irels i Eisenhower over Dulles Sankt Anton Melkpr ij sgar antie nt Profiteert Bevolking van Nederland op 1 januari 1959 "AKKERTJES" •ant en Limburg. 99 -ct JE 25 ct 33 ct 49 ct 69 ct :af 149 ct •garine 27 ct l.9ó dding met igbordje GRATIS den Eeckhout EERSSS BLAD WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 13e Jaargang Nr 4599 PRINS BERNHARDS REIS DE LUXEMBURGSE KABINETSCRISIS Arrestaties in Belgisch Kongo AUTO'S SCHIPPERS Chroesjtsjef naar Scandinavië? Soebandrio naar Canberra vertrokken Motie arbeidstijdverkorting door Tweede Kamer verworpen De crisis in de Belgische kolenmijnbouw Sluiting van acht kolenmijnen in de Borinage Le Troquer bedankt als lid van socialistische partij De toestand op Cuba De arrestatie van Fransen in Tunesië NOODTOESTAND IN KOEWEIT MACMILLAN NAAR PARIJS EN BONN Perwoechin uit partij'presidium? Opstandige activiteit in Honduras HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN AARDVERSCHUIVING IN ZWITSERLAND TORNADO IN ST. LOUIS DE AMERIKAANSE WAPENLEVERANTIES AAN INDONESIË EN met 17 februari 59 ct n37 ct 19 ct 53 ct P73 ct 37 ct BOODSCHAPPEN kje PORT 59 ct N53 ct IT37 ct OEKJES 65 ct 55 ct 33 ct i K arming ekken 2 65 ct ILEN 19 ct 49 ct ES >0c»o»o.c«5o<yooo«3SxaB7t EES 2,30 per 520 grim CN 2,per 5G0 gram 2,per 500 gram 1,30 per 500 gram Telefoon 2431 C8>CM»3WC8»»M»»»»»C8080» Pr Weering bij abonnement: Teraeuze». Directeur-Ho»f<redactear I. va» de Saade Redactie-adres: Noordatraat 55—87 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. VRIJE Verschyn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per maa 15 at; advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ui*. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 u^r. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden is maandag uit Chili, waar hij de afgelopen week vertoefd heeft, in Argentinië aangekomen. Volgens het programma van zijn Zuidamerikaanse reis zal de Prins ongeveer een week in de Argentijnse hoofdstad Bue- nes Aires verblijven. Na de aankomst van de Prins in Buenes Aires werd maandagavond op de Neder landse ambassade te zijner ere een receptie gegeven welke door verscheidene leden van de Ar gentijnse regering en talrijke personen werd bijgewoond. Prins Bernhard is dinsdag uit Buenos Aires naar Paraguay vertrokken voor een officieel be zoek van drie dagen. Hij was maandag in de Argentijnse hoofdstad gearriveerd, komende van Chili. Tegenover verslaggevers op het vliegveld van Buenos Aires verklaarde de Prins, dat hij mo gelijk volgend jaar een bezoek aan Argentinië zal brengen. De Prins in Paraguay. Prins Bernhard is dinsdag in Asuncion aangekomen waar hij tot 13 februari de gast van de regering van Paraguay zal rijn. De president, A. Stroessner, zal tijdens dit bezoek aan Prins Berfihard de keten van de Orde van Maarschalk Francisco Sola- mo Lopez de nationale held van Paraguay omhangen. Uit doorgaans welingelichte kringen te Luxemburg heeft Belga vernomen dat Joseph Bech, die door groothertogin Charlotte met een informatie opdracht was belast, deze op dracht heeft aanvaard ter ver vanging van zijn collega, Pierre Frieden, gewezen minister van staat, die op het ogenblik ziek is. In Baroemboe, een voorstad van Leopoldstad, rijn dinsdag on geveer 200 inheemsen aangehou den, nadat er de avond tevoren «tenen naar een politie-auto wa ren gegooid. Volgens de politie was de zui veringsactie bedoeld om werk- l«e negers die illegaal te Ba- «•emboe wonen, op te pakken en ttrug te sturen naar hun neder zettingen. President Eisenhower heeft dinsdag verklaard, dat het zie kenverlof van minister Dulles geen eventuele onderhandelingen met de Sowjet-Unie zal verdra gen. Hij noemde Dulles de bril- jantste en waardevolste man op buitenlands gebied die hij ooit gekend had. De president hoopte dat alle Amerikanen zouden bid den voor spoedig herstel van de minister. Het land heeft hem nodig, zei hij. Dulles is dinsdagochtend in het Walter Reed-hospitaal opgeno men, waar hij werd begroet door de commandant van het hospi taal, generaal Heaton. Deze zal hem opereren, vermoedelijk vrij dag of anders volgende week. De generaal zei dinsdag, dat Dulles na de operatie vermoedelijk nog twee weken zal moeten rusten. Over de mogelijkheid van een conferentie tussen Oost en West zei de president, dat er een con ferentie van Ministers van Bui tenlandse 21aken van de Sowjet- Unie en enige Westelijke landen is geopperd. Dit zou enige voor bereiding vereisen. Overigens be staat er nog geen overeenstem ming over de suggestie, zo ver klaarde hij. Eisenhower geloofde dat pre mier Chroesjtsjef meer belang stelling heeft voor een informele conferentie van regeringsleiders, zonder agenda. Daarvoor zou echter heel wat voorbereiding nodig rijn. Op de vraag van een journa list of hij iets zag in een bezoek aan de Sowjet-Unie, waarvan Chroesjtsjef hem uitgenodigd heeft, antwoordde de president op scherpe toon, dat hij dan een vriendelijke uitnodiging zou moeten ontvangen dan die welke Chroesjtsjef in zijn slotrede op het Moskouse partijcongres had gedaan. Eisenhower toonde zich nog steeds verbolgen over de uitlatingen van Chroesjtsjef over de Verenigde Staten in die rede. Ook de president verklaarde dat het Westen eensgezind en vastbesloten is rijn positie in Berlijn en zijn vrije toegang tot de stad te handhaven. Op de vraag of hij tijdens Dul les' verlof meer tijd aan buiten landse zaken zou besteden, ant woordde Eisenhower, dat hij reeds meer aandacht aan de bui tenlandse politiek wijdt dan aan andere kwesties. Meer kon hij niet doen, dan zouden de andere zaken er onder moeten lijden. Toen journalisten vragen stel den over de Amerikaanse be schuldiging, gestaafd met band opnamen, dat Russische jacht vliegtuigen vorig jaar september boven Armenië een ongewapen de Amerikaans transportvlieg tuig hebben neergeschoten, wees de president er met nadruk op, dat Amerikaanse piloten twee jaar geleden bevel hebben ge kregen geen ,,kat en muis" te spelen met Russische jagers nabij de grenzen van de Sowjet-Unie. De bevelen zijn strikt, aldus de president. Er doen zich echter wel eens navigatiefouten voor, b.v. door slecht weer, en er is een tijd geweest dat men geloof de dat valse radioseinen een vliegtuig uit zijn koers hadden gelokt. Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" verklaarde dinsdag dat acht dagen na het neerschie ten van het toestel boven Arme nië een ander Amerikaanse toe stel met deskundige navigators de route had verkend. Er waren toen radioseinen van Russische stations opgevangen op een golf lengte die grensde aan die van de Amerikaanse radio-bakens. Mogelijk is het neergeschoten toestel door deze seinen uit rijn koers geraakt. (Advertentie) zonder chauffeur GRiiNULAAN 21 TERNEUZEN TEL. 2568 De Noorse premier Gerhardsen heeft aan de pers meegedeeld, dat zijn regering bereid is dit jaar premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie op bezoek te ontvangen. Er is over deze kwes tie overleg met Zweden en Dene marken gepleegd. Al in 1956 is Chroesjtsjef naar Scandinavië uitgenodigd. De drie Noordse premiers hebben toen Moskou bezocht. Er is na dien evenwel niet meer over de zaak gesproken. Het Deense avondblad „Ber- lingske Aftenavis" weet te mel den, dat de Russische regerings- en partijleider in de late zomer als gast van de regering een be zoek aan Denemarken zal bren gen. Naar van doorgaans welin gelichte zijde te Kopenhagen wordt vernomen, is dit bericht juist. Frinses Beatrix, die thans met vakantie in Sankt Anton am Art berg in Oostenrijk vertoeft, brengt het grootste gedeelte van de dag in gezelschap van haar skileraar op de bergen door. Haar vriendin Hasseley Kricher en mevrouw Seesink wachten dan beneden op haar. Prinses Irene wordt 22 febru ari in Sankt Anton verwacht en bliift daar dan tot 1 maart. Behalve bij de korte begroeting zaterdagavond heeft men Prin ses Beatrix nergens tezamen ge zien met koning Boudewijn, die ook met vakantie in Sankt Anton verblijft. Koning Boudewijn en zijn zus ter Charlotte van Luxemburg trekken er elke dag op uit om, genietend van bet gunstige weer, een aantal afdalingen op de ski's te maken. Zij gaan daarbij het moeilijkste parcours niet uit de weg. Volgens deskundigen kan dat voor hen geen gevaar daar rij bijna even goed de ski-kunst meester zijn als hun leraar Al- bert Funder, die ook Koningin Juliana in Sankt Anton begeleid heeft. Koning Boudewijn heeft aller harten voor zich gewonnen door riin eenvoudige en onopvallende optreden. Hij luncht gewoon in een drukbezocht restaurant uf Het aantal inwoners van Ne derland op 1 januari 1959 is door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek voorlopig vastgesteld op 11.278.700. Dit betekent, dat de bevolking van ons land in 1958 ia toegenomen met ongeveer 183.000 personen. Dit is ruim 44.000 meer dan in 1957, toen de groei circa 139.000 heeft bedra gen. Dit belangrijk hogere accres is grotendeels het gevolg van de ouiteniandse migratie, welke over 1957 een vertrekoverschot heeft opgeleverd van ruim 12.000 personen, doch over 1958 een bij na even groot vestigingssaldo (gevestigd bijna 68.000, vertrok- 2,3, 2,2, 2,2 en 2,1 aan de spits; in Friesland was de groei (0,8) het minst. Op 1 januari 1959 woonde bij na de helft der Nederlandse be volking in de provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland. Een-derde gedeelte van de tota-1 le bevolking had rijn woonplaats in de grote steden boven 100.000 inwoners, waartoe in de loop van 1958 ook Apeldoorn en Hilversum zijn komen te behoren. Het totaal dezer gemeenten bedraagt thans 14. I De Indonesische minister v«n Buitenlandse ?aken, Soebandrio, is dinsdag op weg naar Canberra per vliegtuig in Darwin aangeko men. In antwoord op vragen van journalisten zeide hij op het vliegveld, dat er geen bewijs is dat de Nederlanders betrokken rijn geweest bij het steunen van de opstandelingen in Indonesië met geld of wapens. „Wij moeten eerlijk zijn jegens Nederland: er is geen enkel be wijs, dat de Nederlanders op wel ke wijze dan ook bij de opstand zijn betrokken", zeide hij. Soebandrio voegde hieraan toe te menen, dat de opstandelingen geldgebrek krijgen. De Belgische eerste minister heeft dinsdag een afvaardiging van Limburgse parlementsleden van Kamer en Senaat ontvangen, «Ue de regering heeft gewezen op de noodtoestand, ontstaan door de gedwongen werkloosheid in het Kempische kolenbekken, en de daaruit voortvloeiende onte vredenheid, die geleid heeft tot de oprichting van een comité vpor weerbaarheid in Limburg, dat een aantal protestmanifesta ties heeft aangekondigd. De afgevaardigden hebben de eerste minister gewezen op de dringende noodzaak maatregelen te treffen met het oog op een verhoogde afzet van de Limburg se kolenproduktie door: 1. de vrije vorming van de verkoop prijs; 2. een beperking van de invoer; 3. een verhoging van de uitvoer door prijsaanpassing voor de mijnen die deze op basis van hun kostprijs kunnen doorvoeren; 4. een vermindering van de pro- duktie in de niet meer rendabele mijnen. FRANKRIJK André le Troquer, ex-voorzitter van de Nationale Vergadering, die zoals bekend, betrokken is in de zaak van de „roze balletten", heeft bedankt als lid van de Fran se socialistische partij. In zijn bedankbrief zegt hij dat 'tij niet wil dal de partij, waar van hij sinds 1902 lid is, moeilijk heden ondervindt door de slagen die men hem tracht toe te bren gen. ^Reuter weet te melden, dat Le 'Ihoquer niet ais lid van de par tij heeft bedankt maar slechts ge vraagd heeft om tijdelijk geroy eerd te worden en wel voor zo- lang het onderzoek in de zaak van de „roze balletten" duurt. De eerste minister heeft be loofd deze problemen met de meeste aandacht te zullen onder zoeken. Volgen9 een officiële bekend making zullen acht van de viertien kolenmijnen in de Be- rinage in Zuid-België worden gesloten daar hun exploitatie niet lonend meer is. Ruim 6.000 mijnwerkers^ waarbij ongeveer 3.000 Italianen zullen hierdoor werkloos worden. Voor de we- derinschakeling van deze mijn werkers zal hulp worden ver leend door de hoge autoriteit der E.G.K.S. De regering van Cuba heeft een „basiswet" afgekondigd ter vervanging van de grondwet van 1940. Zij bepaalt onder meer, dat een president min stens 30 jaar oud moet zijn. Vroeger was dit 35 jaar. De 32- jarige dr. Fidel Castro, de lei der van de revolutie, kan dus nu president worden, maar hij heeft verklaard geen regerings functie te wensen. De basiswet bepaalt ook dat buitenlanders, die sinds decem ber 1956 bij de opstandelingen hebben gevochten, recht heb ben op het staatsburgerschap. Be afgelopen 24 uur rijn weer achttien mensen wegens moord ter dood veroordeeld. Tegen 26 mensen zijn gevangenisstraffen Uitgesproken. De Tunesische minister van van telefoonleidingen en het on- Voorlichting Masmoedi heeft derscheppen van telegrammen dinsdag meegedeeld, dat één van gegevens hebben verzameld over de Fransen die onlangs op he- de activiteit van de Algerijnse schuldiging van spionage in Tu- verzetsleiders in Tunesië, nesië zijn gearresteerd, zelfmoord heeft gepleegd door uit een raam op de vierde verdieping van het gebouw van de staatsveiligheids dienst te Tunis te springen. Twee artsen, een Tunesiër en een Fransman, zouden een onderzoek instellen. Van de vijftien gearresteerden werkten er zes, onder wie twee Tunesiërs, bij de Franse ambas sade te Tunis, terwijl de overige negen employees waren bij de P.T.T. Minister Masmoedi maakte voorts bekend, dat maandag in het gebied van Kasserin een Franse eenheid een aantal mor tiergranaten had afgeschoten, die over de Tunesische grens aan één persoon het leven kost te en verscheidene mensen ver wondden. De man die zelfmoord pleegde, Pierre Gondoulau, was inspec teur bij de P.T.T. De aangehou denen worden er van beschul digd, dat zij door het aftappen In het Koeweit aan de Per zische golf is de noodtoestand afgekondigd. Sjeik Adboelah Salem es Sabbad heeft zijn broer Abdallah Moebarak die als de sterke man van Koeweit geldt de macht in handen gege ven. Dit zou volgens bc; thten uit de Perzische plaats Abadan zijn geschied met het oog op recente incidenten tussen aan hangers van Nasser en jonge Iraakse emigranten, aanhan gers van generaal Kassem van Irak. Sjeik Moebarak zou reeds vele leden van beide groeperin gen hebben laten aanhouden en voorts twee bladen een ver schijningsverbod hebben opge legd omdat zij sedert het pro ces tegen kolonel Aref een het ze tegen Irak voerden. gebruikt ergens een hapje in een broodjeswinkel. En hij praat on gedwongen rr.et journalisten en laat fotografen hun gang gaan. Prins Jan van Luxemburg, de echtgenoot van Prinses Charlot te, wordt ook op korte termijn te Sankt Anton verwacht evenals twee prinsessen van Bourbon Panna. Ofschoon het contact tussen de beide vorstelijke gezelschappen bemerkt schijnt te blijven tot toe vallige ontmoetingen, zijn beide groenen toch volgens A.F.P. een zelfde avond uit eten geweest in de Tannenhof, het restaurant van Albert Funder, waar een cither- speler voor muzikale verstrooiing zorgt. Prinses Be' irix legt elke dag vele tientallen kilometers op de ski's af. Tegen de middag keert zij naar het hotel terug voor een korte lunch en gaat opnieuw skiën. Na de theetijd verzorgt de Prinses haar correspondentie, leest een boek of bladert in een krant die zij elke dag in de dorps boekhandel haalt. Met de andere toeristen ver maakte de Prinses zich dinsdag zeer met de traditionele carna valsoptocht op ski's van grotesk cemaskerde en gecostumeerde skiërs, welke het einde van het feest der zotten betekent. Premier MacMillan van Enge land zal op negen en tien miart te Parijs besprekingen voeren met zijn Franse ambtgenoot Debré. Daarna zal de Britse eer- ste-minister op twaalf en der tien maart te Bonn met bonds kanselier Adenauer van gedach ten wisselen. MacMillan zal worden verge zeld door minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd. Zoals bekend gaan beiden op 21 februari naar Moskou voor een officiëel bezoek aan de Sow jet-Unie. Waarnemers vragen zich af of reeds sancties zijn getroffen tegen Perwoechin, de Sowjet- ambassadeur in Oost-Berlijn, op wie tijdens het 21e partij congres in Moskou felle kritiek is geleverd. De Sowjet-pers be vatte n.l. een dezer dagen een bekendmaking over verkiezin gen van opperste raden van de Sowjet-republieken, die door alle leden van het presidium van het centrale partijcomité, met uitzondering van Perwoe chin, was ondertekend. In de afgelopen dagen zijn in een gebied van Honduras op standige acties ondernomen maar het bestuur schijnt de toe;tand weer meester te zijn, zo is van officiële zijde vernomen, men. De stad Santa Barbara, onge- j veer 150 km ten noordwesten van Tegucigalpa, gelegen, een groep opstandelingen onder lei ding van een zekere Marie Be- jarane bezetten zaterdag de stad Santa Barbara, 150 km ten N.O van Tegucigalpa, doch maandagochtend hebben rege ringstroepen de stad heroverd. De rebellen sloegen op de vlucht. Vliegtuigen van de luchtmacht maken patrouille vluchten boven het gebied van Santa Barbara en het Guata- malaanse grensgebied. Voordat de Tweede Kamer gistermiddag voortging met de ken bijna 56.000)Het vestigmgs- behandeling van de begroting van overschot van 12.000 is het ge- volg van de massale repatriëring uit Indonesië. Als resultaat daar van zijn gedurende 1958 bijna 38.000 landgenoten in de Neder landse bevolkingsregisters opge nomen. Voorts zijn aan het einde van 1958 ruim 19.000 in woon oorden verblijvende Ambonezen in de Nederlandse bevolkingsre gisters opgenomen en van 1 ja nuari 1959 af is deze groep in het officiële bevolkingscijfer begre pen. Het aantal levendgeborenen bedroeg in het afgelopen jaar bij na 237.000. het aantal overlede nen ruim 84.000, hetgeen een ge boorteoverschot heeft opgeleverd van omstreeks 153.000 (in 1957: 151.000). De provincies vertonen over 1958 alle een bevolkingstoene ming. Limburg, Noord-Brabant, Gelderland en Drenthe gaan met een groeipercentage van resp. het departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid werd er eerst nog gestemd over de don derdag door de heer Baart (Arb.) ingediende motie nopens verkor ting van de arbeidstijd. Deze motie luidt aldus: „De Kamer, kennis genomen hebbende van het advies over de arbeidstijdverkorting van de So ciaal-Economische Raad d.d. 11 juli 1958; gehoord de beraadslaging over de brief van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid a.i. d.d. 22 januari 1959 aan de Sociaal-Economische Raad, waar in advies wordt gevraagd over het tijdstip waarop een aanvang zou kunnen worden gemaakt met de geleidelijke invoering van de arbeidstijdverkorting spreekt al haar oordeel uit, dat de nadere advies-aanvrage over bodig is en dat reeds thans op De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interim heeft bepaald, dai de melkprijsgarantie l957/'58 finan cieel zal worden afgewikkeld door een slotuitkering van 93 cent per 100 kg over alle afge leverde melk. De vastgestelde garantieprijs bedroeg 28,90 per 100 kg meik met 3.7 vet, geldende voor een hoeveelheid van 5,18 miljard kg melk. Zoals men weet, was de be perking van de garantie tot een hoeveelheid melk (gelijk aan die welke in het voorafgaande melk prijsjaar was afgeleverd) inge voerd met het oog op de beperkte afzetmogelijkheden op de zuivel- markt. Het Produktschap voor Zuivel berekende de netto-opbrengst van alle afgeleverde melk op 21,035 WEINIG VERANDERING Tussen een hogedrukgebied boven Zuid-Scandinavië, een uit loper van een hogedrukgebied boven Zuidoost-Europa, en een 1 maximum boven de Golf van 1 Biscaye is boven de Noordzee een verbindende rug van hoge- druk ontstaan. De wind is daar door bij ons in de oost tot Noord oosthoek gekomen. Alhoewel zwak, heeft deze wind toch de zachtere lucht die dinsdag in Zuid-Limburg het kwik tot 5 graden boven nul deed stijgen, terwijl overal elders de vorst zich handhaafde, weer verdreven. De toestand met temperaturen onder nul, op de meeste plaatsen mist en zwakke winden heeft zich dus weer overal hersteld en zal ook vandaag gehandhaafd blijven. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. LICHTE VORST Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking. Zwak ke noordoostelijke wind. Overwe gend lichte vorst. DONDERDAG 12 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.38 4.59 Terneuzen 5.13 5.34 Hansweert 5.53 6.14 Walsoorden 6.03 6.24 Febr. 10 11 12 ZON MAAN op onder op onder 8.07 17.43 8.54 21.07 8.05 17.45 9.18 22.13 8.03 17.47 9.41 23.17 per 100 kg. Hierbij is o.m. reke ning gehouden met een eventueel verlies op de nog aanwezige, niet verkochte regeringsvoorraden suivelprodukten. Het verschil tussen netto-op brengst en garantieprijs 28,90 ƒ21,035 J 7,865) zou volledig zijn uitgekeerd indien de melk- produktie de 5,18 miljard kg niet nad overschreden. Dit is wél het geval: er werd 300 miljoen kg meik méér afge leverd, n.l. 5,483 miljard kg. Deze 300 miljoen kg melk heeft in be ginsel slechts de marktprijs op gebracht i.e. ongeveer 2t cent per kg. Om redenen van praktische aard wordt het voor de melk prijsgarantie uit het landbouw- egalisatiefonds beschikbare be drag van 470,5 miljoen gulden (5,18 miljard x 7,8bo cent) om geslagen over 5,483 miljard kg. Elke veehouder zal een toeslag van ƒ7,43 per 100 kg melk ont vangen over alle afgeleverde melk. Reeds zijn voorlopige be talingen gedaan van 6,50 per 100 kg, zodat er dus nog over blijft te betalen een bedrag van 93 cent per 100 kg over alle melk. Het Produktschap voor Zuivel zal de uitbetaling zo regelen, dat de zuivelfabrieken aan het begin van de volgende week over de gelden ter doorbetaling aan de veehouders kunnen beschikken. Het dorpje Ilerbriggen in het zuidwesten van Zwitserland wordt bedreigd door een enorme hoeveelheid aarde en gesteente, die, losgemaakt door de dooi, langzaam de helling van de Na- delhorn afkomt. Het dorp, dat nog geen 150 inwoners telt, is gedeeltelijk ont ruimd. De meeste bewoners heb ben echter nog geen gehoor ge geven aan de waarschuwingen van de overheid. Vorige week woensdag is de lawine al begonnen. De snelheid, die in het begin twintig meter per dag bedroeg, is aanzienlijk minder geworden. De massa be vindt zich nog op een- kilometer afstand van het dorp. Door middel van luchtfotogra fie is gebleken, dat de lawine 150 meter lang is, 80 meter breed en 15 meter hoog. Deskundigen trachten het tijdstip vast te stel len, waarop zij in het dal zal storten. Waarschijnlijk loopt slechts een gedeelte van het dorpje gevaar. Thans wordt bericht, dat de meeste gezinnen het dorp hebben verlaten. De laatste vijf ver trekken hedenochtend. basis van de in het advies over de arbeidstijdverkorting van de Sociaal-Economische Raad uitge stippelde beleidslijn met de gelei delijke verkorting van de arbeids tijd een begin dient te worden ge maakt". De motie w ordt verworpen met 72 tegen 43 stemmen. Vóór: P.v.d.A. en de beide com munistische fracties. Tegen: K.V.PA.R.. V.V.D., C.H. en S.G. Hebt U nog "Akkertjes" in huis 7 Zorg dat U altijd "Akkertjes" bij de hand hebt, snellere „Akker- tjes"-hulp voor kriebelende, ver moeiende, koortsige verkoud heid. Verwaarloos verkoudheid niet - die geniepige griepbaciltee mogen geen kans krijgen! Ee« "Akkertje" in water zacht laten worden - doorslikken - het ge neeskrachtige micro-poeder lost snel en zacht op zonder nadeel voor maag, harten nieren.Zo be strijdt een "Akkertje" Uw griep! flitsen uw klachten weg Het centrum van de stad .Si. Louis in de Amerikaanse staat Missouri is dinsdagochtend door een tornado getroffen. Een twin tig tal gebouwen is vernield. St. Louis is met zijn twee mil joen inwoners in grootte de achtste stad van de Verenigde Staten. De tornado trof de stad toen de bevolking nog sliet). De kracht van de storm wordt on gehoord genoemd. Alles wrt op rijn weg kwam, werd vernield. De laatste berichten vermelden 7 doden en 300 gewonden. Vijftig mensen zonden nog onder puin bedolven liggen. Do tornado is met razende snelheid door het westelijke stadsdeel getrokken. In enkele seconden was het gebeurd. Er braken talrijke branden uit, die voor het grootste deel snel kon den worden geblust. D° uren voor de ramp had het overvloedig geregend- In september 1937 rijn door een tornado in St. Louis honderd mensen om het leven gekomen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard dat onder de wapenle veranties van Amerika aan In donesië ook patrouillevaartui gen zijn begrepen. Voorts be staat de levering uit geweren, pistolen, vrachtwagens, jeeps, radio- en telefonieuitrusting. De V. S. hebben er ook in toe gestemd onderricht in het ge bruik van het geleverde mate riaal te geven. Mededelingen over hoeveelheden en waarde werden niet gedaan. De leve ranties rijn bedoeld om „Indo nesië in staat te stellen voor zijn binnenlandse veiligheid en wettige zelfverdediging te blij ven zorgen". De betaling zou in roepie's geschieden. A F. P. verneemt uit welinge lichte bron in Washington dat de totale waarde van de lichte bewapening iets meer is dan tien miljoen dollar, en niet 40 miljoen zoals sommige persbe- richten willen doen geloven.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1