UIT DE PRC^TNCIE 'tör. Violl Binnenlands nieuws PÜROL AGENDA Jaarrede Koophaiu TERNEUZEN RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS ZAAMSLAG Ruwe, schrale huid Tentoonstelling „Miens en Hob by" is startpunt. Zaterdagavond was het einde van de driedaagse hobbytentoon stelling die in de Technische school te Terneuzen werd ge houden. Er zijn bijna 2500 bezoe kers geweest en dat was één dan men heeft durven verwach ten. Voor de initiatiefnemers is het een succes geworden, maar even goed voor de inzenders. Deze laatsten hebben elkaar op vele punten gevonden. Er zijn contacten gelegd en deze ten toonstelling kan een vertrekpunt betekenen. Wie zou denken dat een een voudig loodgieter een pracht-ver zameling schelpen heeft, uitste kend gesorteerd en voorzien van de Nederlandse en vaak ook nog de wetenschappelijke benaming.. Dit presteerde de heer G. J. de Zeeuw uit Zaamslag, die met drie kegelslakjes uit Sabang nog uit zjjn marinierstijd, begon. Zijn aandacht werd er door gevangen en hij begon uit te kijken en te speuren. En het is ongelooflijk wat 'n mens ziet als hij zijn ogen goed de kost geeft. Er zijn mi nuscule fossielen bij, een ver steende zeeëgel uit het krijt in de heuvelen van Limburg gevonden. Verscheidene merkwaardige schelpen uit Cadzand en daar naast opvallend mooie schelpen, vreemd van vorm en kleur van de Zuidzeestranden. Uit de Roode Zee de prachtige, vreemd-ge- vormde nagelschelp; de vleugel- siak en de kroonhoren uit Nieuw- Guinea. De heer De Zeeuw heeft daar naast stukken gesteente uit het boven-Carboon en mensen die in rfeze materie bekend zijn weten dat dit tussen de 200 en 300 mil joen jaren is geleden. Er staat 'n prachtige tekening op van een varen. Aan de Westerschelde lïndt men mooie fossiele schel pen, zoals nergens in Nederland, to vertelde ons de heer De Zeeuw. Een maquette van 2 m2 Ver mont huizen, bomen, stukken groen en broeikassen. Allemaal .-net de uiterste zorg afgewerkt. Het is de 14-jarige Tonny Maas oit Terneuzen die er zijn fanta sie op heeft uitgeleefd in vele vrije uren van inspannend hobby- werk. Er omheen loopt een spoorweg niet lokomotief en wagens. Dat is het enigste wat ik heb gekocht, zo vertelde Tonny Maas. De rest heb ik zelf gemaakt en alles gaat elektrisch. Het werkt allemaal inderdaad perfect en het is be paald knap werk wat deze leer ling timmeren aan de Technische school te Terneuzen ervan heeft gemaakt. De leden van de jeugdvereni ging der Oud-Gereformeerde Ge meente van Terneuzen heeft prachtig werk gemaakt voor het Jeugd Roode Kruis. „Gezonde kinderen werken voor zieke en tiinder-valide". Met heel veel zorg hebben zij een dominospel •ra 'n landkaart in Braille-schrift gemaakt. Van platen, boeken voor poliopatiëntjes. Van het hoofdbestuur uit Den Haag wordt een enthousiaste dank- tnief getoond. Maar er is zo ont zettend veel nodig. Want ook en misschien vooral van gehandi capte kinderen vraagt de fanta sie telkens om iets anders. Zij •zouden bijzonder gelukkig zijn met oude platen en stukjes hout die worden weggegooid. Hoeveel tonnen, voor hen bruikbaar ma teriaal wordt er jaarlijks zonder meer opgeruimd. Wij hebben be loofd dat wij er iets over zouden vertellen, zó sympathiek vonden wij dit werk. Jaarvergadering R.K. E.H.B.O. Het bestuur van de R.K. E.H. ao. uit Terneuzen had aan de jaarvergadering, die in hotel „De Arend" werd gehouden, een fees telijk tintje gegeven, omdat aan die tien geslaagde leden door de docent, dokter P. Nijsten, het di ploma zou worden uitgereikt. De voorzitter, de heer F. Thijs- sen, opende de vergadering met een kort woord. De heer A. Hofman gaf een verslag van de vorige jaarverga dering cp 21 januari 1358 en een «verzicht van de belangrijkste ge- ■beurtonissen in het voorbije jaar. Hoewel het afgelopen jaar met sleclit was te noemen moest het de secretaris, van het hart dat én bestuur èn leden een grotere activiteit aan de dag moeten leg den. Hij wekte allen op trouw de MAANDAG 2 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Thea- ter, 8 uur: „Fanfare". Concertgebouw, 8.15 uur: „Fanfare". AXEL: Het Centrum, 8 u. fanfare". DINSDAG 3 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Thea- ter, 8 uur; „Fanfare". Jeugdgeb. Kerkhoflaan, f.30 uur; Propaganda-avond Ver. Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland „Vrederust", afd. Zeeland. Bethel, 8 uur: Lezing Ds. Starrenburg. AXEL: Het Centrum, 8 u.: „Fanfare". oefenavonden bii te wonen. Ove rigens heeft men daadwerkelijke iu!p verleend aan verschillende charitatieve instellingen als de Memisa (Medische Missie Actie), net congres van de R.K. Invali- denbond enz. Men was ook niet zo bijzonder te spreken over de laatste SUS-actie. Medegedeeld werd dat een ploeg van de afde ling Ter neuzen mee zal doen aan de landelijke wedstrijd die medio mei in Nijmegen wordt gehouden. Voor de heer J. de Koek was het financieel verslag, waaruit bleek, dat men maar nauwelijks rond kon komen, aanleiding op te merken dat het ontberen van gemeentelijke subsidie toch wel erg hard is. Meerdere malen is er om gevraagd maar steeds af gewezen, merkte de heer De Koek op. De kascontrólecommissie, be staande uit mevr. De Kock-Pie- ors en de heren C. Michielsen en Van Driesschen bracht een gun stig verslag uit en werd herbe noemd. Met algemene stemmen werd vervolgens de heer F. Thijssen tot voorzitter herkozen. Dokter P. Nijsten hield 'n kor te toespraak alvorens tot de di ploma-uitreiking over te gaan. Het is natuurlijk bijzonder pret tig, aldus de E.H.B.O.-docent, dat alle candidaten zijn geslaagd. Later heeft dokter Schiltman, die examineerde hem verklaard, dat de kennis goed was. Hij bracht daarmee dank aan zuster Van Ra vels want de practische kennis vulde van tijd tot tijd de theore tische aan. Vroeger heeft spr. wei eens gedacht, dat deze E.H. B.O.-cursussen weinig te beteke nen hadden, maar on deze ge dachte is hij teruggekomen. Hij zette vervolgens in het kort uit een hoe een goed E.H.B.O.-er zich, zij het op bescheiden wijze, verdienstelijk kan maken in deze dynamische tijd die echter op ve lerlei gebied slachtoffers eist. Hierna reikte dokter Nijsten het diploma uit aan de dames Ria en Nel Kavelaars,Oda Gelder land en Anny Soomers en de he ren M. de Feijter, E. Lauret, M. Seghers, M. Dirckx, J. Verstrae- ten (thans woonachtig te Vlissin- gen) en F. Gruisen. Na de uitreiking werd de ver gadering gesloten, waarna het feestelijke gedeelte een aanvang Jaarvergadering van de Z. L. M. De afdeling Retranchement van de Z.L.M. hield donderdag haar jaarvergadering in café Luteijn onder voorzitterschap van de heer C. J. Almekinders- Masclee. Na een welkomstwoord gaf hij een overzicht over '58, waar bij hij constateerde, dat dit jaar voor de landbouw gunstig ge weest is. Regenval en zonne schijn werkten meestal ten vol le mee, hetgeen gunstig werkte op de groei en de opbrengst der gewassen. Juli en augustus ga ven door de overvloedige regens nog al eens reden tot bezorgd heid. De prijs der gewassen was goed. Ook het mestvee bracht een goede prijs op. Spreker wees op het gereed komen van de nieuwe Zwindijk, een begin van de grote Delta werken. De notulen, voorgelezen door de heer L. I. Basting, werden goedgekeurd. Meegedeeld werd dat de grote Z.L.M.-tentoonstelling dit jaar in West Zeeuws-Vlaanderen zal worden gehouden. Het bestuurslid F. Poisson- nier bracht de practijkschool te Schoondijke ter sprake, 'n aan winst voor en enig in ons ge hele land. Uit de jaarrekening van de penningmeester, de heer L. de Regt, bleek, dat de kas der af deling er vrij gunstig voor staat. Wel werd besloten de contribu tie voor de afdeling enigszins te verhogen. Als gewoonlijk luisterden de aanwezigen vervolgens met in tense aandacht naar het be rijmde jaarverslag van de secre taris, de heer L. I. Basting, die van jaar tot jaar met veel ge noegen voor dé Z.L.M. aan het dichten slaat. De heren F. J. Poissonnier en L. I. Basting werden als be stuurslid herkozen. Vervolgens sprak de heer mr. J. F. G. Schlingemann, alge meen secretaris, over diverse landbouwzaken. Hij wees op de moeilijkheden, die ontstaan zijn tengevolge van het aftreden van het kabinet. Verscheidene za ken wachten nu langer dan ver wacht werd, op afwikkeling, zo als de bijdrage-wet, die het aan deel van de ingelanden zal be palen bij de versterking van de zeeweringen. Ook de onderwijs plannen van minister Cals staan nu op losse schroeven, plannen, die voor het landbouwonderwijs beloften inhielden. Eveneens is de hervorming- wet op de inkomstenbelasting blijven lieren, die een zekere spreiding van het inkomen over enige jaren toeliet. Een vraag js eveneens of het toekomstige kabinet de vesti gingseisen van zijn voorganger zal overnemen. Spreker verklaarde bezorgd te zijn over de ontwikkeling van de garantieprijzen. Hij vroeg zich af. of zij op den duur niet averechts zullen gaan werken Er dreigen grote overschotten te komen, die geen enkele rege ring financieel kan opvangen. De garantieprijzen van melk en suiker geven daarvan een spre kend voorbeeld. De heer Schlingemann waar schuwde hen, die verwachten, dat de aardappelprijzen nog be langrijk zullen stijgen. Te lang wachten met de verkoop kan rampzalige gevolgen hebben. Vaststelling van garantieprij zen voor nog meerdere produk- ten is niet aan te bevelen, daar dit de vrijheid van het boeren bedrijf aan banden zou leggen. Na een geanimeerde koffie maaltijd werden dia's vertoond van Z.L.M.-reizen naar het bui tenland. Mr. Schlingemann gaf bij de schitterende plaatjes een uitvoerige toelichting. Tot slot gaven de leden van de Z.P.M. en de L.J.G. uit Zuid- zande een opvoering van het spel ,,Het hoedje van Marius", waarvoor de spelers door de tal rijke aanwezigen met een har telijk applaus werden beloond. Dat belooft wat. Evenals zovelen in den lande zal de heer J. de Blaaij, lid van de voetbalvereniging Corn Boys, gisteravond geluisterd hebben naar de uitslagen van de ge speelde wedstrijden, die op het invulformulier van de K.N.V.B.- voetbalpool vermeld stonden, daar ook hij een gooi had ge daan naar de bedragen, die ech ter thans niet meer in contan ten worden uitbetaald aan hen die bij het invullen van hun wed strijdformulier Vrouwe Fortuna aan hun zijde vonden. Zulk één was de heer J. de Blaaij, want van de 13 door hem ingevulde uitslagen, zijn er 12 juist weergegeven. Nu maar wachten tot de offi ciële uitslag bekend is. „Vol ver wachting klopt zijn hart!" Jaarvergadering W ielersup- porters. In 't clublokaal Beaart hebben bestuur en leden van de plaatse lijke wielersupportersvereniging het voorbije jaar de revue laten passeren en een blik in de toe komst geworpen. De voorzitter, de heer C. Ver muren, sprak daarbij een wel komstwoord, dat gevolgd werd door het verslag van de secreta ris, de heer A. Bax, en het ver slag van de reuningmeester, de heer W. Goethals. Bij de verkiezing onderging het bestuur uitbreiding met de leden J. Snap. J. van Doeselaar en W. van Troost. Eerstgenoemde zal het penningmeesterschap waar nemen. De aftredende kascontrole, de heren A. Balde en P. Doeselaar, werden vervangen door de heren A. Snoeck, H. Gijsel en W. Schel- tinga. Dit jaar zal er op de eerste ker misdag een koers voor amateurs worden verreden. Een dergelijk festijn werd voorgaande jaren op andere data's belegd. Een en ander, aldus de voorzitter, als dank voor de ondervonden steun van de plaatselijke horecabedrij ven. Besproken werden de steun aan de plaatselijke favorieten en de verdeling der taken, vóór, tijdens en na de te houden criteriums. Een geanimeerde rondvraag besloot deze geslaagde vergade ring. Zaterdag werd ten bate van deze vereniging in zaal-Krijger een geslaagde dansavond gehou den, waarbij een band, gefor meerd uit leden van de plaatse lijke fanfare, onder de naam van „John White and his Swingers" de muziek verzorgde. Gemeenteraad De eerste raadsvergadering in 1959 hield de burgemeester, de heer P. F. van Hootegem, zijn nieuwjaarsrede. De beide hoofd bronnen van bestaan, zo zeide hij, met name de landbouw en het vreemdelingenverkeer, zijn in 1958 goed geweest. De woning nood in de gemeente is nog groot. Er staan nog 63 noodwo ningen, waarvan er 59 bewoond zijn. Bovendien is er nog een wachtlijst van 71 woningzoeken den. De herbouw van het stad huis vindt regelmatig voortgang, het carillonfonds heeft nog niet voldoende belangstelling bij de bevolking en de belangstelling voor het kampeerterrein is bene den de verwachting gebleven. In 1959 zal het wallenplan zo mogeliik worden gerealiseerd in DACW-vei band, dit ter bestrij ding van de werkloosheid in de streek. Binnenkort komt er een voorstel aan de raad om de maandmarkt om te zetten in een veertiendaagse. Het ligt in de be doeling dat er een algemeen stra tenplan komt. Een deel van de kom van de wijk Heille zal op de waterleiding worden aangeslo ten. Wat de klok in Sint Anna ter Muiden betreft, deze staat nog stil en hij sprak de hoop uit, dat men hier c'e klok niet zal la ten stilstaan, letterlijk en figuur lijk. De nieuwjaarsspeech werd be antwoord door wethouder J. Ge- vaert. De Ned. ver. ter bestrijding van de rheumatiek krijgt een bijdra ge van 1 cent per inwoner. In principe werd medewerking ver leend aan de R.K. Jongensschool voor het aanschaffen van leer middelen, bestemd voor het ver- keersonderwijs. Tot lid van het Alg. Armbestuur werd benoemd de heer P. A. Wieme. De Zeeuwse muziekschool vroeg een herziening van het raadsbesluit van nov. 1.1. waarbij de raad besloot uit te treden uit de gemeenschappelijke regeling. De heer J. P. J. Wage was be reid dit verzoek in te willigen. De muziekschool, zo zei hij, is een van de inrichtingen die bijdraagt tot de verlossing uit het culture le isolement van de streek. We dienen als raad hieraan mede te werken. De beste krachten wor den uit de streek weggezogen als we afwijzend staan tegenover al deze dingen. De heer S. A. van Hal zag wel het nut van de school in voor de streek, maar wilde de bijdrage liever per geval bezien. De heer Aernoudts achtte de theoretische ontplooiingsmoge lijkheden in de streek in voldoen de mate aanwezig. Na repliek van de heer Wage werd het besluit tot uittreden ge handhaafd met de stemmen van de heren Wage en Dekkers tegen. Een bemiddelingsvoorstel van de heer Wage komt volgende keer aan de orde, daar nu de stemmen hierover staakten. Dit hield in, dat een bijdrage van 50 aan de school wordt gegeven en een tegemoetkoming per deelnemen de leerling afzonderlijk. De jaarwedde van de amanu ensis van de Godshuizen werd verhoogd van 400 tot f 500 en voor hem werd een nieuwe in structie vastgesteld. De studen tenkring Sint Anne ter Muiden kreeg een bijdrage voor de con certen van 75,voor één keer. De heren Wage en Dekkers wa ren hiertegen. De heer J. Oppe met pensioen. Het was 31 januari voor de heer J. Oppe, een bijzondere dag, daar hij na een loopbaan van ruim 40 jaar de dienst der P.T.T. met pensioen ging verlaten. De heer Bierhoff, directeur der P.T.T. te Terneuzen, memo reerde zijn werk en dankte hem ook namens het P.T.T.-bedrijf, waarna spreker hem nog veel genot van zijn pensioen toewen ste. door HANS-OTTÖ MEISSNEB Nederlandse bewerklnfH. MAGNIN VERSCHUUR 62) (Nadruk verboden.) Pas toen het leek, alsof deze eindeloze tijd nooit meer zou eindigen, knarste de stoel waar op Amriss zat. De professor hief het hoofd op, draaide zich om naar de an deren en nam zijn bril af. Deze nieuwe virus, zei hij en legde daarbij de klemtoon op iedere lettergreep, deze nieu we virus, die de wetenschap ge voegelijk de Holl-virus kan noe men, betreft zonder twijfel de langgezoehte verwekker van de ziekte van Miller. Corvus ging naar achteren, in het laboratorium, waar hij midden in het vertrek in tranen uitbarstte. Alberti deed een stap in Holl's richting en sloeg zijn armen om diens hals. Hij klemde hem daarbij zo stevig vast, alsof hij hem doormidden wilde breken. Er bleef professor Amriss niets anders over dan te wach ten tot Angela's vader de jonge man weer los zou laten. Eerst toen trad hij op Stefan toe. Het is niet mijn gewoonte, mijn leerlingen te zoenen, zei hij, daar kan ik me betere ob- jekten denken. Maar niette minniettemin, Holl, jij el lendige uitknijper, de oude Am riss is trots op je.buitenspo rig trots! Hij hield Hool's hand vast en in zijn goede, blauwe ogen licht te de zuiverste van alle vreug den, de medevreugde. Mijn zegewens, collega, ging hij voort, heb ik hiermede duidelijk genoeg tot uitdrukking gebracht, ook zonder me aan je ongeschoren wang te vlijen jijjij onbeschaamdste van alle gelukvogels! Jij blindste van alle kippen, die ooit een goudkorrel vond! Ach, wat be tekent hier een goudkorrel Een goudklomp heeft deze haan op de moeizame akker van ge neeskundige onderzoekingen ge vonden. Dus dan kan, vroeg Alber ti, zwaar ademend, dus dan kan Angela gered worden? Amriss liet de hand van zijn leerling los en wendde zich tot de heer des huizes. Tja., zei hij en wreef zich over de ogen, die hij bij het tu ren in de mikroskoop overver moeid had. Hier stond iemand, voor wie 't leven van zijn doch ter meer betekende dan alle ontdekkingen der wetenschap bij elkaar. Tja, meneer Alberti. Dat moeten we eerst eens bekijken. De vijand is herkend en ik neem aan, dat Holl ook de ka nonnen in petto heeft, waarmee hij de vijand vernietigen kan. Maar, kunnen we hem vernieti- Als aandenken werd hem een P.T.T.-kalender ter hand gesteld en als blijk van waardering ,,de afscheidspenning" van de P.T.T. Dé heer Pasman, kantoorhou der te Zaamslag, die ook namens het personeel sprak, dankte hem voor de goede en prettige samen werking en vond het jammer dat men van hem als besteller af scheid moest nemen. Hij bood hem, mede namens het personeel, een prachtige grammofoonplaat aan, en hoopte dat hij bij het be luisteren hiervan steeds zal her innerd worden aan de goede ver standhouding op het hulppost kantoor, waar hij zo veie jaren zijn werk met volle toewijding verrichtte. De heer Oppe betuigde hierop zijn dank aan de beide sprekers voor de daarbij aangeboden ge schenken en voor de hem toege sproken woorden, die naar hij hoopte in vervulling zouden mo gen gaan. Vergadering Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen der C. .B. T. B. De door de afd. Oost Zeeuws- Vlaanderen van de C. B. T- B. vrijdagmiddag gehouden verga dering, mocht zich in een druk bezoek verheugen. De voorzitter, de heer P. van Hoeve, opende de vergadering met het lezen van 1 Petrus 3 1 7, waarna hij voorging in ge bed. In zijn openingswoord verwel komde hij de talrijke aanwezigen, in het bijzonder de beide spre kers, de heren Loeve van de R. L. V. D. en ir Dikötter, direc teur van de Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen". De heer Loeve behandelde het onderwerp „Goed drinkwater op de boerderij". Op zeer duidelijke wijze liet hij uitkomen de noodzakelijkheid van zuiver drinkwater als on misbaar voor mens, dier en plant. Helaas ontbreekt het hier aan thans nog op vele bedrijven, daar de boerderijen zo verspreid uiteenliggen, dat aanleg der bui zen van de Waterleiding Mij, hoe gaarne men dit zou willen, nog niet zo ver is, dat alle landbou wers hiervan kunnen profiteren. Drinkwater moet van goede kwaliteit en niet verontreinigd zijn, dit is niet alleen een eerste vereiste voor de mens, maar ook voor de dieren, voor welke laat ste alleen grondwater beschik baar is, dat veelal te veel bodem zouten bevat in de drinkputten op de boerderij. Natuurlijk moet voorkomen worden dat het af- >''"-ter van de mestvaalt in die puiten terecht kan komen of voor de dieren bereikbaar is. In de tweede plaats is het van groot belang dat bij het bespui ten van landbouw- en tuinbouw- produkten zuiver drinkwater wordt aangewend, evenals voor het reinigen van melkbussen en machines, bij de koeling van melk en het inkuilen van groen voer, enz. In de derde, maar zeker niet de laatste plaats voor menselijk en huishoudelijk gebruik. Aan het einde van deze cause rie werden door de heer Loeve enkele gestelde vragen beant woord. Na de pauze belichtte de heer Dikötter directeur der Zeeuws- Vlaamse Waterleiding Mij, dit onderwerp uit een technisch en economisch oogpunt. Het plan om Zeeuws-Vlaande- ren voor 100 van zuiver drink water te voorzien is meer op de voorgrond gekomen na de ramp van de watersnood in 1953 en se dertdien is aan de verwezenlij king hiervan alle aandacht be steed. Wanneer alle agrariërs be reid zouden zijn om aan te slui ten. is dit plan zeker ten uitvoer te brengen. Er ziin thans reeds in Zeeuws-Vlaanderen 1567 be drijven aangesloten, doch 1298 bedrijven nog niet. Wanneer da gemeentebesturen hun steun ver lenen en de bewoners van de nog aan te sluiten boerderijen bereid gen zonder het huis te bescha digen, waarin hij zitDat is nu de grote vraag! Corvus was gekalmeerd. Hij ging echter niet naar de ande ren terug. Hij bleef er buiten, zij hadden hem nu niet nodig en hij was er de man niet naar om ongevraagd te komen. Daar ginds ging het nu om een par ticuliere aangelegenheidom mevrouw Angela. Dan hoorde het ook niet, dat hij er bij ging zitten. Overigens kon men heel goed horen, wat daarbinnen ge zegd werd. De heren praatten luid genoeg. Alleen om iets te doen, begon hij de proefdieren te voeren. Dat had al lang moeten gebeu ren. U bedoelt, professor, vroeg Alberti zeer ontnuchterd, het vernietigen van de eindelijk ont dekte verwekker zou gevaarlijk kunnen zijn voor de patiënt Met andere woorden mijn doch ter zou dat misschien niet door staan? Ik begrijpt in het geheel niet, onderbrak Holl, waarom professor Amriss denkt, dat wij al een middel tegen de verwek ker zouden hebben. Wij hebben een begin dat is waar! Maar we moeten eerst zoeken, verder zcekenwij moeten tot ho gere dieren overgaan, tot hon den misschien zelfs tot apen. Met een ruk schoof Amriss zijn bril on het voorhoofd en staarde Holl aan. Javoor deze proeven hebben we een aap nodig! riep hij hem toe, een aap die zoveel mogelijk de mens benaderdt. Je hebt er toch, hoop ik, een voor handen, mijn jongen. Nee., natuurlijk niet, pro fessormaar ik stuur mor- PAXHU1SBRAND TE GRONINGEN. In de bovenste verdiepingen van een zes verdiepingen hoog oud pakhuis aan de Lage der A te Groningen is zaterdagmiddag een hardnekkige brand uitgebroken, die aan de Groningse brandweer veel last heeft veroorzaakt. Het vuur ontstond in de stof- feerderij van de L- M.-meubelfa- broek, eigenaar de heer Broens. Omwonenden ontdekten een sterke rookontwikkeling en alar meerden de brandweer, die met groot materieel ter plaatse arri veerde. Onmiddellijk werd de ma- girusladder ingezet en probeerde men door te dringen tot de vuur- haard. De vlammen werden danig gevoed door de licht brandbare voorraad alpengras, vullingwat- ten en houtwol. Brandweerlieden gooiden grote rollen alpengras naar beneden, die als vlammen de tapijten op de grond kwamen, waar ze direct werden gedoofd. Het was een kijkspel voor de vele toeschouwers, die zich aan de andere kant van het kanaal hadden verzameld. Even sloegen de vlammen door het dak, waar bij pannen haar beneden stort ten en dakvensters het begaven. Binnen het uur was de brandweer evenwel het vuur meester. Het nablussen duurde nog geruime tijd. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek inge- i steld. De schade valt nog niet te ramen. Het onderzoek naar de ooi-zaak van deze brand heeft nog niet uit gewezen wat cie oorzaak van de brand was. Men denkt aan kort sluiting of broei in de voorraad meubelvulling. De schade is be- perkt gebleven tot enkele duizen den guldens. De firma is tegen brandschade verzekerd, doch niet voor bedrijfschade. Men hoopt reeds a.s. woensdag in de stof- feerderij, waar 40 man werkt, aan de slag te kunnen gaan. INBRAAK IN EEN JUWELIERS WINKEL. In de nacht van vrijdag op za terdag heeft een ruitentikker in een juwelierswinkel in de Korte Lijnbaan te Rotterdam zijn slag geslagen. Hij maakte een gat in de ruit en de daarachter gelegen pantserruit. Uit de étalage wor den tien kostbare ringen en een broche met parels vermist. De totale waarde bedraagt ongeveer 2500. FIETSER IN DE MIST TE WATER Vrijdagavond is de 78-jarige J. Brouwer, oud-raadslid van de ge meente Tubbergen, toen hij per fiets naar huis ging, waarschijn lijk misleid door de mist in de beek langs de weg Harbrinks- hoek te Tubbergen gereden en verdronken. Zaterdagmorgen om vijf uur werd het stoffelijk over schot gevonden. (Advertentie). zijn naar een relatief gelijk tarief aan te sluiten, zal ook de Water leiding Mij in alle opzichten haar medewerking verlenen om dit uiteindelijke doel te bereiken. Hierna had de heer Dikötter tal van vragen te beantwoorden, waarbij uit de vergadering op merkingen werden gehoord als „draagt elkanders lasten", en de wens werd geuit, dat ook de elektrificatie voor de hiervan nog verstoken bedrijven mogelijk zou worden. Nadat de voorzitter de heren Loeve en Dikötter dar.k had be tuigd, sloot hij de vergadering met dankgebed. gen een vliegtuig naar Tene- riffe, daar is een chimpansee fokkerij voor dergelijke doelein den Amriss schoof zijn bril nog hoger op het voorhoofd. Dan laat U zeker meteen een buffel halen en een kameel, jazeker, en een struisvogel, die zijn kop in het zand steekt, net zoals deze heer ontdekker hier. En een olifant hebben we ook nog nodig, want die kan dokter Holl in zijn oor toeteren., die., die., nachjblinde Neandertaler. Alberti kende Amriss nog niet en dacht daarom, dat de pro fessor overspannen was en fan taseerde. Maar Holl wist beter en zag zijn chef met hevige spanning aan. Lieve hemelZegt U dan toch wat U bedoelt, professor! Maar hij wendde zich tot Al berti. Kijk hem eens aan, meneer Alberti, daar staat die lummel al s een schaap op zijn twee kromme poten. Dat zet ronde kinderogen op en stottert, dat hij nog geen middel tegen de verwekker zou hebben. Ach wat, de pest over zo'n stuk onver stand! Ik smeek U1 MensHoll, wordt toch v/akker, mijn zoon, laad het ge- :chut met dat duivelstuig, je se rum II en geef hem er dan van langsdie luizige Holl-virus, geef hem de volle laag, maar onverdund en slechts eenmaal. Dat verdraagt geen enkele Holl- virus al is hij nog zo levens lustig Stefan Holl was stom van verbazing. (Wordt vervolgd.) VERKEERSONGELUK MKT DODELIJKE AFLOOP. Zaterdagmorgen ongeveer vier uur is de 45-jarige heer R. Stik fort te Stadskanaal door de glad- held van de weg met zijn perso nenauto op een aldaar gepar keerde vrachtauto gereden. Hij werd hierbij op slag gedood. De auto werd zwaar beschadigd. DODELIJK ONGELUK Zondag is op de weg Amster damEdam een Volkswagen ge slipt en over de kop geslagen. Van de vijf inzittenden werden er vier uit de auto geslingerd. Een van hen, de 52-jarige mevr. Bou- we uit Amersfoort, liep ernstige verwondingen op en overleed spoedig na het ongeluk. Tvree kinderen van tien en twaalf jaar kwamen in de sloot langs de weg en liepen geen verwondingen op. Een in Duitsland wonende dame liep enkele kneuzingen op. De 18- jarige zoon van het slachtoffer, die achter het stuur zat, kwam met de schrik vrij. RADIO-AMATEURS HELPEN ZIEKENHUIS Het ziekenhuis van Belgrado, dat gebrek had aan een speciaal preparaat, durabolin, zal binnen kort een zending van dit genees middel ontvangen, dank zij de medewerking van radio-ama teurs. De Rotterdamse amateur, P. Fisser, wonend aan de Rotter- damseweg 106, kreeg vrijdag avond contact met een amateur uit Belgrado, die vertelde dat het ziekenhuis van zijn stad met moeilijkheden zat. Hij wist, dat het geneesmiddel door Organon te Oss vervaardigd werd. De heer Fisser legde telefonisch con tact met een der medewerkers van Organon te Oss. Het resul taat hiervan was, dat een zen ding durabolin voor verzending naar het Oosten gereed gemaakt is. Men vermoedt, dat de hulp van de radio-amateur is ingeroe pen, omdat een aanvraag Voor geneesmiddelen langs de gebrui kelijke wegen (vooral waar het betrokken ziekenhuis een staats instelling is) vrij lang onderweg zou zijn. Durabolin is een steriod dat bij diverse ziekten gebruikt wordt. De voornaamste functie van het preparaat is de bevordering van de eiwitstofwisseling. MEINEED AFGELEGD? De Rotterdamse politie heeft de 33-jarige scheepsleverancier A. D. gearresteerd, verdacht van het uitlokken van meineed, en zijn 32-jarige compagnon H. T. G. en diens 28-jarige vriendin F. J. F. van Z-, verdacht van het afleg gen van een meineed. D. moest in maart van het vorig jaar voor de kantonrechter te Rotterdam verschijnen omdat hij door onvoorzichtig openzwaaien van zijn autoportier bijna een fietsende hoofdagent geraakt zou hebben. Ziin compagnon en mej. van Z. verklaarden toen als ge tuigen, dat de agent naast de fiets liep. Verdachte werd vrijgesproken. De officier van Justitie ging in hoger beroep, en voor de Ver- keerskamer van de rechtbank werd verdachte wél veroordeeld, omdat hij in ieder geval het por tier zonder voldoende op te let ten geopend had. De politie kreeg opdracht een onderzoek in te stel len naar de verklaringen van de getuigen. Zij zijn nu door de mand gevallen. WEER FELLE BRAND TE GRONINGEN Aan het Nieuwe Kerkhof te Groningen is zondagmiddag om streeks half twee een felle brand uitgebroken in een bovenhuis, bewoond door het bejaarde echt paar M. Mattheus. De brandweer die soor buurtbewoners werd ge alarmeerd, pakte de strijd tegen de vlammen, die in het achterge deelte van de woning woédden, aan met drie misstralen eh een waterspuit. De achterkamer, een slaapkamer en een alkoof brand den geheel uit. De voorzijde van de woning en de aangrenzende woningen kregen veel waterscha de. De brand is waarschijnlijk ont staan doordat vonken uit eén gat in de schoorsteen tevoorschijn ge komen zijn. De schoorsteen was weggewerkt achter linnen en be hangwerk, dat in brand is ge raakï. 191-JARIGE TE STEENWIJ» De oudste inwoner van Steen wijk, de uit Kuinre afkomstige heer Lute Veis, is zaterdag 101 jaar geworden. De jarige, die na zijn honderste verjaardag een tijdlang minder gezond is geweest, doch nu weer helemaal is opge knapt, wordt verzorgd in het derlands Hervormd rusthuis. Hj) was zaterdagochtend reeds om uur uit de veren en stond een halfuur later gereed om de fel' citaties van zijn medebewoners in ontvangst te nemen. De vade: van het rusthuis offreerde hetn namens de bewoners van het lujj-5 enkele geschenken, waaronflj een grote fruitmand. De rege ten van het tehuis boden de jarige, die nog zeer kras is hlnnmcrt-iilr <-»n ei rroron aan Ptl a hi] bloemstuk en sigaren aan e11 een plaatselijk blad ontving een grote foto. De gehele kwamen er familieleden enand ren om de jarige te feliciten zoda zijn middagslaapje er M schoot. Maar dit vond hij dj erg. De beide plaatselijke rn ziekcorpsen brachten de ou heer een serenade. Vervolt JNDUSTI Scheepsbouw. De scheepswerf was het gehele met nieuwbouw, afdeling was echte de laatste maanden --gelegd, zodat alle op de nieuwbouw werden. In aanbouw zijn •van 1000 ton voor tekening, dat begin gelaten zal worden «chip van 3050 ton touw gestart is en torschip van 1000 levering 1961. Het begin 1958 Deense schip van juli, na zwaar xchadigd te zijn, werf gekomen voo vrijwel een geheel modatie-opbouw, zaam heden verreweg reparatie betreffen bedrijf werd uitge\ het schip na 135 werd opgeleverd tract en er, behalve nieuwe betimmering staal aan verwerkt is De toekomstverwach moeilijk te beoorde' de vrachtprijs zeer zodat economische van schepen heden wel tot de uitzor hoort. De laatste ven een lichte stij vrachten te zien, zeer groot tonnage ruimte ligt opgelegd Aanvragen voor zijn daarentegen echt rijk en de afdelingen ken van offertes waren dan ook zwaar Rederijen blijven onderhandelen om «te prijzen offertes maar het plaatsen blijft zeer beperkt. De werf te 'Kruispo »lat de eerste helft r«og gunstig was, m tie de tweede helft nig reparatiewerk, ttouw uitbleef. De vooruitzichten ratiewerk zijn wel ger, maar wanneer uitblijft, zal dit bedn zijn, personeel te ont Spiegelglasfabriek. De afdeling, waar handelsmerk „Securt markt gebrachte geha platen worden vervaar geheel -gereorganiseerc citeit werd aanzienlij] door het opstellen nieuwe oven. De afzet van spiegi onder het niveau var was ook het geval me De afzet van gepo glas ontwikkelde zich De afzet van geha: woog zich op iets •tan in 1957. De resultaten ware elkaar genomen, niet gend. Het in werking •Ie Euromarkt sche zekere faktor. Voor hiervan nog weinig wacht. Plannen zijn reiding om de pi sterken. De berichten uit industrie zijn gunst de toegenomen concur ciaal op de binnenlan Ook de export had verloopt. Textielindustrie. In de eerste helft kampte de wollen: ntrie met een zware ting. De voortduren* dalende noteringen t nationale wolmarkt waarschijnlijk de v oorzaak dat alleen naamde snipperorder werden. Verkorte werktijder ook algemeenhier «roest men zelfs overp slag van arbeidskracl Midden zomer trad betering in en momer orderpositie bevred noemd worden. Ook wist zich ruimschoot: staande niveau te ha De vooruitzichten te beoordelen. Invoering van dt wordt door sommi: gunstige faktor gezii menen dat de nadelen zo niet groter zullen voordelen. Tapijtindustrie. De daling in de vei binnenland zette z voort. De export b gelijk. De vraag van naar afgepaste vloer sterk af ten gunste schaf van vaste vloc In het najaar hee vrij sterke daling inj r-trijs der tapijten, c werd veroorzaakt c voelige daling van de anderzijds door de currentie. Een bedrijf meldt eind van het jaar m overgegaan tot ontsl soneel. Tricotage-industrie. De eerste helft was gekenmerkt doe ke orderportefeuille stand wordt toegese de bestedingsbeperki

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2