Voorstel tot oplossing van de kwestie-Berlijn Bourguiba beschuldigt Franse regering ia is Het Sowjet-Perzische overleg Engeland status en de nieuwe van Cyprus De kwestie-Cyprus in het Lagerhuis W eero ver zicht Sande Bezoek van Prins Bernhard aan Paraguay ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Carlo Schmid candidaat voor Bondspresidentschap VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 13e Jaargang Nr 4601 EERSTE BLAD 'Sé EC SCHOTS? W m ■m Geheim plan voor proe!- konvooi naar Berlijn. Viiftig schepen voor Hoek van Holland DE STRIJD IN ALGERIE Tunesische communiqué over Franse arrestanten Opening van St. Laurens-waterweg DE SJAH VAN PERZIE Eerste huwelijksvoltrekking in de zuidelijke IJ sselmeerpolder WATERSNOOD IN INDIA TOENEMING RADIO-ACTIVITEIT IN BELGIE kïankering bij abonnement: Terneuzen. pirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 {Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,- per kwartaal; per and ƒ2,per weel: 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee- advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 m. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. MÉi*i lk>s 'S0EPi AIS 48 ct. per pakje De democratische Amerikaanse Jsenator Mike Mansfield, een der «.vloed rijks te leden van de com- sie voor buitenlandse aange- genheden van de Senaat, heeft in een rede voor de Senaat '-en i plar. van negen punten voc ?- steld voor oplossing van e I kwestie-Berlijn, als volgt: 1. In Wcst-Berlijn dezelfde epensterkte handhaven als de Riissan in Oost-Berlijn doen. 2. Beginnen met eenmaking van de openbare en gemeente lijke diensten van beide delen van Berlijn. 3. De steun van de Verenigde Naties vragen voor toezicht op alle onderhandelingen die te Berlijn zouden kunnen plaats vinden. 4. Bij het uitblijven van over eenstemming strijdkrachten in West-Berlijn handhaven. ,5.. Die strijdkrachten zouden ze spoedig mogelijk „verduitst" moeten worden. .6. Besprekingen doen begin nen tussen de twee delen van Duitsland over de gehele kwes tie met inbegrip, van het met el kander in overeenstemming brengen van de militaire, poli tieke en economische systemen der twee zênes. ';7. De bevolking van Oost- DUitslandverzekeren dat deze hear aandeel zal krijgen in de politieke zaken van het land. 8. De Sowjet-Unie cn de At lantische bondgenoten erkenning van de Duitse hereniging eisen en de waarborg dat Duitsland geen militaire pressie van zijn naburen te verduren zal krijgen. 9. Het scheppen van een atoom- wapenvrije zóne die Duitsland en Kidden-Europa omvat om te voorkomen dat de met atoomwa pens voorziene strijdkrachten van de twee blokken met elkan der in contact komen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft don derdag meegedeeld, dat het „zorg vuldige aandacht" zou wijden aan de voorstellen van senator Mans- field over rechtstreekse onder handelingen tussen West- en Oost-Duitslond. De woordvoerder van het State Department, Lincoln White, zei op een persconferentie in ant woord op vragen dat het mini sterie de voorstellen bestudeert. Hij voegde hieraan toe: „Het is duidelijk dat wij zorgvuldige aandacht zullen besteden aan zijn voorstellen evenals aan an dere voorstellen die zouden kun nen worden gedaan". Hij weiger de hier verder op in te gaan. Hij sprak met nadruk een be richt van de „Washington Post" tegen, waarin gezegd wordt dat de Westerse mogendheden bereid zouden zijn, met rolen en- Tsje- chc-Slowakije te spreken over vraagstukken van de Europese veiligheid als in het voorjaar een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken met de Sow jet-Unie wordt gehouden. White zei: „Ik weet dat nergens deze kwestie is besproken". Diplomatieke waarnemers in Washington toonden zich ver baasd over de openlijke en on dubbelzinnige steun van Mans- field voor een politiek die eerder door de Sowjet-Unie werd gelan ceerd. Sommigen zeiden dat hij een beetje te ver ging en geen reke ning hield met de uitwerking die dit veorstel zou hebben op het machtsevenwicht in Europa. Maar diplomaten gaven toe dat de rede van de senator allen veel te overdenken had gegeven. Zij zeiden dat zij aanzienlijke in vloed moest hebben op de ge beurtenissen die leiden tot moge lijke onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Men vraagt zich thans af: Hoe groot is de steun van de zijde der democratische leiders in het Congres voor zijn denkbeelden? De idee van rechtstreekse on derhandelingen is op het State- Department niet populair, alleen al om reden dat de West-Duitse bondskanselier zich ertegen ver zet. Maar senator Mansfeild staat bij regeringsautoriteiten en diplo maten hoog aangeschreven en gewoonlijk wordt aan zijn op merkingen ernstige aandacht be steed. Volgens de „Chicago Sun" heeft Amerika met instemming' van de bondgenoten een geheim plan opgesteld om op 27 mei een proefkonvooi naar Eerlijn te stu- Ongeveer vijftig schepen liggen voor Hoek van Holland te wach ten om de Nieuwe Waterweg te kunnen opstomen- Sinds donder dagmorgen tien uur is het bin nenkomende scheepvaartverkeer bijna weer normaal te noemen, zo deelde de havendienst te Rot terdam mee. Voor het uitgaande verkeer is dit evenwel niet het geval. Sinds gisternacht 12 uur zijn 38 schenen de Waterweg binnenge loodst; normaal zou dat 65 70 geweest zijn. Ongeveer dertig schepen zijn sinds middernacht naar buiten geloodst een beetje „krap" komt te zitten in zijn portofoons Deze apparaten, waarmee de loodsen het contact met de radarpost Onderhouden, moeten na iedere reis opnieuw worden opgeladen en dat duurt ongeveer zeven uur, In de Algerijnse hoofdstad is bekendgemaakt dat in de nacht van 10 op 11 februari tweehon derd opstandelingen uit Tunesië de Algerijnse grens zijn overge komen. De opstandelingen zijn omsingeld, aldus een communi qué, en het zal niet lang duren of de groep is geiheel onschade lijk gemaakt. i President Bourguiba van Tu nesië heeft donderdag hl zijn wekelijkse radiorede de Franse regering beschuldigd van het smeden van een spionagekom- plöt tegen Tunesië. Zich tot zijn Franse luisteraars richtend zei Bourguiba: „Wij zijn het er over eens dat u in oorlog bent met de F. L. N„ maar raak niet aan de soevereiniteit van Tu nesië. De Algerijnen hebben zich op Tunesische grond nog nooit vergrepen aan een Fransman. Zij hebben de soevereiteit van mijn zijds respect en vertrouwen, maar de Tunesiërs weten nu, dat er nog steeds mensen in Frank rijk zijn die een kolonialistische mentaliteit hebben, aldus Bour guiba. Deze Fransen zijn verantwoor delijk voor de spionage en de Fransen, die het eerlijk menen, zijn beïnvloed door de agitatie van deze groep, zo zei hij. Zoals bekend heeft de Tunesi sche regering woensdag meege deeld, -dat zij niet zal ingaan op protesten van Frankrijk i.v.m. de arrestatie van de 13 Fransen die door Tunesië beschuldigd wor den van spionage. De Tunesische regering heeft De Tunesische autoriteiten nebben de «oeverenen van mun W°enSdag in 6611 communic*ue SondieLten^vooUa^ ^aUeim. kmdalüjcl g^eU^dfgd. ondanks nieegedeeW dat zij nie^ou^m; Tunesiërs zullen worden te- de wreedheden van de Franse pa- x w° rachutisten in Algerië. Bourguiba verklaarde dat het vertrouwen dat Tunesië in Frank rijk heeft, door deze spionagezaak vernietigd kan worden. Nadat Tu nesië onafhankelijk was gewor den, verkeerde het in de mening dat de samenwerking met Frank rijk gebaseerd zou zijn op weder- In politieke kringen te Londen heerst enige onbehaaglijkheid «Ver het feit, dat Engeland door de Grieks-Turkse overeenkomst als het eind van een conflict dat de goede betrekkingen tussen Griekenland, Turkije en Enge- «oldongen feit is geplaatst. Griekenland en Turkjje voor een i land in gevaar bracht en zelfs de Noord-Atlantische verdragsorga nisatie bedreigde. De New York Herald Tribune is van mening dat het akkoord tot het beste diplomatieke nieuws behoort. De overeenstemming Men is van mening, dat Enge land het plan voor Cyprus slechts zal aanvaarden op voor waarde dat het een basis op het eiland behoudt, de Cyprische re- over dlit probleem, dat steeds gering de rechten van alle min- ernstiger werd en tenslotte onop losbaar scheen, bewijst, evenals bijvoorbeeld in het geval van Triest, eens te meer de waarde van diplomatieke methoden, al dus het blad. derheden kan waarborgen en de grondwet waarborgen inhoudt tegen het aan de macht komen van de communisten. Er zal ongetwijfeld over de uitvoering van het plan nog een conferentie van drie worden ge houden, waardoor Engeland, zo ■leent men, zijn gezicht kan red den. Anderzijds is de Grieks- Turkse oplossing in Engeland Met opluchting ontvangen. De strijd tegen de opstandelingen van het eiland was niet populair en vormde een zware last. Ver wacht wordt dan ook, dat Enge land de gekwetste trots op de koop toe zal nemen. De Londense Times schrijft naar aanleiding van de Grieks- Turkse overeenkomst over Cy prus dat de Britse regering na alles wat zij over de noodzaak van samenwerking tussen Grie kenland en Turkije heeft gezegd, geen andere mogelijkheid hoeft Volgens gewoonlijk welinge- r°n bestaande uit Amerikaanse, lichte krjigen te Washington Britse en Franse vrachtauto's.hebben de regeringsleiders van Op genoemde datum loopt het (!e. Ver. Staten, Engeland en Tur- Russische ultimatum voor het terugtrekken van de geallieerde troepen' uit de stad af. Als de Oostduitsers het konvooi willen inspecteren, aldus het blad, zal het naar West-Duitsland terug keren, waarna de geallieerden de kwestie aan de Ver. Naties zou den voorleggen. Als de openbare mening in de wereld ten gunste van het Wes ten zou blijken te zijn, zou er een nieuw konvooi naar Berlijn gaan, ditmaal gewapend. President Eisenhower en ko- nigin Elizabeth zullen op 26 juni nabij Montreal samen de nieuwe St. Laurens-waterweg naar zee plechtig openen, zo heeft het Witte Huis woensdag bekendge maakt. De president en zijn echtgenote zullen 's ochtends naar Canada "liegen en zich bij het Britse koninklijke paar voegen aan boord van het koninklijk jacht Britannia. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft donderdag in het Lager huis verklaard, dat de Britse re gering het feit dat Turkije en Griekenland het in Ziirich eens dan het bereikte met instemming rijn geworden over Cyprus, van te begroeten. De liberale Manchester Guar dian verklaart: De Grieken heb ben hun eis tot vereniging van Cyprus met Griekenland opge geven in ruil voor onafhankelijk heid van het eiland. De Turken hebben waarborgen aanvaard in de plaats van de verlangde verdeling van Cyprus. Thans is het de beurt van Enge land om de soevereiniteit over het eiland op te geven, wanneer het er tenminste zeker van wil rijn dat zijn bases niet langer door de vijandschap van de be woners worden omringd. Het blad vervolgt: De breuk tussen Zuid-Slavië en het Sow- haria toejuicht Maar het gaat hierbij niet al leen cm kwesties, die van belang zijn voor de Griekse en Turkse gemeenschap van het eiland, gen, waarvoor Engeland de ver maar ook om vitale Britse belan- antwoordelijkheid draagt, aldus Selwyn Lloyd. Wij zijn nu begonnen deze za ken te bespreken. Er zijn talrijke punten die nader bekeken moe ten worden en waarover overeen stemming met de Griekse en Turkse regering bereikt moet v/orden, zo zei de minister. Van Britse zijde is later meege- deeld dat men verwacht dat de Jet-blok is groter dan ooit en besprekingen van donderdagmid het voorbeeld van de herwonnen - - Wat het Griekse parlement be treft verwacht men een geani meerd debat. De oppositie, vooral de linkse, heeft reeds van veel kritiek doen blijken en sommige bladen verkondigen de mening dat een meerderheid in het parle ment, die alleen op de partij van Karamanlis zou berusten, in een kije vorige week de sjah bood schappen gezonden met de raad, voorzichtig te zijn tegenover de Söwjct-voorstellen voor hulp verlening en het 'tl riten van een riiet-aanvalsverdrag. De Ver. Staten zouden zich. be reid hebben verklaard tegemoet te komen aan zekere Perzische bezwaren tegen de tekst van een nieuw akkoord op economisch en militair gebied. Hierdoor zou de overeenkomst waarover al sinds vorige zomer over wordt onder handeld, spoedig kunnen worden ondertekend. Over soortgelijke akkoorden tussen de Ver. Staten en Turkije en Pakistan wordt nog onderhandeld. De Sowjet-regering heeft la ter een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt dat de Perzische regering „op instigatie van de Amerikanen" de onderhandelin gen heeft doen mislukken. De Perzen hadden voorgesteld twee artikelen van de Russisch- Perzische verdrag van 1921 te schrappen, die de Sowjet-Unie het recht geven bases op Per zisch grondgebied te hebben. De Sowjet-verklaring beschul digt Perzië er van dat het „vijan dige stappen" onderneemt tegen de Sowjet-Unie en dat het de weg van de „Amerikaanse agres sieve politiek" opgaat. Voorts wordt de sjah beschul digd van „onoprechtheid". Hij zou reeds kort na de aankomst van de Sowj et-delegatie een „vreemde mogendheid" hebben beloofd geen verdrag met de Sowjet-Unie te sluiten. De Sow jet-verklaring noemt de beslui ten van de Perzische regering een „keerpunt" in de wederzijdse betrekkingen. Het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken heeft don derdagmiddag alle buitenlandse correspondenten in Moskou ont boden om de verklaring in ont vangst te komen nemen. Dit gaan op protesten of inmenging werkgesteld. ten aanzien van de dertien Fransen die worden vastgehou den op beschuldiging van spio nage in Tunesië. In welingelichte kringen te Te heran is donderdag vernomen, dat de sjah van Perzië zou wil len huwen met de 18-jarige prin- Dinsdag was verklaard dat de Fransen een telefoon-luister- post op de Franse ambasade in Maria Gabriella, dochter-van Tunis hadden gevestigd en dat zij lijnen aftapten die leidden ex-koning Umberto van Italië, on naar het bureau van president dien er een oplossing gevonden S'S'i.'S'SSS'vr'C wort,» voor mö,*; nesische nationale instellingen heden, namelijk de nationaliteit en van het Algerijnse nationale en de godsdienst van de prinses, bevrijdingcfront. In het communiqué van woensdag werd gezegd dat de aandacht van de Franse ambas sadeur was gevestigd op het „netwerk van spionage". Hem was gevraagd namens de Tune- De plannen van de sjah zijn niet otlicieel meegedeeld. Er wordt echter veel gewicht ge hecht aan een bezoek dat een broer van de prinses, prins Vic tor Emmanuel, onlangs aan het rische regering krachtig bij de hof te Teheran heeft gebracht. Franse regering te protesteren tegen het merkwaardige gedrag van sommige agenten die, in flagrante schending van de re gels van hun ambtelijke en di plomatieke status, deelnamen aan acties die in strijd zijn met wijst er op dat het Kremlin de j hun eer en die de veiligheid van zaak hoog opneemt. I ae staat in gevaar brengen. r'rins Bernhard, die thans een bezoek aan Paraguay brengt, is woensdag door een grote menig te begroet toen hij de haven van Asuncion bezichtigde en vervol gens aan boord ging van een jacht waarop hij een tocht over de rivier de Paraguay maakte. 's Avonds ontving de Prins uit handen van president Stroessner een pilotenbrevet tijdens een plechtigheid in het regeringspa leis. In een toespraak uitte hij zijn bewondering voor de econo mische ontwikkeling van het land. Minutenlang lag alle activiteit in de haven van Asuncion stil, om dat de havenarbeiders en de douanebeambten zich aansloten bij de menigte die de Prins toe juichte, toen deze zich naar het jacht begaf. De Prins had eerder, verge- HETZELFDE WEERTYPE dag beperkt zijn gebleven tot uit- «»r president SjEi a nvprphnlfmnct 1 Grieks-Turks* vriendschap kan ^n7f.t,-inwn over het Grieks- Het Griekse en het Turkse par lement zullen tegelijkertijd over attractief zijn Tito. Een hechte overeenkomst over Cyprus zal duidelijk ver over de kusten van het eiland gevolgen hebben. Ute rtSsSfól^rTrS '-<"»■ M- (rechts-radicaal) en Le Pöpulai- r'ch bereikte akkoord over Cy- re (socialistisch) en de New prus op de hoogte gesteld wor- Yorkse ochtendbladen waaronder de New York Times en de New don' aldus is ln pohtieke kringen York Herald Tribune begroeten te Athene vernomen. In de nacht is de uitstraling in die drogere lucht echter weer zo, Het algemene temperatuur- dat er dan het meeste vorst voor in h onderhavige met niveau lag de afgelopen dag wat komt. Elders in het land beweegt Vniovv,» 'T0,Z1Jn- hoger dan we gewend geworden de temperatuur zich tussen nul a ele"de.el de.r zijn. Dit vond zijn oorzaak in de en min vijf graden, nog steeds in ïarnemerc zal do nnuiioto mist of onder laaghangende be wolking. De luehtdrukverschillen en dus ook de windkrachten blijven uiterst gering. waarnemers zal de publieke opi- aanvoer met zwakke oostelijke m'L "hc?akkoorTedchtnerhwel alm I wlnden van lucht die iets dr°ser vaarden. Selwyn Lloyd zei voorts nog dat Engeland geen afstand zal doen van de Britse bases op Cy prus. Het Liberalle Londense blad „The Star" weet te melden dat het Britse kabinet er, na twee uur vergaderen, niet in geslaagd if tot een besluit te komen over het Griek-Turkse plan. Het blad schrijft dat vele aan hangers van de regering en mogelijk ook verschillende mi nisters zich bezorgd maken over de suggestie, als zouden zij Cyprus „weggeven", ondanks het feit dat de Britse bases op het eiland gehandhaafd blijven. Sommige politici zijn van me ning dat de Britse minister van Koloniën, Lennox-Boyd, die op het ogenblik in het buitenland vertoeft, bezwaar zou hebben ge maakt tegen overdracht van de Britse soevereiniteit als hij de ministersvergadering had kun nen bijwonen, aldus „The Star". was zodat de mist iets dunner werd, de zon zich wat meer kon doen gelden, ja in het oosten van het land plaatselijk zelfs schijnen kon. De koude luchtlaag is echter nog welzo dik dat nergens uit gezonderd Vlissingen, het kwik boven nul kon komen. Dit alles speelt zich af aan de rand van een uitgebreid hogedrukgchieö dat het wefr blijft beheersen- Ook de komende 24 uur blijft de kans op opklaringen in het oosten aanwezig, daar men zich daar het dichtst bevindt bii een gebied waar, in Westduitsiand, de zon overdag dooi brengt. ZON op onder Febr. 13 8.01 17.48 14 7.59 17.50 MAAN op onder 10.05 10.32 0.19 medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. WEINIG VERANDERING. Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking maar ook enkele verspreide op klaringen. In de middag tempera turen over het algemeen om het vriespunt. Overwegend zwakke wind vit oostelijke richtingen. ZATERDAG 14 FEBRUARI zeld van de Nederlandse ambas sadeur in Argentinië en Para guay, mr. J. C. van Beusekom, de stad Asuncion bezichtigd. De Prins toonde speciaal be langstelling voor de in aanbouw zijnde gebouwen die deel uitma ken van het moderniseringsplan van Asuncion. Een zuster van prinses Maria Gjibriella, prinses Maria Pia. maakt op het ogenblik een rond rit door Perzië, vergezeld van haar echtgenoot en de breër van de sjah. Het Perzische ochtendblad „Far- man" meldde donderdag, dat prinses Maria Gabrièllè binnen kort -Mohammedaanse zaU'wbr- den. Donderdagmiddag is te Lely stad het eerste huwelijk in de zuidelijke IJsselmeerpolder vol trokken. De bruid was mej. E. Peereboom wonende te Harder- sluis. De bruidegom was de heer I. de Jong te Amsterdam. De ambtenaar der burgerlijke stand, die voor het eerst als zodanig optrad, bood het bruidspaar na mens de landdrost der zuidelijke IJsselmeerpolders het boek „Land uit zee" aan. Breskens Temeuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 5.45 6.20 7.00 7.10 n.m. 6.11 6.46 7.26 7.36 Frof. Carlo Schmid, vice-voor- zitter van de Westduit.se bonds dag en sociaal-democraat, is er donderdag mee akkoord gegaan dat zijn partij hem kandidaat stelt voor het presidentschap van de bondsrepubliek. Hij zcu dan prof. Theodor Heuss moeten op volgen, wiens tweede ambtster mijn afloopt op 17 juli. Zonder grondwetswijziging kan Heuss niet voor de derde keer gekozen worden. Hij heeft dan ook al de wens te kennen ge geven era zich terug te trekken. Niettemin heeft de parlementaire fractie van de Duitse partij, die deel uitmaakt van de regerings coalitie, een motie in de bonds dag ingediend, waarin aange drongen wordt op grondwetswij ziging, opdat Heuss herkozen kan worden. De bondseonver.tie ter verkie zing van een nieuwe president zal op 1 juli té Berlijn samenko men, zo heeft voorzitter Gersten- maier van de Westduitse Bonds dag donderdag te Berlijn meege deeld. De gouverneur van de Ameri kaanse staat India heeft in der tien provincies van zijn staat de noodtoestand afgekondigd we gens overstromingsgevaar. Do rivier de Wabash is in de stad Peru (15.000 inwoners) buiten de oevers getreden. Duizenden mensen moesten in de nachte lijke uren hun woning ontvluch ten. Gestenmaier kondigde voorts aan dat hij binnenkort stappen zal doen de Bondsdag formeel te laten besluiten dat het gebouw .an de vroegere Rijksdag in West-Berlijn zetel van een her enigd Duitsland zal worden. Het gebouw wordt thans gerestau reerd. De Christen-democraten heb: ben nog geen kandidaat gesteld maar de naam die het meest wordt genoemd, is Heinrich Kro ne, de 62-jarige fractieleider def C. D. U. Volgens een bericht in het Belgische dagblad „Le Soir" is de radio-activiteit in België de laatste weken aanzienlijk toege nomen. Ten opziehtè van het ge middelde van 1958 steeg de radio activiteit van de lucht in januari van dit jaar met 68 procent ter wijl die van het regenwater mat 45 procent toenam. Op 25 januari werd in het atoomcentrum te Moll (nabij de Nederlandse grens) een radio activiteit van de neerslag geme ten die, aldus „Le Soir", de toe laatbare dosis overschreed. In België werden de waarnemingen met betrekking tot radio-activi teit verricht door het weerkun dig instituut te Ukkel, het na tuurkundig centrum te Doubes en het atoomeentrum te Moll.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1