OPRUIMING STORMLOOP Toch conferentie van de grote mogendheden over Duitsland Tweede dag van het proces tegen het „goede heertje" W eeroverzicht Oorlogsdreiging voor Nieuw-Guinea Getuige-accountant kreeg glaasje water Prinses Beatrix wordt 21 DE SENSATIONELE AANBIEDINGEN Nog meer KOOPJES Nog meer VOORDEEL Nog meer PRIJSVERLAGING AXEL Handen en Lippen ruw? PUROL ZON- ea MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et VRIJDAG 30 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4589 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum («r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handei»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetalen. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Atkw Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Vclgeus een gewoonlijk welin gelichte kring in Londen zullen ée Westelijke mogendheden bin nenkort in nieuwe nota's aan Moskou waarschijnlijk voorstel len in de tweede helft van april is Cenève 'n vier-mogendheden- eenferentie met de Scwjet-Unie •ver het I.'uitse vraagstuk te kenden. Men voegde hieraan toe dat de mogelijkheid van een conferen tie'tussen Oost en West over het Duitse vraagstuk, op het niveau van ministers van Buitenlandse 3Jakcn, één van de voornaamste onderwerpen zou zijn voor de bijeenkomst van de werkgroep van vier Westelijke landen die «Unsdag a.s. in Washington be gint. Zondag vertrekt Patrick Gan- eock, hoofd van de afdeling Wes terse aangelegenheden van het Foreign Office, naar Washington als vertegenwoordiger van Groot- Brittannië op de biieenkemst van de werkgroep. Deze werkgroep waarin verder Frankrijk, de Ver. Staten en West-Buitsland zijn vertegen woordigd, zal het Westelijk ant woord opstellen op de laatste Russische nota van 10 januari waarin werd voorgesteld 'n con ferentie te houden over een Duits vredesverdrag. Volgens Britse kringen zal in <le antwoordnota waarschijnlijk worden voorgesteld in de tweede helft van april in Genève een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie te houden over het Buitse vraagstuk als geheel, met inbegrip van Berlijn. Deze zou gehouden worden na Bende in Indonesië pleegde aanval op trein. Bendeleden hebben dinsdag nacht tussen Djakarta en Che- rlbon een trein tot ontsporing gebracht en 20 pasagiers be schoten; vijf passagiers wer den gedodd het spoorwegver keer tussen beide plaatsen is nog niet hervat. Plannen voor een Amer. kunstmaan met „ziend oog". De Verenigde Staten zijn van plan volgend jaar hun eer ste kunstmaan met optische instrumenten te lanceren, al dus meldt het Amerikaanse blad „New York Times" don derdag. Met deze instrumenten kunnen installaties op de grond worden verkend. Het ministerie van Defensie heeft de indruk gewekt, aldus bet blad, dat het lanceren van een kunstmaan met een „ziend ••g" deel uitmaakt, van een reeks proeven die erop gericht zijn een mens in de ruimte te brengen. Het is echer wel dui delijk, dat het hier gaat om de •ntwikkeling van ruimtesche pen voor militair gebruik, zo veegt het blad eraan toe. de conferentie van de ministers der NAVO-landen in Washington in de eerste week van april en de bijeenkomst van de ZOAVO in Auckland (Nieuw-Zeeland) in de tweede week vah april. Volgens Britse kringen zou een besluit om een conferentie tus sen Oost en V/est van ministers van Buitenlandse Zaken over Duitsland te houden moeten wor den voorbereid door een aantal besprekingen van de Westerse landen voor overleg op hoog ni veau. Het Londense blad Daily Mail" Leeft donderdag onder de kop „Oorlogsdreiging voor Nieuw- Guinea" een bericht gepubliceerd volgens hetwelk Nederland de Britse regering ervan op de hoog te gesteld zcu hebben dat Indo nesië in de lente een invasie in Nieuw-Guinea zou willen doen. De diplomatieke correspondent van het bied schreef dat blijkens gegevens van inlichtingendien sten honderden kleine vaartuigen voer de invasie gereed geraakt worden. In Den Haag noch Londen kon bevestiging van het bericht ver kregen worden. Veiligheidsraad behandelt heden Israëlische klacht, De Veiligheidsraad van de V.N. zal heden een Israëlische klacht tegen de Verenigde Ara bische rebubliek bespreken. Israël klaagt er over dat on langs de wapenstilstandsover eenkomst aan de grens met Syrië is geschonden waarbij onder meer een Israëlische hedre werd doodgeschoten. Overstromingen in Turkije Het gebied van Adana, een rijk landbouwgebied in Zuid- Turkije, heeft te lijden van zwa re overstromingen, waardoor honderden huizen zijn ingestort en verscheidene duizenden mensen dakloos zijn geworden. Op de tweede dag van het geruchtmakende proces te gen het „goede heertje" ver scheen als eerste getuige de 62-jarige directeur van de N.V. Berger en Co te Am sterdam, mr. F. H. J. K. Berger uit Den Haag. Hij deelde mede, dat de heer Salm in 1947 een nieuwe tak van het bedrijf opzette, nl. handel in hscatkistpapier. De verdachte werd in dat jaar boekhouder kassier. Getuige zelf hield zich bezig met de gemeenteleningen. Alle aandelen van de N.V. waren in handen van de firma Van Mierlo in Breda. In 1952 annex eerde de Twentsche Bank deze Bredase zaak en werd de N.V. Berger eigendom van de Twent sche Bank. Nimmer was „penlijk medege deeld, dat de N.V. een dochter onderneming was van Van Mier lo. „Hebt u zich als directeur van een zelfstandige N.V. of als hoofd van een afdeling van Van Mierlo gevoeld?" vroeg de pre sident. „Als van een zelfstandige N.V." zei de getuige. Op de werkzaamheden van verdachte heeft get.uige nimmer controle uitgeoefend. Hij werd door accountants gecontroleerd. „Hij leefde toch wel op erg grote voet. Verbaasde u dat niet?" „Och, misschien, maar hij had geen kinderen en zijn vrouw zo zei men mij verdiende geld als mode-ontwerpster". Dan komen de namen van de accountants Dragt en Jacobs ter sprake. Pres.; „Hebben die u nooit gezegd, dat er iets niet in orde was?" Get.: „Ik heb hen weinig ol nooit gesproken. Periodieke op gaven werden wel eens te laat naar Breda gestuurd," Pres.: „Er zijn in uw bedrijf ruim 600 cheques getekend, die verdachte had uitgeschreven. U zeil hebt er 12 van getekend, de heer Salm 26, dat is dus in 11 jaar wel normaal; maar de 3 procuratiehouders tekenden resp, 202 cheques, 172 on 195. Geble ken is, dat ze blindelings iedere chèque tekenden die hij hen voorlegde." Get.; „De procuratiehouder Van O. ging meestal op reis, de andere was altijd op kantoor. De derde is in 1952 overleden." Desgevraagd bevestigt getuige nooit enige achterdocht te heb ben gehad. Getuige kan zich niet herinne ren ooit balansen te hebben ge tekend, maar volgens verdachte, die de oplossing brengt als me mand in de zaal het meer weet, was het meestal de heer Salm, die dit deed. Volgens getuige- deskundige Brautigam. rijksac countants, was de controle van accountant Dragt uit Breda, op de balansen verslapt. IN DE DIRECTIEKAMER. dachte over die dingen gepraat?" Get.: „Eén keer. Mijnheer Salm was er bij. Zij zeiden mij toen dat de wijzigingen in verband ston den met geleende stukken. „BELAST MIJ NIET Toen de fraude aan 't licht kwam, vielen er bjj Van Mierlo harde woorden. Getuige had de indruk gekregen, dat men poog de alle schuld op hem af te wen telen. Accountant Dragt had hem gezegd; „Belast mij niet, dat zou mijn positie bij het Ned. Inst, van Accountants in gevaar bren gen". Getuige vervolgde: „De admi nistratie was slordig, maar hoe wel ook de heer Dragt daarin gaarne verandering had willen brengen, is daar nooit iets van gekomen, want hogere functio narissen wilden hierover geen druk op de N.V. uitoefenen." De middag begon met het ver hoor van de getuige J. Dragt, de 54-jarige accountant uit Breda- Hij is net hoofd van de interne accountantsdienst van Van Mier- De verdachte ontving dikwnls lo en moest tevens contróle uit Een recente opna me van H. K. H. Prinses Beatrix, die op 31 januari a.s. haar 21ste ver jaardag hoopt te vieren. „Foto M. C. Meyboom" i Pï mensen in de directiekamer, die weinig gebruikt werd omdat de directieleden samen met het ove rige personeel in een zaaltje werkten. Volgens de president „gaf verdachte daar schenkin gen weg. Hii wekte zo de indruk dat hij de directeur was". De ge tuige zei echter van dat alles niets af te weten. Officier; „Op de dagafschrif ten, die u 's ochtends ontving, stonden telkens disposities. Dat woord radeerde verdachte er af, maar is 't u nooit opgevallen, dat er zo vaak bij de Kas-Associatie werd gedisponeerd en dat er zo dikwijls flinke bedragen werden opgenomen?" Get.: „Neen, dat kon ik niet onthouden. Er stonden zoveel en nog veel hogere bedragen voor andere posten op". Dan komt de tweede getuige voor het hekje J. Salm uit Am sterdam, 59 jaar oud en mede directeur van de N.V. Berger en Co; een kleine man met kale schedel, die van oorsprong Duit ser is. Deze getuige werd bij de N.V. belast met de handel in schatkistpapier, die de firma vele miljoenen heeft opgeleverd. Met de administratie, die de ver dachte voerde, bemoeide deze ge tuige zich niet. Hij controleerde de bevestigingen die over de transacties van de Kas-Associa- tie dagelijks per post binnen kwamen en tekende ze voor ak- oefenen op de dochtermaatschap pij in Amsterd m. Zelden sprak hij met verdachte. Eén keer maakte hij de opmerking, dat hij de administratie mechanisch bij gehouden wilde zien. Pres.: „Vond u de capaciteiten en diploma's van Jacobs voldoen de voor dit werk?" Get.: „Capaciteiten had hij vol doende. Hij was kritisch, een snuffelaar en hij had gevoel voor details." Plotseling begint getuige bleek weg te trekken. „Mag ik even gaan zitten, edelachtbare, ik voel me een beetje vermoeid". Lijkwit nu luistert de getuige, achterover leunend, naar de pre sident, die gemakshalve geen vragen meer stelt, maai- het pro- ces-verbaal voorleest, dat de rechter-commissaris in het voor onderzoek bij 't verhoren van de accountant heeft opgesteld. „Ik zag mijn taak bij Berger en Co als een informatorische. Ik voelde mij meer bedrijfs-econo- misch adviseur. Ik heb de balans die u mij toont zonder voorbe- loud voor akkoord getekend, maar een accountantscontrole had ik daarop niet uitgeoefend. Ik ging bij die akkoordverklaring van de juistheid van de organi satie bij Berger en Co uit". De getuige bevestigt dan, dat deze verklaring juist is. Al pratende begint hij zich wat beter te voe len, gaat rechtop zitten en zet koord. Daarna gaf hij ze aan de dan cnergieic zjjn standpunt uit- BALANS- bij VISSER—KOOLE op onze duurt G>rVERMINtERE voert, in Wie ËCHTE koopjes zoekt kan NU z'n '..art ophalen bij kassier, die er in ging knoeien om ze in overeenstemming met ziin boeken te brengen. Officier; „Daarna controleerde niemand die afschriften meer? U nok niet?" Get.: „Nee, waarom? Wie zou dat nog moeten doen? Trouwens er was toch nog de contróle van de accountants". een, waarna hij een slokje wa ter uit een voor hem gereed ge zet glas drinkt. GEEN GEMAKKELIJKE POSITIE. „Ik heb het idee, dat u een beetje een woordenspelletje speelt", meent de president, ..en Vervolgens werd voorgeroepen uw positie is ook niet gemakke- '1e assistent van accountant lijk hier. U bent bij Van Mierlo Dragt, de 34-jarige boekhouder ontslagen en er komt een tucht- Jacobs uit Breda. Vorig jaar is hij bij Mierlo ontslagen met 2 maanden salaris. Ziin ontslag hing samen met de slechte con trole op het bedrijf in Amster dam. Pres.„Het is u wel opgevallen dat de administratie dikwijls ach- een vage ter was. Daarom ging u ertoe uitoefenen over te voren Van H. op te bel len en te waarschuwen dat u van plan was te komen. Op 2 januari ging de heer Dragt naar Amster dam. Hoe hebt u de controle be schouwd?" I Get.: „Als een bedrijfs-econo- mische contróle." Pres.: „Niet als een accoun tants-controle?" Get.: „Daar had ik in 't begin nog geen verstand van." Pres.: „Hoe zit het met al die veranderingen en uitvlakkingen, overtypes met andere schrijfma chines o.d.?" Get-: „De heer Draft ging ook dikwijls en nam dan mijn werk dossier mee. Ik dacht dat hij dit controleerde en aangezien hij er rechterlijke actie tegen u bij het Ned. Instituut van Accountants". Weer betoogt getuige, dat de directie hem te weinig personeel ter beschikking stelde. Off.: „Waarom schreef u niet in uw rapporten dat u slechts contróle had kunnen als gevolg van te weinig mensen?" Get.: „Ik heb erin gezet, dat ik de contróle liet steunen op de in terne organisatie van de bedrij ven". Pres.: „Was iedereen bang voor directeur v. d. Schrieck?" Get.: „Nee, bang was ik niet voor hem, al had ik zeer veel respect voor hem". Getuige zegt de vervalste dag afschriften nooit te hebben ge zien. „Als ik die gezien had, was ik er meteen bovenop gespron gen", zegt hij. Dan ziet hij een valse aankoopnota. „Zou u die geaccepteerd hebben?" vraagt do rijks-accountant. Getuige aarzelt. Off.: „Het ongelukkige is, dat Jacobs aldoor zegt te hebben ge- nooit over sprak, meende ik dat dacht, dat u die stukken contro- ik 't goed deed." i leerde en u zegt het precies an- Off.: „Hebt u nooit met ver- dersom". Off.: „Acht u het mogelijk dat Jacobs door verdachte overdon derd is met uitvluchten?" Get.: „Ja, bepaald wel" Ten aanzien van dr. v. d. Schrieck heeft getuige voor de rechter-commissaris verklaard: „Hij vervulde iedereen met ont zag en overheerste totaal. Zelfs directeur Salm van Berger en Co stond onder zijn invloed, be halve wanneer hij zich woedend maakte en zijn angst dan blijk baar vergat". Het verhoor duurt lang. Af en toe wordt getuige Jacobs naar voren geroepen om op enkele vragen tg antwoorden. Niunand wendt zich tot de verdachte, die de hele middag stil in de bank naast zijn raadsman zit te luis teren. Het lijkt wel een behande ling bjj verstek van de verdachte. Hij heeft nog geen woord ge zegd. Uit eigen beweging mengt hij zich niet in de gesprekken, ook niet als er onoplosbare pro blemen blijken te zijn of wanneer er door de 2 getuigen tegenstrij dige verklarinen worden afgelegd o,er de manier waarop de con- t Ale is uitgeoefend cf niet i« uit geoefend. „Bent u van mening dat u he lemaal niet gefaald heeft in uw controle?" vraagt rechter mr. Winkel. „Niet als intern accountant. Ik heb werkelijk in dit concern niet stil gezeten. Ik had te weinig mensen en moest roeien met de riemen die ik had." Op vragen van de raadsman geeft getuige toe, dat hij ook op 2 januari in feite niets anders deed dan zijn paraaf op saldobil jetten te plaatsen en deze uit te zenden. Voorts nam hij de kas op- Controleren deed hij de saldo biljetten niet. Voor het falen van Jacobs in zijn contróle bij Berger zocht getuige een psychologische oorzaak. Jacobs voelde zich in Amsterdam misschien niet thuis, had niet zoveel hart voor het werk daar als op de kantoren van Van Mierlo zelf en was al lang blij als hij weer naar huis kon. Nooit had getuige door steekproeven vastgesteld of Ja cobs zijn werk goed deed. Het verhoor van de heer Dragt duurde 3Vz uur. Om half 6 's avonds verscheen in de inmid dels elektrisch verlichte zaal de laatste getuige: de 58-jarige mr. G. E- F. M. v. d. Schrieck, direc teur van Van Mierlo en Zoon, ge delegeerd commissaris van de N.V. Berger en Co en commissa ris van de Twentsche Bank. Wekelijks ontving deze getuige een aantal staatjes waaruit de positie van de N. V. Berger en Co bleek. Aan de heer Dragt werd de volledige controle van het con cern van Mierlo opgedragen, ook van de geheime dochtermij in Amsterdam. Getuige kreeg van de heer Dragt diens rapporten. „Ik heb altijd de accountant volkomen vr ij gelaten en me met de inhoud van zijn rapporten niet verder bemoeid, dan voor het aanwijzen van eventuele fouten. Dragt oefende een normale ac- ccuntantcontröle uit bij Berger en Co, had dat althans moeten doen. Er is geen sprake van, dat hij alleen maar bedrijfsecono misch advies moest uitbrengen. ik weet niet dat de heer Dragt mij ooit om meer personeel ge vraagd heeft. Had hij dat ge daan, dan zou hij het gekregen hebben. In een bedrijf als 't onze is een goede contróle immers een eerste vereiste". Getuige had nooit gehoord dat de boekhouding van verdachte altijd maanden achter was. In april 1957 ontstond eindelijk achterdocht bij de Twentsche Bank. Toen was er al ca 1.700.C00 verdwenen in de zak ken van verdachte, maar eerst begin jan. 1958 kwam de Iraude aan het licht, dank zij een onder zoek van accountants van de Twentsche Bank zelf. Heden wordt de behandeling van de zaak voortgezet. GOEBZ VANGST VAN BE POLITIE. De politie te 's-Gravenhage heeft de 23-jarige electricicn H. D. B. aangehouden. Tevoren had men reeds zijn vriend de les werkman gearresteerd verdacht van diefstal van kleding. Bij ver hoor is gebleken dat het twee tal zich de afgelopen maanden aan verschillende inbraken heeft schuldig gemaakt. Zij zouden de bet zijn aan een inbraak op Rijs wijk, waar 8000 werd buitge maakt; aon een inbraak in een kruidenierszaak aan do Valkcn- boslaan, waar 175 werd gesto len en voorts aan inbraken in de Newtonstraat, de Wassenaars - weg en de Van Zaeckstraat, waar zij geld en goederen hebben ont vreemd. Karei Doorman pikt in Atlantische Oceaan schipbreukelingen op Het vliegdekschip Hr Ms „Karei Doorman" heeft dinsdag middag twee magere, maar ge zonde schipbreukelingen, afkom stig van een Amerikaans jacht, de „At Air", uit de Atlantische Oceaan gered. Oefenende aven gers ontdekten de twee mannen, die in een zgn. dinghy, een opge blazen rubberboot, ronddreven op een positie van 59 mijl ten zuid-westen van Bermuda. Op de melding van de avengers vlo gen helikopters uit, en drie mi nuten later, te 14.33 uur, waren de mannen reeds uit zee opge pikt. De geredden zijn de 27- jarige advocaat George Harring ton, wonende 118/14/83b Avenue Kew Garden te New York en de 24-jarige jachtbouwer Marcon Crowwele 406 Mainstreet, River - ton New Yersey. Zij waren op 9 januari met hun jacht van New York naar San Juan in Porto Rico vertrokken. Op 19 januari moesten de man nen het schip verlaten en zich op een vlot redde. Acht dagen latei- zijn ze nu ten zuidwesten van Bermuda gered. Ze meenden ten oosten van Bermuda te zitten. Al die tijd hebben ze op niets anders dan vruchtensap en beschuit ge leefd. Ze zijn nu naar May Port ge bracht. Nog steeds wordt het Europese vasteland bedekt door een krach tig en omvangrijk gebied van hoge luchtdruk, dat zich west waarts over de Britse eilanden cn het oosle'ijk deel van de At lantische Oceaan uitstrekt. Daal vooral in onze omgeving de luchtdrukverschillen zeer klein zijn. is de wind verdwenen er. hebben stralingsprocessen in dc stagnerende lucht de overhand gekregen. Tijdens de nachtelijke afkoeling kan het kwik tot 4 a 6 graden beneden het vriespunt dalen, waarbij zich plaatselijk mist vormt, vooral in die streken waar voldoende vocht aanwezig is en industrieën veel roet, stof en rook in de atmosfeer spuien. ZON op or.der 30 8.25 17.22 31 8.23 17.24 i Febr. 1 8.22 17.26 MAAN op onder 10.44 0.51 11.15 2.06 i 1 lal\ ZATERDAG 31 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.10 6.45 7.25 7.35 Donderdag was de mist 't dichtït en hardnekkigst in bet westen van Nederland, waar in gehele gebieden het zicht beperkt bleef tot minder dan 20 meter. Hier bij bleef de middagtemperatuur juist even beneden het vries punt, maar elders scheen toen in het land een stralende zon, wel ke het kwik o.a. in Eindhoven en Deelen zelfs tot 8 graden deed oplopen. In de vroege avond ech ter liep de temperatuur daar in drie uur tijds weer terug tot aan het vriespunt. Daar het hoge- drukgebied boven Europa niet wordt aangetast, maar eerder vanuit het westen nog enige ver sterking ondergaat, houdt het rustige weerbeeld met plaatse lijk zeer sterke weersverschillen aan, waarbij de mist de neiging heeft zich over grotere delen van ons land uit te breiden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag morgen tot vrijdagavond. Op vele plaatsen mist. Op vele plaatsen mist met mid- dagtemperaturen om het vries- i punt, en slechts voornamelijk ih n.m. het oosten en zuiden van het 6.42 land hier en daar zonnige perio- 7.17 den met maxima enkele graden 7.57 boven het vriespunt. Weinig 8.07 I wind. 11.50

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1