4 Nederlandse graanhandel keert zich tegen hoog graanprijspeil in E. E. G. BEURSOVERZICHT Sric «le Hoortnean ff$lerm«>c>gelff VELPON lijmt alles Ceta-Bevèjf voor de Doe-het-Zelver gïïsaagZo januari TJ.vj DE VRIJE ZEEUWi Pagina (Advertentie). N 8 i 38,60 nu 31,50 n 19,50 nu 15,60 bloemdessin 180/215 nu ƒ21,96. TERNEUZEN Ais U deze nieuwe tomatensoep op het vuur heeft staan... als U die fijne geur opsnuift... als U die fris-gezonde kleur ziet... die zachte, aparte smaak proeft... dan wéét U het: daar doet Royco de beste tomaten in, tomaten zoals U ze zelf zou kiezen. Zo goed wilt U het hebben. Zo willen Uw man en kinderen het. En U zult niet aarzelen: deze soep wilt U vaak eten, deze heerlijkste tomatensoep, die U ooit klaar-om-te-koken in de pan deed. M I vi 1 t ~J I ROYCO»soepen... rijk van Inhoud, rijk van smaakl De vereniging „De Nederland se Graanhandel" heeft zich on langs over het graanprijspeil in E.E.G.-verbend tot de vice-voor- zitter der Europese commissie, dr. Mansholt, gewend. In de be treffende brief wordt o.m. een redelijk graanprijspeil, gediffe rentieerd naar de onderlinge waardeverhoudingen der granen, bepleit. Dit gebaseerd op twee overwegingen Ten eerste dat hierdoor de zich in de gemeenschap reeds aan kondigende overproductie mei name van tarwe wordt voorko men, althans niet wordt bevor derd. Dat hoge graanprijzen de productie in sterke mate stimu leren, wordt o.m. aan de ontwik keling in België gedemonstreerd, waar verhogingen van de pro ducentenprijs de tarweproductie sterk uitbreidden (1954: 570.000 ton: 1957: 750.000 ton). Afgezien van de behoefte aan harde tarwe dekt de broodgraan productie der zes, kwantitatief althans, reeds meer dan de vraag zodat de rest of moet worden ge ëxporteerd met behulp van hoge subsidies (Frankrijk, Italië) of met prijsconcessies moet worden afgezet in de veevoedersector. Aan een kunstmatig, hoog prijs niveau zoals dat na de oorlog voor de toen noodzakelijke op voering van de productie ge wenst werd geacht, bestaat thans geen behoefte meer. E is geen enkel belang mede gediend, ook niet dat van de boer. Het graan prijspeil, dus zowel voor trawe als voor voedergranen, dient het evenwicht tussen productie en import enerzijds en consumptie alsmede export anderzijds niet te verstoren maar te bevorderen. De afzetmogelijkheden in het al gemeen, zijn aan zekere beper kingen onderworpen mede i.v.m. de noodzaak van de handhaving van de handelsbetrekkingen met derde landen. Immers, indien men de afzet van industriële pro- duktcn naar deze landen wil be houden, dan zal de invoer uit die landen, ook op het gebied der granen, niet in ernstige .mate mogen worden beperkt. Een la ger graanprijspeil in dc EE.G. zal het handelsverkeer met der de landen overigens minder ob stakels in dc weg leggen dan een hoger peil. Ten tweede acht de Neder landse graanhandel het van het grootste belang dat de kosten van levensonderhoud zo laag mogelijk blijven. Dit vooral om De kinderen van Jngrid Bergman en Rosselini Een Parijse rechtbank heeft zaterdag uitgemaakt, dat de drie kinderen van Ingrid Berg man en de Italiaanse filmre gisseur Roberto Rossellini van maandag tot vrijdagavond on der de hoede van hun moeder zullen staan en de overige twee dagen van de week onder die van hun vader. Deze bepaling geldt zolang er geen definitieve regeling voor de voogdij is ge- troifen en op voorwaarde dat de twee ouders in of bij Parijs verblijven. Wanneer één der ouders buitenlands vertoeft, "rijgt de andere de gehele zorg i over de kinderen de negen jarige Robertino en de zesjari getweeling Isabella en Isotta. De kinderen moeten een Ita liaanse school te Parijs bezoe ken en hun paspoorten moeten mj een advocaat worden gede poneerd. i Borgman heeft inmid dels bij een Parijse rechtbank een verzoek ingediend om blij- de voogdij te worden Een dergelijk verzoek van Ro- b m, werd zaterdag door een meinse rechtbank afgewezen °p./rond van het feit, dat In- srid Bergman niet van het ver rook op de hoogte was gesteld. De toestand in communistisch China Zeven Chinese vissers, die on langs uit communistisch China de wijk hebben genomen, hebben maandag op een persconferentie te Hongkong verklaard, dat het gevoel van onrust onder de ar beiders en boeren in de volks- eommunes toeneemt. Volgens hen waren de Chinese autoritei ten in oktober jl. begonnen de vissers te dwingen tot do com munes toe te treden. Terwijl de mannen visten, moesten hun vrouwen en kinderen op het land of in staalfabrieken werken. De bejaarden hadden tot taak elk voor 25 kinderen te zorgen. De uitgewekenen zeiden, dat er in de communes 18 tot 20 uur per dag moest worden gewerkt en dat er een groeiende voedsel schaarste was. Ned. volksbeweging neemt niet deel aan verkiezingen De Nederlandse Volksbeweging heeft van de minister van Bin nenlandse Zaken de mededeling ontvangen dat registratie van de naam van de partij, overeenkom stig de kieswet, niet meer moge lijk was. Zij zal daarom niet deel nemen aan de aanstaande verkie zingen. In haar antwoordschrijven aan de minister zegt de partij van me ning te zijn, dat door het feit, dat de verkiezingen uitgeschreven zijn op een datum, zo kort na de kabinetscrisis, de democratische en parlementaire beginselen niet gediend worden. Kleine groepe ringen, die tezamen toch een be langrijk deel van de kiezers om vatten, worden hierdoor uitge schakeld. JONGE UITBREKER AANGEHOUDEN De Amsterdamse politie heeft, maandagavond op de Prins Hen drikkade de 17-jarige W. T. uit Alkmaar aangehouden, die voor de tweede maal binnen pen week uit een inrichting in Amsterdam was ontsnapt. De jongeman was na een veroordeling wegens dief stal in deze inrichting opgeno men. Eerder op de avond hadden agenten de jongeman in het Blaeustraatjc gesignaleerd maar zelfs drie srhoten hadden hem toen niet tot overgave kunnen dwingen. De toestand in Matadi Het was maandagochtend rus tig in de Kongolese havenstad Matadi, waar zich zondag onge regeldheden hebben voorgedaan. Het aantal afwezige arbeiders in de havens schijnt gering te zijn. Voor de arbeiders de terrei nen mochten betreden, contro leerde de politie hun identiteit, waardoor enige vertraging ont stond. do concurrentiekracht van de in dustrie, (in het bijzonder van de veredelingsindustrie) in stand te houden resp. te verbeteren. Dit komt de werkgelegenheid en de export-positie ten goede. Het ge hele welvaartspeil wordt hier door gunstig beïnvloed. De afzet mogelijkheden van agrarische produkten worden erdoor ver ruimd. Een krachtige, zich uit breidende industrie is ook voor de landbouw van het grootste belang om de personen die ten gevolge van de noodzakelijke structuurhervormingen in de landbouw „beschikbaar" komen, nieuwe werkgelegenheid te ver schaffen. Ten aanzien van de zienswijze dat een verlaging van het graan prijspeil b.v. in Duitsland een overproductie van melk en ver- edelingsprcdukten tengevolge zou hebben, wordt opgemerkt dat deze productie zich door de aard der produkten veel sneller aan de marksituatie aanpast (moet aanpassen) dan die van granen. Bovendien blijkt bij stij gende welvaart de consumptie van dierlijke veredelingsproduk- ten veel sneller toe te nemen dan Rumoer om oprichting nonnenklooster in Zweden De negatieve houding die door de Zweedse autoriteiten is aangenomen in verband met de oprichting van een carme- lietessenklooster in de Zuid- Zweedse plaats Landskrona heeft, naar gemeld wordt, in België enig opzien gewekt. Het zou namelijk een klooster van Belgische nonnen worden. Eni ge tijd geleden is de Zweedse ambassadeur in Brussel be zocht door een advocaat die de aandacht van de ambassadeur vestigde op de grote belangstel ling van sympathie waarmee in België de activiteit van Bel gische nonnen in Zweden wordt gevolgd. De advocaat zei ook dat het moeilijk was in te zien waarom de Zweedse autoritei ten, die bekend staan om hun zin voor vrijheid van mening en godsdienst, zo terughoudend staan tegenover de oprichting van het klooster. De Zweedse ambassadeur heeft zijn regering op de hoog te gebracht van de inzichten van de advocaat en heeft aan geboden verdere inlichtingen betreffende deze kwestie ter be schikking te stellen van de re gering. die van akkerbouwprodukten. Er vindt dus 'n omschakelnig plaats. Goedkopere productie en lagere consumptieprijzen zullen de con sumptie van dierlijke produkten bovendien nog bevorderen, aldus „De Vereniging de Nederlandse Graanhandel". Uit het bovenstaande blijkt dat de Nederlandse graanhandel een streven om het Europese prijs peil voor tarwe zowel als voor voedergranen te fixeren op een hoog niveau, zoals b.v. in Duitse kringen wel wordt bepleit, met kracht verwerpt. De plaats van Japan in de wereld De Japanse regering heeft zich dinsdag uitgesproken tegen neu tralisme en voor „nauwe samen werking met de vrije en demo cratische landen, die naar dezelf de doelen streven als wij". Minister-president Kisji en de minister van Buitenlandse Zaken, Foedjijama, zeiden in de rijks dag, dat een niet-aanvalsverdrag in het Verre Oosten de veiligheid van Japan niet zal waarborgen. Volgens Kisji zal een neutralis- tische politiek leiden tot isolering van Japan, wat dan weer tot ge volg zal hebben, dat Japan in het communistische kamp wordt ge trokken. Foedjijama zei verder, dat Ja pan zal blijven streven naar ver betering van de handelsbetrek kingen met communistisch Chi na, een positievere rol bij het plan van Colombo zal spelen en zal bijdragen tot de ontwikkeling van ten achter gebleven landen en naar oplossing van de moei lijkheden met Zuid-Korea over de Rhee-Ujn, die de Japanse scheep vaart in de omgeving van Zuid- Korea belemmert. De oplossing van de laatste kwestie is. aldus Foedjijama, de sleutel voor de regeling van alle geschillen tussen Japan gn Zuid- Korea. ■k Te Kiel is een 36-jarige tim merman gearresteerd verdacht van spionage voor Oost-Duits- land. Hij zou vanuit een vlieg tuig militaire installaties aan de Westduitse Oostzeekust hebben gefotografeerd. Gelijk met hem zijn zijn vrouw en een fotograaf aangehouden. Zijn vrouw zou de foto's naar Oost-Berlijn hebben gebracht, waar zij voor 50 tot 500 mark aan de Oostduitse auto riteiten zouden zijn verkocht. i GOEDE ONDERTOON IN IETS LAGERE MARKT Veroordelingen in Jordanië De Jordaanse regering heeft zondagavond besloten 48 ex-offi cieren en communisten hun bur gerrechten te ontnemen omdat Zij in npril 1957 getracht zouden hebben de Jordaanse regering omver te werpen en koning Hoessein te vermoorden. Onder de veroordeelden bevin den zich de ex-generaals Ali Noewar on Ali Hayard, die naar Syrië uitweken toen dc samen zwering ontdekt werd. De handel was dinsdagmiddag vrij rustig en alle internationale waarden moesten, vooral bij de opening, koersverliezen incasse ren. Deze waren echter van ge ringe betekenis, zodat van de maandag behaalde winsten nog iets bleef hangen, behalve voor de oliewaarden. Het aanbod was niet groot, maar toch voldoende om lagere koersen in de noterin gen te brengen. Het meest had den hiervan aandelen Kon. Olie te lijden. De cijfers over 1958, 30 procent lagere winst vergeleken bij die van 1957, van de Standard Oil of New Jersey, waren van invloed op dc koers van aandelen Kon. Olie. De ondertoon van de markt was goed en op lagere prijzen kon het aanbod gemakkelijk wor den opgevangen. In het verdere beursverloop konden de koersen, tengevolge van lichte vraag, over de gehele linie aantrekken en wa ren de koersverschillen, vergele ken bij de slotkoers van maan- Advertentie Voedselcrisis in China? lolgens inlichtingen van be- „!l? ,are zijde zou in commu- cris! China een ernstige v 's m de voedselvoorziening ip als gevolg van te snel- satie van volksgemeen- - PP6n. Lange rijen mensen w°te steden urenlang ma w'nkels wachten om een ager rantsoen te kunnen be machtigen. Luxemburg verschenen va„ ag Seen kranten als gevolg n een staking van typografen, »la£ eise Ve'h°Sing en huurtoe" 41. „Waarom strijd?" is het wederwoord van Fergus de Storm vogel. „Zijn we dan vijanden, Norenko ning? 't Is waar: gij gijzelde mij, maar uw mannen behandelden mij waardig en over mijn gevangenschap had ik niet te klagen. Nog steeds ben ik in uw macht, maar kü maakt er geen mis bruik van. Ge doet de beloften die uw man nen gaven gestand. „Gaat in vrede" zeg ik u daarom, met uw schepen. Fergus de Stormvogel zal u geen duimbreed in de weg leggen". De Ierse piratenhoofriman glim lacht nauwelijks merkbaar als hij vervolgt: „Integendeel, Noorse ko ning, ge zult merken, dat de macht van Fergus verder reikt dan de kusten dan do Britse en Ierse Zee". De vrijbuiter tast onder zijn op perkleed en haalt een kleine glin sterende ring tevoorschijn. „Dit schenkt Fergus u, Noorman. Een ring, een gouden ring. Draag hem, komt ge ooit in moeilijkheden, de ring zal u helpen. Stelt iemand u de vraag: ,Waar zal het stormen?' antwoordt dan „In Ierland" en men zal weten dat gij een vriend zijt". Met stijgende verbazing heeft Eric toegeluisterd en de woorden van de vreemde zwerver konten hem weer voor de geest: ,Ge zult vreemde vriendschappen sluiten'. „Ja, da's allemaal mooi en aar dig, maar daarmee zijn onze man schappen nog niet geholpen en ch ik zogezegd ook niet. Stel voor, dat één van onze schepen uit de koers raakt en door jouw eh... vrienden wordt geënterd, dan kan de ring die de Noorman om zijn vinger draagt ze ook niet hel pen. Wees nou eerlijk". Fergus grijnst breed. „Het is ook niet de enige ring die ik bezit", zegt h(j, „en de Norenkoning is ook niet de enige die er een draagt, geloof mij. De Saksische reus en alle andere aanvoerders zullen elk een ring krijgen, alleen geen gou den". Svein kijkt zuinig bi) deze laat ste opmerking, maar schijnt verder tevredengesteld. En Fergus de Stormvogel houdt woord. Niet alleen krijgen alle scheepsaanvoerders een ring, ook de roergangers en de dappersten van Erics kriigers. Bronzen ringen zijn het, met. aan de binnenzijde een paar kleine ingekraste vleu gels... Voorzien van drinkwater en vol doende leeftocht nemen de Noren afscheid van de grote Ierse vloot en peinzend staart Eric naar de verdwijnende kust als zijn scheep jes op een zonnige morgen zee kie zen. Aan zijn linkerhand glanst zacht Fergus' gouden ring. Welke vérstrekkende gevolgen het dra gen van dit kleinood ten gevolge zal hebben, daarvan heeft Eric geen flauw vermoeden. EINDE dag slechts 1 tot 2 punten lager. Aandelen Kon. Olie echter moes ten toch nog een verlies van cir ca 4 gulden incasseren. Geopend werd in dit fonds op ƒ183,10, waarna de koers aantrok tot 184,30. Aandelen Philips liepen op van 493 tot 496, Unilevers van 474 tot 476 en AKU's van 291 tot 292. KLM lag wederom vast in de markt en werd een gulden ho ger geadviseerd ingevolge de koers in Wallslrcet. Voor de scheepvaarten bestond ook gisteren belangstelling van publieke zijde. Holland Ainerika Lijn, die dc vorige dag reeds 4 punten hoger noteerde, kon hier dinsdag ruim een punt aan toe voegen. Kon. Boot een punt ho ger, Scheepvaart Unies verbeter den bijna 2 punten en Van Nie- velt Goudriaan avanceerde bijna 3 punten. De belangstelling in de cultuursector was zeer gering. Deli verder in reactie. Amster dam Rubbers ruim 1 punt lager evenals HVA's en Senembah's nauwelijks prijshoudend. De Staatsfondsen konden zich in een kalme markt goed handhaven. Van de locale sector werden de converteerbare obligaties en aan delen Bührmann geadviseerd op resp. 163 en 375 tegen een laagst gedane koers van 140 en 335. Gis teren werden geïntroduceerd en voor het eerst verhandeld certifi caten Albert Heijn groot 1000, vertegenwoordigende elk 20 zes procent spaarobligaties ad 50, lening 1958. De koers werd op 1261 b geadviseerd, hetgeen door de beurs als zeer gunstig werd gekenmerkt. Aandelen Kas-Asso- ciatie werden hoger geadviseerd op het verhoogde dividend van 6 procent (v. j. 5 pet). De premie leningen, die maandag nogal ge drukt in de markt lagen in ver band met de a.s. nieuwe premie- lening Zuid-Holland, waren gis teren in herstel. Loidse Wol werd een paar punten hoger geadvi seerd. Prolongaiic 3 procent. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen BEURSIN DICES 23/1 26/1 27/1 385.95 391.08 386.12 186.24 187.85 188.26 154.73 156.89 157.54 148.99 149.48 149.81 114.89 117.10 116.27 265.33 268.62 266.36 NAREURSKOERSEN. Kon. Olie: 1S4.00 185.00 (183.80) Unilever: 474-475 474%) Philips: 497-500 495%) A.K.U.: 291 (291%) Nw Unilever: 465 (464%)

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5