- Wegens Provinciaal nieuws Jaarvergadering afd. Axel der Z. L. M. £rie Ae oorsaaesaa e patig van fergus TERNEUZEN BIERVLIET. HOEK GROEDE. KLOOSTERZANDE. NIEUWVLIET. SLUISKIL. SLUIS IJZENDIJKE- Jeugdgeb Gemeent Radio en Ti Na de mistIJzel. In de zeer vroege morgen deed een zachte motregen de wegen iri spiegelgladde glijbanen veran deren, die het verkeer te land vrij wel onmogelijk maakten. Op de hoofdwegen was personeel van de Waterstaat als zeer vroeg aan het zand strooien, waardoor het verkeer nog enigszins kon plaats vinden, maar op de zijwegen was elk verkeer uitgesloten. Ook in destad was personeel van gemeentewerken vroeg in de weer om met de zandstrooier de straten in de kom en de nieuwe stadsgedeelten begaanbaar te ma ken. De eerste busverbindingen kon den zij het met grote vertra ging en met vermijding van de zijwegen, nog worden uitgevoerd, doch daarna moest de dienst wor den gestaakt tot des morgens half acht en kon op de met zand bestrooide hoofdwegen de bus diensten worden uitgevoerd. De post en ook de expeditie van ons blad ondervond grote vertraging. leering in de Technische School. Voor de leerlingen van de Tech nische School alhier vond uit gaande van de firma Rath en Doodeheefver te Amsterdam een lezing plaats. De heren Kennis en Niemansverdriet, bedrijfslei ders, gaven een technische uit eenzetting over behangsel en middelen ter bestrijding van vocht. Een en ander werd ver lucht met prachtige kleuren dia's. Ofschoon de leerlingen ijsvrij hadden, woonde een groot aantal de interessante causerie bij. Jaarvergadering Ned. Vereni ging van Huisvrouwen. In de zaal van café ,,'s Lands Welvaren'' hield de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen haar jaarvergadering. De vice-presidente, mevr. Vis ser—de Noo, opende deze bijeen komst, wegens ziekte van de pre sidente mevr. Hoving, en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Na vaststelling der notulen van :te vorige jaarvergadering, volg de de goed verzorgde jaarversla gen van de secretaresse en pen- ningmeesteresse. De aftredende bestuursleden werden herkozen. 'De behandeling der voorstel len van het hoofdbestuur nam niet veel tijd in beslag, terwijl van de rondvraag slechts een gering gebruik werd gemaakt. De vice-presidente sloot hierop deze zeer vlot verlopen vergade ring. fn de nu volgende pauze be zichtigden de dames de ingezon den handwerken en foto voor de door het hoofbestuur te hou den Hobby-tentoonstelling. Na de pauze werd de avond verder verzorgd door de Neder landse Blindenbond. De heer Joh. v. d. Berg vertelde een en ander over het werk van de Bond en over de inrichtingen waar de tiiitiden opgeleid worden tot -waardig ltd van de maatschappij. Het is niet meer zoals vroeger, toen er voor de vrouwen alleen Maar het haken en breien was en voor de mannen het borstelwerk ?n matten-vlechten. De tegenwoordige opleiding maakt liet mogelijk dat heel be kwame mannelijke en vrouwe lijke steno-typisten (es) en masseurs en masseuses de insti tuten verlaten. Ook is het nu zó, dat blinde meisjes een volledig huishoudelijke opleiding krijgen, en zelfs kunnen machmenaaien. Dok is er de opleiding voor fa brieken. Na deze inleiding werd de füm „De Stoute Schoenen" ver toond. Een heel mooie film, die tiet zien wat men met wilskracht, ook bij de blinde mens, kan be reiken. Een demonstratie van het blin- denschrift, uitgevonden door Louis Braille, volgde hierna. Hieraan waren enkele prijzen voor de dames verbonden. Tot slot volgde de prachtige ideurennatuurfilm „Van bol tot bloem". Mevr. Visferde Noo dankte «an 't slot do heer Joh. v. d. Berg voor het vele dat hij gebracht had op deze avond. Een flink aantal dames gaf ■zich op als donatrice van de Blindenbond. Voorlichtingsavond Vrou wenhond. In café „De Vriendschap" hield de N.V.V.-Vrouwenbond een voor- öchtingsavond, die werd ver- ■sorgd door de firma Rath en Doodeheefver te Amsterdam. Vóór de aanvang van zijn cau serie sprak de heer Kennis, be drijfsleider bij genoemde firma, zijn voldoening uit over het feit, lat zo'n groot aantal vrouwen aanwezig was. De voorgeschiedenis van het tntstaan der wandbekleding in de TOtm van behang werd door de «eren Kennis en Niemandsver driet op deskundige wijze behan deld. Een en ander werd verlucht met -prachtige kleuren dia's. De dames kregen een beeld te aen van al het werk en de be- dommeringen die er vroeger -roor nodig waren om een stuk tpapder van 50 x 55 cm te maken èn daarnaast een indruk van het geen thans een moderne papier fabriek fabriceert. ■Gedurende de pauze kregen de dames gelegenheid in natura de verrukkelijkste kleuren en des sins behang te bewonderen. Bjj de talrijke vragen die op de inleiding volgden, voerden vele bet euvel der vochtige muren aan. De oplossing hiervoor is een Tochtscherm. De presidente dankte de beide heren voor de leerrijke en inte ressante bijeenkomst. Motor met zijspan In brand. Gisteravond te kwart vóór 8 is op de weg van Terneuzen naar Sluiskil ter hoogte van het kruis punt van de weg naar Hoek, het motorrijwiel met zijspan, bereden door de heer P. L. den H. te Klun- dert, schipper van het motor schip „Adrie", liggende in de westelijke kanaalarm, nabij de Baileybrug, in brand geraakt. Pogingen van de heer Den H. om de brand te blussen hadden geen succes en toen de gealar meerde brandweer met een blus- apparaat de brand, die vermoe delijk door kortsluiting was ont staan, had geblust, was de motor met zijspan vrijwel geheel uitge brand. Uitslag aanbesteding. Dinsdag werd alhier in café Du Commerce door het bouw kundig bureau Fraanje aanbe steed in massa het bouwen van 17 woningen aan de Van Cant- fortstraat en de v- d. Peijlstraat. De uitslag hiervan is als volgt: M. Verburg en Zn, Wolphaarts- dijk 279.080; C. de Ruyscher, Hoofdplaat ƒ273.785; L. B. Ver- straeten, Hoofdplaat ƒ244.575; Fa Goossens, Walsoorden ƒ239.985; D. Freyser, St. Jan steen ƒ230.000; J. Kolijn, Ter- neuzen ƒ227.500; A. P- Freyser, Terhole ƒ226.000; F. Verstelle. Philippine 223.000; F. de Witte, Graauw ƒ217.000; Ch. Volleman, Graauw ƒ215.000; L. de Bruyne en Zn, Hulst ƒ214.500; J. Priem, Ovezande 212.500; D. v. d. Poel, Oudelande 211.550; Gebr. M. en A. de Bruijne, Terneuzen ƒ208.359; C. Priem, Lewedorp ƒ207.660; Fa Leenhouts, Sluis ƒ206.500; Fa Gebr. v. d. Poel, Terneuzen 194.500; Fa Gebr. Simons, Terneuzen 192.600. Smokkelauto mei 800 kg boter in de sloot. De douane in West Zeeuws- Vlaanderen heeft er een bond genoot bij gekregen, ml. de ijzel. Donderdagmorgen was het op zeer vele plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen uitermate glad. Zo ook te Driewegen in de ge meente Biervliet. Een Chrysler met een Belgisch nummer bord raakte door de gladheid van de weg af en dook in de naast de weg liggende sloot. Dit was te ongeveer kwart vóór negen. Nu was het een auto, waar voor i.v.m. vermoedens van smokkelactiviteit de douane reeds meer dan gewone belang stelling aan de dag scheen te leg gen. Temeer omdat de geslipte auto nogal veel aandacht trok van het publiek, kregen ook de surveille rende douane-ambtenaren uit IJzendijke deze spoedig in de ga ten een grote veeauto, die men uit een oogpunt van camouflage handig ter plaatse van het onge luk had „ingezet" ten spijt. Enige tijd nadien verscheen er een andere personenauto ter assistentie en de beide beman ningen begonnen boter uit de verongelukte in de andere auto over te laden. Hiermee waren ze pas begonnen, toen de in middels gealarmeerde douane verscheen. De smokkelaars kon den het hazepad kiezen, zij het dan ook op een zeer glad pad. De in de sloot gereden auto en ongeveer 800 kilo boter vie len in handen van de douane. Later op de middag werd de auto met een takelwagen weg gesleept. De laatste tijd was het opge vallen, dat de smokkelaars hun arbeidsveld iets hadden verlegd en via de gemeente Biervliet grenswaarts gingen. Zaterdag j.l. reed op klaarlichte dag een auto met uiterst hoge snelheid door het dorp en zondag nog maals en naar wij vernemen, was dat de nu verongelukte wagen. Jaarvergadering A. N. A. B. Dezer dagen hield de afdeling Hoek van de A. N. A. B. haar jaarvergadering in de „Instuif' bij A. van Tatenhove. De waarne mend voorzitter, de heer Van der Peijl, zeide in zijn openingsrede, dat de mist ook hier een spaak in het wiel had gestoken, omdat de bestuurder door de mist niet aanwezig kon zijn. Daarna werd de aanwezigen gewezen op hetgeen het afgelo pen jaar tot siand is gekomen, voor de landarbeiders, de werk- klassificatie. In de controle-commissie werd benoemd de heer Th. van Hoorn. De aftredende bestuursleden, de heren Van der Peijl en Van Ta tenhove werden herkozen.. Vergadering Groene Kruis. De afd. Groede van het Groene Kruis hield haar jaarlijkse leden vergadering in café- restaurant „Pas Binnen". De voorzitter, de heer A. Salo me, heette in het bijzonder de wijkverpleegster, mej. C. de Bruijne, welkom. Uit het jaarverslag 1958 van de secretaris, de heer P. v. d. Hooft, bleek dat de afdeling 425 leden telt en dat 1958 voor Groede een gunstig jaar zonder schokkende gebeurtenissen is geweest. Uit het financiële verslag van de penningmeester, de heer P. Bouwens, bleek dat de exploita tie van het wijkgebouw van het Groen Kruis over 1958 een batig saldo had van 372,01. Het batig saldo van de Vereni ging „Het Groene Kruis" bedroeg 915,56, terwijl de wijk Nieuw- vliet van het Groene Kruis een batig saldo heeft van ƒ777,58. De aftredende bestuursleden,-, de heren J. Vermeulen, J. Caste- leijn en G. Boudam, werden her kozen. Besloten werd om contact op te nemen met de zusterverenigin gen en met het „Wit-Gele Kruis" voor aanschaf van vaccinatie spuiten aangezien de kosten van de benodigde spuiten voor één afdeling vrij hoog zijn. Roode Kruis vergaderde. De afdeling Hontenisse hield in café Raes een algemene leden vergadering, die zeer matig werd bezocht. Ter vergadering was o.m. aanwezig de districtssecre taris van het Roode Kruis, de heer Constandse. Deze deelde mede, dat de jaarlijkse boottocht voor chronische invaliden dit jaar voor de Zeeuwse patiënten in d&irjÉaiid' juli zal worden ge- houRPn./ooals bekend hebben vo rig jaar een viertal patiënten uit de afdeling Hontenisse (de ge meenten Hontenisse, Vogelwaar de en Graauw) aan een dergelij ke boottocht kunnen deelnemen. Ook dit jaar zullen weer enkele invaliden uit de afdeling deze schitterende tocht kunnen mee maken. Uit het financiële verslag over 1958 bleek, dat de collecte onge veer het dubbele heeft opge bracht van voorgaand jaar, nl. 1100. Dit jaar hoopt het be stuur op een nog beter resultaat teneinde de verschillende taken nog beter te kunnen behartigen. Onder meer verleent de afde ling subsidie aan de binnen haar gebied werkzame EHBO-afdelin- gen. Mevrouw N. SchlüterYtsma uit Graauw, die sedert de oprich ting als secretaresse van de af deling fungeerde, trad in deze vergadering af. Voor de door haar bewezen diensten werd haar zowel door de voorzitter als door de heer Constandse dank gebracht. In haar plaats werd gekozen als secretaris de heer F. J. de Nijs te Graauw. Raadsvergadering. De raad der gemeente Nieuw- vliet kwam dinsdagavond in voltallige zittng bijeen. In zijn openingswoord deelde de bur gemeester mede, dat de ambte- naar-gem. ontvanger, de heer D. Dekker, opgenomen was in een ziekenhuis in Utrecht. Het jaar 1958 is voor Nieuwvliet een goed jaar geweest, als agrari sche gemeente een goed land bouwjaar en als badplaats wa ren er in 1958 meer dan 25.000 overnachtingen. De woningnood is opgeheven. De voorzitter herdacht de op 7 april 1958 overleden wethou der A. J. Hoste. Het aantal in woners liep terug van 456 tot 452. In 1958 waren er plannen voor een B.L.O.-school, hetgeen in 1959 niet de aandacht mag verliezen evenals het probleem van de derde schoolarts, die er zeker nodig is. De vuilnisdienst moet hoog nodig gemoderni seerd worden. Aan de Interkerkelijke Com missie voor het maatschappé- lijk werk in Zeeuws-Vlaanderen werd voor 1957 een aanvullende subsidie van 20,15 toegekend en voor 1959 in totaal 183,— Het uitbreidingsplan zal inge volge het besluit van Ged. Sta ten om technicche redenen een kleine wijziging ondergaan. De heer Quaars informeerde naar de vuilnisbelt. De heer A. F. Roosendaal informeerde of het niet de taak van de ge meente was om te trachten de tarieven van de waterleiding onder de loupe te nemen, aan gezien dit geen water kopen meer is, maar een soort belas tingdruk. De voorzitter zei dit stand punt te delen en met goedkeu ring van de raad hieromtrent contact op te nemen met de Waterleiding Mij. „Zeeuwsch- Vlaanderen". Ledenvergadering V. V. V. De Vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Nieuwvliet hield onder voorzitterschap van de heer A. Brakman haar leden vergadering in de „Stadsher berg". Blijkens het verslag van de secretaresse-penningmeesteresse mevr. M. Tienstravan der Peijl, is de financiële positie over 1958 goed te noemen. Het kassaldo bedroeg ƒ368,83. Het afgelopen seizoen is in vele op zichten gunstig geweest. De in richting van een aan de eisen des tijds voldoend kampeerter rein aan de kust is een belang rijke aanwinst. De aftredende bestuursleden, de heren J. Dubois en J. Quaars, werden herkozen. Besloten werd een strand feest te organiseren. Tevens wordt het plaatsen van enkele banken op de duinen over wogen. Teraardebestelling. Gistermiddag werd onze 30-ja- rige dorpsgenoot wijlen de heer A. van Zetten op de algemene be graafplaats ter aarde besteld. Vanaf de rouwkapel in het Sint Elizabeth-ziekenhuis werd het stoffelijk overschot tot voor de woning in de Middenstraat gere den, vanwaar de droeve stoet zich naar het kerkhof begaf. De overledene werd door zijn familie en vrienden, alsmede door afgevaardigden van de plaatselij ke afdeling van de Partij van de Arbeid, Vrouwenbond N. V. V. en de Stichting Beschuttende Werkplaatsen afdeling Midden Zeeuws-Vlaanderen, naar zijn laatste rustplaats gebracht. Aan de groeve werd 't woord gevoerd door de heer P. Dinge- manse, directeur van laatstve" melde stichting, die de overlede ne als een energievol en goed medemens schetste. Hierna sprak hij woorden van troost tot mevr. Van Zetten, die haar echtgenoot steeds tot grote steun is geweest en sprak na mens het mindervaliden-centrum woorden van dank ten afscheid. Hierna ging (Is. J. G. N. Cupé- do voor in gebéd, waarna een fa milielid dankte voor de overtal- rijke blijken van medeleven on dervonden en de hoop uitspre kend, dat ook na dit verscheiden mevr. Van Zetten op aller sym pathie zal mogen blijven rekenen. Aan de groeve werden kransen neergelegd namens de afd. Sluis kil van de Partij v. d. Arbeid, van directeur en collega's Beschut tende Werkplaats en de Algeme ne bond van Ambtenaren afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Wijlen de heer Van Zetten be kleedde in verenigings- en partij leven tal van fucties en was ter plaatse een geziene figuur. „Apollo" naar Heysf. De muziekvereniging „Apollo" trok met zijn jeugddrumband ,De Jantjes" en de harmonie uit Oost burg naar Heyst aan Zee om daar het beroemde carnavalfeest op te luisteren met nog een 12-tal Bel gische korpsen. Velen uit Sluis en omgeving maakten hierbij van de gelegen heid gebruik om „Apollo" te ver gezellen en op deze wijze van de carnavalsfeer te Heyst te kunnen meegenieten. Geslaagde uitvoering. De toneelgroep van de R.K. Jonge Boerenstand bracht voor haar leden en donateurs in het jJeugdgebouw te IJzendijke de 'dolle klucht in 3 bedrijven 1 „Het portret van Aloys". I De zaal was geheel bezet toen de geestelijk adviseur kapelaan Van der Veeken zijn welkomst- Dinsdagmiddag werd in hotel Porthde Lozanne de jaarverga dering gehouden van de Afdeling Axel der Z. L. M. De voorzitter, de heer W. Kos ter, verwelkomde de aanwezigen, waarbij hij zijn voldoening uit sprak over de grote opkomst der leden, hetgeen door het bestuur zeer wordt gewaardeerd. Hierna sprak de voorzitter een uitvoerige jaarrede uit, waaraan wij ontlenen. Het jaar 1958 gaf voor de ver eniging een ongeveer gelijk beeld te zien als de voorgaande jaren, nl. een gestadige groei van het ledental en een gezonde financiële basis, die, hoewel niet ruim, de afdeling toch voldoende armslag geeft voor de beharti ging van de belangen der leden. Het is begrijpelijk, dat een afde- I ling geen belangen van nationale I draagwijdte kan behartigen, doch i via het hoofd- en dagelijks be- stuur der Z. L. M. kan aan de streekproblemen de volle aan dacht worden gewijd. Het zijn i meestal dezelfde zaken die jaar lijks de urgentie vragen, maar gelukkig is één hiervan haar op lossing nabij, nl. de voorziening van water in de z.g. onrendabele gebieden door de Zeeuws-Vlaam- se Waterleiding Mij, als dan de P.Z.E.M. dit voorbeeld zal willen volgen, dan zijn belangrijke ach terstellingen (water, licht en kracht) van het platteland ver dwenen. Een andere zaak die voortdu rend in de gespreksfeer wordt betrokken is die van de vrije veren. De enige radicale oplos sing is een vaste oeververbin ding, die Zeeuws-Vlaanderen verbinding zal geven met overig Nederland. Hiervoor zal echter eerst nog nodig zijn de indijking van 't verdronken land van Saef- tinge, dat rijp is voor inpoldering. Gevreesd moet echter worden dat door de uitvoering van het Deltawerken deze inpoldering, en daarmede de tunnelbouw, in het gedrang zal komen en als dan nog aan het z.g. Sloeplan urgentie zal worden verleend, zaK Zeeuws-Vlaanderen ook hier van de dupe worden. Wij zijn woord sprak en er op wees dat doordat de toneelgroep vorig jaar in het toneelconcours be slag wist te leggen op de wis selbeker, thans twee jury's ter beoordeling in de zaal aanwe- rg waren, n.l. een voor de kring en een voor de afdeling. Het blijspel werd zeer vlot voor het voetlicht gebracht. Een koude carnaval. Het muziekgezelschap „Geduld Overwint" was uitgenodigd om deel te nemen aan de carna valsoptocht te Assenede. Zij hadden tot taak om tijdens de optocht de begeleiding van twee dansgroepen te verzorgen. Door de vorst bevroren, vooral bij de grotere instrumenten, de ventie- len, zodat de muzikanten een woning moesten binnenlopen om bij de kachel hun instru ment en zichzelf te ontdooien. Diamanten bruidspaar. Maandag vierde het echtpaar Franciscus X. de Pauw en Ma ria L. de Paauw hun 60-jarige echtvereniging. Het heeft de ju bilarissen niet aan belangstel ling ontbroken. De buren had den voor een passende versie ring gezorgd. Des morgens om half elf werd in de R.K. kerk een Mis uit dankbaarheid op gedragen, waarna het feest de gehele dag voortduurde. „Sies", zoals hij in de volksmond wordt genoemd, is in wijde omgeving en vooral op de markten een bekende figuur en geen wonder want hij is al meer dan 50 jaren varkens- en kalveren- koopman en werd enige jaren geleden de medaille van de Bond van varkenshandelaren op de borst gespeld ter gelegenheid van het feit dat hij 50 jaren het beroep als varkenskoopman uit oefende. Zijn vrouw Maria heeft vele jaren de boterham helpen verdienen als de beheerster van het café „Tivoli". Beiden werden te Hoofdplaat in 1878 geboren en vestigden zich na hun huwelijk te IJzen dijke. Uit hun huwelijk werden vier kinderen geboren, waarvan nog twee zoons in leven zijn. Ook burgemeester Ficq en wethouder Termote kwamen de jubilarissen hun gelukwensen aanbieden. Nederlanders en vestigen onze blikken op het noorden, maar wij verwachten, dat de belangen van Zeeuws-Vlaanderen niet in de vergeethoek worden gedrukt. Een meer specifiek Axel be lang is die van de najaarsvee markt, die bewezen heeft in een behoefte te voorzien en voor welker uitbouw aller medewer king wordt gevraagd- Hierna ging de heer Koster over tot een overzicht van de oogstresultaten der verschillen de gewassen. Voor wat de veehouderijsector betreft verwees de voorzitter naar het keurig verzorgde land- bouwverslag van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst. Afgezien van de vaak moeilijke oogstomstandigheden in de zeer natte zomer en in de -maand ok tober kan het jaar 1958 over het algemeen een goed boerenjaar worden genoemd, niet wegens hoge prijzen, maar door de over vloedige opbrengst van het over grote deel der produkten. Een opbrengst, die men zelf niet in de hand heeft, want wij kunnen wel zo goed mogelijk zaaien, ver plegen en oogsten, maar-de was dom komt uit Hoger Hand, die wij dankbaar mogen aanvaarden. Wat betreft het sociaal terrein wees spreker op de wijziging in de loonvaststelling in de land bouw waarbij men om de lonen af te stemmen op die van andere bedrijfstakken overgegaan is tot het systeem der werkclassificatie, terwijl die voor de tuinbouwsec tor per 16 februari zal worden ingevoerd. Hierdoor is aan de achterstelling van het loon der landarbeiders en van de arbei ders in de tuinbouw een eind ge komen. Voor de vervulling van de redelijke verlangens der werkgevers ziet het er echter minder gunstig uit, want in de periode tussen twee regeringen blijven de principiële vraagstuk ken van landbouwpolitieke aard rusten tot na de verkie zingen een nieuwe regering het roer in handen neemt. Spreker verwees hierbij naar een artikel van de overzichtschrijver in het Zeeuws Landbouwblad van 7 februari. Na gewezen te hebben op het beleid van de beide ministers van Landbouw in de vorige re gering besloot de heer Koster zijn zeer uitvoerige rede met de hoop uit te spreken dat de Ne derlandse volksvertegenwoordi ging, die straks gekozen wordt, de rechtvaardige verlangens van de Nederlandse boer zal steunen, opdat er een lanbouwbeleid zal kunnen worden gevoerd waar door de boer als vanouds zijn krachtige positie zal kunnen blij ven innemen in deze gemeen schap tot heil en zegen van ons volk tot in verre geslachten. Na vaststelling der notulen werd het financieel verslag uit gebracht door de penningmees ter, de heer Iz. de Feijter, wiens beheer onder dankbetuiging werd goedgekeurd. De afdelingscontributie voor 1959 werd onveranderd vastge steld- Tot bestuursleden van de kring Axel werden gekozen de heren VV. Koster en A. Scheele; tot plv. leden zijn gekozen de heren W. L. den Hamer en Iz. de Feijter. Herkozen werden als bestuurs lid der afdeling de heren Adr. Scheele en W. L. den Hamer. Als afgevaardigde naar de alge mene vergadering der Z. L. M. werden opnieuw aangewezen de heren W. L. den Hamer, A. Schee le, P. B. van Hoeve en J. N. de Putter. Boer en Fiscus. Vervolgens was het woord aan de heer G. Pauwe van het Boek- houdbureau der Z.L.M. te Goes voor een causerie over het onder werp „Boer en Fiscus". Spreker wees er op, dat de eerste wet op de inkomstenbelas ting in 1872 werd ingediend. Deze ondervond zo'n grote tegen stand, dat de w-et niet werd aan genomen omdat men bang was, dat deze belastingheffing tot communisme zou leiden. Over gaande tot de tegenwoordige toe stand zei spreker dat er nu een ontwerp van wet bij de Kamer is ingediend, waarbij de uitzonde ring welke nu nog voor de land bouw geldt, zal worden opgege ven nl. dat bij verkoop of liqui datie van een landbouwbedrijf de winst belastbaar zal worden voor de inkomstenbelasting. Als deze wet in behandeling komt, zal 13. Nog voordat de alarmkreet van de schildwacht verstor ven is, stormt Eric de helling af, naar de landingsplaats. Vanuit de richting van DunMoch klinkt de toon van een strijd- hoorn en overal om hem heen begint het sluimerende dorp weer tot leven te ko men. Norse mannen en angstige vrouwen drommen bijeen aan de haven en herhaal delijk hoort de Noor man de naam „Fer gus" noemen. Blijk baar is men bevreesd voor een piratenaanval. „Wat was dat voor een schip?", wendt Eric zich bleek van span ning tot een groepje schepelingen, terwijl hij met brandende ogen het verdwijnend silhouet van het Ierse vaartuig nastaart. „Heeft niemand iets bijzonders bemerkt?" „Kort vóór het vertrok sleepten een paar bemanningsleden nog een zwaar pak aan boord", mompelt één der zeevaarders. „Zoveel heb ik gezien ...'t was 'n vreemd stelletje", vult een ander aan. „Ze lagen hier al een tijdje, maar zelden zag je'iemand aan boord... en 't waren steeds dezelfde kerels, die aan land kwamen voor eten en water..." Eric luistert al niet meer... hij weet meer dan genoeg..»Jjïet^wa re pak... 't moet Svein'geweest zijn, met dekens of zeilen omwik keld Een aantal Pictenkrijgers maakt ruim baan en de Noorman ziet Moch haastig op zich toetreden. ,,'t Is om Fergus", ffuistert Moch hem toe. „Ik zei het u reeds, Fergus vijanden zijn dichtbij en zij weten te handelenDeze leren hebben ontdekt dat gij „Aja", onderbreekt Eric hem. „Ik begrijpt het. Hoe staat het schip, dat gij ons geven zoudt, als wij het ooit nodig hebben, is het nü". Hulpeloos haalt de Pictenvorst de schouders op. „H«t moet nog in gereedschap gebracht worden, teer.... Ik wil wel mijn krijgers Bevelen, desnoods bij het licht van toortsen er nu al mee te beginnen, ®aar „Te laat!", vult Eric aan. „Ik doe wat ik kan", verzekert Moch hem. „Mijn krijgers volgen het schip langs de kust De Noorman veert op. „Eèn goe de gedachte, heer Moch! Geeft ons paarden, dan kunnen wfl er ook achteraan gaan. Als het werke lijk zo is, dat ze Svein willen on dervragen, zullen ze niet ver gaanMogelijk kunnen wij hen onderscheppen, wanneer ze lan den". Zo wordt besloten. Weinige ogen blikken later zitten Eric, Bolan er de Noorse krijgers in het zadel er verdwijnen in een wolk van stol in het dónker van het hoogland... de landbouw in het geweer moe ten komen- De belasting op fa. quidatiewinst zal soms grot,, moeilijkheden meebrengen eo»i hen die een bedrijf overdragen aan kinderen. Dan zal in vele ge. j vallen het belastingbedrag nfct voorhanden zijn. Nu wordt voor. gesteld de belasting te gaan be. rekenen over 3 jaar. Dit kan fa sommige gevallen verbetering brengen maar voor de kleine be. drijven zal dit geen zoden aai de dijk zetten. Van groot belang is echter dat men met de boei. houding steeds gereed is, dan fa men over 't algemeen van achter stallige belasting af. De voorzitter dankte de heet Pauwe voor zijn constructief be toog. „Sterke en zwakke punten punten in de Landbouw". De algemeen secretaris der Z. L. M., mr. J. F G. Schlinge mann, sprak over „Sterke en zwakke punten in de landbouw" De heer Schlingemann sloot zich aan bij wat de heer Pauwe had gezegd over het nut van een goede boekhouding. Een punt dat de aandacht ver. dient is de stroomvoorziening fa de onrendabele gebieden. Wie zal dat evenwel betalen? De hoge kosten van aanleg zal men moei lijk alleen door de afnemèrs kun nen laten betalen. Die Stroom levering kan ook van groot be lang zijn voor de werkgelegen heid. Bij de vestiging van indu strieën (men kan hier tegen zijn maar de boerenbedrijven hebben door mechanisatie niet voor al. len emplooi) is een goede en goedkope stroomleveriiig van groot belang. Hierbij komt nog, dat Steeland door zijn geografische ligging altijd duurder is door de aanleg van kabels e.d. Dit brengt ook voor de P.Z.E.M. hoge invéste- ringen mee. Er is een wetsont werp in uitzicht gesteld dat de gehele financiering van onren dabele gebieden in 't gehele land regelt. Een ander punt van ever, groot belang vooral voor Zeeuws- Vlaanderen is de vaste oever verbinding over de Schelde. Wil len wij als provincie iets berei ken, dan zullen wij als Zeeuwen meer eenheid in onze wensen moeten brengen. Laat men alvast maar een be gin maken met de inpoldering van het land van Saeftinge. Hier op moeten wij in Den Haag blij vend de aandacht vestigen. Met betrekking tot de regering zei spreker dat de huidige over gangsregering slechts de lopende zaken afdoet. Na de verkiezingen kunnen wij gerust aannemen, dat wij niet aanstonds een nieuwe regering zullen hebben. De be lastinghervorming en de organi satorische opbouw van ons on derwijs. en hierbij is het land bouwonderwijs ten nauwste be trokken, zullen zodoende nog wel een poosje op zich laten waéht- ten. Dit is zeer jammer voor het platteland. Het landbouwbeleid van minis ter Vondeling was afgestemd op een inkomensbeleid. Dit houdt de gevaren in. dat men zal zorgen dat een boer niet boven 'een zeker niveau uitkomt. De melkpritzen worden gegarandeerd op ƒ2890 per kg maar deze garantieprij zen gelden niet voor de gehele melkproduktie. Zeker 10 van de melkproduktie zal vrij ver kocht moeten worden. Zo gaat het ook met andere produkten b.v. de suikerbieten. De regering wil de garantieprijs alleen beta len voor de 450.000 ton suiker welke in Nederland wordt gecon sumeerd. De rest moet op de wereldmarkt worden verkocht. In 'het teeltplan der Ned. land bouwers is nog altijd veel be langstelling voor suikerbieten Ook in zandgebieden, waar men vroeger geen bieten verbouwde begint men zich hierop te riet- ten. De voedergranen worden voorzover het de invoer betreft door een monopolieheffing be last, met de veehouderij vind' dat dit het veevoeder duur houdt Nu wordt er uit de heffingspo' wel wat gecompenseerd, maar een afdoende oplossing is er niet Zo zien wjj dat onze organisa tie de landbouwbelangen op eS niveau blijft behartigen. Nu rijn er in het maatschappelijk gebeu ren twee groepen welke ster) georganiseerd zijn. Dat. zijn de arbeiders en de boeren. De moei lijkheid van de organisatorische opbouw is echter de grote ver deeldheid onder de boeren. Ge lukkig hebben wij bij één top eet eenheid, nl. bij het Landbouw schap. En juist onze tijd roe! om grotere eenheid. Men denk' slechts aan de Europese bewe ging. Hier is een geweldige ont wikkeling te bespeuren. Daarom zullen wij ook als boe ren toch naar een grotere 'W' heid moeten zoeken om mee te kunnen praten bij regelingen f" afspraken op Europees nivea- Natuurlijk moeten we bij der gelijke internationale regeling ietg van onze eigen souvere^ teit prijsgeven en overdraw aan een hoger gezagsorga^ Wij kunnen hier echter stri* niet meer buiten. Spreker beantwoordde enkele vragen b.v. het verb'^ tussen werkloosheid en sodw lasten en de behartiging van V- denbelangen bij eventueleF schilpunten bij of tussen coof*' raties. De voorzitter dankte de nfc Schlingemann voor zijn biiJri" aan deze vergadering. Voor de rondvraag was belangstelling meer, waarna vergadering door de voorat' werd gesloten. ift I De aanwezigen verenigden a I daarna aan een welvoorzie l koffietafel. Later konden z'J nieten van een prachtig 9' I programma, waarin ze o.m. I nis maakten met het verm38 Krügerpark in Zuid-Af rita- Tijdens de raac welke dinsdag Jl. g< lieeprak burgemees Roeevelt de huidi heidscijfers van Vlaanderen. Hfj noemde een c of 13 van de n r<)cpsbevolking vee. De gemeenten z moeten samenwerk beijveren meer we: te creëren. Het feit dat Bresi wezen als probleen industrialisatie nie zullen bieden, noen meester een stap richting. Het inwonertal v he ging het afgelo] t eruit met 13. Br zal, aldus de takt en beleid nodi| vertrekoverschot on een vestigingsovers Ben lichtpunt is, bare Landbouwschc uitbreidt. De bedrij de landbouw zal nieuwe opleving daar de leerlingen verband worden on Déprimerend voo: is het. dat de freqt Z. V. T. M.-busdien: omleggen van de Hoofdplaat tot de gebracht. Zegt de voorzitte mer van Koophandt woningen moet bou industrie is, dan of dan de rest van fleren leeg moet lop op eigen verantwoo deze kant van de 1 fier voor werkgele; ten zorgen. Voor Sehoondijkf nodig, dat er won gen gebouwd worde ging van de noodw een enkele woning Schoondijke niet ge De burgemeester in dienst der geme dijke, een feit dat merkt voorbij heef doch waarmede d Baal hem namens d wenste. g 1 RAD1C hóórb VRIJDAG 13 F HILVERSUM I: Gym.; 7.20 Gram.; 8.18 Gram. 9.00 Gyr 9.35 Waterstanden; adio; 10.00 Avontu deren; 10.05 Morgen Voor de vrouw; ll.( plano; 11.20 Voor i 1.35 Lichte muziek deonspel; 12.30 La bouwmed.; 12.33 Pianospel; 13.00 Gram.; 13.25 Licht Beursberichten; 14.( plano; 14.30 Voo Gevar. progr.; 16.00 1630 Voor de zieke de jeugd; 17.30 Roe 17.55 Act; 18.00 Pol. uitzending; 18.: ziek; 18.50 De pur 19.00 Voor de jeug muziek; 19.30 Het 19.45 V.P.R-O.-nieuf 20.05 Doorgaand v Pianorecital; 20.2J king; 20.35 Europee Kamerkoor; 21.00 Is rjy Arbeid ondemoc Strijkorkest; 22.25 I overzicht; 22.10 M ble; 22.40 Zorg om Nieuws; 23.15 Vergi HILVERSUM II: Gewijde muziek7. voor de dag; 8.00 9.00 Voor de zieken vrouw; 10.15 Gran gendienst; 11.00 Ppogr. voor ouder 12,00 Tenor en plan en tuinbouwmed.; koor; 12.50 Gram.; 13ul5 Metropole Schoolradio; 14.25 Voordracht; 15.35 I De behandeling va ten na de winterrui trio; 16.50 Gram.; 17.20 Koorzang; 17 17.45 Kamertrio; 18 18.20 De Hangmat ringsuitzending; 19 Mandoline-ensembl- krant; 19.55 Op de Pol. causerie; 20.0! Koorzang; 21.50 22.45 Avondoverd Nieuws; 23.15 A! 33.45 Gram. BRUSSEL (VI.): orkest; 12.30 Weei <lram.; 13.00 Nieu gelspel; 14.00 Schc •ram.; 16.00 K< flram.; 17.00 Nieuw R.45 Duitse les; liederen; 18.10 Voo Pianorecital; 18.30 daten; 19.00 Nieuw 20.00 Symf. orkest; kaleidoscoop; 21.05 21.30 Bariton en Nieuws; 22.15 Ja Negro spirituals; 22 Televisieprog VL. BELG. T.V.: jeugd; 19.30 Nieuw spel; 21.30 Filmfrag Documentair progr. en journaal

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2