MacMillan in Moskou DE STAKING IN BELGIE Amerikaanse oud-strijders over Dulles De kwestie-Cyprus TROUWWAGENS HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De ronde-taielconferentie te Brussel sulons j"<jbkrt" Het was zondag rustig in de Borinage SCHIPPERS Nationalisatie van Nederlandse ondernemingen in Indonesië vertraagd Grote werkloosheid in de Verenigde Staten •k Overstromingen in de omge ving van de Braziliaanse stad Santos hebben 9 mensenlevens geëist. Talrijke personen werden gewond en honderden gezinnen zijn dakloos. De overstromingen zijn het gevolg van stortregens die zich in de laatste dagen heb ben voorgedaan. Frankering by abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f6,--per kwartaal; per maand l 2,—per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE Z MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 13e Jaargang Nr 4609 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. 3,-itse premier, MacMillan, is voor een bezoek van tien l) (jagen aan de Sow jet-Unie, zaterdag in Moskou aan gekomen. Hij werd hartelijk verwelkomd door de Russische iremier, Chroesjtsjef. Een muziekkorps speelde het „God save the cjueen toen MacMillan, met witte bontmuts, uit de Comet stapte die hem binnen vier uur van Londen naar Moskou had gebracht. Chroesjtsjef zei in zijn wel komst rede: „Ik hoop dat uw be zoek zal leiden tot het bevorde ren van de vriendschap en het wederzijds begrip. De Sowjet- Unie is altijd voorstander van het v erbeteren van de betrekkin gen tussen de beide landen en zij I zouden een nuttige uitwisseling van meningen hebben. De Sow- jet-Unie is een vredelievend land en wij zijn bezig met het opbouwen van een nieuwe com munistische gemeenschap. Bo venal willen wij oorlog voorko men. Wij willen vreedzaam naast elkaar leven en in deze richtlijn zal geen verandering koinen". MacMillan. die vergezeld wordt door zijn minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, zei te hopen dat de besprekingen minstens zouden leiden tot be ter begrip van eikaars stand punt. Ten eerste wilde hij het be leefdheidsbezoek dat de Sowjet- lelders in 1956 aan Groot-Brit- tannië hadden gebracht, beant woorden. Ten tweede hoopte hij iets van volk, industrie en landbouw in de Sowjet-Unie te zien. „Ten derde zouden wij graag dat ons bezoek bijdraagt tot een beter inzicht in de Sowjet-Unie van de huidige levensomstandig heden in Groot-Brittannië en van de plaats die ons land ten op zichte van de belangrijkste we reldvraagstukken inneemt. Wat dit laatste punt betreft hoDen wij ernstige besprekingen met u en met leden van de Russische regering te voeren. Ik kom niet om over bepaalde onderwerpen te onderhandelen. Ik hoop ech ter dat wij bij onze gezamenlijke besprekingen ten minste een be ter begrip van eikaars standpunt zullen krijgen. Misschien zou ons bezoek op deze wijze ertoe kunnen bijdragen dat enkele van de zorgen die de wereld op het ogenblik met vrees vervullen, kunnen worden verlicht. Dat is op zijn minst mijn doel. Laat ons zien of wij dit samen kunnen bereiken". Vervolgens schudden Chroes- jtsef en MacMillan elkaar de hand en vertrokken zij per auto van het vliegveld. ZACHTER. Boven Noord-Rusland bevindt zich het centrum van een depres sie, die zich uitstrekt van de Oeral tot Scandinavië. Langs de vvestflank hiervan stroomde po laire lucht het vasteland van Europa binnen. Als gevolg hier van kwam in Oost- en Midden- Europa des nachts matige tot lichte vorst voor. In ons land bleef de minimum temperatuur boven nul door de aanwezigheid van een wolken dek. Ten westen van Ierland tref fen we op de Oceaan een krach tige zuidwestelijke stroming aan. waarmee zachte lucht wordt aangevoerd. Deze lucht drong zondag de Britse eilanden bin nen, waar op enkele plaatsen de temperatuur in de middag op liep tot omstreeks 15 graden. De begrenzing van deze lucht bevond zich zondagavond op de Noordzee en zal in de loop van vandaag ons land bereiken. In verband hiermede is een stijging van temperatuur te verwachten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Hogere temperaturen. Zacht weer met hier en daar enige regen of motregen, maar °ok plaatselijk opklaringen. Mati ge, later vrij krachtige zuidweste lijke wind. DINSDAG 24 FEBRUARI De Britse premier heeft zater dagmiddag een protocollair be zoek aan premier Chroesjtsjef in het Kremlin gebracht. Daarbij waren o.a. de Russische en Brit se ministers van Buitenlandse Zaken aanwezig. Tevoren had minister Selwyn Lloyd op het Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken een beleefdheidsbezoek aan minister Gromyko gebracht. Vóór het onderhoud spraken de Russische en Britse leiders informeel met elkaar en poseer den zij voor de fotografen. Er werd mineraalwater geoffreerd. „Dat is heel goed voor de nie ren", zei Chroesjtsjef. Hij vroeg zijn tolk, MacMillan te vertellen dat hij „een beetje moeite had om het drinken in de Sowjet- Unie binnen de perken te hou den". Later bood premier Chroes jtsjef zijn Britse gasten een diner aan. Reacties op het bezoek van MacMillan. Westerse bladen hebben voor zichtig gereageerd op het be zoek van MacMillan aan Moskou, enkele verwachten concrete re sultaten van deze reis. Alleen de kranten in Moskou toonden werkelijk enthousiasme. In de Westduitse pers wordt het vraagstuk-Berlijn vergele ken met de campagne van Hit Ier tegen Tsjecho-Slowakije in 1938 met als hoogtepunt het be zoek van Chamberlain aan Mün- chen. De „General Anzeiger" in Bonn schreef: „De eenvoudige Mac Millan kan niet vergeleken wor den met de romantische Cham berlain en Chroesjtsjef is alles bij elkaar ook geen Hitler. Maar wij twijfelen eraan of de reis van MacMillan met veel succes zal worden bekroond". Het Russische blad „Prawda" schreef dat de hele wereld ge noeg heeft van de koude oorlog en dat het de plicht van de staatslieden is aan de wensen van de bevolking te voldoen en er een einde aan te maken. De Russen hopen dat het bezoek van MacMillan „concrete resul taten" zal opleveren. „De Sow jet-Unie en Groot Brittannië, beide grote mogendheden, zou den een belangrijke gezamenlijke bijdrage kunnen leveren voor de regeling van internationale kwesties". Het onafhankelijke Weense blad „Neuer Kurier" schreef dat het bezoek een keerpunt voor de gehele wereldpolitiek kan wor den. (Advertentie). öi kapt** vit Wapurrtcoow) marks (6 brovMrijstrJaf '1 Uhmuzwi voor verzorgd kapwerk en ookvoor betere toilet artikelen Duits schip „Helene B. Schupp" vergaan. Het 742 ton metende Duitse m.s. „Helene B. Schupp" uit Hamburg is zaterdag 30 mijl ten westen van de Deense kust ge kapseisd en gezonken. Volgens berichten van schepen die op de noodseinen van het motorschip afkwamen, zijn elf van de twaalf opvarenden gered. De gezagvoerder viel in het wa ter, toen hij trachtte over te springen op de 8.556 ton metende Britse tankboot „British Baron". Pogingen om hem terug te vin den werden opgegeven, toen het Duitse schip omstreeks elf uur 's avonds in de golven was ver dwenen. De geredde opvarenden van de „Helene B. Schupp" werden door twee Deense kotters naar de Deense plaats Lemvig gebracht. Het bestuur van het socia listische algemene Belgische vakverbond heeft zondagmorgen op een bijeenkomst te Brussel 'n resolutie aangenomen. In deze resolutie eist het ver bond nationalisatie van alle energiebedrijven (kolen. gas, elektriciteit), uitstel tot 1 janu ari 1960 van het besluit om de onrendabele mijnen te sluiten en Transatlantische telefoon kabel beschadigd. De enige transatlantische tele foonkabel tussen de V. S. en Groot-Brittannië is beschadigd, zo heeft het Britse ministerie van Verbindingen zaterdag bekendge maakt. De kabel die ruim 3.000 km lang is, ligt tussen Oban in Schotland en Newfoundland. De verbinding, welke in 1956 tot stand kwam, heeft ongeveer 130 miljoen gulden gekost. De be schadiging, waarvan de omvang nog niet bekend is, bevindt zich nabij Newfoundland. De Nationale Raad van het „Amerikaanse veteranencomité", een oudstrijdersorganisatie, heeft op president Eisenhower een be roep gedaan om een nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken te benoemen als opvolger van Dul les, die aan kanker lijdt. Volgens een resolutie van de raad stellen de Ver. Staten „als de machtigste natie van de vrije wereld" hun eigen veiligheid en die van hun bondgenoten in de waagschaal, „als zij niets beters kunnen doen dan hun buitenlandse aangele genheden te laten behartigen door een president, die zelf fy siek gehandicapt is en bovendien steunt op een ernstig zieke minis ter van Buitenlandse Zaken. Het onafhankelijke Britse zon dagsblad „Observer" betwijfelt het ook, of Eisenhower en Dulles nog wel in staat zijn, de Ver. Sta ten te leiden. In dit verband her innert het blad er aan, dat gene raal Marshall indertijd niet aar zelde om als minister van Buiten landse Zaken af te treden, toen bleek dat hij een slechte gezond heid had. Het argument dat een ernstige ziekte geen invloed zou hebben op de geestelijke vermo gens van de betrokkene, noemt het blad „absurd", evenals de uit spraak dat er geen geschikte opi- volger voor Dulles zou zijn te vinden. „Eisenhower, die zelf een oude, zieke man is, kan het niet helpen dat hij zijn taak niet kan neerleggen, al zou hij dat willen, maar hij draagt een zeer grote verantwoordelijkheid als hij zou weigeren een nieuwe minister van Buitenlandse Zaken te be noemen", aldus de „Observer". (Advertentie.) Grenulaan 21 Terneuzen, Telef. 2568 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.25 3.00 3.40 3.50 n.m. 2.50 3.25 4.05 4.15 ZON MAAN Febr 24 25 26 27 28 op onder op or.der 7.39 18.09 19.59 7.50 7.37 18.11 21.18 8.18 7.3b 18.12 22.37 8.47 7.33 18.14 23.54 9.18 7.31 18.16 9.53 In vele dorpen en steden op Cyprus hebben Griekse Cyprio ten zondag de Griekse vlag uit gestoken in afwachting van de terugkeer van aartsbisschop Ma- karios, de door de Britten ver bannen leider van de Griekse Cyprioten. Bisschop Anthimos van Ki- tium, waarnemend atnarch, heeft een ontvangstcomité opge richt. Volgens berichten uit Athene is de bekende Griekse scheeps- magnaat Onassis van plan om de Grieken die naar Cyprus wil len om de feestelijke ontvangst van Makarios bij te wonen, vrij vervoer per sohip naar het eiland aan te bieden. Zaterdagmiddag is men be gonnen een groot aantal Cyprio ten, die om politieke redenen ge vangen waren genomen op vrije voeten te stellen, zo is officieel in Nicosia bekend gemaakt. Het gaat hier om circa 900 mensen. Destijds werden er meer dan 2.000 Cyprioten gevangen geno men. Na de wapenstilstand, aan geboden door de verzetsorgani satie Eoka, zijn er verschillende malen kleine groepjes vrijgela- ten. Cyprioten met beperkte bewe gingsvrijheid in hun rechten her steld. Met het oog op de uitgela tenheid van de Cyprioten over de vrijlating werd de bewegingsvrij heid van de Britse soldaten voor zondag beperkt. Nicosia werd verboden stad 'voor hen ver klaard. De Britse soldaten die vrijgela tenen bekogeld hadden, verklaar den later dat deze eerst zelf met "tenen gegooid hadden. Staking in Britse staalfabriek. Naar aanleiding van het ont slag van een arbeider zijn zater dagavond 10.000 arbeiders van de „Staalmaatschappij van Zuid-Wa- les" in staking gegaan. De fa briek produceert wekelijks 50.000 ton staal. Als de staking voort duurt zal de Britse auto-industrie er etnstig van te lijden hebben. k Prinses Irene is zondag in Sankt Anton am Arlberg aange- komen. Kort na aankomst maakte zij al met haar Oostenrijkse leraar Toni Marth een tocht op de ski's. De griepepidemie in Groot-Brittannië. Volgens Britse medische krin gen lijden ongeveer 5,5 miljoen mensen in Groot-Brittannië aan griep. Deze epidemie van onge kende omvang heeft in de week van 8 tot en met 14 februari aan 455 mensen het leven gekost. In de daaraanvoorafgaande week bedroeg het aantal slachtoffers i44. inkrimping van de werkloosheid door middel van nieuwe econo mische initiatieven. Voorts wordt in de resolutie gezegd dat alle eerder vastge legde actiemaatregelen in de huidige omstandigheden gehand haafd zullen blijven. Dit houdt volgens de voorspel lingen van het vakverbond in dat de staking, die negen dagen geleden is uitgebroken, vandaag algemeen zal zijn in de kolen bekkens van Charleroi, het cen trum van de Borinage. De winkels zullen gesloten zijn en waarschijnlijk zullen er in ge heel Belgie solidariteitsstakingen uitbreken. Vandaag zullen er in Patura- ges, La Louvière en Charleroi massabetogingen worden gehou den. Belgische economische rege ringsplannen. Tijdens zijn uiteenzetting over de economische toestand en de regeringsplannen, heeft de Bel gische premier Eyskens zaterdag j.l. tegenover de afgevaardigden van werknemers en werkgevers verklaard dat de regering een soort van economisch program ma wil uitwerken, waarvan de uitvoering zou kunnen worden toevertrouwd aan maatschappij en voor gewestelijke economische expansie in de vorm van tussen- gemeentelijke maatschappijen. Om de investeringen te verge makkelijken, zou in grote cre- diet-faciliteiten worden voorzien. Nieuwe „Graf Spee". Het voormalige fregat „Fla mingo", dat als opleidingsschip van de Westduitse marine dienst zal doen, heeft zaterdag bij een plechtigheid te Kiel de naam „Graf Spee" gekregen. Zoals gemeld had een socialis tisch lid van het Britse Lager huis er bezwaar tegen gemaakt, dat een voormalig Brits schip de ze naam zou krijgen, gezien het feit, dat het Duitse vestzakslag schip „Graf Spee" na veel scha de aan de geallieerde scheepvaart te hebben toegebracht in 1939 door drie Britse kruisers bij de monding van de Rio de la Plata tot zinken was gebracht. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Defen sie wees vorige week deze kritiek van de hand. met het argument dat de naamgeving niets te ma ken had met keizer Wilhelm of Hitier, maar dat men alleen vice- admiraal Von Spee wilde eren, die een vooraanstaand marine-offi cier was geweest. In het Haagse stadhuis is na mens het Carnegie heldenfonds voor moedig gedrag, een pols horloge met inscriptie uitgereikt aan de 14-jarige Anna Harteveld, omdat zij op 30 juli j.l. een jonge tje uit zee heeft gered. Voorts zou een uitgebreid pro gramma van openbare werken ter waarde van vele miljarden worden overwogen. De eerste minister was van oordeel, dat deze maatregelen te zamen de werkeloosheid zullen doen afnemen. DE SPIONAGEZAAK IN TUNESIE De Tunesische minister van Voorlichting, Masmoedi, heeft meegedeeld dat de Franse con sul-generaal in Tunis toestem ming krijgt om twee Franse Al gerijnen, die onder verdenking van medeplichtigheid aan spio nage worden vastgehouden, te bezoeken. De Tunesische autori teiten hadden tot nog toe die toe stemming geweigerd omdat zij de twee verdachten niet als Franse burgers wilden beschou wen. Masmoedi zei dat de te geven toestemmingn een gebaar van goede wil van president Bourguiba tegenover De Gaulle zou zijn. DE ONRUST IN KONGO Jacques Opangault, de leid. r van de socialistische oppositie ia Kongo (Frans Afrika) is door i.' politie aangehouden. De arresta tie volgde op dagen van straac- gevechten tussen politieke groe pen waarbij zeker 76 mensen in Brazzaville om het leven zijn ge komen. De onlusten, die nog voortdu ren, nemen steeds meer het ka rakter van een stamoorlog aan. Opangault is de leider van de Nbosji-stam, die sterk vertegen woordigd is in de Poto-Potowijk van Brazzaville, waar een deel van de onlusten zich afspelen. Opangault is een vroegere pre mier van het vroegere Franse Kongo werd vorig jaar november een republiek binnen de Franse gemeenschap. Er kwam een nieu we regering onder premierschap van de geestelijke Joeloe, die in 1956 door de Rooms-Katholieke kerk was geschorst omdat hij zich kandidaat had gesteld bij verkiezingen voor de plaatselijke assemblée zonder toestemming van zijn bisschop. Uit nabijgelegen gebieden zijn Franse troepen naar Brazzaville gezonden om de politie te helpen de orde te herstellen. Aftreden van kabinet-Djuanda aangekondigd. De ronde-tafelconferentie van Belgische ministers en vertegen woordigers van de werkgevers en de werknemers is zaterdag avond uit elkaar gegaan zonder dat er een akkoord over de Belgi sche kolencrisis en beëindiging van de stakingen is bereikt. Het overleg wordt hedenochtend voortgezet. De hoge autoriteit zal worden verzocht vertegen woordigers te zenden. Na de bijeenkomst ze minister president Eyskens: „De regering verstrekt geen communiqué". De Staercke van het Verbond voor de Belgische nijverheid (werkgevers) zei: „De bruggen zijn niet opgeblazen en de bespre kingen worden maandagochtend voortgezet; waarschijnlijk met vertegenwoordigers van de hoge autoriteit". De voorzitter van het Christe lijk Vakverbond, Cool, gaf als Onrust in Beiroet. zijn mening, dat het voorstel van premier Eyskens de hoge autori teit uit te nodigen aan de bespre kingen deel te nemen niet uitslui tend in België voorkomt". De algemeen secretaris van het Algemene Belgische Vakverbond Major, wees erop dat zaterdag is gesproken over het regeringspro gram op economisch gebied en dat voorts het kolenconflict naar voren is gebracht. „Wij zijn in een stadium gekomen waarin het noodzakelijk is gebleken de hoge autoriteit te raadplegen over de van weerszijden gedane voorstel len". In antwoord op een vraag over zijn indrukken op econo misch gebied zei Major: „Wij moeten de tekst rustig onderzoe ken maar op het ogenblik maakt dit niet het onderwerp van onze bezorgdheid uit. Vóór de conferentie werd ver daagd, was meegedeeld, dat de regeringsvertegenwoordigers een nota hebben opgesteld volgens welke de regering eraan vast houdt, dat oj) 31 mei de eerste mijnen in de Borinage worden gesloten in bet kader van het plan van de regering tot sanering van de mijnen. De vertegenwoordigers van de werknemers hebaen (leze nota in haar geheel verworpen. Een socialistische mijnwerkers- Een treffen tussen aanhangers en tegenstanders van Nasser heeft zondag nieuwe spanning in |H de Libanese hoofdstad, Beiroet, afgevaardigde, Dedoyard, zei dat veroorzaakt. Twee trams wer- (je nota onaanvaardbaar is 'voor den zwaar beschadigd, maar er waren geen persoonlijke onge lukken. Troepen bewaken de binnen stad. Beiroets vroegere opstande- lingenwijk was versierd met honderden portretten van Nas ser ter gelegenheid van de eer ste verjaardag der Verenigde Arabische Republiek. Officieel is zaterdag in Djakar ta medegedeeld, dat het kabinet- Djuanda in de loop van dit jaar zal worden ontbonden. Dit zal ge- beuren nadat de revolutionaire I vertragen, grondwet van 1945 weer van kracht zal zijn geworden. Het nieuwe kabinet zal worden benoemd volgens de bepalingen van deze grondwet. In de mede deling wordt niet gezegd, of Soe- karno aan het hootd van de nieu we regering zal staan of dat hij het bewind zal voeren via een vi ce-president of minister-presi dent. Volgens Nederlandse zaken- kringen in Djakarta zou Indone sië overwegen de actie tot natio nalisatie van de Nederlandse on dernemingen, die de afgelopen 15 maanden zijn „overgenomen", te Uit door de Amerikaanse rege- De vrijgelatenen werden met ring verstrekte statistische ge- vrachtauto's naar Nicosia ver voerd. Bij aankomst in de stad werden zij met gejuich ontvan gen door de bewoners, die met Griekse vlaggen de straat waren opgegaan. Op de vraag hoeveel mensen gevens blijkt, dat in de Verenig de Staten in januari 4.724.000 personen werkloos waren het hoogste aantal voor deze tijd van het jaar sedert 1942. Het door de federale regering in verband met de werkloosheid er op vrije voeten waren gesteld, opgestelde noodprogramma zal werd door ex-gevangenen geant- op 1 april aflopen en voor zover woord: „Allemaal". bekend is geen besluit tot voort- Zondagavond waren alle ge- setting van dit programma geno- vangenkampen leeg. men. Tegelijk met de vrijlating van Een der vooraanstaande Ame de gevangenen werden ook alle rikaanse vakverenigingsleiders, George Meany, heeft vorige week gezegd dat verhoging der lonen en verkorting van de werktijd van wezenlijk belang zijn bij de bestrijding van de werkloosheid en het hereiken van een gezonde economische groei. Admiraal Burke, chef marine operaties, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten bij machte is de Sowjet-Unie te vernietigen, zodat het niet aan een wedloop op het gebied van raketten behoeft mee te doen. niets te verliezen. Inmiddels ver neemt A.F.P., dat ook alle werk zaamheden van de Nederlandse firma's Mirandole en Voute, Geo- wehry en Hagemeijer op dezelfde wijze als van de „grote vier" zul len worden overgenomen. Dit zou de komende week gaan ge beuren. Dit zou ten doel hebben de ver dere werkzaamheden van deze winstgevende ondernemingen te verzekeren, in het bijzonder van de vier grote Nederlandse firma's Lindeteves, Borsumij, Jacoberg en Internatio. De Indonesische autoriteiten zouden van plan zijn „geleidelijk" te beginnen met de nationalisatie van deze vier grote handelsfir ma's, die vele internationale rela ties hebben en daarvan voor een groot deel afhankelijk zijn. Zij zouden willen trachten na zich deze internationale relaties eigen te hebben gemaakt, de werk zaamheden van deze Nederlandse firma's voort te zetten. Totdat echter de „grote vier" zoals de bijnamen onder Indonesische za kenlieden luidt formeel zijn genationaliseerd, zullen alle in pe agrarische hevormingen het buitenland gemaakte winsten de arbeiders. De mijnwerkers eisen een saneringsplan voor alle mijnen en niet alleen voor die in de Borinage. Blechinberg veroordeeld. De 63-jarige Deense diplomaat Einar Blechinberg, die ervan be schuldigd werd NAVO-geheimen aan een vreemde mogendheid uit geleverd te hebben tijdens zijn werkzaamheid aan de Deense am- barsade te Bonn, is zaterdagoch tend te Kopenhagen tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had schuld erkend. Hij vroeg ge legenheid om aantekenen van ho ger beroep te overwegen. door de hoofdkantoren in Neder land worden geïncasseerd. De vier firma's werken in In donesië thans onder vier Indone sische maatschappijen, die staats eigendom zijn. In Nederlandse op Cuba. De Cubaanse regering heeft 'n wet goedgekeurd, volgens welke boeren zonder land, die op eigen initiatief land in bezit hebben ge- kringen zeide men, dat het ech- j nomen of dat zullen doen, zonder ter de vraag blijft in hoeverre de te wachten op de afkondiging van Indensische autoriteiten zullende wet tot wijziging van het gaan om bij hun plannen tot na- grondbezit, niet van deze wet zul- tionalisatie alles te winnen en1 ten kunnen profiteren. De Rooms-Katholieken in China Van Vaticaanse zijde is ver nomen dat uit Hongkong on bevestigde berichten zijn ontvan gen volgens welke nog vijf Chi nese bisschoppen op onwettige wijze zijn gewijd. Het communistische bewind in China streeft er naar de Chinese Rooms-kathoiieken af te scheiden van Rome. De wijdingen zouden zijn ver richt in de kathedraal van de Zuidehinese stad Tsjangsja. Geëxcommuniceerde priester bekent moord op bisschop. Een geëxcommuniceerde R.K.- priester, Hosannah Siqueira e Sil- va heeft voor de rechtbank van de Braziliaanse stad Recife be kend op 1 juli 1957 de toenmalige bisschop van Garanhuns, Fran cisco Expedido Lopes, te hebben doodgeschoten. De bisschop had Siqueira e Sil- va geschorst om disciplinaire re denen. Een rechtbank te Erfurt (O.- Duitsland) heeft een Oostduitser. Herbert Baumann, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf om dat hij de leider van de Oostduit- se communistische partij, Ul- bricht, een „schurk" had ge noemd. Baumann was schuldig bevonden aan „belediging van de staat".

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1