enu VAAR De besprekingen te Canberra Minister Dulles lijdt aan kanker Overneming van Britse bedrijven in N.-Sumatra De radio-activiteit boven Nederland Nieuw Italiaans Kabinet De toestand in Belgisch Kongo Franse politieke partij verboden TROUWWAGEHS W eerov erzicht van dc Heel HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Australië erkent nog steeds de souvereiniteit van Nederland over Nieuw-Guinea SCHIPPERS m Van kastanjes en een IJai slden of lucifers kan je ju ijke beestjes maken; je W ook kettingen van rijgen nt ze, wanneer je 's avó zellig bijeen zit, poffen in chel, maar en dat is njj, r bekend ze zijn ook uitst, nd als onderdeel van de rnk gmaaltijd te gebruiken. Spruitjes met kastanjes j,. een zeer voedzame lekkeril kastanjes worden hieru, n de bovenzijde met 'n scher ts ingekruist, gewassen eni, im water met wat zout ga kookt (pl.m. 1 uur). Menste, st of ze gaar zijn door er en t 't water te nemen en orr, maken. Kruist men de km njes niet in, waardoor de smaak beter behouden blijft m bedraagt de kooktijd pij, '2 uur. De kastanjes worfa 'peld en kunnen in z'n ge^J in stukjes gesneden door ruitjes geroerd worden, j, en de kastanjes zonder j >egselen, dan worden ze •kschaal opgedaan en aan I l gepeld. Er wordt dan j gepresenteerd. ON DAG: Grapefruit; runip lapjes, spruiten met kaste, jes, aardappelen; 2 kleum vla. A AN DAGBieten, gebakk aardappelen met kaas uien; wentelteefjes. INSDAG: Boerenkool tv, rookworst; muesli. 'OENSDAG: Stoof prei met a hakt, rauw gebakken aaria pelen; fruitsla. ONDERDAGStoofpot te met kaas; gebakken gn jes. RIJ DAG: Visragout in rijjJ rand, sla; warme beschuiten ding. O): hardgekookte ren, witte bonen, tomata saus, rijst; warme beschv pudding. ATERDAGErwtensoep, bakken appel. ECEPT 'ARME BESCHUITPUDDIHl 12 beschuiten, ',2 l melk, 2 ei ren, 150 gr. rozijnen, gerost, te citroenschil, vanillesuiko 1 theelepel kaneel, 60 gr. wi ker, 50 gr. boter, iets zout. De beschuiten fijnmaken. D rozijnen wassen en uit late lekken, de eieren splitsen. I) dooiers roeren met de suike de vanillesuiker, zout en ki neel. De melk koken, de bot! erin laten smelten en ondi7 voortdurend roeren bij dooiermassa doen. De vlo stof nu over 't beschuitkrw: roeren. De eiwitten stijfslac op de beschuitmassa legge en alles voorzichtig doorelka scheppen. Een warme put. dingvorm met boter insmerri en met paneermeel bestrooit! De puddingmassa erin d~' en de vorm in een pan water ll'z uur laten koken, vorm daarna openen en s»,, 5 minuten in het kokende m i ter laten staan. De pudiinjl keren en er een vanille- vruchtensaus bijgeven. vermijden, geeft u dan xtra's (verjaardag- of sintel laascadeautje of iets in oaarpot van de kinderen) ;n de betaling van de gesp osten. rrtil linder vermocht dan thans, et geen uitzondering, dat W ovenbeschreven witte bes an de keel zich kon uitbreL- >t een steeds groter worded lies, dat tot in het strottenho n de luchtpijp doorgroeide ans op verstikking meebrad lij een dergelijke toestand is spoedoperatie noodzakelijk, waarbij een buisje in keel ichtpijp wordt ingebracht et ademhalen weer mo ïaakt. Ook een difterie, die van f aan sterk vergiftigend op ichaam van de patiënt inw :an direkt levensgevaar rengen: hoe eerder het luumserum wordt ingespo"'1' oe beter. Ten slotte moet itó ermeld worden, dat ook een W nwerking van het difterie"1 citadel ijke gevolgen lean het' amelijk verlamming van vff ohiilende zenuwen en spieren- Inenten aanbevele" waardig Alles bijeen zijn toch de S'n en, die soms optreden, van 1 ard, dat de meeste ouders °n wensen hun kinderen n-\- iefst tijdig te laten bescheten oor middel van inenting. Het verdient aanbeveling 'JV nee al bij jonge babies te be-T ien. De inenting kan zeer vorden gecombineerd met egen kinkhoest en tetanus. L J aar later kan dan worden J; taan met één enkele rap!*-, ectie („herhalingsprik"'- ijdstip valt meestal kort u I lat het kind naar de kle"ln| chool gaat. Om levensgevaar uit te s'° s het wenselijk nmst de i'""1 loor te gaan in de jaren, agere school wordt bezocb dr ALFR- BRlË"" Nadruk verboden) Aai' ebt! Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per 1 maand 2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 13e Jaargang Nr 4603 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uwr. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. In een gemeenschappelijk Australisch—Indonesisch com muniqué dat na het bezoek van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr Suban- drio, werd uitgegeven, Ls ver klaard, dat de verschillen van mening tussen beide landen zijn Wijven bestaan ondanks de be sprekingen die vijf dagen hebben J geduurd. I In een verklaring van Suban- drio en zijn Australische ambtge noot, Richard Casey, wordt ver der gezegd, dat zij volledig de overwegingen hadden besproken Tegenspraak inzake huwelijk van sjah van Perzië Prinses Maria Gabriëlla van Savoye heeft in een vraaggesprek naet twee vooraanstaande Ro- meins'e bladen „II Tempo" en „II Messagero", met nadruk tegen gesproken dat zij met de sjah van Perzië in het huwelijk zal treden. De 18-jarige prinses, die thans in Zwitserland verblijft, zei dat haar tegenspraak niet maar een formaliteit is. Op een vraag over de uitnodi ging van de sjah aan de familie van prinses Maria Gabriëlla, zei de prinses: „Het zou niet erg be leefd zijn te weigeren". Zij zei dat zij er niet aan dacht een concessie aan haar gods dienst te doen om een huwelijk te sluiten zelfs als het ging om iemand met wie zij graag zou .rouwen. De meeste kranten in Rome bevatten tegenspraken van de va der van de prinses, ex-koning 1 (mberto, uit Portugal en van haar moeder, ex-koningin Marina José, die zei te hopen dat het gerucht „voor eens en voor altijd uit de wereld zou zijn". België overweegt maatregelen tegen de koleninvoer Volgens een gewoonlijk goed ingelichte bron te Brussel over weegt de Belgische regering in grijpende maatregelen om ver lichting te brengen in de ernstige moeilijkheden, waarin de kolen- industrie zich bevindt. Heden zal volgens deze bron de ministeriële commissie voor de economische coördinatie, die onder leiding van premier Éyskens staat, bijeen komen om te beslissen, of er be lasting zal worden geheven op kolen uit derde landen dan wel dat de invoer van deze kolen zal worden gecontingenteerd. Voorts wordt vernomen, dat de Belgische autoriteiten met West- ÏXuitsland onderhandelen om te trachten de invoer van Duitse keien in België te beperken. De onverkochte kolenvoorra- tlen der Belgische mijnen bedra gen thans 7 miljoen ton. Bij „zoenincident" betrokken negerjongetjes vrijgelaten. De twee negerjongetjes James Hanover Thompson en David (Fuzzy) Simpson die na het alom bekend geworden „zoenincident" in Monroe. Noord-Carolina, naar een verbeteringsgesticht waren gezonden, zijn vrijdag vrijgelaten en naar hun ouders terugge stuurd. Een kinderrechter had de resp. tien en acht jarige jongens naar een verbeteringsgesticht gezon den omdat zij 'n zevenjarig blank meisje zouden hebben beetge pakt en gedwongen één van hen te zoenen. Een vloed van protesten tegen de uitspraak en verzoeken om vrijlating werden uit de gehele wereld ontvangen. welke elk land tot een verschil lend standpunt ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea had den gebracht. Australië erkent nog steeds de Nederlandse soevereiniteit en het beginsel van zelfbeschikking. De ministers zeiden dat Casey en de Australische premier, Ro bert Menzies, hadden verklaard, dat indien er enige overeenkomst tussen Nederland en Indonesië wordt bereikt, Australië zich niet tegen een dergelijke overeen komst zal verzetten. Casey en Subandrio waren het erover eens dat de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea 'n kwes tie is die met vreedzame midde len moet worden opgelost. Er dient geen geweld te worden ge bruikt ter oplossing van welke territoriale geschillen ook. De ministers besloten voorts de mogelijkheid te bestuderen van een officiële overeenkomst tussen beide landen ter aanmoe diging van en vergroting van het wederzijds begrip. Dit zou kun nen worden bereikj door uitwis seling van personen, op artistiek, litterair en ander cultureel ge bied, door uitwisseling op weten schappelijk gebied en door beur zen. In officiële kringen in Den Haag deelde men mede dat noch Australië noch Indonesië tot dus verre Nederland heeft ingelicht over de besprekingen van minis ter Soebandnrio in Australië. Uit het langs perskanalen bekend ge worden communiqué, aldus zeide men, is het evenwel duidelijk dat er in geen enkel opzicht verande ring is gekomen in het stand punt van de Australische rege ring en dat zij het standpunt van Nederland ten aanzien van Ne derlands Nieuw-Guinea blijft dek ken. SOEDANDRIO HOOPVOLLER GESTEMD Indonesië heeft thans meer hoop dan ooit Westelijk Nieuw- Guinea langs vreedzame weg te verkrijgen. Dit zeide de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken in een op de film opgeno men interview, dat zondagavond door de televisie in Sydney is uit gezonden. „Wij zijn van mening, dat wij de kwestie kunnen regelen langs vreedzame weg en onderhande lingen met Nederland", zeide hij. De hoop van Indonesië was toe genomen, omdat er over de kwes- 1 ie onenigheid is in het Neder landse parlement en het Neder landse volk de wijsheid van zijn regering bij het Nieuw-Guineabe- leid in twijfel trekt". Dr Soebandrio verklaarde d".t het Nederlandse volk niet wenst zijn leger naar het buitenland te zenden. In antwoord op een vraag of hij een mogelijkheid zag tot het bereiken van een vriendschappe lijke oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea antwoordde hij, dat twee aspecten in het oog ge houden moeten worden: de be trekkingen van Indonesië met Nederland en die met Australië. „Onze betrekkingen met Austra lië zullen, indien zij worden be- invlced door wantrouwen of het gebrek van vertrouwen hun weerspiegeling vinden in uw hou ding jegens West-Nieuw-Guinea. Wij wensen het wantrouwen en gebrek aan vertrouwen weg te nemen en wij wensen, dat enze twee landen vertrouwen in elkaar hebben". Inmiddels hebben Australische en Indonesische autoriteiten het bezoek van Soebandrio als een „buitengewoon succes voor beide landen" beschreven. Bezien van het standpunt van de Indonesische minister wrrdt het bezoek een „persoonlijke triomf" genoemd. Hij heeft een garantie gekregen, dat Australië niet in de weg zal staan van een regeling via Nederlands-Indone sische onderhandelingen, gericht op overdracht van de soevereini teit van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië. Tot dusverre had Australië geen enkele duidelijke verklaring over dit aspect van het geschil afgelegd. Indonesië zag zich gesteld voor duidelijke en onverbiddelijke tegenstand van Australië tegen zijn aanspra ken op Nieuw-Guinea. Waarne mers zijn van mening, dat dit na delig was voor zelfs inleidende beprekingen met Nederland. Indonesische autoriteiten in Australië hopen thans op een spoedige hervatting van de Ne derlands-Indonesische onderhan delingen. op het hoogste niveau. Zij zijn van mening, dat dr Soe bandrio de hoogste voorrang aan de regeling voor dergelijke be sprekingen zal geven die, „waar schijnlijk in Den Haag zullen worden gehouden". In Australische kringen ver klaarde men zondagavond, dat Australië nog steeds krachtig de Nederlandse soevereiniteit in W.- Nieuw-Guinea steunt, alsmede het principe van het zelfbeschik king-recht van de autochtone be volking. Indonesië zal schadevergoeding betalen. De Indonesische minister van Landbouw, Sadjarwo, heetf aan Reuter medegedeeld, dat schade vergoeding zal worden betaald aan de eigenaren van de genatio naliseerde Nederlandse cultuur ondernemingen. Daarbij zullen de bepalingen van het internatio nale recht in acht worden geno men. In de nationalisatiewet wordt bepaaid, dat het bedrag van deze schadevergoeding zal worden vastgesteld door een commissie, waarvan de leden door de rege ling zullen worden aangewezen. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, wei gerde zaterdag journalisten toe ;e staan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soeban drio, vragen te stellen over het besluit var, de regering in Dja karta de Nederlandse onderne mingen te nationaliseren. Casey zeide, dat dergelijke controvertio- nele vragen „de goede wil zouden kunnen bederven", die tijdens het bezoek van dr Soebandrio aan Australië is opgebouwd". Dit ge beurde tijdens een informele bij eenkomst ten huize van minister Casey, waar Soebandrio voor de camera's van journaal en televi sie verscheen voor het beant woorden van vragen. (Advertentie) I safarw serbèrt' W Ojxjrt» codaf I ito/At 16 keovvwijsh-oat O tenwuzen voor verzorgd kapwerk en ookvoor betere toilet artikelen DE VAKANTIE VAN PRINSES BEATRIX Profiterend van de afwezigheid van de fotografen die naar Zürs waren gegaan waar de laatste hand werd gelegd aan de f;lm van olympisch skikampioen To ny Sailer, hebben koning Boude- wijn en prinses Beatrix soms alleen, soms samen skitoch ten gemaakt. Bij het vallen van de avond za ten koning en prinses lange tijd met hun gevolg in gesprek aan een tafel in de bar van hun ho tel. President Eisenhower heeft za terdag bekend gemaakt, dat mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles weer aan kanker lijdt. De president verklaarde dit na een bezoek aan het Walter Reed-hos- pitaal, waar de minister vrijdag een breukoperatie onderging. Minister Dulles zal niet opnieuw worden geopereerd. Men zal pro beren de kwaal, waarvan de om vang nog niet bekend is, met röntgenstralen te bestrijden. De kwaal werd ontdekt bij het onderzoeken van het weefsel en vocht, die tijdens de breukopera- die uit de buikholte van de patiënt waren genomen. Het is de twee de maal in ruim twee jaar dat Dulles aan deze ziekte lijdt. Hij hoopt op 25 februari 71 jaar te worden. Zijn algemene toestand is goed. President Eisenhower vertelde, dat hij hem opgewekt had aan getroffen. Volgens een woordvoerder van het „State Department" zal Dul- Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat En geland protest heeft aangetekend tegen de overneming van vier Britse bedrijven in Noord-Suma- tra door de Indonesische rege ring. De woordvoerder verklaarde voorts dat de overneming „ge heel in strijd lijkt te zijn met de oficiële politiek van de regering te Djakarta, waarbij buitenland se investeringe'ii worden aange moedigd". Volgens gewoonlijk welingelich te kringen in Londen had het In donesische ministerie van Land bouw verklaard, dat alle aflopen de concessies door nationale on dernemingen zouden worden overgenomen ongeacht het feit of de ondernemingen waren ver pacht ofwel om vernieuwing van de concessies in overeenstem rning met de wet inzake conces sie verlening was gevraagd. De ondernemingen moesten Antonio Segni, een gematigde Itrislen-deinoeraat, heeft zon dagochtend een nieuw kabinet gevormd, dat geheel uit leden van ziïn partij bestaat» Deze ho mogene minderheidsregering zal de sfeun hebban van de liberale partij, die in het algemeen een conservatief karakter draagt, en de rechtse monarchisten. Hier door heeft zij een veilige meer derheid. Zij vervangt het coalitiekabinet onder leiding van Amintore Fan- fani, eveneens een christen-demo craat, dat twintig dagen geleden aftrad. Segni is behalve premier minis ter van Binnenlandse Zaken. Giu seppe Pella, die tot de rechter vleugel van zijn partij behoor;, is minister van Buitenlandse Za ken. Hij is een overtuigd voor stander van het Noordatlantisch bondgenootschap en een nauwe samenwerking met het Westen. De sociaal-democraten die zit ting hadden in het kabinet van Fanfani deelden mee, dat zij in de oppositie zullen gaan. De klei ne republikeinse partij, de Nenni- socialisten en de communisten kondigden eveneens aan opposi tie te zullen voeren. Segni, die 68 jaar is, is van mei tot juli 1958 premier ge weest. Hij stond toen aan het hoofd van de laatste van een se rie coalitie-regeringen die gedu rende 10 jaar hej bestuur uit oefenden. Sedert midden oktober, maand waarin in het Poolgebied weder om enkele proefexplosies plaats vonden, is de radio-activiteit in ons land verviervoudigd, zo wordt van welingelichte zijde ver nomen. Hoewel door de in de pe riode van midden okiober tot de cember geregistreerde gemiddel de waarde van 4 pico-Curies per kubieke meter lucht (de eenheid waarmede de radio-activiteit in Nederland wordt berekend) de waarschuwingsdrernpel van 2,2 De rebellen in Honduras. In een uitzending van de ra dio-omroep der Hondurese re bellen die in Belize, Brits Hon duras, is opgevangen) is ver klaard dat de opstandelingen steden in het noordwesten, wes ten en zuiden van de republiek geheel in hun macht hebben. De radio sprak berichten van de regering tegen, volgens welke veel opstandelingen gevangen zijn genomen. De zogenaamde gevangenen waren jongeman nen uit het dorp Florida, die door de regeringstroepen naar Egucigalpa waren gebracht om de bevolking van de hoofdstad te misleiden, aldus de zender der rebellen. Veiling van Indonesische thee in Antwerpen. Uit gewoonlijk betrouwbare handelskringen in Antwerpen wordt vernomen dat de eerste veiling van Indonesische thee die ooit in Antwerpen is gehou den, eind april of begin mei zal geschieden. Antwerpse handelskringen menen dat, gezien het besluit van de Indonesische regering de verkoop van thee in plaats van Amsterdam in Antwerpen te la ten houden, binnenkort ook an dere produkten zoals rubber, koffie, palmolie en palmpitten in deze Belgische handelsstad op de markt zullen worden ge bracht. pico-Curies ruim werd overschre den, bestaat volgens medische- wetenschappelijke kringen geen reden tot ongerustheid daar ge noemde waarde van 4 op enkele dagen deden zich maxima voor van 5) nog slechts het 25ste deel uitmaakt van de 100 pico-Curies die bij permanente blootstelling toelaatbaar worden geacht voor dc volksgezondheid. In de maand oktober bewoog de radio-activiteit in Nederland zich tussen de 0,8 en 1 pico-Curie. In België en de Scandinavische landen heeft men eveneens een aanzienlijke toeneming van de radio-activiteit in lucht en regen val kunnen waarnemen, die wat grootte betreft overeenkomt met die welke in de registratiecentra in De Bilt, Rijswijk, Den Helder en Eindhoven werd vastgesteld. In de maand januari en eveneens in februari duurt deze verhoging van de radio-activiteit voort De radio-activiteit wordt in Ne derland gemeten doOr een kubie ke meter lucht of een liter re genwater door een filter te zui gen. Nadat deze verbrand is wordt het aantal pico-Curies op gemeten. worden overgedragen als wer kend bedrijf en niets mocht wor den weggehaald. Een commis sie zou beslissen over vergoeding die betaald zou worden door de betrokken nationale ondernemin gen, zo werd in genoemde krin gen gezegd. BRITSE MILITAIRE PLANNEN MET SINGAPORE. Engeland wil een grote comman dostrijdmacht vormen, die van Singapore uit met steun van een grote vloot helikopters en vlieg tuigen in de Stille Oceaan, de Chi nese Zee en de Indische Oceaan kan opereren. Dit heeft schout bij-nacht Begg, op één na de hoogste chef van de Britse zee strijdkrachten in het Verre Oos ten, zaterdag verklaard. les voor de behandeling met röntgenstralen nog „verscheidene weken" in het hospitaal moeten blijven. Hoge regeringsfunctio narissen te Wasnmgton veron derstellen, dat de minister niet een eventueel midden maart te houden bijeenkomst van minis ters van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsiand te Parijs zal kunnen bijwonen. Wanneer de Russen er mee in stemmen in mei een conierentie van de ministers van Buitenland se Zaken der „Grote Vier" over Duitsland en de Europese veilig heid bij te wonen, zouden de vier Westelijke ministers op een ver gadering le Parijs tevoren hun standpunt willen bepalen. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei, dat de patiënt volledig op de hoogte was gesteld van zijn toe stand. De toestand van Foster Dulles blijft bevredigend, zo is zondag in een medisch bulletin meegedeeld. De minister heeft een goede nachtrust gehad. Zijn pols, tem peratuur en bloeddruk zijn con stant, aldus het bulletin. Deze week zal met de bestra lingen worden begonnen. DULLES OVER DE BALTISCHE LANDEN. Vóórdat hij voor zijn operatie in het hospitaal ging, heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, in een verklaring eerst thans door het State Department gepubli ceerd de volkeren van Estland, Letland en Litauen verzekerd, dat de Verenigde Staten hen niet vergeten en steeds hopen dat zij eens hun souvereine rechten, die de Sowjet-Unie hun ontnam, zul len herkrijgen. De verklaring was ter gelegen heid van de 41ste herdenking der onafhankelijksverklaring van deze drie staten. Jan Heitbrink uit Huizum is in Groningen Nederlands schaats, kampioen op de korte baan ge worden. De Belgische minister voor Kongolese Zaken, Van Hemel- rijck, heeft na zijn reis van een maand door de Kongo tegen over verslaggevers verklaard dat 't grootste deel van de Kon golese bevolking geestdriftig is voor het Belgische regerings plan voor toekomstige onafhan kelijkheid van de Kongo, al had hij bij de blanken hier en daar ook wel enig voorbehoud ont moet. Tijdens zijn reis was zijn aandacht gevestigd op de ge brekkige voorlichting in de Kon go, die niet meer beantwoordt aan hetgeen er in de toekomst Toespraak van De Gaulle President De Gaulle heeft zon dagavond voor een juichende me nigte in Perpignan verklaard dat hij ervan overtuigd is dat er geen derde wereldoorlog „in ons tijd perk" zal uitbreken. Zoals be kend maakt De Gaulle op het ogenblik een reis door zuid- rankrijk. Een van de, mensen zijn ge volg zei dat De Gaulle van plan is om geregeld verschillende de len van Frankrijk te bezoeken teneinde rechtstreeks de publie ke opinie te kunnen peilen. De Gaulle zou voorts van plan zijn cm nog dit jaar een bezoek aan de Ver. Staten te brengen. van zal worden verlangd. Daar om zullen radiostations worden DE PRINS IN BRAZILIË Prins Bernhard is zaterdag avond te 20.40 uur Ned. tijd op "1 vliegveld van de Braziliaanse stad Sao Paolo aangekomen, waar hij werd verwelkomd door de gouverneur van de gelijkna mige staat. Nadat beide volksliederen wa ren gespeeld inspecteerde de Prins op het vliegveld een ere wacht. In de auto van de gouver. neur reed hij daarna naar het plaatselijke „Palais des Champs Elysees", dat voor de duur van zijn bezoek aan Sao Paolo tot zijn beschikking is gesteld. Een receptie te zijner ere aan geboden door de gouverneur was het volgende punt van het pro gramma. Zondag was de Prins de gast van de vereniging van Neder, landse veefokkers en bracht hij o.m. een bezoek aan een model boerderij van de staat. Vandaag bezoekt de Prins het technisch centrum van Neder landse landbouwers, waarna hij aanwezig zal zijn op twee recep ties: één georganiseerd door de Nederlandse gemeenschap van de stad en de andere door de Neder landse consul. Dinsdag zal hij vóór zijn vertrek naar Rio de Ja neiro deelnemen aan een diner en een persconferentie houden. Dc toestand in de Borinage. Zondag was het rustig in de Borinage. Verscheidene organisa. ties hebben de toestand onder zocht en resoluties goedgekeurd, waarin steun wordt gegeven aan de stoking op heden n.a.v. het sluiten van mijnen in dit ge bied. De beroepsvereniging van in genieurs van de kolenmijnen uit de Borinage heeft in een brief aan de minister van Economi sche Zaken, VanderSchueren, ge protesteerd tegen de beslissing van de nationale mijnraad. Minister Vandersehueren heeft zondag gezegd dat de regering zich bewust is van de gerecht vaardigde bezorgdheid der bevol king van de Borinage. Indien alles weer normaal wordt zal zij de opbouwende actie kunnen voortzetten die zij begonnen is. Hij verzocht de arbeiders drin gend van dinsdagochtend af het werk te hervatten. Hij ging nader in op de om standigheden die tot het sluiten van mijnen geleid hadden en op het saneringsplan dat gedeelte lijk ten uitvoer werd gebracht. CYPRUS. De Britse premier, MacMillan, gebouwd. Het hele land moet heeft zondag op hoog niveau toe kunnen worden bereikt om zijn snr^kingen gevoerd ter voorbe- politieke ontwikkeling mogelijk reiding van de internationale te maken. i conferentie over Cyprus die deze week zal worden gehouden. De minister deed een beroep I Aartsbisschop Makarios is zon- f°P flag in Londen aangekomen. En De Franse autoriteiten hebben een uiterst rechtse nationalisti sche partij verboden die een week geleden was opgericht, aldus hebben ambtenaren van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken vrijdag te Parijs meegedeeld. Het kabinet nam dit besluit donderdag toen het onder voor zitterschap van president De Gaulle bijeenkwam. Het besluit werd geheim gehouden om de po litie in staat te stellen het hoofd kantoor van de partij en de wo ningen van zeven leiders onge stoord te doorzoeken. Een aantal leden van de partij werd donderdagavond door de politie opgebracht. Enkele van hen werden tot diep in de nacht verhoord. Onder de doorzochte woningen was die van de leider van de par tij, Pierre Sidos. De politie deelde mee, dat de huiszoekingen zijn verricht op grond van een artikel van het wetboek van strafrecht over da den die gericht zijn tegen de vei ligheid van de staat. Ongeluk op overweg bij Boedapest. Op een overweg nabij Boeda pest heeft vrijdag een trein een autobus gegrepen, waarbij drie mensen zijn omgekomen en 22 gewond, van wie elf zwaar. Hon gaarse bladen maakten zaterdag melding van dit ongeluk. De overwegwachter, die de spoorbomen niet had neergela ten, is gearresteerd. te helpen alle rassendiscrimina tie te doen verdwijnen. Het doel van zijn reis was de wereld te tonen dat de Kongo zich in rust en vrede wil ontwikkelen en dat het slechts bij toeval en plaatselijk! was dat de rust te Leopoldstad korte tijd geleden een ogenblik werd verstoord. (Advertentie.) Grenulaan 21 Terneuzen, Teler. 2568 keïe honderden Griekse Cyprio ten waren on London Airnor t aan wezig om hem met gejuich en vlaggen te begroeten. De politie had een sterke bewaking inge steld om tegen-demonstraties te voorkomen. Dit is het eerste be zoek van Makarios :>an Engeland sedert zijn verbanning van Cy prus in maart 1956. Makarios zei bij aankomst dat hij zonder vooringenomenheid naar Londen was gekomen. Ik twijfel er niet aan dat de Britse regering een regeling voor Cy prus wenst die de vrijheid en dc welvaart van de bevolking zal verzekeren, aldus Makarios. Ook de Britse minister van Ko loniën, Lennox-Boyd, is zondag in Londen aangekomen. Ook hij zal de conferentie over Cyprus bijwonen. Hoewel het zondag voor de meeste plaatsen in Nederland de tiende dag in successie was dat mist de wereld klein maakte, was het in midden- en zuid-Limburg, waar de mist op trok, een stralende voorjaarsdag met middagiemperaturen van omstreeks 9 grader. Ook op alle andere stations kwam het kwik boven het vries punt, zij het maar een paar gra den. Ten dele hing dit samen met het binnenstromen van wat min der koude, maar minstens even vochtige lucht, van zee, met een zwakke zuidwestelijke wind. DINSDAG 17 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hanswee rt vValsoorden v.m. n.m. 8.17 9.09 8.52 9.44 9.32 10.24 9.42 10.34 ZON MAAN op onder op onder Febr. 17 7.54 17156 12.18 3.16 18 7.52 17.58 13.06 4.08 19 7.50 18.00 14.01 4.56 Ondertussen kiezen de oceaan depressies, welke een buitenge wone activiteit ontplooien en diepten van omstreeks 940 mbai bereiken nog steeds een koers die via IJsland naar Spitsbergen voert. Boven het vasteland is de luchtdruk ruim 100 mbar hoger, en in ons land circa 1045 mbar. een uitzonderlijk hoge waarde die hier maar zelden wordt be reikt. De luchtdrukverschillen zijn hierbij klein, en er is dan ook weinig wind. De mist, welke zich gedurende de nacht uitbreidt, verliest overdag weer terrein, en ock vandaag zijn in het zuiden van het land weer opklaringen mogelijk met flinke temperatuur stijging. Waar de mist zich hand haaft zal het kwik maar enkele graden boven nul komen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. ZELFDE WEERBEELD. Overwegend droog weer met bijna overal mist of laaghangen de bewolking, weinig wind en middagtemperaturen enkele gra den boven nul.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1