Opnieuw relletjes in Belgisch Congo De verhouding tussen Rusland en Finland Het vraagstuk van de arbeidstijd verkorting Samenwerking op gebied der emigratie tussen Nederland en Amerika Het pact van Bagdad Bestuursconferentie der Y. N. beëindigd TROUWWAGENS Weero verzicht vhert" Mexico verbreekt betrekkingen met Guatemala SCHIPPERS ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,—per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 26 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4585 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaltag. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 war. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A«tes Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Castro in Caracas Fidel Castro die vrijdag als held in Caracas is ontvangen, heeft en een massabijeenkomst ver- Waard, dat de executie van „oor logsmisdadigers" op Cuba volle- «lig gerechtvaardigd is. De pro cessen werden gevoerd in over eenstemming met een wet die het leger van de opstandelingen en het hoofdkwartier in de Sierra ifcestra, lang vóór hun overwin ning, had aangenomen. De terechtgestelden werden schuldig bevonden niet slechts aan een of twee misdaden maar aan het systematisch martelen en vermoorden van een aantal inwoners van Cuba, onder wie vrouwen en kinderen. Daarom veroordelen wij categorisch de lasterlijke perscampagne in de Verenigde Staten tegen de exe cutie van Cubaanse oorlogsmis dadigers die onze revolutie in discrediet wil brengen, aldus Castro. „New York Times" over de executies op Cuba Ce „New York Times" schrijft over de nieuwe processen inzake „oorlogsmisdaden" in het sport stadion te Havanna dat deze een „vreselijke vergissing" zijn. JHet nieuwe regime op Cuba heeft een goedbedoelde maar vreselijke vergissing gemaakt bij de methode die het koos om de mensen die beschuldigd worden van oorlogsmisdaden, te berech ten. Een schouwspel als Havanna donderdag te zien gaf in een sportstadion met een om bloed schreeuwende menigte moest hier en overal elders ter wereld wel afkeer wekken Het probleem is in hoofdzaak niet slechts de wijze van terecht stelling maar de vraag of recht kan worden gedaan wanneer het wordt vastgekoppeld aan deze sfeer van een arena voor stieren gevechten. Het is beter dat de grootste misdadigers iets langer leven dan dat de gerechtigheid tekort schiet of tot een vertoning wordt gemaakt of dat men het gering ste risico loopt dat een onschuldi ge wordt gestraft", aldus de „New York Times". Overval van Daroel Islam op dorp in West-Java Bij een overval van een groep aanhangers van de Daroel Islam op een dorp in het gebied van Garoet in West-Java zijn twee mensen om het leven gekomen en vijf gewond, zo is in Djakarta vernomen. De overvallers zouden voorts 176 huizen in brand hebben ge stoken. Het zou de hevigste over val zijn geweest die de Daroel Islam in de afgelopen jaren heeft gepleegd. DE BUITENLANDSE HULP AAN INDONESISCHE OPSTANDELINGEN. De chef-staf van het Indonesi sche leger, luitenant-generaal A. H. Nasution, heeft tijdens een persconferentie in Padang mede gedeeld, dat, hoewel de hulp uit het buitenland aan de opstande lingen in Indonesië aanzienlijk is afgenomen, zij van bepaalde buitenlandse kringen toch nog steeds materiële en morele steun krijgen. Er zijn verscheidene be richten binnengekomen over de aanwezigheid in de Indonesische territoriale wateren van vreem de. niet-geïdentificeerde schepen en onderzeeboten. De generaal wilde echter geen nadere bijzonderheden verstrek ken. INCIDENTEN TE MATADI Te Matadi, in Belgisch Kongo, heb en zich zondag incidenten voorgedaan waarbij een duizend tal inheemsen officiële gebouwen in de inheemse wijk, w.o. het ge bouw en de kerk van de missie van O. L. Vrouw van Fatima, met stenen hebben bekogeld. De incidenten ontstonden des ochtends, toen na een bespreking van de provincieconunlssaris met de raad van het inheemse cen trum over de Belgische politieke hervormingsplannen een groep jongemannen die vergeefs had den geprobeerd tot de vergade ring te worden toegelaten, ste nen begonnen to werpen. Een politieman zag zich ge noodzaakt met zijn machinepis tool in de lucht te schieten om zich de demonstranten van het lijf te houden. Politie en militairen wierpen onmiddellijk barricades op op de wegen die naar de Europese wij ken van Matadi leidden. In de loop van de middag keerde de rust in de inheemse wijk weer. Verscheidene kantoren zijn ge plunderd. Enkele gewonde in heemsen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Aanvankelijk greep ongewa pende politie in, doch deze moest versterkt worden. Volgens latere berichten zijn er drie licht gewonden, twee Kongo lezen en een hoofdpolitieeommis- saris. Er is voor da inheemse wijk een uitgaansverbod van 's avonds half zeven tot 's ochtends half vijf afgekondigd. In de inheemse wijk patrouil leerde zondagavond een peloton militairen. Blanke vrijwilligers hebben op-dracht gekregen de Europese Sohiowijk te bewaken die vrij ver van h'- t stadscentrum is gelegen. Het gerechtsgebouw in de in heemse wijk, waar de incidenten begonnen, is geplunderd. De ge bouwen van de missie van O. L. Vrouw van Fatima zijn slechts licht beschadigd en niet geplun derd. De paters van de missie, die een toevlucht in een naburige politiepost hadden gezocht, wer den door groepen Kongolezen be schermd. Zij hebben zich later op de dag naar de Europese wijk be geven. Preventieve hechtenis van Abako-leiders verlengd De districtsrechtbank van Leo- poldstad heeft vrijdag de preven tieve hechtenis van veertien lei ders van de inheemse organisa tie Abako, onder wie Kasavoeboe en Daniel Kanza, die naar aan leiding van de onlusten op vier januari waren aangehouden, met een maand verlengd. (Advertentie). f»Bwicsn voor verzorgd kapwerk en ookvoor betere toilet artikelen Weer Aziatische griep in Engeland 500 schoolkinderen uit Colne, een stadje in het Engelse graaf schap Lancashire, zijn aangetast door een ziekte die vee) overeenkomst vertoont met de Aziatische griep, die Engeland in 1957 heeft geteisterd. Een eigenaardige omstandig heid is dat de griepepidemie van 1957 in Colne begonnen is. De nieuwe epidemie schijnt echter een goedaardiger karak ter te hebben dan de vorige. Premier Chroesjtsjef heeft te Leningrad verklaard dat men sen, die Rusland beschuldigen van agressieve bedoelingen je gens Finland, .lasteraars en vijanden van de twee landen" zijn. Het binnenlandse bewind in Finland noemde hij een aan gelegenheid van het Finse volk. Chroesjtsjef sprak op een lunch ter ere van president Kek konen van Finland, met wie hij besprekingen heeft gevoerd. Deze zei dat de overweldigende meerderheid van de Finnen ijvert voor goede betrekkingen met de Sowjet-Unie. In sommige kringen in Fin land, zo vervolgde Chroesjtsjef, wil men graag meer aan ons verkopen en minder van ons kopen. Maar dit zal moeilijk gaan. De hoeveelheid goederen, die wij van Finland kopen, De Sociaal-Economische Raad heeft, zoals thans bekend is, op 11 juli 1958 aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid advies uitgebracht inzake het vragstuk van de arbeidstijd verkorting. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i., prof. dr. L. J. M. Beel, heeft zich thans met een brief tot de Raad ge richt, waarin hij erop wijst, dat het vorige kabinet niet meer is toegekomen aan het bepalen van een standpunt ten aanzien van het door de Raad uitgebrachte advies over de arbeidsverkorting, met name wat betreft het vast- Drie aspecten van de Neder lands Amerikaanse samenwer king, waarbij beide landen er naar streven de problemen te verlich ten, die met de emigratie van Nederlanders naar andere lan den samenhangen, zijn zaterdag besproken tussen de minister president, prof. dr. L. J. M. Beel, en de heer Robert S. Meeollum, plaatsvervangend directeur van het „Bureau of security and con sulair affairs", dat onder het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken ressorteert. De heer Meeollum, die voor een kort officieel bezoek in Neder land is, sprak ook met mr. ir. B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, mr. J. A. U. M. van Grevenstein, directeur van de Nederlandse Emigratiedienst, en met vertegenwoordigers van par. ticuliere emigratieburcaus. Onder meer werd gesproken over de immigraiiewet, die is aangenomen door het Amerikaan se Congres en die van toepassing Een woordvoerder van de eco nomische commissie van de ver- drugsorganisatie van Bagdad hééft vrijdag in Karatsji meege deeld, dat de commissie besloten heeft een fonds voor technische samenwerking op multilaterale basis in het leven te roepen. Het fonds heeft een kapitaal van 150.000 dollar. De Ver. Sta len en Engeland zullen hogere oedragen in het fonds storten dan de drie Mohammedaanse landen van de verdragsorganisa tie, aldus de woordvoerder. Zoals gemeld zal Engeland jaaihjks 850.000 pond sterling ter beschikking stellen van de economische commissie van de verdragsorganisatie. Dit geld is bestemd voor technische bijstand aan de leden van de organisatie Men heeft in officiële kringen te Karatsji gevraagd om com mentaar op het bericht uit Wa shington, dat er moeilijkheden «ntstaan zouden zijn tussen de Ver. Staten enerzijds en Perzië Pakistan anderzijds over het nieuwe ontwerp-verdrag. Hierop werd geantwoord dat rlit bericht gedeeltelijk op waar- Jaesd berust. De kans op een compromis blijft echter beslaan, 7-0 zei men. Ontkend werd dat onderhandelingen tussen beide mrtoen waren afgebroken In diplomatieke kringen te Washington werd opgemerkt dat het sluiten van de voorgestelde nieuwe verdragen met Pakistan en Perzië was uitgesteld door zekere „misverstanden". Zowel Pakistan als Perzië zou den in dit verband de Ver. Staten verzocht hebben veel verder gaande verplichtingen op zich te nemen dan waartoe dit land in staat is. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de nieuwe overeenkomsten op de conferentie te Karatsji zoals in de bedoeling lag, onder tekend kunnen worden. Door deze „misverstanden" kan nu ook het verdrag tussen Turkije en de Ver. Staten niet ondertekend worden, zo merkte men op. Turkije zou echter wei tevre den zijn met het nieuwe bilatera le verdrag, door de Ver. Staten aangeboden. is op Nederlandse onderdanen, die uit politieke overwegingen gewongen werden Indonesië te verlaten. Volgens deze wet kun nen bijna 3150 gezinnen van deze categorie in de Verenigde Staten worden toegelaten, zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met andere quota. De Nederlandse emigratiedienst, het Amerikaanse consulaat-gene raal in Rotterdam en verscheide ne particuliere emigratiebureaus werken samen om aan de bepa lingen van de wet binnen de voor geschreven termijn van 18 maan den te voldoen, .zodat het pro gramma op bevredigende wijze voortgang heeft. Onderwerp van bespreking was ook een lening ter grootte van 3 miljoen dollar, die cloor het Ame rikaanse „Development Loan Fund" ter beschikking is gesteld van de Nederlandse regering, ten einde de Nederlanders behulp zaam te zijn bij het verschaffen van een passender behuizing voor Nederlandse immigranten in Australië. Met dit programma wordt het belang van de emigratie uit Ne derland erkend en de nadruk ge legd op de noodzaak om pas aan gekomen immigranten aan een woning te heipen, zodat zij ge makkelijker kunnen worden op genomen in de samenleving van het land. waar zij zich gevestigd hebben. Tevens zal Nederland een bedrag ontvangen van het „Development Loan Fund" ten behoeve van de vestiging van Nederlanders in Holambra in Brazilië, bestemd voor het verschaffen van nieuwe en betere huisvesting, zodat Hol ambra meer Nederlandse emi granten kan ontvangen. Naar verluidt is het Holambra- project een vestigingsprogram ma, dat met groot succes is be kroond en de Verenigde Staten zullen, aldus de heer Meeollum, gaarne medewerken om de emi gratie naar dat gebied te bevor deren. stellen van het tijdstip waarop een aanvang zou kunnen worden gemaakt met de door de Raad aanbevolen geleidelijke invoering van de verkorting. Hoewel de regering van oordeel is, aldus dr. Beel verder, dat een beslissing inzake een eerste be scheiden stap niet naar een verre toekomst kan worden verschoven doch dat zij haar standpunt in dezè op korte termijn zal hebben te bepalen, zo is zij tevens van mening, dat het nemen van een op zich zelf staande beslissing thans niet op haar plaats zou zijn, nu de S. E. R. zich inmiddels, naar aanleiding van het nadien tot hem gexichte verzoek om ad vies inzake consumenten-subsi dies en humpiijzen, heeft gezet tot een breed opgezette studie over de sociaal-economische mo gelijkheden. Beslissingen om reeds nu over te gaan tot een verkorting van de arbeidsduur zouden wegens de daarmede gepaard gaande gevol gen voor de loonkosten en pro- duktie vooruitlopen op de resul taten van dit onderzoek, zo deelt dr. Beel verder aan de S. E. R. mede. De regering is ervan overtuigd, dat deze opvatting door de S. E. R. kan worden gedeeld. Zij ver wacht, dat in het komende advies inzake het te voeren sociaal-eco nomische beleid de naar 's Raads oordeel passende plaats zal wor den ingeruimd voor het maken van 'n begin met de geleidelijke invoering van 'n kortere arbeids duur, indien deze kan worden ge rangschikt onder de binnen af zienbare tijd voor verwezenlijking in aanmerking komende sociale verbeteringen. VERKLARING VAN MONTGOMERY Veldmaarschalk Montgomery heeft in een vraaggesprek met verslaggevers van de Ameri kaanse radio- en televisiemaat schappij C.B.S. over zijn moeilijk heden met Amerikaanse gene raals tijdens de oorlog gezegd, dat men in het Britse achtste leger van mening was, dat men tamelijk goed in het vechten was, en dat men daardoor wellicht tamelijk arrogant was. „Wellicht ben ik niet erg goed in het over reden. Ik geef graag orders. Er zijn aan beide kanten fouten ge maakt, doch misschien werd de grootste door mij gemaakt". Hij noemde president Eisenho wer een groot man, voor wie hij veel bewondering koesterde. Het zou hem spijten als hij diens vriendschap zou hebben verloren. Met Kerstmis had hij het Ame rikaanse staatshoofd zeer harte lijke groeten gestuurd, doch hij had geen antwoord gekregen. (Zoals bekend heeft Montgomery in zijn gedenkschriften felle kri tiek op Eisenhower geoefend, die in de oorlog zijn meerdere was). if Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft vrijdag avond te Tel Aviv meegedeeld, dat Syriërs vrijdagmiddag een Israëlische horder in het Hoeleh- dal hebben doodgeschoten. Het vorenstaande, aldus dr. Beel, onderstreept ten overvloe de de spoedeisende aard van het in voorbereiding zijnde algemene advies. De regering zou het ten zeerste op prijs stellen, indien de Raad wegen zou weten te vinden om dat advies op een eerder tijd stip uit te brengen dan de door hem genoemde streefdatum, al dus besluit minister Beel. Het dagelijks bestuur van de So ciaal-Economische Raad heeft van dit schrijven kennis genomen en de brief in handen gesteld van de commissie ontwikkeling natio nale economie. Deze commissie bereidt, zoals men weet, het ad vies voor inzake het sociaal-eco nomische beleid in breed verband. Deze commissie zal deze brief dus bij haar verdere beraadslagingen in studie nemen teneinde daar over t.z.t. te adviseren aan de S. E. R. hangt af van hetgeen de Finnen van ons kopen. Wij hebben geen dollars, al dus de Russische premier, de Ver. Staten drijven geen handel met ons. Zij voeren een politiek van discriminatie; maar deze politiek is een mislukking geble ken. In leidende Amerikaanse kringen meende men dat de Amerikaanse handelsembargo's de ontwikkeling van onze econo mie, wetenschap en techniek zou vertragen. Maar wat gebeurde er?, zo vroeg Chroesjtsjef. De Sowjet-Unie is het eerste land geweest dat een aardsatel- liet heeft gelanceerd. En wij be sloten door te gaan met het on derzoek van de ruimte en een raket in de richting van de maan te lanceren. Dit getuigt van het hoge niveau van de Russische wetenschap en tech niek. Ik geloof wel dat de Ame rikanen ook raketten bouwen en deze zullen lanceren. Het ver schil is echter dat zij het zullen doen en wij het al gedaan heb ben. En het spreeekt vanzelf dat onze wetenschap en techniek ach zullen blijven ontwikkelen, aldus Chroesjtsjef. Chroesjtsjef merkte vervol gens op, dat de economische samenwerking tussen Rusland en Finland een einde zal maken aan de werkloosheid in laatstge noemd land. En over werkloos heid kan ik meepraten, want ik ben zelf arbeider geweest, aldus Chroesjtsjef. Bepaalde Finse journalisten en bladen maken van aanvallen op de Sowjet-Unie hun specia liteit, zo vervolgde de Russische premier. Zij worden blijkbaar goed betaald door reactionairen en krijgen mogelijk subsidie van derde landen, die belang hebben bij een verslechtering van de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en Finland. Kijk nu eens naar onze pers. Daar is niets in te vinden wat schadelijk kan zijn voor de betrekkingen tussen onze landen, aldus Chroesjtsjef. Wij zijn voor de betrekkingen De conferentie over bestuurs- vraagstukken, die onder auspi ciën van de Verenigde Naties in Den Haag werd gehouden van 12 tot 23 januari, is geëindigd. De conferentie werd door het bu reau voor sociale zaken van de Verenigde Naties belegd. Twintig deskundigen uit 11 lan den werden uitgenodigd om ge gevens uit 42, meestal onderont wikkelde landen, over bestuur lijke aangelegenheden te beoor delen. Reeds eerder waren deze gegevens, in rapportvorm gebun deld, door Fao, int. arbeidsorga nisatie, en Unesco bestudeerd. De deskundigen hebben hun oordeel in een rapport, bestemd voor ge noemde organisaties en voor de economische en sociale raad van de Verenigde Naties, neergelegd. De bundeling van gegevens over bestuurlijke aangelegenhe den. die zich voordeden bij pro- jekten voor streekontwikkeling, en het oordeel van onafhankelij ke deskundigen daarover, dienen ter documentatie en handleiding voor regeringen van landen waar nieuwe projekten worden aange pakt en de internationale organi saties, die daarbij betrokken worden. Zij bevatten aanbevelin gen, die het mogelijk kunnen ma ken verkeerde aanpak en fouten zoveel mogelijk te voorkomen. Juist ook voor lagere bestuurs organen, die rechtstreeks bij ont- wikkeiingsplannen betrokken zijn, kunnen deze gedocumenteer de aanbevelingen van vitaal be lang zijn, aldus vertelde de heer Zamir Ahmad, adjunct-directeur van het bureau voor sociale za ken van het secretariaat der Ver enigde Naties, aan het einde van de conferentie. (Advertentie.) De Mexicaanse president Adol- fo Lopez heeft vrijdag voor de radio meegedeeld dat Mexico be sloten heeft de diplomatieke be trekkingen met Guatemala te verbreken. Dit besluit is het gevolg van het feit dat de regering van Guatemala het Mexicaanse voor stel heeft verworpen om het ge schil tussen beide landen aanhan gig te maken voor het internatio nale gerechtshof te Den Haag. Dit betekent echter niet dat Mexico afziet van zijn eis aan Guatemala tot schadevergoeding aan de slachtoffers van de be schieting door een vliegtuig van Guatemala, aldus de president. Op 31 december heeft dit vlieg tuig Mexicaanse vissersboten aangevallen. Volgens Guatemala visten de Mexicanen in de terri toriale wateren van Guatemala. De overstromingen in Midden-Java De overstromingen die de eer ste veertien dagen van januari Midden-Java hebben geteisterd, hebben een schade veroorzaakt van circa 22 miljoen roepia's. Meer dan 3000 huizen zijn door het woedende water meegesleurd en meer dan 17.000 ha sawagrond is verwoest. Duizenden Javanen hebben om hulp verzocht. In regeringskringen sprak men al van een „nationale ramp" voordat een taifoen boven het getroffen gebied los barstte. De hittegolf in Australië. Ziekenhuizen in Melbourne hebben via de radio uitgezonden dringende oproepen om luchtver versingsinstallaties (beschikbaar te stellen nu weer een baby door de hitte is bezweken en het le ven van tientallen anderen in ge vaar is. Sedert het intreden van de hit tegolf een week geleden zijn 21 baby's door de hitte gestorven. In Victoria in het gehucht Club Terrace, ca 190 km van Mel bourne, woedt een bosbrand. Ook in andere delen van Victoria en in enkele gebieden van Nieuw- Zuid-Wales komen berichten over het ontstaan van branden binnen. Er worden temperaturen gemeten van 100 graden Fahren heit. Grenulaan 21 Terneuzen, Telef. 2568 tussen onze landen, aldus Croesjtjef. Wij zijn van mening dat jour nalisten, als zij tenminste hu* land willen dienen, geen schade moeten berokkenen aan de be trekkingen tussen hun land e* buurlanden, in het bijzonder niet als een buurland niets doet. wat dergelijke aanvallen recht vaardigt. Chroesjtsjef vroeg Kekkonen hem zijn openhartige woorden niet kwalijk te nemen. Mochten de negatieve manifestaties, waarop ik gewezen heb, echter niet stopgezet worden, dan kan dit grote schade berokkenen aan onze betrekkingen, zo voegde de Russische premier hieraan toe. Chinese delegatie naar Russisch partijcongre» Een delegatie van de Chinese communistische partij onder lei ding van premier Tsjou-en-Lai is per vliegtuig naar Moskou vertrokken ter bijwoning va» het 21ste congres van de Ruaoi - sche communistische partij. De samenstelling van de dele gatie veroorzaakte enige ver wondering onder buitenlandse waarnemers. Deze zeiden dat de delegatie op niet zulk een hoog niveau stond als de afvaardi gingen van andere communisti sche landen. Premier Tsjou-en-Lai wordt beschouwd als de derde in rang in de partijhiërarchie na de voorzitter van de partij, Mao Tse Toeng en Lioe Sjao-Tsji, de voorzitter van het bestuur van het nationaal volkscongres. Geen van de anderen van de uit vijf personen bestaande delegatie is volledig lid van het politbureau. Zware aardbeving in Tokio gevoeld Om 14.10 uur plaatselijke tijd (06.10 Nederlandse tijd) is zater dag in Tokio een hevige aardbe ving gevoeld, waarvan hec epi centrum in de baai van Tokio zou liggen. Volgens de politie waren nog geen berichten over slachtoffers of schade beschikbaar. Uit steden en dorpen ten noorden van Tokio werd enige lichte schade gemeld. Er waren geen slachtoffers. Het meteorologisch observato rium van Tokio deelde mede, dat het peilcentrum ter hoogte van de oostkust van Foekoesji- ma, ongeveer 320 km ten noord oosten van Tokio, lag. De kwestie-Cyprus Aartsbisschop Makarios heeft gezegd dat er een „bemoedigende ontspanning" in de Grieks-Turk se betrekkingen is gekomen. In een vraaggesprek met het Atheense weekblad „Tachydro- mos" zei hij van mening te rijn dat de Turkse regering niet lan ger in een verdeling van Cyprus als oplossing van het vraagstuk - Cyprus geloofde. Betoging van Duitse mijnwerkers. In Bochum hebben zondag 70.000 mijnwerkers uit het Ruhr- gebied gedemonstreerd voor een werkweek van vijf dagen. De voorzitter van de mijnwei - kersbond, Heinrich Gutermuth, zei dat die maatregel noodzake lijk is om ontslag van personeel op grote schaal te voorkomen. WEINIG WIND Een gebied yan hoge luchtdruk dat zaterdag boven het midden van de Atlantische Oceaan was gelegen, verplaatste zich via de Britse eilanden in de richting van ons land. De luchtdruk in het centrum steeg daarbij tot 1037 mb. Aan de flank van dit lage drukgebied werd zondag met noordwestelijke wind polaire luchf aangevoerd, waarin hier en daar een bui tot ontwikkeling kwam. ZON MAAN op onder op onder 26 8.30 17.15 19.47 8.53 27 8.29 17.17 21.02 9.21 28 8.28 17.19 22.18 9.48 DINSDAG 27 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.24 3.46 Terneuzen 3.59 4.21 Hansweert 4.29 5.01 Walsoorden 4.49 5.11 Eerl depressiegebied boven de Oostzee verplaatste zich naar Rusland en veroorzaakte een kou- de-inval in Oost-Europa. Zo vroor liet in Polen overdag omstreeks 3 graden. Het is evenwel niet waarschijnlijk dat deze lucht zich in de eerstkomende dagen in de richting van ons land zal bewe gen. Wel zal des nachts bij wei nig wind de temperatuur door uitstraling belangrijk dalen. Plaatselijk tot omstreeks 5 gra den onder het vriespunt, maar de ze loopt overdag weer op, behal ve op de plaatsen waar mist ont staat. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Weinig wind Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Iets kouder dan gisteren met in de ochtend in het binnenland op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1