CITROEN 1019 De Amerikaanse intercontinentale AUTO-RIJLESSEN De hereniging van Duitsland Nog steeds onrust in Belgisch Kongo RALLYE DE MONTE CARLO Veriaging exportprijs van Amerikaanse overschot- boter raketten Zuivering in N.-Korea op komst? Weero verzicht Bolletje v. HOOGWATER Ontdooiing van de koude oorlog WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Verkiezingen niet de enige manier zegt minister Dulles SCHIPPERS Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 29 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4583 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum fte advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handete- advertenties)5 regels 1,Iedere regel metr 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aar. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Be Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft wederom blijk ge geven van een buigzamer hou ding inzake de wijze waarop de hereniging van Duitsland tot stand zou kunnen komen. Hij bevestigde op zijn perscon ferentie dat het houden van vrije verkiezingen ofschoon dit de overeengekomen formule was niet de enige methode is waar langs Duitsland zou kunnen wor den herenigd. Hij bevestigde dat de Wester se mogendheden deze aangele genheid inderdaad bestuderen en dit zouden blijven doen en zei dat de Verenigde Staten bereid zijn te luisteren naar elk alter natief dat de Sowjet-Unie moge lijk over dit onderwerp zou stel- ]en. Ofschoon minister Dulles zijn gedachten gewoonlijk goed for muleert en hij zelden een zin niet afmaakt, ging hij thans bijna zo ver te zeggen dat de methode van hereniging er niet toe doet zolang hierover in vrijheid wordt beslist. Hij begon aldus: Zolang de methode er een is die het doel bereikt en een resultaat oplevert dat de bevolking kennelijk wenst Toen brak hij de zin af en ging aldus verder: „Wij willen niet iets opleggen tegen de will van de bevolking in, maar het voor naamste is in vrijheid tot hereni ging van Duitsland te komen". Het gevolg hiervan is dat er thans praktisch niet meer aan getwijfeld wordt dat de kwestie thans opnieuw wordt bestudeerd. Minister Dulles trok op het stuk van methodes tot hereni ging een interessante vergelij king met de geschiedenis van Amerika en wees er op dat de Amerikaanse staten zich door middel van wetten en niet door verkiezingen hadden aaneenge sloten. Ook het opnemen van Alaska als 49ste staat was tot stand gekomen zonder algemene verkiezingen in de 48 overige staten. Ofschoon Dulles lang uitweidde over de kwestie van de hereni ging, bleef zijn standpunt toch enigszins duister door zijn perti nente verklaring dat het niet aan het Westen is alternatieven voor de Duitse hereniging door vriie verkiezingen te stellen. Hij liet dit aan de Sowjet- Unie over evenals hij het aan GEEN NIEUWE AMERIKAANSE VERPLICHTINGEN IN MIDDEN-OOSTEN John Foster Dules, de Anieri- tuian.se minister van Buitenland- sa Zaken, heeft dinsdag op zijn persconferentie in Washington verklaard, dat nieuwe economi sche en defensieovereenkomsten met Pakistan, Peraë en Turkije niet verder zuilen gaan dan de machtiging die president Eisen hower van het Congres ten aan zien van het Midden-Oosten heeft gekregen. Dulles gaf toe, dat deze lan den, die kunnen rekenen op Ame rikaanse steun in geval van een aanval van een communistisch land, ook een Amerikaanse ga rantie zouden willen ontvangen tegen aanvallen van niet-com- munistische landen. Doch dit zou verder gaan dan de machtiging die het Congres aan Eisenhower heeft verleend voor bestrijding van eventuele communistische interventie in liet Midden-Ocsten. Rusland wilde overlaten de stel ling van Chroesjtsjef te bewijzen dat er een mogelijk van dooi in de koude oorlog bestaat. Hij zei dat de Russische voor stellen om de spanningen te ver minderen geen enkel concreet bewijs daarvan schenen te bevat ten. In werkelijkheid was minister Dulles van mening dat het niet in het belang van de Sowjet- Unie is de koude oorlog te be ëindigen, maar dat zij er wel be lang bij heeft te pogen de koude oorlog te winnen. Dulles herhaalde zijn theorie inzake het ontstaan van een evo lutie binnen de Sowjet-Unie na het despotisme en de tirannie die de eerste fasen van het commu nisme hadden gekenmerkt. Hij zei te vertrouwen dat er een rui mere basis van politieke beslis singen en een grotere mate van zekerheid voor de individu zou komen op het gebied van zijn denken en daden. Verder was hij van mening dat het communisme tot een ander soort gemeenschap raad van het pact in juni of juli HET PACT VAN BAGDAD De ministers van de landen van het Pact van Bagdad hebben woensdag na hun besprekingen te Karatsji een communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd, ilat de aangesloten landen nog steeds zijn blootgesteld aan het gevaar van directe en indirecte agressie. Aan dit gevaar moet op alle mogelijke manieren het hoofd worden geboden, ondermeer door optreden van de Verenigde Na ties. De Turkse minister-president, Menderes, zei, dat de minister- In Lecpcldstad hebben zich dinsdagmiddag en dinsdagavond nieuwe ongeregeldheden voorge daan. Hei paksïaag dat een winkelier een negerjongen had toegediend, die hij in zijn ge- (Advertentie). zou leiden. Hij dacht dat de evo lutie reeds gaande was. -* EERSTE Dankzij de hydropneumatische vering waren Coltelloni en Alexandre altijd fit tijdens deze monsterrit om in alle comfort volledig te profiteren van de wegligging. het motorvermogen en de remcapaciteit van hun U-6-1* te Teheran weer bijeenkomt. De ministerraad heeft, aldus bet communiqué, met bezorgd heid vastgesteld, dat het interna tionale communisme blijft stre ven naar overheersing van het gebied van de landen van het pact. Om deze roden is de nood zaak de collectieve beveiliging te versterken even. groot gebleven. De hoofden van de afgevaar digden hebben gewezen op de waarde van het pact niet alleen voor de defensieve, militaire sa menwerking, maar ook voor de samenwerking op economisch en technisch gebied ter verhoging van de levensstandaard in hun landen, aldus het communiqué. De Verenigde Staten hebben de belangrijkste zuivel exporte rende landen in kennis gesteld van hun voornemen de export prijs van Amerikaanse over- schoiboter te verlagen, zo werd dinsdag vernomen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministeriel van Verenigde Staten maakten opmerkelijke vorderingen President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferen tie verklaard, dat de Ver. Staten „opmerkelijke vorderingen" ma ken bij de constructie van inter continentale Ballistische projec tielen. Gevraagd naar commen taar op Chroesjtsjefs mededeling op het 21ste congres der Sowjet- russische partij, dat de Sowjet- Unie begonnen is met de massa- produktie van deze wapens, zei de president dat men in de Ver. Staten zeer geneigd schijnt, alle geloof te hechten aan die Sowjet- verklaringen, welke in de lijn liggen van eigen bezorgdheid, ge loot en overtuiging. Andere ver klaringen werden echter volko men genegeerd. De president verklaarde niet precies te weten wat de Sowjet- premier bedoelde, maar hij wist wel dat „het Amerikaanse raket program zo snel mogelijk wordt uitgevoerd onder leiding van de beste geleerden". Dat er in be trekkelijke korte tijd opmerke lijke vorderingen waren gemaakt, was voor de Amerikanen een i Verklaring van uitgeweken journalist Een uitgeweken Noordkoreaan. se journalist, Lie Dong Djoen, woensdag meegedeeld, dat er in Noord-Korea een groot scheepse zuivering wordt voor bereid. Lie Dong Djoen, die sedert 1956 voor de „Prawda" werkte heeft dinsdag gebruik gemaakt van een bijeenkomst van de mili taire commissie te Panmoen- &g te keren"33" No0rd-Korea 'n Noord-Korea worden communes naar het voorbeeld van China georganiseerd. In Noord-Korea heten ze coöpera tieve landbouwbedrijven. Er wordt gewerkt van vijf uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. De maaltijden worden in ge meenschappelijke eetzalen ge bruikt aldus de uitgeweken jour nalist. Lie Dong Djoen zei niet naar Noord-Korea te zijn terugge keerd uit vrees voor arrestatie. Hij was in de laatste tijd her haaldelijk ondervraagd over zijn trouw aan het regime. Zijn va der, een voormalige grondbezit ter, was een maand geleden in hechtenis genomen. Verder zei de journalist te we ten, dat communistisch China zich op aandrang van Stalin in de Koreaanse oorlog had ge mengd. Tsjou en Lai, toen ook reeds minister-president, had bezwaar tegen ingrijpen van China. reden om trots te zijn in plaats van voortdurend in vernedering het hoofd te laten hangen. Aan het raketprogram was steeds de grootste voorrang gegeven, aldus de president. DE VERHOUDING MET DE SOWJET-UNIE. President Eisenhower heeft ge zegd, dat de Ver. Staten en de Sowjet-Unie tot een principieel akkoord moeten zien te komen, op grond waarvan men techni sche overeenkomsten zou kunnen sluiten waarin de automatische tenuitvoerlegging geheel is ge regeld, zoals regelingen ter voor koming van onverhoedse aanval len en voor een verbod van proe ven met kernwapens. Men zou alleen vorderingen kunnen ma ken als de twee landen een betere algemene opvatting omtrent de vrede in Europa zouden hebben en zich bereid verklaarden, van geweld en ondermijnende activi teit af te zien. Voor genoemde regelingen achtte hij wederzijdse inspectie een eerste vereiste. Op de vraag of hij plannen had om vice-president Nixon een be zoek aan de Sowjet-Unie te laten brengen, antwoordde de president dat er geen plannen waren om op dit ogenblik wie dan ook naar P-usland te zenden. Gevraagd naar de mogelijkheid da; na het bezoek van Mikojan premier Chroesjtsjef naar de Ver. Staten komt, zei Eisenhower dat een bezoek van een rege ringsleider iets geheel anders :.ou zijn dan de informele reis van de eerste vice-premier. Atlas gelanceerd In Cape Canaveral is dinsdag avond een Atlas-raket gelan ceerd, die een .afstand van 643C Ion moest afleggen. Het betrof de negentiende raket die werd afgeschoten door de Amerika atnse luchtmacht. De raket snelde met een witte vuurgloed omhoog en bleef on geveer zes minuten zichtbaar. 110 Amerikaanse ruimtevaart-kandidaten geselecteerd 110 Amerikanen zijn uitge zocht als mogelijke kandidaten voor de eerste poging om een bemand voertuig de ruimte in te zenden en in een baan om de aarde te brengen. Dit heoft K. T. Keith Glennan, hoofd van het nationaal bureau voor lucht- en ruimtevaart meegedeeld. Dit kort geleden opgerichte regeringsbureau coördineert de niet-militaire ruimtevaart-pro jecten. Volgens Glennan zal het aan tal geselecteerden tegen eind maart zijn verminderd tot 12 man. Hij zei dat de vrijwilligers voor de eerste Amerikaanse ruimtereis bekend zouden staan als Mercurius-ruimtevaarders. Het Amerikaanse project voor bemande satellieten heet hot p.'oject-Mercurius. DE RUIMTEVAART Binnen tien jaar tijd zal de mens een groot ruimtestation bou wen, aldus een rapport aan het Amerikaanse congres, dat door vijftig ruimtevaartdes kundigen is opgesteld. Het sta tion zal in gedeelten wórden gelanceerd van afschietbanen in de omgeving van de eve naar. De mens zal, aldus dit woensdag gepubliceerde rapport, tegen 1969 de maan betreden on kort na 1968 zullen bemande expe dities naar mars en venus mo gelijk zijn. Lang voor het jaar 2000 zullen intercontinentale raketten in gebruik zijn voor postvervoer. Een van de deskundigen blijkt van oerdeel te zijn, dat er al in 1959 een man in een kunst maan om de aarde zal wente len. Deze man zal, aldus de deskundige, een Rus zijn. Landbouw deelde mede, dat er vrijdag j.l. een voorlopige be spreking is gevoerd over een verlaging van de exportprijs waarbij de voornaamste zuivel exporterende landen, als Dene marken, Australië en Nieuw- Zeeland, waren vertegenwoor digd, evenals' Engeland als voornaamste invoerland van zuivelprodukten. De Deense ambassadeur heeft reeds in verband met het Amerikaanse voornemen stap pen bij het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken gedaan. De door de regering gecon troleerde exportprijs voor bo- terkwaliteit a is sedert januari 1955 39 dollarcents per pound (ongeveer 4,5 ons) geweest. Zo wel het ministerie van Land bouw als dat van Buitenlandse Zaken weigerde mede te delen tegen welke prijs de Ver. Sta ten willen gaan uitvoeren, maar sommige kringen menen, dat de prijs ongeveer 34 of 35 dollarcents per pound zal wor den. Hoewel naar vernomen wordt Denemarken het enige land is, dat tot nu toe een formele stap heeft gedaan, heeft een woord voerder van de Nieuw-Zeeland- se ambassade medegedeeld, dat Nieuw-Zeeland gekant is tegen pogingen om een plafond aan de markt te geven. Nieuw-Zee land zou naar hij zeide zelfs tegen een verlaging van 1 cent van de Amerikaanse export prijs zijn. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Landbouw verklaarde, dat de voorraden Amerikaanse over- rchotboter thans 13 miljoen pounds (ongeveer 5,9 miljoen kg) groot zijn. Chileense peso gedevalueerd De centrale bank van Chili heeft de koers van de dollar zojuist gesteld op 1.050 peso per dollar bij aankoop en 1.055 bij verkoop van dollars. Tot nog toe stonden deze dollarkoersen van de pesso op 1.006/1.008. Geen enkele informatie had tevoren in de richting van een dergelijke beslissing gewezen. Dinsdagmiddag j.l. stond de koers van de peso op de yrije markt op 1.045/1.060 per dollar. plunderde winkel had aangetrof fen, xormde de aanleiding hier toe. Grcepen inheemsen wierpen stenen naar auto's van Euro peanen. De relletjes hadder. ech ter niet het karakter van een ge organiseerde manifestatie. Na elke „aanval" op de auto's ver spreidden zich de groepjes in heemsen onmiddellijk, hetgeen het ingrijpen van de politie be moeilijkte. In het begin van de avond was de rust weergekeerd, maar tegen 23 uur pl. tijd verlieten ver schillende groepen inheemsen, ondanks de avondklok, die neg steeds van kracht is, hun huizen en wierpen versperringen op -. p twee van de voornaamste wegen van de nieuwe stad. Militairen hebben de versperringen later opgeruimd. In de loop van dinsdag zijn 80 mensen in Leopoldstad gearres teerd. In Matadi is het op het ogen blik rustig. De politie hoeft mee gedeeld, dat zij tot nu toe 40 mensen heeft gearresteerd. On der hen zouden zich enkele lei ders van bet volksverzet bevin den. De politie heeft woensdagoch tend zuiveringsoperaties uitge voerd in de inheemse wijken van Leopoldstad. Ongeveer honderd personen zijn voor identiteits- contróle naar het politiebureau gebracht. Vernemen wordt dat woens dagochtend in de wijk Foneobel het lijk ven een inlander is ge vonden. Er is een onderzoek in gesteld en de politie voert in die wijk controle-operaties uit. Van welingelichte zijde te Brussel wordt vernomen dat de Belgische autoriteiten berichten onderzoeken, volgens welke een Congolese nationalistische leider Guatemala en Mexico Guatemala heeft dinsdag in een telegram aan de Veiligheids raad van zijn bezorgdheid g©- w gd ever „de ongewone samen trekking van Mexicaanse troepen nabij do grens met Guatemala". Guatemala beschouwt deze troepenconcentratie als een be dreiging voor de vrede en vei ligheid m dat gebied, maar vroeg niet met zoveel woorden om een optreden van de raad. Het Guatemalteekse leger is dinsdagavond in staat van alarm gebracht, zo bericht het blad „Novedade's" uit Ciudad Guate mala. Het betreft een veilig heidsmaatregel, aldus het blad. genomen met het oog op het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Mexico en de spanning tussen beide landen sedert het incident van 31 decem ber. (Advertentie) GRENULAAN 21 TERNEUZEN - TEL. 2568 met een gedetailleerd communis tisch plan voor een revolutie naar Leopoldstad zou zijn terug gekeerd. Gezegd wordt dat het onder zoek uitgewezen heeft dat de man, Arthur Pinzi, burgemees ter van een Afrikaanse gemeen te bij Leopoldstad, geregeld con tact heeft gehad met Belgische communistische partijleiders en functionarissen van de Russische ambassade te Brussel. Hierbij wordt gewezen op een foto, die een Belgisch dagblad het vorig jaar heeft gepubliceerd. Op deze foto die gemaakt is tijdens een Belgisch-Russische bijeenkomst in de Ardennen, stond Pinzi met de Russische functionarissen. Officiële kringen in België wei geren commentaar te geven. Pinzi moet in Leopoldstad teza men met 18 andere Afrikaanse nationalistische leiders terecht staan op beschuldiging van het aanmoedigen van rassenhaat en het in gevaar brengen van de openbare veiligheid. De berechting van Cubaanse „oorlogsmisdadigers" Na de terugkeer van de leider van de Cubaanse revolutie, Fidel Castro, uit Venezuela, is op Cuba geen melding meer ge maakt van terechtstelling ran aanhangers van oud-president Batista, die zich aan „oorlogs misdaden" zouden hebben schul dig gemaakt. Wel werden dins dag vier mensen ter dood ver oordeeld. De berechting van luitenant kolonel Grau en de behandeling in tweede instantie van de zaak van majoor Sosa Blanco, die dinsdagavond zouden plaats vin den, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld. Een aantal verdach ten, die woensdag te Santiago zouden worden berecht, worden vandaag voor de rechter geleid. Te Havanna wordt aangeno men, dat nu de sfeer in de Cu baanse hoofdstad wat ïustiger is geworden, Castro bereid gebleken is gehoor te geven aan de raad het bij de berechting van aan hangers van het vorige regime wat kalmer aan te deen. Deze raad zou hem in Venezuela zijn gegeven. „Vrije Algerijnse regering" ziet nog geen vrede De minister van Voorlichting van de „Vrije Algerijnse rege ring", Ahmed Yazid, heeft op een persconferentie medegedeeld dat zijn regering op het ogenblik „he laas geen vooruitzichten voor vrede in Algerië ziet". In een voorbereide verklaring zei Yazid, dat de Algerijnse op standelingen gereed zijn de oor log voort (e zetten, zelfs indien deze vele jaren zou duren. „Wij zijn evenzeer bereid vrede te slui ten, maar dit hangt niet van c s af", zo zei hij- Yazid verklaarde, dat het na tionale bevrijdingsleger, met mo derne wapens versterkt, in de af gelopen weken meer druk had uitgeoefend op de Franse strijd krachten in Algerië, en dat „spe ciale troepen" de geëlektrificeer de verdedigingslinies langs de Algerijnse grenzen met Marokko en Tunesië op vele plaatsen had den doorbroken. In het algemene weerbeeld is sinds dinsdag niet veel verande ring gekomen. Boven West- en Midden-Europa handhaaft zich 'n hogedrukgebied. Hierin is de wind zwak en komt des nachts overwegend lichte vorst voor. Met zwakke oostelijke winden VRIJDAG 30 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5.24 5.53 Terneuzen 5.59 6.28 Hansweert 6.39 7.08 Walsoorden 6.49 7.18 Vice-president Nixon van de Ver. Staten heeft in een toe spraak tot een universitair ge hoor in New York gezegd, dat de Ver. Staten ontdooiing van de koude oorlog wensen, maar dat er weinig kans op is in een we reld, die onderhevig is aan de ijzige winden van de Sowjet-pro- paganda". Hij verklaarde dit naar aanlei ding van een opmerking die de Sowjet-premier maandag tijdens een receptie maakte. Volgens Chroesjtsjef hebben de Sowjet- leiders na het bezoek van vice- premier Mikojan aan de Ver. Staten de indruk dat „ontdooi ing" van de betrekkingen tussen beide landen mogelijk is. Nixon vervolgde: „Wij wensen eveneen- een ontdooiing van de kcude oorlog, omdat wij beseffen dat wij anders tenslotte allen zo hard in het ijs vastvriezen dat al leen een kernbom het zal stuk breken". „Wij zijn het met de heer Chroesjtsjef eens dat er thans een goede gelegenheid is. Maar dit kan alleen gebeuren indien hij de wijsheid bezit de vastgevroren van het De heer Russische standpunten verleden te ontdooien. Chroesjtsjef kan de grootste lei der in de geschiedenis van Rus land worden indien hij zo wijs is een politiek te volgen waardoor de schitterende mogelijkheden van zijn land niet worden ge bruikt voor de overheersing van andere volkeren maar ten behoe ve van het moedige Russische volk dat al zo lang onder lijden gebukt gaat en van zijn harde werk meer wenst en verdient te krijgen dan het thans ontvangt", aldus Nixon. werd iets drogere lucht aange voerd, zodat de mist vrijwel over al verdween. Bij zonnig weer ste gen de temperaturen overdag dan ook belangrijk in ons land tot 4 'a 6 graden, in Noord- Frankrijk tot omstreeks 9 gra den en in Zuid-Frankrijk hier en daar zelfs tot 15 16 graden. De depressie-activiteit blijft be perkt tot het zeegebied tussen Groenland en Noord-Noorwegen, en op het zuidelijk deel van de Oceaan bij de Azoren is een ho gedrukgebied in ontwikkeling. In verband hiermee blijft het huidi ge weertype voortduren. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. WEINIG VERANDERING. In de ochtend overwegend lich te vorst en hier en daar mist. Overigens zonnig weer met on geveer dezelfde temperaturen als gisteren. Weinig wind. ZON MAAN op onder op onder 29 8.26 17.21 23.34 10.15 30 8.25 17.22 10.44 31 8.23 17.24 0.51 11.15 Febr- 1 8.22 17.26 2.06 Ü.50

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1