door een sterk teruggelopen benzine verkoop als gevolg daarvan een stuk brood verloren. De voorzitter zei, dat het moei lijk is ook persoonlijke sentimen ten mee te laten spreken, z.i. zou dit tegenover de Gulfmaatschap- pij niet redelijk zijn. Nadat de agenda was afgewik keld ging men in besloten zitting met deze voor alle partijen wel heel moeilijke zaak verder. Weder in openbare zitting stel de de heer Michielsen voor, voor de grond aan Vervaet 2 per m2 te berekenen. Nadat de voorzitter de verga dering opnieuw had geschorst, beraadden B. en W. zich hierover in een afonderlijk vertrek. Weer terug in de raadszaal verklaarde de voorzitter dat B, en W., gezien de gevoerde discussies op hun voorstellen, zijn teruggekomen en de raad thans voorstellen voor Vervaet ƒ2,50 per m2 te bedingen en voor Bos, op grond van de aangevoerde zakelijke overwegingen, 4 per m2 voor te stellen, waarbij liet voorstel met betrekking tot de grond voor Gulf Oil op ƒ8 blijft gehand haafd. De heer Claes, die in de loop dar bespreking reeds had ver klaard het volledig met de voor stellen van B. en W. eens te zijn, zo ook de heer B. Ceelaert, spra ken hun teleurstelling er over uit, dat B. en W. „overstag" wa ren gegaan. De voorzitter ontkende dit per tinent, hij voelde dit niet aan als een overstag gaan, maar gezien de discussies zijn B. en W. tot een gewijzigd inzicht gekomen. Bo vendien is het voor het gemeen tebelang heel belangrijk een be sluit te kunnen nemen, waar de hele raad achter kan staan in plaats van een meerderheidsbe sluit door te drijven, dat onher roepelijk sentimenten wakker roept. Met algemene stemmen werd hierop het gewijzigde voorstel van B. en W. aangenomen. Verdere ag'enda. Tijdens de bespreking over het brandweermaterieel, waarover een ongunstig rapport was ver schenen, zei de heer Dijk er voor te voelen de brandweerauto te laten reviseren, waarmede een bedrag van 4400 is gemoeid. Hij zei, nu niet bepaald veel vertrou wen te hebben in rapporten van belanghebbende instanties, zoals de Brandweerinspectie toch is. Deze streeft naar een keurkorps met modern materiaal. Boven dien meende spreker, dat het hier meer een zaak is dat Hoofd plaat een nieuwe spuit heeft en ook Hoek er binnenkort één krijgt en nu Biervliet moeilijk achter kan blijven. Hij meende, dat men zich te veel verschuilt achter z.g. deskundigen en hier door de eigen verantwoordelijk heid afwentelt. De voorzitter zeide, geen des kundige te zijn en nu eenmaal verantwoord wenst te zijn door de adviezen van deskundigen op te volgen. Besloten werd tot aanschaffing van een nieuwe brandbluseen- heid over te gaan met nieuwe materialen. De kosten zijn ge raamd op ƒ25.000. De eer Dijk stemde tegen. De begroting 1959 werd gewij zigd. Zo werd de overboeking van de saldi-reserve weer onge daan gemaakt; dit kon wegens een aantal niet voorziene ver hoogde inkomsten. Op deze be grotingswijziging werd tevens rekening gehouden met de bouw van de nieuwe openbare lagere school te Driewegen, kosten ƒ35.090; de bouw van de nieuwe Chr. kleuterschool, totale kosten 50.000. Door deze begrotingswij ziging moest de post voor on voorzien, die ruim 3000 be droeg, teruggebracht worden tot ƒ1953,12. Het bedrag ex art. 103 zesde lid werd per leerling voor de R.K. bijzondere school bepaald op 44,56. Het bedrag van het voorschot is groot 3445,97. De tarieven voor het nieuwe badhuis werden vastgesteld, als mede een verordening op het ge bruik van het badhuis. Voor een volwassene is de prijs per bad 30 ct. en voor kinderen t/m 14 jaar 20 ct. Er zullen geen abonnemen ten worden verstrekt. Middel tegen mist op vliegvelden De president-directeur van de Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A., lord Douglas of Kirtle- side, schrijft in een artikel in het blad van de B.E.A. dat het misschien mogelijk zal zijn het vliegveld van Londen vrij te maken van mist door middel van een uit de tweede wereld oorlog daterende methode. Bij deze methode wordt uit een rij straalpijpen langs de rolbaan brandende benzine ge spoten. Het gevolg is dat de mist verdwijnt. De Britse luchtmacht neemt nu proeven met een nieuw type van dit apparaat, aldus Douglas' artikel. De B.E.A. heeft deze winter tengevolge van mist een schade geleden van naar schatting twee miljoen gulden zo meent Dou glas. Er moesten in drie maan den tijds 130 vluchten worden afgelast. o DINSDAG 24 FEBR. TERNEUZEN: Luxor-Theater, „Jacht op een scherpschutter". -Bethel, 7.30 uur. Evangelisa tie-samenkomst. AXEL: Hotel de Stadsherberg, 2 uur: publieke verkoping van een woonhuis met erf en tuin aan de Bankertstraat. WOENSDAG 25 F EER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Jacht op een scherp schutter". WOENSEAG 25 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.); 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gevar. progr.; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Ha- waiianmuz.; 13.00 Nws en ten toonstellingsagenda; 13.20 Amus. muz.; 13.50 Medische kron.; 14.00 Jeugdconc.; 14.45 Gram.; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 De kat van de stoel; 17.50 Regeringsuitzen ding; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Act.; 18.30 Lezing; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Caus.; 19.25 Va- ra-varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Promenade ork. en omroepk.; 20.50 Het scheids gerecht, hoorspel; 21.50 Lichte muziek; 22.20 Caus.; 22.35 Amus. muz.; 23.00 Nws; 23.15 Gr.; 23.50 Socialistisch nws in Esperanto. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Da vid Copperfield, hoorspel; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Kamerork. en koor; 12.37 Ned. Herv. kerkd.; 13.00 Nws; 13.15 Caus.; 13.20 Metropole ork.; 14.00 Gram.; 15.00 Jeugdconc.; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Vocaal ens.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Leger des Heils- muziek; 18.15 Caus.; 18.30 Piano recital; 18.45 Boekbespr; 19.00 Nws; 19.10 Harmonie-ork.; 19.30 Radiokrant; 19.55 Caus.; 20.00 Geestelijke liederen; 20.30 Lij- densmedidatie; 21.10 Gram.; 21.25 Klankbeeld; 21.50 Gram.; 21.55 Kamerork.; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws; 23.15 Zaalsport uitslagen; 23.20 Platennieuws. Televisieprogra man's. NED. TV.: 17.00 Journ. voor de jeugd; 17.10 Voor de jeugd; 20.00 Weekjournaal; 20.30 Filmdocu mentaire; 21.00 Een zomer lang, TV-spel. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gr.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen); 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.;' 16.15 Idem; 17.00 Nws; 17.10 Tenor en piano; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Volksliederen; 18.10 Lekenmoraal en -filosofie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Gram.; 20.00 Hoorspel; 21.05 Orkestconc.; 21.30 Grain.; 22.00 Nws: 22.15 Caus.; 22.25 Ethnische muz.; 22.55 Nws; 23.00 Voor de zeelieden. BELG. TV (VI.): 19.00 Religieus progr.; 19.30 Nws; 20.00 Van uit vinders en patenten; 20.35 C,ver- name van de Ned. TVEen zo mer lang, TV-spel; 22.35 Voordr.; 22.50 Nieuws. Veroordeling mishandeling in Russische gevangenis Een rechtbank in de West- Duitse stad Frankfort heeft de 42-jarige Withold von R.itke veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf wegens mishande ling van zeventien medegevan genen in een onder Russisch be heer staande gevangenis in Oost-Duitsland. In twee gevallen had de mis handeling de dood tengevolge. Behalve mishandeling van medegevangenen maakte Von Rutke zich schuldig aan het aan brengen van medegevangenen bij de Russen voor kleine in breuken op de ordevoorschrif ten in de gevangenis. Hij pleegde deze daden van 1947 tot 1949 in de gevangenis van Bautzen. De Russen hadden hem in 1946 ver oordeeld tot tien jaar gevange nisstraf wegens spionage voor de Duitsers tijdens de tweede wereldoorlog. Zij lieten hem in 1955 vrij- Tijdens de openbare terecht zitting zei een als getuige ge hoorde voormalige Oostduitse arts, dat er van 1946 tot 1949 16.700 gevangenen in de straf inrichting van Bautzen zijn over leden. Soekarno en zijn „geleide democratie" President Soekarno heeft in Djokjakarta verklaard dat hij als uitvloeisel van zijn plan voor „geleide democratie" 35 zetels in het parlement zal toewijzen aan de strijdkrachten. Het gaat hier om zetels die worden inge nomen door mensen die niet ge kozen worden. Soekarno maakte dit bekend nadat hem was mee gedeeld dat het kabinet besloten had terug te keren tot een be stuur bij presidentiëel decreet. Raket op hol Een raket van het type „Nike- Hercules" is een dezer dagen stuurloos geworden en op 70 meter van een boerderij in Nieuw Mexico ontploft. Zij had toen 25 kilometer afgelegd. Niemand werd gedeerd. Een militaire woordvoerder zei dat de raket ten van dit type eigenlijk moeten ontploffen zodra zij stuurloos worden. Dat was hier niet ge beurd. De „Nike-Hercules" is bestemd voor luchtafweer. Britten in paniek l^pifs de flegmatieke Britten kunnen in paniek raken. Dit is gebleken uit de nerveuze reacties op eèn televisiestuk, waarin mee gedeeld werd dat er een ruimte schip boven Londen was versche nen. Een huisvader belde woedend de politie op en eiste dat de uit zending gestaakt zou worden. Zijn vrouw verwacht nl. een baby en was hevig geschrokken door de „waarschuwing''. Dit was niet de enige reactie. De politie kreeg kort na elkaar verschillende telefoontjes van opgewonden mensen. Later kreeg een persbureau de volgende beschrijving van het ge val: „Het stuk begon onverwacht met de mededeling van de pre mier, dat er een ruimteschip bo ven Londen verschenen was dat op het punt stond om bommen te werpen. Onmiddellijk daarna ver scheen op het televisiescherm het beeld van een satelliet die roer loos boven Londen hing". Woordvoerders van de televi sie hebben later geschrokken kij kers hun verontschuldiging aan geboden. Het stuk was getiteld: „Voor dat de zon ondergaat". GRAANBEURS ROTTERDAM Officieuze noteringen per 100 kg.) Tarwe; rode 17 pet vocht per schip 3131,40, franco fa briek. Voedergranen alles af. Zo- mergerst praktisch zonder zaken naar kwaliteit ƒ24,50 ƒ25; Haver flauw onge punte op monster naar kwa liteit 22,50—23,50; Rogge doorsneekwaliteit 17 pet vocht 21,50 laten af noorden. Peulvruchten franco Rot terdam. Groene erwten boe- renschoon weinig vraag 30 50; Schokkers praktisch zonder zaken ƒ4576; Bruine bonen 80—104, boerenschoon. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Kléi-aardappelen 35 mm opw.: Eigenheimers ƒ14ƒ15,50; Bint je ƒ1719; Bevelanders ƒ15 15,50; Meerlanders 14,50 15. 40 mm opw. gewassen voor het binnenland. Voor de export van de kleigrond in twee ma ten gesorteerd: 35 mm opw.; Bintje 18,75. 40 mm opw. Bintje ƒ19,25; Furore ƒ16,50; Alpha geen vraag. Zand-aardappelen 35 mm op waarts: Noorderling ƒ11ƒ12; Libertas 1112. Voer-aardappelen 2,50-/ 4,25, prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden /ast- gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt van Rotter dam werden maandag in totaal 1808 stuks vee aangevoerd, zijnde 1123 vette koeien en 685 varkens. De notering was als volgt: Vette koeien 2,80 tot 3,42 en vcor varkens 1.82 tot 1,86. Ai- les per kilogram. Be aanvoer van vette koeien was groter, de handel echter lui, terwijl de prijs iets lager enkele prima's loven notering). De aan voer van de varkens was kleiner, de handel tamelijk en de prijs ruim prijshoudend (prima exem plaren boven notering). UITSLAGEN K.N.V.B. AFDELING ZEELAND EERSTE KLASSE A RoburIJzedijke 50; Vogel waardeNoormannen 1 3, SchoondijkeAardenburg 5 1; DomburgKoewacht 2 3. RES. EERSTE KLASSE Vlissingen 4—Clinge 2 8 1; Terneuzen 2Steen 2 60. TWEEDE KLASSE A Biervliet 2RCS 3 51Re- tranchement- Zuidzande 5 -5; Noormannen 2Zeeland Sport 4 02; Hoofdplaat-Philippine 4-0. DERDE KLASSE A Groede 2—Schoondijke 2 2 5; Jong AmbonWalcheren 3 2 -2. DERDE KLASSE C Sluiskil 2—Terneuzen 3 2- 1. De overige vastgestelde wed strijden werden afgelast. ZO IS DE STAND: RES. TWEEDE KLASSE B Vlissingen 3 Goes 2 Roosendaal 2 Hulst 2 Middelburg 3 Alliance 2 Hontenisse 2 Axel 2 Corn Boys 2 Goes 3 RCS 2 12 9 11 8 10 11 11 10 10 10 10 9 55—23 47— 9 32— 9 42—20 31—20 21—10 26—38 22—54 1444 6—32 1148 14 11 1 2 23 55—23 14 8 2 4 18 38—22 15 8 1 6 17 41—46 16 7 2 7 16 54—54 15 6 2 7 14 40—44 16 7 0 9 14 35—46 14 6 1 7 13 36—40 16 6 1 9 13 42—38 14 4 4 6 12 26—37 14 3 2 9 8 21—48 ONDERAFDELING ZEELAND Zaterdagcompetitie EERSTE KLASSE Rillandia Krabbend. Hoek Wemeld. Spui Yerseke 3 Kapelle VCK TWEEDE KLASSE B Wolfaartsd. 14 11 2 1 24 6418 MEVO 14 12 0 2 24 84—34 SVD 15 8 3 4 19 44—26 Kloetinge 14 9 0 5 18 5726 Kats 15 7 3 5 17 47^3 Zaamslag 13 5 2 6 12 4828 Driewegen 13 4 1 8 9 2444 Goes 5 13 3 1 9 7 3174 's H. H.kind. 13 1 2 10 2 15—66 Wissekerke 12 0 2 10 2 2681 's Heer Hendrikskinderen twee punten in mindering. DERDE KLASSE D AZW 2 11 10 1 0 19 67—20 Tern. B. 2 10 8 0 2 16 60—33 Hoek 2 10 5 0 5 10 38—28 Spui 2 11 4 1 6 9 30—30 AZW 3 11 4 1 6 9 28—34 Zaamslag 2 9 2 1 6 5 1627 Driewegen 210 1 0 9 2 1663 AZW 2 twee punten in minde ring. EERSTE KLASSE SpuiSerooskerke 81 In een koude regen, die het ver blijf op het veld voor de suppor ters verre van aangenaam maak te, bekampten 2 ploegen elkaar, die beide de winstpunten zeer goed konden gebruiken. Spui stond echter geen deling toe en eiste de volle buit. Niet minder dan 8 doelpunten scoorde Spui en als men het na de grote voor sprong niet al te mooi was gaan doen, was de score zeker nóg ho ger geweest. Internatonale waarden door eikaar iets iager De eerste beursdag van deze week bracht zeer weinig zaken. New York was, wegens vVashing- ton Birthday, gesloten. Meae hierdoor gaf de arbitrage er de voorkeur aan geen nieuwe posi ties aan te gaan. Ook het publiek liet vrijwel verstek gaan. De vas te slotkoersen uit New York van vrijdag j.l. hadden gistermiddag hoegenaamd geen invloed op de koersvorming van de aandelen op het Damrak. Kon. Olies lagen echter in New York een tikje la ger en dit was voor deze aande len in Amsterdam voldoende om circa 1,50 lager te noteren op een prijs van 168. De slotkoers van vrijdag j.l. was 169,50. De aandelen lagen tevens een gulden onder partiteit New York. Aande len Philips konden zich op 53314 gemakkelijk handhaven. De con verteerbare obligaties Philips la gen can puntje hoger op 243. In umlevers ging bitter weinig om en do koers van 46614 bleef vrij wel op het slotniveau van vrij dag j.i. AKU's hadden wat aan bod te verwerken en werden een ductal punten lager verhandeld. Aandelen KLM weiden circa een gulden hoger geadviseerd. De forse koersdaling van vrijdag j.l. voor deze aandelen was biijkoaar een misrekening. Ook in de scheepvaarthoek was het zeer rustig. Aandelen KNSM en Van Nievelt lagen gedrukt in de markt en verloren circa 3 pun ten. Holland-Amerika Lijn bleef goed prijshoudend en aandelen Nederland werden fractioneel la ger geadviseerd. Scheepvaart- unies ruin 1 pet. Van de leidende cultuurfondsen lagen certificaten Deli wederom vast iri de markt op vraag van publieke zijde. Het fonds lag ruim een gulden boven de vorige slotprijs. Amsterdam Rubb'crs gedrukt, ruim een punt lager, doch HVA's een punt be ter. Senembah's onveranderd. ,oo Staatsfondsen zeer kalm en voor het kortlopende papier aan de vaste kant. Aandelen Robeco werden een paar punten hoger geadviseerd. De eerste vernandeldag van claims Bataafsche Aanneming maatschappij bracht een advies- koers op de incourante markt van 300 per claim. Prolongatie 3 pet. Er vond gisteren geen nabeurs- handel en telefonisch avondeffec- tenverkeer plaats in verband met luiting Wallstreet wegens Wash ington Birthday. BEURSINDICES 19/2 20/2 23/2 Int. concerns 374.97 377.45 374.44 Industrie 182.73 183.17 183.01 hcheapvaart 143.47 144.34 143.26 Banken 147 ,S5 148.50 149.48 Ind. fondsen 117.74 118.20 117.56 Algemeen 258.70 26U.13 258.61 De thuisclub kwam dadelijk goed voor de dag en tapte uit een ander vaatje dan men de laatste tijd gewend was. Direct was Spui in de aanval en spoedig had ze door twee doelpunten, van De Feijter en Pijpelink, een 20 voorsprong. De bezoekers lieten zich ook niet onbetuigd en waag den zich zo nu en dan voor de veste van Bolleman. Een van de ze aanvallen leverde een hoek schop op en deze, door Louwerse scherp genomen, verdween recht in het Spui-doel (21). Hiermee hadden de bezoekers kennelijk hun kruit verschoten en moesten toezien dat Visser hun achter stand weer vergrootte tot 31. De wedstrijd werd steeds eenzij diger en nog vóór de rust was de stand door doelpunten van Visser (2X) en Pijpelink op 61 ge bracht. Tijdens de rust had de thuis club zich van droge shirts voor zien en kwam nu in het groen binnen de lijnen. Het vertoonde spel was niet veel zaaks meer. Men demonstreerde wel wat in dividuele staaltjes, maar daarmee passeert men een zwaar op de man spelende verdediging niet mee. Wegens haken van één der Spui-voorwaartsen binnen 't be ruchte gebied werd een straf schop toegestaan, maar ook deze kans om de voorsprong te ver groten, werd niet benut. Bare- man schoot de bal naast. Toen er nog 10 minuten te spelen waren schoot Pijpelink eindelijk raak (71) en even later passeerde de naar voren gekomen Bareman met een ver maar hard schot de te ver voor zijn doel staande kee per der bezoekers (81). STEMMING TWEEDE KAMER. De Burgemeester van Terneu zen brengt ter openbare kennis, dat op donderdag 13 maart 1959 van des morgens acht tot des na middags zeven uur de stemming ter verkiezing van de leden der Tweede Kamer van de Staien- Generaal zal plaats hebben. Hij herinnert aan de verplich ting, bedoeld in artikel I 9, der kieswet: Ieder, die volgens het kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede ta werken, is ver plicht zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden by het slembureau van het voor hem aangewezen stern- district. Voorts wijst hij op het bepaal de in artikel 128 van het wetboek van strafrecht: Hij die opzette lijk zich voor een ander uitge vende, aan een krachiens wette lijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Terneuzen, 20 februari 1959. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. Uitoefening kiesrecht door personen die in dienst betrekking zjjn. De Burgemeester der gemeente Terneuzen herinnert in verband met de aanstaande verkiezing van de leden der Tweede Kamer aan de onderstaande bepalingen der kieswet. 1. Volgens artikel I 10 der kies- wei is iedere werkgever ver plicht te zorgen, dat iedere werknemer, die bij hem in dienstbetrekking is en bevoegd aan de verkiezingen deel te nemen, voor zover deze niet buiten de tijd van zijn diensi- betrekking aan dc venuezing kan deelnemen, daartoe de ge- gelegenheid krijgt. Deze vei- plichting geldt niet len aan zien van de werknemers, die uit hooide van hun dienstbe trekking binnen ue voor >le stemming bepaalde tijd niet vertoeven in een gemeente, waar zij aan de stemming kun nen deelnemen, of in een aan grenzende gemeente, tenzy zij om aan de stemming deel te nemen niet meer clan gedu rende twee ach .e.etn volgende uren verhinderd „uilen zijn, hun arbeid te verrichten. 2. Volgens artikel I 11 der kies wet is iedere werkgever, die door personen v.u drieën twintig jaar en ouder arbeid doet verrichten in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dal in elk arbeidslo- kaai gedurende icn minste twee werkdagen vóór en op ac dag der stemming op z-cht- barc wijze is opgehangen u door oï namens hem onde - tekende lijst, waarop ten aan zien van de kiezers, aen wie de onder 1 bedoelde gelegen heid wordt gegeven aan de stemming deel te nemen, de tijd daarvan vermeld staat. 3. Op grond van artikel X 10 der kieswet wordt de werkgever die ae hierboven vermelde, verplichtingen niet nakomt, gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vijf-em- zCventig gulden. 4. Lijsten om op te hangen ia de arbeidslokalen, zijn verkrijg baar ter gemeentesecretarie. Terneuzen, 20 februari 1959. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3