jaarrede Burgemeester mr. P. H. W. F. T etlegen van T erneuzen Vergadering van de Kamer va« Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen In de gisteravond gehouden vergadering van gemeentel aad sprak de voorzitter, burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen, de volgende jaarrede uit: Mevrouw en mijne heren, Alweer is de dag aangebroken dal ik U een goede gewoonte getrouw een overzicht mag geven van de belangrijkste gebeurtenissen van het afge lopen jaar. Gelukkig de stad die in jeugdige groeikracht vooruitstormt om de kansen te grijpen die een lachende toekomst staat te bieden. Gelukkig Terneuzen. Gelukkig de bestuurderen die door Vorstin en Volk geroepen zijn om aan dat streven richting en vaart te geven. Ik mag U dan ook wel in de diepste zin van het woord geluk wensen met de intrede van dit nieu we jaar, waarin het U gegeven is mede te wer ken aan de voorspoed en de welvaart van onze gemeente. Nu is het wel zo dat die vaart nog al eens van buiten wordt afgeremd door hogere instanties, waarbij dan vaak nog onze afgelegen ligging ons parten blijkt te spelen. Het is ook wel zo, dat ons streven niet altoos op de juiste waarde wordt geschat; dat ons stre ven wel eens voor particularistisch wordt uitge maakt wanneer wij niet voetstoots bereid zijn om wat in prille groei uit eigen kracht tot stand kwam de nek om te draaien ter wille van hetgeen zoals dat heet in breder verband werd opgerichf, al is daarvan de levenskracht dan nog niet zo direct zichtbaar. Wij behoeven ons van dergelijke verwijten wei nig aan te trekken. Wü weten, dat wij bouwen aan een stad die de mooiste stad van Zeeland zal worden; geen mu- seumstad, geen curiosum voor toeristen of het moest zijn dat landgenoot en vreemdeling hier geboeid worden door het nieuwe dat hier groeit langs onze onvergelijkbare Schelde. Terneuzen staat dit jaar in de provincie Zeeland vooraan voor wat betreft de bevolkingsaanwas, vaarbij dan geen rekening gehouden wordt met de Ambonnezen die elders in de bevolkingsregis ters moesten worden opgenomen, gelijk blijkt uit het navolgende staatje: Terneuzen groeide met een toename van 424 inwoners tot 15460, terwijl deze bedroeg voor Sou burg 291, voor Middelburg 254, voor Goes 190 en voor Vlissingen 112. Ten aanzien van deze bevolkingsaanwas valt voor Terneuzen op te merken, dat terwijl de toe name in 1957 gevormd werd door een geboorte overschot van 208 en een vestigingsoverschot van 162, deze aantallen voor het afgelopen jaar respec tievelijk bedragen 136 en 288; een belangrijk ge ringer geboorte-overschot derhalve en een belang rijk groter vestigings-overschot. Het is hier en thans niet de plaats en de tijd om de gedachten die deze verschillen opwekken, breder uit te wer ken, doch wij zullen naar ik meen goed doen op merkzaam te blijven of onze bevolkingsaanwas een bepaalde tendens gaat vertonen, waarmee dan in andere opzichten rekening zal dienen gehouden te worden. Hoezeer deze toenemende bevolking zich in toe nemende mate thuis en gelukkig gevoelt in Ter neuzen, mag blijken uit het feit dat er 108 hu welijken werden gesloten en slechts van twee Ter- neuzense echtparen het huwelijk door echtschei ding werd ontbonden. Naast deze verheugende groei onzer gemeente zijn de belangrijkste gebeurtenissen in het afgelo pen jaar de verkiezingen geweest voor de pro vinciale staten en voor de gemeenteraad, dit laat ste temeer omdat op grond van de toename der bevolking tot boven de 1500 het aantal raadsleden kon worden uitgebreid tot 17. Doordat bovendien enige leden zich niet meer herkiesbaar stelden, onderging Uw Raad nogal enige veranderingen. Wij moesten afscheid nemen van de heren N. F. Dieleman, H. Ribbens en J. van Riet, die ik hier gaarne nogmaals dank breng voor de moeite en 4e tijd die zij aan de goede zaak onzer gemeente hebben gegeven. Daartegenover werden als nieuwe leden wel kom geheten: mevrouw E. Dooms-Ortelé en de heren P. J. Huijbrecht, H. A. M. A. de Meijer, R. O. Vrieling en D. Waverijn. Na een geruisloze strijd achter de schermen of wellicht zelfs zonder strijd, wie zal het zeggen, hleek bij de verkiezing der wethouders in de eer ste openbare vergadering van de nieuwe Raad, dat de heer Van Langevelde het podium moest verlaten en dat de heer De Meijer regelrecht bij 4jn entrée in dit College de wethouderszetel kon komen bezetten. Afgezien van het op zich reeds vermeldenswaardige feit dat voor het eerst in de geschiedenis van Terneuzen een R. K. raadslid in het dagelijks bestuur der gemeente werd opgeno men, meen ik dat Uw College een wijze keuze heeft gedaan, zoals overigens mocht worden yer- vacht Helaas moeten wij bij al onze voorspoed ook het verlies vermelden van enige voortreffelijke bur gers. In het begin van dat jaar ontviel ons de apotheker dr. J. A. Klaassen, die naar zijn geboor teplaats was teruggekeerd om hier de apotheek van zijn vader verder voort te zetten. De liefde voor Terneuzen was hem ingeboren, zij mocht reeds uit velerlei initiatieven blijken en de ge gronde hoop mocht worden gekoesterd dat de Ter- schappelijke arbeid, op welk terrein hij reeds voor- schappelijke arbeid, op welk terrein hl reeds voor aan stond, nog veel vruchten van zijn tomeloze energie zou ontvangen. Het heeft niet mogen zijn. Kort daarop ontviel ons eveneens op nog be trekkelijk jeugdige leeftijd de heer C. Jansen, die als directeur van het rijksarbeidsbureau, doch ook buiten die werkkring een algemeen gezien en be mind mens was. In mei volgde daarop het overlij den mede in de volle kracht van zijn jaren van de heer G. J. W. van der Peijl, een waardige drager van een naam, die door zijn vader voor alle Ter- neuzenaren een begrip was geworden dat ten nauwste verbonden is geweest en nog is met de welvaart en de groei van deze gemeente. Als laatste en misschien vurigste strijder voor de be langen van Terneuzen overleed in november de heer L. F. du Bois. In zijn prille jeugd reeds hier heen gekomen, had hij zich zozeer verbonden met het welzijn van zijn woonplaats, dat hij de stu wende kracht werd toen na de oorlog de haven ?an Terneuzen door de vijand geheel ontredderd werd achtergelaten. Hij heeft zich geen rust ge gund. De wilskracht waarmee hij een hem gedu rende zijn giizelaarsschap overvallen lichaamsge brek wist te beteugelen, was een uiterlijk teken wan de geest die tot het laatst het geluk van zijn gezin en de opbloei van Terneuzen als enige doel einden van al zijn streven voor ogen stonden. Wij hebben reeds de vruchten van die niettegenstaan de alles onvermoeide arbeid ook in de Staten van deze provincie mogen plukken, wij konden en mochten er nog vele verwachten; wij allen en ik zelf in het bijzonder zullen hem bij ons werken voor deze stad zeer missen, doch laten wij dan tevens bedenken, dat hij zich in alles, ook bij zijn heengaan, gesterkt en getroost wist door God. Het spreekt vanzelf, dat met een zo snelle aan was der bevolking de huizenbouw gelijke tred moest zien te houden. Dat geschiedde zoveel als dat in ons van Middelburg uit toegeschoven ver mogen lag: er werden 156 woningen aangevangen, terwijl er 166 gereed kwamen. Het gebouw voor de U.T.S. kwam gedeeltelijk klaar, met de bouw van een Schippersschool werd begonnen, die van de beschuttende werkplaats en van de rijkswerk plaats zijn reeds aanbesteed. De terreinen voor de klein-industrie werden ook daardoor verder bezet, terwijl voor de groot-industrie terreinen in de Coegorspolder werden verworven. Ook gronden in de Zeventriniteits-, de Zuidland- en de Lievenspolder werden praktisch reeds geheel uitgegeven; nu komt de Serlippenspolder aan de beurt. Vier sportvelden konden in gebruik worden genomen; de nieuwe begraafplaats is klaar om verder te worden aangelegd. Voor mij rijst wel eens de vraag of wij bij onze grondpolitiek niet meer rekening moeten houden met het kweken van reserves waaruit behalve werken ten alge menen nutte als sportvelden en begraafplaats, ook uitgaven bekostigd zouden kunnen worden voor de uiterlijke verfraaiing der gemeente, b.v. door de aankoop van plastieken voor onze gelukkig steeds groeiende plantsoenen. Wij zullen ons bij de keuze daarvan wel weer nieuwe zorgen op de hals halen, doch deze zijn licht bij die welke wij nu reeds torsen, zoals b.v. het benoemen der telkenjare nieuw aangelegde straten; de stad groeit zo snel, dat wü zo gauw uit ons midden geen beroemdhe den meer voorradig hebben. Het kan voor onze inwoners een aansporing zijn zich verdienstelük te maken, waarbij dan begon nen zou kunnen worden met ook buitenshuis orde en netheid in acht te nemen door de dagelükse bewpzen van hun gezonde eetlust niet op de straat, maar jn de daarvoor bekende papierbakken te werpen. Heb ik met opzet een herhaling vermeden met nu eens niet te klagen over het steeds te geringe bouwvolume, alhoewel ik hier toch wel met ere de beide huisvestingscommissies wil vermelden, die bun ondankbare taak met onverdroten üver blijven voortzetten, zo moet ik toch voor wat betreft de politie hetzelfde klaaglied aanheffen van hoeveel jaren reeds. Haar onderdak spot met elke rede lijke eis, waarbü de arrestanten nog het minst te klagen hebben, hoe zelden zij ook hiervan door drongen blijken. De sterkte van het personeel U bent het de laatste jaren met mij eens is ver re van voldoende. Wü blüven nochtans geschraagd door de hoop dat binnen afzienbare tijd Den Haag zal inzien, dat een vermeerdering met één man sinds 1947 niet voldoende is om de boosheid die nu eenmaal in de mens schuilt', te bestrüden bij een toename der bevolking met 3000 inwoners en een uitbreiding der woningvoorraad met 1250 nieuwe woningen, ongelet het grote aantal nieuwe be- diüfspanden, scholen en gebouwen voor diensten en instellingen. De steeds ingewikkelder worden de structuur van het maatschappelük leven en het büzondere karakter van onze snel groeiende ge meente stellen aan de politie eisen waaraan met de huidige personeelssterkte niet kan worden vol daan. Van een min of meer geregelde surveillance kan geen sprake zün en veel wat noodzakelyk moet worden geacht kan niet worden gerealiseerd. De politie zal zich hebben aan te passen aan de eisen van deze dynamische tijd, om niet achterop te komen. Dit betekent onder meer dat aan een bescheiden verdere specialisatie niet zal zijn te ont komen. De recherchedienst, een jaar geleden terugge bracht van twee op één man, om de straatdienst te kunnen versterken, kan aan sommige zaken niet de aandacht besteden zoals wenselük zou zün. De enorme toename van het verkeer maakt het noodzakelük dat een bescheiden verkeersdienst wordt geformeerd waarvan de leden zijn gespecia liseerd in verkeerszaken. Ook aan de sociale taak van de politie kan niet genoeg worden gedaan, met name op het terrein van de kinderpolitie. Verzwakking van de straatdienst ten behoeve van het vorenstaande is onmogelük. Integendeel zal de thans bestaande sterkte van 2 man voor Sluiskil noodzakelük met 1 man moeten worden verhoogd. Een totale sterkte van 22 man lijkt op het eerste gezicht heel wat. Uit de dienstindeling blijkt dat voor de eigenlüke straatdienst in Terneuzen 14 man overblijven. Wanneer rekening wordt gehou den met afwezigheid wegens viye dagen, gewoon- en büzonder verlof, ziekte, sport, instructie, enz. wat blükens ervaringscüfers gemiddeld op 100 da gen per man per jaar komt dan blijven per man 265 dienstdagen over, of 81 manuren per etmaal en 27 manuren per dienst van 8 uur. Dit personeel heeft per dienst 5 uur straatdienst en 3 uur bureaudienst. Deze drie uur blijken vaak onvoldoende om de processen-verbaal en rappor ten te maken. Na aftrek van de bureau-uren resteren per dienst van 8 uur ruim 16 manuren voor buitendienst, dit is 2 man. Dit betekent niet dat steeds 2 man beschikbaar zün voor surveillan ce. De straatdienst is immers beiast met alle voor komende werkzaamheden, terzake waarvan dit verslag enig inzicht geeft. Om toch zoveel mogelük op drukke dagen en uren en bü büzondere geDeurtenissen aan de be hoefte te kunnen voldoen, zün normaal van 1 uur des nachts tot 6 uur des morgens slechts 2 man in dienst, die bü toerbeurt straat- en bureaudienst doen; een onoevredigende toestand in een haven plaats waar des nacnts nogal eens vreemde zee beden rondzwerven. In het aigelopen jaar werden weer meer proces sen-verbaal opgemaakt en het aantal behandelde verkeersongevallen bereikte het record van 173. Met de reservepolitie en de andere gemeente diensten bestond een samenwerking die niets te wensen overliet. Dit was ook het geval met de in de gemeente aanwezige diensten waarmee ambte lijke contacten worden gehouden. Wü blyven hopen dat de bevoegde autoriteiten zullen inzien dat in een gemeente als Terneuzen met zijn havens, drukke scheepvaart en industrie en zün betekenis als centrum voor vermaak, han del, onderwüs, overheidsdiensten en instellingen, eeu Meijer puniieKoips Denoort te zün dan thans het geval is. In de bü de aanvang van het afgelopen jaar be staande vacatures weid voorzien. Behalve van het vereiste vakdiploma zyn thans alle agenten ook in het bezit van een geldig rübewüs. Voor de geoefendheid alsook voor het contact met andere corpsen wordt het gemis van een schietbaan pünlük gevoeld; wellicht waren de oude plannen met de z.g. Inlage nog eens op te nemen. De jeugdoaldadigheid gaf weinig verandering te zien. Met betrekking tot schade aan plantsoenen en beplantingen kan van enige verbetering wor den gesproken. Door de te zwak bezette surveil lancedienst kon aan de vele klachten niet altüd de aandacht worden geschonken welke wenselijk was. De ouders van kinderen die baldadigheid bedry- ven plegen door de politie te worden ingelicht. Lang met altüd werd van die zijde de nodige medewerking ondervonden. Deze medewerking werd wel in ruime mate verleend door hoofden van onderwijsinrichtingen, wanneer de politie daarom verzocht. De politie verleent in geëigende gevallen mede werking dat de aangerichte schade wordt vergoed. De praktijk heelt bewezen dat dit het beste mid del ter bestrijding van baldadigheid is. Terzake het plegen van baldadigheid en veroor zaken van overlast werden 33 processen-verbaal opgemaakt tegen 48 jeugdigen beneden 18 jaar. Een groot aantal kinderen werd aan het bureau gebracht en ernstig onderhouden. Het toezicht op de haventerreinen kon worden verscnerpt, heigeen nooüzukeiyk weid door onge wenst verkeer van scnepemigen van buitenlandse scnepen mei minderjarigen uit deze gemeenie. Het inoec in dit vcmaud worden opgemerkt hoe ont stellend weinig ouders vaak op de hoogte blyken ie zyn van wai er in en met nun kinderen aan de nanu is. Dok op dit punt doen daarnaast op veler lei anuer geoied kan de oociaie taak der poime door naar geringe sterkte niet tot naar reent ko men. De aaiisiemng van een vrouweiyke politie- ueamole wordt steeds meer noodzakelyk. De brandweer deed bü de gelukkig slechts zel den voorkomende geiegenneden haar plicht. Het mateiiaal werd urtgeoreid met een hogedruk nevelspuit. De branoweereeniieid over de orug is thans geiormeerd en werd aangesloten voor de aiarmering op net net van de Jf.T.T. Het probleem om een volledig bemande, parate, voor zijn taak berekende organisatie B. B. te ver- krygen, is in 1958 voor onze gemeente niet dichter dij een oplossing gekomen. Wat de sterkte betreft: van de 620 benodigde noodwaenters waren er aan het begin van het ver slagjaar bui en aan het einde 4ib ingeschreven. Lr werden 68 viywilligers afgevoerd cn 37 nieuwe aangenomen. Onder de aigeschrevenen bevond zien een aantal dat reeds lang tot de zogenaamde papieren leden moest worden gerekend. wanneer de overgeuieven 4Ï6 nu maar alle plichtsgetrouwe noouwachters waren, die regelma tig oerenden, dan zou van een bevredigende situa tie kunnen worden gesproken. Heiaas was dat niet het geval; veie leuen verschenen zelden of niet bü oeieningen of op bijeenkomsten. Her grote prooieein dat om een oplossing roept is: hoe deze leden, die langzamerhand aneen maar papieren leden zijn gewoiden, weer op de oeieningen te krij gen. Het ai of niet oplossen van dit lanaeiyke pro- uieem zal ons inziens beslissend zijn met betrek king tot de vraag of tot een andere organisatie vorm moet worden overgegaan. Gelukkig beslaat er zowel te Terneuzen als Sluiskil een grote kern van leden die vrywinig op uitmuntende wyze hun pncht vervullen. Voor de wyze waarop deze noodwachters hun verantwoor- deiykheid lonen, passen woorden van grote waar dering. Intussen moet er rekening mee worden gehouden dat de plaatselyke B. B.-organisatie binnenkort moet worden uitgeDreid tot ongeveer 7UU man. In verband met de gewyzigde militaire veronderstel lingen dient een z.g. a. b. C.-dienst te worden op- geuouwd van circa 75 man, waaronder een tot de provinciale organisatie behorend peloton mobiele verkenners. Deze A. B. C.-dienst zal o.a. beiasl worden met taken welke verband houden met radio-actieve besmettingen in verband met atoom- ontplottingen. Het ligt in de bedoeling de A. B. <J.- diensten in het gehele land, dus ook in Terneu zen, te bemannen met noodwachtplichtigen. Hier mede zal ook in Terneuzen de noodwachtplicht zijn intrede doen. Het verkrygen en vooral het instandhouden van een parate B. B.-organisatie met een sterkte van ongeveer 700 man, vraagt van het hoofd B. B. meer tijd dan de tegenwoordige functionaris naast zijn functie als korpschef van de gemeentepolitie beschikbaar heeft. Om die reden heeft hij Verzocht uit zijn lunctie van hoofd Bescherming rolking te worden ontheven. Bü de indiensttreding van zijn opvolger zullen daarmee de bemoeiingen van de politie met de B. B. zün beëindigd. De huur van de commandopost in het Waterlei- dingebouw werd opgezegd, zodat naar een ander onderkomen moet worden gezocht. Het materiaal werd in het verslagjaar opnieuw uitgebreid. Er is een dringend tekort aan maga zijnruimte ontstaan. De gemeenteraad verleende zyn goedkeuring aan de bouw van een nieuw B. B.- magazyn annex oetenlokaal, maar de hogere goed keuring werd hierop nog met verkregen. Of de noodwachtplicht in onze gemeente in de toekomst ook zal moeten worden ingevoerd voor andere diensten dan de A. B. C.-dienst, zal mijns inziens afhangen van de vraag of een voldoend aantal vrijwilligers kan worden gevonden voor de bezetting van de nog open plaatsen. Het gaat er tenslotte om een parate, voldoend bemande B. B. te krügen, welke is opgewassen tegen de byzonder belangryke taak welke in oorlogstijd aan deze or ganisatie toevalt. Nu kort na de aanwüzing van de eerste 14 A-gemeenten in 15 A-gemeenten de nood wachtplicht wordt ingevoerd en voor het beman nen van de A. B. C. dienst zowel in A-gemeenten als B-kringen ook noodwachtplichtigen zullen wor den aangewezen, blükt wel dat het de Regering ernst is om spoedig over een parate B. B. te be schikken. Voor Terneuzen geldt dat de belangrükste over heidsdiensten Brandweer, Geneeskundige Dienst en Reddingsdienst redehjk paraat en bemand zijn. Er is echter geen vooruitgang van de sterkte. De paraatheid van de zelfbescherming (blok- ploegen) is onvoldoende. Moge in 1959 hierin ver betering komen! Bü het onderwüs wisselde wederom, evenals de vorige jaren, een belangrük aantal der leerkrach ten, hetgeen aan het onderricht der jeugd niet ten goede komt. GeDrek aan onderwijzeressen noopte tot het aanstellen van een vakleerkracht voor nuttige handwerken aan de openbare Ulo en aan school-B. Op verscheiden scholen kon het aantal leerlingen per klasse slechts binnen redelijke perken gehou den worden door het aantrekken van leerkrachten met een beroep op artikel 56 der L. O.-wet. De Euidlandschool had te kampen met ziekte van me vrouw Gerrits, waardoor bij herhaling een beroep moest worden gedaan op de reeds geruime tüd ge pensioneerde heer Eüke, die gelukkig steeds bereid was in te vallen, waarvoor wü hem niet genoeg dankbaar kunnen zün; evenmin werd bü voorko mende gevallen vergeefs een beroep gedaan op mevrouw Platteeuw. De heer Westrate moest wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zün school vaarwel zeggen; wü hebben in deze zaal op een hem waardige wüze afscheid genomen van dit uit muntende schoolhoofd aan wie vele generaties in hun latere leven met dankbaarheid zullen terug denken. Voor hem in de plaats werd benoemd de heer P. J. Ocké. Verder werden nog als onder- wüzer benoemd de heren Hechemer aan school-A., Schouten en Wesdorp aan school-B. en Weylandt en Van Nieuwenhuijzen aan de Uloschool. Medewerking werd verleend voor de bouw van een 5e klasselokaal aan de R. K.-meisjesschool, ferwül nog vele plannen voor nieuwbouw en ver bouw in min of meer gevorderd stadium verkeren. Bü 't lyceum werd afscheid genomen van dr. Wes- seling, wiens vertrek slechts ten dele wordt goed gemaakt door het verschünen van zün geschiedenis van Terneuzen, waarvan de uitreiking in deze zaal bij U allen stellig nog vers in het geheugen ligt. Wü kunnen niet dankoaar genoeg zyn dat de heer Wesseling bereid is gevonden zoveel tijd en studie hieraan te besteden en wy mogen ons gelukkig pryzen dat hij op zo voortreffelijke wüze geslaagd is. Het verheugt ons, dat de belangstelling ook bü het publiek zo groot is dat een nieuwe druk nood zakelük bleek. Dit mag ook voor de drukker en uitgever Van de Sande de verdiende beloning zün voor de zorgvuldige en fraaie wüze waarop dit standaardwerk is gedrukt en uitgegeven. Wü verheuren ons in de promotie van onze v.v. Terneuzen naai' de 2e klasse en het laat zich aanzien en wü wensen haar dat van harte toe, dat zü in de 2e klasse geen slecht figuur gaat slaan. •Ook overigens bloeit de sportbeoefening hier ter stede en zelfs in zodanige mate dat het moeite kost de indoorsport de haai- toekomende ruimte Gistermorgen werd in hotel „Rotterdam" een vergadering ge- liouden der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuwsch- Viaanderen, waarin de voorzit ter, ir. C. A, L. Horstmann, na de vergadering te hebben ge opend en de leden had verwel komd, zijn uitvoerige jaarrede uitsprak. Bij de daarop volgende bestuurs verkiezing werd de heer Horst mann met 17 stemmen en 1 blan co tot voorzitter herkozen. ter beschikking te stellen, Een gemeentelüke sporthal zou echt geen luxe zün en een waardig pendant van onze mooie nieu,we sportvelden. Ook dit jaar werd weer een veelvuldig gebruik gemaakt van het oude zwembadje langs het ka naal. Niettemin blijft het gemeentebestuur met klem aandringen op een zo spoedig mogelüke tot standkoming van het in de oesterputten geprojec teerde nieuwe zwembad. De inenting tegen pokken, diphterie en kink hoest hadden geregeld voortgang, evenals die tegen kinderverlamming. Vanaf 1 januari 1959 zal aan ieder kind een inentingsboekje worden uitgereikt als hulpmiddel voor een centrale administratie welke gebaseerd is op een vrijwillige samenwer king van artsen, kruisverenigingen en gemeente besturen en waardoor men hoopt te bereiken dat centraal van elk kind steeds de juiste vaccinatie toestand bekend is. Uit hetgeen ik U van de gemeentelüke activiteit op verschillende terreinen reeds mededeelde is het duidelük dat zy zich met de dag uitbreidt, zowel tengevolge van de groei onzer gemeente die de aanleg van nieuwe straten en plantsoenen met al les wat daaraan verbonden is noodzakelük maakt, alsook door de eveneens steeds verder gaande be moeienis van de hogere overheid met hot gemeen telijke leven. En nu wil ik niet klagen over het steeds nog uit- blüven van een regeling voor de financiële verhou ding tussen Rük en Gemeente, waarby de recente kabinetscrisis de laatste spaak in het reeds op gang komende wiel heeft gestoken en waardoor in feite de gemeenten iedere vryheid van autonoom han delen wordt onthouden. Niet alleen geeft dat kla gen zo weinig, het is ook zo weinig in harmonie met het bruisende leven dat uit onze gemeente tegen de moeilükheden en teleurstellingen in van alle kanten opklinkt. Maar ik wil U wel wijzen op de gevolgen welke die toenemende gemeentelüke activiteit heeft voor onze gemeentewerklieden, voor onze ambtenaren ter secretarie. Elk jaar worstelen wy met loon schalen en inspanningen om de arbeider het hem toekomende loon te kunnen geven, maar tenslotte moeten wij ervoor oppassen, dat de mens niet achter het werk geheel verscholen gaat. De mens en daarmee het gezin, zün gezin. Wij zün het er allemaal over eens, dat deze wankele wereld eerst weer stevig op zijn benen zal kunnen staan wan neer het gezin, de eenheid, de cel waaruit onze gemeenschap is opgebouwd, gezond en sterk is. M.a.w., de arbeider moet de tijd gelaten worden en de rust om zich aan zijn gezin te wyden: be- langrüker dan ijonsverhoging is verkorting van dc arbeidsduur. Met deze losse gedachte over de zorgen omtrent onze maatschappü kom ik vanzelf bü onze ge meentelijke dienst, waarvan U het keurige jaar verslag is toegezonden en waarheen ik dan voor mün jaaroverzicht meen te mogen verwüzen, zij het dan niet zonder van deze plaats aan de direc teur en zijn medewerkers warme hulde gebracht te hebben en de hoop uit te spreken dat mej. Oost hoek spoedig weer haar onontbeerlüke krachten aan dit mooie werk zal kunnen geven. Bij dit overzicht van het laatste jaar uit de ge schiedenis van Terneuzen heb ik voor het laatst bewaard twee belangrüke besluiten van Uw raad, n.l. dat waarbü besloten werd tot medewerking aan het besteksklaarmaken van de afvalwaterlei ding Sas van Gent naar de Westerschelde en aan het besluit tot medewerking aan de oprichting van de N.V. Haven Terneuzen door het garanderen van een geldlening tot een maximum van 1.040.000. De lange en moeizame weg die tot dit laatste be sluit werd afgelegd is ons goeddeels gebaande door de vereniging Havenbelangen, waarin natuurlyk wülen de heer Du Bois de stuwende kracht wast Ontelbare keren ben ik met hem op stap geweest, hebben wy gegevens verzameld, besprekingen ge voerd. Nog is de weg niet teneinde afgelegd, maar na Uw Raadsbesluit zün de Provinciale Staten ge volgd; met het Rijk wordt onderhandeld voor de overname van de haven door de gemeentede met onze belangen nauw verbonden vernieuwing van sluizen en kanaal staat voor de deur. Wü verheugen ons dat déze brede basis waarop de vüf kanaalgemeenten elkander hebben gevon den om gezamenlyk de grote toekomstmogelijk heden welke voor de kanaalzone zijn weggelegd te gaan benutten, nog steeds hecht is en wij vertrou wen dat zü het zal blüven. Het is uitgesloten dat aan de grote eisen die de bevordering van de wel vaart in deze moderne wereld aan kleine gemeen ten stelt, door deze ieder afzonderlük kan worden beantwoord. Samenwerking is geboden en de moei lijkheid schijnt slechts te liggen in de vorm waarin deze samenwerking gevonden kan worden. Ik ben van oordeel dat daarbü zoveel als mogelük is de zelfwerkzaamheid, dus de atltonomie der afzonder lijke gemeenten, bewaard moet blüven; zij moef de stuwende kracht blüven in het nieuw te vormen lichaam. Reeds kwam hier op deze wüze een struc tuurplan tot stand dat een uitgangspunt is voor verdere gemeentelijke initiatieven. Nauw hiermede verbonden is het plan voor de aivalwaterleiding, dat in dat structuurplan is op genomen. Op deze wüze kan het verzoek van deze kanaaigemeenten aan de Provinciale Staten tot het vaststellen van een streekplan worden ver wezenlijkt. Ik heb met opzet bij dit overzicht slechts een en kele maal gesproken over onze wensen. Het ging in hoofdzaak over wat tot stand kwam en niet over wat nog ontbrak. Ik meen deze toon van gerecht vaardigde voldoening niet te doorbreken, wanneer ik hier een zeer nadrukkelüke uitzondering maait voor een nieuw raadhuis, dat een waardig middel punt zal zün voor allen die aan de groei en de ver nieuwing van Terneuzen willen medewerken. Wanneer wü het veld van onze werkzaamheden in het afgelopen jaar overzien, dan kunnen wy niet anders dan vervuld worden met een gevoel van giote dankbaarheid dat wy hieraan hebben mogen meewerken. Het wprk gaat voort, uit het geen verricht ia groeien nieuwe mogelükhcden en zo dl ook het nieuw aangevangen jaar veel van Uiyd en werkkracht vergen. Ik ben ervan over tuigd dat wij ook nu weer op Uw medewerking en prettige samenwerking zullen mogen rekenen die zo kenmerkend zün voor Terneuzen. Verschillen van inzicht kunnen slechts van voordeel zün by het vinden van de juiste weg, wanneer wü allen bij' de uitwisseling daarvan ons bezield weten door onze liefde, onze hartstocht voor Terneuzen. Dat God ons allen daarvoor de kracht en de wijs heid mogen verlenen". Tot perste-, tweede-, derde resp. herbenoemd de heren Barsn Collot d'Escury, H. de Meijer, 1 Luteijn en P. Blommaert. De notulen der vorige algerac ne vergadering werden ongewij zigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Van de heer ir. Dikötter, lid van Ged. Staten van Zeeland was een nadere uiteenzetting in gekomen van het door hem ge sprokenen op de vergadering van ae K. V. P. te Huist op 18 okto ber 1958, inzake de kwestie dei veertarieven. Omdat deze uiteenzetting in vrijwel alle Zeeuwse dagbladen werd opgenomen nam net be stuur der Kamer van Koophan del aan, dat alle leden van tie in houd hiervan op de hoogte wa ren. Door de Staatssecretaris van Economische Zaken is goedkeu ring verleend op de begroting 19oy van de Kamer. Van de directeur van 's Rijk belastingen te Breda is een be schikking binnengekomen inzake de openstelling van het interna tionaie douanekantoor Retfan ehementKnokke. Op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat en op voorstel van het bestuur der Ka mer werden de heren Van Ever dingen van de Kamer te Middel burg en De Meijer van de Kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen, resp. als lid en plaatsvervangend lid aangewezen in de Spoorwegraaa. Mededelingen. Op 10 november 1958 heeft het bestuur van de Kamer aan het college van Ged. Staten verzocht de mogelijkheid te openen om streeks 12 uur des nacnts een ex tra boot te doen varen van Bres kens naar, Vlissingen ten behoe ve van de vervoerders van verse haring, althans in die gevallen waarin dit nodig blijkt te zijn. Het bestuur moent tot op he den noo geen antwoord hierop ontvangen. Naar aanleiding van het ver zoek van de N. V. Exploitatie Mij „Zeebad Breskens" in oprichting om deel te nemen in het maat schappelijk kapitaal van déze vennootschao aeelde het bestuur de vergadering mede in principe tot deelneming te hebben beslo ten. Op het desbetreffende verzoek van de Stichting Beschuttende Werkplaats West ZeeuwsWlaan deren, gevestigd te Oostburg werd de heer 1. Luteijn aange wezen door het bestuur der Ka mer als werkgever-vertegen woordiger in het algemeen be stuur van die stichting. Op 1 januari 1959 is de Vesti gingswet bedrijven 1954 van toe passing verklaard op een aantal takken van bedrijf. Dit houdt in. dat thans alle ondernemers, dus ook de reeds jaren gevestigde ien zij die reeds in het bezit zijn van een vergunning ingevolge de Vestigingswet kleinbedrijf 1937, die een of meer van deze takken van bedrijf uitoefenen, in het be zit moeten zijn van een vergun ning krachtens de nieuwe wet. Binnen drie maanden na af kondiging van deze wet moeten de aanvragen tot het verkrijgen van de vereiste vergunningen worden ingediend bij de Kamers van Koophandel. Wat de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch- Vlaanderen betreft gaat het om 1300 aanvragen. Teneinde het bedrijfsleven zo veel mogelijk van dienst te zijn. zullen de aanvraagformulieren door personeel van de Kamer voor de ondernemers worden in gevuld. Hiertoe zullen in een aan tal plaatsen in Zeeuws-Vlaande "ren zitdagen worden gehouden. Het amwoord dat Ged. Staten heeft gegeven op een schrijven van de Kamer d.d. 10 november 1958 inzake de benoeming van 'n z.g. commissie vaste oeverver binding bevredigt het bestuur van ae Kamer niet, het heeft geen zin meer, aldus het bestuur, de zaak nogmaals bij de Provincie aan te binden. Het bestuur wil thans via enkele particuliere ka nalen trachten dit probleem in de belangstelling van de Tweede Kamer te brengen, Ir. J. F. Denie, directeur van de Z.V.T.M., kon niet inzien, waarom de Kamer van Koophan del voor Zeeuwsch-Vlaanderen zich moet beklagen bij de Eer ste en Tweede Kamer over Ged. Staten. Spreker vindt het onge past dat dit college op een der- geiyke manier gepasseerd wordt. Ook vond spreker de redactie verre van elegant, De voorzitter zeide dat het be stuur in het geheel niet de bedoe ling heeft Ged. Staten te passe ren. Bovendien is er geen kwes tie van beklagen, immers Ged Staten wordt zelfs niet genoemd Het is uitsluitend en alleen de bedoeling aan bedoelde mensen een uitgebreide documentatie ter hand te stellen over de vraag .stukken, die hier liggen, o.a de haven van Terneuzen, de vaste oeververbinding, het Sloeplar enz. 'De heer Denie vond, dat de mer zich gaat bewegen op het politieke vlak, en dit is haar taak niet. De Kamer is voor het be- drijfsleven. Ook deze mening bestreed ('c voorzitter fel. De Kamer begeci' zich niet op politiek terrein, maar geeft uitsluitend en alleen voor lichting en dat is heel urgew- omdat half februari de behacdc ling van de begroting voor rij*5" waterstaat wordt verwacht en

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2