iiovt 'tbr. ZPoll De gedachte „Europa" verovert Europa Buitenlands nieuws 1GBERTS else Melange Wie denkt nu nog aan Coudenhove Kalergi? Verruiming ziekenhuiskeuze voor ziekenfondsverzekerden Nieuw pijnstillend middel Bir. nenlands nieuws VOETBAL T*iS Pickwick Theezakjes Woensdag 11 lebruari 1959 13e jaargang no. 4599 ,1 „Levensherinneringen noemt raaf Richard Coudenhove Ka- érei zijn onlangs verschenen boek, waarin hij herinneringen neerlegt aan het werkzame en ten dele bewogen leven, dat hij, vooral tussen wereldoorlog I en wereldoorlog IX in dienst van jêiiropa heeft geleid. I Inderdaac? heeft hij door zijn onvermoeide propaganda de ge dachte van een Verenigd Europa In die twintig jaren leven ge schonken. Hij heeft daarbij op de voorgrond gesteld, dat de staten van Europa elkander meer leren kennen dan het geval was, meer soeken de banden, die hen ver bonden, en minder zien naar het verleden, dat hen zo dikwijls had gescheiden. Tevoren was dat [wellicht niet zo nodig, omdat, eigenlijk tot het einde der 19de euw toe. in het begin der we- eldpolitiek Europa geheel de gereld omvatte. In de 19de eeuw kwamen ach tereenvolgens de Ver. Staten in Jet Westen en Japen in het Oos ten zich voegen bij de grote zes nogendheden, die de zaken in Europa regelden, maar vooral na vereldoorlog I ontstonden in Suropa zelf midden-staten als b.v. Polen, Tsjecho-Slowakije, het hernieuwde Spanje, die een nieuw leven gingen leiden. Van- Baar, dat de lange reeks van ont werpen die in vroeger eeuwen, Eigenlijk vanaf Dubois in 1360 tot aan het eind van de 19de eeuw, verden opgemaakt ten bate van een duurzame vrede, feitelijk uit- Isluitend op het Europees stra- nien waren bewerkt. Zij hadden alle een Europese achtergrond, |en veragten na 1815 dat de vre- desgedachte in meer algemene zin van het Amerika uitging, ar groeide en van daar werd gebracht naar Engeland en het continentale Europa. VOOR EEN „PAN-EUROPA'' Wanneer men spreekt van een doel, dat voor de jonge Couden hove Kalergi door zijn geboorte was aangewezen, dan is dit juist. Immers, de grootvader van graaf Richard had zijn verblijfplaats in het Boheemse slof Ronsberg en voegde aan zijn naam toe die van z$n bezitting Kalergi, eveneens in Bohemen gelegen. De vader van graaf Richard had als Oos tenrijks diplomaat een Japanse gehuwd, en zodoende was Cou denhove Kalergi in Tokio gebo ren. Hij geeft in zijn boek met her inneringen een aardige schilde- ring van zijn jeugdtijd, die hij op Ronsberg doorbracht, omdat de familie daarheen trok, toen zijn vader de diplomatieke carrière vaarwel zegde. Als hij vertelt van Ronsberg, dan zien we een stuk je Europees leven van vóór 1914 vóór ons. Dan aanschouwen we het cosmopolitische leven, waar in zijn dagen voortgingen. Dan onderkennen we de tijd, waarin de verticale orde van zaken over alles beliste en de nationale af stamming en verwantschap een ondergeschikte rol speelden. Ver moedelijk heeft deze jeugd goed deels de gedachte van Couden hove Kalergi geïnspireerd. Wie hem in zijn propaganda voor de idee pan-Europa volgde, heeft kennis gemaakt met zijn aristocratische opvattingen, die samengingen met een zeer bij zonder persoonlijke charme, waarin we telkenmale een man van de oude levensstijl herken den. Bij zijn idealistische opvat tingen werd hij vooral ter zijde gestaan door zijn eerste vrouw Ida Roland, die één der sterren van het Weense Hofburg Thea ter was geweest. Zij beiden wier pen zich al spoedig na de vrede van Versailles, als voorvechters van de idee „Pan-Europa" op en achtten zich gelukkig, dat zij de bureaus van deze gedachte kon den vestigen in de Weense Hof- burg, waar nog altijd de herinne ringen aan de Habsburgers leef den, DISCUSSIES OP HOOG NIVEAU. Wij mogen 1920 het jaar reke nen, waarin Coudenhove Kalergi met zijn eerste geschrift aan „Pan-Europa" gewijd, de gedach- te lanceerde, die velen aantrok. Men schuwde vóór alles een nieuwe oorlog; men hoopte dat deze wereldoorlog I zou zijn ge weest voor één keèr en niet meer, en geen inspanning was Coudenhove Kalergi te veel om aanhangers voor deze idee te vin- den. Hij had de gave van spre ken; zijn redevoeringen muntten uit door kortheid en duidelijk heid. Het enige wat men hem kan verwijten, was. dat hij wel met de indeling van Europa raad wist, maar wat afwisselend stond tegenover de grote overzeese ge- den van Europa, en bovenal te genover de vraag of Rusland, Europees en Aziatisch Rusland bij elkander genomen, een we relddeel was op zichzelf, dan wel in zijn geheel of althans ten dele moest worden gerekend tot Euro pa. Dit maakte voor velen zijn gedachten onduidelijk, en men kan er zeker van zijn, dat in de kring van de voorname figuren in welke hij verkeerde, dit tot velerlei discussies heeft aanlei ding gegeven. Tot deze kring behoorden pro minenten als Churchill, Amery en Shaw in Engeland; Briant, Herriot, Robert Schuman en Clandel in Frankrijk; Mussolini, graaf Sforza, later ook De Caspe- ri in Italië; Benesj, Dollfus, Sei- pel, Freud, Stefan, Zweig, Tho mas Mann, Stresemann, Rrüning en Adenauer in Oostenrijk en Duitsland; Truman, Marshall, Roosevelt en Dulles in Amerika; kortom al degenen, die in de we reldpolitiek wat betekenden. Van daar valt het niet te verwonde ren, dat hij, ondanks zijn ietwat negatieve instelling tegenover de Volkenbond, die hij te omvang rijk in aantal zag, in 1927 reeds Briand in zijn ontwerp ener Europese Unie steun gaf. Of deze steun zonder voorbehoud ge schiedde, is een andere vraag; in elk geval zal hij met Briand ge oordeeld hebben, dat de uiteen rafeling van politiek en econo mie, gelijk Engeland dat wenste, niet ten voordele van zijn ..pan- Europese gedachte" was. HET ZAAD ONTKIEMDE Coudenhove Kalergi bleef in Wenen veilig voor aantasting van zijn persoonlijke vrijheid toen in 1938 Duitsland met geweld Oos tenrijk tot zich trok. Vanaf dat ogenblik moet het hem gesche nen hebben als ging zijn ideaal met hem ten onder. Hij vond asyl in Amerika, waar hij gedu rende de oorlog woonde. Hij zal op verschillende wijzen hebben gemerkt, dat de door hem gekweekte beweging zowel boven- als ondergronds in ver schillende richtingen voortwerk te. Er bleken in 1945, bij het ein de van wereldoorlog II, bewe gingen te bestaan, die ten dele haar werkterrein nationaal af perkten, zoals bijvoorbeeld de Europa Union in Zwitserland en de Europa-actie in Nederland, ten dele een internationale opzet hadden. Alle deze organisaties namen deel aan de besprekingen in Hertenstein in september 1946 gehouden, die door spoedig daar op gevolgde bijeenkomsten te Luxemburg. Bazel en Parijs leid den tot de stichting van de „Union Européenne des Fédéra listes", waaraan de naam van de Nederlandse professor dr. H. Brugmans nauw was verbonden. Churchill's openlijk optreden ten bate van een verenigd Euro pa, eerst te Zürich, later te Lon den, leidde tot een United Europe Committée, waarin tal van voor aanstaande Engelsen op uiteen lopende gebieden zitting hadden. Tezelfdertijd werd in Amerika, onder leiding van de Belgische oud-premier Paul van Zeeland een onafhankelijke Liga voor Europese Samenwerking ge vormd, die nauw contact met ver wante organisaties in Engeland, Amerika en zo mogelijk ook Rus land onderhield, maar onafhan kelijk wilde blijven. Tenslotte slaagde Coudenhove Kalergi, dankzij een Zwitserse afsplitsing van de Europa Union, erin, om zich aan het hoofd te stellen van een Europese organi satie van parlementsleden. NAAR DE RAAD VAN EUROPA Aangezien de noodzaak van contact algemeen werd geoor deeld, kwam in mei 1948 onder leiding van Churchill het beken de congres te 's-Gravenhage sa men, waaraan uit Engeland en Frankrijk, maar ook uit andere landen, vele bekende politieke fi guren deelnamen. Als gevolg van dit congres kon niet alleen versterkte druk op de regeringen worden uitgeoefend, maar werd ook blijvende samen werking verkregen. En daaraan kon worden toegeschreven, dat spoedig daarop Frankrijk het ini tiatief nam tot de Raad van Europa, die, na besprekingen tussen de voornaamste 10 West- europese mogendheden, op 5 mei 19-49 te Londen een feit werd en mogelijk maakte, dat in augus- tus d.o.v. deze Raad van Europa te Straatsburg zijn eerste zitting hield. De vestiging van de O. E. E. S., die aanvankelijk tot taak had de Marehall-gelden op billijke wijze te verdelen, verge makkelijkte deze stichting. Coudenhove Kalergi mag in de Raad van Europa niet geheel zijn vergeten, iets van zijn werk mag uitstralen boven de Kolen- en Staal-Gemenschap, de, helaas mislukte, Defensie-Gemeenschap, de Euromarkt en Euratoom. Wie aan de integratie der Europese ontwikkeling denkt, denkt niet meer als tevoren allereerst aan Coudenhove Kalergi. Hijzelf toont daarover in zijn levensherinneringen geen bitter heid maar het feit blijft bestaan. De jongeren, bij wie hij enthou siasme wist te kweken voor de noodzakelijkheid van een „Pan- Europa wij herinneren ons een paar Nederlandse jongelui, die, alleen om Coudenhove Kalergi te mogen ontmoeten, de tocht per fiets naar Wenen aanvaarden hebben Coudenhove Kalergi ver geten. De nieuwe generatie heeft hem nooit gekend VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden) Zuid-Korea wenst kernwapens De Zuidkoreaanse regering heeft aan een Amerikaanse stu diegroep in Seoel aanbevolen dat de Verenigde Staten de Zuidko reaanse strijdkrachten met kern wapens uitrusten. Voorts wenst Zuid-Korea 257 miljoen dollar per jaar aan economische en technische bijstand, zo is maan dag in regeringskringen in Seoel verklaard. De Amerikaanse stu diegroep die Zuid-Korea bezoekt staat onder leiding van William Draper, voorzitter van president Eisenhowers commissie voor de hulp aan het buitenland. Sedert 1955 heeft Zuid-Korea Amerikaanse hulp ter waarde van 1,2 miljard dollar ontvangen. 65 dagen in de lucht Twee Amerikaanse vliegers, Timm en Cook, zijn erin geslaagd 65 dagen achtereen in de lucht te blijven. Zij zijn met hun één- motorige Cessna 172 op het McCarranvliegveld bij Las Vegas in Nevada geland. Op 4 december waren zij opgestegen. Timm en Cook verbeterden het werelduurrecord met vijftien da gen. Het stond op naam van de Amerikanen Heth en Burkhart, die in 1958 vijftig dagen in de lucht zijn gebleven. Om de vier uur wisselden de piloten elkaar af. 's Ochtends en 's avonds kwam het vliegtuig laag over het vliegveld om te tanken en een mand met levens middelen aan boord te hijsen. Het tanken geschiedde door het oppikken van een slang van een tankauto, die rijdend de benzine in 't vliegende vliegtuig ppmpte. Poolse monnik veroordeeld Pater Marian Pirozynski, een Poolse R.K. monnik, is maandag in Warschau veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en be taling van een geldboete. Hij zou overtredingen hebben begaan, voortvloeiende uit zijn publicistische activiteit. Met hem stonden nog tien mensen terecht, die gevangenisstraffen hebben gekregen, variërend van diie maanden tot 2Vs jaar. Pater Pirozynski was redac teur van het tijdschrift „Home Dei". Dit heeft een oplage van 10.000 exemplaren en wordt hoofdzakelijk gelezen door R.K. priesters. Pater Pirozynski werd be schuldigd van illegale publikat.ie van godsdienstige geschriften, van het kopen van papier op de zwarte markt, het omkopen'van staatsfunctionarissen en geld speculatie. Hij verklaarde voor de recht bank dat hij alleen maar schul dig was aan het publiceren van godsdienstige geschriften, waar voor hij geen toestemming van de censuur had. (Advertentie) Krachtens Koninklijk besluit zullen de verzekerden der al gemene ziekenfondsen bij ge bleken noodzaak van opneming- in een ziekenhuis mede kunnen kiezen uit een der academische ziekenhuizen, ook al woont de verzekerde niet in de plaats waar dit ziekenhuis is geves tigd, of in de naaste omgeving daarvan. De aanleiding tot deze ver ruiming van ziekenhuiskeuze is gelegen in de toenemende be hoefte der academische zieken huizen aan meer patiënten met betrekkelijk eenvoudige ziekteverschijnselen, in het be lang van het onderwijs. De ontwikkeling van het zie- ZUIDSLAVISCHE COMMENTAAR Een Zuid-Slavische regerings woordvoerder heeft de Sowjet- partij beschuldigd van inmen ging in de Zuid-Slavische binnen landse aangelegenheden. De slot- resolutie van het partijcongres in Moskou, dat donderdag is ge ëindigd, is een „poging om het volk van Zuid-Slavië van zijn lei ders te scheiden", zo verklaarde hij vrijdag op een persconferen tie in Belgrado. De woordvoerder deelde voorts mede, dat Zuid-Slavië weer moei lijkheden ondervindt bij de eco nomische besprekingen met com munistische landen. Roemenië weigert olie te leveren. De on derhandelingen met China vor deren erg langzaam, omdat Chi na aanzienlijke wijzigingen in het handelsverkeer wenst. En tenslotte is de nieuwe handels overeenkomst met de Sowjet- Unie, die vorig jaar werd gete kend, veel minder gunstig dan de voorgaande akkoorden zowel wat de omvang als de kwaliteit van de handel betreft. De nieuwe overeenkomst voorziet in goederenruil tot een bedrag van 108 miljoen dollar, tegen 124 mil joen volgens de oude overeen komst. kenfondswezen heeft er name lijk toe geleid, dat bij de aca demische ziekenhuizen in steeds sterkere mate het ac cent kwam te liggen op de zeer moeilijke gevallen. Krachtens de voorheen geldende bepalin gen konden verzekerden onge acht hun woonplaats slechts voor dergelijke speciale geval len voor fondsrekening in een academisch ziekenhuis wor den opgenomen. Thans is dit dus onmogelijk geworden voor eenvoudige ge vallen. Het academische zieken huis is evenwel in een derge lijk geval gehouden de meerde re vervoers- en reiskosten, die van bedoelde keuze het gevolg zijn, aan het algemeen zieken fonds te restitueren. Bij schikking van de minis ter van sociale zaken en volks gezondheid zijn de ziekenhui zen aangewezen, die ten aan zien van vorenbedoelde keu ze als academisch ziekenhuis gelden. FRANKRIJK. door HANS-OTTO MEISSNER Nederlands» b«w«rkln*: H. MAGNIN VERSCHUUR 70) Nadruk verboden. Dat is waarlijk een schone gedachte, meneer Alberti! Ik hoop het! Het ziekenhuis moest een herinnering zijn aan mijn vrouw en mijn dochter. Het moest de lijders aan deze ziekte hun laatste maanden verlichten. Maar nu... nu zal het mijn dank zijn voor het teruggeschonken leven van Angela, en het moet, wanneer God het wil, slechts de genezing van de zieken dienen, niet alleen de verlichting van hun einde. Dat, meneer Alberti, is een nog veel schonere gedachte! En de hoofdarts heb ik ook al. Amriss bleef staan. Ik neem aan, dat u daarbij aan dr. Holl denkt? vroeg hij ge rekt. Alberti knikte, doch de andere schudde het hoofd. Dan zal ik u helaas moeten teleurstellen, meneer Alberti, want deze veelbelovende jonge man behoort aan zijn eigen land. ja, om het maar eens zeer egoïstisch te zeggen, hij behoort mij toe. Alberti was zo verrast, dat hij onwillekeurig met zijn stok op de grond sloeg. - Dat is niet prettig te horen, helemaal niet prettig. Tja, meneer Alberti, Stefan wordt mijn opvolger! Deze win ter denk ik namelijk met een zuurverdiend pensioen te gaan. Eenmaal moet de mens toch met genieten beginnen. Daarom is het mijn vaste voornemen de staat zo lang mogelijk een kern gezonde pensioentrekker te be zorgen. Dat is ongetwijfeld zeer ver standig, gaf Alberti toe, maar wat u over Holl's toekomst zegt is voor mij een grote teleurstel ling. Misschien denkt hij zelf ech ter anders over zijn verdere acti viteit De staat is een zeer on dankbare werkgeverHij en zijn salarissen zijn magertjes! Hier zou dr. Holl spoedig een welgesteld man zijn... Amriss knikte weemoedig. - Ja. wij staatsdienaren zijn arme duivels. Maar vraagt u het Stefan zelf... Ik weet, dat hij dit paradijs hier zal afslaan. Alberti ging op een ander on derwerp over. Langs een lande lijke, zeer mooie omweg keerde men naar de villa Alberti terug. HOOFDSTUK XXIII. Reeds na enkele dagen kon An gela de hele dag opstaan. Zij ge nas snel en kreeg ook spoedig meer kleur. En met dit lichame lijke herstel werd zij levendiger en lachte zij veel. Zij kreeg lust in wandelen, speelde met Helga krokket in de tuin en ging met Stefan op het meer zeilen. Een- Oude man werd na een week gered Een 71-jarige bergbewoner, Antonino Noguera, is thans her stellende van een uitputtende week in de bergen nabij Escot, een dorpje in de Aspo-vallei aan de rand van de Pyreneeën. Hij had de vorige week een bergpad gekozen dat hem alleen bekend was om een rotsachtig plateau te bereiken waar hij ge neeskrachtige kruiden wilde zoe ken. Door een opkomende mist kon hij echter de weg terug niet meer vinden. Hij blies op zijn jachthoorn maar het geluid ver woei in een ijskoude storm die inmiddels was opgestoken. No guera leste zijn dorst met stuk jes ijs en stilde zijn honger met wortels. Een vrouw die op het land werkte hoorde maandag j.l. zwakke geluiden die van het plateau kwamen en Noguera maal vergezelde ze haar vader naar Milaan en maakte een rond gang met hem door zijn nieuwe bedrijt. Kort daarop verscheen werd kort daarop door dorpe lingen gered. Men had zijn ver dwijning niet gemerkt omdat de oude man in een huisje alleen woont. Beweging voor een vrije maatschappij Een aantal Franse politici, economen en juristen heeft te Parijs een „beweging voor een vrije maatschappij" opgericht, die zich ten doel stelt de open bare mening in Europa te win nen voor een maatschappijvorm waarin een verzoening tot stand kan komen tussen het liberalis me en het traditionele socialis me als voorspel van een ge sprek tussen Oost en West en van ontwapening. Aan de op richting hebben onder anderen Robert Schuman, Maurice Fau- re en René Mayer deelgenomen. De beweging streeft naar dit doel met volledige eerbiediging van de democratie en de men selijke persoonlijkheid, aldus de desbetreffende bekendmaking. Dom begraven lag. Ze had in derdaad gelijk, want er werd ten slotte toch nog iemand gevon den, die haar naar de gezochte Door Amerikaanse geleerden is volgens een mededeling van dr. Arthur S. Flemming, hoofd van het departement van Volks gezondheid, Onderwijs en Wel zijn, een nieuw pijnstillend mid del ontwikkeld dat de werking van morfine overtreft. Dr. Flemming verklaarde aan journalisten dat het middel nog in het stadium van proefnemin gen is; het is voorlopig bekend onder „NIH-7519" en is niet af geleid van opium of andere pijnstillende middelen. Het be hoort tot een nieuwe reeks sa menstellingen die bij de chemici bekend zijn als benzomorphanen. „Naast zijn grote pijnstillende werking", aldus dr. Flemming, „heeft het middel nog andere voordelen boven morphine en andere analgetica. Op grond van voorlopige proefnemingen schijnt het middel veiliger te zijn dan morfine en minder aanleiding tot verslaafdheid te geven". Het middel werd in 1957 ont wikkeld door dr. Everette L. May van het nationaal instituut voor gewrichtsreumatiek en ziekten der stofwisseling, in samenwer king met dr. Nathan B. Eddy, hoofd van de analgetische afde ling van dit instituut. Tijdens de door dr. Flemming gehouden persconferentie ver klaarden de beide samenstellers van dit nieuwe middel dat het morfine minstens tienmaal in werking overtreft en wel vijftig maal zo sterk is als codeïne. De doktoren Nay en Eddy heb ben de patentrechten op hun vinding afgestaan aan de federa le regering, die, aldus dr. Flem- ze zelfs in badpak aan het l grafsteen bracht. Halfvergeten strand. Maar Holl stond niet toe, dat zij alleen ging zwemmen. Slechts aan zijn arm mocht zij het meer inlopen, maar niet ver der dan waar ze nog grond onder de voeten had. Daarna lagen ze onder de oude olijfbomen op het grasveld en keken naar een Lieveheersbeestje dat zich verschrikkelijk inspande om tot aan de punt van een gras sprietje te klimmen. Toen hij boven was en om zich heen ge keken had, kroop hij langs de binnenzijde van liet blad weer terug. Waarom dcet zo'n kever dat? vroeg Angela, daar boven is toch niets voor hem te eten. Wat denk jij materialistisch, lieveling... ik vermeed dat hij al leen maar bij jou naar binnen wilde kijken. 's Middags reden ze met Cor- vus en Helga naar Como om de Dom te bekijken. Angela had hem van binnen nog wel niet ge zien, maar toch liet men haar de leiding over. Haar kennis van de kunstgeschiedenis was verbluf fend, hoewel zij deze wijsheid slechts uit boeken of van haar vader had. Hoe goed zij overal vanaf wist bleek bij deze rond gang, want zij wees de andere drie menige kostbaarheid in hout of steen aan, die zelfs een man als Holl achteloos voorbij gegaan zou zijn. Ze bracht de dienstdoende pa ter in grote verlegenheid toen zij hem naar de grafsteen van ko ning Clovis vroeg. De vrome man nad daar nog nooit van gehoord. Maar Angela hield vol, dat deze vorst der Langobarden hier in de en scheefgewaaid stond hij bui ten in een hoek. Angela was zo trots op het resultaat van haar vasthoudendheid, dat zij de plom pe sculpturen erop prachtig vond. lenslotte werd thee gedronken in de villa d'Este en vandaar ging het over Cernobbio met het Belaggio-veer naar huis. Na het avondeten werd Stefan door Helga voor een partijtje schaak uitgenodigd en hij volgde haar naar de speeltafel voor de haard. Angela wilde niet toekijken. Ik zal voor jullie wat mu ziek maken, stelde ze voor, en wie gewonnen heeft, geeft mij een teken. Dan zal de Triomf mars uit Aïda weerklinken! Hoewel hij anders een goed speler was, verzette Holl thans zijn stukken zonder duidelijk plan voor ogen. Daardoor wer den de pauzen tussen zijn zetten langzamerhand steeds groter. Helga sloeg hem zwijgend gade. Uiterlijk -scheen het, alsof hij zeer in het spel verdiept was. Tenslotte echter verroerde hij zich in het geheel niet meer. Hij zat met zijn hoofd in zijn hand en luisterde naar Angela, die ginds aan de vleugel voor zich heen zat te fantaseren. Ik wacht al tien minuten op uw volgende zet, dokter, zei Hel ga eindelijk. O, pardon! Stefan schrok. Hij greep een stuk en schoof het in een ander veld. (Wordt vervolgd.) KEVERS KNAGEN AAN KERK Een impregneerbedrijf te Rot terdam (N.V. Degens) is dezer dagen begonnen met de bestrij ding van houtworm en bonte knaagkever in de grote kerk van Dordrecht. Dit interessante karwei, waarvan de kosten rond negentien mille bedragen (voor rekening van kerkbestuur, rijk, provincie en gemeente), omvat de behandeling van zes tienduizend vierkante meter hout. Men is op het ogenblik bezig de kap van de kerk te be spuiten met hydrasil 616, een chemische verbinding op fluor- basis. Deze stof verbindt zich met de in het eeuwenoude hout voorkomende eiwitten, die de insecten tot voedsel dienen. Men rekent er op, dat vier man aan deze opdracht drie weken werk hebben. Na de bekapping, waar uit de maden van de insecten cp de banken in de kerk vielen, komen de prachtige koorbanken aan de beurt, die al in ernstige mate van de vraatzucht van worm en kever te lijden hebben gehad. De bonte knaagkever, die voor het grootste deel de oor zaak van de verwoestingen is, die in het hout worden aange richt, is waarschijnlijk met het importeren van het hout uit de tropen meegekomen. Men stelt nu alle pogingen in het werk om de koorbanken, die van 1538 tot 1541 gemaakt zijn door de beeldhouwer Jan Terwen Aertz en die met prachtig houtsnij werk zijn versierd, van algehele endergang te redden. De ban ken zijn ook in 1925 al eens be-j handeld. Toen bouwde men er een gasdichte kast omheen om ze te kunnen uitgassen met kaliumsyanide. Het resultaat van deze behandeling werd voor tien jaar gegarandeerd. Maar het duurde aanzienlijk langer voor men de knaagkevers en de houtwormen weer ming, voornemens is alle rech ten over te dragen aan de We reldgezondheidsorganisatie. „Wij zijn van mening, dat beschik baarstelling van dit geneesmid del aan alle naties een belang rijke bijdrage zal leveren tot in ternationale samenwerking. „Het grote voordeel van NIH- 7915 is dat het geheel synthetisch kan worden gemaakt: er heerst namelijk een groot tekort aan opium voor geneeskundig ge bruik. Aangezien de fabricage niet eenvoudig is, zal het voor lopig een vrij kostbaar middel blijven", aldus dr. Flemming. Verhoor Amsterdamse kunsthandelaar over schilderijenaffaire in Denemarken De Amsterdamse justitie en politie zullen zich gaan bezig houden met een handel in schil derijen in Denemarken voor zo ver daarin volgens de Deen se politie de Amsterdamse kunsthandelaar E. P. „oplich tingspraktijken" zou hebben ge pleegd, Van het resultaat van het voorbereidende onderzoek zal afhangen of tot een straf vervolging tegen P. zal worden overgegaan. De Deense justitie heeft daartoe een aantal stuk ken aan de Amsterdamse justi tie gezonden. Met name zal moeten worden uitgemaakt of de feiten waar van hij in Denemarken wordt verdacht ook volgens de Neder landse wet strafbaar zijn. Zo wel door de politie als een reeh - ter-commissaris zal P. worden gehoord. Indien er een terecht zitting volgt is het mogelijk dat daar ook Deense politiefunctio narissen als getuige zullen wor den gehoord. Of eveneens de Duitse kunst handelaar A. K. uit Dusseldorp, die door de Deense politie als „mede-verdachte" wordt be schouwd, dan als getuige zal werden opgeroepen staat nog niet vast. Deze K. werd in aug. van het vorig jaar in verband met deze affaire door de Deen se politie aangehouden. Vol gens de Deense politie zou P. zich destijds door te vluchten aan een arrestatie hebben kun nen onttrekken. NED. AMATEURS NAAR OLYMPISCH TORNOOI He bestuur van de KNVB zal aan het Nederlandseh Olympisch Comité voorstellen 't Nederland se amateurselftal in te schrijven voor het Olympisch voetbaltor- nooi, dat in augustus en septem ber 1960 in Rome en omgeving wordt gehouden. Indien zoals aangenomen mag worden het NOC dit voorstel van de KNVB zal aanne men, is Nederland 't tiende land dat inschrijft voor dit tornooi. Eerder meldden zich reeds aan: Noorwegen, Denemarken, Oos tenrijk, India, Italië, Finland. Amerika, Polen en Luxemburg. ALEX ANDRI A-SPELERS NAAR BEROEPSVOETBALBOND De gebroeders A. en B. Col lier, eerste elftalspelers van de Apeldoornse vierde klasser Alexandria, die op 4 januari te Venlo onder valse naam in een wedstrijd van de Nederlandse opmerkte, beroepsvoetbalbond uitkwamen, Ook het resultaat van de be- zullen voor deze beroepsvoetbal- strijdingswijze, die men nu toe- bond onder contract spelen. Zij past, wordt voor tien jaar gega- worden naar de voorzitter van randeerd, maar ook nu hoopt de N.B.V.B. de heer H. Bremer men dat het langer zal duren (Eindhoven) meedeelde, ver voor het houtwerk weer wordt moedelijk in de profclub Lij- ondermijnd. Totale uitroeiing is mers ondergebracht. De gebroe- niet mogelijk. De impregneer- ders A. en B. Collier zijn dus tot stof wordt onder een druk van de conclusie gekomen: wie A dertig atmosfeer verstoven. zegt moet ook B zeggen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5