Overeenstemming over Cyprus als onafhankelijke staat Nog steeds gevechten in Brazzaville Belgische mijnwerkersstaking heeft een kalm verloop Soebandrio terug naar Indonesië Prins Bernhard in Rio de] aneiro W eeroverzicht VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 13e Jaargang Nr 4607 Samenwerking tussen Griekse en Turkse Cyprioten hersteld De betrekkingen tussen Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie ZUIVERING IN TSJECHO-SLOWAKIJE De zaak-Lacaze SPIONNEN IN POLEN GEARRESTEERD WEER ARRESTATIES IN LEOPOLDSTAD MIJNWERKERS UIT DE KEMPEN NEMEN NIET AAN STAKING DEEL BELGISCHE KAMER STEUNT REGERINGS- KOLENPOLITIEK REACTIES OP CHROESJTSJEFS JONGSTE REDE Turks en Russisch schip in aanvaring DE AMERIKAANSE „WEER'-SATELLIET Kunstmaan werkt goed Journalisten mochten niet met Soebandrio spreken IJslands kustvaartuig vermist BRITSE WAPENS VOOR IRAK Albanië protesteert bij Zuid-Slavië WERVELSTORM TEISTERT AUSTRALIË Weer dichte mist HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT {tampering bij atxmneme»t: Termeuzen. Directeur-HoBldreciacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5537 Administratie-adres: SmidswaJ TelefooB 2073 en 2510 Ni 5 unr uitsluitend 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 et Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma t. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per oud VS ct; advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handets- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. MAKARIOS BINNEN ENKELE DAGEN TERUG NAAR CYPRUS Op de donderdag te Lon den gevoerde besprekingen van de ronde-tafelconferen- tie over Cyprus is overeen- stemming bereikt over de stichting van een onafhan kelijke Cyprische republiek. De slotzitting werd mede bij gewoond door de leiders der Griekse en Turkse Cyprioten, aartsbisschop Makarios en dr. Fadil Kutchuk. Met de donderdag bereikte overeenstemming zijn twee we ken van intensief diplomatiek overleg, eerst te Zürich en latei' te Londen, afgesloten. Men hoopt dat hiermede vrede en rust zul len wederkeren op het eiland, waarover meer dein vier jaar golven van geweld en terrorisme hebben geslagen. nauwe samenwerking" aan de dag hadden gelegd. Hij voegde hieraan toe dat de tekst van de overeenkomst maandag a.s. te 18.00 uur zou worden gepubliceerd. In de straten van de Cyprische hoofdstad Nicosia verdrongen de mensen zich donderdag elkander vragend: „Is het waar dat de overeenkomst al is getekend?" Er heerste, reeds voordat de officiële bekendmaking werd ge daan, een begeesterde stemming op het eiland. Griekse en Turkse Cyprioten wensten elkander ge luk, een ongewoon verschijnsel na jaren van wederzijdse ver denking, haat en vijandschap. Van Britse zijde wordt verno men dat de kem van de over eenstemming is, dat Groot-Brit- tannië heeft ingestemd met de regelingen, waarover Grieken land en Turkije te Zürich over eenstemming hebben bereikt. Griekenland en Turkije heb ben de aanvullende Britse voor stellen, die in hoofdzaak betrek king hadden op het handhaven van de Engelse soevereiniteit ^over de base iie Groot-Brit- Zorlu veritlaarde nog tegen- tannië in Cyprus behoudt, aan- orcr de verslaggevers: „Ieder- vaar(j. oen heeft getekend, MacMillan, yan Engelse zijtje wordt nog Karamanlis, allemaal. Er is over vernomen dat de donderdag be de gehele linie overeenstemming rei^te overeenstemming richt- hereikt. Ook aartsbisschop Ma- jynen bevat voor de Britse gou- gen in Londen zal de nieuwe re publiek Cyprus ongeveer binnen een jaar tot stand komen. In de komende drie maanden zal een begin worden gemaakt met het overdragen van de bevoegdheden. REACTIES NA DE OVEREENKOMST 11e Eritse premier, Macmillan, is donderdagavond in het Britse Lagerhuis met luid gejuich be groef, toen hij bekendmaakte dat een overeenkomst over de toe komst van Cyprus was bereikt. De Cyprische radio onderbrak een nieuwsuitzending om het be richt over de ondertekening van de overeenkomst bekend te ma ken. In verschillende steden op Cyprus luidden de klokken. In Athene verschenen dagbla den met een extra-uitgave. Het publiek reageerde kalm op het nieuws van de overeenkomst. Men had dit al enigszins ver wacht na de berichten van don derdagmiddag dat de conferentie een goed einde nabij was. De oppositie in het Griekse parlement maakte bekend dat zij een motie van afkeuring zou in dienen) wegens „het verkeerd be handelen van de kwestie-Cyprus." Radio-Moskou heeft woensdag gezegd dat er geen grond is voor onenigheid tussen Groot-Brit tannië en de Sowjet-Unie en dat het bezoek van de Britse minis ter-president, MacMillan, aan Rusland gelegenheid biedt de be trekkingen tussen de twee lan den te verbeteren. De grondslag voor goede be trekkingen tussen de twee lan den dateert reeds van 195G toen Chroesjtsjaf, toen alleen nog maar eerste secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, en Boelganin, de toenmalige minister-president een bezoek aan Groot-Brittan- nië brachten, zo werd in het po litiek commentaar van radio- Moskou gezegd. Verder zei de zender dat de betrekkingen zich niet op de juiste wijze hebben ontwikkeld. De commentator beschuldigde Groot-Brittannië ervan kunst matig slagbomen tussen de twee landen te hebben geplaatst. Hij noemde als zodanig Groot-Brit- tannië's lidmaatschap van de N. A. V. O., instemming met de aanleg van Amerikaanse raket bases op zijn grondgebied en anti-Russische propaganda. karios heeft getekend. Er is geen compromis geweest". De Britse premier MacMillan en zijn Griekse ambtgenoot Ka ramanlis reden, na elkander de hand te hebben geschud, tezamen in MacMillans auto weg. Kort na hen vertrok de Griek se minister van Buitenlandse Zaken Averoff. Toen hem om commentaar werd gevraagd, spreidde hij zijn armen uit en zei: „Honderd procent". Verslaggevers vroegen aarts bisschop Makarios, of hij naar Cyprus terugkeerde. „Ja, binnen enkele dagen", antwoordde hij. Tientallen fotografen maakten verneur van Cyprus, sir Hugh De officiële balans van de slachtoffers van de incidenten te Brazzaville was donderdagoch tend 52 doden en meer dan hon- Foot, om zijn werk voor de toe- derd gewonden, van wie sommige te komst van het eiland voort zetten. De Britse woordvoerder wilde geen verdere mededelingen doen, daar premier MacMillan te ken nen heeft gegeven het Lagerhuis in een debat over de buitenland se politiek te zullen inlichten. Rauf Denktash, plaatsvervan gend leider Cypriseh-Turkse af vaardiging naar de conferentie, verklaarde bij het verlaten van het ministerie van Buitenlandse Zaken; „Wij hebben een regeling bereikt welke niet slechts de vriendschap en samenwerking opnamen van de diplomaten, die Efc Ha funni5.mnfprpntie hot 1hersteld, doch die ook alle oorzaken voor geschil len tussen Turkije, twee landen na de Cyprus-conferentie het gebouw van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken ver lieten. Ervaren diplomatieke waarne mers beschreven de over Cyprus gevoerde besprekingen als een zeer dramatisch verlopen confe rentie, die vele hoogte- en diepte punten kende, voor tenslotte overeenstemming werd bereikt. Aartsbisschop Makarios ver- j ondertekend Daarbii Waarde tegenover verslaggevers Britse en Griekse p3rei^-; die voor de verdediging van het Westen van vitaal belang zijn, heeft weggenomen". De Turkse minister-president, Menderes, die na het ongeluk met het vliegtuig waarmee hij naar Londen reisde, nog in het ziekenhuis verblijft, heeft aan zijn ziekbed de overeenkomst de er org aan toe zijn. Er zijn ongeveer honderd ar restaties verricht- Het is voor de politie moeilijk de orde te hand haven in de overbevolkte Afri kaanse wijken met hun dicht net van kleine straten. Dit wordt vooral des nachts door met mes sen gewapende „commando's" uitgebuit die van huis tot huis trekken om hun afrekeningen, die als werkelijke moordpartijen kunnen worden bestempeld, te bedrijven. De stamgevechten die ook donderdag voortgingen, eis ten opnieuw vele doden. Het dodencijfer is thans tot 76 ge stegen. Er zijn ruim tweehon derd gewonden. Franse troepenversterkirigen (Advertentie.) ingenomen te zijn met de over eenkomst. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, die mededeling deed van de bereikte overeen- eenkomst, verklaarde dat de be trokken partijen een „geest vin Volgens „Informations Danu- biennes", een nieuwsbulletin over Oosteuropiese zaken dat door vluchtelingen in Wenen wordt uitgegeven, is er een grote zui vering onder de Tsjecho-Slowaak- se regeringsfunctionarissen gaan de. Zo zouden op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Praag meer dan 200 functionaris sen, o.w. vele communisten, ont slagen zijn. De meesten van hen zouden in mijnen of zware indus trie moeten gaan werken. De Parijse politie heeft eèn onderzoek gelast naar de plot selinge dood in 1956 te Parils van de Amerikaanse multi-mil- Jonaire Margaret Biddle. Me vrouw Biddle stond in particu liere of zakelijke relatie met mensen die thans verwikkeld zijn m de zaak-Lacaze. Indertijd is haar dood aan „natuurlijke oorzaken' toege schreven. De Poolse politie heeft in Si- lezië agenten van do Amerikaan se geheime dienst gearresteerd. De spionnen hebben met onzicht bare inkt geschreven inlichtin gen over militaire en andere staatsgeheimen gezonden naar een adres in de Duitse bondsrepu bliek, aldus meldt het Poolse persbureau, P. A. P., woensdag. De agenten zijn geworven door een ambtenaar van de Ameri kaanse geheime dienst die Polen als toerist heeft bezocht zo wordt In het bericht van P.A.P. gezegd. Griekse en Turkse ministers van Buitenlandse Zaken en de Griek- se en Turkse ambassadeurs in Londen aanwezig. Aartsbisschop Makarios be-1 zocht slechts een drietal minu- I ten het ziekenhuis en vertrok ai- leen. Hij weigerde tegenover de journalisten een verklaring af te leggen. Volgens gewoonlijk goedinge- lichte kringen is in de overeen komst ook een besluit opge nomen dat onmiddellijke terug keer van aartsbisschop Makarios naar Cyprus mogelijk maakt. Volgens gezaghebbende krin- pijn. hoest, griep, diarrhee.i.nflucnza, perl_ etuis met 6 poeders maar ook in zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK S POEQfafeS helpen! Er zijn Meenk's Poedershoofdpijn, kies pijn. hoest, griep, iparrhee. influenza, rheumatiek, koortsiPcid bij gevatte kou pertodieke pijnen enz Verkrijgbaar etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist MEENK'S POEDERS helpen^ Er zijn M pxMIMDÜK'^ntl^za. rhe V^koigbaar r Eok tn lllEEK. pern in en een hSndil die woensdagavond per vliegtuig uit naburige Franse gebieden werden aangevoerd, voegden zich bij de politie. De pogingen om de orde te herstellen vonden een tijdlang steun in tropische stort buien die de straten leeg hielden. Bij een groots opgezette eotie maakte de politie woensdag nacht een flink aantal geweren, speren, kapmessen, dolken en knuppels buit van gewapende bendes die door de straten zwier ven. Donderdag hebben de Fran sen een verkenningsvliegtuig ingeschakeld, dat samenscholin gen aan de grondtroepen rap porteert. In de Europese wijk van Braz zaville is het rustig. De gevech ten spelen zich in de buitenwij ken af. Politie en militairen hebben donderdagochtend in een inheem se wijk van Leopoldstad bij een uitgebreide razzia 54 inheemsen aangehouden. Volgens ramingen hebben tot nu toe een 10.000 inheemsen Leo poldstad verlaten. Velen van hen zijn, nadat zij bij identiteitscon troles waren aangehouden, naar hun stamgebieden teruggezon den. Anderen gingen vrijwillig. De algemene staking in de Bel gische mijnen heeft een kalm verloop en ernstige incidenten hadden zich tot donderdagmid dag niet voorgedaan. In de drie grote mijncentra lag het werk geheel stil, doch in tegenstelling met hetgeen in de oentend van socialistische zijde was verklaard, blijken de mijn werkers in de Kempen niet aan de staking deel te nemen. De mijnstreek was donderdag in een dichte mist gehuld en de samenscholingen in de nabijheid van de wegversperringen waren kleiner van omvang dan in de af gelopen dagen. De meeste win kels waren gesloten, doch aange zien vele inwoners zonder levens middelen zijn geraakt, zijn enkele open gebleven. De winkeliers lie ten dan echter niet na op een bord bekend te maken, dat deze openstelling was toegestaan. De wegen door dc Borinage en de andere mijnstreken zijn nog steeds onbegaanbaar, hoewel in Bergen de versperringen hier en daar zijn opgeruimd. De sta- kingsposten heoben evenwel hun posten niet verlaten en houden alle vervoersmiddelen aan. Deze posten bewegen zich op motoren door de gehele streek, teneinde erop toe te zien dat de orders van de vakbond worden nageleefd. Leden van de rijkswacht zag men vrijwel niet. Hoewel in het alge meen gewone personenauto's de toegang tot de Borinage wordt ontzegd, ondervinden artsen, en auto's die levensmiddelen of ge neesmiddelen vervoeren geen enkele hinder. Een verslaggever van een Bel gisch blad bericht uit Cuesmes dat de stakers daar over een gro te afstand de versperringen op ruimden om een begrafenisstoet in staat te stellen het kerkhof te bereiken. Alle stakingsposten stonden bij het voorbijgaan van de lijkwagen eerbiedig met de pet in de hand Een bruiloftstoet die zich naar het gemeentehuis begaf werd evenens in staat gesteld dit langs de korst mogelijke weg te doen. Het treinverkeer is normaal hoewel op enkele plaatsen sabo tage werd geconstateerd. De trein uit Parijs kwam donderdag morgen met vertraging in Brus sel aan, doordat aan beide zijden van het station Frameries de dra den van de seininstallatie waren doorgesneden. Nabij het station van Bergen bleek men ook de telefoondraden van het veiligheidsstelsel te heb ben doorgeknipt. Dit had tot re sultaat dat deze plaats over geen enkele seinmogelijkheid meer be schikte en de verbindingen tus sen Brussel en Charleroi totaal waren verbroken. In de middag hebben de leiders van de vakbonden in Jemappes de stakers toegesproken. Zij spoorden hen in het bijzonder aan tactvol op te treden. Vooral moet vermeden worden, zo verklaar den zij, dat de buitenlandse ar beiders, die de Belgische menta- ders doch ook de mijnwerke s zelf en leden van het provinciale bestuur en de regering deel moe ten uitmaken. De centrale ver oordeelt tenslotte de houding van de socialistische vakbond dié zij ervan beschuldigt de kritieke toestand te willen misbruiken voor politieke doeleinden. De Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft zich donderdag met 118 stemmen voor, 78 tegen en drie onthou dingen uitgesproken voor de regeringskolen[M>1 itiek. Het hui dige Belgische kabinet steunt op de R. K. en de liberale partij. Alle Katholieke en liberale af gevaardigden steunden de re gering, terwijl de socialisten en de communisten tegen stemden. Aan de stemming is woens dagavond j.l. een stormachtig debat voorafgegaan, waarin ae liteit nog niet zo goed kennen tot j socialisten de eis stelden dat de onbezonnen daden overgaan. regering haar plannen tot slui- De staking heeft-intussen een ting van een aantal Belgische veel gediseiplineerder karakter mijnen, die met verlies werken, gekregen. De stakingsposten zou opgeven De socialistische staan onder leiding van een voor- afgevaardigden drongen ook aan man en de excessen die de eerste op nationalisatie van de in par dagen werden waargenomen ticuliere handen zijnde Belgische enkele keren werden zelfs auto's mijnbedrijven- omgekeerd met de bestuurder er j Donderdag hebben de soeia- nog in hebben zich dan ook i;stiSche Kamerleden verklaard niet meer voorgedaan. een wetsontwerp te zullen in- Het bestuur van het socialis- dienen, dat voorziet in nationali- tische vakverbond heeft donder- gatie van alle m pariiculiere han- dag een resolutie goedgekeurd den zijnde bedrijven der Belgi- waarin de nationalisatie van de sche stcenkool-, gas-, elektrici- gehele energie-sektor, dus zowel die van steenkool als electrici- teit, gas en kernenergie, het stopzetten van de sanering der mijnen tot 1 januari 1960 en in stelling van een rijksfonds dat de zonder werk komende arbeiders zal moeten ondersteunen, wordt geëist. Ook wordt de oprichting van een orgaan verlangd dat zich zal moeten bezig houden met economische planning. Van haar kant heeft de centrale der Katho lieke mijnwerkers een manifest uitgegeven waarin de onmiddel lijke hervorming van de nationale kolenraad geëist alsmede de in stelling van een enkel explotatie- eentrum per mijnbekken. Van het bestuur hiervan zullen dan niet alleen de aandeelhou- teits. en kernenergie-industrieën. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, ïieeft donderdag gezegd, dat Australië een vriendschappelijk gezind Indonesië nodig heeft als schild tegen het overige dee] van Azië. Een door Indonesië in vriendschap bezet Westelijk Nieuw-Guinea zou een schild kunnen zijn zoals het overige deel van Nieuw-Guinea tijdens de tweede wereldoorlog is geweest. Voor zijn vertrek van het vlieg veld van Sydney voor de terug reis naar Djakarta zei dr. Soe- bandrio niet van mening te zijn dat hij wijziging in de houding van de Australische regering te weeg had gebracht. Op de vraag of zijn bezoek een succes was geweest antwoordde hij: „Nee. 't bracht wat ik ervan had verwacht. Ik heb geen wijzi ging in de houding van de Aus tralische regering teweeg ge bracht". Hij zei bereid te zijn elke ver zekering te geven dat als Indone sië het beheer over Westelijk Nieuw-Guinea overneemt, het niet het overige deel van het eiland In Westduitse regeringskrin gen is men van mening dat de jongste verklaring over Chroes- jtsjef over de kwestie Berlijn „van dien aard zijn dat zij de pogingen om tot een viermo- gendhedenconferentie te ko men in gevaar kunnen bren gen". Een woordvoerder van de bondsregering betreurde woens dag de scherpe opmerkingen van Chroesjtsjef. Op de vraag om commentaar op de rede die de Russische premier in Toela heeft gehouden, antwoordde hij dat het Westen in zijn ant woord op de Russische voor stellen inzake Berlijn juist -een gematigde toon had aangesla gen. „Het Westen heeft geen belang bij een verslechtering van de internationale betrek, kingen, aldus de woordvoerder. Functionarissen van het Franse ministerie van Buiten- landce Zaken weigerde woens dagavond commentaar te ge ven op de jongste rede van Chroe: jtsjef. Het 4.249 ton metende Turk se schip „Kayseri" heeft geseind na aankomst uit Nieuw-Zeeland dat het woensdagavond nabij de plaats in een auto, die tot voor Westduitse havenplaats Bruns- het vliegtuig was gereden en buettel in aanvaring is geweest verliet het vliegveld met grote met het Russische schip ,,Se- Prins Bernhard heeft donder dag op een persconferentie te Rio de Janeiro gezegd van plan te zijn in oktober van dit jaar voor een onofficieel bezoek naar Brazilië terug te komen. Hij wees erop, dat zijn griep aanval hem deze keer verhin derd heeft een bezoek te bren gen aan de staat Panama waar de Nederlandse kolonie talrijk is. De Prins zegde toe na zijn te rugkeer in Nederland voor uit breiding van de emigratie van Nederlanders naar Brazilië te zullen pleiten. Wat de investe ring van Nederlands kapitaal betreft, zei hij, dat een Neder landse machinefabriek belang stelling heeft voor de aanleg zitter van de Braziliaanse pers vereniging, Moces. Na de persconferentie heeft de Prins op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Rio de Janeiro een onderhoud gehad met de minister van Buitenland, se Zaken, Negrao de Lima. Vervolgens bracht hij een be zoek aan het ministerie van Arbeid en was hij eregast aan een diner dat de Braziliaanse nationale bond voor de handel hem aanbood. De Amerikaanse „weer-satel- die dinsdag in een baan om de aarde werd gebracht, liet" werkt uitstekend, zo hebben van een scheepswerf te Santos functionarissen van het bureau en dat een andere maatschap-voor lucht- en ruimtevaart te Op zekere dag zult U ons mis schien nodig hebben." Op de vraag wat hij daarmee bedoelde antwoordde minister Soebandrio: „In de komende vijf tot tien jaar zou van alles kun nen gebeuren". Uitgebreide maatregelen waren donderdagochtend op het vlieg veld van Sydney getroffen om te verhinderen, dat journalisten met diSoebandrio zouden kunnen spreken. De Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken nam snelheid, begeleid door politie. Di. Soebandrio is donderdag avond uit Sydney naar Djakarta teruggekeerd. Van de 200 ton metende „Hermodur", één van de zeven vaartuigen van de IJslandse kustwacht, heeft men sinds 24 uur niets vernomen. Men vreest dat het schip met zijn twaalf wernala Dwin" Engeland heeft gunstig gerea geerd op verzoeken om wapen- leveranties van de Iraakse rege ring, zo is donderdag te Londen bekendgemaakt. De levering betreft in hoofd zaak reserve-onderdelen en mu nitie voor wapens waarover Irak reeds beschikt. De levering loopt zou opeisen. Onze aan spraken eindigen met Nederlands opvarenden dinsdagnacht in niet via het Bagdad-nact maar "is Nieuw-Gumea. Indonesië en een storm bij de Zuidwestkust j rechtstreeks door de regeringen Australië moeten vrienden zijn. van IJsland is vergaan. I afgehandeld pij de mogelijkheid bestudeert van de uitvoer en de bouw van een raffinaderij in Brazilië. Tevoren had de Prins de Bra ziliaanse pers en 't Braziliaan se volk de dank van Koningin Juliana overgebracht voor de ontvangst die hem tijdens zijn verblijf deelachtig is geworden. De persconferentie is bijge woond door de Nederlandse am. bassadeur in Brazilië, jhr. mr. M. W. van Weede, en de voor- De Albanese regering heeft bij Zuid-S!avië geprotesteerd naar aanleiding van een proces waarbij een Albanees door een Zuidslavische rechtbank op be schuldiging van spionage werd veroordeeld. In de protestnota, waarvan Tass de tekst bekend maakte, werd gesproken van een „openlijke provocatie". Zuid Slavië werd er van be ticht zich door middel van zijn vertegenwoordiging te Tirana in de binnenlandse aangelegen heden van Albania zaakgelas tigde te Belgrado geweigerd een nota in ontvangst te ne men, waarin Zuid-Slavië zich er over beklaagde dat Albanië door spionage een sabotage te gen het bewind van Tito ageert. Washington verklaard. Tot dus ver heeft nien geen enkele fout gevonden. Een wervelstorm die twee da gen eerder het Noorden van de Australische staat Queensland had geteisterd, heeft woensdag Sydney bereikt dat geweldige stortbuien te verwerken heeft gekregen. De wervelstorm heeft bij Syd ney zijn weg over de zee vervolgd na een spoor van 3200 kilometer lengte in het Oostelijk deel van Australië te hebben achtergela ten. De schade wordt beraamd op miljoenen ponden. Velen zijn door overstromingen dakloos. Te Sydney werden belangrijke verkeerswegen door overstro mingen afgesneden. Het vlieg veld moest worden gesloten en de ondergrondse spoorwegen la gen stil omdat er water in een tunnel drong. Een groot deel van ons iand zat gisteravond weer in dichte mist. Het ergst was het, volgens de ge gevens van de wegeninformatie- dienst van de KNAC, tussen Arn hem en Nijmegen. Daar was het zicht tussen vijf en tien meter. Tussen Nijmegen en Den Bosch was het twintig meter, tussen Nijmegen en Venlo, en tussen Bergen op Zoom en Hoogerheide en op 't O.-deel van de afsluitdijk 30 meter In Zeeland was 't zicht om 9.15 uur dertig tot vijftig meter. Tus sen Rotterdam en Utrecht en ln de Haarlemmermeer 50 tot 75 ru in de kop van Noord-Holland 60 tot 80 m, in zuid- en oost-Brabant 100, in Overijssel en Drenthe'100 of meer In het westen van Fries land 30, in overig Friesland en in I Groningen 50 tot GO meter. Alleen in het uiterste zuidwes ten van onr land heeft de zon zich donderdag even laten zien. Overigens bleef ons land in een, plaatselijk dichte, mist gehuld. De veranderingen in de lucht drukverdeling die plaats vinden, speelden zich nog op te grote af stand van Nederland af met het gevolg dat de aanvoer van dro- ZATERDAG 21 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 0.26 12.51 Terneuzen 1.01 1.26 Hansweert 1.41 2.06 Walsoorden 1.51 2.16 j ZON MAAN op onder op onder Febr. 21 7.45 18.03 16.12 6.17 22 7.43 18.05 17.25 6.51 23 7.41 18.07 18.41 7.21 24 7.39 1809 19.59 7.50 25 7.37 18.11 21.18 8.18 gere lucht door westelijke win den uitbleef. Nu echter het front van een zeer diepe depressie, zelf midden-Scandinavië naderend, het noorden van de Noordzee be reikt heeft en het windveld'Voor dit front zich in zuidelijke rich ting boven de Noordzee uitbreidt, mogen we verwachten dat de mistactie, die ongeveer twee we ken heeft geduurd, weldra voor bij zal zijn. Met tot matig toene mende zuidwestelijke winden zal de mist wel verdwijnen en kun nen opklaringen voorkomen. Mede daardoor zal de tempera tuur in de middag die donderdag plaatselijk niet boven nul kwam. hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Later enkelo opklaringen Overwegend droog weer' met aanvankelijk mist, maar later en kele opklaringen. Zwakke tot matige langs de Waddenkust la ter krachtige wind tussen zuid en west. Hogere temperaturen. Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1