Alle ogen gericht op Moskou Scheepsramp op de Noord- Atlantische Oceaan GLAS» De verkoop van Engelse vliegtuigen Indonsië De Gaulle wil oorlog in Algerije beëindigen Amerikaanse visie op emigratie van Romeense joden Weero verzicht Ongevallen door de mist TAXI WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Vehkatk. VIVO GIETHOORN ,ikwl Bolletje/* aan SCHIPPERS Deens schip zinkende na aanvaring met ijsbergen jzen. HET IS KWALITEIT inse ree - - -Ir. »JOHAN VALK RA HEYBLÓM NTAIRE „GLAS" .eeftijden land geniet van deze cheteren om de twee op hun hand hebben. Ike U zelfs twee maal oegang alle leeftijden. iekers aan hun plaat" w. Haalt Uw plaatsen Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE ZATERDAG 31 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4590 Verschijn* dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Alle ogen zijn deze week vanzelf gericht op Moskou, waar het 21ste buitengewone Sowjet- congres samenkomt. Het kan best zijn, gelijk meermalen geschied is, dat verwachtingen als zou dit Sowjet-congres iets spectaculairs op leveren, niet in verwezenlijking gaan. Maar als men rekening houdt met de zeer belangrijke voorbereidingen, die Chroesjtsjef in zijn func tie van secretaris-generaal van de communis tische partij heeft getroffen, mag men het tegenovergestelde verwachten. Overal zijn de groepen, die Chroesjtsjefs voornemens terzijde staan, aan het werk geweest, en vermoedelijk is de overhaaste afsluiting van het Amerikaan se bezoek van Mikojan wel te wijten aan de noodzakelijkheid om daarbij tegenwoordig te zijn. Het spreekt boekdelen, dat ijverig is gewerkt aan de toeneming van het aantal partijgenoten. Dit bestaat thans uit 7,9 miljoen, dank zij de aanvulling van bijna 700.000 nieuwe leden in de laatste anderhalf jaar, die een zeer sterke zui vering te zien gegeven hebben, natuurlijk juist tegenover die leden, die niet voldoende geheel betrouwbaar werden geacht. Merkwaardig is daarin, dat ongeveer 70 van de nieuw-aan- genomenen bestaat uit het proletarisch ele ment, terwijl in 1956 het aandeel van boeren en arbeiders in het gezamenlijk lidmaatschap niet meer dan 30 bedroeg. De vergaderingen waarin de gedelegeerden naar het congres zijn gekozen, hebben de laat ste weken Rusland beheerst, en men mag met zekerheid aannemen, dat er natuurlijk goed is opgelet wie gekozen worden. Chroesjtsjef zal dus staan tegenover een congres, dat hem in alles welgezind is, en dat zijn kritiek op Stalin van een paar jaar geleden volkomen is verge ten, in elk geval wil zien in het licht, waarin hij deze langzamerhand heeft gekleed. Chroesjtsjef wordt nu als de „opbouwer van het communisme" beschouwd; de persoons- vergoding, die na de kritiek op Stalin vèr- dwenen scheen, gaat opnieuw beginnen. Daar aan is hard gewerkt. Afleidingsmanoeuvre. We kunnen de neiging niet van ons af zetten, dat veel van de buitenlandse politiek, die Chroesjtsjef heeft ter hand ge nomen, óók het vraagstuk van Berlijn, als afleidingsmanoeuvre heeft gediend. Daarbij komt, dat men nu aan de gang is gegaan om een nieuwe partijgeschiede nis, die tot en met heden loopt, op te stellen, en die het oude ge schiedenisboek, dat niet verder dan 1937 ging, geheel terzijde stelt. Van Stalin, als verdediger van Rusland tegen de Duitse aanval, zal veel goeds worden gezegd, en daarmede zal gemakkelijk de slechte indruk worden weggeno men, die Chroesjtsjefs rede op het 20e congres had. en die zo langzamerhand al in vergetel heid is geraakt. Zij heeft in elk geval niet de indruk nagelaten, die men ervan verwachtte, ook dank zij buiten landse invloeden. Men mag de ge. beurtenissen in Polen en Honga rije ongetwijfeld aan deze scherp gekleurde redevoering toeschrij ven; men kan niet uit het oog verliezen, dat zij. die Stalins ver oordeling niet blindelings wilden volgen, als bijvoorbeeld Molotof, Malenkof en Kaganowitch, daar om uit de ambten zijn ontzet, die hun zo grote invloed verschaf ten. Dat Boelganin tot de anti- partijgroep wordt gerekend, die levensgevaarlijk wordt geacht voor Chroesjtsjefs belangen, is gevolg van het feit. dat Eoelga- nin in de vergadering van het Centraal Partij Comité heeft ge aarzeld welke zijde te kiezen. Men heeft zich totdusverre al tijd verwonderd, dat Malenkof en Radio- en televisiezendtijd voor politieke partijen Het ministerie van Onderwijs. Kunsten cn Wetenschappen deelt het volgende mede: De staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten aan democratische politieke partijen en groeperin gen, welke in tenminste negen van de achttien kieskringen kan didatenlijsten hebben ingediend met het oog op de op 12 maart a s. te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, indien zij zulks wen sen, enige malen zendtijd toe te kennen, zowel voor de radio als voor de televisie gedurende een periode van 21 dagen vooraf gaande aan de verkiezingen. Voor wat betreft de radio zal gedurende genoemde periode p>.n partij of groepering als boven bedoeld in de gelegenheid wor den gesteld per week een ver kiezingstoespraak van 15 minu ten te houden. Voor wat betreft de televisie zullen gedurende genoemde ter mijn per week 7 minuten worden toegekend. De televisiezendtijd zal uitsluitend mogen worden aangewend voor een z.g. lifeuit- zending. Van gesproken woord, dus voor een redevoering of een samenspraak; beelden, foto's e.d. zuilen niet op het scherm mogen worden gebracht). Het thans voor televisiezendtijd beschik bare aantal uren zal in bovenge noemde periode worden uitge breid met de tijd benodigd voor deze politieke uitzendingen. Naar wij vernemen zal aan 9 democratische politieke partijen worden toegestaan, politieke pro paganda te voeren door middel van radio en televisie. Deze par tijen zijn de vijf grote, benevens Staatkundig Geref. Partij, de Roerenpartij, het Geref. Politiek Verbond en de Pacifistisch Socia listische Partij. Zoals men weet kunnen alleen die partijen aan deze propaganda deelnemen, welke in ten minste 9 van de 18 kieskringen kandida tenlijsten hebben ingediend. Wel ke partijen hiervan gebruik zul len maken, is nog niet bekend. Kaganowitch er levend zijn af gekomen; men heeft zich ver wonderd dat Molotof, die eerst als gezant naar Buiten-Mongo- lië was gezonden, zich toch nog in een zeker vertrouwen mocht verheugen en in Moskou rond liep. Maar wat in Rusland mo gelijk is, is niet overal mogelijk en het staat wel vast, dat Molo tof op de lijst der beschuldigden staat, al weet hij natuurlijk nog niet welke straf hem wacht. Ongepast gedrag. Als wij dit alles bedenken en we zien hoe dit congres voor de toekomst van Rusland van groot belang zal zijn. dan vraagt men zich af of de houding, die Ame rika heeft aangenomen tegen over de man die zo ongeveer de plaats van de rechterhand van Chroesjtsjef inneemt, te weten Mikojan, wel volkomen gepast is geweest. Of men niet wat minder uitbundig had/ kunnen zijn in hartelijkheid, \>c al Pep men dan het gevaar, da4 Aet „vrije toerisme" var, Mikojan enigs zins bedenkelijk werd bekeken. Men kan niet anders zeggen, dan dat Mikojans reis geen di- rct resultaat heeft opgeleverd. c owjet-vertegenwoordigers heb ben de eigenaardige gewoonte een soort populariteit, die zij met moeite hebhen verkregen, met één enkel gebaar weer ongedaan te maken. Dat heeft ook Miko jan gedaan, vooral in de laatste redevoering, die hij tegenover de pers hield, vóórdat hij Amerika verliet. Daarin heeft Mikojan namelijk veel kwaad gezegd van Eisenhower, en het gevolg is ge weest, dat Eisenhower hem de les heeft gelezen, die eigenlijx een plotselinge verandering was. Maar al zegt men dan, dat Miko jan de s'ag op het Witte Huis heeft verloren, d.w.z.. dat hij bij zijn onderhoud met Eisenhower, waarin zijn politieke pogingen culmineerden, vrijwel met lege handen is weggegaan het ziet er nu naar uit, dat aan een con ferentie van de Grote Vier ern stig wordt gedacht. Het behoeft dan nog geen topconferentie te ziin. maar één van de vier eerste- ministers, die tot belangrijke be sluiten zou kunnen leiden. Een zekere agressiviteit beeft Mikojan ontwikkeld niet alleen in Amerika zelf, maar ook in Denemarken, waar hij sprak voor de Deens-Russische Ver eniging en West-Duitsland duch tig aanviel, terwijl te zelfder tijd Chroesjtsjef vertegenwoordigers van Finland ontving en knipoog de tegen Zweden, dat zowaar er over denkt om hem voor een be zoek uit te nodigen. Ver. Staten handhaven koude oorlog. De politiek van het Pentagon, d.w.z. van de generaals in Wash ington, heeft niet veel veran dering ondergaan; dit blijkt ook uit de begroting door Eisenhower ingediend, die voor 60 aan de defensie is gewijd en verhoogde uitgaven vraagt voor raketten en kernonderzoek. Vele van deze dingen zijn moei lijk te rijmen; het departement van oorlog voert de koude oor log stelselmatig voort, ook wat de pogingen betreft om in de ruimtevaart mee te spreken. Het is natuurlijk mogelijk dat som mige dingen uit het 21 ste con gres voortvloeienEisenhower heeft er al duidelijk nadruk op gelegd dat de Amerikanen vrede willen, maar zich niet willen la ten ringeloren. Aan de andere kant ontbreekt het bij Chroesjt sjef niet aan pogingen om Fin land "te intimideren, en, zou het kunnen, Finland achter het ijze ren gordijn te doen verdwijnen. Maar dat is natuurlijk een zaak, die de algemene politiek en niet alleen Rusland en Finland be treft. Op het eiland Cuba Is alles in beroering. Men heeft aan Castro, de jarenlange bestrijder van Ba tista, kwalijk genomen dat hij executies op grote schaal heeft uitgevoerd; executies waarvan men eigenlijk tevoren weten kon, dat zij, na een kwarteeuw dicta toriaal bewind van Batista, niet konden uitblijven. Cuba geeft zichzelf moeite om deze execu ties te verdedigen, en hij heeft het grote stadion in Havanna uit gekozen als plaats waar enkele duizenden de rechtspraak, die (Advertentie.)' Grenulaan 21 Terneuzen, Telef. 25B8 DAG EN NACHT. (Advertentie) hij toepast, kunnen aanschouwen. Het geheel is natuurlijk .niet erg aantrekkelijk, maar men heeft rekening te houden met het feit, dat er inderdaad in Cuba jaren achtereen geweldige wreedheden zijn bedreven, en dat nu de we derpartij aan' het bewind komt om haar woord te spreken. Peronisten en Gaullisten. In Zuid-Amerika vraagt Ar gentinië nogeens weer de aan dacht; de Peronisten, die er tal rijker zijn dan men dacht, hebben een werkstaking afgekondigd die gedurende een enkele dag, zelfs iets langer, het openbare leven stilzette, maar die toch geen voldoende ruggegraat onder de bevolking schijnt te vinden. Argentinië, dat grote moeite heeft met zijn financiën, die ook nu nog, twee jaren na de val van Peron, wankel zijn, onder vindt daarvan de gevolgen al ware het maar, dat h°t prestige en de kracht der regering daarbij rechtstreeks in het spel ziin. In Frankrijk zet De Gaulle zijn stelselmatig werk voort. De na tionale vergadering is bijeen ge weest, heeft rustig gewerkt met een uitslag, die te voorzien was, gezien de grote meerderheid van zijn aanhangers. De nationale vergadering zal eerst in april vol komen effectief in werking tre den. maar De Gaulle heeft al duidelijk zijn voornemens te ken nen gegeven, ook ten opzichte van Aleiers. Frankrijk wordt op het ogen blik gevangen in een schandaal, dat, al betreft het slechts een enkele familie, toch zovele ver takkingen heeft in verschillende delen van wat men kan noemen de uitgaande wereld in Parijs, de kranten dwingt om elke dag nieuws te brengen, en de Justitie ertoe dwingt om zonder aanzien des persoons in te grijpen. Frankriik is gewend aan schan dalen, óók van zuiver financiële aard, maar het thans aanhangig gemaakte is er wel een van bij zondere aard. Men zal moeten afwachten of het invloed kan verkrijgen op de tegenwoordige regeringskringen, die niet ge neigd zijn zich daardoor te laten beïnvloeden- (Nadruk verboden.) Naar te Londen is vernomen, zou minister Luns tijdens zijn bezoek aan Engeland een poging hebben gedaan, om de verkoop door Engeland aan Indonesië van achttien „Faireygannet"- vliegtuigen (voor de bestrijding van onderzeeboten) te vertra gen. Door een merkwaardige sa menloop van omstandigheden was echter op dezelfde dag waarop mr. Luns hierover stap pen zou hebben gedaan, te Dja karta de desbetreffende overeen komst tussen de Indonesische regering en de „Fairey"-vlieg tuigfabriek ondertekend. Donderdag werd door een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Za ken ontkend, dat er enig ver band zou bestaan tussen de ver koop van deze vliegtuigen en de verzekeringen, die van Engelse zijde aan Nederland zijn gegeven met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea. Volgens waarne mers was de bedoeling van deze ontkenning, recente berichten te desavoueren, die in Londerse bladen werden gepubliceerd, in welker strekking voor de Indo nesische regering mogelijk on aangenaam zou kunnen zijn. Van gezaghebbende zijde op het Engelse ministerie werd ver klaard, dat Engeland kennelijk bezorgd is over de toestand in Zuidoost-Azië en dat de Neder landse regering van den beginne af aan op de hoogte is gehouden over de verkoop van bedoelde vliegtuigen, waarvan de afleve ring in elk geval zal worden ver deeld over een periode van drie DRS E. H. VAN DER BEUGEL IN DIRECTIE DER K. L. M. De raad van commissarissen van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. zal, naar het A.N.P. verneemt, aan de eerst volgende in mei a.s. te houden al gemene vergadering van aandeel houders voorstellen drs. E. H. van der Beugel met ingang van 1 januari 1960 jp te nemen in de directie der vennootschap. Bij zijn benoeming zal de heer Van der Beugel met ingang van gelijke datum worden aangewe zen als plaatsvervangend presi- dent-derecteur der K.L.M. De heer Van der Beugel zal, ten einde zich op deze functie voor te bereiden, in de loop van mei a.s. bij de K.L.M. in dienst treden. De heer Van der Beugel is thans tijdelijk verbonden aan het ministerie van Buitenlandse Za ken als speciaal adviseur van de minister van Buitenlandse Za ken, met de persoonlijke titel van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. Hij zal die functie blijven vervullen tot het moment waarop hij in dienst zal treden van de K.L.M. President De Gaulle heeft vrij dagavond in een radiorede tot het Franse volk opnieuw gepleit voor beëindiging van de oorlog in Al- gerië „op eervolle voorwaarden", die hij vroeger reeds heeft voor gesteld. Het Algerijnse conflict is nut teloos, zei hij, de gevechten en Het State Department ziet in de emigratie van duizenden Roe meense Joden naar Israël een po ging van Rusland om de onrust in het Midden-Oosten aan te wak keren, zo schrijft de „New York Times". Er zijn hoogstens 300.000 Joden in Roemenië. Dit aantal is waarschijnlijk niet voldoende om het machtsevenwicht in het Mid den-Oosten in gevaar te brengen, zelfs ais alle Roemeense Joden naar Israël zouden gaan, aldus het blad. Maar men acht het vrijwel ze ker dat de Arabische wereld on rustig zal worden als de emigra tie van de Roemeense Joden ge volgd mocht worden door de emigratie naar Israël van de 3 miljoen Joden die in de Sowjet- Unie wonen, hetgeen door pre mier Ben Goerion van Israël is voorspeld, zo vervolgt de „New York Times". In Washington ziet men in de ze emigratie een Russische po ging om druk uit te oefenen op president Nasser en deze ziens wijze vindt steun in de woorden van Chroesjtsjef op het 21ste partijcongres in Moskou. Zoals bekend heeft de Russische pre mier op dit congres zijn misnoe gen geuit over de maatregelen van de V.A.R. tegen de commu nisten in dit gebied, zo besluit het blad. terroristische aanvallen kunnen (ie pacificatie cn evolutie van Al- gerië niet verhinderen, doch al leen maar vertragen. De Gaulle herhaalde die voor waarden die door de rebellen zijn verworpen, niet. (Zij omvatten een oproep aan de opstandelin gen om „met de witte vlag van onderhandelaars'' over een be stand te komen praten. Algerijn se leiders buiten Algerië zouden op Franse ambassades in het bui tenland een vrijgeleide voor be sprekingen in Parijs kunnen krij gen.) In zijn radiorede, een soort „praatje bij de haard", gaf De Gaulle voorts een opsomming van de vorderingen die Frankrijk heeft gemaakt op de weg naar nationaal herstel. Hij wees op de noodzaak van offers in het be lang van de „hernieuwing". Ik garandeer, zo zei hij, dat wij deze keer niet voor niets strij den. Wij zijn op de goede weg. Vóór het einde van dit jaar moe ten de levensomstandigheden ge stabiliseerd zijn. Daarna zullen de techniek, de arbeid en de be sparingen hun werk voor het al gemene welzijn gaan doen. In het binnenland kan de aanpas sing met wat wrijving gepaard gaan, doch daarbuiten wedt de gehele wereld op ons. President De Gaulle noemde zichzelf de „scheidsrechter", die over de middelen beschikt om de zaken weer recht te zetten als de gescheiden en op elkaar afge stemde bevoegdheden van rege ring en parlement op een dwaal spoor zouden komen. Het Groenlandse m.s. „Hans Hedtoft" is vrijdag ten zuiden van Groenland op een ijsberg ge stoten en lek geslagen. De Ame rikaanse kustwacht meldt, dat het 2.875 ton metende schip, dat eigendom van de Groenlandse re gering Is, een noodsein heeft uit gezonden. Het schip heeft 130 mensen onder wie 90 passagiers, aan boord. Onder de opvarenden bevinden zich 14 vrouwen en 6 kleine kin deren, van wie twee baby's. Ook 'n vertegenwoordiger van Groen land in het Deense parlement be vindt zich aan boord. Het eerste S.O.S. werd om 17.54 uur (Ned. tijd) door de Ameri- gaanse kustwacht ontvangen. Het had de volgende inhoud: S.O.S. van de „Hans Hedtoft", positie 59,9 gr NB, 43 gr WL, aanvaring met ijsberg". De „Hans Hedtoft" was don derdagavond voor zijn eerste reis uit Julianehaab naar Kopenha gen vertrokken. Het schip is spe ciaal versterkt tegen het gevaar van ijsbergen. De plaats van het ongeiuk ligt in een gebied dat in deze tijd van het jaar normaal bijna ijsvrij is. De Duitse treiler „Justus Has- linger" heeft het Deense schip vrijdagavond bereikt, zo heelt de Canadese pers gemeld. Zij deel de mede dat het hoofdkwartier voor opsporing en reddingswerk zaamheden van de Canadese luchtmacht in St, Johns, New Foundland, had gemeldt dat om 7.45 des avonds plaatselijke tijd (00.15 Ned. tijd) contact werd gemaakt. De kapitein van de Duitse trei ler zou in een radioboodschap hebben gezegd dat hij nog nie mand van het zinkende schip aan boord kon nemen omdat er in het betrokken gebied zes-meter- hoge golven waren. Honderden Denen en Groenlan- ders hebben het helder oranje ge verfde schip uitgewuifd toen het op 7 jauari voor de eerste reis vertrok. Het is het vlaggeschip van de „Royal Greenland Trade Company" en heeft 7 miljoen gekost. Volgens berichten uit New York beschikt het over alle mo gelijke hulpmiddelen voor navi gatie en alarm en heeft het ook de meest moderne reddingsmid delen van alle koopvaardijsche pen in de vaart. Het „onzinkbare" Britse passa giersschip „Titanic" maakte ook zijn eerste reis toen het in 1912 tegen een ijsberg voer en snel zonk. 1.513 mensen verloren toen het leven. In totaal waren er 2.224 opvarenden. Deze ramp leidde tot een intensief patrouilleren van 't gebied waar ijsbergen voorkomen en scheepvaartautoriteiten te New York herinneren zich slechts één ander modern schip na de „Titanic" dat in 1943 door een aanvaring met een ijsberg zonk. Dit was een koopvaardij schip. Functionarissen van de Ame rikaanse kustwacht zeiden dat er deze winter nog geen berichten waren ontvangen over de aanwe zigheid van ijsbergen op de Noordatlantische scheepvaart routes, maar de „Hans Hedtoft" voer buiten de gebruikelijke zee weg en was in een gebied „waar ijsbergen worden geboren". i Het weer is volgens berichten uit Halifax zodanig, dat hulp van vliegtuigen binnen 24 uur niet mogelijk schijnt. Het zicht is on geveer 1 km. Volgens een boodschap die uit Godthaab werd ontvangen, heb ben de Duitse treiler en het ra diostations in Groenland het con tact met de „Hans Hedtoft" ver loren. Later werd uit Godthaab ge meld, dat een treiler van de Fa- roer de „Hans Hedtoft" had be reikt, maar dat deze nu zelf in hoge zee in moeilijkheden was. In de loop van vrijdag is de mistdeken geleidelijk wat min der dicht geworden en is het westen van het land zelfs groten deels uit de mist geraakt. Het mistveld verplaatste zich lang zaam naar het zuidoosten, zodat Zuid-Limburg, waar men op nieuw een zonnige dag noteerde in de avond eveneens in de dich te mist terecht kwam. Op de meeste plaatsen in het land vroor het toen enkele gra den, maar in de kuststreken stond de thermometer al enkele graden boven nul. Daar was na- medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt en overwe gend droog weer, maar in het zuiden aanvankelijk nog plaatse lijk wat regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Middagtem- peraturen enkele graden boven het vriespunt. Tengevolge van de mist en de gladheid zijn vrijdagmorgen in Vriezenveen twee autobussen op elkaar gebotst. De bestuurder van een der bussen bemerkte te laat, dat hij voor een gepar keerde vrachtauto moest uit wijken en raakte deze wagen. Een achter de eerste bus rijden de volgbus reed met vrij grote snelheid tegen zijn voorganger op. Bij deze botsing werden vijf personen gewond. Drie van hen moesten in een ziekenhuis te Almelo worden opgenomen. In de vroege morgen werd de chauffeur van een tussen Vrie- zeveen en Almelo rijdende bus in een bocht van de weg mis leid door de mist. Het gevolg was dat de bus in een buiten wijk van Almelo het trottoir op en een winkel binnenreed. De étalage werd volkomen vernield. Hier waren geen persoonlijke ongelukken. Tengevolge van de mist is vrijdagmiddag omstreeks half vier op een onbewaakte overweg in Eefde een melk-bestelauto bestuurd door de heer Ter Avest, door een uit de richting Zutphen komende trein gegre pen. De van de spoorbaan ge worpen wagen werd volkomen vernield. De bestuurder, die uit de cabine over een heg was ge slingerd, liep slechts lichte ver wondingen aan het gezicht op. Hij werd naar het algemeen ziekenhuis te Zutphen overge bracht. melijk zachtere lucht van zee binnengestroomd. Dit binnen stromen hangt samen met het feit dat een nieuwe hogedrukge- bied het weerbeeld gaat beheer sen. Het bevond zich vrijdag avond met een kerndruk van bijna 1035 m.bar boven Schotland en breidde zich nog oostwaarts uit. Op de Noordzee is de stro ming daardoor noordelijk gewor den. Hiermede wordt koude lucht uit Scandinavië naar ons land getransporteerd. De voorste begrenzing van deze lucht zal ons land vandaag geheel passeren, en daarmede 'n einde maken aan de misttoe- stand. Er worden na de frontpas sage, welke met wat motregen gepaard kan gaan, weer enkele opklaringen verwacht, tijdens welke, vooral in het binnenland, de temperatuur in de loop van de nacht van zaterdag op zondag, weer tot enkele graden onder nul zal dalen. ZON MAAN op onder op onder 31 8.23 17.24 0.51 11.15 Febr. 1 8.22 17.26 2.06 11.50 2 8,20 17.28 3.18 12.33 ZONDAG 1 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 7.04 7.43 Terneuzen 7.39 S.18 Hansweert 8.19 8.58 Walsoorden 8.29 9.08 MAANDAG 2 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 8.07 8.57 Terneuzen 8.42 9.32 Hansweert 9.22 10.12 Walsoorden 9.32 10.22 DINSDAG 3 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 9.32 30.23 Terneuzen 10.07 10.58 Hansweert 10.47 11.38 Walsoorden 10.57 11.48

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1