stand Golf van onrust onder mijnwerkers in de Belgische Borinage Daling van werkloosheid in de V. S voorspeld W eero verzicht De Westelijke antwoorden aan de Sowjet-Unie Australië en Indonesië Mist breidt zich weer uit DER BEVOLKING DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 13e Jaargang Nr 4604 arbeiders, kantoorbedienden en mijningenieurs schouder AAN schouder bij de staking in wallonië OOK ONRUST IN DE KEMPENSE MIJNEN Protestmanifestatie van 3000 mijnwerkers Besprekingen in Brussel INCIDENT IN DE BORINAGE KONINGIN TERUGGEKEERD DE REIS VAN PRINS BERNHARD Protestmars naar Brussel van de mijnwerkers LIMBURGSE GEDEPUTEERDE STATEN BEZORGD OVER MIJNSTREEK ihd Bolletje! HOOGWATER ZO'I- en MAANSTANDEN WEERBERICHT SJAH TROUWT NIET MET GABRIELLA De Westduitse nota KONING BOUDEWIJN NAAR HUIS Indonesië vraagt militaire vlieg tuigen aan de V5, AUSTRALISCHE PERSREACTIES OVER BEZOEK VAN SOEBANDRIO Koel gereageerd op communiqué 9 febr. Pharailda Regina nek, 80 j„ geh. gew. met an Hecke (won. te Axel). Haak, 64 j., echtg. van N. (won. te Axel). 10 febr. ius Kalle, 83 j., geh. gew. A. de Beule (won. te Weet. 11 febr. Maria Veryke, 94 ;ew. met C. E. Barbé. Wil- omon Jansen, 16 j., z. van en en J. Jansen (won. te TERNEUZEN. afgelopen week hebben deze gemeente gevestigd: eunis, Korte Dijkstraat 2, it (B).; P. van Es, Kerk- 69, van Hoek; Wed. A. M. den BrueleDaens, Vloos- at 34, van Ovezande; K. Hoofd, Grenulaan 7a, van okken: J. van der Hooft, enbergenl. 57, naar West- Z. de Bock, Bernhardstraat r Vlissingen; A. M. Goet- Hont, Vinkenstr. 37, naar Gent; Ch„ H. A. Verblauw, raat 67, naar Vlissingen; Eckhardt, Donze-Visserstr. Vlissingen; C. A. L. Reu- euwe Kerkstraat 17, naai en: J. Hofman, Landstr. 7, sselstein; J. A, De Decker, tan 1. naar Canada; J. ten Wal. avenst raat 9, naar B.i; G. M. ten Hoeven nbroek, Veldstr. 28, naar C. M. de Rutjter, Land- naar Axel; P. A. E. M. Bruele, Leliestr. 19, naar e (B.); G. P. Peters, Nwe aat 10, naar Tilburg; G. Botjeswe61, naar Zwolle sipf 1 naar moeten Uw veel vitamine A en e dagelijks nodig? t vitamine A Carotem 9 570 I.E. 700 fg '3 660 I.E. 800 fg 9 770 I.E. 900 fig 9 880 I.E. 1000 fg zcon van 6? Let dan ties met meer gegevens, gemiddelde zijn. FTa*kering bij abonnement: Tonieuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nü 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,-; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijn^ dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Eirma P. J. van de Sande, Terneuzcn Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handela- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 o«r. Vermelding: Brieven onder nummer ofAdres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Vele duizenden arbeiders, kan toorbedienden en zelfs mijninge nieurs in liet kolenbekken van de Borinage in Wallonië nemen «Kei aan de algemene staking dl «Kor de socialistische en Katho lieke vakbonden is uitgeroepen at; profest tegen de beslissing ran de nationale kolenraa;l van België om een aantal mijnen te staiten waarvan de exploitatie niet meer lonend is. Te Frameries, Paturages en Bergen, de brandpunten van de staking, lag het verkeer maan dagmorgen geheel stil door weg versperringen die de stakers had den opgeworpen met behulp van kabelhaspels, wagentjes en ook spoorstaven. In sommige straten hebben de stakers kilo's zwarte smeerolie uitgesmeerd zodat het rijden bij zonder gevaarlijk is geworden. Nabij de mijnen Du Grand Trait werd een weg door een gekantelde wagen versperd en op vele plaatsen werden spij kers en glasscherven gewor pen. Vele straten werden ook opengebroken terwijl te Qua- ragnon, waar maandagmiddag een manifestatie zou worden gehouden, een vrachtwagen met sintels midden op straat is leeggestort. Op andere pun ten hebben de stakers ver sperringen van boomstammen aangebracht. Voorts zijn tram stellen uit de rails gelicht, waardoor het lokale transport geheel ontwricht werd. Afdelingen van de rijkswacht patrouilleren door de straten. Zij hebben de helmen op, dragen gasmaskers op de rug terwijl uit de lopen der karabijnen de traan gasgranaten steken. Volgens de eerste berichten verloopt de sta king echter kalm en deden zich tot nu toe nergens ernstige bot singen voor. Verwacht wordt dat de staking tot zaterdag zal duren. Reeds einde vorige week de den zich overal in de Borinage wilde stakingen voor waaraan toen reeds naar schatting 8000 mijnwerkers onder wie vele Ita lianen en Spanjaarden, deel namen. Het was al spoedig dui delijk dat de vakbonden, die de algemene staking eerst op 23 fehruari hadden willen afkondi gen, de golf van onrust niet lan ger konden tegenhouden. De leden van de hoge autori teit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal zullen heden in Brussel besprekingen voeren met de Belgische autori teiten. 'De Belgische minister van Eco nomische Zaken Van der Schue- ren heeft er op de laatste bijeen- koleninvoer. Het Belgische blad „Le Soir" wist maandagmorgen te melden dat het geenszins in het voor nemen van de hoge autoriteit ligt heden in Brussel besprekingen te voeren over het afkondigen van de „duidelijke crisis", doch dat zij in hoofdzaak met minister Van der Schueren van gedachten zal wisselen over de readaptatie van de mijnwerkers die als gevolg van de sanering zonder werk zullen komen. De Belgische minister van Economische Zaken Van der Schueren, heeft zondag in een radiorede reeds aangekondigd, dat een terugkomen van 't be sluit een aantal mijnen in de Borinage definitief te sluiten niet meer mogelijk is. Wel stelde hij in het vooruitzicht dat nog voor het einde van het jaar 1500 tot 2000 arbeiders in andere industrieën onderge bracht zouden worden. Hij deed verder een beroep op de mijn werkers heden het werk te hervatten. H. M. de Koningin is maan dagochtend tegen half twaalf op paleis Soestdijk teruggekeerd van haar wintersportvakantie in Gstaad in Zwitserland. H. K. H. Prinses Irene was op het station in Utrecht aanwezig om haar moeder le verwelkomen. Prins Bernhard is zaterdag avond niet lang gebleven op de receptie die te zijner ere te Sao Paulo werd gegeven door de gou verneur van de gelijknamige Braziliaanse staat, Carvalho Pin to. De Prins was n.l. nog niet geheel hersteld van de griep die hij in Asuncion had opgelopen. Op deze receptie waren circa 1500 gasten aanwezig. De tafels waren versierd met anjers, de lievelingsbloemen van de Prins. De Prins overhandigde de gou verneur de versierselen, behoren de tot de onderscheiding van Grootkruis van Oranje-Nassau. Prins Bernhard is zondag de gast geweest van de Nederlandse vereniging te Pirituba, dat in de stakende mijnwerkers in de Bo rinage is maandagmiddag na afloop van een protestbijeen komst te Quaregnon naar de ge vangenis te Bergen getrokken om te trachten zeventien colle- komst van de raad van ministers' ga's die waren aangehouden, te Een groep van vijfhonderd on}?evin2 ViP s^° Paulo ligt. nog eens op aangedrongen deze „duidelijke crisis" vast te stellen doch dit was toen door de andere ministers en de hoge autoriteit van de hand gewezen. Minister Van der Schueren had toen op 'n persconferentie aangekondigd dat België misschien wel zou moeten overgaan tot het een zijdig sluiten van grenzen voor bevrijden. Bij het gevangenisge bouw werden de betogers door gendarmes met behulp van traangasbommen en waterstra len uiteengedreven. De stakers wierpen daarop een auto om waarin een gen darme zat. Deze werd niet ge wond. Er werd een tiental beto gers aangehouden. Op een maandagmiddag in Quaregnon gehouden protest bijeenkomst van het socialisti sche comité voor gemeenschap pelijke actie waaraan meer dan 15.000 stakers in de Borinage deelnamen, is een resolutie aan genomen, waarin o.a. wordt ver klaard dat indien de regering de Belgische mijnen niet herziet, de algemene staking maandag a.s. tut de andere Belgische mijnbek- kens zal worden uitgebreid en de mijnwerkers een mars naar Brussel zullen organiseren. Ook maandagmiddag blijken zich bij de algemene staking in de Borinage geen ernstige inci denten te hebben voorgedaan. De staking is m de mijnen volledig terwijl °°k in andere industrieën i? bet werk grotendeels u uu vrijwel alle plaatsen hebben de winkeliers zich bij de staking aangesloten. Zij hebben de rolluiken laten zakken of wel hun winkelruiten met donker papier afgedekt. Men ziet weinig voetgangers op de straten en het verkeer per auto is vrijwel onmogelijk geworden door de wegversperringen en de kapotte flessen die de stakers overal ge deponeerd hebben. Men komt vrii veel patrouilles van de rijks wacht tegen doch in het alge meen kan men zeggen dat de Ook in de mijnen van het Kem pense bekken, waar het if ge lwen weekeinde reeds betogin-P gen werden gehouden, heerst maatregelen ter sanering van de grote onrust. Maandagmiddag bobben ongeveer 3000 mijnwer kers en middenstanders te Wa terschei een protestmanifestatie gehouden. Door de voornaamste straten van de mijnwijk trok een lange stoet waarin spandoeken met o.a. het opschrift; „Havenindustrieën in Limburg" werden meegedra gen. Zoals men weet wensen de Vlaamse mijnwerkers er geen genoegen mee te nemen, dat de nieuwe industrieën die de arbei ders zullen moeten opnemen welke door het saneren van de Belgische mijnen zonder werk komen, niet alleen in Wallonië worden opgericht doch dat ook de Kempen hierin een aandeel zullen hebben- Men wijst erop dat de Kempen thans slechts een •koleneconomie heeft hetgeen in tijden van crisis fataal kan wor den voor dit gebied. Aan de betoging van maan dagmiddag werd door senatoren en Kamerleden uit da streek deelgenomen. Mijnwerkers in uniform droegen zwarte vlaggen. Vakbondsafgevaardigden dron gen in hun redevoeringen aan op een onmiddellijke stopzetting van de kolen invoer. Zij uitten even eens de wens dat het aantal da gen dat per maand niet in de mijnen wordt gewerkt, op vier te bepalen. Gedeputeerde Staten van Lim burg heb!>en maandag in de zit ting van Provinciale Staten mee gedeeld dat zij in hun laatste bij eenkomst de regering het volgen de telegram hebben verzonden; „De Staten van Limburg ver doeken de regering dringend haar bijzondere aandacht te schenken aan de steeds moeilijker worden de situatie der Limburgse mijn industrie vooral als gevolg van in andere landen getroffen maat regelen. Beschermende maat regelen in het belang der Lim burgse mijnwerkersbevolking zullen naar het inzicht der Gede puteerde Staten op korte termijn genomen moeten worden." De heren mr. S. Fr. Haffmans, fractievoorzitter van de K.V.P. en dr. J. Tans, voorzitter van de fractie van de P. v. d. A. in de Provinciale Staten hebben hun instemming met dit telegram be tuigd. ordedienst zeer onopvallend en tactisch optreedt en zelfs in de buurt van de opgeworpen hin dernissen geen enkele aanleiding geeft tot schermutselingen met de mijnwerkers. Het internationale treinver keer van Brussel naar Parijs verloopt normaal, doch tussen Bergen en de Franse grens wor den de spoorwegovergangen door peletons van de rijkswacht oewaakt. Maandag bracht de Prins een bezoek aan de Nederlandse land bouwkolonie van „Hollambra". (Advertentie De directeur van de begroting der Verenigde Staten, Maurice Stans, heeft in een vraaggesprek voor de televisie verklaard te menen, dat de werkloosheid in de Verenigde Staten reeds haar hoogste punt van 1959 heeft be reikt en dat het aantal t werk lozen aan het einde van I»:t jaar waarschijnlijk zal zijn gedaald tot 3 miljoen. Langs de noordflank van het enorme Europese hogedrukge- bied, dat in ons land hogere ba rometerstanden veroorzaakte, dan sinds het begin der waar nemingen ooit in februari was voorgekomen, staat een krach tige westelijke stroming, welke de vorst uit Scandinavië heeft verdreven- Ons land bevond zich aan de uiterste rand van dit stromings- veld, waardoor iets minder koude maar nog wel vochtige lucht van de Noordzee binnendreef, zodat mist en lage wolken zich kon den handhaven in de noordweste lijke helft van het land. In dit gebied liepen de maxima temperaturen uiteen van plus één tot plus drie graden. In het zuidoostelijk deel van Nederland WOENSDAG 18 FEBRUARI Rreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9,40 1015 10.55 11.05 n.m. 10.31 11.06 11.46 11.56 ZON op onder Febr. 18 7.52 19 7.50 MAAN 17.58 18.00 op 13.06 14.01 onder 4.08 4.56 slaagde de zon erin de mist te verdrijven en liep het kwik tij dens stralend voorjaarsweer op tot 7 5 11 graden. De komende 24 uur bevindt Nederland zich dicht bij het cen trum van het krachtige hoge- drukgebied en zal er weinig of geen wind meer zijn. Het laat zich aanzien dat een groter deel van het land bedekt zal zijn met mist of bewolking dan maandag, en vele plaatsen de twaalfde sombere dag in successie zullen beleven. In het zuidoosten zijn echter zonnige perioden mogelijk met opnieuw maxima van nabij de 10 graden. Overigens zijn er nog geen depressies die de neiging hebben een aanval op de hegemonie van het hogedrukgebied te onder nemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Weinig wind Overwegend droog weer met nog steeds op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, maar in het zuidoosten van het land hier en daar opklaringen. Weinig wind. In het zuidoosten in het algemeen lagere, elders ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als gisteren. In januari bedroeg het aantal werklozen, zoals bekend 4.274.000 Dit was het hoogste januari- totaal sedert het einde van de tweede wereldoorlog en in het congres heeft men er zijn be zorgdheid over uitgesproken, dat hieruit blijkt, dat het economi sche leven zich niet zo snel her stelt van de recessie van 1958 als men had verwacht. Gevraagd, of hij deze bezorgd heid deelde, zeide Stans, dat er enige aanwijzingen, vooral op het gebied van de werkloosheid, wa ren dat de recessie nog niet voor bij was. Hij zeide echter van me ning te zijn, dat alle economisten en anderen, die de huidige si tuatie en tendenties bestuderen, ervan overtuigd zijn, dat de ont wikkeling in opwaartse richting voert. Volgens Stans bevindt de economie zich thans op haar hoogste peil sedert mei 1958 en beweegt zij zich nog steeds in stijgende lijn. De sjah van Perzië heeft zijn plan om met de Italiaanse prin ses Maria Gabriëlla te trouwen opgegeven. Hij zal om dynastie ke redenen met een Mohamme daans meisje trouwen, zo is gis teren in goedingelichte kringen in Teheran verklaard. De sjah zou van een huwelijk met de Rooms-Katholieke prinses Ga briëlla, de 18-jarige dochter van ex-koning Umberto van Italië, hebben afgezien wegens de ge loofsbezwaren die tegen dit hu welijk bestaan. De Verenigde Staten, Groot- plichtingen en er rekening is ge- Brittannië, Frankrijk en West- 1 houden met de nationale belan- Duitsland hebben maandag te gen van de betrokken volken. Moskou in antwoordnota's ge- j De Westduitse nota is een reageerd op de Sowjetrussisehe antwoord op een Sowjet-nota van nota van tien januari j.I., waar in werd voorgesteld op een bin nen twee maanden bijeen te roe pen 31-mogendliedenconferen- tie ;een ontwerp-vredesverdrag voor geiieel Duitsland op te stel len. In de op alle hoofdpunten ge lijkluidende nota's wordt voor gesteld dat de ministers van Bui tenlandse Zaken der Verenigde tien januari j.I., waarin werd voorgesteld op een binnen twee maanden bijeen te roepen 31-mo- gendhedeneonferentie een ont- werpvredesverdrag voor geheel Duitsland op te stellen. De Westduitse regering zin speelt in haar antwoord slechts indirect op de Sowjetrussisehe voorstellen ten aanzien van Ber lijn met de woorden: „een poli Staten en van de Sowjet-Unie,1 tie'i(van1 kracht en eenzijdige Groot-Brittannië en Frankrijk maatregelen zou tot zeer ern- over het Duitse waagstuk zullen beraadslagen, in aanwezigheid van Duitse raadgevers. Over de conferentieplaats, het tijdstip der besprekingen en de vorm der Duitse deelneming hieraan zou in onderling overleg overeenstemming moeten wor den bereikt. De Westerse mogendheden herhalen in hun nota's dat zij stige gevaren leiden". Zij meent ook dat, waar bij het ontwerpen van een vredesver drag voor Duitsland moeilijke vraagstukken aan de orde zullen worden gesteld, een uitgebreide gedachtenwisseling tussen de „grote vier" noodzakelijk is. Frankrijk verklaart in zijn antwoordnota dat het bereid is aan vier-mogendhedenbespre- vastbesloten zijn zich niet, als ^en def *e n™' wanneer een gevolg van het Russische voornemen, om het bestuur over Oost-'Duitsland aan de commu nistische Oostduitse staat over te dragen, te laten dwingen uit West-Beriijn te vertrekken. West-Duitsland heeft de Sow jet-Unie in een maandag te Mos kou overhandigde nota medege deeld dat een politiek van kracht en unilaterale maatregelen het aanzien zou geven aan zeer ern stige gevaren. In de vierhonderd woorden tel lende nota, waarvan de tekst maandag te Bonn is gepubli ceerd, zegt de Westduitse rege ring dat de ministers van Bui tenlandse Zaken der Verenigde Staten en van de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk op een conferentie van gedachten zouden moesten wisselen over het Duitse vraagstuk, waarbij aandacht zou moeten worden ge schonken aan alle aspecten van dit probleem, zoals die in de re cente notawisselingen tussen de Sowjet-Unie ener- en de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland anderzijds, tot uiting zijn ge komen. In de nota wordt voorts ge zegd dat de ministers van Bui tenlandse Zaken der „grote vier" zullen moeten uitmaken, op welke wijze Duitsland bij de be sprekingen vertegenwoordigd zal zijn. De Westduitse regering acht het, in het belang van een vreed zame samenwerking tussen de volken, noodzakelijk om door onderhandelingen een rechtvaar dige oplossing van het Duitse vraagstuk te bereiken en hier mede de basis te leggen voor een durende vrede. Zij is ervan overtuigd dat een dergelijke vrede slechts kan wor den gewaarborgd, wanneer hij gegrondvest is op eerbied voor internationale wettelijke ver stukken" worden besproken en niet slechts het „op kunstmatige wijze door het Kremlin in het leven geroepen Berlijnse pro bleem". De Verenigde Staten zeggen in hun nota, waarin wordt verwe zen naar de Sowjet-voorstellen ten aanzien van Berlijn, dat het „gevaar voor de wereldvrede, dat verbonden is aan dit Sowjet- Russische initiatief, duidelijk is". „De Westerse mogendheden kunnen, alleen verklaren dat zij zich het recht voorbehouden hun verbindingen met hun Berlijnse sectoren met alle geschikte mid delen in stand te houden", aldus de Amerikaanse nota. Welingelichte kringen te Was hington beschouwen Wenen of Genève als geschikte plaatsen voor de viermogendhedenbespre- kingen. Gehoopt wordt, dat deze in april of begin mei kunnen worden gehouden, dus vóór de 27ste mei de door de Sowjet- Unie genoemde datum, waarop zij het viermogendhedenbestuur over Berlijn geëindigd zou willen zien. Het Russische voorstel, om in Warschau of Praag te beraad slagen wordt, naar verluidt, on aanvaardbaar geacht. Van ambtelijke zijde wordt te Washington opgemerkt, dat, ia- dien de voorgestelde vier-mo- gendhedenbesprekingen zouden leiden tot verkleining der me ningsverschillen tussen Oost en West over het vraagstuk-Duits- land, het mogelijk zou zijn latei- in dit jaar een topconferentie te houden. „Doch de Sowjet-Unie heeft tot dusverre nog geen blijken van bereidheid gegeven om ham- voorstellen voor een Duits vre desverdrag te laten varen ten gunste van de Westerse tegen voorstellen", aldus werd hieraan toegevoegd. In Westduitse regeringskrin gen meent men dat de volgende stap zal bestaan uit een peilen, via (je diplomatieke kanalen, of de Sowjet-Unie tot onderhande lingen bereid is. Het Britse blad „The Times" schrijft, dat dr. Subandrio, de In donesische minister van Buiten landse Zaken, zijn bezoek aan Australië niet als een misluk king zal beschouwen, ook al wil de Australië zijn aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea niet steunen. Het blad is van mening, dat Indonesië bang is niet vertrouwd te worden, onstabiel met een nei ging tot communisme gevonden te worden, waardoor het een ge vaar voor Australië zou kunnen gaan vormen. Deze gevoelens, aldus de Times, liggen ongetwij feld ten grondslag aan de hard nekkige aanspraken van Indone sië op Nieuw-Guinea. Naarmate Australië het Nederlandse stand punt meer ging steunen, ging de achterdocht van Indonesië zich ock op Australië richten. Wat Subandrio met zijn bezoek aan Australië bereikt heeft, meent het Britse blad, is een ver mindering van de Australische achterdocht en ook die in zijn eigen land jegens Australië. „Niet dat iemand gelooft dat In donesië nu stabiel is of dat in de naaste toekomst zal worden, Nederland is nog niet van de I Omstreeks acht uur 's avonds mist af. Ondanks een bemoedi gende zonneschijn, die gisteren op vele plaatsen in het land een lenteweer teweeg 'bracht, begon zich bij het vallen van de avond docr de toenemende koude weer n. i tc vormen. Het dikst was deze mist in de omgeving van 's Hertogenbosch Tilburg, waar het zicht ook reed; eerder op de dag niet meer dan 15 tot 25 meter bedroeg. Koning Boudewijn van Belgie is maandagavond na een verblijf van twee weken te Sankt Anton am Ariberg uit Oostenrijk ver trokken. Per auto ging hij naar Zurich en vandaar per vliegtuig naar Brussel. Prinses Charlotte, de zuster van de koning, blijft nog in Sankt Anton, waar inmiddels haar echtgenoot, erfprins Jan van Luxemburg, is aangekomen. Vice-maarschalk Suryadar-1 materiaal. Hij zeide dat Indo- ma, de chef-staf van de Indo nesië ook in Australië vliegtui- nesische luchtmacht, heeft me- gen en elektronisch materiaal degedeeld dat de V. S. is ver-1 wil kopen, zccht vliegtuigen te leveren voor het uitrusten van vijf Een Indonesisch Squadron Squadrons, met inbegrip van jachtvliegtuigen omvat onge- bewapening en electronisch veer 20 toestellen. kreeg de KNAC-weginformatie- dienst meldingen uit verschei dene streken betreffende de mist- vorming. De zeer dichte mist in Weste lijk Noord-Brabant bleek zich toen naar het Oosten te gaan uit breiden en oók in Limburg ging de mist zich verdichten en werd het zicht hier en daar niet meer dan 50 meter. In Gelderland en Utrecht varieerde het zicht van 30 via 90 tot 100 meter, hoewel hot In deze provincies ook op verscheidene plaatsen slechts ■nevelig of zelfs helder weer was. Andere „zicht-getallen" zijn: Zeeland 40 tot 100 meter, Gouda en omstreken ongeveer 100 m, op de Rijksweg Delft -Overschie (gedeelte van Rijksweg 13) 40 tot 60 meter en in do overige provin cies soms 80 tot 400 meter, maar voor het merendeel niet meer dan nevelig. In tegenstelling tot deze getal len, die de' KNAC verstrekte, meldden de waarnemingsposten bij de Nieuwe Rotterdamsche Waterweg een redelijk goed zich: Waalhaven, tankhoofd (Pernis) en Maassluis 1000 meter en sein- p ost Hoek van Holland geheel helder. Blijkens deze cijfers, die te negen uur gisteravond gegeven werden, zou de mist optrekken, want eerder op de avond waren ze resp. 400, 500 en 1000 meter en geheel heider. 38 In India sterven jaarlijks 15 tot 20.000 mensen als gevolg van slangenbeten. Naar schatting JML worden ieder jaar 200.000 men-j were bétrekkingen hielden een sen door slangen gebeten. I overtuiging in". maar aan beide kanten is er een nieuwe bereidheid minder slecht van de ander te denken." De nationalisatie van de Neder land-te ondernemingen ziet Let blad als een nieuw bewijs, dal Indonesië geen (icop heeft op een regeling van de kwestie-Nieaw- Guinea V/at de nationalisatie in het al gemeen betreft merkt de Times op, dat Indonesië een duidelijk onderscheid blijkt te maken tus sen de binnen- en de buitenland se politiek en tusren commer ciële en diplomatieke belangen. „Andere landen willen zich niet met de binnenlandse aangelegen heden van Indonesië bemoeien, maar zij moeten zich we} afvra gen hoe ver het proces zal gaan". Twee vco; .aanstaande Au3tra i- sri.e conserva tieve bladen hebb: :i koel gereageerd op het uitgege ven gezamenlijke communiqué van de ministers Casey en Soc- tundrio. De „Melbourne Herald" schreef maandag, dat alle Australiërs de verwijzing daarin naar de samen werking tussen de twee buur landen krachtig zullen steunen. „Maar andere passages doen een ernstig gevaar van verkeerd be grip ontstaan door aan te geven, dat Aqstralië zich zal neerleggen bij een door onderhandelingen verkregen regeling voor de over dracht van Westelijk Nieuw- Guinea door Nederland aan In donesië". De „Sydney Morning Herald" schrijft, dat „de Indonesische minister van Buitenlandse Za ken zondag met een opzienbare diplomatieke overwinning op zijn naam uit Australië is vertrok ken". „Hij heeft van Australië ge daan gekregen, zonder zelf ook maar een concessie te doen, dat het vast heeft toegezegd zich niet te verzetten tegen elke overeen komst over Westelijk Nieuw- Guinea tussen Indonesië en Ne derland". Dit besluit, hoewel onvermij delijk, „maakt toch de houding, die Australië tot dusverre heeft aangenomen jegens Westelijk Nieuw-Guinea tot nonsens, want het komt neer op het toegeven, dat Australië geen nationaal be lang in het betwiste gebied heeft" aldus dit blad. Het onafhankelijke blad „Mel bourne Age" schrijft, dat het be zoek van dr. Socbandrio niet zal nalaten de betrekkingen tussen Australië en Indonesië in de toe komst ten gcede te beïnvloeden. „Zijn nadrukkelijke verklaringen over do Indonesische wens lot vriendschap en begrip van Aus tralië en de duidelijke oprecht heid van zijn pleidooi voor nau-

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1