(VWAGtNS !G Het 21e congres van de communis tische partij van Rusland in het teken van de economische ontwikkeling De besprekingen van minister Luns in Londen C.N.V. verwonderd over verklaring van het N.V.V. inzake arbeidstijdverkorting Volksstemming over het vrouwenkiesrecht in Zwitserland De Duitse kwestie Spanning in Florence De processen op Cuba Weero verzicht INTIE voor; '&ss»2*** lêmïïï.-1 Wz5s:s§: j si &s$sseü5 mamm INNEN 58 ct sfKA'.'JE 19 ct N in pot 119 ct yORST 108 ct uk •INES 59 ct N voor garine krgarine •enten et suiker iel ;tzeep 49 ct 93 ct 72 ct 39 ct 17 ct 59 ct 99 ct op van E TANDPASTA 1.25: ORSTEL 10 ct 33 ct EE 49 ct ANGE 56 ct ILANGE 44 ct T of OKKEN 44 ct 'ETONGEN 55 ct VLINDERS 43 ct PRé 86 ct éGRATIS UJN 149 ct 'oud) 64 ct *S 53 ct CEN 53 ct 79 ct EN 22 ct oop van beroemde -IEERMESJE5 f 45 ct SCHEEP P vtis WOENSDAG 28 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4587 Britse steun inzake Nieuw-Guinea onveranderd AUTO'S SCHIPPERS NIEUWE INCIDENTEN IN BELGISCH KONGO De baby Tavarez teruggevonden BRITS VLIEGTUIG VERONGELUKT WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER orst in met versheid. ;heid. d. #fa=&»2 JIBS eg Ijsnia S9MH als rep a "eric. EN \oo: i *s ?- Oil Vv ,*iiO; W a SteenbergewliMui 7 TI KV UZEN r3 Terneuzen MdSGiaNB Frankering bff abonnemeafc Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Versch\jn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; mlnirrtutn per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie, die tevens eerste secretaris van het centrale comité van de communistische partij in zijn land is, heelt dins dagmorgen in het Kremlin te Moskou het (buitengewone) 21e congres van deze partij geopend. Toen premier Cnroesj isjef het spreekgestoelte beklom om zijn plannen te ontvouwen met be treaking tot de economische ont wikkeling van de Sowjet-Unie in de jaren 19591965, werd hij langdurig en enthousiast toege juicht door dc aanwezigen. Chroesjtsjef verklaarde ver volgens dat de „grootheid" van hot zevenjarenplan „haar weer ga niet vindt in de geschiedenis". Drie jaar zijn verstreken sinds het 20ste partijcongres en in deze tijd is de Sowjet-ünie vol ver trouwen verder gegaan op Lenins weg naai* het communis me. Zij heeft haar macht steeds meer versterkt en in de strijd voor het behoud van de vrede en vriendschap onder de volkeren haar internationaal prestige ver groot. De socialistische wereld is nu sterker, eensgezinder en onver- woestoaarder dan ooit, aldus Chroesjtsjef. Op hei ogenblik is het, wat de industriële produktie betreft, het eerste land van Europa en het tweede van de wereld, aldus Chroesjtsjef. De lancering van de eerste aardsatellieten is een markant succes geweest voor onze geleer den en ons volk, aldus de Russi sche premier en een duidelijke demonstratie van het hoge in dustriële en tecnmsche niveau van de Sowjet-Unie. De hele wereld begroette deze overwinning enthousiast als het begin van een nieuw tijdperk in de geschiedenis van de onder werping van de natuur door de mensen, het tijdperk van de verovering van de ruimte. Deze woorden kregen een Stormachtig applaus van de af gevaardigden. Op politiek terrein staat de Sowjet-Unie voor de volgende taken, zo vervolgde hij: Verdere consolidering van het socialistische systeem en van de eenheid en solidariteit van het Sowjetvolk, de ontwikkeling van de Russische democratie, de sti mulering van het initiatief en de activiteit van de grote massa, de uitbreiding van de functies van openbare lichamen in staatsaan- geiegenheden, het belangrijker maken van de organisatorische en opvoedkundige taak van de partij en de socialistische staat en de versterking van de vriend schap tussen de volkeren. Chroesjtsjef, die herhaaldelijk werd toegejuicht tijdens zijn rede, verklaarde dat de conclusie waartoe het 20ste partijcongres gekomen was, n.l. dat een oorlog niet meer onvermijdelijk is, sindsdien volledig is bevestigd. Hü zei voorts dat de bruto in dustriële produktie van de Sow jet-Unie omstreeks 1965 met cir ca 80 procent zal zijn toegeno men, vergeleken met 1958. De produktie van verbruiksgoede- ren zal dan met 62 a 65 procent zijn toegenomen. Stygende produktie. Hij verklaarde voorts, dat de produktie van ruw ijzer tot 65 a 70 miljoen ton en de produktie van staal tot 86 a 91 miljoen ton zal worden opgevoerd. In de komende zeven jaar, aldus Chroesjtsjef, zal de chemische industrie bijna het drievoudige produceren van de huidige hoe veelheid. De produktie van olie zal meer dan verdubbeien en die van gas zal vijf maal zo groot worden. Olie zal steenkool ver vangen als de voornaamste bron voor brandstof. Het energievermogen zal meer dan verdubbelen en er zullen ver scheidene kernstations met ver schillende soorten reactoren in werking worden fsteld. Geen belastingen meer. Chroesjtsjef kwam vervolgens te spreken over de vooruitgang Chroesjtsjef zei voorts dat de op landbouwgebied. Russen in de komende paar jaar De jaarlijkse graanoogst is in' 2een belasting meer zullen hoe de algelopen vijf jaar met 39 procent toegenomen vergeleken met ae aaaraan voorargaande vijf jaar. V oorts merkte de Rus sische premier op dat het reële inkomen van arbeiders en kan toorbedienden sinds 1940 bijna verdubbeld is, terwijl het inko men van de boeren zelf meer dan tweemaal zo groot is geworden. De buitenlandse betrek kingen. Over de internationale politiek zei Chroesjtsjef dat het nodig is een einde te maken aan de koude oorlog en dat de internationale spanningen moeten verminderen. Hij drong voorts aan op een versterking over de gehele linie van de band tussen de arbeiders en boeren en pleitte voor het in tensiveren van het ideologische partijwerk, speciaal onder de op groeiende jeugd. Hij pleitte verder voor een con sequente voortzetting van een buitenlandse politiek, die streeft naar het behoud van de vrede en veiligheid op basis van Lenins principe van een vreedzaam naast eikaar bestaan van landen met onderling afwijkende sociale systemen. Hierna verklaarde Cliroesjtsjef dat de Sowjet-Unie begonnen is met de produktie van intercon tinentale raketten. ven te betalen dank zij het f inan cicle systeem in de Sowjet-Unie. De belastingen, die rechtstreeks van de bevolking worden gehe ven, vormen op het ogenblik al minder dan acht procent van de begroting, aldus de Russische premier. De kwestie Duitsland. Hierna sneed hij het Duitse vraagstuk aan. De juiste oplos sing hiervan is van groot belang voor het behoud van de vrede en veiligheid van alle volkeren al dus Chroesjtsjef. En het stuiten van een vredes verdrag met Duitsland is de sleu tel voor de oplossing van dit pro bleem. Een dergelijk verdra^ be tekent een grote stap voorwaarts in de richting van de hereniging van Duitsland, zal leiden tot de oplossing van de kwestie-Berlijn op basis van vreedzame en demo cratische principes en zal de om vorming van West-Berlijn tot een vrije stad met de daarbij be horende waarborgen van niet-in- menging in haar aangelegen heden verzekeren. Om de waar borgen een permanent karakter te geven, moet men echter ook de steun hebben van de Ver. Na ties, aldus Chroesjtsjef, "die uiting gaf aan het verlangen van de Sowjet-Unie om onderhande lingen over al deze vraagstuk ken te voeren, De verhouding met de Verenigde Staten. Over de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten merkte iiij op dat er geen rede nen zijn voor een conflict tussen heide volkeren. Toch zullen deze betrekkingen nog lange tijd ab normaal blijven, noewel het aan tal voorstanders van vriend schappelijke betrekkingen tus sen beide landen in de Ver. Sta ten steeds toeneemt. De ontvangst die Mikojan in de Ver. Staten werd bereid, is een duidelijk bewijs hiervan. Zijn reis, aldus de Russische pre mier, werd een manifestatie van de vriendschappelijke gevoelens van het Amerikaanse volk voor de volkeren van de Sowjet-Unie. Het zeven-jarenplan opent rui me mogelijkheden voor een uit breiding van de Russische han del met alle landen. Chroesjtsjef sprak van een verdubbeling. Op nieuw stelde hij de kapitalisti sche landen een vreedzame con currentie voor en dat niet alleen voor de periode van zeven jaar. Hij deelde mee, dat zijn regering werkt aan een ontwikkelings plan dat vijftien jaar zal omvat ten. Tegenover de hogere arbeids- produktiviteit zullen hogere in komens, een kortere werkweek, meer en betere verbruiksgoede- ren, betere huisvesting en betere openbare diensten en culturele mogelijkheden staan. Volgens Cliroesjtsjef zal de Sowjet-Unie de kortste werkdag en -week ter wereld hebben. De bouwnijverheid zal om streeks vijftien miljoen wonin gen moeten afleveren. Het doel van het plan op dit gebied is, dat elk gezin zijn eigen woning heeft. De belangrijkste taak voor de geleerden noemde Chroesjtsjef de beheersing van thermonu- cleaire reacties, hetgeen een vrij wel onuitputtelijke energiebron zou opleveren. Op een gegeven moment, toen hij sprak over biljoenen roebels, onderbrak de premier zijn rede met de opmerking: „Wij zullen in onze taal het woord triljoen moeten invoaren". Sprekend over Westelijke reac ties op het zeven-jarenplan, waarin het plan een „uitdaging" wordt genoemd, zei Chroesjtsjef dat het inderdaad een uitdaging is om op vreedzame manier te wedijveren en niet op het gebied van de oorlogsproduktie. Het plan zou zijns inziens een be langrijke rol spelen bij het bewa ren van de wereldvrede. Als het succes opleverde, zouden „mil joenen het socialistische kamp kiezen ter versterking van de krachten van de vrede". Tegen het einde van zijn rede, die ruim zes uur duurde, sprak Chroesjtsjer over de „anti-partij- groep". Volgens hem kon ieder een nu zien hoe ierecht de partij en het centrale comité de activi teit van deze mensen hadden veroordeeld. Deze „verachtelijke tweedrachtzaaiers" hadden zich verzet tegen de maatregelen, die de Russen in staat stelden zulke grote vorderingen op industrieel en landbouwgebied te maken en de volkswelvaart te veigrotpn. Op het gebied der buitenlandse politiek hadden zij geageerd tegen maatregelen ter verminde ring van de internationale span ning. Thans was de Sowjetrussische communistische partij met haar ruim 8.239.000 leden hechter dan ooit verenigd om haar Leninisti sche centrale comité. Aan het slot stelde de premier enige amendementen op de grondwet voor, die de „geweldige veranderingen op binnenlands en buitenlands gebied" zouden moe ten weerspiegelen. Hij eindigde zijn rede van naar schatting 45.000 woorden met de leuzen: „Lang leve de vrede in de gehele wereld". Volgens Tass juichten de afgevaardigden hem langdu rig toe. In een communiqué dat na de besprekingen van minister mr -I. Luns met zijn Britse ambtgenoot van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd en premier McMillan te Londen is uitgegeven, wordt ge zegd, dat Selwyu Lloyd aan mi nister Luns opn'euw de Britse steun inzake Nederlands Nieuw Guinea heeft toegezegd. Voorts wordt in het communi qué gezegd, dat de ministers zijn overeengekomen de besprekin gen over de wapenleveranties aan Indonesië voort te zetten. Minis ter Luns heeft „de bezorgdheid van de Nederlandse regering over mogelijke Indonesische bedoelin gen met betrekking tot Nieuw- Guinea" tot uitdrukking ge bracht, aldus het communiqué. Engeland heeft volgens het com muniqué ingestemd met een ver dere bestudering van de verschil lende argumenten van technische aard over de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore. De volledige tekst van het communiqué luidt als volgt: „De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft van 25 tot 27 januari een kort bezoek aan het Verenigd Koninkrijk gebracht. Op 26 januari zijn op het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Londen besprekingen gehou den tussen de ministers Luns en Selwyn Lloyd, die door adviseurs van beide landen werden bijge woond. In de ochtend van 27 januari heeft minister Luns een bezoek gebracht aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Minister Luns en minister Sel wyn Lloyd hebben de toestand in Europia besproken, in het bij zonder in het licht van de jong ste Russische nota's over Berlijn en zij wisselden voorts van ge dachten over de Europese econo mische vraagstukken. De ministers wisselden van ge dachten over het Verre Oosten. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken gaf uitdruk king aan de bezorgdheid van zijn regering over eventuele Indone sische bedoelingen jegens Neder lands Nieuw-Guinea. Minister Selwyn Lloyd bevestigde de her haaldelijk door de Britse regering afgelegde verklaringen ter on dersteuning van de Nederlandse positie in dat gebied en verwees naar de verzekeringen van de In- Desgevraagd heeft het Chris telijk Nationaal Vakverbond medegedeeld, dat het met ver wondering heeft kennis genomen van de verklaring die het N.V.V. heeft afgelegd naar aanleiding van de brief, inzake de verkor ting van de arbeidstijd, die de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ad interim, prof. dr. L. J. M. Beel, aan de Sociaal Economische Raad heeft gezonden. Een werkgroep van Ameri kaanse, Duitse, Britse en Franse ambtenaren zal, vermoedelijk be gin februari, in Washington ver gaderen om de Westelijke ant woorden voor te bereiden op de Sowjet-voorstellen voor een in ternationale conferentie over een Duits vredesverdrag. De woordvoerder van het „Sta te Department", Lincoln White, verklaarde in Washington dat vertegenwoordigers van 't Ame rikaanse ministerie en van de Britse, Franse en Westduitse ambasades in de Amerikaanse hoofdstad aan het werk zullen deelnemen. De werkgroep zal anabevelingen voor de Westelij ke antwoorden op de Sowjet- voorstellen uitwerken. De moge lijkheid bestaat dat de groep de gehele Duitse kwestie, inclusief de Berlijnse crisis en de hereni ging van Oost- en West-Duits- land, zal bespreken. In commentaar op een verkla ring van de Westberlijnse bur gemeester, Willy Brandt, (in een televisievraaggesprek van zon dag), dat het herziene Poolse plan voor de Europese veiligheid een basis voor besprekingen tus sen Oost en West zou kunnen zijn, antwoordde White dat het ..State Department" volledig be grip heeft voor de zorgen van de riioolse regering. Het herziene Poolse plan ging echter nog niet ver genoeg en White geloofde dan ook niet dat het op het ogen blik een factor van overweging is in het Westelijke denken over de kwestie der Europese veilig heid. Op zondag 1 februari zal in Zwitserland een volksstemming worden gehouden over de poli tieke rechten van de Zwitserse vrouw. De federale regering stelt voor om in de grondwet van de Zwitserse Statenbond een nieuwe beschikking op te nemen, waarin zowel aan de mannen als aan de vrouwen dezelfde rechten en plichten worden toegekend op het gebied van de federale verkiezingen en stemmingen. Tot heden zijn alle pogingen om het vrouwenkiesrecht in de kantons in te voeren, mislukt. De mannen hebben steeds geweigerd dezelfde politiek rechten met de vrouwen te de len. Indien men afgaat op de houding die door de belangrijk ste politieke partijen wordt aan genomen zal de situatie ook na de le februari hetzelfde blijven. Alleen de socialisten hebben zich in feite geheel akkoord verklaard met het recht van stemmen voor de vrouw, de Katholieke conservatieven' en de radicaal-democraten, twee grote partijen, zijn verdeeld, terwijl de agraische partij zich tegen de invoering van het vrouwenkiesrecht heeft uitge sproken. Over het algemeen zijn de katholieke kantons en die, waarin de boeren een meerder heid vormen tegen vrouwen kiesrecht. Indien reeds de kiezer met het voorstel van de federale regering instemt, het geen onwaarschijnlijk is, zal het voorstel dus nog niet de meerderheid der kantons, die eveneens voor een grondwets wijziging nodig is, behalen. De voorstanders van de her vorming beroepen zich op ar gumenten van rechtvaardig heid, billijkheid en het demo cratisch ideaal. Zij menen dat de vrouw, die op economisch ge bied reeds is aangepast, dit ook op politiek terrein moet zijn. De tegenstanders zijn van mening dat het vrouwenkies recht eerst moet worden inge voerd in de gemeenten en kan tons, en nadien op het federa- leen plan. In heel Zwitserland zijn comi tés opgericht die voor of tegen het vrouwenstemrecht zijn. Een groot aantal Zwitserse vrouwen wil r.iets weten van het vrouwen kiesrecht cn bestrijdt het plan met groteenergie. Advertentie zonder chauffeur GRcNULAAN 21 - TEL. 2568 TERNEUZEN Het N.V.V. zegt. dat de vorige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een beslissing over de arbeidstijdverkorting in een vergevorderd stadium van voorbereiding had. Hiervan heeft de toenmalige socialistische mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, volgens het C.N.V., echter nimmer officiëel blijk ge geven, hoewel hij daartoe ruim schoots gelegenheid heeft gehad. Het S.E.R.-advies Inzake de arbeidstijdverkorting werd reeds op 11 juli 1958 aan de regering uitgebracht. De mededeling van het N.V.V. is, zo zegt het C.N.V., ook moeilijk in overeenstemming te brengen met onder meer de uitdrukkelijke verklaring van de oud-minister-president, dr. W. Drees, op 1 oktober 1958 afge legd in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dat het toenmalige kabinet geen ge legenheid had gehad het advies van de S.E.R. te behandelen en dat de regering ten aanzien van dit advies nog geen duidelijk in genomen standpunt kon weer geven. De mededeling van het N.V.V. wekt bij het C.N.V. des temeer verwondering omdat de socialis tische oud-minister-president in dezelfde zitting van de Staten- Generaal verklaarde, dat hij niet geneigd was de verkorting van de arbeidstijd als een eerste prio riteit te zien. Nadien heeft de toenmalige socialistische minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid de heer J. G. Suurhoff, volgens het C.N.V., in geen enkel opzicht na dere mededolingen gedaan waar uit afgeleid zou kunnen worden, dat het vorige kabinet wel tot een omschreven standpunt ten aanzien van de arbeidstijdver korting was gekomen. Tegen de achtergrond van deze situatie herinnert het C.N.V. aan het feit, dat het bekende advies van de S-E.R. over een verkorting van de arbeidstijd zich beperkt tot de wijze waarop zulk een maatregel toepassing zou moe ten vinden. Dit advies spreekt zich echter niet uit over het tijd stip van eventuele invoering, al dus het C.N.V., en evenmin sprak de S.E.R. zich uit over de mate waarin een arbeidstijdverkorting prioriteit zou moeten verkrijgen boven andere sociale wensen. Gelet op dit advies van de S.E.R. en bet achterwege blijven van de bepaling van een daarop betrekking hebbend standpunt door de toenmalige regering, is het, naar de mening van het C.N.V., vanzelfsprekend, dat de huidige minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid a.i. thans van de S-E.R. een advies verlangt ten aanzien van een tijdstip waarop met de invoering van deze werktijdverkorting een begin kan worden gemaakt. Ten opzichte van de arbeids tijdverkorting zelf, meent het C.N.V. overigens dat een invoe ring daarvan daar waar deze mede tengevolge van een extra verhoging van de produktivitoit mogelijk is, ook toepassing moet kunnen vinden. donesische regering, dat haar aanspraak op Nederlands Nieuw- Guinea in geen geval door mid del van geweld zal worden ver wezenlijkt. De ministers kwamen overeen, dat dit een kwestie is, waarop beide regeringen hun aandacht gericht zullen houden. Ten aan zien van de levering van wapens aan Indonesië kwamen de minis ters overeen, dat deze kwestie verder met de bondgenoten zal worden besproken. De ministers bespraken de kwestie van de landingsrechten voor de K.L.M. in Singapore. Overeengekomen werd, dat de verschillende argumenten, voor al die van technische aard en te herde gebracht door minister Luns, verder zullen worden be studeerd door de Britse regering. De besprekingen werden in een vriendschappelijke atmosfeer gehouden. De ministers besloten zo vaak overleg te zullen plegen als zij nuttig achten. Er hebben zich dinsdagochtend nieuwe incidenten in Leopold- stad in Belgisch Kongo voorge daan. Jongelingen hebben blanke automobilisten met stenen beko geld en handwijzers uit de grond getrokken. De aanleiding tot de ongeregeldheden was een ge rucht volgens welke een gewond meisje in een ziekenhuis was overleden. De politie heeft de jongeman nen kunnen verspreiden zonder van haar wapens gebruik te ma ken. De politie te New York heeft dinsdagochtend meegedeeld, dat de baby Tavarez, die woensdag jl. werd ontvoerd, is teruggevon den. Het kind, dat 28 dagen oud is, werd gezond en wel aangetroffen in een kelder in het westen van New York. In de kelder verbleef een vrouw, die, naar de politie aanneemt, de ontvoering heeft I gepleegd. Het kind is door de moeder herkend aan een moedervlek. Het Portoricaanse echtpaar, bij wie de baby werd aangetroffen, zei eerst dat het kind van hun- zelf was, maar gaf later toe het te hebben ontvoerd. Een Brits viermotorig trans portvliegtuig is dinsdagochtend bij het opstijgen van het vlieg veld van Brindisi in Italië ver ongelukt, waarbij twee van de zes bemanningsleden om het leven zijn gekomen. De andere vier werden gewond. Het toestel werd door een windstoot van de rolbaan ge duwd en geraakte in brand. In Florence is het dinsdag tot relletjes gekomen nadat de poli tie 's ochtends 4C0 arbeiders had verjaagd uit een fabriek waar een zitstaking van 18 uur was georganiseerd uit protest tegen het ontslag van een aantal ar beiders. Het tram- en busverkeer is na een oproep van de commu nistische vakbond tot stilstand gekomen. De sociaal-democrati sche vakvereniging heeft een al gemene staking uitgeroepen. Speciale groepen politieman nen zijn met jeeps, waterkanon- Kapitein Pedro Morejon, een voormalig officer in het leger het leger van ex-president Ba tista, is dinsdag op beschuldi ging van oorlogsmisdaden ter dood veroordeeld. Hij stond te Havanna terecht voor een uit drie leden bestaande krijgsraad, die zich tien uur met de zaak bezig hield. Een menigte buiten het gebouw kon via luidsprekers het proces volgen. Inmiddels is Fidel Castro, de leider van de revolutie tegen Batista, te Havanna terugge keerd, nadat hij te Caracas de viering had bijgewoond van het feit dat een jaar geleden de Venezolaanse dictator Perez Jimenez werd verdreven. In de luchtdi ukverdeling boven overdag niet oploste, kwamen onze omgeving komt slechts wei- voor in de noordoostelijke pro- nig verandering. Een hogedruk- vincies en een deel van Zuid- gebied, dat al enkele dagen rus- Holland. Hierin waren de mid- tig weer veroorzaakte, verplaat- dagtemperaturen belangrijk la ste zich langzaam naar het oos- ger dan in het overige deel van ten. Het centrum hiervan lag het land, waar het vrij zonnig dinsdagmiddag boven West- was met maximumtemperaturen Duitsland. van omstreeks 4 graden. Op het Gebieden met mist, die ook vliegveld Leeuwarden bijv. kwam het kwik niet hoger dan 1 graad onder nul. Ook vandaag blijft het rustige weer met plaatselijk mist voort duren. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Weinig verandering. Opklaringen en in de ochtend plaatselijk mist, vooral in het noorden van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Middagtemperaturen op de mees. te plaatsen enkele graden boven het vriespunt. ZON MAAN op onder op onder 28 8.28 17.19 22.18 9.48 29 8.26 17121 23.34 10.15 30 8.25 17.22 10.44 31 8.23 17.24 0.51 11.15 DONDERDAG 29 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.42 5.17 5.57 6.07 n.m. 5.07 5.42 6.22 6.32 nen en traangas druk in de weer geweest om groepen betogers uit het centrum van de stad, en voornamelijk van het plein voor de beroemde kathedraal te ver drijven. De betogers wierpen stenen en stukken hout naar de politiemannen. Er zouden 50 agenten en 50 demonstranten ge wond zijn. De onlusten deden zich voor namelijk voor in de omgeving van de kathedraal en het nabij gelegen plein van de republiek. Politie-jeeps achtervolgden met loeiende sirenes groepen beto gers door het warnet van nauwe middeleeuwse straatjes in het stadscentrum. Op het plein van de republiek slaagden de beto gers erin een politiejeep in brand te steken. Hier en daar werden barricades opgeworpen. Aarts bisschop, co-adjutor van Floren ce, mgr. Florit, deed vergeefs een beroep op de menigte om rustig naar huis te gaan. De winkels in het stadscentrum slo ten vroeg hun luiken om de rui ten te beschermen. Bij het hoofdpostkantoor ont stond een gevecht om een barri cade, waarbij de politie traangas- bommen en de betogers keien wierpen. Volgens onofficiële ra mingen bevonden zich tegen de avond een 10.000 betogers in het stadscentrum. In de ziekenhui zen werden 30 politiemannen en 20 burgers mét verwondingen op genomen. Geen van hen is er ern stig aan toe. Tegen 9 uur 's avonds begon langzamerhand de rust terug te keren, doordat de betogers, hon gerig en doornat door het bom bardement van de waterkanon nen der politie, het veld ruimden. De straten in het centrum lagen bezaaid met stukken hout, glas en stenen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1