Provinciaal nieuws Binnenlands nieuws De overeenkomst inzake Cyprus AXEL GROEDE. NIEUWVLIET. OOSTBURG. SLUISKIL. IJZENDIJKE DE RUSSISCHE STRIJDKRACHTEN DE GEHUURDE ECHTGENOOT KERKNIEUWS NIEUW-GUINEA EN DE AUSTRALISCHE DEFENSIE DENEMARKEN TEGEN AANSLUITING BIJ EUROMARKT Gemeente ABD1JS11 Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het examen semi-arts de heer J. Lansen, al hier. Vogelbeschermiiigswacht Oost Zeeuws-Vlaanderen. Nadat reeds op verschillende plaatsen in Oost Zeeuws-Vlaande ren propagandabijeenkomsten zijn gehouden, is thans ook Axel aan de beurt om in de gelegen- hed te worden gesteld kennis te maken met de Vogelbescher- mingswacht Oost Zeeuws-Vlaan- deren. Er zal n.l. vrijdag 'n film avond worden gehouden in de „Stadsherberg" alhier. Het is een vereniging die nog geen drie jaar bestaat, maar toch al veel werk heeft verricht. Een werk dat ook voor onze omgeving en voor elke natuurliefhebber van groot belang is. Zij stelt zich n.l. tot doel de bescheming van de in de natuur levende vogel soorten, en zo mogelijk de uit breiding er van. Daar van ons gewest nog niet zo heel veel bekend was over het voorkomen en/of broeden van be paalde vogelsoorten, is geduren de de laatste jaren door enkele leden van dezer wacht veel tijd be steed aan het opsporen en onder kennen van de in Oost Zeeuws- baanderen levende vogelsoorten. Dit onderzoek heeft al veel ver lassende resultaten opgeleverd. Voor wat het aantal voorkomen de soorten betreft behoort Zeeuws-Vlaanderen stellig tot de rijke vogelgebieden van geheel ons land en ons buurland België. Vandaar dat tot het waarnemen van deze vogels ons gebied meer en meer door ornithologen en vogelvrienden wordt bezocht. Deze vogelrijkdom heeft ons gewest stellig te danken aan haar iigging aan de Schelde met zijn op sommige plaatsen brede schorren en slikken (een rijk voedselgebied voor hier verblij vende doch ook voor de in grote aantallen doortrekkende vogels), aan zijn hier en daar voorkomen de grote laagliggende weiden en stukken bouwland en niet te ver geten zijn groot aantal kreken, kreekjes en vlieten. Dit betreft dan voornamelijk watervogels als ganzen, eenden, steltlopers, plu vieren, meeuwen en sterns. Alleen al op en aan de Axelse Kreek kan een enigszins ge oefend waarnemer tientalen soor ten vogels ontdekken en er zijn meer plaatsen op Axels grondge bied waar veel te genieten valt. Maar... men moet de natuur in trekken met een open oog en oor, de enige moeite V) die U er zelf voor moet doen en de rest geeft de natuur U, voor niets! Men behoeft niet alleen de wa terkant op te zoeken; ook in het Axelse bos is een rijke variatie van vogensoorten waar te nemen. iSn kijk maar eens om U heen waar U woont, om uw huis, in een grote tuin of rondom een boerderij. Ais U het vogelleven om U heen gedurende enige tijd met interesse volgt, zult U ver steld staan over hetgeen U niet reeds eerder hebt opgemerkt. Verder heeft het bestuur ook oog gehad voor de daadwerkelijke vogelbescherming. Reeds zes ter reinen in Oost Zeeuws-Vlaande ren (bouw-, weiland en water) werden, vorig jaar met mede werking van grondeigenaren en pachters onder de hoede van de Vogelwacht gesteld omdat ze van belang waren als broedgebieden voor verschillende vogelsoorten. Voorheen werden daar vaak nes ten verstoord door de jeugd en door eierrapers (soms van zeld- same vogelsoorten). Hieraan kor; nu een einde worden ge maakt. Op één van deze terreinen kon zelfs worden nagegaan dat sedertdien het aantal broedge- vallen van een bepaalde vogel soort verdubbelde. Ook in incidentele gevallen tracht het bestuur verstoring van nesten te voorkomen. Ook te Axel werd eens een grote kolonie oeverzwaluwen meer dan 60 nes ten) bedreigd door zandafgravin- gen. Onderhandelingen met de bevoegde personen had tot resul taat dat deze kolonie in goede mist het broedseizoen kon door maken en haar jongen grootbren gen. Voorts is in 1958 een begin gemaakt met het tellen van nes sen van boeren- en huiszwaluw am na te kunnen gaan wat de reden van de sterke achteruit gang van deze soorten is. Deze telling zal voorlopig elk jaar ge schieden. Verder verstrekt de Vogel wacht nachtkastjes, waarvan er reeds enkele honderden in Oost Zeeuws-Vlaanderen zijn geplaatst met vaak verrassend resultaat. Te Hulst b.v. waren er het eerste jaar reeds van de 40 opgehangen nachtkastjes ongeveer 35 bezet door mezen en andere kleine vogelsoorten. Dat al dit werk ook wordt ge waardeerd door officiële instan ties wordt wel bewezen door het feit, dat door de provincie Zee land en verschillende gemeenten reeds subsidies werden toege zegd; en als U het vorenstaande iebl gelezen kan het haast niet anders of U zult het bestuur, dat zelf alles belangeloos doet (en ■waarvan het secretariaat is ge vestigd te Terneuzen, Jacob Cats- 3traat 23), graag in haar mooie werk willen steunen door haar op enigerlei wijze uw medewer king te verlenen. Ook U kunt medewerken aan het behoud van onze vogelstand in Oost Zeeuws-Vlaanderen en zo mogelijk aan de uitbreiding er van; dat is het omschreven doel van deze of laten wij liever zeggen onze vogelwacht. Installatie Padvinders. Zaterdagmiddag om half drie vond de officiële installatie plaats van de nieuw opgerichte padvin- dersgroep te Groede door oubaas P. J. van der Goes uit Terneu zen met de overhandiging van de diploma's en een vlag voor de groep. Bij de installatie waren naast de districtscommandant voor het gewest Zeeuws-Vlaanderen nog aanwezig de assistente van de districtscommissaris voor de wel pen mej. C. de Vries uit Terneu zen en de districtscommissaris voor de verkenners Ds. S. A. Vis uit Aardenburg en burgemeester J. C. Everaars. In de plaatselijke commissie voor het toezicht werd zitting ge nomen door Ds. M. de Jong uit Groede en de heren J. de Feijter en L. Tack. De padvinderij van Groede heeft de naam gekregen van Jacob Catsgroep en telt mo menteel twaalf verkenners onder leiding van hopman Ds. J. Hap pee en de beide vaandrigs Visser en Kranenburg. De twaalf ver kenners werden gesplitst in een groep onder de naam „De Meeu wen" en een groep onder de naam „De Herten". Na de installatie sprak de bur gemeester nog een woord van dank tot oubaas Van der Goes en de medewerkers voor het oprich ten van deze padvindersgroep, die op zijn volle medewerking kan rekenen. Na afloop van de installatie werden onder leiding van vaan drig Kranenburg in een gezellig samenzijn enkele spelletjes ge daan. Volksonderwijs. Vrijdag en zaterdag hielden de leerlingen van de openbare lage re school in de Stadsherberg al hier een goed geslaagde uitvoe ring De uitvoering op vrijdag stond in het teken van de Ouder avond terwijl de uitvoering van zaterdagavond gehouden werd voor de leden van Volkson derwijs. Voor beide avonden be stond een zeer goede belangstel ling. De voorzitter van de ouder commissie, de heer A. Roosen daal, en het hoofd van de open bare lagere school, de heer J. Rijckborst. openden deze avonden met een woord van welkom tot de aanwezigen. Het gehele uit gebreide programma was ver meld in het speciaal uitgegeven Radio- en Televisieblad „Kukel" van de openbare Johan Willem Friso-school en werd steeds aangekondigd door omroeper Willem Kukel. Als slot van de avond werd door de oudere leerlingen opge voerd het sprookje Sneeuwwitje, aan welke opvoering veel zorg was besteed, zodat allen een ge notvolle avond doorbrachten. Vergadering P. v. d. A. Het district West Zeeuws- Vlaanderen van de Partij van de Arbeid hield te Oostburg in ho tel „De Eenhoorn" haar jaarver gadering onder leiding van de heer J. Leenhouts. Na goedkeuring van de jaar verslagen werden de bestaande vacatures in het bestuur aange vuld. Voorzitter van het district werd de heer G. J. van Oorschot te Sluis, wnd. secr. A. Goedege- buur uit Zuidzande, terwijl ge kozen werden in het districtbe- stuur mevr. J. Adriaanse—de Neef uit Cadzand, J. Vergouwe uit Breskens en J. Strijbos uit Oostburg. i De heer A. J. Berenpas, ge westelijk secr. besprak de ver- kiezingsactie in de provincie waarop een uitgebreide discussie volgde. „Kunst en Ontspanning" be sluit het winterseizoen. Ter afsluiting van het winter seizoen heeft de biljartclub „Kunst en Ontspanning" haar le den een gezellige avond in het clublokaal hotel „De Kroon" aan geboden. Hpt besfutfr verenigde eerst de leden aan een door mevr. Stock man keurig verzorgde warme maaltijd na afloop waarvan on derlinge gezelschapsspelen plaats vonden en menig lid een aardig prijsje in de wacht sleepte. Door het genoeglijk samenzijn was het middernachtelijk slui tingsuur veel te vlug aangebro ken en zo keerden allen hoogst voldaan over deze avond huis waarts. Jaarvergadering V.V-V. In het verenigingslokaal hotel „De Vier emmers" werd de jaar vergadering van de plaatselijke V.V.V. gehouden. Onder de aan wezigen bevonden zich de bur gemeester en de heer J. Oskamp, directeur van de Prov. V.V.V. De voorzitter, de heer P. Re- tèl, heette allen van harte wel kom waarna het jaarverslag van de secretaris volgde. Uit het financieel overzicht van de pen ningmeester bleek dat de inkom sten hadden bedragen ƒ6956,61, uitgaven 6610,63, goed slot 345,98. De aftredende voorzitter, de heer P. Retèl, en de penningmees ter, de heer M. Wijffels, stelden zich niet meer herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de he- renl. Verkruijsse en J. de Does. Om 't vele werk beter te kunnen verdelen werd het bestuur uit gebreid tot 9 personen, waar voor tot bestuurslid werden ge kozen de heren M. de Rocker en A. Dikkenberg. De heer Oskamp nam hierna het woord en wees er op dat IJzendijke tot de actieve vereni gingen behoorde, hij hoopte, nu de vereniging twee zeer actieve bestuursleden gaat verliezen, de vereniging toch dezelfde activi teit zal blijven ontwikkelen. Van de rondvraag werd een zeer druk gebruik gemaakt. De Russische plaatsvervangen de minister van Defensie, maar schalk Rokossowski heeft maan dag ter gelegenheid van de 41ste verjaardag van het Sowjet-leger en -vloot gezegd dat de Russische strijdkrachten tussen 1955 en januari van dit jaar met 2.140.000 man zijn ingekrompen, zo meldt radio-Moskou. De Sowjet-Unie heeft, aldus maarschalk Rokossowski, nooit een ander land aangevallen en „is niet van plan dat te doen". BROMFIETSER DOOR TREIN GEGREPEN Om ruim half twee gister middag is een bromfietser op de onbewaakte overweg tussen Nieuw Amsterdam en Coevor- den door de passerende trein Zwolle--Emmen gegrepen en op slag gedood. De trein had 17 minuten ver- traigng. Het slachtoffer is de 66-jari ge heer J. van den Broek uit Schoonebeek. Waarschijnlijk heeft de here V. d. B. niet uit gekeken bij het oversteken van ae spoorbaan. OVERVALLER SCHOOT JONGEN IN DE ARM „Je geld of je leven", snauw de een onbekende man gister nacht in de Reguliersdwarsstraat tegen de 18-jarige Amsterdamse betonvlechter H. P. Huisman en hij hief daarbij dreigend een pistool. Het bleef niet bij deze bedreiging, want toen Huisman van zich afbeet met de opmer king „Je krijgt niets" vuurde de overvaller een schot af. De ko gel trof de betonvlechter in de rechterarm. In het Binnengast huis werd deze verwijderd. De dader, naar schatting 30 jaar oud, donker haar, gekleed in een lichte regenjas, vermoedelijk enigszins mank, sprong op zijn fiets en verdween. INBRAAK EN DIEFSTALLEN In de nacht van zaterdag op I zondag is in het Verenigingsge- j schóuwd. Volgens'vader en moe- bouw van de Gereformeerde i der was hel ventje moeilijk zin- Kerk, gelegen aan de Rustenbur- delijk te kiijgen, zodat zij meen- gerweg te Oldenbroek, een in- den het kind een straffere opvoe- braak gepleegd. Toen de koster ding te moeten geven. In het be- van de kerk, de heer Blauw, zon- j gin bestond aeze in het geven dagmorgen om vijf uur bij de van flnkere klappen en toen dit kerk kwam om de centrale ver- volgens hen met hielp, namen zij de weg een fiets was ontvreemd van een Groene Kruisverpleeg- ster. Ook de heer J. H. Wolf in het dorp miste een rijwiel De eerste fiets werd later op de dag teruggevonden nabij een garage, de tweede kon bij Zwolle worden opgespoord. Een derde rijwiel, dat vermist werd bij een café, bleef spoorloos. Bij de kerk werden handschoe nen gevonden afkomstig uit de fietstas van de wijkverpleegster. Deze handschoenen zijn waar schijnlijk door de inbrekers ge bruikt. Door het verbreken van een valraam hadden zij zich toe gang verschaft tot het wijkge- bouw. Voorts blijkt ingebroken ta zijn bij een kapper te Oldebroek, die een bedrag van 1700 mist. Waarschijnlijk zijn dc dieven za terdagavond de woning binnen geslopen. ERNSTIG GEVAL VAN KINDERMISHANDELING TE ROTTERDAM. De 28-jarige fabrieksarbeider W. J. F. en zijn 23-jarige vrouw uit de Oostervantstraat te Rotter dam zijn voor de officier van Ju- sutie geleid, omdat zij een van hun twee kinderen, de driejarige Wimpie, ernstig mishandeld zou den hebben. net echtpaar heeft een baby van anderhalf jaar, die normaal verzorgd weru, en Vvimpie, een stielkind van de man, die blijk baar als ongewenst werd ue- krassere maatregelen. Om de beurt gingen ze het ventje te lijf met de steel van een schop, een kachelpook, een van een metalen gesp voorziene broekriem en ten- slotte met wat zij een „stokje De Britse regering heeft maandag in een witboek bijzon derheden gepubliceerd over de donderdag jl., na besprekingen tussen afvaardigingen van Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije en der Griekse en Turkse Cyprioten, te Londen bereikte overeenkomst, waarbij besloten werd tot de instelling van een onafhankelijke repu bliek Cyprus. De voornaamste punten zijn: 1. Er wordt, binnen drie maan den na de ondertekening van de noodzakelijke verdragen, een onafhankelijke republiek Cyprus in het leven geroepen. 2. Groot-Brittanië, Grieken land, Turkije en de republiek Cyprus zullen een verdrag slui ten, waarin de onafhankelijk heid, de onschendbaarheid van het gebied en de grondwet van de nieuwe staat zullen worden gewaarborgd. 3. Griekenland, Turkije en de Cyprische republiek zullen een militair bondgenootschapsver drag sluiten. 4. Elke gehele of gedeeltelijke unie van Cyprus met een ander land is verboden, evenals een „gedeelte onafhankelijkheid" van het eiland (d.w.z. het verde len van Cyprus in een Griekse en een Turkse staat). 5. De Cyprische republiek zal in alle overeenkomsten met Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije, ongeacht de aard hiervan, als meest begunstige natie worden behandeld. Dit zal echter niet slaan op overeenkomsten, die Groot- Brittannië en Cyprus zullen slui ten met betrekking tot bases, die Engeland zal krijgen en militaire voorkeursregelingen, die voor dit land zullen gelden. Groot-Brittannië zal zijn soeve reiniteit over Cyprus „zo spoedig mogelijk" aan de nieuwe repu bliek overdragen. Een datum is hiervoor niet genoemd, doch men verwacht dat de nieuwe staat over ongeveer een jaar gegrond vest zal zijn. In de overeenkomst zijn 27 punten genoemd, die de voor naamste bepalingen zullen wor den in de nieuwe Cyprische grondwet. Ook deze punten zul len door Groot-Brittannië, Grie kenland en Turkije worden ge waarborgd. De voornaamste zijn 1. Cyprus krijgt een Griekse president en een Turkse vice-pre sident, die beide voor vijf jaar door de Grieks-Cyprische en Turks-Cyprische gemeenschap pen zullen worden gekozen. 2. Er zijn twee officiële talen, namelijk Grieks en Turks. 3. Er komt een „neutrale vlag" die de president en de vice-presi dent tezamen zullen ontwerpen. 4. De uitvoerende macht komt bij de president en de vice-presi dent te berusten. 5. De ministerraad zal uit tien leden, namelijk zeven Grieken en drie Turken, bestaan. Onder bepaalde omstandig heden zullen de president en de vice-president het recht van veto kunnen uitoefenen. 6. De leden der Griekse en Turkse gemeenschappen op Cy prus zullen in algemene verkie zingen een volksvertegenwoordi ging kiezen, wier leden voor vijf jaar zitting zullen hebben. Zeven tiende der afgevaardigden zullen Grieken zijn en de overige dertig procent Turken. Groot Brittannië krijgt op twee plaatsen militaire bases. Voor deze en het omringende gebied blijft het Britse gezag onvermin derd van kracht. De grenzen dezer gebieden lopen door met name genoemde dorpen. Griekenland, Turkije en de Cy- piisehe republiek zullen afdoen de waarborgen geven voor een ongestoord gebruik van de bases door Engeland. Dit laatste land zal met Griekenland, Turkije en de Cyprische republiek samen werken bij de verdediging van het eiland. ZOON MAAKTE SPAARGELD VAN OUDERS OP De politie heeft de 18-jarige autospuiter J. R. aangehouden, die van november tot half febr. ƒ2700 aan spaargeld van zijn ouders heeft opgemaakt. Hij heeft dit geld aan uitgaan be steed. warming te verzorgen, ontdekte hij, dat „ongenode gasten" zich toegang tot het verenigingsge bouw hadden verschaft. De rijkspolitie, door de koster gewaarschuwd, stelde een on derzoek in. Daarbij bleek dat een noemden. bedrag van circa 300 (collecte-) Dit laatste „hulpmiddel" was gelden en kasgeld van jeugdver- een stoelleuning van zestig cen- enigingen was verdwenen. timeter met scherpe zijkanten. Inmmidels werd ook gemeld,1 Als naar hun mening de tijd daar- dat uit een schuurtje van het j voor rijp was, sloegen ze Wimpie Groene Kruisgebouw aan dezelf- daarmee. Het gevolg was, dat het knaapje van onder tot boven on der de blauwe plekken, bloeduit stortingen en kneuzingen zat. Zijn linkerbeentje en linkerarmpje waren gebroken en liet linkeroor tje gehavend. Het gezicht zat vol bloedige krabbels en blauwe plek ken. Kort vóór hun arrestatie pasten vader en moeder een nieu Tocht dwars door Midden-Amerika. Dc Zweedse wiskundige, de 23- jarige Briger Lovgren heeft ver klaard dat hij de eerste is ge weest die met succes de tochtwe taktiek toe. Omdat hel kind erg bang was voor water, hielden zij het met hoofd onder de open staande waterkraan. Dit ernstige geval van kinder- mishandelng kwam uit, toen een familjelid met zijn vrouw op be zoek waren. Een inwonende man, die van het toilet gebruik wilde maken, kon er niet terecht, om dat het ventje er reeds uren ver bleef. Toen het familielid eens een kijkje ging nemen trof hij daar Wimpie aan in een erbar melijke toestand. De politie werd meteen gewaarschuwd en het echtpaar werd gearresteerd. Wimpie werd in het ziekenhuis Bergweg opgenomen. Hij is nu vriendelijk tegen iedereen. Hij eet als een uitgehongerde wolf, maar vraagt nooit naar vader of moeder. Gebleken is, dat het ventje helemaal niet onzindelijk is. Bij het onderzoek is de indruk gewekt, dat niet onzindelijkheid het motief was. doch dat de ouders door andere drijfveren werden bewogen. Reeds in 1957 heeft de man zich tegenover een collega uitgelaten, dat hij Wim pie, toen twee jaar oud, wel kwijt wilde. Hij vertelde erbij, dat hij hem sloeg en aan een stoel vast bond. Dit zou volgens de politie kunnen wijzen op voorbedachte rade, misschien zelfs, gezien wat later gebeurd is, op een poging het kind uit de weg te ruimen. heeft gemaakt van Costa Rica naar Panama, dwars door cen- traal-Amerika, zo is door de Cor- nell-universiteit in Ithaca meege deeld. Melville Cummings, secretaris van de vereniging van ontdek kingsreizigers, verklaarde in New York, dat Briger Lovgren onge twijfeld de eerste is geweest die deze tocht over land heeft vol bracht, zo diens verklaringen juist zijn. Lovgren heeft inmiddels iets losgelaten over de tocht die hij helemaal alleen heeft volbracht. „Ik ben door een rimboe ge trokken, die onvoorstelbaar dicht begroeid was. Het leek wel een muur en je kon je arm soms niet tussen de lianen en doornige planten heen krijgen", aldus Lov gren. „Ik heb talrijke rivieren door waad en ben vele keren tot aan mijn middel in de modder blijven steken. Het kostte mij soms een uur om circa 40 meter verder te komen". Lovgren, die de tocht per mo torfiets heeft gemaakt, verklaar de dat hij soms tot aan het stuur in de kleverige roodachtige mod der vastzat. Eén keer moesten er drie indianen aan te pas komen om hem uit de modder te krijgen. „Zonder de hulp van deze men sen had ik het nooit gehaald", al dus Lovgren. door LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertaling: W. FICKLUGTEN NED. HERVORMDE KERK Door de heer Joh. Brezet, vica ris te Terneuzen is het beroep naar Nieuwvliet aangenomen. Nieuw-Guinea is niet meer van vitaal belang voor de veiligheid van Australië, aldus betoogde het Australische parlementslid W. C. Wentworth zondagavond in een vraaggesprek voor de televisie. Hij zeide dit naar aanleiding van de Australische verzekering aan Indonesië, dat Australië zich niet meer zal verzetten tegen een vreedzame regeling tussen Ne derland en Indonesië over dc toe komst van Westelijk Nieuw-Gui nea. Wentworth verklaarde, dat nieuwe wapens de theorieën over de mogelijkheden van een aanval hebben doen verouderen. Voorts is de machtsverhouding gewij zigd. Het is thans belangrijk voor Australië de juiste politek in het gebied van'Nieuw-Guinea te voe ren, zeide hij. „Wij moeten aan sluiten bij de internationale opi nie, want anders krijgen wij geen steun bij onze daden". Hij voegde hier aan toe: „Wij hebben niet de kracht om ons standpunt eenzij dig door te voeren. Op z'n zachtst gezegd: de defensie van Australië is niet erg krachtig". 2) Nadrukverboden „Haar echtgenoot!" Wat kwa men die woorden haar vreemd voor! Was het wel in de haak, dat die Erik zij kende hem immers pas anderhalve maand nu haar heer en meester was geworden bij de gratie van twee handtekenin gen op gezegeld papier? Na de wederzijdse kennisma king in de eetzaal van een aan de Alpinisten-Club toebehorend chalet vielen zij op slag in el- kaars smaak. Met welgevallen had Estrella de grote, slanke, elegante jongeman opgenomen, die aan haar was voorgesteld 1 onder de naam Baron von Scholer, afstammeling van een zeer oud Oostenrijks geslacht. Van zijn kant leek hij sterk on der de bekoring geraakt te zijn van de schoonheid en gratie van het jongemeisje. Zij wer den onafscheidelijke kamera den. Tijdens de uitstapjes, die zij samen maakten, wisselden zij onder veel gelach wederzijds hun denkbeelden en opvattin gen uit en Erik betoonde zich dan een ideaal metgezel. Zijn gesprekken en zijn uitleg waren steeds een waar, telkens her nieuwd genoegen voor haar en bezielden alle plaatsen, waar zij samen heengingen. Estrella kon zich niet herinne ren maar wat deed die bij komstigheid er ook toe? wie van beiden het eerst het veel betekenend voorstel had opge worpen „Laten wij samen trou wen En ze waren getrouwd Alles was werkelijk uiterst vlot en gemakkelijk gegaan voor zo'n geweldig gewichtige ge beurtenis. Erik had alles gere geld. Wel waren nog niet alle formaliteiten afgehandeld. Hun burgelijk huwelijk, dat een uur van te voren in het gemeente huis van het mooie bergdorp was voltrokken, moest nog officieel bekrachtigd worden aan de Spaanse Ambassade te Brussel en dadelijk na hun aankomst aangevuld worden door de ker kelijke inzegening in tegenwoor digheid van haar peetvader en zelfs Julio, indien deze er in toestemde, als getuige op te tre den. Erik was katholiek; Estrel la eveneens. Zij beschouwde zich dus pas als gehuwd, nadat een priester de plechtigheid had gezegend. De vorige dag had Erik haar een ring cadeau gegeven en ge zegd: Die moet je aan je vinger schuiven, nadat wij in het re gister van de Burgelijke Stand onze huwelijksakte ondertekend hebben, lieveling. Dan weet iedereen, dat je van mij bent.. En een uur geleden had zij dat nu gedaanUit het gemeen tehuis waren zij rechtstreeks naar het station gegaan, want zij wilden de sneltrein naar Brussel nemen. Nog even had ze tijd gehad om de beide tele grammen te verzenden, terwijl r.rik haar zes grote koffers liet inschrijven en haar beide klei ne hondjes een goed plaatsje bezorgde. Het viel niet mee, zon der haar kamenier te reizen. Tien dagen te voren toen zij er nog volstrekt niet over dacht om te gaan trouwen en nog an dere reisplannen op het oog had had zij het meisje vast vooruit gestuurd naar St. Mo- ritz om daar allerlei te regelen en er op haar te wachten. Nu was Erik wel genoodzaakt, zich met alle werkjes te belasten zo al.. het verzenden van de kof fers en het zorgen voor plaats- kaarten, wat anders altijd Carlota's werk was. Estrella deed de deur van het kleine kleedkamertje open en ging daar doorheen naar het aangrenzende slaap-comparti- ment, dat zij eveneens vooruit had gereserveerd. Zij reisde al tijd zo luxueus mogelijk en gaf bij handenvol het geld uit, dat haar pleegvader haar gul ver strekte. Waarvoor anders ver diende hij miljoen en miljoenen met het fabriceren van synte- tisch beton dan om het door haar te laten uitgeven?Niet temin verafschuwde Estrella met een volslagen gemis aan logica het beton, dat haar zo veel weelde verschafte, omdat haar peet, Don Nicolas Mendo- za, in de zakenwereld bekend stond als„de Betonkoning''. Hijzelf daarentegen was trots op die benaming. Zij echter al lerminstNooit kon zij zonder opnieuw boos te wor den terugdenken aan een keer, toen zij nog heel jong was, dat haar portret in een week blad had gestaan met het kren kende onderschrift„Het Prin sesje van het Syntetisch Beton". Van toen af aan had zij een hartgrondige hekel aan journa listen. Nooit had zij een inter view toegestaan of een foto laten nemen ondanks de nim mer aflatende smeekbeden van grote uitgeversmaatschappijen ubüeiteitsbureaux. Wéér liet de locomotief een doordringend gefluit horen en een veelbetekenend gehijg van de machine drong tot haar door. ErikWaar kon hij toch zijn? Estrella holde naar de gang en liet het raampje zakken om het gehele perron te kunnen overzien. In het kleine station netje heerste enorm veel drukte. 1 Veer de wagons verdrongen zich dagjesmensen in bergtenue met rki's op hun schouders. Stoere dorpelingen liepen heen en weer om luidkeels kun koop waar, de plaatselijke produkten, aan te prijzen. In volle vaart denderde een trein uit de te genovergestelde richting onder de stationskap door. (Wordt vervolgd). SMOKKELAUTO ONTDF.Kf De inspecteur van invoerrect I ten en accijnsen te Venlo he^' zaterdag in samenwerking m,„ ambtenaren van deze dienst w met de rijkspolitie een goed,, slag geslagen te Baarlo, D^, stond een Belgische vrachtatit I bij de vrachtrijder C. lading 0,1 te nemen. De auto werd aan «-1 grondig onderzoek onderworp,-1 en bleek een geheime bergplaatf in de vorm van een aubbelL vloer te hebben. Uit deze tusserl ruimte werd in totaal 1800 kil l roomboter te voorschijn gehaafc 1 die kennelijk voor smokkel nat I België was bestemd. Tegen <jJ Belgische chauffeur werd pnx*J verbaal opgemaakt, evenals te gen diens helper, S. uit Keg*, die aanvankelijk op de vlucht was geslagen, maar na eer I waarschuwingsschot tot bezir,. I ning was gekomen. De auto eol de smokkelwaar werden in be| slag genomen. BOERDERIJ AFGEBRANB In de buurtschap 't Vlot ondeJ Eist is maandagmiddag een hoT stede, bewoond door het gezirl B. Jansen, geheel afgebrand. De| brand, die door onbekende oor.l zaak omstreeks half twee is ont. staan in het boerderijgedeelte greep zo snel om zich heen, da l vier koeien niet meer gered kon.l den worden. Een zevental var-l kens wist men met grote moeiï'l uit de hokken te halen. Persoon! lijke ongelukken deden zich icj voor. De eigenaar had het g</ heel slechts laag verzekerd. VLIEGTUIG OP AUTOVVBK.l GELAND Tussen Leiden en Ypenbure'J op de nieuwe weg Amsterdam Rotterdam is een Piper Cupl verkenningsvliegtuig van d?l luchtmacht geland. Het vlieg. I tuigje, dat geen radio aan boorc I heeft, is door de mist overvallen! en heeft ter plaatse een vootl zorglanding gemaakt. Voor del landing had de piloot met ge-1 baren aan een arbeider op weg beduid, dat hij ging landen I Nadat deze arbeider het verkeer had stilgelegd, zette de pilool I sergeant-vlieger Ensink, het toe-1 stel keurig aan de grond. BRAND TE GOUDA Maandagmorgen zijn aan de| Turfsingel te Gouda een woon huis en de bovenverdieping van I een ander woonhuis in vlammen opgegaan. De brand werd ontdekt door de I bewoner van het afgebrande I pand, de 36-jarige S- de Wit, die omstreeks tien uur vlammen uit zijn woning zag komen. Ilij kwam toen juist van de Goudse melkindustrie waar hij werkte en die schuin tegenover zijn wo ning ligt. Zijn vrouw en twee kinderen, een meisje van vijf en een van drie jaar. waren niet thuis. In een minimum van tijd sloe gen de vlammen hoog boven bet dak uit. De brandweer, die sp<* dig ter plaatse was, bestreed het vuur met een nevel- en een mo torspuit. Het vuur leverde groot gevaar op voor de fabriek van de Goudse melkindustrie, doch deze kon behouden blijven. Een woning naast die van de familie De Wit, bewoond door de 65- jarige heer T. van Leeuwen en diens 75-jarige echtgenote brandde van boven geheel uit. De hier opgeslagen boekbinders- en andere materialen, benodigd I voor de boekbinderij van de heer Van Leeuwen, gingen verloren. Omstreeks elf uur had de Goudse brandweer het vuur be- I dwongen. Beide gezinnen zijn tegen brand verzekerd. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. HETERDAAD De Groninger politie heeft I zondagavond twee jeugdige in- brekers van zestien jaar, afkom stig uit Groningen, op heterdaad I betrapt bij een inbraak in een woning aan de Oosterweg te Groningen. Tijdens afwezigheid van de be woners waren de jongens via een keukendeur de woning bin nengedrongen. Buurtbewoner? zagen hen het huis binnengaan en waarschuwden de politie Toen deze arriveerde, was een jongen op de binnenplaats, de andere bevond zich in de keuken Ze hadden de zakken vol snoep goed en uit een geldkistje had den ze een klein bedrag aan geld buit gemaakt. Verder tvas de woning overhoop gehaald. Pt jongens zijn ingesloten. Tijdens een debat in het Deense parlement over Euro- marktvraagstukken heeft he Deense minister van Buiten landse Zaken, Jens Otto Krap. verklaard dat de regering be zwaar heeft tegen het aanvra gen door Denemarken op <h! tijdstip om aansluiting bij Qe zes", zoals door de liberale landbouwers )-partij was aan bevolen. Zodra Engeland zich bij Euromarkt mocht aansluit# zou Denemarken de volgen® dag met veel minder aarzelin kunnen volgen. Er zijn andere mogelijkheden voor Denemarken dan „dezes zo het von als en glijl I Gemeente staat nog Gedwongen G. S. kunnen zich me nancicel beleid, dat zie spiegelt in de begroting verenigen. Hoewel de administratief in de pun zorgd is, aidus G. S„ goen vrijheid kunnen vir goedkeuring hieraan te ■/a spreken G. S. als hui uit dat de bedragen noj -Kin en zij kunnen zich ni Vc,i met de overboel I 12000 van de saldiresc dc Gewone Dienst om 1 te dekking. Voorts ga In overweging totinyo, een z.g- straatbelastir gaan. Aldus deelde bud A p. Kostense tijdens vergaderng van vrijdag raad mee. Na opening van ae had burgemeester A. P zijn nieuwjaarsrede waarin hij allereerst ec rugwierp op het afges 1958, dat voor wat betr< wonertal, niet zo gun? pen is, n.l. een terug 16 inwoners. Met men zich af, waar zijn. De voorzitter het allergrootste belanf als gemeente een eenh immers men leeft -1" bij elkaar in huis is men van elkaar Daarom hoopte de voo de betere busverbindi nadelige invloed mog( op de bestedingen i gemeente. Met vreugde stond ter stil bij het heu dc onthulling ven Beukelsz.-monument Commissaris der Kor wees op de langgekoes n.l. de doorbreking vr ment, die even vóór ling van het W. B.-m( stand kon worden gel Voorts is de uit voet bouw van het wijkgeb badhuis begonnen. C zal mevr. De Casembr caële opening verr bouwactiviteit bleef verwachting. 4 nieuwe re woningen kwamen premie werden 7 woi beterd, 1 gesplitst en len werd premie toeg verbetering van toile landbouwschuren en plaats werden gebou kon de gemeente zei ningen bouwen we, van bouwvolume. De ten en noodbehuizing wen om vervanging. we in 1959 een toev woningwetwoningen krijgen, immers als over goede huisvesti ken, hebben ze geei te vertrekken. Laat Haag tóch bedenke standhouding van he platteland ook een n lang is. Goede verwachtin we voor de bouw var kleuterschool in 1959 we lagere school op c wegen. Voorts gaan uit naar een brug ldeedgebouw op 't n veldencomplex, verl de Gentsestraat, de een parkje met si vernieuwing van hel materiaal. Hoewel het veria was uitgeput eindig dc hardgrondige wer 1959 in eendrachtig king veel zal mogen daan in het belang meente. Ingekomen stukken. Blijkens de desbe gokomen stukken 1 hun goedkeuring ge raadsbesluiten tot grond aan G. Brac Boerenleenbank en sluit tot aankoop van de heren J. v J. W. Verplanke op wegen, welke gron voor de bouw va o 1. school aldaar. De verordening gingsrechten en de ning verkregen goedkeuring. Van het minïsteri huisvesting is beric met de mededeling heer J. Sturm, ten diens woning Gents premie van 1000 ▼oor woningverbet meente zal boven ƒ500 bijdragen. Van het minister Zaken kwam beric! het voorgenomen v de Gentsestraat t worden op een rijl #77 io '/o van de to Het is de bedo m D.A.C.W.-verbar voeren. Voor de aansluiti de op de Oude St gen woningen hac zich indertijd bei Hoe zou b.v. de reactie van de Deense landbouw zijn, als Enge land aan Denemarken roo- landbouwprodukten de gemene best-status aanbood?, aldus minister, die overigens op cl:I thema niet verder inging.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2