"SM: Zon jurk zou Sneeuwwitje je benijden luropese samenwerking in cijfers Zt% vonden voorwerpen Van echte integratie is nog weinig sprake! KIJKGeen vlekje meer, ...en hagel hagelwit! ...DAT WAST SMETTELOOS PAS WIT! Veiligheidsmaatregelen voor voetgangers Buitenlands nieuws Belgische spoorwegen verlagen tarieven voor goederenvervoer H M lil jmjgg -. •••:'V' SLUISKIL. de posteommaridant van *'e entepolitie zijn als gevon- aangegeven de volgend'" verpen, welke terug te n zijn bij de daarachter VCT adressen: tetas met inhoud, portie' fabriek; paar gebreide bru' nderwantjes. politiepost; aal, Bijlsma, Veldstraat U' zwart glacé dameshan >n, T. Bracke, Nw. Kerkst zwarte glacé dameshano A. van Aarde, Bosjesweg ;ebreid kinderwantje, St®" Lijsterplein 25 en een J™ Léon Bracke, Veldstraat J- Donderdag 12 februari 1959 1 3e jaargang no. 4600 EUROPESE INTEGRATIE" is ai lane meer dan een woord al léén maar een denkbeeld, dat ve- {f andere denkbeelden in zich i sluit Aan het eind van het derde kwartaal van 195S kwamen des- Mundigen uit de zes landen, die jfiet Klein-Europa vormen, samen om zich te beraden over de cij- Sere. die aan de vooruitgang van eze' gedachte uiting konden ge- yen. Het blijkt uit de cijfers, die leze zes landen over de eerste 3 kwartalen van 1958 hebben bij eengebracht, dat er zowel grote overeenstemming als grote ver scheidenheid is in de cijfers die verden verkregen. Van betekenis is het zeker, dat het reële volksinkomen, per hoofd berekend, ongeveer in alle landen op hetzelfde peil bleef. JCen uitzondering maakte slechts fltalië, waar nu eenmaal de ver- schillen tussen Noord- en Zuid- Italië groter zijn dan in twee ge lijke delen in één der andere lan den mogelijk is. In het algemeen kan men het reële inkomen per hoofd der be volking van de zes landen van de Europese Westerse gemeenschap gelijk stellen op ongeveer de helft van Amerika. Er zijn dooi de statistische bewerkers van de ze cijfers drie groepen van lan den onderscheiden. De eerste is die, waarin meer dan 25 van de bevolking, die een beroep in de landbouw uitoefent, aanwezig is; dit zijn Italië en Frankrijk. J Er zijn daarnevens andere lan- I den. waarin dit cijfer lager is, zo 1 bijvoorbeeld Luxemburg en Duitsland met resp. 22 en 18 en tenslotte een derde groep, ge vormd door België en Nederland, waarin de landbouwende bevol- king 11 tot 14 7r van de beroeps- "Het Engelse verbruik van boter en vlees in 1958 Uit het zojuist gepubliceerde voorlichtingsbulletin van de eco- nomische commissie voor het Gemenebest blijkt, dat er in 1958 in Engeland meer boter en minder vlees werd verbruikt dan in het voorafgaande jaar. De boterinvoer bereikte met 423.000 ten de grootste na-oorlogse om vang, maar was toch nog 53.000 ten kleiner dan in 1938. Het ver bruik van natuurboter per hoofd van de bevolking bleef ten koste van margarine toenemen, maar was op 20 pounds per jaar toch nog vier pounds kleiner dan voor de oorlog. Vergeleken met voor de oorlog nam het margarine- verbruik met vijf pounds per hoofd der bevolking toe. Het totale vleesverbruik in 1958 wordt voor Engeland op 102% pounds per hoofd der be volking geschat, ongeveer pound minder dan in 1957, maar 4 pounds meer dan voor de oor log. Het verbruik per hoofd der bevolking van rund- en kalfs vlees nam met ongeveer 2% pounds af, waardoor het 3% pound kleiner was dan voor de oorlog. Het verbruik van var kensvlees nam vergeleken met 1957 met bijna twee pound per hoofd der bevolking toe en was bijna 8% pound groter dan voor de oorlog. De toeneming van het vleesverbruik vergeleken met voor de tweede wereldoorlog be treft hoofdzakelijk varkensvlees, grotendeels afkomstig van bin nenlandse produktie. Door gro tere Engelse produktie en invoer was het verbruik van bacon en ham iets groter dan verleden jaar, doch drie pounds kleiner dan het vooroorlogse gemiddel de. bevolking is. In Duitsland is 9 met de landbouw bezig, de indus trie daarentegen 51 en de be volking, die voor dienstwerk- zaamheden zorgt 40 7c. De over eenkomstige cijfers zijn voor Frankrijk 15, 41 en 44 7c. Ook is er bepaald verschil in de wijze, waarop het sociale product ge bruikt wordt. In Frankrijk, Bel gië en Italië zijn het 68 die in particuliere ondernemingen werkzaam zijn; dit aandeel is echter in Duitsland, Nederland en Luxemburg nog niet ten volle 60 procent. MOEILIJKE SAMENWERKING DE CIJFERS, die opgesteld konden worden, wijzen hier en daar grote verschillen, elders grote overeenkomsten aan. De waarde van de landbouwproduc tie is per werkzame persoon be reikt ongeveer 2.000 dollar in de Benelux-landen, maar is slechts 1200 dollar in Frankrijk, lager in Duitsland, maar even over de 600 dollar in Italië. Het is begrijpelijk, dat dit gro te structurele verschil de opstel ling van een gemeenschappelijke landbouwproduktiviteit in ho ge mate bemoeilijkt. Maar de be zorgdheid daarover wordt door verschillende oorzaken verzacht, reeds dadelijk omdat de elastici teit van de landbouwopbrengst begrensd is, anderzijds, omdat de tussen de verschillende landen bestaande onderscheidingen niet groter zijn dan die, welke enkele landen naar buiten tonen en ten slotte, omdat de mogelijkheden van concurrentie door klimatolo gische verschillen worden opge vangen. In tegenstelling met de land- bouw-uitkomsten tonen alle zes de landen industrieel vrijwel ge lijke verhoudingen. Een uitzonde ring vormt hier Luxemburg, het geen begrijpelijk is met het oog op de grote ijzerindustrie in dat land. Vóór alles is het van be lang, dat de technische ontwikke ling en de arbeidsproductiviteit zowat een gelijke graad bereiken. Bijzonder groot is in dit opzicht de overeenstemming tussen Duitsland en Frankrijk. Dit geldt voornamelijk voor de industrie in de hoofdbranches. Men moet al leen vaststellen, dat in Duitsland het winnen van metaal, de werk zaamheid in de metaalbedrijven en in de chemie sterker is, terwijl in Frankrijk juist een groter aan deel neerkomt op de levensmid delen, de textiel en de meer uit eenlopende industrieën. VAN DER MANDERE (Slot volgt) tNadruk verboden) LIMONADE IN EEN JURKJE... modderspatten op een voetbalbroek vlekken hier, vuil daar.en moeder maar wassen. Doch bij moderne moeders staat Omo in de keuken. In een oogwenk is er 'n weelderig schuimend Omo-sop gereed. Voor de witte was (en straks de bonte!). En het goed komt eruitom door een ringetje te halen. Ziet U nog een vlekje? Nee. Is alles wit? Hagel, hagelwit! Ja, Omo wast als het ware twee maal voor Uvlekkeloos en hagelwit. Met een sop, dat voor het weefsel en Uw wasgerei zo veilig is als U maar wenst. De Wereldraad van Kerken over atoomwapenproeven De Wereldraad van Kerken heeft woensdag aangedrongen op beëindiging van de proeven met atoomwapens. Een akkoord hierover, aldus het bestuur van de Wereldraad van Kerken, brengt voor alle par tijen een zekere mate van risico met zich mee. Gezien het gevaar dat de atoomproeven bieden voor de huidige en toekomstige gene raties, is een dergelijk risico be slist gerechtvaardigd. De ..aanzienlijke vorderingen" die op de huidige Geneefse con ferentie zijn gemaakt over de technische aspecten van de ont dekking van atoomwapenproe ven, moeten het de politieke lei ders mogelijk maken tot con structieve overeenkomsten te ko men. aldus de verklaring. De veiligheid van de voetgan ger v/as het onderwerp, waar over de heer L. C. Admiraal, voorzitter van de Ned. Ver. Be scherming voetgangers, het woord voerde voor de leden van het Ned. Verkeersinstituut. Spr. wenst een nieuwe code ring van plichten en rechten voor alle weggebruikers, vervat in glasheldere, redelijke voor schriften. Hij heeft o.m. becij fert, dat dagelijks twee schepen met 100 opvarenden met man en muis moeten vergaan om te komen tot het dagelijks aantal verkeersslachtoffers in West- Europa en de V.S. samen. In grote getale worden ouden van dagen, kinderen en kwetsbare (brom) fietsers slachtoffers van onbesuisdheid, onbekend heid met verkeersregels en technische onvolkomenheid van motorvoertuigen. In vergelijking tot scheep vaart, luchtmacht en spoorwe gen is het wegverkeer éen chaos. Het ware te wensen, dat de overheid eenzelfde ijzeren disciplinaire greep op het weg verkeer kreeg als ze op andere vervoerstechnieken heeft. Grote waardering heeft de heer Admiraal voor de Neder landse rechters, die het lijfbe- houd van duizenden in de hand hebben. Hij bepleitte een beter ontzag van het voetgangersdo mein, o.a. door verdere snel heidslimiteringen en verkeers technische verbeteringen als midden-trottoirs in rijbanen, trottoirverhoging en verboden voor het misbruiken van voet paden als laad- en losplaats, parkeerplaats voor auto's fiet sen, bromfietsen en scooters enz. Een belangrijk punt acht hij voorts verplichte periodieke in spectie van motorvoertuigen om levensgevaarlijke vehikels uit te wieden, alsmede vervanging van rijbewijs door rijvergun ningen, die geen absoluut recht op, maar het privilége tot, het gebruik van een motor voertuig zouden geven. Tenslotte bepleitte de heer Admiraal o.m. een betere oversteekregeling met zebra's en verkeerslichten. ENGELAND Protest tegen Indische geschoolde arbeiders in fabriek Ongeveer 700 arbeiders van een ijzergieterij te Muneaton bij Birmingham in Engeland zijn dinsdag in staking gegaan uit protest tegen tewerkinstelling van Indiërs als geschoolde ar beiders, aldus heeft een woord voerder van de fabriek woens dag meegedeeld. De Engelse arbeiders hebben er geen bezwaar tegen dat de Indiërs andere werkzaamheden in de fabriek verrichten. De woordvoerder zei, dat reeds acht jaar lang Indiërs als geschoolde arbeiders in een fa briek te Conventry van dezelfde maatschappij werken. Kortge leden werden er Indiërs te Nuneaton tewerkgesteld. FRANKRIJK De zaak-Lacaze Een Franse arts heeft dins dag een aanklacht wegens i maad ingediend tegen de plaatsvervangend burgemeester van Antibes, Camille Rayon. Volgens Franse kranten had Rayon hem ervan beschuldigd dat hij betrokken was in de „affaire-Lacaze". Rayon die tijdens de oorlog verzetsleider was zou aan de bladen hebben meegedeeld dat dr. Maurice Lacour hem vorig jaar verzocht had Jean Guil- laume, de aangenomen zoon van mevrouw Walter (de zus ter van Lacaze en een van de rijkste vrouwen van Frankrijk) voor een bedrag van tien mil joen franks „uit de weg te rui men". Rayon zou verder ge zegd hebben dat hij Guillaume op de hoogte had gebracht van het aanbod van dr. Lacour, hem in het geheim naar de Franse Rivière had gebracht en daarna de politie had inge licht na overhandiging van het geld dat Lacour hem had be taald. ONGEREGELDHEDEN IN IRAK Volgens onbevestigde berich ten die uit Beiroet in Cairo zijn ontvangen, is de Iraakse soeve- reiniteitcraad ontbonden en zouden in Mosoel en Basra on geregeldheden zijn uitgebroken na betogingen van aanhangers der ministers die de vorige week zijn afgetreden. - -- door HANS-OTTÖ MEISSNER Met ingang van 1 maart aan staande zullen de Belgische spoorwegen bun tarieven voor het goederenvervoer aanzienlijk verlagen. Er zullen voor wat de niet E-G.K.S.-goederen betreft vier nieuwe klassen worden inge voerd. De prijzen op de gemiddel de afstanden in deze klassen zul len worden verminderd, terwijl op de lange afstanden de curve een minder degressief karakter krijgt. Deze wijziging heeft een prijsverlaging van vijf procent tengevolge. Voor de goederen gerangschikt >n de nieuwe klassen 3 en 4 wordt een vijf ton reeks inge voerd. De prijsverhoging van tien procent wordt afgeschaft voor de goederen die ambtshalve in open wagens worden ver voerd doch waarvoor de afzender vervoer in gesloten wagens heeft verzocht. Het uitrijloon voor de auto- laadkisten wordt voor alle goe deren teruggebracht op 125 fr. De prijzen ingevolge het speciaal tarief (uitvoer of invoer over zee van goederen afkomstig of bestemd voor Duitsland) worden eveneens verminderd. Voor het vervoer van gezaagd hout en hout in stammen zal een prijs verlaging van zes procent worden toegepast. Voor wat de E.G.K.S.-goederen betreft wordt de vaste aanslag voor kolen en cokes terugge bracht van 36 op 30 fr. Voor de afgewerkte produkten van de metaalindustrie wordt de vaste aanslag teruggebracht van 38 op 32 fr. De parcoursvracht voor de afgewerkte produkten van de metaalnijverheid wordt met 007 fr per ton-kilometer verminderd. Nederlandse bewerking: H. MAGNIN VERSCHUUR 71) (Nadruk verboden). Helga haalde de schouders op. Dat was niet verstandig. nu staat je koningin in een moeilijke positie. Hij zei niets, leunde achter over en streek met de hand over de ogen. Stefanje houdt dus van haar? vroeg Helga Hij zag haar verschrikt aan. Toch had de vraag hem niet zo overrompeld als zij gedacht had. Nee, Helga, antwoordde hij na enig nadenken, ik hou niet van haar. Maar het is toch wel natuurlijk, dat iemand, om wie men zo gestreden heeft en die zo lief is als An gela, onderbrak zij hem, dat wilde je zeker zeggen? Ook dat, gaf hij toe, en zijn stem klonk wat opgewon den. dat iemand, om wie men zo gestreden heeft, maak te zij de zin af, je zeer aan het hart ligt. Stefan ging hier niet op in. Hij scheen weer naar Angela te luisteren, die met zachte stem een spaans liedje zong. Amrirs heeft vandaag ge schreven, nietwaar, Stefan? Ja, hij heeft geschreven., hij zit al in de onderhandelin gen om mijn serum produktief te maken. Zij keek hem verwonderd aan. Zonder jou? Holl maakte een ongeduldige beweging en het scheen, alsof hij wilde opstaan. Een ogenblik nog, Stefan! Hij bleef zitten en deed zelfs moeite tegen haar te glimla chen. Je weet, Stefan, dat Ange la er op stond, dat ik op die beslissende dag hier zou zijn. En Alberti heeft dringend ver zocht om ook daarna nog wat blijven.... alles terwille van Angela. Maar...., zij bukte zich een weinig naar voren en sprak nu harder dan zij van plan was, maar, Stefanik kan nu niet langer meer onder één dak met jou en je vrouw samenleven! Ik kan het eenvoudig niet aanzien, hoe haar.ik bedoel, hoe zij te genover je staat.... met welke vanzelfsprekendheid zij jou voor haar man houdtje weet, Stefan, dat ik zelden zeg, dat ik niet meer kanMaar ditmaalkan ik werkelijk niet meer! Hij keek op het schaakbord en de stukken, hij zag ook hoe zij haar zakdoekje ineenfrom- melde en haar vingers er in boorde. Ik begrijp het, Helga Ik kan me indenken hoe onna tuurlijk en pijnlijk dit alles voor je moet zijnJe hebt gelijk, niemand kan je dit kwa lijk nemenMaar niet jij zult afreizen, maar ik ga heen! Ja, ik weet wat ik zeg. Het speelt me allang door het hoofd. Maarje moet me beloven, Helga, dat je nog een of twee weken hier blijft. Toen hij haar bevestiging hierop niet kreeg, ging hij ver der Er moet in ieder geval een toegewijd iemand bij haar blij ven. We mogen haar nog niet zo heel alleen laten. Maar Stefanzij is vol komen gezond Hij maakte een ontkennend gebaar met de hand. Daarvan ben ik nog niet zo overtuigd, Helga.... de uiterlijke schijn bedriegt vaak. In werkelijkheid is zij, evenals vroeger zeer vatbaar. Daardoor verdraagt ze nog geen sterke geestelijke opwindingen. Mijn plotseling afreizen moet jij haar op een of andere wijze verklarenvan vrouw tot vrouw gaat dat beterVer tel haar van een telegram, dat Amriss gezonden heeft, of zo iets. We moeten het aan Alberti overlaten haar de gehele waar heid op te biechten. Maar als arts moet ik er op staan, dat jij goed op haar past. En je moet me onmiddellijk van de gerin- ste verandering op de hoogte stellen. Wanneer ik wegga, moet ik de stellige zekerheid hebben, dat er goed voor haar gezorgd wordt. Helga hield het hoofd gebo gen, alsof zij deemoedig de in- strukties aanhoorde. Goed, zei ze eindelijk, goed, Stefan.... ik beloof je bij An- l gela te blijven en goed voor haar te zorgen. Ga je morgen of overmorgen weg? Overmorgen. Overmorgen vroeg? Ja.heel vroeg. Helga boog zich weer over het schaakbord en bekeek de stand van het spel. Met haar volgen de zet nam ze Stefan's konin gin weg. Wat speel je vandaag ver schrikkelijk slecht, Stefan.... Laten we er maar mee ophou- den. Deze partij heeft toch geen zin meer. Voor wie? vroeg Angela vanaf de piano, voor wie moet ik de Triomfmars spelen? Holl vermeed het antwoord. (Wordt vervolgd). OPRICHTING STAMBOEK VOOR IJSLANDSE PONY'S. In Amersfoort hebben ruim dertig bezitters van IJslandse pony's onder leiding van een voorlopig comité gesproken over de mogelijke oprichting van een Nederlands stamboek voor IJslandse pony's. De belang stellenden voor deze vergade ring kwamen uit alle delen van het land. Er is een commissie gevormd die de plannen om te komen tot de oprichting van een Nederlands stamboek voor dit paardenras nader zal be studeren en bij de officiële in stanties stappen zal onderne men. In de commissie namen zitting mej A. E. Uijtenbogaart uit Voorthuizen, die verleden jaar ruim honderd „IJslanders" in ons land importeerde, ais- mede de heren W. M. Blek uit Voorthuizen (voorzitter), J. H van Welsen, Apeldoorn, B. Wei ten, Oosterbeek en Heuff uit Amersfoort. Nederland beschikt thans over ruim honderd IJslandse ponymerries en merrieveulens. Een hengst van dit ras staat echter nog niet ter beschikking. Men wil thans een hengst im porteren om vermenging van het ras te voorkomen. De geim- porteerde dieren staan namelijk alle ingeschreven in een IJs- lands stamboek. De officiële, met de paardenfokkerij belaste, instanties hebben voor het im porteren van een hengst echter nog geen toestemming gege- I ven. 1 Een eeuwige jeugdelixer? Een „hormoon van de jeugd", dat in staat is het verval van het lichaam door de tijdsin- vloed te beperken en* waarvan reeds twintig jaar geleden het bestaan in insecten werd aan getoond, is nu ook in het weef sel van mensen en zoogdieren aangetroffen, Dit althans vol gens de schrijver van een brief, gepubliceerd in het jongste nummer van het Engelse we tenschappelijke weekblad „Na ture", de Amerikaanse hoogle- 'raren Williams, Moorhead en Pulis van de Harvard-universi- teit. Zij verklaarden dat recen te onderzoekingen hadden aan getoond dat de meeste en mis schien wel alle zoogdierenweef sels aantoonbare hoeveelheden bevatten van een stof, die in zijn biologische werkzaamheid niet te onderscheiden is van het jeugdhormoon bij de insec ten dat grote invloed had op hun groei, gedaanteverwisse ling en verouderen. De hoogleraren hadden aan zienlijke werkzaamheid van de istof geconstateerd in gezuiverde extracten van gewone room en bijprodukten hiervan. Zij ach ten het van belang uit te zoe ken of de aanwezigheid van een jeugdhormoon in de hogere diersoorten slechts een soort biochemische merkwaardigheid is op dat het wel degelijk een rol speelt in de fysiologie van de zoogdieren.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5