Grieks-Turks compromis Cyprus Verklaring van Subandrio Canberra in r Binnenlands nieuws AUTO-RIJLESSEN Sowjet-delegatie uit Teheran vertrokken Brits protest tegen Indonesische maatregelen WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN I Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adresNoordstraat 5557 Administratie adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 I Gironummer 38150 SCHIPPERS Spit in de rug Kloosterbalsem De ramp in St. Louis Bolletje.' De modernisering van het kanaal T erneuzen-Gent Indonesische journalisten tot gevangenisstraf veroordeeld HET WEER Fi ankering by abonnement: Terneazen. Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per I maand f2,— per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 13e Jaargang Nr 4600 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 et; minimum )at advertentie 2^5. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adre* Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Griekenland en Turkije hebben te Ziirich een compromis be reikt in de kwestie-Cyprus, zo wordt officieel meegedeeld. H*.t plan zal nu aan Engeland wor den voorgelegd. In de bekendmaking wordt ge zegd, dat de besprekingen, die donderdag 1.1. weren begonnen, in een sfeer van oprechte hartelijk heid zijn gevoerd. De ministers-presidenten, bij gestaan door hun ministers van Buitenlandse Zaken Averofl (Griekenland) en Zorlu (Turkije) pleegden overleg over de Grieks-Turkse betrekkingen die in de laatste jaren de twee rege lingen zorg hebben gebaard, al- chis de bekendmaking. Het bereiken van het compro mis wordt vermeld in een be kendmaking die werd uitgegeven na de laatste bijeenkomst van de Griekse en de Turkse minister president, Karamanlis en Mende- res. In de bekendmaking wordt ge zegd, dat Griekenland en Tur kije vrienden en bondgenoten van Groot-Brittannië van oor deel zijn, dat een akkoord tussen de drie betrokken landen zal lei den tot een definitieve oplossing van het Cyprische probleem. De twee regeringen zijn van oordeel dat de te Zürich geboekte vooruitgang voldoende is om tot een oplossing van het probleem te komen. Griekenland en Turkije stellen daarom voor het Groot-Brittan nië een afspraak te maken voor onderhandelingen tussen de drie betrokken landen over een defi nitieve regeling van het Cypri sche probleem, aldus de bekend making. De Griekse en de Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken resp. Averoff en Zorlu, zijn woensdagavond naar Londen ge komen om het akkoord inzake de kwestie-Cyprus aan de Britse re gering voor te leggen. De twee ministers reisden af zonderlijk. Averoff verklaarde op het vliegveld, waar hij door zijn ambtgenoot Selwyn Lloyd werd afgehaald, dat z.i. het vraagstuk- Gyprus is geregeld. Het Grieks- Turkse akkoord moest echter nog door de Britse regering die de souvereiniteit over Cyprus heeft -en door de bevolking van het eiland worden goedge keurd. Hij was van oordeel dat de Britten geen bezwaren zouden maken. De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Zorlu, zei bij aankomst in Londen te hopen dat de Eoka de overeenkomst zou aanvaarden „daar deze het wel zijn van het gehele eiland dient". „Ik denk dat zij ermee zullen moeten instemmen", zo vervolg de hij. „De bereikte overeen komst is de leiders van de Turk se gemeenschap wei-bekend. Zij houdt geen verdeling in maar overeenstemming over samen werking tussen beide landen". REACTIES OP HET AKKOORD OVER CYPRUS Het bericht over de Grieks- Turkse overeenstemming over Cyprus is te Athene met op luchting, maar zonder geestdrift ontvangen. Griekenland moet zich tevreden stellen met een onafhankelijkheid van Cyprus, die belangrijk wordt beperkt door schikkingen, die een een wording van Griekenland en Cyprus voor altijd onmogelijk maken. De houding van de Griekse regering is, zo menen de meeste waarnemers in Athene, ingege ven door overwegingen van vei ligheid en van buitenlandse poli tiek. Indien de onenigheid met Turkije zou hebben voortge duurd, zou dit hebben geleid tot een toenemende verzwakking van de Westelijke defensie in het oostelijk deel van de Middelland se Zee in een tijd waarin de Rus sische dreiging en de communis tische infiltratie in dit gebied meer zorg bieden dan ooit. (Advertentie) (Advertentie.) GRENULAAN 21 TERNEUZEN - TEL. 2568 De Sowjet-delegatie, die tever geefs getracht heeft Perzië te bewegen uit de verdragsorgani satie van Bagdad te treden, heeft woensdag Teheran veria ten. De missie stond onder lei ding van de eerste plaatsvervan gende minister van Buitenland se Zaken Semjor.cf. Men verwacht dat premier Eghbal vandaag in het Perzi sche parlement een belangrijke verklaring over de onderhande lingen zal afleggen. Admiraal Radford en George McGhee, de speciale afgezanten van president Eisenhower voor de hulpverlening aan het bui tenland, zijn woensdag ook uit Teheran vertrokken. Zij bega- Advertentie.) hes ïiden ruw of schraal ÏHAMcA GRUEEO?"1 Van het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken is vernomen, dat de Britse ambas sade in Djakarta heeft geprotes- tfeert tegen het onder beheer stellen van drie Britse rubber ondernemingen in Noord-Suma- tra. Volgens Reuter is dit het af gelopen weekeinde gebeurd. Het is de eerste stap in een campag ne om ook niet-Nederlandse on dernemingen onder Indonesisch beheer te plaatsen. Vertegenwoordigers van de ondernemingen hebben woens dag verklaard, dat de Indonesi sche autoriteiten van de admini strateurs eisten de ondernemin gen aan door hen gekozen men sen over te dragen. Zij voegden lÉter aan toe, dat deze maatregel wiet in strijd is met de wet. Toen de Britse eigenaren twee John mag niet in België vertoeven Het vroegere hoofd van de Westduitse veiligheidsdienst dr. Otto John mag' bij zijn terug keer uit Dover, waar de Britse autoriteiten hem geen toestem ming hebben gegeven Groot- Brittannië binnen te komen, ■iet te Oostende, waar hij woensdag wordt verwacht, of elders in België blijven, aldus is van de Belgische politie ver nomen. De Belgische politie wacht John op de kade te Oostende op en begeleidt hem naar een sneltrein, die een uur na aan komst van de boot uit Dover naar de Duitse bondsrepubliek vertrekt. John blijft onder poli- öegeleide totdat de trein de Duitse grens zal hebben bereikt. jaar geleden verzoeken indienden voor verlenging van de conces sies werd medegedeeld, dat zou moeten worden gewacht totdat het Indonesische parlement de landbouwwet heeft goedgekeurd. Dit is nog steeds niet gebeurd. Brandt bij Eisenhower Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft woensdag een onderhoud van een half uur met president Eisenhower ge had. Na afloop deelde Brandt mee, dat de president hem had gezegd, dat „geen enkele com munistische dreiging de Ver. Staten ervan kan weerhouden hun verantwoordelijkheid tegenover de bevolking van Berlijn te blijven dragen". Goudstukken maar niet voor het publiek Vorig jaar heeft de Zwitserse munt voor een totale waarde van verscheidene honderden miljoenen frank aan goudstuk ken van 25 en 50 frank gesla gen. Een parlementslid had ge vraagd deze muntstukken in circulatie te brengen maar de regering heeft geantwoord dat dit niet zal gebeuren omdat het de speculatie zou bevorderen en een gedeelte van het goud naar het buitenland zou „vluchten". Aanvaring op de Weser Het 10.092 ton metende Libe riaanse vrachtschip „Atlantic Governer" is woensdagmiddag in de monding van de Weser in aanvaring gekomen met de vrachtboot „Herford" uit Ham burg. Deze boot, die 1709 ton meet, meldde dat zij water maakte. F link wrijven met Klooster- balsem; de warmteopwekkende stoffen verjagen snel de pijn. "geen goud zo goed" J ven zich naar Karatsji. Dinsdag hadden zij een langdurig onder houd met de sjah gehad. Naar van gezaghebbende Ame- kaanse kringen in de Perzische hoofdstad werd vernomen, had hun bezoek slechts een verken nend karakter. Het aantal doden in St. Louis als gevolg van de tornado Ls tot 21 gestegen. Zeven mensen wor den vermist- Van de 300 gewon den zijn er 70 in ziekenhuizen opgenomen- De materiële scha de wordt op 12 miljoen dollar geraamd. Er zijn 41 gebouwen totaal vernield en 1250 bescha digd. President Eisenhower heeft de streek van St. Louis tot rampge bied verklaard. Het komt liier- door in aanmerking voor hulp van de federale autoriteiten. Nederlander verongelukt in Ethiopië De 28-jarige Ter Horst, af komstig uit Almelo, is in Ehtio- pië tijdens een jachtpartij om het leven gekomen. De heer Ter Horst was twee jaar geleden door de N.V. Stork te Hengelo uitgezonden als las ser. Hij werkte op de H.V.A.- enderneming in Wonji. Russische pers over concessies Het Sowjet-rucsische rege ringsblad .Izwestia" schrijft in een artikel over het resultaat van het bezoek van Dulles aan Europa dat de ten aanzien van de Duitse kwestie gebruikte for mule „geen concessie zonder tegenconcecsie" zinloos is. „Een ieder die, onbevooroordeeld, de Sowjetrussische voorstellen voor een vredesverdrag met Duits land en voor een oplossing van de kwestie-Berlijn heeft bestu deerd, weet dat deze berusten op het beginsel van wederkerig heid. De formule „geen conces sies zonder tegenconcessies" is een holle frase"- aldus het blad. De huwelijkswetgeving in Algerië Een decreet, dinsdagavond door De Gaulle getekend, maakt een einde aan het recht van de Mo- hamedaan in Algerië om zijn hu welijk te ontbinden door in aan wezigheid van getuigen drie keer te zeggen: „Ik verstoot je". Voortaan kan een huwelijk slechts ontbonden worden bij rechterlijk besluit. Het decreet verbiedt ook kinderhuwelijken. De bruid moet minstens 15 en de bruidegom minstens 18 zijn. De a.s. bruid moet voorts vrij willig toestemmen in het huwe lijk. Tot dusver was dit een zaak van overleg tussen de ouders. Het scheepvaartverkeer tussen Denemarken en Groenland De Deense regering heeft be sloten dat het scheepvaartver keer tussen Denemarken en Groenland deze winter zal wor den voortgezet, ondanks de ramp met de „Hans Hedtoft". De passagiers reizen op eigen risico. Voor de reis met de „Distan Dan", die donderdag naar Groenland vertrekt, hebben zich tien passagiers laten in schrijven. Britse tegenspraak inzake Koeweit Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag persbe richten tegengesproken als zou in het oliegebied Koeweit aan de Perzische Golf de noodtoestand zijn afgekondigd. Het gebied is een Brits protectoraat. (Volgens berichten uit Teheran zou de heerser van Koeweit door aan hangers van Nasser georgani seerde ongeregeldheden hebben onderdrukt). (Advertentie.) H i" De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Stiban- drio, die thans een bezoek aan Australië brengt, heeft op een persconferentie te Canberra ver klaard dat Indonesië nooit ge weid zal gebruiken om Neder lands Nieuw-Guinea in zijn bezit te krijgen. Elk gebruik van geweld zou tot gevolg hebben dat Engeland en de Ver. Staten zich tegen In donesië zouden keren en het zou gemakkelijk het begin van een volledige oorlog kunnen zijn, al dus de minister. Subandrio zei dat de voor naamste reden voor zijn bezoek is te ontdekken waarom Austra lië de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea vreest. Hij wenste aan te tonen dat „onze vastbeslotenheid om ge weld te gebruiken voor binnen landse veiligheid en ter onder drukking van het communisme en andere tegen de staat gerich te activiteit; geen plan betekent om de gebieden van Nieuw-Gui nea aan te vallen". Indonesië zou door een oorlog als gevolg van het gebruik van geweld tegen Nederlands Nieuw- Guinea verder dan ooit van het doel (overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië) verwijderd zijn. De gehele Indo nesische onafhankelijkheid zou dan in gevaar zijn. „Om deze koele en berekende reden zouden wij nooit geweld willen gebrui ken", aldus Subandrio die ver taalfouten vaak verantwoordelijk achtte voor een verkeerd begrip van de Indonesische houding tegenover Nederlands Nieuw- Guinea. In verscheidene geval len was het woord „strijd" als „geweld" vertaald waardoor de indruk was gewekt dat de Indo nesische regering een aanval op Nederlands Nieuw-Guinea over woog. De minister verklaarde voorts. Subandrio zei verder dat de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea onder Indonesië sneller en beter zou geschieden dan onder welk ander land ook. De bevolking zou met dezelfde snelheid vooruitgaan als de rest van Indonesië, dat reeds een ge vestigde leider op het gebied van sociale en onderwijshervormin gen in Zuid-Oost-Azië is, aldus de minister. In antwoord op vragen zei hjj dat Westelijk Nieuw-Guinea on der Indonesië een grotere mate van autonomie zou hebben, over eenkomstig die van Indonesiës dat Indonesië concrete plannen buitenprovincies, voor een snelle ontwikkeling van Indonesië zou zijn aanspraken Nederlands Nieuw-Guinea heeft op Westelijk Nieuw-Guinea nooit indien de Nederlanders het ge- opgeven en niet instemmen met bed aan Indonesië zouden over- een vorm van beheerschap over dragen. het gebied door de Ver. Naties. De Belgische minister van Openbare Werken en Wederop bouw heeft woensdagmiddag bij de behandeling van zijn begro ting in de Senaat verklaard, dat mogelijk nog vóór het einde van juni een definitief verdrag met Nederland zal kunnen worden getekend over de modernisering van het kanaalvan Terneuzen naar Gent. Deze modernisering omvat de bouw van een nieuwe sluis op Nederlands gebied. Op de Belgi sche begroting is 100 miljoen frs uitgetrokken voor de financie ring van de studie van de op Nederlands gebied uit te voeren Duitser te Athene van oorlogsmisdaden beschuldigd Voor een krijgsraad te Athene is woensdag een proces begonnen tegen de voormalige Duitse kapi tein Maximilian Mertens, die be schuldigd wordt van massale de portatie van en moord op Joden en het doden van 680 Griekse gij zelaars. De 45-jarige Mertens die al 2 jaar in Griekenland gevangen wordt gehouden, is ten laste ge legd dat hij ruim 45.000 Joden in vei zegelde spoorwegwagons zon der voedsel en water naar Polen heeft gestuurd, waar het meren deel is omgekomen. Hij was advi seur van de Duitse militaire be velhebber van Saloniki. Mertens verklaarde onschuldig te zijn. Een eis tot schadevergoeding van twee miljoen drachmen (on geveer een kwart miljoen gul den), die was ingediend namens de Joodse gemeenschap van Sa loniki, werd door de krijgsraad algewezen. BEROOFD TIJDENS BEZOEK AAN AMSTERDAM Een niet-Amsterdammer heeft zijn gezellige avond in de omge ving van het Rembrandtsplein maandag vrij duur moeten beko pen. Na enkele vrolijke cafévisi- ties met twee vriendinnetjes en een bezoek aan de woonschuit van een harer, kwam hij tot de ontdekking, dat een bedrag van drie honderd gulden uit zijn zak was verdwenen. Op zijn aanwij zing heeft de politie de heide vrouwen, 21 en 30 jaar oud, aan gehouden, verdacht van beroving. ONDERZOEK NAAR REEKS DIEFSTALLEN NABIJ HOUTHAVEN In de Amsterdamse Houthaven heeft een z.g. hellebaardier, een wachtsman van de havens en handelsinrichtingen, maandag avond laat twee classificeerders aangehouden, die door hem wa ren betrapt toen zij de ruit van een houthandel aan de Rigakade verbraken. De hellebaardier kon beide mannen tot staan brengen, nadat hij twee schoten had ge lost. De politie heeft bijzondere beiangstelling voor deze mensen, mede vanwege de lange reeks in braken, die de laatste tijd zijn gepleegd in nabij de Houthaven gevestigde grote kantoren. BELGISCHE AUTO OVER DE KOP Op de rijksweg Rotterdam— Gouda is maandagavond de 56- I jarige Belgische artist J. Brug- Het landgerecht te Djakarta) heeft dinsdag jounalisten tot gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van het publice ren van onjuiste berichten, die een verstoring van de openbare rust tot gevolg kunnen hebben. Deze vier journalisten, Suban- to Taif van het persbureau P.I.A., Enggak Behaudin van de „Indonesia Raya", Abdullah Natsir van „Abadi" en Moham mad Sjaaf van „Pemandangan" werden veroordeeld tot resp 4, 3, 2 maanden en 1 maand ge vangenisstraf. De beschuldiging luidde dat een door hen ver spreid bericht, dat de bevolking van Singaradja op Bali, naar de bergen was gevlucht als een gevolg van de door anti- Nederlandse campagne van 1957 veroorzaakte onrust, onjuist was, I Uit een nader van AFP ont vangen bericht blijkt, dat de aan de vier journalisten opgelegde straffen voorwaardelijk zijn, met een proeftijd van een jaar. Over de geïncrimineerde be richt meldt AFP, dat dit een onderhoud betrof, dat een redac teur van PIA in december 1957 had gehad met de gouverneur van de kleine Soenda-eilanden, waarin de gouverneur op de be volking een beroep deed, zich niet nodeloos te laten verontrus ten door geruchten, als zouden er op het eiland mensen naar de bergen vluchten op grond van een dreigend gevaar. De rechter was van oordeel, dat de publika- tie van dit interview, dat door de drie genoemde dagbladen "'as overgenomen, tot onrust onder de bevolking zou kunnen leiden. man, uit Antwerpen, met zijn auto geslipt en over de kop ge slagen. De wagen schoof door de haag rechts van de weg en kwam op de noordelijke rijbaan terecht. De bestuurder en zijn dochtertje, dat naast hem zat, liepen geen letsel op. De auto werd zwaar beschadigd; enkele betonnen ver- keerspaalties langs de weg wer den vernield. HOUTEN WONING UITGEBRAND In een kwartier tijds is het echtpaar De Haan aan de Om- moordseweg te Rotterdam dak loos geworden. Het bewoont een houten huisje en dinsdagmorgen ontdekte de vrouw opeens, dat bij de schoorsteen het houtwerk in brand stond. Hulp van de brandweer mocht niet meer ba ten. Het huisje en de inboedel gingen geheel verloren hetgeen voor de 27-jarige chauffeur en diens 22-jarige vrouw een scha depost van 10.000 betekent. Door overslaande vlammen brandde de serre van een ernaast staand huis uit. VERLOREN PARTITUREN TERECHT Kort nadat via de radio be kend was gemaakt dat uit een vrachtauto gisternacht op de route LeeuwardenApeldoorn een pak onmisbare partituren van de hoofdstadoperette was verloren, kreeg de leiding van het gezelschap bericht dat waar schijnlijk de muziek van „Drei herzen im dreivierteltakt" was gevonden. Een chauffeur van een vrachtwagen had een pak bij Meppel op de weg zien liggen Hij gaf het af in een café in de buurt. Daar had men toevallig de noodkreet uit de luidspreker gehoord. Onmiddellijk werd van Apeldoorn uit een auto naar Meppel gestuurd om de inder daad gevonden partituur op te halen, zodat de voorstelling van het gezelschap in Apeldoorn doorgang kon vinden. Stijging van de werkloosheid in de Verenigde Staten. De Amerikaanse regering heeft bekendgemaakt dat het aantal werklozen in d" Ver. Staten in januari met 616.000 is gestegen tot 4.274.000. Dit is het hoogste aantal werklozen, dat ooit sedert de tweede wereldoorlog in de maand januari werd geregis treerd. Het aantal personen in dienstbetrekking daalde van 63.973.000 in december 1953 tct 62.706.000 in januari 1959. Deze daling werd door de rege ring toegeschreven door seizoen factoren. werken en de zeer kostbare ont eigeningen die op Belgisch ge bied nodig zijn. De minister deelde voorts mede dat de studie van de weerslag van het Nederlandse Deltaplan op eb en vloed in de Schelde, goed vordert. Geruchten over een verlaging van het Engelse disconto Zoals reeds vele weken lang des woensdags het geval was, ging ook woensdag in de city het gerucht, dat de gouverneurs van de Bank van Engeland tijdens hun wekelijkse bijeenkomst zou den besluiten het discontotarief, dat thans 4 procent bedraagt, te verlagen. Deze geruchten werden bevor derd door de daling van de rente voet voor schatkistbiljetten, wel ke vrijdag j.l. op 3 procent kwam, het laagste niveau sedert vier jaar. Een zo belangrijke daling van deze rentevoet wordt over het algemeen gevolgd door een verlaging van het disconto. S Koning Hoessein van Jorda nië vertrekt volgende maand voor een reis van zes weken naar het Verre Oosten, de Ver. Staten en Europa, zo wordt door het koninklijk paleis in Amman mee gedeeld. KANS OP ZON NEEMT TOL. De depressie activiteit op de Oceaan doet geen afbreuk aan het hogedrukgebied boven het continent. Het weer in ons land is dan ook de afgelopen 24 uur nauwelijks veranderd. In Duits land echter werd met de zwakke oostelijke winden die ook daar waaien iets drogere lucht aange voerd. De mist verdween er op vele plaatsen en waar dat ge beurde steeg het kwik in de mid dag plaatselijk tot 8 graden bo ven nul. Ook in ons land werd de mist over het algemeen min der dicht. Dat was ai in de tem peratuur te merken die tot dicht bij het vriespunt steeg. Woens dagavond bereikten opklaringen het oosten van het land. Welis waar was er toen ook nog mist aanwezig maar die werd dunner. Het is te verwachten dat, on danks vrijwel geen verandering in het weerbeeld op grote schaal bezien, vandaag ook in ons land, en dat is in de oostelijke helft het meest waarschijnlijk, de tempe raturen boven nul zullen voorko men. De zwakke luchtaanvoer blijft evenwel nog uit het oosten aanhouden waar dieper Duit» land en Polen in, nog steeds kou de lucht aanwezig is. medegedeeld door het K. N. M. I. Ie De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. WEINIG WIND. Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking maar in de oostelijke helft van het land ook opklaringen. Meest zwakke wind. In de middag lich te vorst met in het oosten tempe raturen enkele graden boven nul. VRIJDAG 13 FEBRUARI v.m. n.m. 5.13 5.34 5.48 6.09 6.28 6.49 6.38 6.59 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON Febr. 12 13 op onder op 8.03 17.47 9.41 8.01 17.48 10.05 MAAN onder 23.17

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1