De verdediging van het koninkrijk BINNENLANDS NIEUWS V-loii CETAFLEX koüdlijm Ceta-Bever voor de Doe-het-Zelver NIEUWS IN HET KORT Voor de zondag Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 21 februari 1959 DEFENSIEDEBATTEN DE „KAREL DOORMAN" ALS DE VOS DE PASSIE PREEKT NATIONALISATIE, THEE EN TABAK ACTIE TEGEN ASTMA Het binnenlandse politieke leven werd de afgelopen week beheerst door het defensiedebat in de Tweede Kamer. A. R., C. H. U. en K. V. P. trokken fel van leer tegen de Engelse en Amerikaanse wapenleveranties aan Indonesië. „Wat bezielt de regeringen van deze landen toch?" zo vroeg de heer Fens. „Als de Russen nog de zware wapens leveren, kan Indonesië een aardig legertje in elkaar zetten voor de bevrijding van Nieuw-Guinea. Amerika verstrekt alleen al de uitrusting voor twintig batal jons (14.000 man). De Amerikaanse en Engelse bond genoten maken het ons wel moeilijk, te blijven geloven in hun trouw tegenover ons". Terwijl dus van genoemde zijde de militaire hulp aan Indonesië van buitenaf werd bepleit, zocht de P. v. d. A- meer haar kracht in het „ondermijnen van de militaire positie van Nederland van b-n- nen uit". Immers, „de P. v. d. A. zal haar stem niet geven aan het regeringsvoorstel tot modernisering van onze twee kruisers De Ruyter en Zeven Provinciën". Aldus de heer Schouwenaar. Amerika is bereid, 80 miljoen gulden bij te dragen, ten einde onze kruisers te voorzien van luchtdoelraketten. Nederland zal zelf dan nog 40 miljoen moeten bijpassen. Vliegkampschip en Nieuw-Guinea Ons vliegkampschip, de Karei Doorman, wil de P. v. d. A. zo mogelijk maar overdoen aan Amerika. „Weg met die dure Karei Doorman" riep de heer Schouwenaar. „Geef ons er mg een bij", repliceerde de heer Rit meester van de V. V. D. De beer Schouwenaar betoogde, dat Ne derland meer uitgeeft voor mili taire doeleinden dan vergelijk bare landen, zonder een grotme bijdrage aan de NAVO te le veren. En zijn partijgenoot de heer Wierda verklaarde: „Al wil. len de socialisten de NAVO W°1 trouw blijven, zij menen toch, dat er op de militaire uitgaven sterk bezuinigd moet worden Maar de heer Ritmeester was een voorstander van moderni sering van onze kruisers, omdat de slagkracht van onze vloot er door wordt verhoogd. En „een vliegkampschip als de Karei Doorman, dat nu aan alle eisen voldoet, heeft ons land bitter nodig". „De marine kost veel geld, maar de verliezen zouden onbeschrijflijk worden, als onze kostbare koopvaardijvloot in tijd van oorlog niet door eigen sche pen en vliegtuigen kan worden beschermd". Bovendien zou de „Karei Door man" eigenlijk permanent in de wateren rondom Nieuw-Guinca moeten koersen, ten einde dit rijksdeel zo nodig ook door vlieg tuigen te kunnen beschermen. Of zou de noodzakelijkheid hier van thans verdwenen zijn? Im mers Vos Soebandrio De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban drio, heeft tijdens zijn bezoek aan Australië op een persconfe rentie in de hoofdstad Canberra verklaard, dat Indonesië nooit geweld zal gebruiken om Neder lands Nieuw-Guinea in zijn be zit te krijgen. „Elk gebruik van geweld zou tot gevolg hebben, dat Engeland en de Verenigde Staten zich tegen Indonesië zou den keren en het zou gemakkelijk het begin van een volledige oor log kunnen zijn". En dan zouden we „verder dan ooit van het doel overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië) verwijderd zijn. Om deze koele en berekende reden zouden wij nooit geweld willen gebruiken". Aldus de heer Soebandrio. ..De Indonesische regeerders hebben indertijd de overeen komst der ronde-tafelconfemo tie getekend. Ze hebben plechtig beloofd de federale staatsvorm van het nieuwe Indonesië te eerbiedigen, de Nederlandse rechten en belangen te ontzien, in de Nederlands-Indonesische Unie met ons land verenigd te blijven, en nog veel meer moois. Ze hebben zich vervolgens ge haast om al deze beloften te schenden, niet één uitgezonderd". Aldus een Nederlandse commen tator. Hoe veel het woord van een Soebandrio ons waard moet zijn, kan hier duidelijk uit blij ken. De Australische regering heeft zich weliswaar niet geheel, maar toch in zekere mate laten paaien door de passie prekende vos Soe bandrio. Australië blijft de Ne derlandse souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea erken nen en steunen, maar het zal elke overeenkomst over dit ge biedsdeel, die door middel «an onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië tot stand komt, eveneens erkennen. Steler en heler De Indonesische regering heeft de Nederlandse cultuuronderne mingen in de Oost indertijd „overgenomen", zoals dat heette. In feite betekende dit woord niets anders dan: gestolen. Ech ter moest Indonesië voor de pro- dukten van de gestolen planta ges nu ook nieuwe markten zoeken. Amsterdam, tot voor kort wereldmarkt voor produk- ten als thee en tabak, viel auto matisch uit. Nog afgezien van het feit, dat de Indonesiërs deze markten het koste wat het kost niet meer aan de Nederlanders gunnen, zou een aanvoer der pro. dukten in ons land onmiddellijk gevolgd worden door een doen beslag leggen er op vanwege de wettige Nederlandse eigenaars. Nu zijn er al enige tijd onder handelingen gaande over een verplaatsing van de theemarkt naar Antwerpen en van de kof- fiemarkt naar Bremen. De koop lieden daar likkebaarden al bij het zien van dit lekkere kluifje, ogenschijnlijk het Nederlandse spreekwoord, dat de heler even slecht is als de steler, niet ken nend. Maar toch doet zich voor de heren een moeilijkheid zoor. In de eerste plaats kunnen de Nederlandse eigenaars ook in buitenlandse havens beslag doen leggen op aan te voeren goede ren. En in de tweede plaats blijkt de beroemde Lloyds verzeke ringsmaatschappij er weinig voor te voelen, een assurantie af te sluiten op dergelijke met een twijfelachtig recht verkregen goederen. Daarom hebben de Indonesiërs nu besloten, de Nederlandse cul tuurondernemingen tegen een zekere vergoeding te nationali seren. Juridisch staan zij dan althans een beetje sterker. Maar dat neemt niet weg, dat de Ne derlandse regering, evenals En geland dat reeds eerder deed, krachtig zal protesteren tegen de beoogde maatregelen. 100.000 astma-patiënten Wist u, dat er in Nederland ongeveer 100 000 gevallen van astma voorkomen en dat 300 astma-patiënten volkomen inva lide zijn? Jaarlijks sterven er momenteel meer mensen aan astma dan aan t. b. c. De meeste gevallen doen zich voor tussen het 20ste en 40ste levensjaar. De Vereniging tot Bevordering der Belangen van Astmatici heeft kort geleden opgericht de Natio nale Stichting voor Astma-be handelingscentra, die zich ten doel stelt, drie grote centra één in elk der grote steden alsmede één in een aantal ste den, die centra zijn voor een grote streek, op te richten. De Stichting Nationale Com missie tegen het Alcoholisme heeft ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een congres ge houden. De Soc.-Econ. Raad heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geadviseerd, ook aan werknemers, wier in komen boven de huidige loon grens van 6900 uitgaat, voort aan een uitkering krachtens de werkloosheidswet te verlenen, in geval zij zonder werk komen. Dat betekent dus een afschaf fing van de loongrens. En het „goede heertje" is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek. (Nadruk verboden). De naam des Heren is een sterke Toren; de rechtvaardige zal daarhenen lopen en in een hoog vertrek gesteld worden. Spr. 18 10. De naam des Heren, dat is de openbaring van Zijn onverander lijk Wezen. Die is voor het hart, dat Hem kent, een sterke toe vlucht in dagen van benauwdheid en moeite en verdriet. Daarheen vliedt het als vanzelf, wanneer de storm opsteekt en het donker wordt in het leven. Maar daar heen vlucht ook elk door zonde macht aangevochten hart, elk door strijd bewogen gemoed, elke door zonde en ontrouw neergebo gen geest. Men versta tocli wel dat woord „rechtvaardige" in onze tekst. Dat wil niet zeggen de zondeloze, de reine. Dan immers zou niemand mogen komen Neen, naar de rijkdom van ons Genade-Evangelie bedoelt het elk zondaarshart, dat ootmoedig naar God vraagt. Elk hulpbehoe vende, die in Hem zijn Helper ziet. Elk door de storm des levens geteisterde, die in Hem zijn Red der aanschouwt. Raakt gij heden in verlegen heid, door omstandigheden bui ten u, of door strijd binnen in u, wat het ook zijn moge, roep dan de naam van uw God aan! Eer gij het weet, zullen de Eeuwige Armen zich voor u openen. Dan zal uw angstig bewogen hart een schuilplaats hebben gevonden, hoog verheven boven storm en golfslag. Daar zult gij u veilig ge voelen in de beste Hoede. Als de levensstormen loeien Rondom mij, op zee of land Dan zal ik mijn toevlucht zoeken In de schaduw van Gods hand. (Uit Nieuw Bijbels Dagboekje.) De aardappels voor de binnenlandse markt Het is beslist onjuist zo deelt het Produktschap voor Aardappelen ons mede dat het in de handel brengen van infe rieure en slecht gesorteerde aard appelen de instemming heeft van het Produktschap, zoals de Ne derlandse Bond van Kleinhande laren in Aardappelen, Groenten en Fruit in zijn telegram van woensdag j.l. stelt. Ook het Pro duktschap betreurt, dat zulks ge beurt, wat in de laatste bestuurs vergadering nog naar voren is gekomen. De vraag of het Pro duktschap niet bij verordening met dwingende voorschriften hiertegen moet optreden heeft het bestuur tot dusverre ontken nend moeten beantwoorden. Be halve dat de handel reeds streeft naar kwaliteitsverbetering langs vrijwillige weg en ook aan telers en consumenten voorlichting wordt gegeven over het belang van een goede sortering, speelt hier o.a. ook een rol de prakti sche uitvoerbaarheid van een effectieve controle op eventuele kwaliteitsvoorschriften. DODELIJK ONGEVAL Het 9-jarig meisje Hendrika ten Besten uit Giesenburg is donderdagmiddag, toen zij op de fiets uit school kwam, onder een vrachtauto geraakt en om het leven gekomen. Toen het kind de tegemoetkomende auto bestuurd door C. den O. uit Goudriaan, passeerde kwam zij te vallen, en werd zij door het achterwiel overreden. Zij was onmiddellijk dood. WEER BRAND IN ENGELS KAMP TE IIOEK VAN HOLLAND In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in het Engelse kamp te Hoek van Holland zeven of acht barakken, waar onder een grote kantine afge brand. Het vuur, dat om half een werd. ontdekt, is bestreden met dertien stralen, waarbij 3 van het kamp zelf en drie van de Nederlandse Spoorwegen. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. De barakken waren onbewoond en dienden voor opslag, o.a. van meubilair en dranken voor de kantine. Naar de oorzaak van de brand zal door de Nederlandse en de Engelse politie gezamenlijk een onderzoek worden ingesteld. Het bedrag van de schade kon men nog niet noemen. Het is de tweede maal in kor te tijd dat er in dit kamp brand is uitgebroken. Enige tijd gele den verhandden vier barakken van de medische dienst. VERMISTE VROUW DOOD TERUGGEVONDEN De rijkspolitie te Arnhem is er in geslaagd 't stoffelijk over schot op te sporen van de sinds 9 februari J.l. uit Velp vermiste 70-jarige mevrouw Jansen. Kinderen vonden in de omge ving van de zeven heuvelen en kele kledingstukken, die bij na der onderzoek door de politie bleken toe te behoren aan de bejaarde vrouw. Met behulp van RADIO-MOSKOU OVER HET WESTELIJKE ANTWOORD Westers antwoord geen redelijke bases voor een oplossing Radio-Moskou ls van mening dat het Westelijke antwoord op het Russische voorstel tot slui ting van een vredesverdrag met Duitsland geen „redelijke basis" voor een oplossing verschaft. Het bevat volgens de radio geen enkel contructief element, noch voor Duitsland, noch voor Berlijn. (Het Westen heeft een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken voorgesteld over de gehele Duitse kwestie. f Advertentie door HANS-OTTO MEISSNER Nederland je bewerking: H. MAGNIN VERSCHUUR 79) Nadruk verboden. Voorwaardelijke straffen voor verbergen minderjarige kinderen De rechtbank te Amsterdam heeft E. H.v. H. wegens het opzettelijk verborgen houden van minderjarigen, die zich aan het wettig over hen gestelde gezag hebben onttrokken, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. Zij had vier van de kinderen van een vriendin, die uit een tehuis waren ontsnapt onderdak ver schaft en hen aan de nasporin gen van de justitie onttrokken. De officier van justitie had vier maanden geëist waarvan drie voorwaardelijk. De vader van deze kinderen, de 42-jarige sloper P. J. B., die in de zomer van het vorig jaar zijn 19-jarige uit een gesticht ont vluchte dochter enige tijd had verborgen gehouden kreeg con form de eis twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Nee... nee, zo kan ik het niet zienHoe moet Helga dit te boven komen? Werk is de beste therapie! Dat zegt ze toch zelf altijd., of heeft Amriss het gezgd, ik weet het niet meer. Zulk werk heb ik voor haar. Dokter Helga Romer wordt hoofdarts van het nieuwe ziekenhuis, dat ik aan het Como-meer ga bouwen Ik heb je daar weliswaar nog niets van verteld, maar het wordt iets reusachtigs. Een spe ciale kliniek voor de slachtof fers van de ziekte van Miller, Honderd bedden, de modernste inrichting en de allerbeste ver zorgingvolgens de methode van Dr. Holl. Stefan Holl was buitenge woon verrast. Dat is eenvoudig geweldig, vader, en een prachtige op dracht voor Helga. Maar... of het de wonde helen kan, die ik haar sla?. Stellig niet onmiddellijk, knikte Alberti, maar verant woordelijk werk en de macht van de tijd tezamen kunnen zeer veel. Overigens zag ik mij. zal ik er voor zorgen Helga naar kracht bij te staan. Stefan Holl zweeg en Alberti liet hem nadenken. Maar Angela, zei hij ein delijk, zij moet toch de volle waarheid wetenZo kunnen wij niet samenleven. Zij moet alles weten, precies weten hoe alles gegaan is en zij moet' het begrijpen. Alberti knikte. Ja., daarin geef ik je vol komen gelijk. Het kan best zijn, dat ze me daarna de bons geeft, ver moedde Holl. Dat zou ik haar niet kwalijk kunnen nemen. Waarom zou ze ook bij me blij ven, een man. die Helga zo trou weloos verraden heeft, die zijn woord brak en wiens gevoelens zo veranderlijk zijn. En wie zal haar die hele verschrikkelijke geschiedenis uitleggen? Ik, va derik kan het niet. Alstublieft, zei Alberti's secretaresse en hield de deur voor Angela open. Zij snelde naar haar vader toe, zag Stefan en bleef staan. O, StefanJa, wie moet ik nu het eerst om de hals gaan hangen? Alberti vond, dat onder wel opgevoede mensen nog altijd de oud«v-'om voorging. Ouderdom..! Wat een on zin! riep ze en kuste hem vol liefde. Daarna ging ze naar Holl, keek hem lang aan en legde vervol gens teder haar hoofdje aan zijn hart. Hij trok haar langzaam naast zich op de sofa. Luister eens, lieveling. Het is goed, dat. je gekomen bent. Ikik bedoel je vader en ik. we moeten je namelijk iets zeer ernstigs vertellen.... Ja, Ange la en daarbij hebben we veel begrip van jouw kant nodig. Zij glimlachte hem uitnodi gend toe en knikte ook even naar haar vader. Enwat hebben jullie beiden me dan wel te zeggen? Alberti ging aan haar andere kant zitten en greep haar hand. Het is niet zo makkelijk, kindje.... Het kost ons enige moeite Alberti schraapte zijn keel en zweeg. Nu begon Stefan weer: Weet je, Angela, weet je nog toen met die lelie O ja, knikte ze, de wind had de schaal omgegooid. Maar hebt Stefan keek naar zijn schoon vader, maar deze bladerde in een tijdschrift, dat op de tafel lag. Angela vlijde zich tegen haar man aan. - Je wilde me iets belang rijks zeggen, Stefan, zeg het dan! Jadat wilden we. Nu dan, om de waarheid te zeggen, toen iktoen ik vannacht wide wegaan, ik bedoel, toen we elkaar plotseling tegenkwamen, toen heeft Eckert met de kleine wagen op me gewacht, heime lijk en met gedimde lichten, bij de poortaan de straatweg. Nee, liefste, viel zij hem in de rede, Eckert heeft niet op je gewachten de kleine wagen ook niet. Ja wel, lieveling, je begrijpt niet wat ik bedoel. Ik begrijp het heel goed, Stefan en daarom weet ik, dat Eckert niet op je gewacht heeft. Daarvoor mag hij ons allebei veel te graag lijden. Hij komt namelijk uit Berlijn en is zeer verstandig. Daarom heeft hij mij meteen aan de huistelefoon geroepen en me op de hoogte gesteld. Daarna is hij gaan sla penVader zal hem een mo torfiets geven. Waarom niet, bevestigde Alberti en schoof het tijdschrift van zich af. wanneer je wilt, koop ik voor Eckert een motor fiets. Maar, waarom eigenlijk? Maar vader, hij heeft ten slotte mijn man verhinderd van mij weg te lopen Alberti knikte nadenkend, maar besloot toen energiek klare wijn te gaan schenken. Luister nu eens, Angela... je moet weten, dat Helga en Stefan destijds ...met elkaar verloofd wa ren, vulde Angela aan, en zij wilden in de herfst gaan trou wen. Omdat ik zo dolverliefd op Stefan werd, is hij toen maar met mij getrouwdvoor de schijn natuurlijk, omdat ik toch gauw dood zou gaan Alberti en Holl waren in el kaar gekrompen en keken haar jij hebt hem weer voorzichtig geplant. Hij heeft zich prachtig i verschrikt aan ontwikkeld en als je nu thuis1 en omdat ik zo indis- komt, zult je hem op je schrijf- kreet was om niet dood te gaan tafel vinden.... Hij heeft dat ontstond een zeer pijnlijke si- ongelukje prima doorstaan. O, daar ben ik blij om daar ben ik echt blij om. tuatie. En hier wisten de beide aanwezige heren niet meer uit te komen. Ja, hoe... Aangezien deze twee verstandige mannen in dit dool hof van eigengemaakte planne tjes geen uitweg meer wisten, hebben wij, zielige vrouwen, de regie in handen genomen en de zaak volmaakt in orde gebracht. Dusdokter Stefan Holl zal zich br bij moeten neerleggen, dat uit schijn thans bittere ernst wordt. Hij blijft nu voor altijd mijn wettige echtgenoot, zoals hij me al voor het altaar beloofd heeft, en Helga Jawat is er met Hel ga? wilde Stefan weten, hoe heeft zich alles toegedragen, Angela? Ik heb geen rustige mi nuut meer, wanneer ik niet. wanneer ik nietAch Ange la, Ik weet werkelijk niet of ik haar ooit weer onder de ogen kan komenOndanks dat moeten we dadelijk naar haar toe. Vader, vindt U ook niet, dat Hij wendde zich tot Alberti, maar de plaats waar hij zoëven nog gezeten had, was leeg. De deur naar de andere ka mer was open blijven staan en de gangdeur eveneens. Alberti's secretaresse kwam juist hoofd schuddend aanlopen om hem te sluiten. Wat is er met hem, Angela? vroeg Stefan verbluft. Waarom loopt hij nu weg, nu wij nog met hem over Helga moeten spreken? Zij verdient toch wat meer konsideratie In plaats van te antwoorden legde zij haar arm om zijn hals en kuste hem met tedere innig heid. Stefan hield haar lang vast. Ach Angela.wat zou al les mooi kunnen zijn, wanneer ik maar niet die zorgen om Helga had Zij keek hem zeer ernstig in de ogen. Is er wat, Angela? Ja, liefste, lachte ze teder. Ja, mijn Stefan, juist nu valt het me op welke slechte ogen jij hebben moet. Ik.... hoe kom je daar zo bij? Met betere ogen zou je toch al lang gezien hebben, bij wie op zekere dag Helga's toekomst ligt. EINDE. 'n speurhond is de politie daar op verder gaan zoeken in de omgeving. Na langdurig speu ren vond men het stoffelijk overschot van de vrouw in een perceel dicht dennenbos. De mogelijkheid bestaat, dat zij is verdwaald en dat zij, toen ze uitgeput raakte, in het den nenbos beschutting heeft ge zocht. OUDE DAME ONDER TRAM Donderdagavond omstreeks 6 uur is op het Olympiaplein na bij de Parnassusweg te Amster dam de 78-jarige mevrouw J. N. Hamelsberg-van den Bosch bij het oversteken van de weg door een wagen van lijn 24 aangere den. De oude dame werd ern stig verminkt en overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot werd naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. Het ongeluk is vermoedelijk aan onvoorzichtig heid van het slachtoffer te wij ten. VROUW DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN In de nacht van donderdag op vrijdag is de 69-jarige mevrouw M. RothuisJansen uit Den Hel der door gasverstikking om het leven gekomen in de woning van haar 74-jarige vriendin aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Nrd, waar zij op bezoek was. Om streeks 2 uur in de nacht voelde mevr. Rothuis zich onwel en waarschuwde haar vriendin. Beide dames verloren toen in de kamer het bewustzijn. Geluk kig merkte de 34-jarige inwonen de, bedlegerige dochter onraad. Ze slaagde erjn buren te waar schuwen. Voor mevrouw Rot huis kwam de hulp echter te laat. Haar vriendin is door de G. G. D. met behulp van een zuurstof apparaat tot bewustzijn gebracht. Vermoed wordt, dat mevrouw Rothuis donderdagavond bij het warmen van water het gaskraan- tje niet goed gesloten heeft. VROUW OVERLEDEN NA VAL VAN TRAP Vrijdagmorgen is de 76-jarige mevrouw VisserKeizer, wonen de aan de Zwanebloemstraat te Almelo in haar woning van de trap gevallen en aan de verwon dingen overleden. Mevrouw Visser is vermoede lijk bij het afdalen van de trap onwel geworden en naar beneden gevallen. Haar echtgenoot, wiens gehoor niet- goed meer is, had niets van de noodlottige val ge hoofd. Toen hij zijn vrouw later onder aan de trap vond waren de levensgeesten bij haar reeds ge weken. SCHILDER ONTTROK MINDERJARIG MEISJE AAN OUDERLIJK GEZAG De Rotterdamse politie heeft een 26-jarige schilder aangehou den en aan de justitie overge geven, omdat hij een 19-jarig minderjarig meisje, dat sinds 18 oktober spoorloos verdwenen was, aan het ouderlijk gezag zou hebben onttrokken. Na de verdwijning van het meisje heeft de politie alles in het werk gesteld, zelfs Interpol werd ingeschakeld, om achter haar verblijfplaats te komen. Er bestond een vermoeden, dat de schilder meer van deze verdwij ning zou weten. Hij had zijn ge zin in de steek gelaten en was op kamers gaan wonen. Maar ook dit spoor leverde geen succes op: de man ontkende in alle toonaar den iets met de zaak te maken te hebben. De politie zette hef onderzoek voort en dit resulteerde vorige week donderdag in een inval er gens in Delft. Het meisje'kwam voor de dag na vier maanden onder water te zijn geweest. Later op de dag werd ook de schilder aangehouden, die ten slotte zijn aandeel in de affaire heeft bekend. In de tas van het meisje werd een grote hoeveelheid suikerzak jes aangetroffen en aan de hand hiervan werden de uitstapjes met de schilder gereconstrueerd. Toen zij op 18 oktober na haar werk onderdook, had zij koers gezet naar 's-Gravenhage, waar zij een gedaanteverwisseling on derging. Heur haar werd zwart geverfd en in een „rattekopje" veranderd. De volgende dag na dat het stelletje de nacht in een hotel had doorgebracht kwam zij terug naar Rotterdam. De schil der bracht haar 'oen ónder bij kennissen in Delft die toen zij achter de waarheid kwamen we! het meisje onderdak wilden blij ven geven maar hem 's nachs de toegang tot hun huis ontzei den. Daarop maakten zij gedi> rende de weekends uitstapjes en in de verschillende hotels ging zij steeds voor zijn vrouw door. Zijn in de steek gelaten echte vrouw was op de hulp van de dienst van Sociale Zaken aange wezen. Ook de Delftenaren lopen kans op een strafvervolging, omdat zij een minderjarige ver borgen hebben gehouden. CHARMANTE LOKVOGEL Een 20-jarige machinist van de grote vaart is donderdag in Am sterdam het slachtoffer van een charmante lokvogel geworden: een naar schatting 18-jarig meis je, dat hij daags tevoren in de stad had ontmoet en met wie hij een afspraak had gemaakt des avonds naar de bioscoop te gaan. Het tweetal wandelde donderdag avond van het Leidseplein naar de Dam en al koutende gaf de zeeman haar zijn polshorloge, dat zij wilde bekijken om te zien wat voor merk het was. Intussen vertelde zij heel vertrouwelijk dat ze juist uit een inrichting was weggelopen en dat ze de hele dag nog niet gegeten had. Prompt haalde de groothartige machinist zijn portefeuille voor de dag en gaf haar een rijksdaal der. De hele zaak was voortreffe lijk georganiseerd. Het paar had juist de Dam be reikt en op het zelfde moment kwam een auto met twee man nen voorbij rijden, die even stil hield, een man opende het por tier, het meisje griste de zeeman zijn portefeuille uit de hand, trok hem de sjaal van de hals en met het horloge nog steeds in haar andere hand sprong zij lenig de auto in, die daarop snel rich ting Raadhuisstraat verdween. De machinist nam het ken teken op en rende naar de poli tie. Meteen werd nagegaan aan wie het nummer toebehoorde, doch al ras bleek, dat de auto van een vals nummerbord voor zien was. Toch slaagde de radio- autodienst er in de bewuste wa gen later op de avond te vinden. De chauffeur verklaarde inder daad een man en een meisje te hebben vervoerd. De man was een 35-jarige koopman, die men op aanwijzing van de chauffeur in een hotel aan de Reguliers- gracht oppikte. Gistermiddag was het lok- vogeltje nog niet gevonden. Groot nadeel is er uit deze be roving niet ontstaan: de porte feuille van de zeeman bevatte slechts drie rijksdaalders. In Egypte is vastgesteld dat de vergiftiging aan boord van de Noorse tankboot „Britamsea" het gevolg is van het drinken van vloeistof, die bestemd was voor het reinigen van de koelinstalla tie. Zeven bemanningsleden zijn gestorven. De achttien in het zie kenhuis te Ismailia maken het goed. •k Volgens het Grieks-Cyprische blad „Eleftheria" heeft het wei nig gescheeld of de Griekse mi nister-president, Karamanlis, was met hetzelfde vliegtuig naar En geland gereist als zijn Turkse col lega. Menderès, dat bij de landing bij Gatwick in Engeland veronge lukte. Het Britse Hogerhuis heeft het wetsontwerp goedgekeurd waarbij de grondwet van Malta wordt ingetrokken en de gouver neur vérstrekkende bevoegdhe den krijgt. Het Lagerhuis had reeds zijn goedkeuring aan het ontwerp gehecht. ie In de Finse steden is thans 6 procent van de mannelijke ar beidskrachten werkloos; in de plattelandsgemeenten 7,4 pro cent. Helsinki heeft vorig jaar 2.779 miljoen Finnmark voor werkverschaffing uitgegeven waarvan 2,2 miljard voor de bouwvakken. De bestrijding der werkloosheid kostte Helsinki in 1958 in totaal ongeveer vijf mil jard Finnmark. Te New York genomen proef nemingen hebben aangetoond dat het vlees van runderen, die enke le dagen vóór de slacht met een kalmerend middel werden inge spoten, beter smaakt dan dat van dieren, die zonder inspuiting wer den geslacht. De niet-ingespoten dieren bleken angstiger te zijn, hetgeen hun eetlust en spijsverte ring beïnvloedde. 1 ie Het nemen van winterbaden in open lucht komt in Finland steeds meer in zwang. In Helsin ki zijn zeven „ijsbaden" waarvan een vierduizend personen regel matig gebruik maken. ie De in augustus 1958 overle den Zweedse industrieel Axel Axelson Johnson heeft Zweedse instituten voor wetenschappelijk onderzoek scheepvaartaandelen ter waarde van ongeveer 15 mil joen gulden nagelaten. ie Een verpleegster van een kraamkliniek te Krugersdorp, in Transvaal (Zuid-Afrika), heeft een 39 dagen oude drieling ver keerde voedingstabletten gege ven, waardoor de zuigelingen binnen enkele minuten overl«- den. De tabletten bleken verwis seld te zijn. ie Jordaanse oudheidkundigen hebben in het Hisham-paleis, in de oude stad Jericho, stallen uit de 7de eeuw aangetroffen, waar in zich nog paardenvoer bevond- In dezelfde omgeving is kortge leden een uit de 2de eeuw date rend kerkhof ontdekt. ie De 43-jarige Japanse tandarts Masajoshi Nakamoera is er, na proefnemingen, die tien jaar heb ben geduurd, in geslaagd ver standskiezen van personen bene den de 20 jaar te gebruiken voor het vervangen van slechte kie zen. Na zijn proefnemingen aan vankelijk tot één persoon te heb ben beperkt, slaagde hij er later ook in de slechte kiezen van ver schillende mensen door vpr' standskiezen te vervangen. HÜ boekte in dertig gevallen succes. ie De griep-epidemie in somni" ge delen van Polen grijpt steeds verder om zich heen, met name in Warschau waar elke dag m^r dan duizend nieuwe gevallen go- meld worden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 4