Provinciaal nieuws GENDA DE GEHUURDE ECHTGENOOT Vergadering Vereniging van Oud-leerlingen aan het Landbouwonderwijs ONTWIKKELINGSDAG KEEINFUUITTEELT IN KAPELLE lil samenwerking tussen de veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle, de rijks tuinbouwvoorlichtingsdienst in Zeeland en de Nederlandse fruit telers organisatie werd vrijdag in Kapelle een ontwikkelingsdag voor de kleinfruitteelt gehouden waar meer dan 500 telers van aardbeien, bessen, bramen en frambozen uit geheel Zeeland aanwezig waren. Tijdens deze bijeenkomst heb ben een drietal sprekers ver scheidene onderdelen van deze teelten behandeld. De Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik heeft dan aan het slpt een samenvatting van het besprokene gegeven, waarin hij nog een keer duidelijk opder de aandacht bracht van welke grote betekenis de kleinfruit teelt voor Zeeland is. Omstreeks 1945 werden jaar lijks voor ongeveer 1 miljoen gulden kleinfruitprodukter. op de Zeeuwse veilingen aange voerd. Tthans is dat gestegen tot rond 6 miljoen gulden per jaar. Het produktie-niveau ligt nu rond 5 miljoen kg. Het belangrijkste centrum van deze teelt is Kapelle-Biezelinge, maar de laatste tijd komt er ook elders meer belangstelling voor en met name noemde ir. Van Hennik het ontwikkelingsgebied rond Eede en in de Zuid-Beve- iandse herverkavelingsgebieden. Waarde en de Zak van Zuid- Bevcland. Voor een uitbreiding is echter de bestaande teeltrege ling dikwijls een belemmering, vooral voor hen die groenten als wisselteelt willen telen. TERNEUZEN Vergadering Centrale A.R. Kiesvereniging. Door de Centrale A.R.-Kiesver eniging in de Statenkring Hulst en Sluis werd alhier in hotel „New York Times" over de naasting in Indonesië De „New York Times" schrijft dat Nederland, als trouwe Noordatlantische bondgenoot, reden heeft zich gekrenkt te ge voelen door de naasting der on dernemingen in Indonesië. Het is te hopen, aldus het blad, dat Amerika zijn invloed zal aan wenden om Indonesië ertoe te bewegen een eind te maken aan praktijken, die in strijd zijn met het internationale recht en bo vendien zelfmoord betekenen. Een schadevergoeding afhan kelijk stellen van de overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea betekent, zo schrijft het Ameri kaanse blad, dat particuliere be leggingen worden gebruikt om politieke en in dit geval im perialistische doelen te berei ken. waardoor een precedent wordt geschapen dat, gemakke lijk ook op andere landen kan worden toegepast. Dit gedrag zal volgens het blad de buiten landse beleggers beslist niet aanmoedigen-. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Montferland" <26 2) Australië s.s. ..Rempang" (24/2) ss „Orontes'' (26/2) Brazilië: s.s. „Alioth" (24/2) s.s „Andes'' (28/2) Canada s.s. „Averdijk" (25/2) s.s. „American Forester" (28/2) Chili: Via New York (25/2) Indonesië: s.s. „Atreus" (24/2) m.s. „Talisse" (26/2) Ned. Antillen: m.s. „Daphnis" (24/2) Nieuw Zeeland: m.s. „Southern Cross" (25/2) Suriname: m.s. „Oranjestad (25/2) Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: s.s. „Limburg" (25/2) Brits O. Afrika: s.s. „Africa" (26/2) Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven cle postkantoren. MAANDAG 23 FEBR. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Als een verre gilmlach". AXEL: Het Centrum, 8 uur „Vrouwenarts Dr. Bertram". DINSDAG 24 FEBR. TERNEUZEN: Luxor-Theater, „Jacht op een scherpschutter". Bethel, 7.30 uur. Evangelisa tie-samenkomst. AXEL: Hotel de Stadsherberg, 2 uur: publieke verkoping van een woonhuis met erf en tuin aan de Bankertstraat. „Rotterdam" een verkiezingsver gadering gehouden, waar als spreker optrad mr. dr. E. P. Ver kerk, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en burgemees ter van Boskoop. De vergadering, die onder lei ding stond van de l^eer Schout, voorzitter van de kieskring Mid delburg en lid van Ged. Staten van Zeeland, werd geopend met het zingen van Psalm 138 1 en voorlezen van Psalm 2, waarna de heer Schout voorging in ge bed. De heer Verkerk had als on derwerp voor zijn rede gekozen: „Do A. R. in de aanval". Hij begon zijn rede met erop te wijzen dat de socialisten en de liberalen zeggen dat het toeval is dat er in Nederland een Chris telijk partij bestaat. Hij ontkende zulks. Volgens spreker waren landen zonder een Christelijke partij, landen in de mist en als voor beelden hiervan noemde hij Frankrijk en Amerika. Men kan de politiek zakelijk bezien of principieel. Prof. Oud, die eerst één der mede-oprich ters der Partij van de Arbeid is geweest en zich daarna aansloot bij de V. V. D„ noemde spr. za kelijk, doch niet principieel. De tegenstanders proclameren de tegenstelling progressief-con- servatief, doch weten zij niet, zo vroeg de heer Verkerk, dat deze lijd in de geschiedschrijving zal beschreven staan als die van het drankmisbruik en de krotwonin gen? De werktijdverkorting noemde spreker niet als eerste prioriteit. Hij (herinnerde in dit (verband aan uitspraken van dr. Drees, Suurhof en mr. Van Rhijn, die zich enige jaren ook tegen werk tijdverkorting zouden hebben uit gesproken. Over het verwijt, dat onder de regering Colijn niets aan sociale politiek is gedaan, zei spreker, dat toen deze aan het bewind was, Hitier al dreigde en dat er grote handelsbelemmeringen wa ren. Verder zei de heer Verkerk, dat de Partij van de Arbeid te rugvalt op de methodes van de klassenstrijd. Men liep uit het kabinet omdat de rode fakkels niet voldoende konden branden. De A. R. eist een sterk kabinet, geen, dat de knecht is van de Kamerfracties. De Partij van de Arbeid, aan welks spreker veel aandacht besteedde, wordt vol gens hem bedreigd door twee ge varen, t.w. de verburgelijking en de oude strijdmethode om de be weging nieuw leven in te blazen. De A. R. wil een onafhanke lijk, opbloeiend en Christelijk Nederland. Deze onafhankelijk heid is in gevaar. Het oorlogsge vaar is niet verminderd, ofschoon spreker zich niet aan voorspel lingen waagde. Amerika en Rus land willen in Europa een neu trale zóne en ons aan ons lot overlaten. De A.R.-partij bestrijdt het pacifisme, zij wil het bondge nootschap met de Nato en deel neming aan de internationale rechtsgemeeschap. Zij wil krach tige bevordering van de werkge legenheid door uitbreiding van de industrialisatie. Wat het wo- ningbouwprobleem betreft, wenst zij herstel van de vrijheid in die gemeenten waar de zaak vrijgegeven kan worden en krachtige bevordering van de particuliere bouw. Wat Zeeland betreft, dit heeft voor zijn problemen als zijnde vrije veren, het Sloeplan, de in dustrialisatie enz, de A. R. on voorwaardelijk mee. Spreker noemt het onrecht vaardig vreemde minder-ontwik- kelde gebieden te helpen en in Nederland zelf gebieden die hulp nodig hebben in de steek te laten. De draagkracht der Zeeuwse veerverbruiker's is overschreden, doch enige tijd ge- ieden is een kosteloze nieuwe brug bij Capelle aan de IJssel geopend. Sprekers standpunt inzake de eis van vrije veren is onveran derd gebleven. Hij zeide dat 'de Rijkswaterstaat inzake het on derzoek naar een vaste oever verbinding niet reëel geweest is. Na de politieke situatie van thans volgens 't standpunt van de A.R.-partij te hebben uiteengezet noemde de heer Verkerk de perspectieven voor de A. R. in verband met de naderende ver kiezingen niet ongunstig. Als reden hiervoor noemde hij o.a. het feit dat de A. R. een Chris telijk kabinet voorstaat, het wegebben van de doorbraak, de staat van dienst van de A. R.- ministers, het grote Deltaplan van minister Algera en het ruime inzicht in het economisch beleid van minister Zijlstra, en tenslotte dat de A. R. partij de oudste Pro- l-stants-Christelijke partij van Nederland is en het meest inter kerkelijk. God is souverein, de A.R.-partij weet wanneer zij afwijkt van haar grondbeginselen, dat zij tot mislukking is gedoemd, aldus de heer Verkerk. Na de pauze werden nog tal rijke schriftelijke vragen door de heer Verkerk beantwoord. In zijn sluitingswoord wees de heer Schout erop, dat de A.R.- partij precies zo tegenover de V.V.D. staat als tegenover de Partij van de Arbeid. Na dankgebed door de heer Verkerk ging de vergadering uit een. Feestavond „Oranjekwartier" Voor de jaarlijkse feestavond van de buurtvereniging „Oranje kwartier", die in de bovenzaal van café „La Belle Vue" werd ge houden, was weinig belangstel ling, dat tot oorzaak hid véle zie ken onder de leden. Niettemin hebben degenen die wél aanwezig zijn geweest een zeer genoeglijke avond gehad, die werd verzorgd door de heer N. Schoonenburg uit Dordrecht. Hij had een zeer afwisselend pro gramma van muziek (o.a. accor deon en hammondorgel). Vooral hetgeen de heer Schoonenburg op het hammondorgel presteerde had de bewondering der aanwe zigen. Ook op 't gebied van tele pathie bleek de heer Schoonen burg een meester. Hij vertoonde enkele zeer verbluffende staaltjes op dit gebied. Tijdens de pauze werd een ver loting gehouden waaraan vele en fraaie prijzen waren verbonden. Na het optreden van de heer Schoonenburg nodigde de voor zitter, de heer P. Muilwijk, de aanwezigen uit tot het bal, dat werd verzorgd door „Jonkmans band". Gedurende enkele uren hebben alle aanwezigen zich best geamuseerd. Des namiddags verzorgde de heer Schoonenburg een soortge lijk programma voor de kinderen der buurtleden. Deze waren in veel grotere getale opgekomen en ook zij amuseerden zich kos telijk. BRESKENS. Veerboot „Koningin Juliana" defect. De veerboot „Koningin Julia na" varende op de dienst Vlis- singenBreskens, kreeg 'zater dagmorgen een defect aan de stuurinrichting, waardoor de dienst door veerboot „Prins Hen drik" werd onderhouden. Zoals men weet kan deze boot geen geladen aanhangers en vracht wagens met een lading boven 3.20 m. vervoeren en genoemde vrachtwagens werden gediri geerd naar het veer Perkpolder Kruiningen. Bovendien is deze boot niet zo snel zodat er enige vertraging ontstond. In de voormiddag was het de fect van de veerboot „Koningin Juliana" hersteld, waarna de veerdienst weer normaal kon worden uitgevoerd. Drukte op de jachtwerf. Op de jachtwerf van de Gebr. Maas alhier heerst een drukte van belang. Een zevental jachten zijn er in aanbouw, waarbij er zijn voor Amerika en Engeland. Eén dezer dagen is nog een sta len casco gearriveerd, dat op deze werf verder zal worden af gebouwd. Vroegtijdig afsluiten van de haringvangst. Eind vorige week zijn de Ur- ker en Texel-schepen in de ha ven van Breskens teruggekeerd met een geringe vangst aan ha ring, waarna deze vissers be sloten het haringseizoen te be ëindigen en naar hun thuisha ven terug te varen, om vandaar- uit op de z.g. platvis te gaan vis sen. Biljart-prijskamp. In het „Vissershuis" werd een grote prijskamp op het biljart gehouden, met mooie prijzen, zoa- als kalkoenen, haantjes, enz. De opkomst was zeer groot. De prijzen werden na zware strijd als volgt gewonnen; le pr. J. Oosterbaan, OostburgTh. Verschoor, Breskens; 2e pr. W. Vermeulen, BreskensA. Ver aart, Biervliet; 3e pr. B. Brand, BreskensW. v. Quekelberghe, Breskens; 4e pr. A. Erasmus, Breskens F. v. d. Gazelle, Oost burg; 5e pr. Iz. VerplankeAlf. Zwartele, Breskens. GROEDE. Ledenvergadering V.V.V. In hotel „De Drie Koningen" hield de Vereniging voor Vreem delingen Verkeer haar jaarverga dering. De voorzitter, de heer P. Hos te, heette allen welkom, in het bijzonder de burgemeester en de beide wethouders. In zijn openingswoord zette hij het doel van de vereniging nog eens uiteen en hoopte dat het alle V.V.V.'s in de buurtge- meenten goed zal gaan. Hij vond het jammer dat het niet moge lijk was om alle plaatselijke V.V.V.'s in één algemene Streekvereniging te bundelen. Hij betreurde het dat de heer J. Casteleijn, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, kennis had gegeven dat hij om gezond heidsredenen als penningmees ter moet bedanken. Hij dankte mej. A. Vermeulen voor de suggestie om in het sei zoen op twee plaatsen langs de provinciale weg een bord te plaatsen met gegevens van V.V.V.-Groede. De secretaris bracht verslag uit over het jaar 1958 en deelde de kascontrölecommissie mede dat de boeken van de penning meester in orde waren bevonden. Uit de jaarverslagen bleek dat V.V.V.-Groede momenteel 107 le den telt en een saldo van onge veer 600 in kas heeft. Contact zalopgenomen wor den met de besturen van de mu ziekvereniging en de sportver enigingen om zo spoedig moge lijk weer een goed zomerpro- gramma te kunnen samenstel len. Na de rondvraag vroeg de bur gemeester om een afschrift van de notulen van de algemene ver gadering om eventueel de raad te kunnen inlichten bij een subsi die-aanvraag. De voorzitter dankte de burge meester voor de prettige samen werking tussen het gemeentebe stuur en de plaatselijke V.V.V. Uitreiking Verkeersdiploma Aan de cursisten van de door wachtmeester Van Ooijen in de afgelopen wintermaanden ge houden verkeerscursus werden op 't gemeentehuis de diploma's uitgereikt. Enige cursisten, die voor de tweede maal aan de cursus deel namen en waarvoor het examen verzwaard was, mochten een di ploma met lof plus een speldje ontvangen. Burgemeester J. C. Everaars opende deze bijeenkomst en heet te allen welkom. Hij wees op het grote nut om voldoende kennis, van de verkeersregels te bezit ten. Na de uitreiking van de diplo ma's werden door wachtmeester Van Ooijen enige verkeersfilms vertoond en de films „Ons Ko ninklijk Huis" en „Dit is België". Het diploma met lof werd uit gereikt aan de heren J. de Hullu, J. v. d. Broecke, A. Luteijn, A. Verheije, J. Haak en V. v. d. He mel. De overige cursisten, die een diploma ontvingen waren mevr. C. Verplanke en mej. N. Seheele, en de heren A. Hoste, W. Vinjé, J. Provoost en W. de Meulemeester. Wachtmeester Van Ooijen, die geheel de cursus geleid heeft en mevr. Meulendijk, die altijd op deze avonden voor een kopje thee had gezorgd, werd een aanden ken uitgereikt. HOEK Ring-avond C. J. V. In de voormalige Chr. school aan de Molendijk werd de 9e cur susavond „Programma-baken" van het C.J.V. gehouden. De lei ding berustte in goede handen bij de districtssecretaris in Zeeland, de heer Jac. Sinke te Souburg. De avond werd geopend met het zingen van „Jonge vrome hel den", waarna de voorzitter van de afdeling Hoek, de heer W. Oosterling, de vergadering voor ging in gebed. Daarna heette hij allen hartelijk welkom, in het bij zonder de heer P. de Bokx, die door zijn aanwezigheid blijk van medeleven voor het C.J.V.-werk gai. Vervolgens was het woord aan de heer Sinke, die als onderwerp voor deze avond had gekozen „Practische vorming". Dit onder werp werd door de aanwezigen zelf behandeld in 't z.g. „Rollen spel". De groep werd daarvoor in tweeën verdeeld. De ene groep moest een bestuursvergadering beleggen, waarin de vraag werd behandeld „Voor samenwerking met de Meisjes-vereniging". Zo moesten de leden, die er in prin cipe vóór zijn, in hun rol voor sa menwerking met de Meisjesver- enigng tegen stemmen, en ook omgekeerd. De tweede groep behandelde het onderwerp „Hoe moet men jongens of meisjes die uit een andere plaats komen, en nu in de gemeente komen wonen, in de vereniging krijgen". Ook dit onderwerp werd vlot behan deld. Daarna gaf de heer Sinke hier over de nodige aanwijzingen. Nadat men nog enkele liederen had gezongen en men ook enige spelen had beoefend, werd als slotlied gezongen Gez. 205 1, 2 en 3. waarop de heer Sinke deze prettge, leerzame en gezellige avond met dankgebed sloot. Kaartavond Zaterdagavond hield de afde ling Hoek van de A.N.B. een ge animeerde kaartavond in hotel ,,'s Lands Welvaren" bij de heer J. den Hamer. Het aantal deelne mers bedroeg 38. De uitslag (na loting) was als volgt: le en 2e pr. E. A. Breepoel en Jac. de Feijter; 3e pr. D. Donze; 4e pr. J. Broekhoven; 5e pr. M. Meertens; 6e pr. P. Kiel; 7e pr. W. de Groole; 8e p.r. A. Meer tens; 9e pr. F. de Blaaij; 10e pr. M. Koole; lie pr. J. Knol; 12e pr. P. Lantsheer; 13e pr. F. Taal man; 14e pr. J. Donze; 15e pr. J. van Cauteren. De prijzen bestonden hoofdza kelijk uit vleeswaren. SLUISKIL. K.A.J. jaarvergadering De plaatselijke K.A.J.-afdeling heeft in het parochiehuis in goe de opkomst jaarvergaderng ge houden. Na het lezen van het kajotters- gebed sprak de president de heer A. Bleijenberg het openings woord en liet na de welkomst groet allereerst een dankwoord horen gericht tot de aalmoezenier pater Vicaris voor zijn actief werk en steun in het voorbije verenigingsjaar verleend. Deze woorden van erkentelijk heid g.:igen gepaard met over- itc: :h; u.g van 'n stoffelijke blijk van v. aardering. Voorts wierp de voorzitter een terugblik op het afgelopen jaar. Hoogtepunt hieruit was de Lour- des-bedevaart en ten besluit werd de aandacht gevestigd op de ac tie wereld-wijd, die in de gehele wereld K.A.J.-beweging wordt ge houden. Na het verslag van de secreta ris, de heer Vanhijfte, en een weergave van 'het penningmees ters beleid door de heer Fermont sprak de aalmoezenier nog een kort woord tot de K.A.J.-leden en de aanwezige leden van de Jong K.A.J.die inmiddels is opgericht. Het agendapunt koffie met ro kertje werd geanimeerd doorge bracht. Bij de bestuursverkiezing werd wegens het vervullen van militai re dienst door de heer R. Gelder land, tot bestuurslid gekozen de heer C. v. d. Bulck. Het jaarvergaderingsgedeelte werd besloten met een rondvraag en een geslaagde kollekte voor de actie wereld-wijd, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen- bleer. Vrouwenbond N.V.V. Ditmaal eens geen bijeenkomst in hei teken van naald en draad maar vormde het onderwerp van het maandelijks contact een de monstratie van potten en pannen. Een Brunssumse firma kwam de dames laten zien hoe met lage- drukapparaten in een minimum van tijd en met behoud van de calorische waarde een goed ver zorgde maaltijd kan worden be reid. Vooraf werden punten van huishoudelijke aard door de presidente besproken en na ser vering van koffie zette de demon- strateur de vele voordelen op be vattelijke wijze uiteen. De culinaire produkten werden door de dames met smaak veror berd en öp kwaliteit gekeurd. Het was de voorzitster die in het slotwoord de heer Winkelmo len haar dank voor zijn demon stratie betuigde. ZUIDZANDE Jaarvergadering V.V.V. De Vereniging voor Vreemde lingenverkeer hield vrijdagavond in het café van de heer W. Focke haar jaarvergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer H. Goede- gebuur, in het bijzonder welkom burgemeester H. P. Everwijn. Spreker gaf voorts een kort overzicht van de activiteiten in 1958, welk jaar over het alge meen genomen, en rekening hou dende met de bijzondere omstan digheden, zoals de Wereldten. toonstelling in Brussel en he slechte weer in de seizoenmaar, den, niet ongunstig is verlopei' Het aantal geboekte overnachte gen bedroeg 1485. De rekening van de pennir.p meester over 1958 werd goedgc keurd. Per 1 januari was er een batig saldo van 92.41. De aftredende bestuursleden, de heren H. Goedegebuur en p J. de Kramer, werden bij accla matie herkozen. Bij de bespreking van het zo merprogramma werd besloter om de Ringrijdersvereniging te verzoeken de door deze vereni ging in het a s. seizoen te organ seren ringrijderijen ook open te stellen voor eventuele deelae mers uit andere gemeenten in West Zeeuws-Vlaanderen. Tevens zal weer de medewei king voor het zomerprogramma worden gevraagd van het dames koor „Juliana". De data waarop een en ander zal worden georganiseerd, wei den nog niet vastgesteld, daar men hiermee liever wilde waeh ten tot ook de datum van het dit jaar alhier te houden zangcon cours van de Zeeuwse Zangers- bond definitief zal zijn vastge steld. door LUISA-MARIA LINARES Geautoriseerde vertaling: W. FICKLUGTEN HOOFDSTUK I. DE JONGGEHUWDEN De wereld is een groot onrecht dat het leven schenkt aan een massa kleintjes. NICOLAS MENDOZA Chaussée de Tervueren, 1248 Bruxelles Kom morgenochtend met mijn man. Uw liefhebbende ESTRELLA JULIO DE ARNAIZ Chaussée de Tervueren, 1248 Bruxelles Vol leedwezen voor jou, beste Julio, vandaag ge trouwd ESTRELLA Het jonge vrouwtje ging het postkantoor van het kleine berg- stationnetje binnen. Zij reikte de ambtenaar de beide telegram men over en betaalde ze. Zij worden toch zeker on middellijk verstuurd? Direct, mevrouw. U kunt gerust instappen. Hebt u een besproken plaats? Als de snel trein hier aankomt is hij bijna altijd vol! Ja, dank u. Mijn koffers sthan staan al in 'dé trein. Gracieus trok Estrella haar elegante mantel van luipaard bont over haar schouders en groette minzaam de ambtenaar, waarna zij het perron opliep. De kruier had haar ontelbare valiezen al in de trein gezet en bracht haar rechtstreeks naar haar slaapwagen. Door de voch tige lucht waren de ruiten be slagen, zodat van het prachtige winterlandschap bijna niets te zien was. Huiverend hield de reizigster haar handen bij de radiator en bij het zien van de gouden ring, die haar echtge noot een uur te voren aan haar vinger had geschoven, verscheen een glimlach op haar gezicht. Want hoe verbluffend het cok was Estrella Vilar, het verwende kindje, was zo even getrouwd. Zij lachte verheugd, toen zij aan de poets dacht, die zij zodoende haar pleegvader en Juiio had gebakken. Die fat, die ijdele JulioStellig zou hij zich verbijten van woede, als hij haar telegram las en een beetje te laat bemerkte, dat er met haar niet te spelen viel. En dan te bedenken, dat zij op een haar na met hem ge trouwd zou zijnAlles zou een andere keer genomen hebben, als Estrella niet op Oudejaars avond plotseling de wens te kennen had gegeven, in een ty pisch Brussels restaurant te gaan dineren. Haar pleegvader tevens peetvader had haar teen meegenomen naar „De gou den Leeuw", een café-restau rant, dat momenteel erg in de mode was. Hoewel dat nu al weer weken' en weken geleden was, stond het haar nog leven dig voor de geest, hoe onaan genaam zij het had gevonden, daar Julio aan te treffen, die een uur in de wind naar whisky stonk en luidruchtig aan het fuiven was in zeer lichtzinnig, aanstootgevend gezelschap. En dat nog wel op de avond van een dag, waarop hij haar voor de zoveelste keer zijn lief de had verklaardHij had zelfs nog aangehouden..., had haar, Estrella Vilar, de alom benijde, gevierde erfgename, pogen te overtuigen, dat zij niet beter kon doen dan hem, de elegante, ietwat overrijpe vrijgezel, Julio de Arnaiz haar hand en na tuurlijk haar fortuinte schenken... Natuurlijk had zij hem volstrekt geen categorische toezegging gedaan, maar ieder een veronderstelde, dat zij ten slotte wel voor zijn aandrang zou zwichten De herinnering daaraan kwel de haar. Hoe had Julio haar zó schromelijk kunnen onderschat ten? Haar te behandelen als een vrouwtje van nul of gener lei waardeEstrella had even min willen luisteren naar haar 1 pleegvader, die dit als een onbe duidend voorval beschouwde als naar haar rampzalige slachtof fer, dat zich er uit probeerde te j smoezen... Zich welbewust van de tirannie, die zij over beide mannen uitoefende, had het jongemeisje zonder zich aan hen te storen uitgeroepen, dat zij hun beu was, wegging uit Brus sel. een uitstapje naar Tyrol gingrt'makenr,rt>m daar „haar naar hartelust kan rommelen. Vijf ha. grond kwam achter de school beschikbaar. Voorts was er ruimte nodig voor het machi nepark. Dat heeft men ook ge vonden in het voormalige ar- beidslogeerkamp door het ver trek van de R. K. H.B.S. naar Oostburg. Hier is ook ruimte voor een houtbewerkingswerk plaats, metaalbewerkingswerk plaats en gereedsehapsruimte. In West Zeeuws-Vlanderer: hadden we de z.g. werktuigen commissie. die commissie van advies werd en is samengesteld uit twee vertegenwoordigers van elk der drie landbouworga nisaties, n.l. N.C.B., C.B.T.B. en Z.L.M. en van de drie landarbei dersorganisaties elk 1 vertegen woordiger. Wat in andere delen van het land niet mogelijk is gebleken, is hier met echt Vlaamse gemoede lijkheid opgelost en heeft men eikaar kunnen vinden. Omdat we in een groot gebied moeten gaan werken, was er het probleem van de huisvesting der van veraf komende cursisten. Ook dit is opgelost. De commis sie van advies werd omgezet in een stichting, die thans een lo- geergelegenheid gaat exploite ren met een capaciteit van 16 bedden. Door prima medewer king van de zijde van het ge meentebestuur van Schoondijte heeft men dit kunnen tot stalt brengen, ook het inrichten van een leeszaal, ontspanningszaal, eetzaal en keuken; verder nog 'n woning voor de kampbeheerder. Thans zijn we zo ver, dat we moeten zien, dat we gaan draai en. De cursussen, die thans ont wikkeld worden, zijn bedoeld om te doceren aan gelijk gerichte groepen. Er is al een bescheiden begin gemaakt met cursussen aan de Zeeuws-Vlamingen, z.g. dagcur sussen. Spreker, die zich bewust was, dat men de eerste tijd met grote moeilijkheden te kampen zal hebben, de z.g. kinderziekten, vroeg hiervoor bij voorbaat cle mentie. Hij vroeg en verkreeg van de vereniging van oud-leer lingen alle morele steun. Vóór de lezing was het huis houdelijk gedeelte der vergade ring afgewikkeld. De heer C. A. Mabesoone sprak er in zij" openingswoord zijn teleurstelling over uit, dat de leeftijdsopbouw van de leden der vereniging steeds ouder wordt. De jongeren zijn niet meer aan te trekken. De voorzitter wees er met weemoed op, dat de grote werkzaamheid van de vereniging door het opko- men van de standsorgansaties en de voorlichtingsdiensten steeds meer is afgebrokkeld. Er blijf' echter de mogelijkheid voor de vereniging stimulerend te wei ken voor diverse initiatieven, bJ'. zaaiwedstrijden, ploegwedstrijder. e.d. Bij de aanvang van 1958 had niemand kunnen denken, dat de resultateh van de landbouw vee: gunstiger zouden uitvallen dan net geval was in 1957. Het jaa' 1959 is nog een gesloten boei voor ons, aldus de voorzitter. wenste de leden een gunstig ja" toe. Het ledental is met 4 ledenle" ruggelopen wegens bedanken c" met 2 leden wegens overlijden. 4e hunner gedachtenis betrachtte de vergadering 1 minuut stilte. Er zijn thans 146 leden en 4 donateurs. Financieel is het jaar 195S voor de vereniging gunstig gewMst/ Dit bleek uit het linancieel vc';j slag van de penningmeester, a- heer H. Brakman (Oostburg Het totale bezit der vereniging thans 7 1357,13. De aftredende bestuurslede- Joh. le Clercq (Sluis), J- de M' liano (Waterlandkerkje) en Brakman (Oostburg) werden b) acclamatie herkozen. Besloten werd voor de fokve markt te Oostburg 30 en voo. de fokveemarkt te IJzendjj» 10 subsidie te verlenen. Voor' ging de vereniging akkoord te. behoeve van de tentoonstelt t van de Z. L. M„ die dit jaar Aardenburg wordt gehouden, I beschikbaar te stellen. De voorzitter sloot de verga ring met dankzegging aan Roest voor diens belangweKK de lezing. Tijdens de vergadering van de vereniging van oud-leerlingen aan het landbouwonderwijs in West Zeeuws-Vlaanderen, zater dag j.l. gehouden in hotel „Du Commerce" te Oostburg, sprak ir. Roest, directeur van de rijks middelbare Landbouwschool te Schoondijke over de landbouw mechanisatie. Zeeuws-Vlaanderen, dat thans de landbouwstreek is in Neder land waar de mechanisatie avn de landbouw het verst is door gevoerd en dat bovendien aan de top staat wat betreft de oogstopbrengsten, is ook de streek, die het eerst te maken krijgt met de problemen, die het gevolg zijn van de agrarische revolutie. Een steeds meer doorge voerde landbouwmechanisatie vraagt geweldige investeringen. Bovendien moeten die machines goed en zuinig beheerd worden. Allereerst moet de boer en zijn arbeiders leren met deze machi nes om te gaan; men moet le ren ze te onderhouden, waardoor op haar beurt weer geweldige struktuurverschuivingen optre den. De wagenmakers en de smeden zullen uit het dorps beeld verdwijnen (de eerste heeft zijn taak reeds bijna ge heel beëindigd). Er komen gro te reparatiebedrijven, die zich concentreren b.v. in Oostburg en Axel- In ae toekomst zal de boer meer en meer op zichzelf aange wezen zijn. Nergens heeft men een zo goed ontwikkeld stelsel van land bouwscholen als in Nederland, toch zullen deze scholen niet aan de toekomstige eisen van de landbouw kunnen voldoen. Be paalde taken moeten door de landbouwschplen worden afge stoten en juist de mechanisatie is één van die dingen die los van de landbouwscholen heel gemak kelijk gedoceerd kan worden. In Duitsland is men hiermee reeds voorgegaan. In Schoondijke heeft men een begin gemaakt. De idee is een vijftal jaren oud en vorig iaar kwam er ineens schot in, doordat de R.M.L.S. gelden ter beschikking kreeg voor de uit breiding van de school met een demonstratielokaal. Ook was er grond nodig voor de aanleg van een z.g. „idioten- akker", een stuk land, waar men eigen leven te gaan leven". Inderdaad was zij weggegaan, gevolgd door Carlota, haar trouwe kamenier met een ont stellend aantal reiskoffers en valiezen. Aardig wat weken waren daarna verlopen. Zij had zich zoals altijd trouwens met een soort kinderlijke opgetogen heid geamuseerd. De mooie Oostenrijkse bergen hadden haar de ondervonden desillusies snel doen vergeten Terwijl Estrella haar handen stond te warmen, stelde zij zich het toneel voor, dat zich zou afspelen bij de ontvangst der beide telegrammen, die zij zo juist had verstuurd. Haar pleegvader zou van ont steltenis zijn bril op de grond laten vallen en daarna ging hij ctellg in vliegende vaart op zoek naar Julio, die op zijn leurt ontsteld met zijn blauwe papier zou zwaaien. Zij is getrouwd, Julio, ge trouwd nota bened Ze is kiedewiet! Hoe is het mogelijk! Wat voor ongelukkige kerel zou zij uitverkoren hebben? Een acrobaat uit het cir cus?Een bar-bediende? Een bokser?. Het is mijn schuld! Ik heb haar een verkeerde opvoeding gegeven Die voorstelling van haar ver beelding prikkelde opnieuw Es- trella's lachlust. Maar een stoot op de fluit van de locomotief, snerpender dan de voorafgaan de, bezorgde haar een schrik. Waar bleef Erik toch? Waarom stapte hij niet in? Het zou toch al te gek zijn, als haar echtge noot de trein miste! (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2