Conferentie over status van Cyprus begonnen Stakingsgolf in België breidt zich steeds uit Heden verklaring van minister Casey over Nieuw-Guinea Weer-kunstmaan" met succes gelanceerd Regeringscommuniqué over de verkorting arbeidsduur Weero verzicht HÖOG WATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT FROU-FIROU WOENSDAG 18 FEBRUARI 1959 13e Jaargang Nr 4605 VLIEGTUIG MET PREMIER MENDERES AAN BOORD VERONGELUKT 50 MIJNWERKERS WAREN OPGESLOTEN BIJ RAMP IN PAKISTAN PRINSES BEATRIX NAAR HUIS BELGISCHE REGERING ZAL INVOER VAN STEENKOOL NIET BEPERKEN KUNSTMAAN IN ZIJN BAAN OM DE AARDE DRAAIT Noord- en Zuid-Amerika, Brits- 1 West-Indië, Zuid-Afrika en Australië gelegen zijn, gevolgd. Om de aarde AUTO'S SCHIPPERS Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. vam de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs pei mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties i5 regels 1.—. Iedere resgl meer 20 ct. Kleine advertenties bij voorin toe taling Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer De Turkse premier, Adnan Menderès is dinsdagavond aan de dood ontsnapt, toen het vlieg- t,d" waarmee hij op weg was naar Londen voor de drie-mo- -endhede neenferentie over Cy prus, nabij de Britse hoofdstad verongelukte. Omtrent het lot van een aantal der twinlig inzittenden van het vliegtuig een gecharterde ..Viscount" van de „Turkish Air liner" verkeerde men enige uren na het ongeluk nog in het onzekere. Kr zijn twaalf doden. Het toestel was tengevolge van een dichte mist van Londen Air- port naar het vliegveld Gatwick, ten zuiden van Londen, gediri geerd. Nadat het boven dit ge bied enige tijd had rondgevlogen, raakte het enige bomen waar door het neerstortte. Het wrak waarvan de stukken over een groot gebied verspreid terecht kwamen, raakte niet in brand. Volgens ooggetuigen werd pre mier Menderès met slechts lichte verwondingen op een brancard van de plaats van de ramp weg gedragen. Hij werd direct naar 'n Londens ziekenhuis overgebracht voor een nader onderzoek. Onder de inzittenden bevonden zich de Turkse minister van Voorlichting, de secretaris-gene raal. van het ministerie van Bui tenlandse Zaken en andere Turk se ambtenaren. In een mijn in het Soregebergte op 25 km van Quetta (Pakistan) zijn tengevolge van een ontplof fing 50 mijnwerkers van de bui tenwereld afgesloten. Dertien mijnwerkers zijn om het leven gekomen en zestien ge wond. De anderen konden onge deerd worden gered. De Britse minister van Bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft op de dinsdag te Londen begonnen rondetafelconferentie over Cyprus verklaard dat Groot- Brittannië de voigende vier pun ten van essentieel belang acht voor het bereiken van een op lossing van het Cyprische vraag stuk. De Britse strategische belan gen op het eiland moeten zo danig worden verzekerd, dat zij in de toekomst niet zullen kunnen worden aangevoch ten. Er moet een verzoening tot stand komen tussen de ver schillende Cyprische gemeen schappen. 9 De vriendschap tussen Grie kenland en Turkije moet wor den hersteld. De Cyprioten moeten in staat worden gesteld hun eigen po litieke instellingen in 't leven te roepen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag offi cieel bevestigd, dat de Engelse regering heeft ingestemd, mist de te Zürich bereikte Grieks-Turkse overeenkomst. I Zij heeft ook zelf voorstellen gedaan en wel op basis van de hiervoor genoemde vier punten. De woordvoerder verklaarde ook dat de vier punten niet in strijd zijn met de overeenkomst van Zürich. Hij deelde voorts mede dat, nadat Selwyn Lloyd zijn verklaring had afgelegd, be sloten werd de besprekingen heden voort te zetten, opdat de Cyprisch leiders tijd zouden heb ben om haar te bestuderen. Tevoren had de woordvoerder gezegd dat Selwyn Lloyd de be sprekingen dinsdag met zijn ver klaring had geopend. Hierop hadden de ministers van Buiten landse Zaken van Griekenland en Turkije hun voldoening geuit over de verklaring in haar ge heel. Averoff en Zorlu hadden ook opnieuw verzekerd, dat hun landen zich aan de overeenkomst van Zürich zullen houden. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat aartsbisschop Ma- karios en dr. Kutchuk hebben beraadslaagd over het toekom stige bestuur van een onafhan kelijke Cyprische republiek, dit in het kadep van de overeen komst van Zürich. Beiden waren vergezeld door verscheidene raadgevers. Prinses Beatrix is dinsdagavond uit Sankt Anton, waar zij sinds 7 februari met wintersportvakan tie was, naar Nederland vertrok ken. Frinses Irene wordt tegen 22 februari voor een vakantie in dit wintersportoord verwacht. Na afloop van de dinsdagmid dag in het kabinet van premier Eyskens gehouden bijeenkomst van leden van de Belgische rege ring en de hoge autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is van de zijde der hoge autoriteit verklaard, dat de Belgische regering geen uni laterale maatregelen zal treffen en dus niet eenzijdig de invoer van steenkool uit Nederland en Duitsland zal beperken. Ook dinsdagmorgen lag in alle mijnen van de Borinage het werk volledig stil. De stakingsgolf heeft zich intussen ook uitge breid tot het bekken van het centrum waar dinsdagmorgen nog slechts gewerkt werd in de mijnen van La Louviere en de drie mijnen van de Charbonnages de Ressaix. Het aantal stakers wordt in dit bekken op ongeveer 12.000 geschat. Het bekken van La Louviere ligt tussen dat van de Borinage, waar de stakingen nog voort- opmaken dat Australië be is elke overeenkomst die De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Ca- «ey, zal heden een verklaring af teggen om de Australische poli tiek inzake Nederiands Nieuw- Guinea toe te lichten. Dit volgt op de kritiek op het communiqué dat na het bezoek van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, werd uitgegeven. De „Melbourne Herald" schreef dat alle partijen sterke druk op de regering uitoefenen om een uitgebreid debat over de over eenkomst met Soebandrio te hou den. Degenen die kritiek op de over eenkomst hebben, zeggen dat deze druk op Nederland om Wes telijk Nieuw-Guinea aan Indone sië over te dragen zal versterken en een sterke groep van de La- bourparty meent dat over de toe komst van het gebied moet wor den beslist door de V. N. en niet door een bilaterale overeenkomst met een derde, partij. De Herald schreef in een hoofdartikel dat als de overeen komst zó wordt opgevat dat Australië zou instemmen met een overeenkomst lussen Indonesië en Nederland, de federale rege- ting dan bereid is de politieke verklaring van 1957 te wijzigen. De „Melbourne Sun" schreef in een hoofdartikel dat het com muniqué betekent dat de Austra lische politiek drastisch gewij zigd is. Uit de verklaring van minister Casey en zijn ambtgenoot zou 99 De Verenigde Staten hebben dinsdag in Cape Canaveral een itrietraps-Vanguard raket -met oen kunstmaan voor vveerkun- ctlge doeleinden gelanceerd. De kunstmaan heeft een door snede van ongeveer een halve meter en weegt bijna tien kilo gram. Zij heeft twee foto-elek trische cellen die het wolkendek overdag zullen vastleggen en seint de gegevens terug naar de aarde waardoor ruwe schetsen verkregen worden. Dit experiment is de eerste stap voor het in kaart brengen van de weersomstandigheden op aarde. De 21 meter lange Van- guard-raket weegt ongeveer 10.000 kg. De derde trap van de raket die 22 kg weegt en de kunstmaan zullen als alles goed gaat in ba nen om de aarde draaien. De kunstmaan zal ongeveer lussen 35 graden noorderbreedte en zuiderbreedte dit is rond de evenaar, haar baan beschrijven, waarbij zij in 24 uur zestien maal «n de aarde zal wentelen. Een Amerikaanse geniepost te Kort Monmouth in New Jersey höeft op 108 megacycles een krachtig sein van de weerkunst- maan opgevangen. Haar loop wordt door elf waarnemings stations die onder meer in De gelanceerde Amerikaanse „weer"kunstmaan ts in een baan om de aarde gekomen, zo is be kendgemaakt. Twee uur en twintig minuten na de lancering maakte het na tionaal bureau voor lucht- en ruimtevaart bekend, dat bevesti ging was verkregen dat de kunst maan in een baan om de aarde draait. In San Diego in Califor- nië zijn signalen opgevangen. Het hoofd van het bureau, T. Keith Glennan, deelde mede dat deze kunstmaan de „Vanguard 2" wordt genoemd. Hij zei dat dit de vierde Van- guardlancering was van een serie van zeven als onderdeel van de Amerikaanse bijdrage aan het internationale geofysisch jaar. Van de vorige gelanceerde Vanguards is alleen de „Van- men reid Nederland en Indonesië kunnen bereiken te aanvaarden. Dit schijnt zeer veel af te wij ken van ons standpunt inzake zelfbeschikking ais belangrijkste richtlijn voor de uiteindelijke toe komst van het gebied. Thans schijnt het mogelijk te zijn dat de inheemsen van Nieuw- Guinea een bepaald soort buiten lands bewind moeten ruilen voor een ander. Wij zeggen dit zonder afbreuk te doen aan de Indone sische bedoelingen voor de toe komst van dit gebied en zijn be volking. Maar het blote feit is dat de Indonesiërs zeer weinig gemeen h ebben met de inwoners van Nieuw-Guinea. Op gebied van rassen bestaat er geen overeen komst. Er is geen contact of uit wisseling op grote schaal ge weest. De meest verlichte mensen zul len het zeer onjuist vinden dat op deze wijze met de inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea wordt omgesprongen. Waar schijnlijk zijn de inheemsen Thans nog niet goed in staat om hun mening uit te spreken. Maar er zal een tijd komen dat zij dit zullen doen. Als er ooit een zaak voor in ternationaal overleg en actie door middel van de V. N. in aanmer king kwam, dan schijnt het wel nu te zijn. Daarop had Austra lië zich moeten baseren", aldus de „Melbourne Sun". Het bestuur van de Liga van Oud-Strijders heeft dinsdag ver klaard dat indien de Nederlan ders Westelijk Nieuw-Guinea veriaten, het beheer over het ge bied moet overgaan aan de Ver enigde Naties. Het bestuur aanvaardde een motie, waarin gezegd wordt dat het verontrust is over de pers berichten inzake Nederlands Nieuw-Guinea het vraagt de Australische regering een duide lijke verklaring over het resul taat van de besprekingen met dr. Soebandrio. H. K. H. Prinses Marijke viert vandaag haar 12e verjaardag Foto M. C. Meijboom duren, en het mijngebied van Charleroi. In het derde steenkolenbekken van Wallonië, dat van Charleroi, was de toestand nog normaal doch verwacht wordt dat ook hier de mijnwerkers zich op korte termijn bij de stakingsbeweging zullen aansluiten. In de walsbedrijven, van Jemap- pes hebben de arbeiders even eens het werk neergelegd. Persfotografen en cineasten moeten intussen grote tact aan de dag leggen bij het maken van opnamen daar de stakers er ken nelijk niets voor voelen op een foto in de krant of wel op het filmjournaal te verschijnen. Maandag kwam het reeds voor dat een cinea.s' zich zijn toestel uit de hand gerukt zag. De film werd voor de ogen van de ver bijsterde cameraman eenvoudig verbrand Van socialistische zijde is be kendgemaakt dat de socialisti sche fractie van de Senaat de regering zo spoedig mogelijk zal interpelleren over het kolen- vraagstuk en over de stakingen in Wallonië. De politie heeft meegedeeld dat de stakende mijnwerkers tussen Bergen en de nabijgelegen mijn- stad Dour een aantal treinen had aangehouden, maar dat enige uren daarna het treinverkeer was hersteld. In het gebied van de Borinage rijden slechts enkele trams nu sommige wegen nog gebarrica deerd zijn. Dinsdagmiddag hebben zich incidenten voorgedaan te Fra- meries, waar stakers het lossen van brouwerijvrachtwagens heb ben belet. Zij worden door de rijkswacht uiteengedreven. Te 16 uur kwamen de stakers stellen van de mogelijkheid tot in vrij groot aantal bijeen op de verkorting van de arbeidsduur in Place de Cuesmes onder het zïjn gevolgen vooruitloopt op een waakzaam oog van de rijkswacht, beslissing over het vraagstuk in Met uitzondering van enkele zijn algemeenheid, die aan het kleine incidenten heeft de sta-na de verkiezingen optredende king in de Bcrinage en in het kabinet dient te worden voorbe- - - - ,i In zijn besloten vergadering van 13 februari heeft de S. E. K. onder erkenning van het verband tussen verkorting van de arbeids duur en een aantal andere ver langens, als zijn opvatting vast gesteld, dat een verkorting die de nationale middelen zou doen verminderen, thans niet aan de erde zou moeten worden gesteld. De regering onderschrijft dit standpunt, aldus deelt het minis terie van Sociale Zaken en Volks gezondheid mede. Voorts is de S. E. R. van me ning, dat in de gevallen waarin met redelijke zekerheid zou vast staan dat verkorting van de ar beidsduur irrelevant is voor de overige aanhangige problemen, reeds thans de mogelijkheid tot verkorting zou kunnen worden opengesteld. De regering is van oordeel, dat ook onder de door de S.E.R. ge noemde voorwaarde het open- arbeidstijdverkorting deel moe ten uitmaken van „een beschou wing over het sociaal-economisch beleid vrijwel in zijn geheel', die van de raad wordt verwacht. De Raad zou echter thans een ar beidstijdverkorting, die de natio nale middelen zou doen vermin deren, niet aan de orde willen stellen. De Raad is evenwel van me ning, dat het geen bezwaar zou ontmoeten thans de mogelijk heid te openen voor een voor zichtige en geleidelijke invoering van arbeidstijdverkorting, mits deze wordt beperkt tot die ge vallen waarin met redelijke ze- kerneid zou vaststaan, dat ar beidstijdverkorting door een daardoor te veroorzaken extra stijging van de produktiviteit zou worden gemotiveerd. Bij het vol doen aan deze voorwaarde zou een verkorting van de arbeids tijd irrelevant zijn voor de pro- JiiK .1 c.icUlS oij Clv3 iCclHtl ciclll de orde zijn. In antwoord op de laatste alinea van uw genoemde brief Advertentie zonder chauffeur centrum van België een kalm houden verloop. In de Borinage nemen thans 18.000 mijnwerkers aan de sta king deel. in het centrum zijn het er 13.000. Dinsdagmiddag werden ongeregeldheden uit Cuesmes gemeld, waar de rijks wacht stakers die in alle straten van dit plaatsje versperringen opwierpen, over velden en door de tuinen achtervolgden. Intussen ziet het er naar uit, dat de stakingsbeweging zich heden ook zal uitbreiden tot het gebied van Charleroi, waardoor het aantal stakers tot 40.000 zal stijgen. Ook in het Limburgse mijnbekken heerst nog steeds on rust en het „comité van verdedi ging" heeft een motie goedge keurd, waarin de mijnwerkers werden opgeroepen ingeval voor de maand maart een vijfde dag zonder werk voor de mijnen wordt vastgesteld, zich die dag toch naar het werk te begeven. 9 In Cartegena (Colombia) heb- „De Liga die vele duizenden Jen heeft die in Nieuw-Guinea ben maandag tienduizend men- gediend hebben, kan niet toe- sen gedemonstreerd tegen de staan dat de Indonesiërs enigerlei hoge kosten van levensonder- guard 1" die op 17 maart vorig aanspraken maken op het gebied houd. Bij botsingen met de poli jaar gelanceerd werd, m een van Nederlands Nieuw-Guinea", I tie vielen talrijke gewonden. Vele winkels werden geplunderd. baan om de aarde gekomen. i aldus de Liga. I Teneinde het nieuwe kabinet in de gelegenheid te stellen zijn beslissingen zoveel mogelijk te bespoedigen, is aan het college van rijksbemiddelaars verzocht na te gaan, of de mogelijkheid aanwezig wordt geacht, de door de S.E.R. bedoelde redelijke ze kerheid vast te stellen, aldus de mededeling van het ministerie. Aan deze mededeling is toege voegd de tekst van de briet van de S.E.R. aan de Minister van Sociale Zaken. Deze brief luidt: „De Sociaal-Economische Raad heeft zich beraden over uw brief van 22 januari 1959, waarin u hem verzoekt in zijn advies in zake het te voeren sociaal-eco nomisch beleid een passende plaats in te ruimen voor het ma ken van een begin met een gelei delijke invoering van een verkor ting van de arbeidsduur. De Raad erkent, dat in zijn advies over de arbeidstijdverkor ting een verband is gelegd tussen de mogelijkheid om geleidelijk tot arbeidsverkorting over te gaan en een aantal andere ver langens, welke met de stijging van' het nationale inkomen per hoofd dienen te worden ver wezenlijkt. In die zin zou zon der twijfel een uitspraak over de GRjiNULAAN 21 - TEL. 2568 TERNEUZEN deelt de Raad mede, dat hij er naar streeft het uitbrengen van zijn advies zoveel mogelijk te be spoedigen. Gelet op de vele vraagstukken, die hierbij aan de orde zijn, kan thans nog niet de zekerheid worden gegeven dat het advies aanmerkelijk vóór de aanvankelijke streefdatum van 1 mei 1959 gereed zal kunnen zijs." COMMENTAAR N.V.V.- SECRETARIS In een kort commentaar, dat hij op verzoek van het A.N.P. gaf op het door de regering uit gegeven communiqué inzake de verkorting van de arbeidsduur zegt de heer A. H. Kloos, secre taris van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen „Wij betreuren het dat door het. verzoek van minister Beel aan het college van rijksbemid delaars opnieuw vertraging bij de invoering van de verkorte arbeidsduur wordt bewerkstel ligd. Naar onze mening is het voor het college van rijksbemid delaars thans nog niet mogelijk een oordeel te vellen over de wijze waarop in verschillende bedrijfstakken een verminde ring van de produktie zou moe ten worden voorkomen. Het is eerst mogelijk voor het college hierover een oordeel te geven wanneer daarover concrete voor stellen van het bedrijfsleven op tafel liggen, aldus de heer Kloos. Met de kern van het hogedruk- gebied boven ons land verandert er niet veel in het weertype te lande. Op de meeste plaatsen handhaaft zich de mist of laag hangende bewolking en stijgt het kwik in de middag niet hoger dan ongeveer 5 graden boven nul. In gebieden waar, als in zuidwest- uuittland en Frankrijk, de zon doorbreekt,, wordt het in de mid- DONDERDAG 19 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.59 11.344 0.14 0.24 n.m. 11.25 12 40 12.50 ZON MAAN op onder op onder Febr- 19 7.50 18.00 14.01 4.56 20 7 47 18.02 15.04 5.39 21 V 45 18.03 16.12 6.17 dag belangrijk warmer en komen maximumtemperaturen van iets meer dan 10 graden voor. Aan voer van drogere lucht is ook het komendne etmaal in ons land niet te verwachten. We moeten het dus hebben van de langzame verwarming van de atmosieer door de zon die boven de mist uit een wolkenloze hemel straalt. Waar opklaringen voor komen en zo langzamerhand wordt de kans daarop ook bij' ons groter, kunnen middagtempera- curen tussen 5 en 10 graden voor komen. Elders verandert het weer nauwelijks. medegedeeld door het K.N.Mil. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Rustig weer Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking met tempe ratuur om het vriespunt, midden op, de dag echter ook opklarings- gebieden met maximumtempera turen van 5 tot 10 graden. Wei nig wind. B (Advertentie 1 niet om het gewin - maar voor het gezinf Er is CO-OP thee voor ieders smeak. Pree! zè!f welke soort UW CO-OP thee is! Bij een uitgezochte thee een uitgezocht wafeltje: bij ieder pakje CO-OP thee een pak van 53 voor Ct De lekkerste wafels komen uit Wenen maar nu öök uit de nieuwe Weense wafeloven van de CO-OP Proef ze bij de CO-OP thee!

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1