rijs? eds at!« MacMillan 21 februari naar Moskou in Partijcongres Moskou ten einde W eeroverzicht Amerikaanse beschuldiging HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN TWEE JAPANSE OLDATEN VECHTEN NOG Zij weten niet dat de tweede wereldoorlog is afgelopen VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959. 13e Jaargang Nr 4595 VOOR BEZOEK VAN 10 DAGEN AAN DE SOWJET-UNIE MacMillan's programma in de Sowjet-Uttie PRINSESSEN NAAR WINTERSPORT De zaak-Lacaze Chroesjtsjef nodigt Eisenhower voor bezoek aan de Sowjet-Unie uit DE BRITSE PERS OVER MACMILLAN NIEUW RUYTERKOEK DULLES IN PARIJS Geringe stijging van de werkloosheid voor de maand januari ZOLANG ER NOG HOOP IS ZAL ZOEKEN naar OVERLEVENDEN VAN DE „HEDTQFT" DOORGAAN Van roofmoord beschuldigde Engelsen in Nederland gearresteerd De Verolmewerf in Brazilië ANT I-P ARTIJGROEP NIET UITGESTOTEN MEEVALLER VAN VA TON VOOR DE SCHATKIST AUTO-ONGELUK IN ZUIDWEST-ENGELAND EPIDEMIE IN BRITSE KRAAMINRICHTING Baby's stierven aan geheimzinnige ziekte Q^IPÜROL DISCONTOVERLAGING IN FRANKRIJK FANFANITREKT ONTSLAGAANVRAGE NIET IN ONGEREGELDHEDEN IN DAHOMEY Betogers drongen parlementsgebouw binnen DE STRIJD IN OMAN - f 795.-. Sli er beeldbuis diening. On- tabiel beeld. 119 - f 278.-. er en luid- erne koffer, reergave. X80T- fi erst zuinige met zacht it f 208.-.) 3527 - f 398.-. microfoon, lurgetrouvve ARATUUR »r Hamelink, 23 j. en Neeltje bn Hoeve (van Terneuzen), 20j. i jan. Johannes Arie Faas, 25 en Janna Tanneke de Pooter, b j- Overlijden: 2 jan. Hermanus Kruif, 78 j. weduwn. van Ja )ba Pieternella Houg. 4 jan. in de Putter, 68 j„ echtg. van lizabeth S. de Jonge. 15 jan. in Frederik de Jonge, 79 j. eduwn. van Jacomina J. D» man. 27 jan. Jacobus Cornelius ranciscus Michielsen, 64 j-, :htg. van Germaine C. M. d® lerck. Overleden te Terneuzen: M in. Jacobus Hofman, 72 j [eduwn. van Janna de Koeijer jan. Krijn Hamelink, 79 eduwn. van Janneke de Visser jan. Anthonie de Putter, 75 j. eduwn. van Tanneke M. raker. Philippijnse politie is n*j| honden een grote speurtocht begonnen naar twee Japanse militairen, die niet weten dal de tweede wereldoorlog is a'" gelopen en nog steeds wet vechten doorgaan. De Japan ners, een tweede luitenant en een sergeant, hebben zondag een wegwerker neergeschoten- De vorige maand hebben een boer gewond. Zij hebben l dch, sedert dertien jaar geI|' j den de Philippijnen door Amerikanen werden bevrO™ in de bossen van het eiian i Lubang verborgen gehoud61 inctionarissen van de JaP3^ I ambassade in Manilla bebbe vorig jaar pamfletten bove het eiland laten uitwerpen o de vechtjassen mede te dei dat de oorlog afgelopen is lat ze zich moeten overgeve Vfen is er echter niet in S slaagd in contact met de n» ïairen te treden. Frankering bij abonneme»t: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,—per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. <J. van de Sande, Terneuzen Advertentiepriis per mm 15 ct; atiiaunum par advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén hanrtefc- advertenties)5 regels f 1,Iedere regel meer 20. ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «nr. Vermelding: Brieven onder nummer of: Ackes Bureau van dit Blad, 20 cent meer. De Britse premier, Harold Mac Millan, zal op 21 februari naar Moskou vliegen voor een bezoek van 10 dagen aan de Sowjet- Mnie. Hij geeft hiermee gevolg aan de uitnodiging die in april 1956 door de toenmalige Sowjet-pre- «tier Boelganin en partijleider Ohroesjtsjef tijdens hun bezoek aan Engeland werd gedaan, al dus een officiële bekendmaking die donderdag gelijktijdig in Lon den en Moskou is gepubliceerd. MacMillan, die op zijn reis zal worden vergezeld door zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, zal de eerste Brit se premier zijn die in vredestijd de Sowjet-Unie bezoekt. Hij deelde donderdagmiddag in het Lagerhuis mede, dat de Britse bondgenoten van de reis op de hoogte zijn gebracht. Wij zuilen niet namens het Westen gaan onderhandelen, zei hij. Het voornaamste doel van het bezoek is de misvattingen weg te nemen In antwoord op andere vragen verklaarde de premier nog, dat ongetwijfeld ook zou worden ge sproken over de conferenties in Genève over staking van kern proeven en het voorkomen van verrassingsaanvallen. Als men hem in de Sowjet-Unie zou ver zoeken om voor de radio of de televisie te verschijnen, zou hij dat verzoek natuurlijk inwilligen. De Britse ambassadeur in Mos kou heeft meegedeeld, dat pre mier MacMillan eerst drie dagen in Moskou zal doorbrengen voor besprekingen met de Russische leiders. Vervolgens zal hij 'n kor te reis mak°n, waarop hij Lenin grad en Kiëf zal bezoeken. In Moskou teruggekeerd, zal hij de onderhandelingen voortzetten. Het bezoek zal worden berioten met een ontvangst op het Krem lin. Er zal worden gesproken over de belangrijke internationale de Als bezwaar zou men kunnen aanvoeren, dat Macmillan door naar Moskou te gaan het Wes telijk bondgenootschap ver zwakt. Maar dit bondgenoot schap is beslist nog niet te wan kel, dat het niet bestand is te gen een zekere mate van per soonlijk initiatief. En als de Amerikaanse regering met Mi- kojan kan spreken zonder dat de bondgenoten ervan in de war raken, moet Macmillan met Ohroesjtsjef kunnen spreken, aldus de „Manchester Guar dian". Volgens de liberale „News Chronicle" kan Macmillan niet uit Moskou terugkeren met een akkoord in zijn zak, dat een grote zegen betekent. Hij kan er misschien toe bijdragen, dat er gemakkelijker een overeen komst wordt gesloten. Macmillan moet naar Moskou gaan om te praten, niet om te onderhandelen, aldus de News Chronicle. H. K. H. Prinses Beatrix zal op 7 februari een korte wintersport vakantie beginnen in Sankt An ton in Oostenrijk. Zij keert op 17 februari naar Nederland terug. H. K. H. Prinses Irene zal even eens deze maand voor een korte wintersportvakantie naar Sankt Anton gaan. Zij zal daar verblij ven van 22 februari tot 1 maart. Dr. Maurice Lacour, wiens naam ook genoemd is in de zaak. Lacaze, beeft meegedeeld dat hij een klacht heeft ingediend te gen majoor Rayen, die ver klaard heeft dat men op hem druk had uitgeoefend om Jean Paul Guillaume, de pleegzoon van mevrocw Walter geb. La caze, te doen verdwijnen. Di. Lacour en mevrouw Wal ter verblijven thans in het Ritz- hotel te Parijs, na uit Marokko te zijn teruggekeerd. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft donderdag morgen het communistische partijcongres in Moskou gesloten met eeri korte rede waarin hij het congres een schitterende de monstratie noemde van de mo- nolitische eenheid der partij. Chroesjtsjef nodigde president Eisenhower uit voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. „Wij doen dit zonder op wederkerigheid aan te dringen", zo voegde hij eraan toe- Als Eisenhower zou komen zou de Sowjet-regering en het (Advertentie) een bavraagstukken en ook over de wederzijds begrip „Wellicht zul- I ?"der'£ge culturele en handels- len wij en onze bondgenoten dan betrekkingen beter in staat zijn om uit te ma ken hoe onze politiek moet zijn", zo verklaarde hij. „Wij staan uiteraard in nauw overleg met onze bondgenoten ever de vraag hoe de ernstige kwesties waarvoor wij nu In Bhiropa staan, het best kunnen worden behandeld. Op al deze punten treden wij gezamenlijk op", aldus MacMillan. De leider der labouroppositie, Hugh Gaitskell, verklaarde dat het Britse volk het bezoek van harte zal toejuichen, als het de betrekkingen tussen Oost en West uit de impasse zou kunnen halen, de spanning verminderen en de weg effenen voor regeling van het vraagstuk der Europese veiligheid. Gaitskell vroeg of de reis in verband zou staan met een mogelijke topconferentie. De premier antwoordde dat hij niet kan hopen dat zijn bezoek meer kan doen dan de Sowjet- leiders enig idee te geven van enkele der Westelijke vraagstuk ken. Wij moeten mpt onze bond genoten standpunten ontwikke len die kunnen leidon tot oplos sing van de uiterst moeilijke en gevaarlijke toestand die In Euro pa zou kunnen ontstaan, meende hij. MacMillan hoopte na zijn Mos- kouse reis in Bonn, Parijs of Washington overleg te plegen. Hr zouden gemeenschappelijke besprekingen en regelingen vol gen voor een gemeenschappelijke politiek waarmee men vorderin gen zou kunnen maken bij offi cieel besprekingen met de Sow jet-regering. Wij moeten dat met elkaar uit werken. Er bestaat doorlopend •verleg met onze bondgenoten dat zal duren tot het ogenblik van mijn vertrek en dat daarna hopelijk zal worden hervat, zo zei hij. In politieke kringen te Londen heeft men voor MacMillan de bij naam Mackojan bedacht. Over de berichten dat de Britse minister president Mac millan, een bezoek aan Moskou zal brengen, schrijft de libera le '„Manchester Guardian" donderdag dat velen in binnen- en buitenland tot de conclusie zullen komen, dat Macmillan belang heeft bij bevordering van welwillendheid niet alleen tussen de staten maar ook je gens hem en zijn conservatieve partij. Kort na zijn terugkeer zijn parlementsverkiezingen moge lijk. Deze verkiezingen zullen misschien met een beetje ge luk worden gevolgd door een topconferentie, waaraan Mac millan dan met een nieuw mandaat zou deelnemen. De „Manchester Guardian" voegt eraan toe, dat deze op merkingen niet bedoeld zijn om het nut van een reis van Mac millan naar Moe kou of Mac- millans oprechtheid te ontken nen. De bekende Verkade Ruyterkoek nu in een moderne, fleurige verpakking. Prijs 29 cent. *Gebruikers van Verkade Beschuit ontvan gen deze koek voor slechts 10 ct. bij inleve ring van 5 koek-spaarbonnen van de be- schuitrol. Zie de bijzonderheden op de rol. Verkade is royaal niet honing Minister Dulles is- -gisteren in Parijs aangekomen. Hedenmor gen zal hij een gesprek hebben met de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Couve de Mur- ville. Later zal hij door president De Gaulle worden ontvangen. Het doel van zijn bezoek is, naar de Amerikaanse minister bij aan komst meedeelde, van gedachten te wisselen over belangrijke be sluiten die door bet Westen ge nomen moeten worden. Naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee deelt is de stijging in januari voor de geregistreerde arbeids reserve van 116.371 tot 127.843, te bespeuren, hetgeen met name blijkt uit de toeneming van het aantal openstaande aanvragen. Regionaal gezien vertoont de V liegtuigen en schepen blijven zieken naar overblijfselen van liet Ducnse schip „Hans Hedtoft". AFP meldt dat een van de Deense scheepjes die deelnemen aan het zoeken naar overleven den, over een oppervlakte van duizend vierkante mijl olievlek ken heeft waargenomen die af komstig kunnen zijn van de „Hans Hedtoft". Op het hoofdkwartier voor de reddingswerkzaamheden is be kendgemaakt dat de houten brokstukken die woensdag wer den opgevist, niet van het ver miste schip zijn. Waarschijnlijk waren deze afkomstig van een reddingsboot die lang in het wa- gezien de tijd van het jaar re- geregistreerde arbeidereserve per latief gering. Het trendcijfer, dit 1000 mannelijke loontrekkenden is het voor normale seizoen- het hoogste jeil in de drie noor schommelingen gecorrigeerde delijke provincies. Niettemin valt cijfer van de geregistreerde ar- een vergelijking van de cijfers beidsreserve van mannen, daalde van nu, met die van een jaar ge- dan ook en wel van 86.000 tot leden voor de noordelijke pro- 84.000. vincies niet ongunstiger uit dan voor de meeste andere provincies. Een analyse van de geregi streerde arbeidsreserve van man nen leidt tot de volgende verde ling: Seizoenwerkloosheid eind dec. i 1958 47.000, eind jan. :1959 58.000; wrijvingswerkloosheid I eind dec. '58: 22.000, eind jan. '59: I 22.000; werkloosheid van min- dergeschikten eind dec. '58: Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld over een afschrift van bandopnamen te beschikken, waaruit blijkt, dat het onbewa pende Amerikaanse transport vliegtuig, dat in september van het vorige jaar in Sowjet-Arme- nië is neergestort, door de Rus sen is neergeschoten. Een opge nomen uitlating van een Russi sche piloot luidt: „Hij zal niet ontkomen. Hij valt al. Ik zal .net hem afrekenen". Er waren zeventien man aan boord van het toestel. Na drie weken hebben de Russen de lij ken van zes Amerikanen uitge leverd. Van de overige elf inzit- enden zeiden zij niets te weten. De Russen ontkenden dat zij het vliegtuig hadden onderschept. Het State Department, dat niet meedeelt hoe het aan de band opname is gekomen, is er van overtuigd dat het Amerikaanse vliegtuig in de buurt van de Turkse grensplaats Kars door de Russen is onderschept en be schoten. Het Amerikaanse rapport over deze zaak bevat een twaalf blad zijden tellend afschrift van radio gesprekken tussen Russische pi loten, alsmede fotokopieën van twee artikelen uit het september nummer van een Russisch lucht vaarttijdschrift, waarin een aan val op een vijandelijk doel wordt beschreven. Dit doel wordt ech ter niet nader omschreven in het tijdschrift. Amerikaanse ambtenaren heb ben het afschrift van de radio gesprekken „beslist echt" ge noemd. Zij mochten evenwel niet meedelen hoe het was. verkregen. Zij achten het niet uitgesloten, dat het Amerikaanse vliegtuig door valse radioseinen uit zijn koers is gelokt. Russische volk hem hartelijk ontvangen. Hij zou iedereen die hij maar wilde kunnen mee nemen. Allen zouden welkom zijn. Hij zou de kaart van Rus land kunnen nemen en zelf uit zoeken welke gebieden hij zou willen bezoeken, aldus de Rus sische leider die een dergelijk bezoek van groot nut voor bei de landen zei te achten. Chroesjtsjef verklaarde voorts rekening te willen houden met bijzondere opmerkingen of ver langens van Amerika ten opzich te van het Russische voorstel voor een vredesverdrag met Duitsland. Daarvoor zou een vredesconferentie kunnen dienen. Hij vergeleek het Westberlijnse vraagstuk met een lont, aange stoken boven een kruitvat of een tijdbom, die elk ogenblik kan ontploffen. Chroesjtsjef verklaarde in zijn rede voorts dat de Sowjet-Unie zich niet tegen vrije verkiezingen in Duitsland zal verzetten, voor opgezet dat West- en Oost-Duits- lqnd het hierover zonder tussen komst van een derde mogend heid eens zullen worden. Over het zeven-jarenplan zei de Russische leider dat dit een grote rol zal spelen bij de oplos sing van het grote probleem van onze tijddat van de wereldvrede „Wij willen met de kapitalisten op vreedzame grondslag concur reren, wedijveren bij het ontwik kelen van onze produktiemidde- len, bij de opbouw van ons eco nomisch potentieel en van het cultureel niveau van onze volke ren. Het volk tenslotte heeft le oordelen welk stelsel beter is Scheepsbouwer C. Verolme heeft voor het bouwen van een nieuwe werf in Brazilië officiële goedkeuring ontvangen. De daar bestaande kleine werven ziin oud en slecht ingericht. Nederland is behalve Japan het enige land dat is toegelaten in Brazilië een werf te bouwen. Vermoedelijk wordt de Verolmewerf gevestigd aan de baai van Jacuacanga, waar ongeveer 2000 ha ter be schikking is. Grondboringen zul len de definitieve plaats nauw keuriger vaststellen. Het 21e partijcongres heeft ia rijn slotresolutie niet geëist, dat de leden van de ,,anti-part%'- groen" 'Malenkof. Molotof, Ka- ganowitsj, Boelganin en Sjenilof uit de partij worden gestoten. Het congres beperkte rich tot goedkeuring van de disciplinaire maatregelen die tegen hen ge nomen zijn. Het congres keurde de gehele activiteit van het centrale co mité op binnen- en buitenlands gebied sedert het 20ste partij congres in 1956. goed. In de slotresolutie wordt met nadruk verklaard dat de Sowjet- Unie. na de opbouw van het so cialisme, reeds is begonnen met de feitelijke opbouw van het communisme. Het congres roept de bevolking op de laatste res ten van het kapitalisme te over winnen en tegen de burgerlijke leer te strijden. Op internationaal gebied is de voornaamste taak de handhaving van de vrede op ba sis van vreedzame samenleving van alle stelsels en staten. Voorts dient de Sowiet-Unie zoveel mogelijk tijd te winnen in de vreedzame economische wed loop met het kapitalisme, aldus de slotresolutie van het 21e par tijcongres. - (Advertentie.) Twee van roofmoord beschul- 21.000, eind jan. '59 22.000; struc.digde Londenaars, de 22-jarige tuurwerkloosheid eind dec. '58: Roland Smith en de 21-jarige 16.000, eind jan. '59; 17.000; con- Evan Cyris Zulim, zijn onlangs iunctuurwerkloosheid eind dec. op verzoek van de Londense po- '58: 10.000, eind jan. '59 9.000. i litie gearresteerd in een hotel te De stijging van de geregistreer. Rotterdam. Zij waren eind vo- de arbeidereserve gedurende de rig jaar per Harwichboot in Ne- afgelopen maand moet vrijwel derland aangekomen, geheel worden toegeschreven aan Smith is gistermiddag per normale seizoeninvloeden, aldus vliegtuig naar Engeland terug- het ministerie. gebracht, begeleid door een Het meest duidelijk blijkt dit in Londense rechercheur. Zulim, de bouwnijverheid. De geregi- die t.b.c.-patiënt is en daarom streerde arbeidsreserve van niet mag vliegen is gisteravond bouwvakarbeiders nam met ruim per Harwichboot teruggebracht tor hJÜ 5000 toe (mede als gevolg van onder begeleiding van een re- I h kk gelegen. De schepen het inschrijven van arbeidgrs. die chercheur uit Londen en een neoben ook niet het roodwitte 1 in West-Duitsland hebben ge- Engelse vrouwelijke arts I •nevat gevonden, dat vliegtuigen werkt en daar als gevolg van he, Smith is geboortig uit Geor- funsdag in het gebied van de winterweer tijdelijk worden ont- getown in Brits Guyana Zulim mmP hadden waargenomen. (slagen), maar bleef rond 2500 la- uit Bagostown. Op een vergadering, die de ger dan eind januari 1958. De De Londense politie wil on- ueense premier Hansen, had bij- stijging had vooral plaats in de derzoeken of de arrestanten,1 eengeroepen, is besloten het zoe- burgerlijke- en utiliteitsbouw. kleurlingen, betrokken zijn bij' ken naar overlevenden voort te Duideliike seizoenstijgingen van een roofoverval op een 51-jari- zetten „zolang er nog hoop is", de geregistreerde arbeidsreserve ge ziekenhuisportier op 2 dec. i De bijeenkomst werd bijge- zijn voorts te vinden bij de land- ƒ.1. Deze beroving, waarbij de woond door de minister voor arbeiders, de losse arbeiders, het daders 4 tot 5000 gulden buit- Uriekenland, K. LindDerg. e-. n personeel in de levens- on go- maakten, werd gepleegd tijdens airecteur van de Koninklijke notmiddelenindustrie en het ver- de rassenrelletjes, die er in dec. voerspersoneel. j in Notting Hill voorvielen. De I Londense politie is in dit sta- Afgerien van hot seizoen is er dium niet bereid nadere mede- in hef algemeen enige opleving delingen te verschaffen. I Wat er op het ministerie van Financiën geïnd wordt, wan neer een kruidenier tot de be zwarende ontdekking komt dat hij te weinig omzetbelasting heeft betaald en een huisvader het bedrag van zijn loonbelas ting gewetensvol optrekt naar zijn inkomsten, is donderdag in de Staatscourant aangetoond in een overzicht van vrijwillig voldane belastingen, „gewe- tensgeld". In totaal is in de schatkist van het rijk de afgelopen tijd zo'n 168.674,28 gestort aan ge- wetensgeld. In de verschillende delen van ons land werden grote en kleine bedragen vol daan voor te weinig betaalde directe belastingen, accijnzen, invoerrechten, registratierech ten en voor andere onvoldoende vervulde burgerplichten. Deze bedragen reiken van vier gul den en tien cent voor te weinig betaalde dividendbelasting (in (Amsterdam) tot ƒ20.000 (in 's-Hertogenbosch Groenlandse Handelmaatschappij 0e eigenares van de „Hans Hed toft"), B. Christiansen, en Deen se marine-autoriteiten. Bij Okehampton in zuidwest- Engeland is donderdagochtend een grote Britse legerauto voor troepenvervoer op een gladde vveK geslipt en in een diepe grep pel langs de weg terechtge komen. 35 militairen zijn ge wond, van wie 16 vrij ernstig. In een kraaminrichting in Tre- dagar in het Engelse graafschap Monnouthshire rijn sinds maan dag vtff baby's gestorven aan een geheimzinnige riekte, die alle baby's die daar verpleegd wor den heeft aangetast. De perschef van de Britse ver eniging van artsen heeft meege deeld dat de baby's op het ogen blik geïsoleerd zijn en niet ach teruitgaan. Hij verklaarde dat het hier een besmetting betrof met een bacil uit de groep der ingewandsziekten die zelden voorkomt. Hcuiden en Lippesi De Banque de France heeft het officiële disconto verlaagd van 4% tot 4% procent. Deze maatregel wordt te Parijs beschouwd als een poging het krediet te verruimen met het j doel de huidige recessie te be strijden. In oktober j.l. werd het disconto verlaagd van 5 tot 4,5 procent. In bankierskringen te Parijs had men verwacht, dat het dis conto met een half procent zou worden verlaagd, waardoor het gelijk zou zijn geworden aa.i 'iet discontotarief van de Bank van Engeland. ZWAKKE WIND. Het hogedrukgebied, dat reeds enige dagen het weer bij ons be heerst strekt zich uit van Scan dinavië naar de Balkan. Het ver toont nog geen tekenen van ver zwakking. Wel nemen de lucht- drukverschillen in onze omge ving steeds verder af. Daardoor zal er vrijdag weinig wind zijn. In verband Iiiermee neemt de kans op mist weer toe. Op plaat sen waar de zon er niet in slaagt de in de nacht ontstane mist op te lossen moet op temperaturen im of even onder het vriespunt worden gerekend, elders kan de ZATERDAG 7 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.27 2.02 2.42 2.52 temperatuur weer tot enkele graden boven het vriespunt op lopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Rustig weer Droog en overwegend zonnig weer. maar in de ochtend hier en daar mist. Zwakke oostelijke wirid. Aanvankelijk lichte en hier en daar matige vorst, overdag temperatuur oplopend tot om het vriespunt. ZON MAAN onder op onder 17.37 17.39 17.41 17.43 7.33 8.03 8.30 8.54 17.45 9.18 17.42 18.52 20.01 21.07 22.13 De aftredende Italiaanse pre mier. Amintore Fanfani, heeft donderdag na een onderhoud met president Gronchi verklaard, dat hij de ontslagaanvrage van rijn regering niet intrekt. Fanfani had op 26 januari bït ontsteg ingediend. President Gronchi had hem twee dagen geleden gevraagd aan te blijven en het parlement om een vertrouwensvotum te vra gen. Voor Fanfani zich donderdag naar de president begaf voerde hij besprekingen met zijn twee voornaamste tegenstanders in de christelijk-democratische partij, de oud-premiers Guiseppe Pella en Marie Scelba. Na het lange onderhoud met Fanfani heeft Gronchi het over leg over een oplossing van de regeringscrisis ingeleid met be sprekingen met de voorzitters der twee Kamers van het parle ment, Merzagora en Leone. Fanfani verklaarde tegenover de pers, dat hij na 'n diepgaande bestudering van de politieke toe stand (Zijn besluit heeft genö- men. Er waren ook persoonlij!:? overwegingen geweest. Het debat over een nieuwe grondwet voor Dahomey, het voormalige Franse overzeese ge bied in West-Afrika, is woens dag afgelast als gevolg van het binnendringen van talrijke be togers in het parlementsgebouw, die met traangas door de politie moesten worden verwijderd. De betogers verzetten zich te gen de stichting van een vier- landenfederatie van Dahomey, Senegal, Opper-Volta en Frans Soedan en eisen nieuwe verkie zingen omdat het volk geen man daat zou hebben gegeven om zich bij de federatie aan te sluiten. Bespreking van een nieuwe grondwet was noodzakelijk ge worden door de verlening van binnenlands zelfbestuur aan Da homey. Het bureau van het Imamaat van Oman te Cairo heeft woens dag een communiqué uitgege ven volgens hetwelk reeds ze ven dagen en nachten lang fel le gevechten worden geleverd tussen Britse strijdkrachten en strijders uit Oman. Het commu niqué werd uitgezonden door de Egyptische radio. De Britten willen, aldus het communiqué, terrein in de om geving van Nizwa, Firk en Is- ki bezetten. Door het Britse op treden zijn talloze mensenle vens verloren gegaan en is schade aangericht. Hoewel de Britse strijdkrach ten artillerie hebben gebruikt, hebben zij niet kunnen opruk ken. Het verzet van de strijd krachten van Oman is zo krach tig geworden, dat de Britten voor de eerste maal doden op liet slagveld hebben moeten achterlaten, aldus bekendma king.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1